Jump to content

Poslednji film koji ste gledali


Drug Crni

Recommended Posts

Mank.png

 

Mank (2020)

 

Kandidat za Oskara i to vrlo ozbiljan. Odličan film, odlična glumačka ekipa. Priča je ispričana na majstorski način. Ja nisam skoro ništa znao ni o glavnoj ulozi ni o njegovom radu tako da je na mom primeru odradio posao 100%. Doduše u prvih sat vremena je na momente film dosadan ali u drugih sat vremena briljira. Podsetio me na "Besktvo iz Šošenka" jer za one koji ne znaju šta gledaju film se "otvara" tek na kraju. A moja preporuka je da i ne istražujete o filmu pre nego što ga odgledate jer ćete imati bolji doživljaj istog.

 

Elem film prati Hermana Mankievica i njegove odnose sa poznatim ljudima Holivuda 30-ih godina. Film počinje u 1940. godini kada Herman sa Orsonom Velsom počinje da radi na nekom projektu a onda kroz flešbekove gledamo Holivud tokom 30-ih godina. Geri Oldman glumi Hermana i odradio je odličan posao, toliko dobar da sam i pre gledanja ostalih filmova prilično siguran da će dobiti oskara za glavnu ulogu.

 

Ovo je u stvari film o istoriji filma, pogotovo njenu malo crnju stranu, ali i o istorijatu jednog drugog filma koji neću spomenuti jer je važan deo radnje. Iz tog razloga pretpostavljam da će i sam biti vrlo jak kandidat za Oskara jer žiri će sigurno biti malo subjektivan prema svom esnafu. No videćemo, za sada samo pogledao samo dva pa da ne idem pred rudu.

 

Preporuka samo ljubiteljima drame, uslovno rečeno i istoričarima i pasioniranim ljubiteljima filma ali samo za one strpljivije jer film ima dosta "sporu" radnju.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

TrialChicago7poster.jpeg

 

The Trial of the Chicago 7 (2020)

 

Film o čuvenom suđenju čikaškoj sedmorici. Radnja prati suđenje sedmorici vođa protesta 60-ih godina koji su vodili antiratnu kampanju. Država je organizovala lažno suđenje kako bi ih poslala u zatvor i tako smanji pritisak na vlast. Radnja filma je istinit događaj tako da o samoj radnji nema šta da se komentariše. Interesantan je za gledanje, pomalo komičan što nije loše jer je 90% filma u sudnici. Film je mogao malo da se produži za nas izvan SAD jer film pretpostavlja da su to sve dobro poznate ličnosti a verujem da većina izvan SAD nema pojma o većini tih ličnosti.

 

Što se tiče Oskara mislim da neće dobiti po meni je iza i "Mank" i "Judas and the Black Messiah". Ono što je interesantno je da Judas and the Black Messiah je praktično deo ovog filma jer taj događaj ima ulogu u filmu, doduše nije obrađen nego je prikazan apstraktno što me navodi na pomisao da su verovatno bili u kontaktu sa tom ekipom pa su se dogovorili da jedni drugima ne prave konkurenciju. Takođe u "Judas and the Black Messiah" nema ovih događaja sa suđenja u nekom većem obimu.

 

Što se tiče nominacije Saše Barona Koena mislim da je to jako teško. Ono što mi pod jedan nije jasno je zašto je on sporedna uloga kada je on praktično glavna uloga u filmu. Tačnije u filmu imamo 10-tak glavnih uloga od kojih su najdominantnije Sašina i uloga Eddie Redmayne kao Tom Hajden. Edi je po meni bio čak i bolji. Ostaje nada da će mu sabrati uloge iz "The Spy" i "Borat 2" i da na taj kumulativni način dobije Oskara jer mislim da je on definitivno zaslužio jedno takvo priznanje.

 

Zbog određene doze humora ovaj film je za preporuku svima jer iako se radi o pravno-političkim pitanjima taj humor razbija monotoniju i čini ga gledljivim.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

I ja sam bas odgledao  Fargo pre neki dan prvi put u zivotu i mogu reci da sam se zesce smorio, toliko da sam jedva odgledao do kraja film koji traje sat i po. Ne znam zbog cega, da li zbog toga sto sam prethodno gledao prvu sezonu serije koja mi se svidela(radnja ista kao u filmu) ili sam imao prevelika ocekivanja ili sto mi je i William Harry veoma iritantan...verovatno ovo prvo najvise.

2 hours ago, Kronostime said:

Odgledao juce Fargo: film - ne seriju.

Naleteo na kablovskoj.

Posle njega - Star Trek: the movie.

Taman!

Ako ti se svideo film, onda obavezno pogledaj i prvu sezonu serije. Mada preporuka stoji i ako ti se nije svideo. :classic_smile:

Link to comment
Share on other sites

The Man Who Killed Don Quixote (2018)

 

Zanimljiv film Terry Gilliama u kom se prepliću realnost i fantazija ali se na kraju scenarista toliko upetljao u neke nebuloze pa povremeno i patetiku da mi je druga polovina filma bila nekakav antiklimaks. Jonathan Pryce briljira, Adam Driver meni vazda antipatičan al radi posao, a ako ništa Joana Ribeiro je jedna od lepših žena koje sam video na ekranu u poslednje vreme. Vredi pogledati ali nije za svakog. 6,5/10

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 3/8/2021 at 6:14 PM, Crni Bombarder said:

Jedan od onih filmova koje sam propustio da pogledam kad su izasli,pa propusteno nadoknadio posle dugo vremena. Konkretno ovaj cak 22 godine nakon premijere (sad samo mogu da pitam sebe:Crni,covece,kako si propustio ovaj odlicni uradak?)

Probudjena savest (The Insider) 1999,triler   
https://www.imdb.com/title/tt0140352/

Sta me ponajvise privuklo filmu?
-Pa,na prvom mestu scenarista i reditelj Michael Mann koji me kupio za sva vremena filmom "Vrelina" iz 1995. Nakon ogromnog uspeha kojeg je postigao sa ovim filmom,ali i sa "Poslednjim Mohikancem",americki reditelj,scenarista i producent snimio je film o duvanskoj aferi. Dogadjaji prikazani u filmu su se odigrali 1994 godine,a predlozak za scenario je bio jedan clanak koji se pojavio u Vanity Fairu.
-Takodje,tu je glumacka postava na celu sa Al Pacinom i Russellom Crowom ciji me izgled u filmu neodoljivo podseca na jednu od ponajvecih srpskih sramota,koja traje do dana danasnjeg.. Iako je sredisnji lik price naucnik Wigend kojeg glumi R.Crowe,zvezda filma je Al Pacino u ulozi Bergmana,producenta koji je potpuno predan svome poslu. U tom delu se mogu povuci izvesne paralele sa likom kojeg je igrao u "Vrelini" - porucnikom Hannom. 

O cemu se radi u filmu?
Lowell Bergman je producent emisije '60 minuta' na CBS televiziji. Istrazujuci podatke o duvanskoj industriji,upoznaje dr.Jeffreya Wigenda koji je upravo otpusten iz jedne duvanske kompanije. Kad shvati da dr.Wigend zna sve o prikrivanju podataka o stetnosti pusenja,Bergman ga pokusava nagovoriti da nastupi u emisiji. No,Wigenda,iako je otpusten,i dalje obavezuje ugovor o poverljivosti podataka povezanih s radom kompanije. Uprkos tome sto on i njegova porodica pocnu dobijati anonimne pretnje,doktor pristaje na intervju,ali ga onda uprava CBS televizije zabranjuje..

Sta mi se najvise dopalo u filmu?
-Iskreno,mnogo toga. Rezija je odlicna i cini film dinamicnijim nego sto jeste. Mann je izvanredno docarao atmosferu uzbudjenja i neizvesnosti u nekolicini scena. Likovi (pa i sporedni) jako dobro napisani,nije se upalo u "crno/belo" stereotip jer su portretisani tako da gledalac vidi da nijedan od njih nije savrsen i bez mana,ali opet sa obojicom moze da se poveze i svaki od njih izaziva i neke simpatije. A kako i ne bi,kada su obijica,svaki na svoj nacin,olicenja onih vrlina koje volimo u ljudima:hrabrosti,odlucnosti,lojalnosti. Drugim recima:svega onoga cega toliko manjka u nasem drustvu danas.

I pored ociglednih dramatizacija,The Insider vrlo realisticno secira i prikazuje odnose izmedju pojedinih delova jednog drustva kao sto su velike medijske kuce,bogate i mocne kompanije te sudske instance. Moze li mali covek ostati u komadu nakon sto ga sve ove drustvene celjusti pokusaju sazvakati i ispljunuti? Uz odgovarajuci karakterni set te dovoljno nezavisne inkluzivne institucije,ocito da moze,iako se prosecni gledalac sa ovoh prostora sa tom ocenom nece sloziti jer "to je samo film,u stvarnosti to ne postoji",ali to je vec problem ovog prostora,a ne samog filma.

Od mene - cvrsta osmica.


 

Ovo je, za mene, najbolji film svih vremena.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Još malo kandidata za Oskara:

 

MV5BOTNjM2Y2ZjgtMDc5NS00MDQ1LTgyNGYtYzYw

 

"Another Round" (2020)

 

Ovo je zaista sjajan film i vrlo jak kandidat za Oskara za strani film. Film o alkoholizmu, urađen je kao drama sa jednom dozom humora što će publika sigurno ceniti ali tema je jako ozbiljna sa prilično teškim scenama. Mikelsen je odličan glumac i uspeo je da odglumi upravo ono što je i trebalo. Ostala ekipa takođe odlična. Ono što mu daje prednost u odnosu na Aidu je "svetliji" kraj koji itekako utiče na utisak kod gledaoca. Preporuka svima.

 

Da se izrazim u stilu filma "I ja navijam za vas" (ko je gledao shvatiće)

 

nomadland-francis-mcdormand.jpg

 

"Nomadland" (2020)

 

Tihi kandidat za manje više sve oskare. Vrlo dobar film o modernim nomadima. Ljudima koji žive u kombijima i furaju širom SAD. Pored te osnovne priče imamo i ličnu sudbinu glavne uloge koja traži novi život posle životne tragedije. Ono što će svakom da upadne u oko je fantastični kadrovi gde priroda koja okružuje Mekdermont u nekim kadrovima u stvari predstavlja njene emocije i razmišljanja. Ovo je zaista odlično poigravanje sa kadrovima kome skidam kapu. Meni lično se nije svidela sama radnja jer je slična tema više puta viđena ali ovaj aspekt joj zaista daje odličan odijum. Film ima ekstra sporu radnju i gomilu kadrova gde se "ništa ne događa" tako da preporuka ide samo za nastrpljivije ljubitelje drame.

 

MV5BMDNlNmVlNDItMjE3Yi00ZTA3LWIyOTktNDhh

 

News of the World (2020)

 

Možda nešto previđam ali Henksa u vesternima do sada nismo gledali. Izgleda da je pod stare dane odlučio da popuni rupe u svim žanrovima i delovima istorije gde ga nije bilo. Henks glumi "čitača vesti" koji ide od mesta do mesta. Tokom putovanja pronalazi devojčicu (na slici) koja govori samo indijanski. Zatim je sticajem okolnosti vodi "njenoj porodici". Film ima elemente vesterna ali samo na trenutke,  u principu je jedna drama o post građanskom ratu Teksasu gde se ljudi oporavljaju od različitih "rana". Priča je vrlo dobra gluma njih dvoje odlična mada imam par primedbi na sporedne uloge ali ok, niko od njih nema značajniju ulogu pa nije toliko bitno. Ovo je film koji će se svideti većini ali mislim da nije ozbiljan kandidat za oskara.

 

Edited by Klotzen
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Odgledah "Bilo jednom u Holivudu" i film se definitvno ne može gledati bez predznanja o periodu o kom govori i događajima na koje aludira. To je neko već pominjao na ovoj temi, ali pošto ja ne volim da znam radnju unapred jer mi gledanje filma gubi smisao, ne može da me iznenadi, nisam poslušao savet i istražio unapred, a to je bila velika greška. Ja o tom vremenu i konkretnim događajima nisam apsolutno ništa znao i za nekog takvog film je prilično dosadan, faktički bez ikakve radnje, i dok se još i može ispratiti neki zaplet oko dva glavna lika (Di Kaprio i Pit) svrha Šeron Tejt ostaje apsolutno nedokučiva do samog kraja.

 

Nakon filma sam guglao, i to dobrih 2 sata da bih pohvatao ko je ko i koji stvarni događaji su bili podloga (pa onda upoznavanje sa tim događajima jer dotični meni ništa nisu značili tj nisam ranije čuo za njih). Dakle, ko ne misli da odradi to istraživanje unapred, film nije vredan gledanja, pogotovo što traje dva i po sata.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Romantik said:

Odgledah "Bilo jednom u Holivudu" i film se definitvno ne može gledati bez predznanja o periodu o kom govori i događajima na koje aludira. To je neko već pominjao na ovoj temi, ali pošto ja ne volim da znam radnju unapred jer mi gledanje filma gubi smisao, ne može da me iznenadi, nisam poslušao savet i istražio unapred, a to je bila velika greška. Ja o tom vremenu i konkretnim događajima nisam apsolutno ništa znao i za nekog takvog film je prilično dosadan, faktički bez ikakve radnje, i dok se još i može ispratiti neki zaplet oko dva glavna lika (Di Kaprio i Pit) svrha Šeron Tejt ostaje apsolutno nedokučiva do samog kraja.

 

Nakon filma sam guglao, i to dobrih 2 sata da bih pohvatao ko je ko i koji stvarni događaji su bili podloga (pa onda upoznavanje sa tim događajima jer dotični meni ništa nisu značili tj nisam ranije čuo za njih). Dakle, ko ne misli da odradi to istraživanje unapred, film nije vredan gledanja, pogotovo što traje dva i po sata.

 

E ali kad imaš predznanje onda se oduševiš detaljem da Stonsi, pesma "Baby you are out of time", ide uz kadrove trudne Šeron.

 

Ja takođe nisam znao sve real life detalje, ali u prvom gledanju sam skontao da je film drugačiji, svesno sa tom sporom radnjom i beskrajnim snimcima vožnje sa upaljenim radiom. Skontao sam da nakon toliko filmova legenda Kventin može sebi da priušti da smara gledaoce slikama/razglednicama bez dinamike.

 

Meni je film odličan, iako nije za poređenje sa mnogim ranijim ostvarenjima. Muzika je fenomenalno birana.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

sound-of-metal_.jpg

 

Sound of Metal (2019)

 

Film o bubnjaru metal grupe koji gubi sluh (ne muzički 🙂 ). Film prati teške situacije sa kojima su suočava čovek koga zadesi ovakva sudbina sa posebnim osvrtom na njegovu ličnu priču. Film je klasična drama sa prilično sporom radnjom tako da koga ne interesuju drame ili ova tema neka ga zaobiđu. Film sam pogledao obzirom da je dobio par nominacija za oskara ali mislim da neće dobiti ni jedan.

 

The_Father_2020_poster.jpg

 

The Father (2020)

 

Matori Hopkins opet dominira. Sjajan film o demenciji. S tim da je ovo film iz perspektive čoveka koji ima demenciju. Tokom gledanja filma i gledaoc će doći u situaciju da ne zna više šta je realnost a šta produkt demencije. Sjajan film koji bi mogao da pokupi par oskara. Olivia Kolman je takođe bila odlična tako da bi možda i ona mogla do Oskara. Preporuka svima iako je i ovo dosta spor film i pride ima vrlo tešku radnju no ako hoćete da pogledate kvalitetan film čisto da imate neki reper u ocenama ovo je taj.

 

Ma_Rainey's_Black_Bottom_film_poster.jpg

 

Ma Rainey's Black Bottom (2020)

 

Vrlo dobra drama sa pokojnim Bozmanom. E sad da odma kažem da se meni nije preterano dopao ali mislim da će u SAD biti prihvaćen mnogo bolje. Film se bavi mešavinom dve teme, problem rasizma i istorija bluza. Obzirom da me bluz ne interesuje previše samo zbog toga mi je nekako par ocena ispod neke realne koju bi trebao da mu dam. Bozman je odradio vrlo dobru ulogu a kada se tome doda da je u međuvremenu umro za posledicu imamo da je dosta jak kandidat za oskara za glavnu ulogu. Viola Davis je takođe bila fantastična a meni se još svideo i Colman (Fear the Walking Dead) iako je komplet glumačka ekipa koja pokriva muzičare odlična. Preporuka za one kojima su ove dve teme bliske, nažalost mislim da se ostalima sa ovih naših prostora film neće svideti. Film ima sjajnu šminku i kostime tako da bi tu lako mogao da uzme oskara.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

The Dry (2020)

 

https://www.imdb.com/title/tt5144174/?ref_=nv_sr_srsg_0

 

 

  U oskudici kvalitetnih trilera poslednjih godina, ovaj je pravo osveženje. Vidi se da je rađen prema knjizi (istoimeni bestseler Džejn Harper) jer obiluje dramskim elementima karakterističnim za adaptacije.

 

  Radnja se odvija u australijskoj zabiti, u za njih, karakterističnom sušnom ambijentu. U fokusu priče je zločin koji se dogodio na izolovanoj farmi a isti treba da rešava odlikovani policajac iz Melburna, koji se igrom slučaja zatekao u tom mestu koje je zapravo njegov rodni grad. No i pomenuti pandur ima repove iz prošlosti i neprijatne uspomene koje ga opterećuju a dodatnu teškoću mu predstavlja palančki mentalitet meštana sa kojima nije lako sarađivati na rešavanju ubistva. U filmu se prepliću trenuci iz prošlosti i sadašnjosti sve do samog kraja, kada se fragmenti ove teške priče uklope u celinu.

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

August: Osage County (2013)

 

Prijatno iznenadjenje. Ocekivao sam dosadnu, ispraznu i kliseiziranu predstavu, medjutim docekao me je vise nego solidan uradak. Glumacki su prakticno svi isporucili, sve je vrlo uverljivo i sto je jednako vazno za ovakav tip filma - sa merom. Uprkos tematici, nema preterane afektacije ni u jednom trenutku, sto daje dodatni kvalitet jer je tanka linija izmedju on point glume i karikiranja kada su drame ovog tipa u pitanju. Zaista dobri dijalozi, pa u kombinaciji sa glumom ostavljaju dobar utisak. Sama radnja/prica je prilicno realna i pristojno razvijena. Epilog (ako ga tako mozemo nazvati) dobar, mozda cak i odlican. Glavne zamerke idu na rupe u karakterizaciji, cinjenica je da su valjda zbog ipak nesto veceg broja likova neki medju njima (i sa njima vezane mini-epizode, te motivacije za neke postupke itd) ostali nedoreceni. Nije to vezano samo za broj linija teksta i screentime, McGregorov Bill ih je dobio dovoljno, pa opet corak, daleko najslabiji lik u filmu.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Pogledah u poslednje vreme dosta filmova pa cu jako kratko o svakom:

Minari- nista posebno, ocekivao sam vise, posebno imajuci u vidu i da sam ja emigrant.
 

The White Tiger- film pravljen po knjizi, odlicna ideja, fantastican prikaz Indijskog drustva, ipak drugi deo filma dosta slabiji.

Vertigo- mozda su mi ocekivanja bila previsoka, ali nisam odusevljen. Rear Window mi je znatno bolje legao. 

Trial of Chicago 7- bas dosta dobar, mozda i za totalnu preporuku. em mu je tajming savrsen za celokupno stanje ljudskog drustva, em je vrhunska a istinita prica, plus su glumci pokidali. Najbolje je sto svi posle filma hoce da procitaju knjigu "Steal This Book" koju je napisao jedan od glavnih aktera tih dogadjaja.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Genijalan plot twist. Kako su se poigrali sa Stjuartovim likom. Angažuju ga da prate ženu koja je navodno poludjela i ima suicidalne misli. Ona bulji u neke slike, obilazi grobove svoje rođake. Sve je to dio većeg plana, na kraju koriste njegov strah od visine, ona mu bježi uz stepenice, tu lažiraju ubistvo. Vertigo je psiho-triler sa ljubavnom pričom, glavni lik razvija opsesiju prema ženi koju prati. Hičkok je kralj trilera, praktično svi veliki reditelji su učili dosta od njega.

Edited by Betolingar Misdongard
  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Betolingar Misdongard said:

Genijalan plot twist. Kako su se poigrali sa Stjuartovim likom. Angažuju ga da prate ženu koja je navodno poludjela i ima suicidalne misli. Ona bulji u neke slike, obilazi grobove svoje rođake. Sve je to dio većeg plana, na kraju koriste njegov strah od visine, ona mu bježi uz stepenice, tu lažiraju ubistvo. Vertigo je psiho-triler sa ljubavnom pričom, glavni lik razvija opsesiju prema ženi koju prati. Hičkok je kralj trilera, praktično svi veliki reditelji su učili dosta od njega.

Rebecca i Houe of Usher - nista?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...