Jump to content

Zivot i standard u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

4 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

Pa niko im ne brani da i oni tako žive, jedino što treba je da odbace nacionalizam, a zovi ga kako hoćes. Kakvi se to nesrecnici uopste pale na to plemenstvo. Mora da nesto u startu nije u redu sa njima.

 

Nacionalizam vise nije neki problem, nego korupcija i pljacka. Vlast, bez obzira ko pripada kojoj partiji ili naciji, potpuni isto krade, ali da o tome raspravljamo na nekom drugom mestu.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Amigo said:

 

Nacionalizam vise nije neki problem, nego korupcija i pljacka. Vlast, bez obzira ko pripada kojoj partiji ili naciji, potpuni isto krade, ali da o tome raspravljamo na nekom drugom mestu.

Nacionalizam je jps uvek rak rana na Balkanu. Stranke su se samo implementirale u navijacku retoriku, ali je nacionalizam jos uvek i bice jos dugo izvor mrznje!

Znam da je to tesko shvatiti, ali je na zalost tako.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Bio sam 5 razred kada se prakticno pojavilo Bijelo Dugme, ja sam tada tek ulazio u svijet muzike, najvise preko Politikinog Zabavnika gdje je bila jedna stranica posvecena muzici, top lista i kratki tekstovi, slike o kako se tada govorilo "zabavna muzika" sto je ukljucivalo rok muziku, ali i solisticke pjevace, slagerase, koji su nastupali po tadasnjim festivalima koji su postojali u svim republikama, gdje je prednjacila Hrvatska sa Zagrebom, Splitom i Opatijom, i naravno Vas Slager sezone i Beogradsko prolece. Ne mogu se sad sjetiti naziva festivala u ostalim republikama, ali su se takodje odrzavali. Interesantno je da je tada Brega odmah izjavio da nece nastupati na festivalima, da oni ne pripadaju tom zanru, sto je predstavljalo veliku promjenu u svijetu tadasnje jugoslovenske muzike, jer je Dugme u vrlo kratkom periodu postalo senzacija sirom drzave.

Nas nastavnik muzickog, inace vrsni profesionalac, koji je svirao klavijature i po kafanama i po studijima, nam je svirao dvije djecije pjesmice od Bijelog Dugmeta, BIla mama kukunka i Glavni junak jedne knjige, po fenomenalnom tekstu cika Duska Trifunovica.

Mi klinci smo jedva cekali casove muzickog da nam Fahro svira i mi pjevamo. Curice su se odmah zaljubile u Gorana, a mi djecaci smo pokusavali da ga imitiramo i pustamo malo duzu kosu.

Interesantno je reci da se tada, znaci decenijama prije pojave interneta pojavili smajliji u obliku platnenih naljepnica koje su mogle lijepiti na odjecu, nogavice farmerica, jakne.

 

il_794xN.3510647945_rv25.jpg

 

Ova verzija ukljucuje na pocetku i uvodni dzingl cuvene radio emisije Mivion.

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Daleko najpopularniji bend u tom trenutku u SFRJ (sredina sedamdesetih) na radnoj akciji. Bez obzira koliko to izgledalo kao neka suplja prica, rad je bio nesto sto se tada cijenilo.

Ne novac, bogatsvo, nego rad. Nezamislivo za ovo vrijeme. Ljudi su bili tada svjesni da nema hljeba bez motike, dok je sada potpuno suprotno.

 

EQPKaw_WkAAMI_b?format=jpg&name=900x900

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Amigo said:

Daleko najpopularniji bend u tom trenutku u SFRJ (sredina sedamdesetih) na radnoj akciji. Bez obzira koliko to izgledalo kao neka suplja prica, rad je bio nesto sto se tada cijenilo.

Ne novac, bogatsvo, nego rad. Nezamislivo za ovo vrijeme. Ljudi su bili tada svjesni da nema hljeba bez motike, dok je sada potpuno suprotno.

 

EQPKaw_WkAAMI_b?format=jpg&name=900x900

 

Princip "nema hljeba bez motike" bi bio OK da kod vecine nije dozivljavan bukvalno jer se rad "bez motike"  premalo vrednovao u SFRJ.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, ters said:

 

Princip "nema hljeba bez motike" bi bio OK da kod vecine nije dozivljavan bukvalno jer se rad "bez motike"  premalo vrednovao u SFRJ.

 

 

 

Te price o radnim akcijama i poletu i elanu su jako lepe "price". Posle rata 45, a i kasnije su bile da se ta beda beskucnika i sirocica prehrani. Oni su isli radili i dobijali hranu,. Posle su te radne akcije bile zezanje i samo zezanje. 

Ne znam sta da kazem na ovo sto se tice rada. Uvek je vazilo pravilo ko radi posao natovari ga jos vise i pricaj kako ste zajedno obavili posao.

Joj kako je ta SFRJ/FNRJ bila romanticna.

I posle Tita Tito. :lol_2:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Amigo said:

Daleko najpopularniji bend u tom trenutku u SFRJ (sredina sedamdesetih) na radnoj akciji. Bez obzira koliko to izgledalo kao neka suplja prica, rad je bio nesto sto se tada cijenilo.

Ne novac, bogatsvo, nego rad. Nezamislivo za ovo vrijeme. Ljudi su bili tada svjesni da nema hljeba bez motike, dok je sada potpuno suprotno.

 

EQPKaw_WkAAMI_b?format=jpg&name=900x900

Sad ga stvarno pretera :lol_2: Ta slika i učestvovanje na toj akciji su u stvari njima bili samo reklama, a u vezi ovog drugog, a zašto su onda tad smislili ono "ne mogu oni mene toliko malo da plate koliko ja mogu malo da radim" :lol_2: Ili ono drugo "uči školu da ne bi radio" i slično.

Link to comment
Share on other sites

Ocigledno je da vi niste radili u SFRJ i da su informacije koje imate uglavnom iz filmova. :classic_biggrin:

Fraza Ne mogu me malo platiti koliko ja mogu malo raditi je recenica izrecena od Aleksandra Berceka u filmu Jagode u grlu, i koliko se sjecam on je bio neki opstinski pacov.

Da je iko od vas usao u neku fabriku, znali bi kako se u stvari radilo, ali nema veze, vazno je da se sada cijeni rad :roflmao:

 

Sto se tice Dugmeta, njima nije bila potrebna reklama, jer su vec bili super popularni. Tu je u stvari bio taj genije Gorana Bregovica, koji je na taj nacin skinuo DB sa vrata, u nekom nepisanom sporazumu, odradite akciju i necemo vas vise dirati. On je svakako blizak tim idejama socijalizma i slicno. Sad ce se neko smijati, kao on je pun para, sto je tacno, ali i pored toga je okrenut ka istoku.

Ja sam bio na akciji samo jedan dan, za vrijeme sluzenja JNA, kao da se vojska druzi sa akcijasima, jest da je bilo cura, sve malo pojace :classic_laugh: ali ja sam se toliko slomio :s_d:, da sam jedva cekao da se dokopam kreveta. :baby:

Link to comment
Share on other sites

Pa to je reklama, da zarad popularnosti učine drugovima pa kao malo akcijaše, da pokazu kako nisu subverzivni, sto bi rnr, makar i čobanski, trebalo da bude :classic_smile:

 

Ovo za rad, koji su bili u sistemu tzv usmerenog obrazovanja, to sad zovu dualno obrazovanje, drugovi su vidis bili avangarda, nisu bili zapošljeni, ali su isli na praksu u  fabrike, mlađi od tebe 2, 3 ili 4 godine.

 

I tamo jeste da se nesto radilo, ali se više zabušavalo, zevzečilo, pijančilo, hvatale krivine, sve vreme se pravile seksualne "šale" i aluzije, a radnici se nacrtaju ispred kapije već oko pola dva, ili pola tri, gde se radilo od 7, pa cekaju da dođe 2 (3) i paljba kući. Posle radnog vremena, bar pola njih popodne na svoja poljoprivredna imanja. Zbog toga i nisu uspevala pomeranja pocetka radnog vremena na 8, jer je onda takvima posle bilo kasno za te radove, pa su se bunili.

 

Plus sto se u tim fabrikama proizvodilo koliko se proizvodilo, ama da li se prodavalo, nije bilo vazno, plata je išla i kad se roba proda, i kad stoji u magacinima. Na kraju se naravno sve to urušilo.

 

Moguće da nije bas tako bilo u svim fabrikama, kao npr tamo gde su pravili autlmobile, valjda si rekao da si radio u takvoj fabrici, gde se proizvodi manje robe nego sto je potraznja, pa sva roba ode, ali to je bio manji broj fabrika.

 

Možda eto te za automobile, i delimično gde se sklapala tehnicka roba, mada je svuda bilo javašluka i neodgovornosti i viška zapošljenih. Ostale su sve bile kao ove druge - zabušavanje, pijančenje, lazna bolovanja, zevzečenje, prostački "humor", krađe iz firmi, itd.

 

Najbolji primer ovog poslednjeg je ono što je jednom Zoran napisao - ima li neko iz tog vremena da mu one diplomske radove na kraju srednje skole nisu kucale tetke, ujne, komsinice itd, u firmama, za vreme radnog vremena, na papiru firme, na masinama firme, i sve je to neko platio, tj platilo je drustvo, i to se smatralo normalnim. Dakle, svi smo bili lopovi koji kradu od društva, samo što to nismo znali.

 

Takva travestija je morala da propadne. Ja jesam fan SFRJ i Tita, ali samo u delovima gde su (svuda a ne samo u Srbiji kako ovi sto "ni sa kime iskreno" danas predstavljaju) nemilosrdno gazili sve nacoše i druge anticivilizacijske elemente, kao npr popove (to je verovatno jedini period kad su se popovi stvarno bavili svojim zanimanjem, krstenja, sahrane, slave, liturgije/mise i to je to), i sto su vremenom bili napravili sgo rece DJ_Vasa da je mainstream kultura bila ista kao na tzv "zapadu" i to odrzavali, verovatno i tada protiv volje tih hebenih 70, 80%, sto je moglo da se vidi kad se ode u JNA, kao i sto su bolje odrzavali tzv javni red i te komunalne stvari, i sto su bili napravili da građani (ne i džudže i rurbani) imaju osećaj da su deo većeg sveta, naravno, našeg, a ne ovog nacoškog gde se bulji u nekakav isfantazirani "istok" (ali ne onaj iz jugoistocne Azije, nego "istok" gde se opiru mrskoj civilizaciji, tipa putko, ajatolasi i drugi u tom regionu it),  ali ovo ostalo, to je sve bilo ubi bože. Seci usi krpi dupe (kao i sad) i moralo je da propadne (kao i sad što će). :classic_biggrin:

 

Kakva kultura rada, nema tu nista. Mozda tamo šezdesetih, delimično, ali to je pre vremena čak i najstarijih forumaša, pa ne mozemo da znamo iz prve ruke.

 

Edited by Milenko Puzigaca
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Milenko Puzigaca said:

I tamo jeste da se nesto radilo, ali se više zabušavalo, zevzečilo, pijančilo, hvatale krivine, sve vreme se pravile seksualne "šale" i aluzije,

 

:roflmao:

 

5 hours ago, Milenko Puzigaca said:

a radnici se nacrtaju ispred kapije već oko pola dva, ili pola tri, gde se radilo od 7, pa cekaju da dođe 2 (3) i paljba kući.

 

Nidje veze, apsolutno netacno.

 

5 hours ago, Milenko Puzigaca said:

Posle radnog vremena, bar pola njih popodne na svoja poljoprivredna imanja.

 

Radili ljudi popodne na svojim imanjima, u cemu je problem.

 

5 hours ago, Milenko Puzigaca said:

Zbog toga i nisu uspevala pomeranja pocetka radnog vremena na 8, jer je onda takvima posle bilo kasno za te radove, pa su se bunili.

 

Rad u smjenama mora da pocne rano. Isto je i ovde kod mene, cak neki pocinju u 6.

Vidi ti njega, on bi da se naspava :classic_laugh:

Najveca razlika je da se ovde radi pola sata duze jer se pauza za rucak ne racuna u radno vrijeme, a kod nas se racuna.

U SFRJ su bili radnicki restorani sa pristojnom hranom, a ovde to nisam vidio, mozda kod ovih high tech super bogatih firmi, Google, Apple i slicno, gdje imas i krevet, da ne moras da ides kuci, nego da radis dan i noc :classic_laugh: tako da radnici nose sendvice ili gule Mekdonalds.

 

Ja ovo nisam napisao da bi rekao da je to bilo idealno drustvo, jer to nije bilo, medjutim u poredjenju sa ovim sada, rad se jeste cijenio. 

Idoli klinaca nisu bili kontroverzni bizMismeni, niti silikonske sponzoruse, kojih su prepune novine, portali, televizija, iskacu gdje god da otvoris, to samo pokazuje koliko se sada cijeni rad.

To sto je neko zabusavao, a gdje se to ne zabusava, eto vidjeli smo snimke kako se radi u Twitter-u, Amerika, NATO :roflmao:, ne govori nista posebno.

 

Druga stvar je bila prezaposlenost, sto je tada bio neki vid socijalne zastite i solidarnosti, kao sto na Zapadu postoji socijalna pomoc, tj takodje solidarnost jer se ljudima dodjeljuju mjesecna primanja iz dzepa onih koji rade i to je sasvim u redu. U svakom iole normalnom drustvu se mora voditi racuna o onim koj nemaju primanja, jer u suprotnom ces imati bande koje kruze ulicama, ljudi moraju da jedu, ako nemaju otece.

 

@Constantin nisam ja imao nikakve znacke i cvarke u JNA, mada to meni nije bilo nesto posebno tesko, osim sto je bilo predugo. Do 6 mjeseci i nekako, ali godina je mLogo kad si 18/19. Taj izlet na ORA Titograd 82 je bio rezultat nasumicnog odabira od strane starjesine, vise ni ne sjecam detalja, samo znam da sam zavrsio u kanalu sa krampom :classic_laugh:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Amigo said:

 

 

 

@Constantin nisam ja imao nikakve znacke i cvarke u JNA, mada to meni nije bilo nesto posebno tesko, osim sto je bilo predugo. Do 6 mjeseci i nekako, ali godina je mLogo kad si 18/19. Taj izlet na ORA Titograd 82 je bio rezultat nasumicnog odabira od strane starjesine, vise ni ne sjecam detalja, samo znam da sam zavrsio u kanalu sa krampom :classic_laugh:

Znači ništa nisam propustio :smiley33:

Ne znaju Ameri šta su propustili [emoji23]

https://www.blic.rs/slobodno-vreme/auto-stajao-15-godina-u-pustinji-i-upalio-posle-ovog-snimka-niko-se-vise-nece-saliti/znxnh52#utm_source=facebook&utm_medium=social&utm_campaign=noizzrs-page-post

Послато са Redmi Note 9 Pro помоћу Тапатока

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Constantin said:

Znači ništa nisam propustio :smiley33:

 

Pa propustio si neke stvari, npr kada zimi udjes u spavaonicu u sred noci poslije pozarstva, da osjetis koji je to specifican smrad od 25-30 mladih momaka koji jedu pasulj svaki drugi dan :s_d:

 

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Amigo said:

Da je iko od vas usao u neku fabriku, znali bi kako se u stvari radilo, ali nema veze, vazno je da se sada cijeni rad :roflmao:

 

Da li to znaci da je rad samo u fabrici?  Ja upravo o tome govorim - cijenio se fizicki rad, ali se sa potcjenjivanjem odnosilo prema drugim oblicima rada. 

 

 

2 hours ago, Amigo said:

 

@Constantin nisam ja imao nikakve znacke i cvarke u JNA, mada to meni nije bilo nesto posebno tesko, osim sto je bilo predugo. Do 6 mjeseci i nekako, ali godina je mLogo kad si 18/19. Taj izlet na ORA Titograd 82 je bio rezultat nasumicnog odabira od strane starjesine, vise ni ne sjecam detalja, samo znam da sam zavrsio u kanalu sa krampom :classic_laugh:

Masline, Moraca ili Golubovci ?

Edited by ters
Link to comment
Share on other sites

  

1 hour ago, Amigo said:

Nidje veze, apsolutno netacno.

Pa možda je ovo za samoinicijativno samoupravljačko postrojavanje ispred kapije u pola dva, ako je radno vreme do dva, ili u pola tri ako je do tri, bilo netačno kod tebe, ama gde sam ja bio na praksi, tako je bilo. To su bile tri fabrike - jedna tekstilna industrija, druga ova drvoprerađivačka, ili kako se zove, gde se prave vrata i prozori i to, i treća iz prehrambene industrije.

1 hour ago, Amigo said:

Radili ljudi popodne na svojim imanjima, u cemu je problem.

Ni u čemu, to je u stvari pohvalno, radili ljudi dva posla za sebe. Osim što je zbog takvih ona druga polovina radnika koji su stvarno proleteri morala da ustaje u 4 i 5. Što nije kul. Ili si proleter ili si zemljoradnik, koji si moj? Ne možeš da budeš i jedno i drugo. Ili možeš, ali zašto se onda ti ne prilagodiš onima koji nemaju to imanje? Ako ne možete da se nađete negde između, uzmite pa izvlačite šibicu, pa ko dobije spaljenu, maktub A ne da se i ako ti izvučeš spaljeno palidrvce buniš kako je to nepravda, zajebo te sudija, a neki baš to vole da rade u vezi ama baš svake teme, sve dok ne bude po njihovom Nije kul.

1 hour ago, Amigo said:

Vidi ti njega, on bi da se naspava :classic_laugh:

Pa da. Težak psihopata. Izdvaja se. Nema trte mrte

1 hour ago, Amigo said:

U svakom iole normalnom drustvu se mora voditi racuna o onim koj nemaju primanja, jer u suprotnom ces imati bande koje kruze ulicama, ljudi moraju da jedu, ako nemaju otece.

Pa dobro, ali im u normalnom društvu daju socijalnu pomoć, a ne zaposle ih u fabrikama gde samo smetaju jer nisu ni došli da zarade "platu", nego da se zajebavaju dok ne prođe radno vreme, a onda idu da rade tamo gde im je u stvari osnovno zanimanje. Neka se odluče. Ja si proleter ja si zemljoradnik, kao što smo rekli.

 

Zato je sve propalo. Niko nije bio ništa, i svi su bili sve.  Ono, kao ovde:

 

Quote

Olivera Milosavljevic: "Iako su ga vremenom mnogi napustili, Miloševic je pred kraj predstavljao onu još uvek brojnu Srbiju koja je želela komunizam u kapitalizmu, kapitalizam u komunizmu, nacionalizam u gradanskom društvu, gradane u nacionalizmu, antizapadnjaštvo na Zapadu, povratak crkve kao revolucionarnu tekovinu, partizane s kokardama, Tita Srbina i Jugoslaviju u Srbiji. Zato je obožavaoce Miloševica bilo teško prepoznati i zato su, cim je on nestao, lako našli utocište u novoj vlasti..."

 

Što još uvek traje. E pa qwrtz. Tako i treba :lol_2:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Constantin said:

Začinjen neopranim nogama :smiley26:

 

Sreca pa su se carape morale ostaviti na cizmama u hodniku :classic_biggrin:

 

5 minutes ago, ters said:

 

Da li to znaci da je rad samo u fabrici?  Ja upravo o tome govorim - cijenio se fizicki rad, ali se sa potcjenjivanjem odnosilo prema drugim oblicima rada. 

 

Ja znam da ti sve znas, ali ovde si supalj ko svajcarski sir, swiss cheese. U fabrikama su bili ne samo radnici za masinama, nego i tehnicari, inzinjeri, ekonomisti, kao i svugdje u svijetu.

Ako tako tvrdis, ko je to podcjenjivao rad inzinjera, mislim sistemski, a ne sto je tvoj komso rekao da oni nista ne rade.

 

5 minutes ago, ters said:

Masline, Moraca ili Golubovci ?

 

Masline.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

Nego, da se vratimo malo na "memorabilia" iz SFRJ

 

spacer.png

 

Ne vidi se logo zbog svetla - Famipa Prizren. Ima ih i na nekim sajtovima van ex SFRJ, i kao, mana je što  jesu veoma kvalitetni, ali je čelik previše tvrd, pa nisu pogodni za amatersko oštrenje :classic_smile:

Uh, vodena smirgla granulacije 200 za grubo ostrenje, 400 za fino i 1000 za poliranje su ih ostrile na nivo zileta za brijanje.

Nalepis ih na camovu letvicu, nakvasis i udri.

Do duse, mogli su da se nadju i vrlo  fini brusni kameni za kosu koji su obavljali isti posao.

810460101455.jpg

:s_d:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...