Jump to content

Zivot i standard u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

42 minutes ago, mladenvzz said:

...vjerojatno niste pratili,ali i slovenci su imali svojih "dječjih " bolesti.Istina,teritorijalnih prema Austriji ne,ali prema Hrvatskoj da.Ono u Austriji je riješeno plebiscitom poslije prvog svjetskog rata.U Hratskoj je njihov minilan zahtjev u Istri bio granica na rijeci Mirni,a neki desni političari su govorili o Rijeci,otocima Lošinju i Cresu.Govorili su i Međimurju,vadili neke karte iz doba AU monarhije.Može se u tom smislu govoriti na kraju i o aktulnom razgraničenju na moru,u Piranskom zaljevu.Slovenija nije pristajala da o tome sudi Međunarodni sud pravde u Hagu,nego je nametnula ad hoc arbitražu,ali i nju je kontaminirala,pa SE hrvatska povukla iz arbitražnog procesa.T o su samo neke crtice iz zadnjih tridesetak godina.

Isto tako kao da ste zaboravili problem izbrisanih,štednju u Ljubljanskoj banci.Mi u Hrvatskoj se sječamo i nacionalizacije slovenske države,hrvatskog dijela NE Krško,koji je ipak nakon arbitražnog postupka vrače,a Slovenija je morala novčano nadoknaditi hrvatskoj EP  neisporuku /2-3 godie) električne energije.

 

Ja sam to spakovao u eufemizme koliko god sam mogao, kao npr. ovde: „...nisu ubeđivali plebs da Velika Slovenija treba da bude na granici Klagenfurt - Rovinj - Kumrovec - Koprivnica niti su nešto 'slovencovali' već su shvatili da u Evropi moraju da prihvate evropske vrednosti i da nema zezanja. Ne kažem da su odradili posao idealno i da je tamo sve idealno, ali da jesu shvatili kako se živi u 21. veku - jesu” ili „Naravno, Slovenija nije idealna...”.

 

Sve si tačno naveo, plus je bilo još nekih afera, ali generalno nisu pravili mnogo problema, niti su izazivali ratove, morali su da vrate taj deo NE Krško i bilo je još nekih presuda ako se dobro sećam. Ne sporim nijednu svinjariju koju su napravili.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DJ_Vasa said:

Ako se dobro sećam, @zoran59 je baš govorio o tome, tj. da je razgovarao sa nekim Slovencima (ili Hrvatima) iz Austrije koji su mu govorili da im ta 'briga' malo ide na živce. Ne znam da li su ti dnevnici bili preteče onoga što su radili Krste Bijelić ili Mila Štula, ali Slovenci danas svakako ne nariču za sunarodnicima iz Austrije.

 

Naravno, Slovenija nije idealna, ali svakako jeste najdalje otišla.

Nije bilo primitivno kao kasnije, ali se stalno drljalo o problemu koji u sustini nije postajao, uglozenost slovenacke manjine u Auistriji i Italiji. Sa druge strane, sprska i hrvatska manjina u Madjarskoj a pogotovo u Rumunije se nije spominjala,  najveci broj ljudi nije ni znao  da postoje. Kada je ljubicica umro prestalo se sa tim glupostima, a cela stvar je i bila po njegovom diktatu , jer nije mogao da oprosti gubitak teritorije.

Link to comment
Share on other sites



...Shonke,nemam te namjeru razuvjeravati.Vidiš,čak i arbitraža koju Hrvatska ne prihvaća,kopneni dio granice između Slovenije i Hrvatske je u potpunosti prihvatila hrvatske argumente i Slovenija to više uopće ne problematizira.Problem ostaje razgraničenje na moru.Kako problem štednje nema veze sa nacionalnim ako je Lubljanska banka priznala staru deviznu štednju građanima Slovenije,a građanima BIH,Hrvatske ne.


Ima veze sa time ko je državljanin slo a bih cro i srbija (i ovde je bila ljubljanska) su strane države i zabole ih za strance. To sam rekao, ima veze sa time da su mufljuzi odlučivali o tome. Što su popili tužbe, pa i zaslužili su ih.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, Amigo said:

 

Ono na cemu im ja skidam kapu je kako su izvrsili privatizaciju, tj nisu ni blizu krali kako se kralo po ostalim bivsim republikama, gdje je to bilo epskih razmjera. Taj kriminal je izrodio korupciju, organizovani kriminal i sve ostalo negativno u nekom domino efektu. 

Sjecam se jednom kako je Goran Bare iz Majki, rekao kakvi su to domoljubi/rodoljubi koji kradu vlastiti narod za koji se kao bore. 

 

Slažem se i sa ostatkom posta generalno, a osim privatizacije, mislim da su više učinili i za svoje građane. Zdravstveni sistem im je takođe veoma pristojan, a čini se i da su političari moralniji.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, shonke said:


 

 


Ima veze sa time ko je državljanin slo a bih cro i srbija (i ovde je bila ljubljanska) su strane države i zabole ih za strance. To sam rekao, ima veze sa time da su mufljuzi odlučivali o tome. Što su popili tužbe, pa i zaslužili su ih.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

 

Izgubili su tuzbu u Strazburu i morace da vrate novac, samo sto sa time odugovlace. Srbija nije deo te price posto je Srbija "nacionalizovala" ekspoziture na svojoj teritoriji i u trenutku propadanja stednje one nisu bile  povezane sa bankom u Ljubljani.

Link to comment
Share on other sites

Bilo je tu dobrih pjesama posvecenih Marshalu, evo jedne gdje je i moja djevojka tada, a sada Mrs Amiga pjevala pratece vokale, mada je to poslije lose izmiksano.

Sobic je zivio u Sarajevu osamdesetih, steta sto je rano prestao sa radom, valjda je i njega sjebao rat.

 

 

Edited by Amigo
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, urosg3 said:

Ima jedan i u Istri kod rudnika Raša. Ovaj je od kamena.

 

More, nasla sam ga i ovde …

U jednom delu kod Vlasinskog jezera nalaze se borovi pomoću kojih je ispisano Tito. Borovi su zasađeni 1979. godine, a zasadili su ih mladi brigadiri koji su učestvovali na radnoj akciji Vlasina.

>>>

Link to comment
Share on other sites

...e da Slovenija,je po mom mišljenju imala najpošteniji način privatizacije.Podijelili su vaučere koji su građani ulagali u fondove a fondovi su se na aukcijama natjecali za preuzimanje određenih firmi.Čini mise da je sličan model privatizacije bio u Češkoj

Link to comment
Share on other sites

Nesto sto cekalo godinama, eskurzija po dragoj domovini :classic_rolleyes:

 

Mi smo u osnovnoj skoli isli u Sloveniju, bolje reci jezera Bled i Bohinj, zatim Postojnska jama. Nisu nas vodili u gradove, tako da nismo vidjeli ni jedan grad.

Povratak preko Plitivica, ali to je nesto bilo na brzinu. Putovalo se autobusom, vodic nam je bila neka mladja zena, tridesetak godina, taman za pubertetlije da smekaju.

Vozac je obro pjevao i bio je mikrofon u autobusu, tako da se pjevalo cijelim putem, Kceri moja Jasaru da te dam...

U srednjoj smo isli na suprotnu stranu, prvo Zlatibor, zatim Titograd, nista grad, spavali smo u nekim kamp kucicama u ZLatici, sledeci da pravo u Becice, tu smo bili nekoliko dana, neki paviljoni se renovirali, ma haos, jedan dan izlet je bio na Lovcen i na kraju Dubrovnik, tj opet pored Dubrovnika, isto je smjestaj bio los, ali mlados', ludos' vecine stvari sa te eskurzije se uopste ne sjecam :lol_2: npr ovog Zlatibora, nemam pojma sta smo radili, cini mi se hotel Palisad, ima li to jos, ko zna.

a ovoj eskurziji hit je bio Zagoru ga zatjera :lol_2:

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Amigo said:

Bilo je tu dobrih pjesama posvecenih Marshalu, evo jedne gdje je i moja djevojka tada, a sada Mrs Amiga pjevala pratece vokale, mada je to poslije lose izmiksano.

Sobic je zivio u Sarajevu osamdesetih, steta sto je rano prestao sa radom, valjda je i njega sjebao rat.

 

 

Sobic se povukao nakon smrti u porodici i prestao se baviti muzikom - nevezano sa ratom. 

Sobic, Buco i Srdjan, Jadranka Stojakovic - gotovo potpuno zaboravljeni pravac sarajevske muzicke scene....

Link to comment
Share on other sites

Mi smo u srednjoj skoli imali slicnu turu, samo smo obilazili i Sarajevo, onaj most sto ga je srusio narodni heroj Jul Briner, moguce i nacionalni park Sutjeska, ali nisam siguran, a isto Dubrovnik, Sveti Stefan, Budvu i Cetinje. Znam da smo se u Dubrovniku ja i jos jedan prikacili nekoj grupi Nemaca pa smo sa njima i njihovim vodicem usli u akvarijum, i da smo se uvece napili, sto se podrazumeva, ali se ipak najbolje secam kako mi se na tim ekskurzijama i u tim autobusima neprestano pišalo :lol_2:

Edited by Milenko Puzigaca
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mi smo imali u 8. ekskurziju koja se zvala "Tragom AVNOJ-a"...Zagreb, Plitvice, Bihać, Banjaluka, Drvar, Jajce....Zagreb Hotel Sport, Bihać ne sećam se, Banjaluka hotel Palas (2 noći)...U Zagrebu sam prelazio s terase na terasu, pošto su nas zaključali u sobe (12-13-15 sprat) naravno, kod devojčica u sobi....u Bihaću sam pobegao kroz prozor, isto bili zaključani, da kupim crno vino...u povratku me uhvatio Stole Hitler, predavao istoriju i bio opak tip, uzeo mi vino i prošao sam bez batina..u Banjaluci me uhvatila razredna kod devojčica u sobi. Ja i kum se sakrili u neki plakar, ali je, dok je još raredna bila tu pripalo dno, oa smo bili izbačeni s teškim pretnjama po naš integritet, ako ne odemo idmah na spavanje. Otišli kod drugara u sobu, napili se, i posle nismo mogli da nadjemo našu sobu pa smo spavali u hodniku ...jbg sobe su ko lavirint....i eto živi smo i skoro zdravi i dan danas.

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eh, kad se setim ekskurzije na Ohridu tamo negde krajem `80-ih: mi iz srednje elektrotehnicke smesteni u hotel na samoj albanskoj granici, a hotel ispod ispod nas - medicinska iz Nis. Kod nas manjak zenskinja, kod njih i ono malo med.brace nije nizasta, pa ih ucitelji cuvali od upada sa strane - mislim zenskinje.

Lele, kako poznavanje dijalekata moze da pomogne..... :s_d:

Link to comment
Share on other sites

Kad vas slusam, vrati mi se zelja da prozivim vasa iskustva nazalost ja sam bila u maloj skoli i nase eskurzije su bile dan-dva, Kuca cveca, Kragujevac... taj tip. i onda smo dobili 3 dana eskurziju, trebalo je da bude putem AVNOJ-a, ali posto se desio maksimir, usred eskurzije smo okrenuli nazad , trebali smo da idemo za Zagreb, ali su svi okrenuli i otisli Sarajevo, Mrkonjic Grad, Plitvice....Nama je naravno sve bilo zabavno jer nismo kontali sta se desava. Tako da na kraju nismo videli Zagreb.

 

Ja sam nazalost po povratku imala nesrecu, bas u tom povratku. Koja je promenila dosta stvari, i stavila me neko vreme u situaciju da sam za period bila nepokretna.

Iako je to ostavilo neke posledice, veoma se rado secam perioda.

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, Angelia said:

Kad vas slusam, vrati mi se zelja da prozivim vasa iskustva nazalost ja sam bila u maloj skoli i nase eskurzije su bile dan-dva, Kuca cveca, Kragujevac... taj tip. i onda smo dobili 3 dana eskurziju, trebalo je da bude putem AVNOJ-a, ali posto se desio maksimir, usred eskurzije smo okrenuli nazad , trebali smo da idemo za Zagreb, ali su svi okrenuli i otisli Sarajevo, Mrkonjic Grad, Plitvice....Nama je naravno sve bilo zabavno jer nismo kontali sta se desava. Tako da na kraju nismo videli Zagreb.

 

Ja sam nazalost po povratku imala nesrecu, bas u tom povratku. Koja je promenila dosta stvari, i stavila me neko vreme u situaciju da sam za period bila nepokretna.

Iako je to ostavilo neke posledice, veoma se rado secam perioda.

Mnoo je tada zavisilo i od ucitelja: kada sam se upisao u I razred u Zmaju u BJ, zapade mi pok,Milorad Mitrovic za razrednog.

Rezervni pukovnik, planinar i ucitelj  starog kova - tukao nas k`o stoku  kad zasluzimo, a nije da mu nismo davali povoda.

LM, on nas uclani djuture u Plaininarsko Drustvo Pobeda, tako da smo imali boravak od bar 15 dana na Rajcu i isto toliko na Rudniku godisnje, plus izleti po Kosmaju, Fruskoj Gori i ostalim divljinama gde smo ucili sta mozes da jedes u prirodi, a sta ne i kako da se snadjes.

Svi njegovi djaci zavrsise skole, skupljamo se par puta godisnje i svi prenosimo deci to kako nas je on ucio.

Nece da skodi.

Edited by Kronostime
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Eh, kad se setim ekskurzije na Ohridu tamo negde krajem `80-ih: mi iz srednje elektrotehnicke smesteni u hotel na samoj albanskoj granici, a hotel ispod ispod nas - medicinska iz Nis. Kod nas manjak zenskinja, kod njih i ono malo med.brace nije nizasta, pa ih ucitelji cuvali od upada sa strane - mislim zenskinje.
Lele, kako poznavanje dijalekata moze da pomogne..... :s_d:
Išao sam u medicinsku....[emoji35]
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...