Jump to content

Kafana pod obručima


Kronostime

Recommended Posts

30 minutes ago, djole said:

 

Sećam se i nekih reportaža Vice-a, ne budeš u stanu neko vreme, pa ti naprave trap kuću od istog, a policija ne može da ih istera po godinu dana. 

 

 

Zasticeni podstanari 😄 Citao sam da im je ovo bio bas bas ogroman problem u proslosti, da se ne lazemo slobode klinci palci i sve ali od 200 skvotera u napustenoj fabrici mali broj stvarno radi neki street art ili slicno ostali su opasnost po bezbednost. 

Inace Spanija je meni super i gledam neke varijante ali klima je svakom godinom sve paklenija tamo i kazu da leti na primorju ume da bude po dva meseca nepodnosljivo.

 

@Nicklord sta je balkoning padanje balkona i plafona ili skakanje sa istog ? 

Link to comment
Share on other sites

Ja sam u neku ruku ostao razocaran skandinavskim zemljama... Oslo, Kopenhagen, nisu mi neki poseban utisak uredjenosti ostavili. Mozda sam previse ocekivao. Tipa da ne vidim govno na glavnom setalistu. 😄 Bolje je od Beograda ali sam ocekivao vise.  

 

Milano mi je onako, najvise me ubijao saobracajni spic. Ovako generalno nije los, lep je i zanimljiv. 

 

Budimpesta mi je recimo prilicno OK. 

 

Sofija je totalna katastrofa, mozda sam samo nalateo u vreme kad je neki njihov Vesic preoravao grad, ali ono je bas bio haos. Recimo uvek bih izabrao pre Beograd nego Sofiju. 

 

Bio sam i po glavnim gradovima regiona, Zagreb mi je ok, Tirana slicno kao Sofija samo se vidi da je jos siromasnija. 


 

 

Link to comment
Share on other sites

Meni su se baš svideli Budimpešta i Prag, iako sam više očekivala da bi mi bili draži neki mediteranski gradovi. Međutim Budimpešta mi je svojom istorijom i tim unikatnim spojem tradicionalnog i modernog do danas ostala omiljeni grad. Volela bih da živim u Rimu, a nadam se da ću uskoro posetiti Istanbul. 

Edited by DameTime
Link to comment
Share on other sites

Nisam nešto putovao da bih mogao sad neka svoja iskustva ovde da prenosim, ali par crtica na osnovu priča nekoliko dobrih drugara koji jesu...

 

- neko je napisao da ni Barsa ni Madrid nisu ni prineti Andaluziji, i to se poklapa sa onim što sam ja čuo od ljudi koji su bili. Sevilja , Granada, Malaga, Kordoba...you name it. Svugde je lepše nego u Madridu ili Barseloni. Ovde je reč o turističkoj poseti. 

 

-Glavni gradovi baltičkih država su prelepi. Viljnus, Riga, Talin...kažu da se ne zna koji je lepši. 

 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Kooineeperk said:

Ja sam u neku ruku ostao razocaran skandinavskim zemljama... Oslo, Kopenhagen, nisu mi neki poseban utisak uredjenosti ostavili. Mozda sam previse ocekivao. Tipa da ne vidim govno na glavnom setalistu. 😄 Bolje je od Beograda ali sam ocekivao vise.  

 

Milano mi je onako, najvise me ubijao saobracajni spic. Ovako generalno nije los, lep je i zanimljiv. 

 

Budimpesta mi je recimo prilicno OK. 

 

Sofija je totalna katastrofa, mozda sam samo nalateo u vreme kad je neki njihov Vesic preoravao grad, ali ono je bas bio haos. Recimo uvek bih izabrao pre Beograd nego Sofiju. 

 

Bio sam i po glavnim gradovima regiona, Zagreb mi je ok, Tirana slicno kao Sofija samo se vidi da je jos siromasnija. 


 

 

Meni je Kopenhagen bio baš lep na oko, tačno je, možeš čak i govno videti ali to je taman toliko da ubije osećaj sterilnosti. Kao začin neki.

 

Mesta u Rumuniji, Bugarskoj i Albaniji imaju neke recidive iz vremena kada su bili "gori od nas", na primer većina komunalnih vodova nije ukopana u zemlju, nego gde god se okreneš umršeni kablovi i gasovodne cevi, što dosta doprinese utisku neuređenosti.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, advokat kuče, tečefon said:

Nisam nešto putovao da bih mogao sad neka svoja iskustva ovde da prenosim, ali par crtica na osnovu priča nekoliko dobrih drugara koji jesu...

 

- neko je napisao da ni Barsa ni Madrid nisu ni prineti Andaluziji, i to se poklapa sa onim što sam ja čuo od ljudi koji su bili. Sevilja , Granada, Malaga, Kordoba...you name it. Svugde je lepše nego u Madridu ili Barseloni. Ovde je reč o turističkoj poseti. 

 

-Glavni gradovi baltičkih država su prelepi. Viljnus, Riga, Talin...kažu da se ne zna koji je lepši. 

 

Kordoba - prelepi mix mavarske i spanske tradicije i kulture.

Link to comment
Share on other sites

Jeste Andaluzija super, narocito Sevilja, ali nazalost i ona je premala za navalu turista, narocito vikendom kada je lepse vreme. Bio sam proletos tamo, cetvrtak-petak sam razmisljao da se selim, subota-nedelja sam trazio gde dalje pobeci : )

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Nicklord said:

Portugal > Španija, sve je isto samo ljudi manje viču 😄

I sat ti je nepotreban, osecaj za vreme nepostojeci. Jedina zemlja gde fast food gubi smisao, cekas burger u Meku 45min🤣

Inace, ne bih se slozio da je isto, sem korena jezika, koji je slican, ali opet zvuci potpuno razlicito, zapravo se Spanci i Portugalci i njihova kultura i mentalitet, toliko razlikuju, koliko je to moguce na jednom poluostrvu na kraju Evrope. Dok su Spanci bucni, raspojasani, lencuge i zvuce kao da se svadjaju cak i kad normalno konverziraju, Portugalci su znatno mirniji, i imaju neku melanholicnu crtu u mentalitetu, nije slucajno muzika kao fado nastala bas tamo. Ono sto stoji za obe nacije, je da su poprilicni lelemudi, i da gaje gotovo religijski odnos prema dobrom icu i picu.😎

Obozavam i jednu i drugu zemlju😀

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Portugal i Spanija su povezani vekovima, dele veliko kulturno nasledje, a opet su dosta razliciti. Vekovima su imali iste vladare, prosli su istovremeno fasisticku diktaturu, utiska sam da je u Portugalu borba protiv fasizma vise ostala zabelezena u urbanoj kulturi, iako je Frankova diktatura bila strozija.

 

Meni je Portugal no1 mesto u Evropi, zbog okolnosti kada sam prvi put posetio i kako sam doziveo sve. Arhitektura je unikatna, muzika i hrana takodje, a ta sklonost ka hedonizmu, odnosno hrani i picu je ipak nesto sto je zajednicko nekom sirem regionu.

 

Al-Andalus period je ostavio prelepe bazaltne kaldrme diljem veceg dela Pirineja, neke fantasticne gradjevine u danasnjoj Andaluziji, a Lisabon je i pored strasnog zemljotresa u 18. veku ipak zadrzao (kazu) nekadasnji smek.


Jug Portugala mi je brutalan, dosta drugaciji od juga/jugoistoka Spanije i pored svih istorijskih povezanica. U Lagosu sam posetio prvu radnju u kojoj su se prodavali robovi iz Afrike, a osim toga i pomenutog bazaltnog nasledja, nema mnogo nekih monumenata i zdanja, ali je obala prelepa, "za oko" mozda i najlepsa u Evropi. Kazem "za oko" jer je Atlantik zajeban, nije najtopliji, to say the least za kupanje, ali one stene, pecine i melanholija su neprevazidjeni.

  • Like 2
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

Jbg, meni je Barselona no1 za posetu i uzivanje, bio sam vise puta, i daj boze jos dosta puta da posetim. Nekad je nepodnosljivo od turista, ali to je i karakteristika destinacija koje imaju dosta da ponude - u spicu je najgore podsetiti ih. 

Nema mnogo gradova gde ujutru mozes da overis plazu, a popodne da obidjes bas kvalitetne stvari. Mozes za izlazak ako si mladji, ako si stariji ima sadrzaja za decu, znaci nema greske. Takodje, meni je secesija jako lep stil, pa sam skoro bas uzivao u obilasku Segedina, podsetio me da bi valjalo opet da se nadje neki WizzAir za Barselonu. 

Sa druge strane, skroz razumem ljude kojima je Madrid ostavio jaci utisak, jer Madrid cesto nije neka asocijacija za turisticki obilazak Spanije, ali onda kada ljudi odu i ukapiraju da je to glavni grad zemlje od skoro 50 miliona ljudi, sa jako bogatom istorijom i stvarima koje mozes da obidjes tamo, pojaca se celokupni dogadjaj posete. 

Meni je tako najjaci utisak ever ostavila Sijena, jer pored standardnih italijanskih teskasa u "gradskom" turizmu, kao sto su Rim, Firenca, Milano, Venecija, itd, nemas dalje neka previse jaka ocekivanja, i onda sam otisao tamo bez da sam ista procitao, kao mlad majmun, pa video da ljudi ladno zive u zgradama kao iz srednjeg veka, da se odrzavaju trke konja na trgu, tj cuveni Palio di Siena itd...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Od gradova koje ljudima ne padnu na pamet kada se priča o turističkim posetama, ja bih izdvojio Salzburg, bukvalno ti tri dana treba da bi obišao sve muzeje u gradu od 150k ljudi. Vrhunski uređen grad, ali isto tako jako skup. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, alpaka Bereta Sida said:

Meni djevojka ide na godinu dana u Milano i nisam prestao plakati otkad sam vidio cijene smjestaja. 🥲

 

Meni je devojka studirala u Parizu, stanarina 1000e mesecno, a stan bukvalno prosecan, u takvom sam ja ziveo kao student u BG i placao ga 150e svojevremeno. 

 

Njena sestra, studirala u Trstu, stanarina 800e, kolko-tolko i bolji stan, lepse okruzenje, sve dosta bolje, meni bar. 

 

Nista mi nije bilo jasno, ali ima od toga 5,6 godina, moguce da se sad nesto promenilo, sad su i u BG-u stanarine haos skocile. 

4 hours ago, Nicklord said:

Portugal > Španija, sve je isto samo ljudi manje viču 😄

 

Sto se Portugala tice, meni je vrhunski, ali bas sam ocekivao da su Portugalke dosta lepse. Da nije bilo tada devojaka tu iz regiona da malo poprave utisak, bas bih se razocaran vratio kuci, pogotovo jer su mi hvalili Portugalke svi redom da su bas lepe, pa je moguce da sam ja ocekivao Dzenifer Lopez na svakom cosku, ali ono mi je bas tanko bilo, jos sam tad bio sto se kaze mlad, lud i slabo izbirljiv. 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Green23 said:

Od gradova koje ljudima ne padnu na pamet kada se priča o turističkim posetama, ja bih izdvojio Salzburg, bukvalno ti tri dana treba da bi obišao sve muzeje u gradu od 150k ljudi. Vrhunski uređen grad, ali isto tako jako skup. 

Možda nama ne pada na pamet ali se često visoko kotira na listi najlepših gradova. Generalno ne preferiram germanske gradove jer mi deluju previše sterilni i nakon 18h se pretvaraju u "zatvoreni muzej", ali jeste lep za videti. Priroda oko njega je božanstvena.

 

Da dodam na prethodni post, Bern je takođe vredan obilaska.

Link to comment
Share on other sites

Predlog za one koji vole Pirinejsko poluostrvo i destinacije ispod radara:

U Spaniji Alicante za ljubitelje velikih gradova na moru, Valladolid i Toledo za ljubitelje kastiljanske istorije i kulture.

U Portugaliji Porto I Villa Nova de Gaia za ljubitelje rusticne arhitekture ( Ribeira kvart u Portu je rusticniji od cuvene lisabonske Alfame) i fantasticnih vina

 

U Italiji osim ovih cuvenih destinacija, Napulj je grad koji se mora videti i doziveti, najludje mesto na kome sam bio, a napuljska rivijera sa mestima nadomak , je jedna od najlepsih na kojima sam bio, sa slikovitom obalom i predivnim gradicima (Sorento, Amalfi, Positano, Salerno....)

Edited by Gudura
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Markoss said:

 

Meni je devojka studirala u Parizu, stanarina 1000e mesecno, a stan bukvalno prosecan, u takvom sam ja ziveo kao student u BG i placao ga 150e svojevremeno. 

 

Mi smo gledali sad smjestaj i samo soba u stanu koju dijelis sa jos par ljudi je nekih 600e i to su stanovi mnogo losiji (i jos vise skuplji) od onih u Grazu gdje sad zivimo. Obzirom da ja radim remote i da bih vjerovatno dosta vremena provodio u Milanu cisto sumnjam da cemo uspjeti naci ista normalno ispod 1500e.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...