Jump to content

Zivot i standard u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

2 hours ago, Constantin said:

...ali što mi idu naživce proslave 18. rodjendana i kičeraj koji se "podrazumeva" uz to...brrrr

To su videli na MTV svojevremeno i naravno odmah kopirali, a u South Park tu pojavu izvrgli ruglu, kao sve :lol_2: Doduse to na MTV su videli proslave sweet 16, ali ovde to nije običaj pa su preslikali na 18, ali isto je to.

 

Vidim ti ja u nekoj knjižari pre par godina čestitke za to, pa sad žensku nisam zapamtio, ali za musku nacrtan jedan koji u oblačićima zamišlja devojke, pare i kola. Pa rekoh onoj sto radi tu, jeste, jeste, samo su trebali ovde da stave umesto 3 oblacića 6, pa da stave gore gde su ovi crtezi "mašta" a dole "stvarnost" - porezi, vojni pozivi, rmbanje, gomile degena... u principu ono što je rekao Red Forman iz 70tih "biti odrastao to je da od sad pa na dalje celog života radiš ono što nećes, a onda umreš" :lol_2: Pa ti samo slavi :lol_2:

Edited by Milenko Puzigaca
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Amigo said:

 

Verovatno je bolji ukus, mada ne pijem vise koka-kolu pa ne mogu da probam.

Najvise sam mrzio kada narucim koka-kolu, a ono skoro da nema sode, izlapila totalno. :classic_ninja:


Bolje mi pljuni u nju nego izlapelu da mi daš. Ili toplu. Užas.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Coca Cola, 4 staklene boce od 355ml, za 6.99 plus porez od 13%. Ne znam zasto taj porez ne ukljuce u cijenu, da se vidi zaista koliko to kosta.

Moze da se vidi pakovanje od 6 duplo vecih plasticnih boca od 710 ml za 4.99.

 

0LmaDUU.jpg

Edited by Amigo
Link to comment
Share on other sites

 

U ceni Coka-cole veće je učešće transpotr i skladištenje nego sama materija, a na cenu transpotra više utiče ambalaža nego, opet, materija, jednostavnije rečeno, skuplja dara nego mera. Staklena ambalaža je teže, kavastija, transportuje se do pogona za punjenje, osetljivija je na lomove tokom punjenja, pakovanja u gajbe, kartonske ili plastične, pa na palete, u kamion, istovar, slaganje u magacin, iznošenje u rafove. Duplo teži proizvod koji treba desetak puta prebaciti "preko ruke" pre prodaje a i posle, i put do reciklaže ili ponovne upotrebe je skuplji nego kod plastične ambalaže. 

Još jedna stavka je veća od proizvodne cene cole, ulaganje u marketing koji može da ubedi potrošača da pije nešto prijatnog ukusa, da je nekad bilo bolje pa se može naplatiti i dodatna cena za stakleno pakovanje.

Nije isto kad se kupuje vino u staklenoj flaši, kupuje se nešto vredno, vredi platiti i dodatni užitak u vidu lepog pakovanja, elegantna flaša, jednostavna, okrugla, izdužena, jednostavna etiketa, sve spakovano u kertonsku ili drvenu kutiju koje se nekad čuvaju kao suveniri. 

Davno sam izgubio svaki interes za Coka-colu, ne zanam da li sam za zadnje tri decenije popio više od tri čaše.

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

On 12/15/2022 at 2:54 PM, Amigo said:

Coca Cola, 4 staklene boce od 355ml, za 6.99 plus porez od 13%. Ne znam zasto taj porez ne ukljuce u cijenu, da se vidi zaista koliko to kosta.

Moze da se vidi pakovanje od 6 duplo vecih plasticnih boca od 710 ml za 4.99.

 

Coca Cola u staklenim flasama je uvozna. Porez nije uracunat ni na jedan proizvod, ide naknadno. 

Ako kupis flasu od 2 litre bice jos jeftinije. (objasnio @Div)

Link to comment
Share on other sites

Secam se onih aluminijumskih flasa, prvo se pojavile na aerodromima. Uzmem jednu cisto da probam, $7 na kasi, bio me blam da vratim pa platim. Kasnije su mogle da se kupe i izvan aerodroma po nizoj cene, ali i dalje je flasa kostala koliko six pack. Povremeno marketing izbaci takve stvari cisto da se uzme novac na kratke staze i onda ih povuku na odredjeno vreme iz prodaje.

Nego prikladno temi, konzerve iz Italije i Austrije su se cuvale kao kod Busmana i imale vrednost nakon sto se isprazne. Najcesce su zavrsavale kao drzac za olovke, a bilo je i drugih nacina upotrebe.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DJORDJE said:

Nego prikladno temi, konzerve iz Italije i Austrije su se cuvale kao kod Busmana i imale vrednost nakon sto se isprazne. Najcesce su zavrsavale kao drzac za olovke, a bilo je i drugih nacina upotrebe.

 

Da, čuvala se i kutija, plastična ili metalna, od cigareta. Često su se u nju prebacivale cigarete, 57, Morava, LD, srajevska Drina... 

 

john-player-special-kutija-cigarete-slik

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/14/2022 at 10:09 PM, Amigo said:

Imaju i ovde male flase Koka-Kole ali su nenormalno skupe, pa ih ne kupujem. Ja sam svakako prestao da pijem kolu, ali nisu ostali ukucani.

Mislim da u podrumu imam 2 male flase coca cole, staklene, sa izlivenim logom....100 puta sam htela da ih bacim, mislim da nisam...ove godine, zbog povrede, nisam sredjivala podrum ali na prolece, ako ih nadjem, shaljem postom kome treba...🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/16/2022 at 8:09 AM, Div said:

 

U ceni Coka-cole veće je učešće transpotr i skladištenje nego sama materija, a na cenu transpotra više utiče ambalaža nego, opet, materija, jednostavnije rečeno, skuplja dara nego mera. Staklena ambalaža je teže, kavastija, transportuje se do pogona za punjenje, osetljivija je na lomove tokom punjenja, pakovanja u gajbe, kartonske ili plastične, pa na palete, u kamion, istovar, slaganje u magacin, iznošenje u rafove. Duplo teži proizvod koji treba desetak puta prebaciti "preko ruke" pre prodaje a i posle, i put do reciklaže ili ponovne upotrebe je skuplji nego kod plastične ambalaže. 

Još jedna stavka je veća od proizvodne cene cole, ulaganje u marketing koji može da ubedi potrošača da pije nešto prijatnog ukusa, da je nekad bilo bolje pa se može naplatiti i dodatna cena za stakleno pakovanje.

Nije isto kad se kupuje vino u staklenoj flaši, kupuje se nešto vredno, vredi platiti i dodatni užitak u vidu lepog pakovanja, elegantna flaša, jednostavna, okrugla, izdužena, jednostavna etiketa, sve spakovano u kertonsku ili drvenu kutiju koje se nekad čuvaju kao suveniri. 

Davno sam izgubio svaki interes za Coka-colu, ne zanam da li sam za zadnje tri decenije popio više od tri čaše.

 

Mrzim Coca - colu. Posaljem u vojsku sina, 204 cm i 87 kg, maneken, lep ko slika ljubi ga majka. Vrate mi 204 cm i 110 kg navucenog na 2 l/24h Coca - cole. Ne pusi, ne pije, hoce tu i tamo dobro pivo ako bas mora ali i danas zna da sakrije iza ledja bocicu kole uz " Dobro, bre, majka, nije 2 l, samo ovo malo, da me mine zelja". 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Pa dobro, moze da pređe na Koka kolu zero 🙂

2 hours ago, Div said:

 

Da, čuvala se i kutija, plastična ili metalna, od cigareta. Često su se u nju prebacivale cigarete, 57, Morava, LD, srajevska Drina... 

 

john-player-special-kutija-cigarete-slik

 

Kod mene u ovakvoj kutiji i sad stoji aleva paprika 🤣 Tako ostalo, a zašto bih menjao nešto što je funkcionisalo decenijama 😆

 

A u ovakvoj su neki šrafovi ili neki tako sitni delovi

 

spacer.png

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Pletilja said:

Mrzim Coca - colu. Posaljem u vojsku sina, 204 cm i 87 kg, maneken, lep ko slika ljubi ga majka. Vrate mi 204 cm i 110 kg navucenog na 2 l/24h Coca - cole. Ne pusi, ne pije, hoce tu i tamo dobro pivo ako bas mora ali i danas zna da sakrije iza ledja bocicu kole uz " Dobro, bre, majka, nije 2 l, samo ovo malo, da me mine zelja".

Ja sam protivnik Coca Cole, ali 204/110 zvuči mnogo bolje nego 204/87 😉

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, AgroLaki said:

Htedoh i ja isto da napisem, ne verujem da covek od 110kg na 204cm izgleda gojazno ili slicno.

Poenta je u naglom gojenju mladog coveka sportiste, odbojkasa, a sve zbog silnog secera u Coca - coli. Najgore je sto mi u kuci nikad nismo imali to pice, deca su ga upoznala tek na rodjendanima svojih vrsnjaka. Pomenute 2 bocice kole koje verovatno imam u podrumu su iz nekog drugog vremena i druge price.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...