Jump to content

EVROPSKA UNIJA


McCarthy

Recommended Posts

Dobra vest za EU - indirektno.

 

70 milijardi tona: Što znači rekordno otkriće fosfata u Norveškoj

 

U Norveškoj je rudarska tvrtka otkrila rekordnu količinu fosfata u zemlji. Ovo otkriće otprilike odgovara količini dokazanih svjetskih rezervi do danas - i od ogromne je važnosti za mnoge industrije. 

u južnoj Norveškoj Ovo otkriće moglo bi zadovoljiti svjetske potrebe za fosfatom u sljedećih 50 godina: ogromna količina fosfatnog kamena otkrivena je . Procjenjuje se da pod zemljom leži oko 70 milijardi tona.

To je otkriće koje nikada prije nije bilo u takvim razmjerima. Pogled na preostale naslage fosfata u svijetu to jasno pokazuje: U siječnju 2022. Geološka služba Sjedinjenih Država (USGS) procijenila je da ukupna globalna naslaga fosfata iznosi 71 milijardu tona. Većina je u Maroku.

Ovo je "značajno otkriće", rekao je Michael Wurmser, osnivač rudarske tvrtke Norge Mining, prenosi portal "Euractiv".

Nalaz je od velike važnosti za mnoge industrije posebno. Fosfat je u Europskoj uniji klasificiran kao "kritična sirovina".

 

Fosfat je hitno potreban Europskoj uniji

"Kritični proizvodi" su proizvodi za kojima potražnja brzo raste. Za te sirovine, međutim, Europa uvelike ovisi o uvozu iz inozemstva. Mnogi dobavljači u trećim zemljama, primjerice u Kini, imaju "praktični monopolski položaj", kako Europska unija to kaže . Osim fosfora i fosforita, te sirovine su i hafnij, kobalt, boksit, titan i litij. S Norveškom bi EU tada imala politički i geografski bližeg partnera. Norveška je otprilike dio Europskog gospodarskog prostora i Schengenskog prostora.

EU je stoga zadovoljna norveškim otkrićem: "Otkriće je doista sjajna vijest koja ciljevima Komisijinog prijedloga Zakona o kritičnim sirovinama ", rekao je glasnogovornik Komisije za "Euractiv". bi pridonijela

Zato što je fosfat potreban u tri važna područja: u industriji čelika, u industriji baterija iu proizvodnji gnojiva. Oko 90 posto fosfata iskopanog diljem svijeta koristi se u poljoprivredi za proizvodnju fosfora za industriju gnojiva. U 2013. godini, primjerice, 83 posto uvezenih fosfata u Njemačkoj korišteno je za gnojivo.

 

Europa još uvijek ovisi o drugim zemljama u pogledu fosfata

"Europljani 90 posto ovise o uvozu sirovina iz inozemstva", objasnio je Wurmser za televizijsku kuću ntv. Najveći dobavljači sirovina dosad su bili Kina i Rusija.

I ne samo to: "Gnojiva su važna za sigurnost hrane i prehrane." Ako se sirovine tada moraju uvoziti, imate problem, nastavlja Wurmser.

Međutim, fosfat nije potreban samo u poljoprivredi, već i za buduće tehnologije. Sirovina je potrebna za proizvodnju solarnih ćelija, baterija za električne automobile, ali i poluvodiča i računalnih čipova – proizvoda koje EU opisuje kao "strateški važne" za zrakoplovstvo, obranu te zelenu i digitalnu tranziciju.

Norveško otkriće stoga može učiniti EU neovisnom o drugim zemljama kada je riječ o uvozu ovih sirovina. U intervjuu za "Euractiv" Wurmser je rekao: "Zato vjerujemo da će fosfor koji možemo proizvesti biti važan za Zapad - on daje autonomiju."

 

Pronađene su i druge sirovine

A to je hitno potrebno, napisali su prošle godine autori članka u časopisu "Nature". "Budući poremećaji sigurnog pristupa fosforu vjerojatno će biti geopolitički i ekonomski mnogo prije nego što se globalne rezerve iscrpe."

Norge Mining već je otkrio fosfat 2018. godine, na temelju podataka Geološkog zavoda u Norveškoj. U početku se pretpostavljalo da se naslage nalaze na dubini od oko 300 metara. Kompanija je kasnije otkrila da se rudno tijelo nalazi na dubini od 4500 metara - dubini na kojoj je trenutno nemoguće bušiti, prenosi "Euractiv".

Geolozi su procijenili samo trećinu volumena, odnosno do 1500 metara ispod površine. Sve zajedno, to je "najmanje 70 milijardi tona mineraliziranih fosfatnih stijena", prema Wurmseru. Osim fosfata, to područje sadrži i "kritične sirovine" vanadij i titan.

 

EU mora požuriti

Prema Wurmseru na ntv-u, EU se sada mora usredotočiti na osiguravanje sirovina – u području koje je politički i ekonomski unutar EU-a. Ali to je ono što je trenutno teško. "Jako je važno da industrija i zemlje u EU znaju da sada postoji potreba." Bruxelles mora shvatiti važnost ovih sirovina.

Ali: "Oni sada stvarno žele to pogurati naprijed." U veljači su Norge Mining i European Raw Material Alliance (ERMA) zajednički objavili da će ERMA podržati Norge Mining u osiguravanju financiranja.

Situacija je drugačija u zemlji otkrića Norveškoj, gdje vlada "jako podržava" projekt, prema šefu rudarstva. Ispunjeni su osnovni uvjeti za izdavanje rudarskih dozvola, uključujući i studije ekonomske opravdanosti.

Ipak, proći će neko vrijeme dok se vrijedno fosfatno blago ne nađe u Norveškoj. Rudarstvo traje do 15 godina od otkrića do komercijalne eksploatacije. Za Norvešku, međutim, fosfat ima potencijal postati sljedeći rudnik zlata nakon nafte i plina.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Prekjuce su odrzani izbori za kongres Spanije. Izbore su obelezili povratak PP (koji je uzeo sve glasove Ciudadanos i deo glasova Vox) i veoma dobar rezultat vladajuce PSOE. Rezultati:

 

PP (Narodna partija: desni centar, desnica, konzervativci): 33% i 136 poslanickih mandata

PSOE (Socijalisticka partija: levi centar, levica, socijaldemokrate): 31,7% i 122 poslanickih mandata

Vox (ekstremna desnica, ultrakonzervativci): 12,4% i 33 poslanickih mandata

Sumar (Ujedinjeni/Zbrojeni: levica, ekstremna levica, demokratski socijalizam): 12,3% i 31 poslanicki mandat

 

ERC (Republikanska levica Katalonije: levica, umereni separatizam): 1,9% i 7 poslanickih mandata

Junts (Zajedno, naslednik konvergencije: desnica, nacionalizam, separatizam): 1,6% i 7 poslanickih mandata

 

EH Bildu(Okupljanje baskijskih zemalja: levica, ultralevica, separatizam, baskijski nacionalizam): 1,36% i 6 mandata

PNV (Nacionalisticka partija Baskije: desnica, baskijskki nacionalizam, autonomija Baskije): 1,13% i 5 mandata

 

Po jedan mandat imaju CC (desni centar, Kanarska ostrva), BNG (Galicija) i UPN (desnica, Navara).

 

Za razliku od proslosti kada su se PP i PSOE smenjivali na vlasti sa ogromnim procentima i ne tako davne proslosti kada niko nije mogao da oformi vladu jer PP i CS nisu zeleli da saradjuju, a PSOE i Podemos/ekstremna levica jos manje, sada su stvari jasnije: PP i Vox nemaju problem sa zajednickom koalicijom, kao ni PSOE i Podemos/Sumar.

 

Dakle, desnica + ekstremna desnica ima 169 mandata, levica + ekstremna levica 156. Problem za desnicu je sto je za vecinu potrebno 176 mandata, a jedino UPN ima zelju da saradjuje sa PP i Vox (UPN je prakticno PP u Navari). Ostatak mandata (27) drze nacionalisticke i regionalne partije iz Katalonije i Baskije. EH Bildu bi mogao da podrzi jedino levicu, PNV ne moze sa Vox ali bi mogli sa PSOE ili PP, ERC samo sa PSOE, ali Junts je vec najavio da "im nije cilj da unose stabilnost u spanski kongres nego nezavisnost Katalonije".

 

Novi izbori su najverovatniji scenario, a na njima su moguca dva scenarija: Vecina od 176+ mandata PP i Vox ili vecina od 176+ mandata svih ostalih osim PP, Vox i Junts.

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@goldberg

Jako dobra analiza.

Slicne stvari (podeljenost birackog tela na skoro dva podjednaka tabora) se desavaju u manjoj ili vecoj meri i u mnogim drugim drzavama - Bugarskoj, Belgiji, Izraelu, Holandiji, Francuskoj, Italiji, Nemackoj ...

i u Svajcarskoj.

U Svajcarskoj postoje 4 velike partije, 2 srednje i jos nekoliko veoma malih.

Interesantno je kako su oni to resili. Vec decenijama postoji dogovor da su te 4 velike partije zastupljene u saveznoj vladi (2+2+2+1 ministar) i da zajedno vladaju.

U nacinalnom savetu (200 mesta) su partije zastupljene proporcionalno broju glasova i o raznim pitanjima se odlucuje od slucaja do slucaja u raznim koalicionim konstelacijama. U drugom domu (46) su zastupljeni kantoni sa po 2 predstavnika, sto omogucuje veci uticaj kantona sa manjim brojem stanovnika. Ta dva sabora moraju da se usaglase, ako ima spornih pitanja.

Naravno da postoji desno-leva podela i postoje kantoni/opstine u kojima jedna stranka preovladava, ali generalno ne postoji situacija pozicija-opozicija, koja moze da dovede do samovolje jedne partije, ili do totalne blokade politickog procesa (kao na pr. u USA).

 

Prednost tog sistema (uz jos korigujucu ulogu glasackog tela, koje moze uvek da pozove na referendum o nekom pitanju) je da je veliki deo birackog tela i politickih opcija zastupljen i da su donesene odluke na jakim temeljima (retko se ide napred-nazad).

Nedostatak je ponekad presporo odlucivanje i neefikasni kompromisi (retko).

 

Pitam se ne bi li ovakak nacin vladanja bio resenje i za druge drzave?

Ako PP osnuje vladu, onda su interesi i zahtevi glasaca PSOE na neki nacin 4 godine zanemareni i obrnuto (a radi se o odnosu 33%:32%).

Polazim od toga da je i jednoj i drugoj strani cilj da gradjani dobro zive, samo im se razlikuju pogledi o putu do tog cilja.

Zar ne bi bilo logicno da PP i PSOE zajedno vladaju (65% glasackog tela) i to tako da uspeju naci kompromis mimo ideoloskih nesuglasica,

koji bi bio u interesu vecine gradjana ? Da li je to uopste moguce, ili su suprotnosti nepremostive ?

 

19_wahlen09_fraktionen_sitze_grafik.jpg

Edited by Dragan
Link to comment
Share on other sites

On 7/10/2023 at 6:40 PM, Dragan said:

Europa još uvijek ovisi o drugim zemljama u pogledu fosfata

"Europljani 90 posto ovise o uvozu sirovina iz inozemstva", objasnio je Wurmser za televizijsku kuću ntv. Najveći dobavljači sirovina dosad su bili Kina i Rusija.

 

Jedno pojašnjenje: EU nije zavisna od Rusije i Kine za fosfatna đubriva i sirovine za proizvodnju istih (Maroko je najveći izvoznik na svijetu i pokriva skoro pola uvoza EU), ali ima problem da nadomjesti ruska azotna đubriva, a troši preko pet puta više azotnog đubriva od fosfatnog đubriva (oko 10 miliona tona N đubriva i manje od 2 miliona tona P đubriva na godišnjem nivou). Dakle, to što bi moglo da dođe iz Norveške ne bi išlo na supstituciju postojećeg uvoza fosfata, nego na smanjenje udjela N đubriva u ukupnom EU miksu. Doduše, ne znam da li Norveška može da bude cjenovno konkurentna, i zbog cijene radne snage, i zbog ekoloških standarda.

 

zvaničan izvor

 

Edited by Beonegro
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ekološki standardi su tu glavni problem. To će morati u neku zemlju koja ne mari mnogo za svoju ekologiju a ima pristojnu cenu gasa jer je to dominantni ulaz u toj proizvodnji. To će verovatno da ide u severnu afriku ili negde na bliski istok. Nažalost ja tu ne bi ni nas otpisao.

 

Edited by Klotzen
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Sad će @FrediB da se namršti i možda čak i ljutne,ali Grčka za nas jeste ideal države koju bi trebali da sustignemo ako već nismo voljni za nešto bolje..

Naime,nakon tuče fudbalskih huligana u kojoj je jedan mladi Grk izgubio život,grčka vlada je promptno reagovala i smenila čak sedmoricu najviših policijskih službenika. Izvinila se građanima za velike propuste u organizaciji i kontroli ulaska huligana u zemlju.

Kod nas ni 19. žrtava,uglavnom dece i mladih,nije bilo dovoljno da se izvrši jedna jedina promena. Jedna smena. Da barem jedna osoba u sistemu snosi odgovornost.
Tako se ne vodi država.

Grška nije ideal za progresivni deo planete,ali za nas jeste..za početak,Grčka je država.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Drug Crni said:

Sa smenama jeste..koliko danas su smenjeni..to govori da tamo postoji ipak neka svest o odgovornosti.
Propusti se mogu uvek desiti..

Ne, ne, ne....fokus je na promptno , pa mi zvučiš kao Danica Grujičić....:s_w:

Reči i termini ekspresno, bez odlaganja, bez oklevanja, hitno, momentalno, pravovremeno, energično, odlučno, smesta, neodložno, odmah i mnoge druge...

 

https://www.kontekst.io/srpski/promptno

http://staznaci.com/promptan

 

 

 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

On 7/30/2023 at 10:00 PM, ras kass said:

Italija napusta road and belt kinesku inicijativu.

Opa, Djurdjo!

 

Uvali Djurdja ovdasnjim patriJotama koje su se nadale svojim sumanutim snovima kada je doticna pobedila na izborima. 👏

3 hours ago, Drug Crni said:

Sad će @FrediB da se namršti i možda čak i ljutne,ali Grčka za nas jeste ideal države koju bi trebali da sustignemo ako već nismo voljni za nešto bolje..

Naime,nakon tuče fudbalskih huligana u kojoj je jedan mladi Grk izgubio život,grčka vlada je promptno reagovala i smenila čak sedmoricu najviših policijskih službenika. Izvinila se građanima za velike propuste u organizaciji i kontroli ulaska huligana u zemlju.

Kod nas ni 19. žrtava,uglavnom dece i mladih,nije bilo dovoljno da se izvrši jedna jedina promena. Jedna smena. Da barem jedna osoba u sistemu snosi odgovornost.
Tako se ne vodi država.

Grška nije ideal za progresivni deo planete,ali za nas jeste..za početak,Grčka je država.

To vise zato sto su deo EU od 1981. a i NATO-a od 1952.

Plus, malo su postali odgovorniji nakon bolnog iskustva sa krizom 2008-2016. 

Edited by FrediB
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Matild Andrue, poslanica u Evropskom parlamentu iz Francuske, prema poslovniku je tražila od Evropske komisije odgovor na pitanje – šta je to žena.

EK je posle nekoliko meseci, u skladu sa procedurom, na pitanje "šta je žena" odgovorila:

 

Evropska komisija promoviše jednakost za sve u EU. Rodna ravnopravnost je osnovna vrednost EU, osnovno pravo i princip Evropskog stuba socijalnih prava. Promocija ravnopravnosti žena i muškaraca je zadatak EU. U nastojanju da se postigne ravnopravnost muškaraca i žena, EU Komisija uzima u obzir i diskriminaciju na osnovu njihovih fizičkih karakteristika i diskriminaciju na osnovu pola, koja proizilazi iz zabluda i predrasuda o društveno konstruisanim ulogama, ponašanjima, aktivnostima i atributima koje dato društvo smatra prikladnim za žene i muškarce. Pozivajući se na prvu strategiju EU o ravnopravnosti LGBTIQ+ osoba, Komisija posebnu pažnju posvećuje najugroženijima, uključujući one koji su izloženi intersektorskoj diskriminaciji i trans, nebinarnim i interseksualnim osobama, kao i pitanju poboljšanja njihovog prepoznavanja". 

 

Eto, ako neko možda ne zna - to je žena.

Edited by Nek grmi jako
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Nek grmi jako said:

Matild Andrue, poslanica u Evropskom parlamentu iz Francuske, prema poslovniku je tražila od Evropske komisije odgovor na pitanje – šta je to žena.

EK je posle nekoliko meseci, u skladu sa procedurom, na pitanje "šta je žena" odgovorila:

 

Evropska komisija promoviše jednakost za sve u EU. Rodna ravnopravnost je osnovna vrednost EU, osnovno pravo i princip Evropskog stuba socijalnih prava. Promocija ravnopravnosti žena i muškaraca je zadatak EU. U nastojanju da se postigne ravnopravnost muškaraca i žena, EU Komisija uzima u obzir i diskriminaciju na osnovu njihovih fizičkih karakteristika i diskriminaciju na osnovu pola, koja proizilazi iz zabluda i predrasuda o društveno konstruisanim ulogama, ponašanjima, aktivnostima i atributima koje dato društvo smatra prikladnim za žene i muškarce. Pozivajući se na prvu strategiju EU o ravnopravnosti LGBTIQ+ osoba, Komisija posebnu pažnju posvećuje najugroženijima, uključujući one koji su izloženi intersektorskoj diskriminaciji i trans, nebinarnim i interseksualnim osobama, kao i pitanju poboljšanja njihovog prepoznavanja". 

 

Eto, ako neko možda ne zna - to je žena.

 

Pitanje je bilo:

 

"1. Koja je za Evropsku Komisiju definicija pojma "žena"? Da li ona smatra da je žena biološka realnost ili subjektivni osjećaj?

2. Da li postoji statistika o tranzicija maloljetnih osoba u Evropi?

3. Misli li ona (Evropska Komisija) da "transrodni" sportisti mogu da se takmiče u ženskoj kategoriji?"

 

Pošto je pitanje definicije pojma žene, odgovor je birokratski suvoparan, a fusnota 1 u odgovoru (koju nisi prenio u tvom citatu) se poziva na EU strategiju o jednakosti rodova, koja na prvoj strani kaže "Gender shall mean the socially constructer roles, behaviours, activities and attributes that a given society considers appropriate for women and men, see Article 3(c) of the Council of Europe Convention on preventing and combatting violence against women and domestic violence. Upravo u ovoj konvenciji SE postoji rečenica "Gender is defined as the socially constructed roles, behaviours, activities and attributes that a given society considers appropriate for women and men.

 

Dakle, odgovor je u oku posmatrača. Zašto je gospođa Androuët u raskoraku sa onim što društvo u kojem živi smatra primjerenim (appropriate) i zašto pokušava da iznudi odgovor koji će a priori da diskriminiše ne-heteroseksualne osobe je već samo njen problem.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Desničari u naletu

 

Radikalna partija Alternativa za Nemačku popularnija je nego ikad. Ostatak političke scene oko nje i dalje gradi “sanitarni kordon”, ali to desničarima samo ide naruku. Neki se još uvek teše da narod za Alternativu glasa iz trenutnog protesta, ali izgleda da je u pitanju dublji i opasniji fenomen

 

 

Na zaprepašćenje mnogih, birače od AfD nisu rasterali ni izleti u čisti rasizam ili nacizam. Nezaboravna je izjava visoke funkcionerke stranke Beatriks fon Štorh koja je na vrhuncu izbegličkog talasa rekla da bi u došljake na granici trebalo pucati, ako drukčije ne mogu da se odvrate.

 

Aleksander Gauland, svakako najpoznatije ime i najveći um u partiji, svojevremeno je rekao da je period nacionalsocijalizma samo “istorijski brabonjak” u poređenju sa celom, dugom i slavnom, nemačkom istorijom. Iskusni Gauland – nekada publicista, danas počasni predsednik AfD – jednom je takođe rekao da tamnoputi nemački reprezentativac Džerom Boateng dobro igra fudbal, ali da ga većina Nemaca ne bi želela kao komšiju.

 

https://www.vreme.com/svet/desnicari-u-naletu/

Link to comment
Share on other sites

Oni jedini imaju realnu snagu da budu antisistemski, za razliku od meloni, beloni, šeloni i ostale salonske desnice, kojoj prvi put kad uđe u američku ambasadu odmah daju sapun i peškir i pokažu tuš, da spere sa sebe pseudokonzervativizam i pseudosuverenizam, pa da onda navuče kožne briselske gaće.

 

Ali to kod ovih likova iz Nemačke ne može da prođe, jer oni dolaze iz države koja je najjača u Evropi i sa čijim glasačima nema tako lakog zezanja.

 

Tako da svi ti košmarni sni kojima je Evropi prećeno ako glasa za Le Pen, Meloni ili neke druge desničare, biće put u Diznilend u odnosu na ono što nas čeka kada je reč o AfD i sledećim izborima u Nemačkoj.

 

Jer sve što su meloni, keloni i osali bušni baloni najavljivali da će da urade kad dođu na vlast, čak i kad su znali da če na kraju poput svih ostalih i oni zasvirati u briselsku frulu, ovi Nemci možda stvarno i urade...

 

A to ne bi bio prijatan prizor.

 

Zato će ih na sve moguće načine sprečiti da dosegnu procente koji bi im omogućili čak i da razmišljaju o učešću u vladi, a kamoli o formiranju vlade. A treba im još nekoliko procenata da bi postali pojedinačno najjači, mada ima pretpostavki da su već sada najjači sa glasovima onih koji ne žele da priznaju da su njihovi glasači.

 

Pre će da zapale Bundestag, ko što je Hitler zapalio Rajhstag, nego što će dozvoliti da AfD uđe u parlament sa oko 30 odsto.

 

 

Edited by Nek grmi jako
Link to comment
Share on other sites

Pa kada ostatak partija (izuzetak delimicni FDP) ima ozbiljan problem u pishanju uz vetar. Ako vidis da vecina glasaca nece tvoj program i ti guras neke ideje, dobijes smesne procente podrske tim idejama i onda pravis kompromise sa ostatkom partija koje rade to isto i time guras u narucije AfD-u treba da se zapitas sta radis. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nemacka je, za razliku od Japana, prosla kroz denacifikaciju tako da bi se vrv i ovi AfD likovi umili malo kada bi dosli na vlast, ali akosenevaram USA ima oko 30 hiljada vojnika u Nemackoj i dok je tako ne treba brinuti da ce Nemci da flipnu ponovo. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Nema brige oko ponovne nacifikacije, to se svakako neće desiti, već su problem antibriselski i suverenistički temelji na kojima stoji jedan ozbiljan deo stranke.

 

Mada, manje je poznato da AfD ima i frakciju koja nije tako oštra prema EU i želi samo da je redefiniše, a ne da deluje subverzivno u tom pravcu. Kao što nisu tamo ni svi rasisti, protivnici migranata niti ljubitelji Putina, kakvim ih mediji prikazuju. 

 

Ali tu se nazire jedna znatno veća komplikacija, jer prema AfD niko ne bi mogao da se ponaša kao prema, recimo, Slobodarskoj partiji u Austriji, kojoj dođu neke čike iz Brisela i kažu - Hajder ne može da bude kancelar iako ste dobili najviše na izborima, jer vam mi to ne damo.

 

Jer bi to značilo da bi se neki tamo Borelj ili kakav drugi briselski aparatčik umešao u unutrašnje stvari najjače evropske države, a to sa Nemcima, jasno je kao dan, neće ići kao sa Austrijancima...

 

I zato Brisel zna da je u tom slučaju od najveće važnosti primena maksime - bolje sprečiti nego lečiti. Jer ako ne spreče AfD, posle leka nema.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...