Jump to content

Zivot i standard u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

2 minutes ago, JohnnyDragon said:

Malo se bunila u početku, sada je lagana....Ima, ima, ja znam da ga je deda koristio, a drugi deda je koristio Pino, medjutim ja sam više za ovu seosku varijantu šmekera 😂

Intersilver žileti 🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, urosg3 said:

Intersilver žileti 🙂

I cetka za brijanje, a pena, tj  masa za pripremu pene u tubi.  U mojoj generaciji je to bilo brzp prevazidjeno, ali sam ako klinac voleo  da posmatram ceo ritual brijanja kod starijih ljudi. 

Edited by Newcastle
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Newcastle said:

I cetka za brijanje, a pena, tj  masa za pripremu pene u tubi.  U mojoj generaciji je to bilo brzp prevazidjeno, ali sam ako klinac voleo  da posmatram ceo ritual brijanja kod starijih ljudi. 

Cuj u tubi. Ja se jos uvek secam vremena gde je bio sapun u plasticnoj kutiji sa zavrtnjem. Nakvasis cetku i onda napravis sapunicu. Tu je obavezno u priboru bila i kocka sa stipsom kada se iseces. To sam video kod dede, matori je imao jos 60tih Braun elektricnu. Jbt. ujutru nas sve razbudi kada upali to cudo, ja i burazer smo nabijali jastuk preko glave jer nam je soba bila odmah do kupatila. Jedna od stvari koje su ostale posle njega, ako ga izbunarim kada se vratim kuci postavljam slike.

On 5/4/2022 at 2:41 PM, Devojka Luke Razića said:

Skromni doprinos temi

 

 

Secam se da su novosadjani imali ubedljivo najgluplje reklame. Cuveno "Vaso zaboravio si srce", pa  " A muharike"...

Ta TV kuca je bila operisana od  bilo kakvog ukusa. Reklame, zabavni program, sve im je bilo katastrofa. 

Edited by DJORDJE
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, DJORDJE said:

Cuj u tubi. Ja se jos uvek secam vremena gde je bio sapun u plasticnoj kutiji sa zavrtnjem. Nakvasis cetku i onda napravis sapunicu. Tu je obavezno u priboru bila i kocka sa stipsom kada se iseces. To sam video kod dede, matori je imao jos 60tih Braun elektricnu. Jbt. ujutru nas sve razbudi kada upali to cudo, ja i burazer smo nabijali jastuk preko glave jer nam je soba bila odmah do kupatila. Jedna od stvari koje su ostale posle njega, ako ga izbunarim kada se vratim kuci postavljam slike.

 

E da, Braun je bio u nasim krajevima Ferari medju elektricnim brijacima.  Spakovan u kutiju oblozenu crnim skajem sa spoljne strane a unutra plisom, imao je u kompletu gajtan, malu dvostranu cetkicu za ciscenje aparata, rezervnu mrezicu i naravno ogledalo u poklopcu kutije.  Ovaj koji je moj cale koristio je nekako zujao, malo vise nego sto treba ali opet nije to bila bas buka. Dovoljno da svi znaju da se glava kuce brije 🙂.  Pamtim i jedan beli Remington - taj je vec bio alat Dzemsa Bonda, ali nije bio nepokvariv kao Braun. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Newcastle said:

E da, Braun je bio u nasim krajevima Ferari medju elektricnim brijacima.  Spakovan u kutiju oblozenu crnim skajem sa spoljne strane a unutra plisom, imao je u kompletu gajtan, malu dvostranu cetkicu za ciscenje aparata, rezervnu mrezicu i naravno ogledalo u poklopcu kutije.  Ovaj koji je moj cale koristio je nekako zujao, malo vise nego sto treba ali opet nije to bila bas buka. Dovoljno da svi znaju da se glava kuce brije 🙂.  Pamtim i jedan beli Remington - taj je vec bio alat Dzemsa Bonda, ali nije bio nepokvariv kao Braun. 

 

Braun jeste bio neprikosnoven, ali je najvise bilo Mikma brijaca - jedna od stvari koje su svi donosili sa putovanja u Moskvu, uz cvjetne salove, subare i Vostok satove  - time su se otplacivale rate putovanja u Rusiju.

Edited by ters
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, ters said:

 

Braun jeste bio neprikosnoven, ali je najvise bilo Mikma brijaca - jedna od stvari koje su svi donosili sa putovanja u Moskvu, uz cvjetne salove, subare i Vostok satove  - time su se otplacivale rate putovanja u Rusiju.

Smena 8 foto-aparati, a osim Vostoka i Rakete, od satova su bili popularni, i naravno "babuške".....se donosilo iz Rusije. Iz Trsta obavezno gondole, uz Levi Štraus...🤗....iz Bugarske ćeten alva i kačkavalj, iz socijalističke Madjarske, kobasice, a iz Rumunije ništa....oni su uvek bili jad i beda. Iz Grčke su bili hit digitroni, davno pre koparskih, a iz Turske zlato. Iz Grčke su se donosili i auto delovi, kasnije i iz Turske.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Constantin said:

S a iz Rumunije ništa....

Vidi se da si Nislija. :classic_biggrin:

Pola Beograda je u jednom trenutku nosilo dukserice iz Rumunije, da ne spominjem gace, majce, carape...

Cuvena Bega u Temisvaru, gde samo kazes prodavacici da napuni torbu.:classic_biggrin:

Drugo, sve beogradske poslasticanice su nabavljale orahe u Rumuniji. 

Edited by DJORDJE
Link to comment
Share on other sites

Vidi se da si Nislija. :classic_biggrin:
Pola Beograda je u jednom trenutku nosilo dukserice iz Rumunije, da ne spominjem gace, majce, carape...
Cuvena Bega u Temisvaru, gde samo kazes prodavacici da napuni torbu.:classic_biggrin:
Drugo, sve beogradske poslasticanice su nabavljale orahe u Rumuniji. 
Eh, vi prestoničari...mi za orasi nismo išli u Rumuniju, imali smo ih fraj kol'ko 'oćeš pored put...od Niš do Svrljig i Prokuplje, orasi i jabuke...svačije i ničije. Mi smo veš kupovali u Bugarsku i Tursku. Ja doduše u Rumuniju sam išao par puta do Turn Severina i tamo je stvarno bilo katastrofa, a u Temišvar sam bio, prvi put, par meseci pre Korone...

Послато са Redmi Note 9 Pro помоћу Тапатока

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, ters said:

 

Braun jeste bio neprikosnoven, ali je najvise bilo Mikma brijaca - jedna od stvari koje su svi donosili sa putovanja u Moskvu, uz cvjetne salove, subare i Vostok satove  - time su se otplacivale rate putovanja u Rusiju.

Mi smo ovde bili malo vise pro-zapadno raspolozeni, pa nam ta ruska tehnika nije bila bas omiljena. Bilo je da se kupi jeftine ruske foto opreme, ali kakva joj bila cena takav je bio i kvalitet.  Secam sa da smo 75-te imali mali gumeni camac Sevylor Caravelle - taj je i danas u funkciji, jer se pokazao kao neprobusiv i neunistiv, i pored visestrukog visegodisnjeg maltretiranja od strane dece, na morskim i recnim vodama.  Krajem 70-tih  i pocetkom 80-tih se znalo pravilo za  kupovinu:  nocni voz za Trst, svercovanje u tramvaju-zicari iz Ville Oppicino (ili tako nekako) do Trsta,  150 marona u dzepu, vratis se kuci sa 501-om i starkama i dve jeftine majce kod Djovanija.  Kada su bile ekskurzije po Istri, jedan dan se furne u Trst i uvece se stignu drugari negde u Rovinju ili Porecu.  Tada sam prvi put shvatio koliko se razlikuje zivot na zapadu od ovog naseg,  kada sam video jedno 50-ak skutera parkiranih ispred srednje skole (ajd mozda je bio fakultet)  U to vreme kod nas i za nas klince od 16 godina imati Tomos Automatic je bilo otprilike kao danas doci u gimnaziju Harlijem.  

13 minutes ago, DJORDJE said:

Vidi se da si Nislija. :classic_biggrin:

Pola Beograda je u jednom trenutku nosilo dukserice iz Rumunije, da ne spominjem gace, majce, carape...

Cuvena Bega u Temisvaru, gde samo kazes prodavacici da napuni torbu.:classic_biggrin:

Drugo, sve beogradske poslasticanice su nabavljale orahe u Rumuniji. 

A dva boksa Super filtera i kilo Vegete za koje su mnogi menjali pola Temisvara u trajnom vlasnistvu? Da ne pominjemo dozivljaje po Cehoslovackoj u vreme gvozdene zavese, sta se tamo radilo... 

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Newcastle said:

Mi smo ovde bili malo vise pro-zapadno raspolozeni, pa nam ta ruska tehnika nije bila bas omiljena. Bilo je da se kupi jeftine ruske foto opreme, ali kakva joj bila cena takav je bio i kvalitet.  Secam sa da smo 75-te imali mali gumeni camac Sevylor Caravelle - taj je i danas u funkciji, jer se pokazao kao neprobusiv i neunistiv, i pored visestrukog visegodisnjeg maltretiranja od strane dece, na morskim i recnim vodama.  Krajem 70-tih  i pocetkom 80-tih se znalo pravilo za  kupovinu:  nocni voz za Trst, svercovanje u tramvaju-zicari iz Ville Oppicino (ili tako nekako) do Trsta,  150 marona u dzepu, vratis se kuci sa 501-om i starkama i dve jeftine majce kod Djovanija.  Kada su bile ekskurzije po Istri, jedan dan se furne u Trst i uvece se stignu drugari negde u Rovinju ili Porecu.  Tada sam prvi put shvatio koliko se razlikuje zivot na zapadu od ovog naseg,  kada sam video jedno 50-ak skutera parkiranih ispred srednje skole (ajd mozda je bio fakultet)  U to vreme kod nas i za nas klince od 16 godina imati Tomos Automatic je bilo otprilike kao danas doci u gimnaziju Harlijem.  

A dva boksa Super filtera i kilo Vegete za koje su mnogi menjali pola Temisvara u trajnom vlasnistvu? Da ne pominjemo dozivljaje po Cehoslovackoj u vreme gvozdene zavese, sta se tamo radilo... 

Ma ove stvari su bile one koje su se preprodavale nakon  putovanja u Moskvu preko sindikata da se otplati put, nije to bila neka naklonjenost tehnici, nego jednostavno se na njima ostvarivao najveci profit. Svi su manje vise radili isto, ali je ponekad bilo bas smijesno - negdje na kraju osnovne skole, sjecam se da su nastavnice isle u Moskvu na 5-6 dana za neki praznik i po povratku se sve pojavile sa subarama, salovima  i zivotinjkama oko vrata...

44 minutes ago, Constantin said:

Smena 8 foto-aparati, a osim Vostoka i Rakete, od satova su bili popularni, i naravno "babuške".....se donosilo iz Rusije. Iz Trsta obavezno gondole, uz Levi Štraus...🤗....iz Bugarske ćeten alva i kačkavalj, iz socijalističke Madjarske, kobasice, a iz Rumunije ništa....oni su uvek bili jad i beda. Iz Grčke su bili hit digitroni, davno pre koparskih, a iz Turske zlato. Iz Grčke su se donosili i auto delovi, kasnije i iz Turske.

Smena 8 se prodavala I u nasim radnjama - Foto Optik ih je imao za neku bagatelnu cijenu, isto kao i one kineske Pearl River aparate sa filmom sa 12 snimaka 6x6 cm koji nije bio u kasetama nego umotan u crveni zastitni papir...

 

Light-Ind-Prod-Pearl-River.jpg

 

Edited by ters
Link to comment
Share on other sites

Smena 8 se prodavala I u nasim radnjama - Foto Optik ih je imao za neku bagatelnu cijenu, isto kao i one kineske Pearl River aparate sa filmom sa 12 snimaka 6x6 cm koji nije bio u kasetama nego umotan u crveni zastitni papir...
Ja kinesku robu nisam video, primećivao, dok Kinezi nisu počeli da dolaze kod nas. Inače, unazad 5-6 godina, više puta sam bio u Kini, od Daliana, Pekinga do Hajnana...ja tamo nisam nigde video ove gluposti koje nama ovde uvaljuju....

Послато са Redmi Note 9 Pro помоћу Тапатока

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Constantin said:

Eh, vi prestoničari...mi za orasi nismo išli u Rumuniju, imali smo ih fraj kol'ko 'oćeš pored put...od Niš do Svrljig i Prokuplje, orasi i jabuke...svačije i ničije. Mi smo veš kupovali u Bugarsku i Tursku. Ja doduše u Rumuniju sam išao par puta do Turn Severina i tamo je stvarno bilo katastrofa, a u Temišvar sam bio, prvi put, par meseci pre Korone...

Послато са Redmi Note 9 Pro помоћу Тапатока
 

ja bio do Bukurešta pre 4 godine i video po Rumuniji i dalje jedno 50% kuća sa limenim krovom

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Constantin said:

i naravno "babuške".....se donosilo iz Rusije. Iz Trsta obavezno gondole, uz Levi Štraus...🤗....iz Bugarske ćeten alva i kačkavalj, iz socijalističke Madjarske, kobasice, a iz Rumunije ništa....oni su uvek bili jad i beda. Iz Grčke su bili hit digitroni, davno pre koparskih, a iz Turske zlato. Iz Grčke su se donosili i auto delovi, kasnije i iz Turske.

 

Moji baba i deda su išli vozom do Rusije. Doneli su babuške, samovar za čaj.. Tata je išao po orahe u Rumuniju, tamo je nosio cigarete i Vegetu.

 

Kasnije je poslovno išao u Nemačku, doneo nam prve digitrone, kasetofon, toster, mikser, sve od Filipsa i Boscha.

 

Tih osamdesetih godina kod nas su bile nestašice kafe, deterdženta... Tetka i teča su došli sa gomilom kofera iz Kanade. Doneli pored deterdženta i ostalih stvari i kafu, ali i nes kafu.

 

Tada se nes kafa retko pila ovde. Od tada imam naviku da kupujem nes u konzervi...Naravno, danas stavljam mrvicu, dve šećera i malo mleka i Komplete ( donosili smo je iz Mađarske dok se ovde nije pojavila ).

 

Da li se neko seća jedne od prvih ( a možda i prve ) picerije u Beogradu?  Tifani, na Voždovcu, nju je držao  jedan tatin prijatelj.    

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Devojka Luke Razića said:

Da li se neko seća jedne od prvih ( a možda i prve ) picerije u Beogradu?  Tifani, na Voždovcu, nju je držao  jedan tatin prijatelj.    

 

Ja se secam. Bila sam bas mala, nisam jos ni u skolu posla. Tata i kum odveli nas decu. To je bila moja prva pica. Nije mi se to jelo svidelo. 

Link to comment
Share on other sites

@Cyber Meni se svidelo. Od tada obožavam i masline.  Često smo išli porodično u "Tifani". 

 

 

Just now, Constantin said:

Gornji ili Donji Voždovac?

Послато са Redmi Note 9 Pro помоћу Тапатока
 

 

Gornji Voždovac

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

@Cyber Meni se svidelo.

 

 

Nije sigurno do pice, nego do mene, bila sam mrljava sa hranom. Svima se svidjalo.

Ali si me bas lepo podsetila, kao da gledam kako sedimo u basti picerije.

Edited by Cyber
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Milenko Puzigaca said:

Ja koristim ovakav brijač, kao pravi baja, i četku i sapun, to je ritual :lol_2:

 

 

Imao sam ranije onaj sto se ostri na kaisu, i celu opremu, ali je prezahtevan za odrzavanje, treba svakog dana da se oštri, pa sam ga zamenio modernijom varijantom a onaj sam prodao :classic_biggrin:

 

 

Nećeš verovati, ali imam tu staru britvu. Koristim je obično nedeljom kad imam viška vremena, polako i sa guštom. A imam i jednu jednostavniju starinu (slika sa interneta):

s-l1600.jpg

 

Zeznuto je što kod nas nije baš neki izbor žileta, krema, četki i sapunica, ali internet je čudo. Čak i u CG mogu da se kupe dobri italijanski sapuni Proraso ili španski LEA, dobre sapune imaju i Amerikanci, kao npr. Razorock ili Stirling.

 

Ako nekoga zanima kupovina, evo nekoliko linkova:

https://www.giftsandcare.com/en/

https://www.theenglishshavingcompany.com/en_gb/

https://www.shaving.ie/

https://kosmosman.gr/en/ (ovaj nije slao, zgodnije je ko ide u Grčku da skokne do Soluna)

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Haklberi said:

Astra žileti su jako dobri i lako se nabave svuda.

Slažem se, a dodao bih i plavi Gillette koji se može kod nas kupiti. Svojevremeno sam nabavio u inostranstvu i zeleni i žuti Gillette, za preporuku su. Kod nas ima i onaj prastari žiti BiC i jedino mi odgovara u onom podesivom, inače mi nešto i nije po volji. Može se naći i Wilkinson Sword, mada mi nije favorit.

 

Pre više godina sam se zeznuo kada sam kupio Feather, mislim da je japanski. To seče kao katana.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...