Jump to content

Zivot i standard u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

Po bivšoj Jugi moglo se dosta i skoro pa za dž putovati Ferijalnim savezom. Odeč učlaniš se, dobiješ knjižicu i to je to. Ako se još malo promuvaš po opštinskom, ili gradskom još bolje savezu, pa dobiješ informacije sa izvora odlično. Posvećeniji koji se muvao još više mogao je da volontira, pa da usput vremenom avanzuje i postane organizator i zaradi neku kintu i ubije koju hiljadu kilometara.

Ima danas nešto slično?

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Po bivšoj Jugi moglo se dosta i skoro pa za dž putovati Ferijalnim savezom. Odeč učlaniš se, dobiješ knjižicu i to je to. Ako se još malo promuvaš po opštinskom, ili gradskom još bolje savezu, pa dobiješ informacije sa izvora odlično. Posvećeniji koji se muvao još više mogao je da volontira, pa da usput vremenom avanzuje i postane organizator i zaradi neku kintu i ubije koju hiljadu kilometara.

Ima danas nešto slično?
Egzistirao je i "SIZ za odmor i rekreaciju"...doneseš potvrdu iz firme i imaš neke jeftine destinacije....za kompletno iz firme, veće grupe, takodje je bilo jeftinije....ja doduše to nisam koristio, ali znam ljude iz okruženja koji jesu...
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, urosg3 said:

Po bivšoj Jugi moglo se dosta i skoro pa za dž putovati Ferijalnim savezom. Odeč učlaniš se, dobiješ knjižicu i to je to. Ako se još malo promuvaš po opštinskom, ili gradskom još bolje savezu, pa dobiješ informacije sa izvora odlično. Posvećeniji koji se muvao još više mogao je da volontira, pa da usput vremenom avanzuje i postane organizator i zaradi neku kintu i ubije koju hiljadu kilometara.

Ima danas nešto slično?

Postojale su zeleznicke karte za studente koje su vazile u celoj Evropi i mogao si za vrlo malo novca da proputujes pola Evrope spavajuci po studentskim hotelima. Licno nisam bio avanturista tog tipa , ali dva prijatelja jesu i zavrsili su cak u Lisabonu , gde im je u neko ukrao sav novac. Posto tada nije bilo interneta, morali su roditelji da im salju novac preko MIP-a , a to je trajalo nekih 7-8 dana. U medjuvremenu im neka humanitarna organizacija tipa Karitas nadje smestaj kod dobrostojece porodice u Lisabonu. Vila je bila u istom kraju gde i ambasada, bazen, pogled na most, ljudi ih vodili po gradu, ukratko najbolji deo tog putovanja. Sto rece jedan od njih , kada nam je stigao novac bilo nam je zao.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

EURO<26

 

spacer.png

 

Euro<26 je evropska omladinska kartica koja se izdaje od 1987. godine. Omladinska kartica Euro<26 nudi veliki broj popusta mladim ljudima širom Evrope. Međutim, ona je mnogo više od kartice – predstavlja ulaznicu mladih Evropljana za pristup svetu informacija, mobilnosti, kulture i učestvovanja u omladinskim dešavanjima. Preko mreže usluga, popusta i posebih beneficija, omladinska kartica EURO<26 podstiče mlade ispod 26 godina starosti da istraže svet u kojem žive, budu informisani o dešavanjima u njemu i da aktivno, punopravno, učestvuju kao građani Evrope u njenoj izgradnji.

 

Omladinska kartica Euro<26 je jedina kartica koja omogućava pristup ovim beneficijama svim mladima ispod 26 godina starosti, bez obzira na to da li su oni učenici, studenti, zaposleni, nezaposleni ili mozda, roditelji. Sa karticom dobijate i dodatne besplatne usluga: dostavljanje specijalizovanih magazina na kućnu adresu, pristup informacijama koje su od interesa mladim ljudima, pružanje raznih vidova pomoći, itd.

Uslovi za dobijanje kartice u Srbiji:

 

osoba mlađa od 27 godina

1 slika kao za ličnu kartu

lični dokument sa slikom (lična karta, pasoš, đacka knjizica za maloletne) samo na uvid

450 dinara članarine koja vazi 365 dana od datuma učlanjavanja, pod uslovom da korisnik u tom periodu ne puni 27 godina (u tom slucaju se kartica izdaje do 27. rođendana uz nepromenjenu članarinu)

 

ISIC

 

spacer.png

 

International Student Identity Card je projekat organizacije koja nosi naziv International Student Travel Confederation i brine se o studentima i njihovim potrebama kada se nađu na putovanju. Pored toga, ova kartica je jedini međunarodno priznati dokument koji svedoči o vašem studentskom statusu, a čitavu priču koja stoji iza ove kartice (putovanja mladih ljudi i upoznavanje različitosti) podržava i UNESCO. Budite i vi deo armije od 40 miliona studenata koji su u proteklih tridesetak godina bili vlasnici ove kartice i iskoristite neki od 32 000 popusta u 106 zemalja sveta i to:

 

1.200 popusta za muzeje i kulturne institucije

2.700 za izlaske i zabavu

2.400 na hostele i hotele

21.000 za barove, restorane i šoping

 

 

Postoji još uvek i ona Inter  Rail.....itd...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, urosg3 said:

Po bivšoj Jugi moglo se dosta i skoro pa za dž putovati Ferijalnim savezom. Odeč učlaniš se, dobiješ knjižicu i to je to. Ako se još malo promuvaš po opštinskom, ili gradskom još bolje savezu, pa dobiješ informacije sa izvora odlično. Posvećeniji koji se muvao još više mogao je da volontira, pa da usput vremenom avanzuje i postane organizator i zaradi neku kintu i ubije koju hiljadu kilometara.

Ima danas nešto slično?

 

Ima Ferijalni savez Srbije  u Makedonskoj 22 u Bgd-u. Sajt ovde.

  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

Jašta, to je bilo kao bitlmanija svojevremeno :lol_2: Sandokan i Marijana majice, sveske, bedževi, kese, posteri, neki medaljoni, 9lovke, znacke... Imam jos singl plocu sa ovom temom iz serije :lol_2:

 

43 minutes ago, Constantin said:

Popularan u ono vreme, ali i glumac kome nisi smeo da glasno kažeš njegovo pravo ime...Kabir B....emoji3166.png

E, to sam vise puta stavljao kao nik tj ime i prezime kad hocu da zajebavam neke, ali celo i spojeno kao ime i prezime - Kabirb... G...j... :lol_2:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Jašta, to je bilo kao bitlmanija svojevremeno [emoji38]_2: Sandokan i Marijana majice, sveske, bedževi, kese, posteri, neki medaljoni, 9lovke, znacke... Imam jos singl plocu sa ovom temom iz serije [emoji38]_2:
 
E, to sam vise puta stavljao kao nik tj ime i prezime kad hocu da zajebavam neke, ali celo i spojeno kao ime i prezime - Kabirb... G...j... [emoji38]_2:
Moj drugar, Dragan Piton, imao je kanarinca...ispod kaveza, na parčetu neke daščice je napisao "kao" njegovo ime..."Puci"... i ko god dodje, počne da mu "tepa" ..Puci,Puci...i tu ovaj odmah sprema uleti sa:"Za q....me povuci"....[emoji1732][emoji1732][emoji1732]
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Constantin said:

Popularan u ono vreme, ali i glumac kome nisi smeo da glasno kažeš njegovo pravo ime...Kabir B....emoji3166.png

Ja samo ne kontam kakva je veza indijskog glumca iz talijanske serije o englezima sa SFRJ? Mozda po liniji nesvrstanih ? Tito i Dzavaharlal best friends forever? Ili po partijskoj liniji- Tito i Pertini?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...