Jump to content

Kafana pod obručima


Kronostime

Recommended Posts

Jedina definicija umetnosti je ta da ona predstavlja skup aktivnosti i(li) proizvoda tih aktivnosti koji imaju za cilj da prenesu ideju i izazovu emocije. Prema njoj i Rasta, Balašević, Dostojevski, Skorseze i Da Vinči su umetnici. Kvalitet umetnosti se među nama, laicima za oblasti, najčešće meri po tome koliko emocija izaziva i da li prenosi glavnu ideju. Dakle, to je jedna izrazito subjektivna mera. Ako Rastine pesme u određenoj grupaciji ljudi izazivaju emocije i oni doživljavaju neku njegovu zamisao kroz tu muziku, a Balašević to ne čini, za njih je Rasta "kvalitetniji". I obrnuto. Što kaže Tamburinjo, on uživa slušajući Ramonse dok Miligram ne, ali to ne mora automatski da znači da Ramonsi kvalitetnije drndaju instrumente. Zapravo, većina ljudi nije u stanju da to objektivno procenjuje, već se vodi onim nešto mi se više sviđa, izaziva u meni jače emocije, triggeruje me itd. Zato i postoji mera estetskog doživljaja.

@Smrtokapa je to lepo primetio koliko vidim iznad.

9 minutes ago, uini said:

snimao sam ja video ali nisam reziser a nije ni svaki reziser umetnik.

 

Nije ti najbolji primer. Da bi ti bio stvaralac (umetnik) u takvoj situaciji, potrebno je da imaš početnu ideju koju želiš da preneseš kroz video i da ga snimaš s tim ciljem. Ako uzmeš da snimiš drugare kako pikaju basket kako bi imao uspomenu na taj dan, naravno da to nije umetničko delo niti si ti režiser. 

Edited by DameTime
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

ma jasno evo i ti si umetnik, napisala si post-haiku-pripovetku

 

u msu je solidna izlozba, bolje svratite tamo nego na miligrama i cecu

 

svi imamo neki point of view, misljenje, sve se uvazava i relativno je i vuhuu

 

steta sto toliki trud ne ulazu ljudi da razumeju sra gledaju, slusaju, citaju, odjednom bi im se pojavio jasan kriterijum za razlikovanje npr umetnika od cece.

Link to comment
Share on other sites

Ja sebe doživljavam kao umetnicu, jer se irl bavim pisanjem kojim imam za cilj da ljudima prenesem neke ideje i izazovem u njima emocije. Da li sam kvalitetna ili ne je pak nešto o čemu bi diskutovali književni kritičari, kad bi se neko bavio mnome pošto sam nepoznata.

 

Par godina unazad se bavim istraživanjima u psihologiji umetnosti, što podrazumeva zašto ljudi neke stvari estetski vrednuju više od drugih, tako da pišem na osnovu pročitane literature i dosta empirijskih podataka. Definicija umetnosti postoji i samo je jedna, ona koju sam navela. To jeste dosta široko ali svi stvaraoci, sa idejom i ciljem da izazovu nešto u drugima, pod nju spadaju. Da li su kvalitetni je neka potpuno druga tema. To što ne seremo dugu tj. nemamo elitistički point of view, ne znači da mi ne posećujemo izložbe i ne razumemo šta gledamo, slušamo i čitamo. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Otvori Google za početak i informiši se na temu, pa dođi da diskutujemo (ako imaš volje). Ovo obesmišljavanje bilo kakve diskusije potežeš svaki put kad si u ćorsokaku sa argumentima. Mislim slatko je, ali ne mora baš uvik.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mislim da je cela diskusija otprilike u drugom minutu skrenula pogrešno kod Alburkerkija. Umesto priče o samoj kritici i smislenosti iste otišlo se u to da li Rasta sme da kritikuje Balaševića ili ne.

 

Stava sam da svaka baba s pijace sme da kritikuje šta 'oće. Naravno, veće su šanse da će neko ko je upućeniji u materiju izneti smisleniju kritiku od slučajnog prolaznika ali ni to nije prirodni zakon jer se neretko naleti na lupetanje od strane likova od kojih to po njihovom imenu i poziciji baš i ne očekuješ.

 

Koliko se sećam, Abraham je pisao da je Rasta inteligentan dečko, iz veoma intelektualne porodice, koji je iz nekog razloga odlučio da napravi farsu od svog života. Međutim, reklo bi se da nije rendom bolid iz Zadruge. Elem, u konkretnom slučaju, na njegov arogantan i površan komentar Đole je odlučio da vrati istim nivoom arogancije i to je to. Niti je Đole ničim izazvan rešio da spušta nekog klinca niti je ovaj dao razuman kritički osvrt na Đoletove pesme. Treš tokom na treš tok.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, uini said:

steta sto toliki trud ne ulazu ljudi da razumeju sra gledaju, slusaju, citaju, odjednom bi im se pojavio jasan kriterijum za razlikovanje npr umetnika od cece.

Pa evo sad na ovoj temi ulažemo trud lebac mu poljubim

43 minutes ago, uini said:

rasta i ceca su zanatlije-muzikanti.

Ovde bih za Ceciliju mogao da se složim, pošto joj je tekst napisala Marina Tucaković, a muziku ne znam ko već, a ona samo uzme i zanatski to otpeva.

Sa Rastinim opusom, likom i delom nisam upoznat, ali ako je svoje numere sam napravio, onda jeste umetnik, samo je sranje umetnik. Znači kad on kritikuje Balaševića, to nije kao da ti kao nekošarkaš kritikuješ Teodosića, već je kao da Filip Čović kritikuje Teodosića (što mu nekako dođe još gore).

1 hour ago, Tamburinjo said:

.

E htedoh i tebi da odgovorim ali sam u međuvremenu utvrdio da si u pravu, a ne znam na mobu da obrišem ovaj glupi quote boks

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DameTime said:

Ja sebe doživljavam kao umetnicu, jer se irl bavim pisanjem kojim imam za cilj da ljudima prenesem neke ideje i izazovem u njima emocije.

I ja te dozivljavam kao umetnicu, to sto pises definitivno izaziva emocije... 

Dobro sad, kakve emocije, nije bitno. 

 

 

 

Spoiler

Nadam se da prihvatas salu 🙂❤️ 

 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

@Barkley#34 Danas si muzicar ako izbacis tri pesme od kojih je jedna tudji prepev. Bitno da te mediji ishajpuju, izreklamiraju, vestacki stvore.

 

Veliki umetnik u Srbiji danas je Nikola Vranjkovic. Njemu ne treba reklama. Ima 50 hitova.

 

Rasta je uzet kao primer. Ima i ostalih majmuna tipa Jale bratovi i takva sranja.

 

Naravno da u principu moze bilo ko da kritikuje bilo koga. Ali ipak ne bi trebalo. Ako sam ja odigrao nekoliko basketa ne daje mi za pravo da kazem sa Sale Djordjevic nema pojma.

37 minutes ago, Drug Crni said:

:heart:

 

Pratim i dizem

 

 

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, uini said:

ma ko da ti kaze da li si kvalitetna umetnica. to je sve relativno. bitno je da smo svi umetnici.

 

evo ja idem da budem profesor fizike i skoka s'motkom veceras na 15mins.

 

Stvarno Vini jbg moras se malo informises ili da pocnes citas i uvazavas sta upuceniji npr evo ja, kazu na zadatu temu. Ili da das neke argumente a ne ajde ljudi ne obesmisljavajmo i ma ajte molim vas sta sada svi su umetnici. 

 

 

Za profesora fizike i za profesora skoka s motkom postoje jasni kriterijumi da li je dobar ili nije i da li zna posao ili ne. Kao za mnoge druge stvari za obucara za frizera za automehanicara da li je dobar i da li je u opste to za sta se izdaje ali za za umetnost ne.

I da ako si rezirao nesto jesi reziser los ili dobar to je druga tema ali jesi. makar to bio spot boj benda iz kraja u vindovs editoru nije bitno. Cak i ako si snimao basket drugara u kraju snimatelj si. De fakto si neki umetnik. I da svi smo umetnici u zivotu po mojoj teoriji ali o njoj nekada u pravoj kafani necu da mi kradu intelektualnu svojinu po ovim mestima.

 

 

Evo deseti post niko da mi kaze sta je umetnik i koji su kriterijumi da se neko tako nazove i zasto Rasta ne moze da se nazove tako? Ne kakav je Rasta ne da li je u beefu sa rahmetli Balasevicem nego umetnik ili ne i zasto da zasto ne. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

umetnik je neko ko stvara umetnost a ne bilo sta.

 

svako moze da bude umetnik ali nije svako. svako moze da se zove ili da ga/je zovu umetnikom/com ali to nije potvrda, osim za mozda ego.

...

valjda je sad jasno zasto rasta nije.

malo sutra je jasno, idi citaj guugl:lol_2:

Edited by uini
  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, uini said:

umetnik je neko ko stvara umetnost a ne bilo sta.

 

svako moze da bude umetnik ali nije svako. svako moze da se zove ili da ga/je zovu umetnikom/com ali to nije potvrda, osim za mozda ego.

...

 

 

A šta je umetnost? Daj definiciju, ali samo pazi da ne bude cirkularna kao ova koju si napisao (da objašnjava samu sebe). 

Link to comment
Share on other sites

a pa tu smo dakle gugl pretrazivaci definicije. sta je umetnost.

 

mnogo vas brine kada nesto nije egzaktno u smislu da ne moze da se vidi formula, definicija, nebo nebo plavo je.

 

zato fender stalno prica o nekom ko kida na gitari i pevanju a ti prepisujes sa gugla tipa, svako ko stvara i oseca se tako je umetnik.

 

umetnost donosi novu vrednost drustvu, jedinstveni pogled, izrazen na efektan/crafty nacin, pomera granice, inspirise na razmisljanje, delanje i diskusiju.

 

umetnost nije nesto samo zato sto je pisanje, slikarstvo, koncept, film, ples.

 

takodje nije nesto umetnost samo zato sto je tehnicki savrseno izvedeno, jer, onda bi umetnik bio neko ko moze da iskopira savrseno "dorucak na travi" ili kao rasta sto vidi nesto u usa pa iskopira to i doda nesto sto je video u srbiji. umetnik/ca bi onda bili oni pevaci i pevacice sa ja imam talenat koje kacis.

 

umetnost se ne moze omedjiti definicijom kao dvoriste koje ogradis ali jasno mozes da pokazes umetnost kada je vidis / cujes / procitas. 

 

"glava bika" je vrhunska umetnost, iako je samo volan i sediste bajsa, postavljeno na odredjeni nacin u prostor. ali ako neko misli da je glava bika umetnost zato sto se pablo pikaso setio kako volan i sediste bajsa lice na glavu bika kada se spoje, onda mozda i debelo ne razume sta konzumira.

 

zasto su neke pesme talking heads ili tome zdravkovica i shabana bajramovica, koji su vam valjda bliskiji, umetnost a niti jedna raste ili cece to nije? zbog cetvrtog pasusa.

 

uglavnom, gugl je dobar sluga ali los gospodar.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, uini said:

umetnost donosi novu vrednost drustvu, jedinstveni pogled, izrazen na efektan/crafty nacin, pomera granice, inspirise na razmisljanje, delanje i diskusiju.

 

A ko kaže da Rasta ne može da donese neku novu vrednost, da nema jedinstven pogled na svet, da se on ne izražava na crafty način, ne može da pomera granice, ili inspiriše diskusiju? Evo mi ovde koliko sati već diskutujemo o njemu i promišljamo. Sve ovo što si ti napisao nije primenljivo isključivo na umetnost i zato ne može tako da je definiše. Imaš primer Mona Lize i da Vinčija. Hajde da probamo da odredimo umetnost tj. umetničko delo. Autor slike je čovek. Ona je artefakt, nastao kao proizvod samoekspresije Leonarda, taj proizvod iziskuje određeni nivo veštine. Nema utilitarističku funkciju, već je namenjena tome da je bude analizirana i izazove određene emocije. I na kraju, konzumentima je lepa i prijatna za gledanje. Da li je to nešto što ne može da se primeni na druge objekte, koji nisu proizvodi umetnosti? Pa i nije.

 

Zbog toga je bilo teško omeđiti umetnost. Mnogo toga treba uzeti u obzir: 1. karakteristike onog ko stvara; 2. čin stvaranja; 3. karakteristike objekta, tj. proizvoda stvaranja; 4. doživljaj tog produkta od strane publike (konzumenata) i na kraju karakteristike tih konzumenata. 

 

Nije Google samo - what is art? pa mi ovde mlatimo praznu slamu. Postoji i Google scholar preko kog možeš naći gomilu članaka na temu i naučiti nešto novo. Na kraju dana, ovo što sam citirala gore, je okej definicija - jer je samo tvoja. Ali ne može da bude nekakva univerzalna definicija na osnovu koje imaš upper hand u diskusiji i porediš umetnost i predavanje fizike. Nikako se ne može staviti znak jednakosti između nečeg što može da se nauči (uvežba) i umetnosti. Čovek može da vežba da svira, slika, piše (neke tehničke aspekte), ali ne možeš vežbati da budeš umetnik, jer umetnost zahteva taj unutrašnji drive, motivaciju, ideju, you name it, koja je jako apstraktna.

 

Ignorantnost u diskusiji je loš sluga, a još gori gospodar.

Edited by DameTime
reč
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

niko ne kaze da rasta teoretski ne moze, vec da nije. a to sto ovoliko pominjemo rastu, ne znaci da je on umetnik, koji izaziva interesovanje i radi nesto znacajno, vec da vas dvoje relativizujete pojam umetnosti tako sto ga svodite na banalne aspekte.

 

Quote

 

. I na kraju, konzumentima je lepa i prijatna za gledanje.

 

haos. lepo i prijatno za gledanje, dzaba bilo gugla vranih po livadi razigranih.

Link to comment
Share on other sites

Estetski doživljaj, čiji je jedan od aspekata dimenzija prijatno-neprijatno, je pojam koji postoji u psihologiji umetnosti tj. empirijskoj estetici. Nema to veze sa Guglom, mada može i tamo da se nađe, ako hoćeš da diskutujemo smisleno. Mislim da ne treba ići dalje od nekoliko upisa da se vidi ko relativizuje ovde.

I jedini haos (sem Chaosa) ovde je kako ti pokušavaš da omalovažiš sagovornike i da ih spustiš, kao ti si iznad, znaš bolje da nam predočiš šta je umetnost i samo bacaš floskule, tipa relatiziacija relativizacija relativizacija. No dobro, boli te racku, forum trpi sve. :lol_2:

Edited by DameTime
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Marko said:

 

Ako se dobro sećam... Kako ono beše jednom išla priča ovde: Van Gogh je ne samo bio pod neizmernim uticajem EKV, nego se može reći, da su na svom vrhuncu '90-ih, bili EKV 2.0, ili bar jedini dostojni naslednik (?). Ok, može. Mladenović umro '94-te, njegov duh je u Đuletu ostao još za naredni album "Hodi" (1996). Znam da nisam veliki njihov fan, i da možda nisam merodavan da ocenjujem ceo opus i druge pesme/albume, ali opet... Lično to mi je omiljeni njihov album, kojim su meni 10 god posle prvenca dostigli svoj vrhunac, a hitovi sa istog su mi nekako mnogo draži od njihovih drugih pesama, pa i od njihove najpoznatije. (I da, mogu komotno da zamislim kako MM izvodi te numere). 

 

E toliko što mogu sad da se setim da kažem, a ove 4 su mi se urezale zauvek 

 

  Hide contents

 

 

 

 

 

 

 

 

A ova?

 

:default_coffee:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...