Jump to content

Kafana pod obručima


Kronostime

Recommended Posts

Svedoci smo da se neodgovorni i nezreli roditelji kojima smo okruzeni svakodnevno useravaju u zivot svojoj deci, na najrazlicitije moguce nacine. Mozda ta useravanja cak nisu nista manje opasna i strasna na dug rok, ali su suvise ordinary da im se posveti duzna paznja, kao ovakvim 'ekstremnim' slucajevima koji trigeruju mase iz momenta.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, DameTime said:

Ne smatram, jer ne bih ni cancel-ovala JK. S druge strane, Petersona bih svojeručno cancel-ovala (da mogu). Jer čovek koji krijući se iza nauke i elokvencije propagira uverenje da su muškarci nasilni kad nisu oženjeni i slične stvari, ne zaslužuje ni mm prostora koji dobija u medijima.

 

Znaci JK je malo losa ali generalno dobra, pa ces je ti zaokruziti na dobru (ali s druge strane postoje ogromni zahtevi za njeno cancelovanje i to se i desava).

JP s druge strane, ima neke radikalne stavove pa i pored onog dobrog za sta se zalaze, njega bi cancelovala (za sta se jos neki zalazu mada cini mi se ne toliko koliko za JK, sto je non-sense sam po sebi). 

 

OK. Mislim, nije OK, ali sta sad...

 

Ja ne gledam na to tako, kao sto sam vec objasnio. Ne bih cancelovao nikoga. 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, advokat kuče, tečefon said:

 

naravno da se dešava, samo što eto nije eksplicitno dozvoljeno, nego nije zabranjeno.  :classic_biggrin:

 

voleo bih da pročitam neki dokaz, pošto sve što sam video je vezamo za neke potpuno druge stvari.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Kooineeperk said:

Znaci JK je malo losa ali generalno dobra, pa ces je ti zaokruziti na dobru (ali s druge strane postoje ogromni zahtevi za njeno cancelovanje i to se i desava).

JP s druge strane, ima neke radikalne stavove pa i pored onog dobrog za sta se zalaze, njega bi cancelovala (za sta se jos neki zalazu mada cini mi se ne toliko koliko za JK, sto je non-sense sam po sebi). 

 

OK. Mislim, nije OK, ali sta sad...

 

Ja ne gledam na to tako, kao sto sam vec objasnio. Ne bih cancelovao nikoga. 

 

Da, imaš ljude po netu koji bi da canceluju Rowlingovu, ali se ja sa tim ne slažem. Jeste imala ispade no tu je veći problem što je dirnula u osinje gnezdo trans zajednice (oni bi je najpre i cancelovali). I njih dvoje mi nikako nisu za poređenje.

 

Za Petersona, koji je mnogo problematičniji od nje što se tiče tog negativnog uticaja, manje ljudi traži cancel jer on ima širu publiku. Među fanovima JK ima mnogih koji je kritikuju, dok ovamo imaš gomilu muškaraca koji kliču njegovim poremećenim pogledima na svet, gde su naravno žene potlačene muškarcima. 

 

Ti likovi na jednom zidu imaju ikonu Petersona, a na drugoj im je Andrew Tate. U eri kad žene jedva dolaze do glasa i konačno progovaraju o svojim pravima i iskustvima većina nas se smatra previše glasnim i agresivnim (kao što većina mene vidi na forumu), dok Peterson očigledno nije agresivan.

 

Zašto nije? Zato što podilazi patrijarhalnim tradicijama koje smo usvajali vekovima. Zašto film Barbie triggeruje gomilu muškaraca ovih dana, koji tvrde da u filmu dominira mizandrija? Pa zato što ne podilazi tim tradicijama nego je upside down kao u Stranger things, gde su žene moćnije od muškaraca. A muškarci nisu na to navikli. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, uini said:

 

voleo bih da pročitam neki dokaz, pošto sve što sam video je vezamo za neke potpuno druge stvari.

 

Dao sam ti neka imena, pa ti slobodno potraži, vidi na njihovim javnim nastupima i predavanjima, imaš na YT. 

 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Sada malo ozbiljno.

 

Ja bolji dokaz od yt snimka javnog nastupa Šapira ili Kirka , gde spominju datu problematiku i gde neki woketard krene da vrišti na njih, ali ne zato što lažu, nego što su protiv toga.  ne mogu da ponudim, ali nekako sumnjam da će biti zadovoljavajuće. Sad stvarno nemam vremena, ali obećavam, čim mi izleti nešto odgovarajuće u preporukama,  dolazim i postujem ovde. 

Edited by advokat kuče, tečefon
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, DameTime said:

 

Da, imaš ljude po netu koji bi da canceluju Rowlingovu, ali se ja sa tim ne slažem. Jeste imala ispade no tu je veći problem što je dirnula u osinje gnezdo trans zajednice (oni bi je najpre i cancelovali). I njih dvoje mi nikako nisu za poređenje.

 

Za Petersona, koji je mnogo problematičniji od nje što se tiče tog negativnog uticaja, manje ljudi traži cancel jer on ima širu publiku. Među fanovima JK ima mnogih koji je kritikuju, dok ovamo imaš gomilu muškaraca koji kliču njegovim poremećenim pogledima na svet, gde su naravno žene potlačene muškarcima. 

 

Ti likovi na jednom zidu imaju ikonu Petersona, a na drugoj im je Andrew Tate. U eri kad žene jedva dolaze do glasa i konačno progovaraju o svojim pravima i iskustvima većina nas se smatra previše glasnim i agresivnim (kao što većina mene vidi na forumu), dok Peterson očigledno nije agresivan.

 

Zašto nije? Zato što podilazi patrijarhalnim tradicijama koje smo usvajali vekovima. Zašto film Barbie triggeruje gomilu muškaraca ovih dana, koji tvrde da u filmu dominira mizandrija? Pa zato što ne podilazi tim tradicijama nego je upside down kao u Stranger things, gde su žene moćnije od muškaraca. A muškarci nisu na to navikli. 

 

Namerno sam izabrao dve neke krajnosti u vidu JK i JP a i pominjali smo ih pa je zgodno bilo uzeti njih... Jesu za poredjenje, nisu za izjednacavanje (ili stavljanje u isti kos u smislu da su "tu negde"). Da budemo skroz precizni. 

 

Kapiram i tu drugu dimenziju koju ukljucujes - publiku u smislu koliko kritikuje a koliko glorifikuje ove dve licnosti. Svidja mi se sto i tako sire gledas a ne samo na nivou njihovi licnosti nego i na reakcije, drustveni odgovor. Mogu da se slozim da je i to jako vazno. Zato sto i jeste. Ja sam se fokusirao samo na licnosti odnosno na stavove, koliko su ispravni, koliko losi, ne toliko na njihov uticaj i reakciju. Nekako mi je to bazicno. Da prvo to utvrdim (barem ja licno), naspram mojih stavova i verovanja, pa tek onda gledam sire. A ja obicno utvrdim nesto dobro kod svakoga, barem nesto malo, i onda ni taj "drustveni odgovor", reakcija, mi bas i ne promeni misljenje jer kao sto si i sama navela, razlicite grupacije tu zauzimaju polozaj, i dok neki cute neki drugi su glasni. Ali to nije prava mera onog sto celokupno drustvo misli o tome.

 

Tako sam prolazio i na licnom nivou cesto - uvek sam verovao da se stavovi, vrednosti, doprinos, se moraju primetiti i bez preteranog reklamiranja, bez nekog laktanja. Nazalost nije bas tako, ali odoh sada presiroko. 

 

U svakom slucaju, da zakljucim, ne bih cancel-ovao nikoga, jer je vazno da se zna ko sta prica i kakve stavove ima, a ne da se ignorise. Ako nesto ignorises neces ga time popraviti. Ignorisanjem mozes cak i gorim da ga napravis. To je mojih 5 para na tu temu. 

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, SteveFrancis#3 said:

Svedoci smo da se neodgovorni i nezreli roditelji kojima smo okruzeni svakodnevno useravaju u zivot svojoj deci, na najrazlicitije moguce nacine. Mozda ta useravanja cak nisu nista manje opasna i strasna na dug rok, ali su suvise ordinary da im se posveti duzna paznja, kao ovakvim 'ekstremnim' slucajevima koji trigeruju mase iz momenta.

Što ne znači da su takvi roditelji većina niti da su izuzeti od kritike. Mislim, stalno su prisutne kritike na razna sumanuta ponašanja roditelja i ima milion tekstova i rasprava na te teme. Samo što ne može stalno da se na silu to drži u fokusu ali se vrlo lako može naći sve o tome, koga zanima

 

Nova društvena pojava je obično dovoljno zanimljiva da svako oseti potrebu da kaže svoje i da se to provuče kroz deset filtera. Čak je i bolje o tome pričati u početku nego kasnije. Inače bismo se pitali kad "ekstrem" prestaje da bude to pa može da postane predmet diskusije.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, DameTime said:

Činjenično je da u svakom čoveku ima i dobrog i lošeg, tj. i plemenitog i zlog.

 

4 hours ago, DameTime said:

 

Kojne je samo bio malo povređen jer sam ga "cancelovala" na neko vreme 😛 Inače, bolje si formulisao moje misli od mene same... Poenta je da je Sirius Black lepo rekao We've all got light and dark inside us. What matters is the side we choose to act on. That's who we really are. 

 

Ne zanima me preterano tematika kulturnog rata, no ipak u časovima dokolice pročitah celu diskusiju, a ovo je fenomen na koji sam izgubio previše svog dragocenog vremena kontemplirajući o istom. Pretpostavljam da je solidan broj ljudi ovde gledao Tvin Piks, Linč je na vrlo unikatan i poetičan način prikazao taj koncept, ono što je Lilanda nagnalo da zlostavlja i konačno ubije sopstvenu ćerku je nešto što svi imamo u sebi. Bob nije osoba, nego destruktivna strana čovekova sa kojom se Liland prvi put sreće još kao dete, pri susretu sa sedokosim čovekom kraj jezera, koji ga pita da li želi da se igra sa vatrom. Liland nije jedini koji se susreće sa Bobom, ali ostali ga vide samo u snovima, na njihovu sreću on je zarobljen u podsvesti. Samo ga Liland vidi na javi, primio ga je u svoj život i postao njegovo oruđe. Ima fantastična scena za vreme ispitivanja jednorukog Majka, kada ga pitaju ko može da vidi Boba, a on gledajući u agenta Kupera kaže nadareni, da bi odmah zatim u krupnom kadru gledajući pravo u kameru, odnosno nas, publiku, rekao prokleti. Dakle, Liland kao takav nije samo ubica, već je postao kanal te primordijalne sile veće od ma kojeg pojedinca i njegova žrtva. Mada je i ovo tangencialno povezano sa JP-om, jer ko je pratio rane radove dok je medijski neeksponiran snimao svoja univerzitetska predavanja, mogao je da čuje vrlo zanimljive analize Junga, odnosno Jungovog koncepta Senke, gde JP tumači isti na način da u svakome od nas čuči čuvar iz Aušvica, ukoliko tu Senku ne prihvatimo kao deo sopstvene ličnosti na odgovarajući način. Isti koncept koji se kod Linča pojavljuje u vidu Boba, kod Sumera kao Tiamat ili kod hrišćana kao Kain.

 

He is Bob, eager for fun. He wears a smile, everybody run.

Edited by robespierre
  • Like 2
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, robespierre said:

Ne zanima me preterano tematika kulturnog rata, no ipak u časovima dokolice pročitah celu diskusiju, a ovo je fenomen na koji sam izgubio previše svog dragocenog vremena kontemplirajući o istom. Pretpostavljam da je solidan broj ljudi ovde gledao Tvin Piks, Linč je na vrlo unikatan i poetičan način prikazao taj koncept, ono što je Lilanda nagnalo da zlostavlja i konačno ubije sopstvenu ćerku je nešto što svi imamo u sebi. Bob nije osoba, nego destruktivna strana čovekova sa kojom se Liland prvi put sreće još kao dete, pri susretu sa sedokosim čovekom kraj jezera, koji ga pita da li želi da se igra sa vatrom. Liland nije jedini koji se susreće sa Bobom, ali ostali ga vide samo u snovima, na njihovu sreću on je zarobljen u podsvesti. Samo ga Liland vidi na javi, primio ga je u svoj život i postao njegovo oruđe. Ima fantastična scena za vreme ispitivanja jednorukog Majka, kada ga pitaju ko može da vidi Boba, a on gledajući u agenta Kupera kaže nadareni, da bi odmah zatim u krupnom kadru gledajući pravo u kameru, odnosno nas, publiku, rekao prokleti. Dakle, Liland kao takav nije samo ubica, već je postao kanal te primordijalne sile veće od ma kojeg pojedinca i njegova žrtva. Mada je i ovo tangencialno povezano sa JP-om, jer ko je pratio rane radove dok je medijski neeksponiran snimao svoja univerzitetska predavanja, mogao je da čuje vrlo zanimljive analize Junga, odnosno Jungovog koncepta Senke, gde JP tumači isti na način da u svakome od nas čuči čuvar iz Aušvica, ukoliko tu Senku ne prihvatimo kao deo sopstvene ličnosti na odgovarajući način. Isti koncept koji se kod Linča pojavljuje u vidu Boba, kod Sumera kao Tiamat ili kod hrišćana kao Kain.

 

He is Bob, eager for fun. He wears a smile, everybody run.

 

Zanimljive opservacije, mada moram priznati da još uvek nisam pogledala Twin peaks.

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Kooineeperk said:

Znaci JK je malo losa ali generalno dobra, pa ces je ti zaokruziti na dobru (ali s druge strane postoje ogromni zahtevi za njeno cancelovanje i to se i desava).

JP s druge strane, ima neke radikalne stavove pa i pored onog dobrog za sta se zalaze, njega bi cancelovala (za sta se jos neki zalazu mada cini mi se ne toliko koliko za JK, sto je non-sense sam po sebi). 

 

OK. Mislim, nije OK, ali sta sad...

+1.

 

Ne možemo da cancelujemo nekoga ako nam se njihov stav ne sviđa @DameTime. Ako neko ne poziva na linč, to jest, ne ugrožava tvoje fizičko pravo na život, ima pravo da kaže šta misli - iako to tebe trigeruje. To je elementarni deo demokratije, sloboda misli i govora.

 

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Darko said:

+1.

 

Ne možemo da cancelujemo nekoga ako nam se njihov stav ne sviđa @DameTime. Ako neko ne poziva na linč, to jest, ne ugrožava tvoje fizičko pravo na život, ima pravo da kaže šta misli - iako to tebe trigeruje. To je elementarni deo demokratije, sloboda misli i govora.

 

Ovde ne govorimo o raspravi tipa da li Topić Jr treba da igra u Megi ili KKCZ, pa bih ja zabranila da iznese mišljenje svakom sa kim se ne slažem. Radi se o čoveku koji ubice pravda time da ih žene odbijaju pa su malo ljuti, propagira mržnju prema ženama, magijsko mišljenje i generalno empirijski nepotkrepljene tvrdnje.

 

Za mene su sve ovo anticivilizacijske vrednosti kojima nema mesta u medijima, odnosno takvim ljudima nema mesta. Uspeo je da dođe do platforme gde mogu da ga čuju milioni ljudi i to koristi da širi mržnju prema ženama i pravda ubice? Sloboda govora je uncalled for u ovoj situaciji.

 

Sloboda nosi sa sobom i neku odgovornost. Pritom, propagiranjem takvih uverenja i te kako može da ugrozi nekog fizički (indirektno).

Edited by DameTime
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, DameTime said:

 

Ovde ne govorimo o raspravi tipa da li Topić Jr treba da igra u Megi ili KKCZ, pa bih ja zabranila da iznese mišljenje svakom sa kim se ne slažem. Radi se o čoveku koji ubice pravda time da ih žene odbijaju pa su malo ljuti, propagira mržnju prema ženama, magijsko mišljenje i generalno empirijski nepotkrepljene tvrdnje.

 

Za mene su sve ovo anticivilizacijske vrednosti kojima nema mesta u medijima, odnosno takvim ljudima nema mesta. Uspeo je da dođe do platforme gde mogu da ga čuju milioni ljudi i to koristi da širi mržnju prema ženama i pravda ubice? Sloboda govora je uncalled for u ovoj situaciji.

 

Sloboda nosi sa sobom i neku odgovornost. Pritom, propagiranjem takvih uverenja i te kako može da ugrozi nekog fizički (indirektno).

Pa vidiš, danas se svašta može okarakterisati kao hate speech. Šta, ne misliš da trans žene mogu da se takmiče u sportu sa biološkim ženama? Transfob, hate speech! Ne mislim da su trans žene "prave" žene? Transfob, hate speech! Ne misliš da ako postoji razlika u platama između muškaraca i žena u nekoj profesiji, to je zbog ugnjetavanja žena i seksizma? Hate speech! 

 

Čuo sam neke govore JP-a i u jednom nisam primetio da širi mržnju prema ženama niti da pravda ubice. I ovo kažem kao neko ko nije "navijač" JP-a. Gde je to rekao, majke ti?

 

Za boldovano, on nije odgovoran za postupke drugih. Takođe, uvek može i treba da se diskutuju i razrade ideje koje zastupa - tako rastemo kao osobe. Ako su pogrešne, mogu da se raskrinkaju. U suprotnom, gde je limit? Hoćemo da ućutkujemo svakoga čiji govor može pogrešno da se protumači? To je po meni overreach. 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Darko said:

Čuo sam neke govore JP-a i u jednom nisam primetio da širi mržnju prema ženama niti da pravda ubice. I ovo kažem kao neko ko nije "navijač" JP-a. Gde je to rekao, majke ti?

 

Vrati se par strana i pročitaj moj podugačak upis na temu, gde su prenete njegove reči od slova do slova. Ko tačno raste kao osoba time što "razrađuje" Petersonovu ideju da nasilne single muškarce treba oženiti i sve će se rešiti (ovo je samo primer)? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, DameTime said:

 

Vrati se par strana i pročitaj moj podugačak upis na temu, gde su prenete njegove reči od slova do slova. Ko tačno raste kao osoba time što "razrađuje" Petersonovu ideju da nasilne single muškarce treba oženiti i sve će se rešiti (ovo je samo primer)? 

Nisam našao, jel možeš da linkuješ post? Hvala.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...