Jump to content

Kosovo, priznati ili ne?


djole

Recommended Posts

8 minutes ago, Constantin said:

Ja znam da su Vranjevcu 80% kuće bile divlje gradnje i da su na jedno brojilo bile po 3-4 kuće...

Nakon rata su usledile velike restrikcije struje i vode, a kažnjavalo se ko poliva bašte po nekoliko stotina eura. Kažu, to ne znam, da su u srpskim mestima bile veće restrikcije, u okolini Prištine dok su žitelji Prištine bili malo povlašćeniji....uostalom kao i svaka prestonica...

Veliki javašluk je vladao do 89. godine u svim javnim službama....trebalo bi mi bar sat-dva da opišem sve...od duplih matilčnih brojeva do sklanjanja prekršajnih i krivičnih prijava "u fijoku" i ogromnih zloupotreba državnih para....

Ja pricam o racunima a kako je bilo na terenu u svakoj kuci sumnjam da iko tačno zna. Ulazak u Vranjevac nikom nije bio prijatan cak kad ides i na fudbalsku utakmicu. Od 90-te se mnogo promenilo. Racune postari nisu nosili po tim ruzicnim naseljima nego su stanovnici tih naselja kad bi dosli po penziju, deciji dodatak ili neku drugu isplatu morali da prvo plate racune. Isto i kad se izdavao bilo kojo dokument. Kad sam menjao licnu kartu morao sam sve racune da dostavim na uvid pa tek onda podnesem zahtev. Struje nije bilo jos od 1993 i to bas drasticno. Pricalo se da se izvozi a mi smo je imali po onoj šemi 4sata imas pa 8 nemas. I to u Pristini a verujem da je u manjmim sredinama bilo i gore. Tek neke 1996 su to kao stabilizovali. Posle rata je tek nastao haos posto su ogromnu vecinu radnika u termoelektranama cinili Srbi. Nije jednostavno bilo ljudi da odrzavaju uređaju i ceo sistem. 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Perkos2 said:

Posle rata je tek nastao haos posto su ogromnu vecinu radnika u termoelektranama cinili Srbi. Nije jednostavno bilo ljudi da odrzavaju uređaju i ceo sistem. 

Pa jeste...oni su imali problem jer je većina radnika napustila Kosovo...da ne zalazim u detalje ko je napustio dobrovoljno, a ko pod prisilom, o tome smo već pričali.

 

Snabdevanje strujom se stabilizovalo, znamo kad i kako, a još uvek nije formirano JP za znabdevanje strujom na Severu...eh taj briselski sporazum...a šta ćeš, kad smo u Srbiji ubli Borisa Tadića...:smiley26:

 

A kaži mi Pekose, pošto si odlično obavešten....kako to da je mobilna telefonija funkcionisala besprekorno...ne mislim na 064...Vala i Ipko ???

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, Constantin said:

Pa jeste...oni su imali problem jer je većina radnika napustila Kosovo...da ne zalazim u detalje ko je napustio dobrovoljno, a ko pod prisilom, o tome smo već pričali.

 

Snabdevanje strujom se stabilizovalo, znamo kad i kako, a još uvek nije formirano JP za znabdevanje strujom na Severu...eh taj briselski sporazum...a šta ćeš, kad smo u Srbiji ubli Borisa Tadića...:smiley26:

 

A kaži mi Pekose, pošto si odlično obavešten....kako to da je mobilna telefonija funkcionisala besprekorno...ne mislim na 064...Vala i Ipko ???

Ono sto ja znam oko tih radnika na termoelektranama kosovskim je da oni koji i danas zive u okolnim selima  nisu mogli niti danas mogu da rade na svojim radnim mestima.Vecina njih godinama je dolazila u obrenovac i lazarevac da radi u sklopu EPS-a pod nazivom EPS Kosovo ili tako nesto. Za vikend odu dole i sve tako 20 i vise godina. To su radnici svih profila od gradevinaca do inzinjera. Za telekomunikacije je najzasluzniji stari humànitarac Kushner to je bio njegov biznis. Vjosa nevaljalica hoce da bude veci UQK od Ramusha pa lupa gluposti a tata bio sluzbenik u srpskoj policiji. Nezgodna situacija u p.m. sto bi rekli ovi moji dole.

Edited by Perkos2
Link to comment
Share on other sites

Ono sto ja znam oko tih radnika na termoelektranama kosovskim je da oni koji i danas zive u okolnim selima  nisu mogli niti danas mogu da rade na svojim radnim mestima.Vecina njih godinama je dolazila u obrenovac i lazarevac da radi u sklopu EPS-a pod nazivom EPS Kosovo ili tako nesto. Za vikend odu dole i sve tako 20 i vise godina. To su radnici svih profila od gradevinaca do inzinjera. Za telekomunikacije je najzasluzniji stari humànitarac Kushner to je bio njegov biznis. Vjosa nevaljalica hoce da bude veci UQK od Ramusha pa lupa gluposti a tata bio sluzbenik u srpskoj policiji. Nezgodna situacija u p.m. sto bi rekli ovi moji dole.

Zaboravljaš "Olbrajt gropu" tj "Albright group"....a inače i kod nas je poslednji stepen gradacije isti...npr. surtuk, posurtuk, najsurtuk i surtuk u p.m.

 

 

Link to comment
Share on other sites

I danasnji rezultati lokalnih izbora na Kosovu pokazuju zasto je Kurti vrlo nervozan. Nije dobio sa svojom LVV ni u jednom gradu, uglavnom ide u drugi krug gde ako se udruze Thaqi i Vjosa izgubice i Pristinu gde je uvek bio najači. Dobar rezultat ostvarila je Tacijeva partija koja je dobila u prvom krugu juznu Mitrovicu, Urosevac i par manjih opstina.  

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Apropo struje i price vezane za profesora i placanje racuna za struju... obe price su verovatno tacne, placala se pre rata uredno, posle toga se ne placa kao ni dana danas. 

Al mi opet nije jasno sto se svi uhvate za tu struju, evo nek dodje neko kome se ne placa struja da zivi tipa u strpcu (mada enklave juzno od ibra placaju struju), ali primera radi, mozes cak i kucu/stan da dobijes dole, samo dodji ti da zivis ako je nama bas toliko dobro. 

I ovo za izbore je tacno, kurti dosta slabo prosao, Srpska lista dominiria u nasim sredinama ocekivano, blizu 70% izlaznost, preterali ga.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

...zorane,neću te komentirati,eventualno,nešto nadodati.Zapravo,citirati ću Slavka Goldsteina iz njegovog eseja Potomstvo naroda izabranog,iz 1970.,pbjevljenog u knjizi Proslovi za bolju zemlju(str.124).Istina,bavi se Jevrejina,ali,mislim da ono što ću citirati ima šire značenje.

 

"I napokon,ono najdublje,neuhvatljivo iracionalno u čovjeku:ne vjerujući u metafizički"nacionalni duh"niti u sveobuhvatnu moć kromosoma,nikako ne možemo poreći i taj neobjašnjivi fenomen pripadnosti o kojem je možda najjasnije govorio Freud u svojem često citiranom predgovoru hebrejskom izdanju knjige Totem i tabu 1930. godine:"Nitko od čitalaca ove knjige neće se moći lako uživjeti u raspoloženje pisca koji ne razumije sveti jezik,koji je od religije svojih otaca-kao i od svake druge religije-potpuno otuđen,koji ne može dijeliti ni nacionalističke ideale svojih sunarodnjaka,a usprkos tome nikad nije porekao pripadnost svome narodu i svoju osobenost uvijek osjeća kao židovsku i nikako drugačije." 

Link to comment
Share on other sites

Iznenađuje me da na ovom Forumu nema komentara o prvenstvu sveta u boksu i onemugućavanju bokserima sa Kosova da učestvuju. Nije prvi put da se događaju slične stvari i uvek se pokazuje jedno te isto, koja se strana nađe u poziciji da ometa onu drugu, to će i uraditi. Više puta se pisalo o vraćanju nekih srpskih ekipa sa granice Kosova, behu neki problemi sa mladim rukometašicama Kosova, one su doduše bile u Srbiji ali im je negde blokiran prolaz, a ministar, doktor Neša, nije mogao da obezbedi prolaz, ne može protiv svog naroda.

Još od vremena sankcija devedesetih, mnogo prilika je bilo da se na sva usta viče kako sport i politiku treba odvojiti, kako sport treba da zbližava ljude a ne da ih zavađa, žao mi je bilo mnogih sportista koji su imali vrhunski kvalitet, spremali se za neku olimpijadu, svetsko ili evropsko prvenstvo, a nisu mogli da učestvuju iz političkih razloga. Šta bi kome smetalo da je neki bokser sa kosova učestvovao, postigao neku pobedu, osvojio medalju.

Mislim da je grešku napravila i bokserska federacija što je Srbiji dodelila organizaciju prvenstva a da ga nije uslovila učešćem svih članica federacije.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Drugo se ne moze ocekivati od onih koji grupno siluju devojku, čemu se pridruže i njeni tzv roditelji, samo zbog toga sto je pravila nekakav znak rukama. Sto je u stvari bio prijateljski gest, i sve te tri devojke su samo pokazale da su sve to sa tim simbolima gluposti. Oni ih zbog toga javno masovno siluju. Takvima treba zabraniti ucestvovanje u bilo cemu, zauvek, a ako im i bude negde dozvoljeno, ima da ljube ruku, a ne da oni odlucuju ko ce jos ucestvovati.

Link to comment
Share on other sites

  • fancy changed the title to Kosovo, priznati ili ne?
  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...