Jump to content

Zivot i standard u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

Nema veze baš sa SFRJ, ali ima veze sa vestima koje su išle na TV u vreme SFRJ, kad se nije gledalo samo sebi u šupak:

 

spacer.png

 

Početkom decembra ove godine preminuo je poznati kanibal Isei Sagava. Sagava je 1981. godine studirao u Parizu kada je holandsku studentkinju ubio, silovao i potom narednih nekoliko dana konzumirao delove njenog tela. Sagava je bio veoma popularan i nikada nije pokazao trunku kajanja.

 

https://24sedam.rs/svet/vesti/180727/kanibal-isei-sagava-preminuo-pojeo-studentkinju/vest

  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

Samo nostalgična vrednost, Beo, ništa više. Kao i ovo:

 

mleko%6065.jpg

 

Uveče ostaviš dve prazne flaše ispred vrata, ujutru te čekaju dve pune flaše mleka. Plaćalo se mlekadžiji nedeljno ili mesečno, po dogovoru.

Edited by Stiletto
Link to comment
Share on other sites

"Prava gospoda živi na selu, zato se i kaže - živi na svom imanju. U selu je imanje, u gradu je nemanje. Svuda u svetu aristokratija živi na periferiji, van vrada, u svojim kućama, a ne u zgradama. Šta ste kada živite u gradu? Samo čekač liftova!"

Danilo Lazović

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Kronostime said:

"Prava gospoda živi na selu, zato se i kaže - živi na svom imanju. U selu je imanje, u gradu je nemanje. Svuda u svetu aristokratija živi na periferiji, van vrada, u svojim kućama, a ne u zgradama. Šta ste kada živite u gradu? Samo čekač liftova!"

Danilo Lazović

Da li znaš zašto je nekadašnja Jugoslavija, pa i danas Srbija, imala toliko uspeha u košarci, a nikad u fudbalu.

 

Fudbal je u svakom slučaju popularniji sport u Srbiji, više se prati, veći broj klubova i registrovanih igrača ima ?

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Kronostime said:

"Prava gospoda živi na selu, zato se i kaže - živi na svom imanju. U selu je imanje, u gradu je nemanje. Svuda u svetu aristokratija živi na periferiji, van vrada, u svojim kućama, a ne u zgradama. Šta ste kada živite u gradu? Samo čekač liftova!"

Danilo Lazović

Da, jedino sto takvi cine ispod 1% od svih koji zive u tim naseljima, ne viđaju se sa ostalima, i imaju ljude koji im odrzavaju ta imanja, a ostalih 99% su jednostavno zaglavljeni na takvim mestima gde nema ničega, i to što žive na takvom mestu ne znači da su i oni aristokratija, baš suprotno.

 

Na nekim mestima je u stvari svejedno, zato sto na tim mestima i ne postoje pravi gradovi, samo veca naseljena mesta. Dokaz, jedna od osobina čopora primata je da čopor "ostrakuje" one retke pojedince koji se ne uklapaju ili neće da se uklapaju. E, na tim mestima gde nema pravih gradova, stvorenja se isto tako ponašaju i u "gradovima". Takođe, za razliku od tih manjih naselja, grad je mesto gde na relativno malom prostoru živi veliki btoj jedinki koje inače u prirodi nikad ne bi izabrale da žive u grupi sa većinom ostalih, i zato u gradu postoje pravila koja služe da se stanovnici ne bi međusobno poubijali. U lažnim gradovima ovih stvorenja ta pravila postoje samo formalno, a inače se ne poštuju, niko ih ne sprovodi, a većina ih i neće, valjda nemaju kad, misle velike misli, i zato je na tim mestima svejedno da li naselje nazivaju "selo" ili "grad" , sve je to ista "jada".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Kronostime said:

Zato sto se u kosarci nisu vrtele tolike pare kao u fudbalu i nisi imao seoske turnire u kosarci gde si mogao da iskopas neki talenat.

Nema veze s para, pare dodju kasnije....zato što u svakom selu imaš fudbalsko igralište, a nemaš košarkaško...zato. :s_d:

Link to comment
Share on other sites

On 12/25/2022 at 5:37 AM, Div said:

 

Da, čuvala se i kutija, plastična ili metalna, od cigareta. Često su se u nju prebacivale cigarete, 57, Morava, LD, srajevska Drina... 

 

john-player-special-kutija-cigarete-slik

 

 

On 12/25/2022 at 6:51 AM, DJORDJE said:

Covece, JSP, zaboravio sam da to i postoji.:Hail::Hail:

 

JSP smo zvali Jugoslovenski Savez Pedera. ne bješe tada političke korektnosti, cancelovanja i woke.

On 1/4/2023 at 8:41 AM, Constantin said:

Da li znaš zašto je nekadašnja Jugoslavija, pa i danas Srbija, imala toliko uspeha u košarci, a nikad u fudbalu.

 

Fudbal je u svakom slučaju popularniji sport u Srbiji, više se prati, veći broj klubova i registrovanih igrača ima ?

 

On 1/5/2023 at 2:58 PM, Constantin said:

Nema veze s para, pare dodju kasnije....zato što u svakom selu imaš fudbalsko igralište, a nemaš košarkaško...zato. :s_d:

 

Malo nategnuto. Hrvatska raznosi nogomet, otanjila u košarci. Gomila okolnosti. Hemija... Svašta nešto. U oba slučaja.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Constantin said:

 

Ma da. to je više zajebancija...mada u svakoj šali ima pola istine :s_d:

Kapiram. 

Mada, vazda mi je na umu ona "što bi napravili" u fudbalu da je ostala Jugoslavija. Napravili bi kurac. Bilo je generacija i generacija u SFRJ i slabo se što napravilo. 

Tako i danas, da su zajedno igrali srpski i hrvatski fudvaleri cijenim da ne bi dobačali do polufinala.

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, qqruz said:

Kapiram. 

Mada, vazda mi je na umu ona "što bi napravili" u fudbalu da je ostala Jugoslavija. Napravili bi kurac. Bilo je generacija i generacija u SFRJ i slabo se što napravilo. 

Tako i danas, da su zajedno igrali srpski i hrvatski fudvaleri cijenim da ne bi dobačali do polufinala.

Reprezentacija se pravila po "ključu"...formuli, toliko Srba, toliko Hrvata itd....Sećam se priče mog prijatelja, legende Radničkog, Miodraga Stojiljkovića Redže, koji je u nekoj sezoni bio medju najboljima u Ligi, vodeći strelac, fenomenalni nastupi u Kupu UEFA, i dobije poziv za reprezentaciju. Pripreme su bile u Medulinu. Pred sam polazak su mu otkazali poziv jer je morala da bude ispunjena kbota hrvatskih fudbalera pa su tako bili pozvani braća Vujović.

 

Takodje su bili zakinuti dobri fudbaleri iz "manjih" republika..Makedonije, Slovenije, Crne Gore....

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/12/2023 at 4:49 AM, qqruz said:

Kapiram. 

Mada, vazda mi je na umu ona "što bi napravili" u fudbalu da je ostala Jugoslavija. Napravili bi kurac. Bilo je generacija i generacija u SFRJ i slabo se što napravilo. 

Tako i danas, da su zajedno igrali srpski i hrvatski fudvaleri cijenim da ne bi dobačali do polufinala.

Pa negdje rekose - zamisli da se SFRJ nije raspala pa na fudbalsko prvenstvo posaljes ekipu Livakovic, Lovren, Gvardiol, Brozovic, Modric, Kovacic , Livaja, Perisic, Petkovic... Ja mislim da bi dosli do barem do polufinala...

 

Isto vrijedi i za kosarku - mislim da bi ekipa osvojila barem srebro na Olimpijadi: Jokic, Teodosic, Bogdanovic, Kalinic, Macvan, Stimac, Nddovic, Jovic, Simonovic, Mitrovic...

Edited by ters
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Klotzen said:

Uspesi u sportovima su produkt rada, u košarci i vaterpololu smo imali vrhunske stručnjake i zato smo tu bili najbolji. U fudbalu smo bili prosek tako da je to vuklo na dno čak i one generacije koje su imale potencijala za više.

 

I rukomet i odbojku su vodili obrazovani ljudi, a osim u fudbalu, dugo nije bilo mnogo para u tim sportovima pa su ih političari ostavljali na miru, nisu se otimali da vode savez, da utiču na sastave timova, reprezentacije, transfere igrača. Košarka se držala duže, iako su se vrtele ozbiljne pare struka je imala jači uticaj nego političari sve do skoro.

I igrači su bili školovaniji neuporedivo u drugim sportovima nego u fudbalu, kad su igrali Slavnić i Kapičić bili su najnepismeniji u ekipi CZ, samo viša škola, ostali su završavali fakultete, magistrature, doktorate, u fudbalu se vodilo kao kuriozitet ako neko završi fakultet, sećam se koliko puta je naglašeno dipl. ing, Sava Karapandžić, Vasović je imao fakultet i možda još par njih. 

Analiziraj šta su završavali vaterpolisti, rukometaši, odbojkaši... Fudbaler je živeo od fudbala i ako igra neku međuopštinsku ligu, a odbojkaš tek ako ode u inostranstvo kao reprezentativac.

Link to comment
Share on other sites

On 12/29/2022 at 11:32 AM, Constantin said:

 

Popunio, poslao u Zagreb...vratili uredno i dobio, ovaku nekakvu, kutiju punu Krašovih čokolada...

 

spacer.png

Meni je stigla puna kartonska kutija, ona transportna oko 60 cm dugacka i 30 siroka, puna raznih Krasovih proizvoda. Doduse, keva je skupljala slicice, ja sam samo bio zaduzen za unistavanje cokoladica, da se ne bace..

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Newcastle said:

Meni je stigla puna kartonska kutija, ona transportna oko 60 cm dugacka i 30 siroka, puna raznih Krasovih proizvoda. Doduse, keva je skupljala slicice, ja sam samo bio zaduzen za unistavanje cokoladica, da se ne bace..

 

 Moja sestra iz Rijeke je tokom godina nakupila nekoliko tih kutija, skupljao je ceo njen razred u osnovnoj tako da je uvek bilo nekog za menjažu duplikata. Ovde u Beogradu nije bilo džoranja za Životinjsko carstvo, uglavnom Fudbaleri i timovi, svetska i evropska fudbalska prvenstva plus ultra popularni albumi poput Vinetu ili Tarzan.

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Stiletto said:

 

 Moja sestra iz Rijeke je tokom godina nakupila nekoliko tih kutija, skupljao je ceo njen razred u osnovnoj tako da je uvek bilo nekog za menjažu duplikata. Ovde u Beogradu nije bilo džoranja za Životinjsko carstvo, uglavnom Fudbaleri i timovi, svetska i evropska fudbalska prvenstva plus ultra popularni albumi poput Vinetu ili Tarzan.

 

Čini mi se da je to došlo kasnije....ili ja to po sebi cenim. Moj prvi album, tog tipa, je bio Minhen 74, a Životinjsko carstvo je bilo pre....

1 hour ago, Newcastle said:

Meni je stigla puna kartonska kutija, ona transportna oko 60 cm dugacka i 30 siroka, puna raznih Krasovih proizvoda. Doduse, keva je skupljala slicice, ja sam samo bio zaduzen za unistavanje cokoladica, da se ne bace..

 

Sad si me bacio u razmišljanje, pa mi se nešto "javlja" ovako kako ti kažeš, ali je onda, u tom slučaju, ova dekorativna, metalna, kutija bila sastavni deo....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...