Jump to content

EVROPSKA UNIJA


McCarthy

Recommended Posts

6 hours ago, Nek grmi jako said:

Nema brige oko ponovne nacifikacije, to se svakako neće desiti, već su problem antibriselski i suverenistički temelji na kojima stoji jedan ozbiljan deo stranke.

 

Mada, manje je poznato da AfD ima i frakciju koja nije tako oštra prema EU i želi samo da je redefiniše, a ne da deluje subverzivno u tom pravcu. Kao što nisu tamo ni svi rasisti, protivnici migranata niti ljubitelji Putina, kakvim ih mediji prikazuju. 

 

Ali tu se nazire jedna znatno veća komplikacija, jer prema AfD niko ne bi mogao da se ponaša kao prema, recimo, Slobodarskoj partiji u Austriji, kojoj dođu neke čike iz Brisela i kažu - Hajder ne može da bude kancelar iako ste dobili najviše na izborima, jer vam mi to ne damo.

 

Jer bi to značilo da bi se neki tamo Borelj ili kakav drugi briselski aparatčik umešao u unutrašnje stvari najjače evropske države, a to sa Nemcima, jasno je kao dan, neće ići kao sa Austrijancima...

 

I zato Brisel zna da je u tom slučaju od najveće važnosti primena maksime - bolje sprečiti nego lečiti. Jer ako ne spreče AfD, posle leka nema.  

 

Prilicno si omasio u svemu sto si napisao u ovih nekoliko postova.

 

Kao sto je napisao @A sad, FPO nije dobila najveci broj glasova 1999., bili su drugi sa oko 400 glasova vise od SPO. Austrija je pretrpela neke sankcije kada je FPO bio na vlasti, ali kada se to drugi put desio, niko se nije nesto posebno potresao (sve do skandala sa Stracheom kada se raspala OVP-FPO vlada).

 

Dalje, Nemacka je bukvalno jedina zemlja u Evropi u kojoj su antiimigranstski, populisticki i nacionalisticki stavovi no-no. U Holandiji je VVD sasvim OK da i Wildersov PVV bude deo vlasti, u Spaniji PP i Vox imaju saradnju na vise nivoa, u Svedskoj, Danskoj, Finskoj su u vlasti i oko vlasti bile ili su sada ekstremno desnicarske partije.

 

Tvoja teza je da je AfD opasnija od Lege Nord, Vox-a, svedskog SD ili PVV, ali se zapravo radi o veoma slicnim strankama i ono sto se razlikuje je stav establismenta po tom pitanju. U Nemackoj bukvalno svako moze sa svakim (bilo koje 4 kombinacije, ako trazimo 3/4 partije iz kruga FPD, SPD, CDU i Grune su podjednako moguce i zamislive) i tu AfD moze ili da se pretvori u light verziju CDU ili da sacekaju da osvoje preko 40% pa da sami vladaju.

 

Najvaznije od svega - svim tim pokretima koje pominjes u pezorativnom Meloni Smeloni tonu pomogle su stranke desnog centra. Niko od njih nije dosao na vlast jer su osvojili 50%, naprotiv, poruka je bila da su desnom centru prihvatljiviji od koalicije sa arhineprijateljima sa levice i levog centra. Tako da, AfD nece nikad imati preko 40% sami, sto znaci da se Brisel koji pominjes pita da li im je AfD u redu ili ne.

Edited by goldberg
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Slobodarska partija je 1999. dobila više glasova od koalicionog partnera, na to sam mislio iako se iz napisanog, mojom greškom, da zaključiti da su imali najviše glasova, jer sam izostavio Socijaldemokrate koji nisu ušli u vladu, a imali su zapravo te godine najbolji rezultat. 

 

Pa iako je FPO bio postizborni koalicioni partner sa više glasova, Hajder koji je trebalo da bude kancelar morao je da se povuče zbog svima jasnog diktata sa strane i najdirektnijeg mešanja u unutrašnja pitanja suverene države, a umesto njega je izabran Šisel (mislim da je on ali nisam siguran).

 

A teza da AfD jedini od svih pomenutih evrodesničara zaista može da održi vlastiti kurs sastoji se iz pretpostavke da desničari u bilo kojoj drugoj zemlji dolaze u podređeni položaj u odnosu na Brisel, jer se veoma brzo upoznaju sa izloženošču vlastite ekonomije i finansija u slučaju da skrenu sa briselskog puta. 

 

To, međutim, kod Nemačke nikako nije slučaj. I ne samo to, već je kontinent u takvom zavisnom položaju u odnosu na nemačku privredu da bi bilo gore i od pandemije i od rata u Ukrajini ako bi Nemačka zavrnula neke slavine... 

 

Iz tog razloga uticaj svake desničarske evropske stranke nemerljiv je sa tornadom koji bi nastao u slučaju da AfD dođe na vlast i povuče samo neke od poteza koje već mececima obećavaju biračima.

 

Ko to ne vidi i smatra da sam omašio - šta se tu može, sažaljevam slučaj... Jer ako je moja malenkost omašila kada je reč o AfD, ni po jada, ali zbog čega onda toliko svekoliko mašenje širom kontinenta i hajp oko nekoga ko niti je na vlasti niti, kako neki misle, može ikada da bude na vlasti?!? I kog đavola mi sad ovde pišemo o njima?!

 

Na kraju krajeva, čemu i sejanje straha i užasnih projekcija u mejnstrim medijima širom Evrope koji javnosti ukazuju na to čemu može da se nada ako AfD zaista dođe na vlast, ako je to skoro pa nemoguće?

 

Zašto, recimo, ovo: German spy agency cautions voters against backing far-right AfD (Reuters)

 

Jel i svi ti mediji maše? Ili vitaju okolo puškom punom ćoraka?

 

To sve, i medijska svirka koja prati AfD, kao i njihovi sve bolji i bolji procenti u glasačkom telu, naravno, nisu slučajni. Važno je samo da Brisel jako dobro vidi odakle pravi vetar duva (pošto je ne tako davno bio zatečen vetrom iz Britanije koji je sa Bregzitom prerastao u oluju), a ne meloni baloni, i da u skladu sa tim već deluje.

Edited by Nek grmi jako
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Nek grmi jako said:

Slobodarska partija je 1999. dobila više glasova od koalicionog partnera, na to sam mislio iako se iz napisanog, mojom greškom, da zaključiti da su imali najviše glasova, jer sam izostavio Socijaldemokrate koji nisu ušli u vladu, a imali su zapravo te godine najbolji rezultat. 

 

Da, dobili su samo 400 glasova vise od OVP (ne SPO kako sam napisao u prethodnom postu).

 

6 hours ago, Nek grmi jako said:

Pa iako je FPO bio postizborni koalicioni partner sa više glasova, Hajder koji je trebalo da bude kancelar morao je da se povuče zbog svima jasnog diktata sa strane i najdirektnijeg mešanja u unutrašnja pitanja suverene države, a umesto njega je izabran Šisel (mislim da je on ali nisam siguran).

 

Nista tu ni Haider ni FPO nisu morali, zapravo, SPO i OVP su mogli opet da udju u koaliciju kao u nekoliko ranijih izbornih ciklusa.

 

Toliko o mesanju inostranog faktora.

 

6 hours ago, Nek grmi jako said:

A teza da AfD jedini od svih pomenutih evrodesničara zaista može da održi vlastiti kurs sastoji se iz pretpostavke da desničari u bilo kojoj drugoj zemlji dolaze u podređeni položaj u odnosu na Brisel, jer se veoma brzo upoznaju sa izloženošču vlastite ekonomije i finansija u slučaju da skrenu sa briselskog puta. 

 

To, međutim, kod Nemačke nikako nije slučaj. I ne samo to, već je kontinent u takvom zavisnom položaju u odnosu na nemačku privredu da bi bilo gore i od pandemije i od rata u Ukrajini ako bi Nemačka zavrnula neke slavine... 

 

Da je Nemackoj mnogo bolje van EU ili da nema neke razlike, davno bi oni otisli iz EU.

 

6 hours ago, Nek grmi jako said:

Iz tog razloga uticaj svake desničarske evropske stranke nemerljiv je sa tornadom koji bi nastao u slučaju da AfD dođe na vlast i povuče samo neke od poteza koje već mececima obećavaju biračima.

 

Kako mislis da izvrse bilo koje od obecanja, ako bi morali da prave koaliciju sa CDU ili FDP koji imaju dijametralno suprotne programe? Nije populistima problem EU nego potreba da se ulazi u koaliciju sa nekom partijom establismenta, a to znaci da nema nista od ostvarivanja ekstremnih populistickih obecanja.

 

6 hours ago, Nek grmi jako said:

Ko to ne vidi i smatra da sam omašio - šta se tu može, sažaljevam slučaj...

Jer ako je moja malenkost omašila kada je reč o AfD, ni po jada, ali zbog čega onda toliko svekoliko mašenje širom kontinenta i hajp oko nekoga ko niti je na vlasti niti, kako neki misle, može ikada da bude na vlasti?!? I kog đavola mi sad ovde pišemo o njima?!

 

Na kraju krajeva, čemu i sejanje straha i užasnih projekcija u mejnstrim medijima širom Evrope koji javnosti ukazuju na to čemu može da se nada ako AfD zaista dođe na vlast, ako je to skoro pa nemoguće?

 

Zašto, recimo, ovo: German spy agency cautions voters against backing far-right AfD (Reuters)

 

Jel i svi ti mediji maše? Ili vitaju okolo puškom punom ćoraka?

 

To sve, i medijska svirka koja prati AfD, kao i njihovi sve bolji i bolji procenti u glasačkom telu, naravno, nisu slučajni. Važno je samo da Brisel jako dobro vidi odakle pravi vetar duva (pošto je ne tako davno bio zatečen vetrom iz Britanije koji je sa Bregzitom prerastao u oluju), a ne meloni baloni, i da u skladu sa tim već deluje.

 

Izneo si samo svoje misljenje, sto nije isto (znam, sokantno) sto i nepobitna istina kao 2+2=4.

 

Sto se tice medija, pa oni zive od takvih prica i senzacionalizma. Kucaj u google "greece far right parties" pa ces videti koliko clanaka ima o tri ultrakonzervativne i nacionalisticke partije koje su presle cenzus. I to pricamo o Grckoj, takvih vesti ima o svakim izborima.

 

Oko drugog bolda - nije mi bas jasno, da li je vazno da Brisel deluje ili je njihovo delovane grubo mesanje u unutrasnja pitanja suverene drzave, kako si napisao u prethodnom postu? Jer, ne moze da vazi i jedno i drugo.

 

Link to comment
Share on other sites

Kažem vam, sažaljevam slučaj...

 

To što moja malenkost vidi implikacije, pa tome i posvećuje forumsko vreme i svoje skromne upise, a vi ne vidite to isto ali takođe zajedno sa mnom ovde posvećujete vreme tome što ja vidim a vi ne, nešto je na šta zaista ne mogu da utičem.

 

A potpuno je jasno da će Brisel morati da se umeša u unutrašnje stvari suverene države, kao što su izbori, da bi poduprli svoje kandidate i sprečili nešto što posle ne bi mogli da leče, ako se pogledaju programska načela AfD-a. I to je od apsolutne važnosti za tekovine EU, jer šta bi bilo kad bi, hipotetički, jedan ozbiljan deo AfD-a koji inklinira suverenizmu bio u mogućnosti da sprovede svoj finansijski program koji se zasniva na povratku nemačke marke?

 

Pa pogedajte na nemačkim televizijama neku random emisiju koja se bavi unutrašnjom politikom i videćete da ima onih koji smatraju da je AfD već sada al-pari sa demohrišćanima, budući da pretpostavljaju da se jedan deo glasačkog tela ne izjašnjava kao baza AfD-a, iako bi danas glasali za njih (nešto kao što su u Srbiji svojevremeno radikali imali manje u anketama nego na izborima jer je ljude bilo sramota da kažu da će glasati za SRS).

 

Ako je to tačno i ako ti gosti u nemačkim političkim emisijama ne lažu, to bi onda značilo da govorimo ne o 21-22 odsto, već o 27 do 28. 

 

Negirati tu pojavu bilo bi ne samo besmisleno, već i suludo. I Briselu se svakako nakon Bregzita neće desiti negacija te vrste.

 

 

Edited by Nek grmi jako
Link to comment
Share on other sites

On 8/22/2023 at 12:31 PM, 40Wins said:

Nemacka je, za razliku od Japana, prosla kroz denacifikaciju tako da bi se vrv i ovi AfD likovi umili malo kada bi dosli na vlast, ali akosenevaram USA ima oko 30 hiljada vojnika u Nemackoj i dok je tako ne treba brinuti da ce Nemci da flipnu ponovo. 

Zapravo, ovi njemački wadikawi najbolje uspijevaju - surprajzingli - u Saksoniji i Turingiji, saveznim državama koje su do 1990. bile u sastavu Istočne Njemačke.

 

Mada ne znam što se uzbuđujemo oko njih, oni 30% uNjemačku (tojes' na saveznim izborima) neće osvojiti ni da im Rusi poduplaju stipendijuTM.

Link to comment
Share on other sites

Od osnivanja AfD-a 2013. godine, protivnici i briselski establišment su ga označili kao ekstremističku partiju, iako partijska platforma odjekuje platformama sličnih evropskih populista. 

 

Recimo, prva tačka platforme poziva na direktnu demokratiju, podelu vlasti i vladavinu zakona, što je isto kod većine evrokonzervativaca, a partijske tvrdnje da su multikulturalizam i Evropska unija propali projekti teško da su ekstremne među prosečnim Evropljanima.

 

I zato možemo da iz Nemačke čujemo izjave tipa: Porodice koje ne mogu da priušte odmor ili bazen u sopstvenom dvorištu moraju da gledaju mladiće, često sa migracionim poreklom, kako postaju nasilni u bazenu na otvorenom... 

 

I to nije rekao niko iz AfD, već Karsten Lineman, generalni sekretar CDU, što je deo alarmantnog fenomena jer kako AfD postaje sve popularniji,  tako se i retorika zaoštrava u širem političkom mejnstrimu. AfD je zapravo već stekao takav status da je nedavno lider CDU Fridrih Merc opisao svoju stranku kao "Alternativu za Nemačku – sa suštinom", te pozvao da se ograniči imigracija?!?

 

Pa kad sve to uzmemo u obzir i shvatimo da je AfD kao stranka već uspela da utiče na politiku čak i bez ikakve stvarne vladajuće moći, koliko dugo se može zanemariti njen rast?

 

To ja pitam one koji smatraju da mašim poentu kad je reč o AfD...

 

Nakon Drugog svetskog rata, nemačko društvo je negovalo kulturu sećanja kako bi prepoznalo šta je dovelo do uspona nacizma, i na kraju, do užasa holokausta, kroz aktivno angažovanje na spomenicima i istorijskim mestima kao što su koncentracioni logori. To razmišljanje je takođe formiralo nemačke posleratne institucije, koje su osmišljene da podrže odbrambenu demokratiju, onu koja bi mogla da osujeti napore da se podriju postojeće institucije. 

 

Posleratni ustav stavlja ljudsko dostojanstvo iznad svega, a domaća obaveštajna agencija se u tom kontekstu opisuje i kao sistem ranog upozorenja. Ima široka ovlašćenja da nadgleda političke pokrete i stranke koje ugrožavaju elemente koji drže demokratski poredak, uključujući ljudska prava, slobodne izbore i nezavisne sudove. Pa ako se dokazi koje je prikupila agencija protiv neke stranke pokažu validnim, Savezni ustavni sud ih može zabraniti.

 

AfD sada testira efikasnost ovih mehanizama, iako nije bila zamišljena kao antidemokratska snaga kada su je osnovali na zgarištima dužničke krize u Evropi neki evroskeptični profesori ekonomije i bivši novinari.  Ali to je na kraju privuklo takozvane protestne birače koji sebe nisu videli u tradicionalnim političkim partijama. 

 

AfD je brzo krenuo dalje udesno, a njegova platforma se transformisala u antiizbegličku platformu nakon što je Merkel otvorila granice za više od milion Sirijaca i Avganistanaca. 

I sad smo tu gde jesmo.

 

I na sve to neki iz CDU govore kako je moguća saradnja sa AfD... Doduše, zasad samo na lokalnim nivoima. 

 

Ali da li je mogao neko i da zamisli pre nekoliko godina da CDU razmišlja o bilo kom vidu saradnje sa AfD?
 

Edited by Nek grmi jako
Link to comment
Share on other sites

On 8/23/2023 at 2:07 PM, Nek grmi jako said:

Kažem vam, sažaljevam slučaj...

 

To što moja malenkost vidi implikacije, pa tome i posvećuje forumsko vreme i svoje skromne upise, a vi ne vidite to isto ali takođe zajedno sa mnom ovde posvećujete vreme tome što ja vidim a vi ne, nešto je na šta zaista ne mogu da utičem.

 

Sad si vec bezobrazan i vise i nema svrhe odgovarati ti na ovakve upise. Ti znas sve, oni koji se ne slazu sa tobom nemaju pojma - pa to je omiljeni sport na forumima od kad su isti osnovani.

 

Tvoja malenkost mozda vidi implikacije, ali ne vidi da su bukvalno sve stranke nacionalisticke desnice dosle na vlast (ili podrzavaju vlast) U SAVEZU SA partijama desnice i desnog centra. Za razliku od Srbije, u Evropi nema partije koja moze da dobije vecinu na izborima sama, a tek to ne moze da se desi u Nemackoj i sa AfD. Dakle, da bi u AfD mogli da se pitaju, iz CDU moraju da ih pozovu na razgovor o koaliciji.

 

Tvoji postovi su ionako ponavljanje istog pa ne moras da se trudis - prikrivena radost sto ce EU da propadne zamaskirana brigom za vrednosti iste te EU koja se "brutalno mesa u unutrasnja pitanja suverenih drzava". Sad, sto su Vucic i Nikolic morali da kompletno menjaju svoje politicke principe to je zato sto su oni iz male Srbije, ali ovi iz AfD se saginjati nece. Ma daj.

  • Like 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

On 8/23/2023 at 3:17 PM, Nek grmi jako said:

Od osnivanja AfD-a 2013. godine, protivnici i briselski establišment su ga označili kao ekstremističku partiju, iako partijska platforma odjekuje platformama sličnih evropskih populista. 

 

Recimo, prva tačka platforme poziva na direktnu demokratiju, podelu vlasti i vladavinu zakona, što je isto kod većine evrokonzervativaca, a partijske tvrdnje da su multikulturalizam i Evropska unija propali projekti teško da su ekstremne među prosečnim Evropljanima.

 

I zato možemo da iz Nemačke čujemo izjave tipa: Porodice koje ne mogu da priušte odmor ili bazen u sopstvenom dvorištu moraju da gledaju mladiće, često sa migracionim poreklom, kako postaju nasilni u bazenu na otvorenom... 

 

I to nije rekao niko iz AfD, već Karsten Lineman, generalni sekretar CDU, što je deo alarmantnog fenomena jer kako AfD postaje sve popularniji,  tako se i retorika zaoštrava u širem političkom mejnstrimu. AfD je zapravo već stekao takav status da je nedavno lider CDU Fridrih Merc opisao svoju stranku kao "Alternativu za Nemačku – sa suštinom", te pozvao da se ograniči imigracija?!?

 

Pa kad sve to uzmemo u obzir i shvatimo da je AfD kao stranka već uspela da utiče na politiku čak i bez ikakve stvarne vladajuće moći, koliko dugo se može zanemariti njen rast?

 

To ja pitam one koji smatraju da mašim poentu kad je reč o AfD...

 

Nakon Drugog svetskog rata, nemačko društvo je negovalo kulturu sećanja kako bi prepoznalo šta je dovelo do uspona nacizma, i na kraju, do užasa holokausta, kroz aktivno angažovanje na spomenicima i istorijskim mestima kao što su koncentracioni logori. To razmišljanje je takođe formiralo nemačke posleratne institucije, koje su osmišljene da podrže odbrambenu demokratiju, onu koja bi mogla da osujeti napore da se podriju postojeće institucije. 

 

Posleratni ustav stavlja ljudsko dostojanstvo iznad svega, a domaća obaveštajna agencija se u tom kontekstu opisuje i kao sistem ranog upozorenja. Ima široka ovlašćenja da nadgleda političke pokrete i stranke koje ugrožavaju elemente koji drže demokratski poredak, uključujući ljudska prava, slobodne izbore i nezavisne sudove. Pa ako se dokazi koje je prikupila agencija protiv neke stranke pokažu validnim, Savezni ustavni sud ih može zabraniti.

 

AfD sada testira efikasnost ovih mehanizama, iako nije bila zamišljena kao antidemokratska snaga kada su je osnovali na zgarištima dužničke krize u Evropi neki evroskeptični profesori ekonomije i bivši novinari.  Ali to je na kraju privuklo takozvane protestne birače koji sebe nisu videli u tradicionalnim političkim partijama. 

 

AfD je brzo krenuo dalje udesno, a njegova platforma se transformisala u antiizbegličku platformu nakon što je Merkel otvorila granice za više od milion Sirijaca i Avganistanaca. 

I sad smo tu gde jesmo.

 

I na sve to neki iz CDU govore kako je moguća saradnja sa AfD... Doduše, zasad samo na lokalnim nivoima. 

 

Ali da li je mogao neko i da zamisli pre nekoliko godina da CDU razmišlja o bilo kom vidu saradnje sa AfD?
 

AFD je obican brod budala, a narocito nakon mobinga nekolicine jako pametnih ljudi koji su i osnovali partiju.

Sada tih ljudi vise nema ( barem ne u politici), i tacno je da je danas procenat 21%, ali je na pomolu nova partija

i moje je misljenje da ce bas oni prepoloviti uspeh AFD-a. To ce biti neka nova Die Linke, ali sa sloganom

"refugees are NOT wellcome". Na lokalnom ( komunalnom) nivou sve partije saradjuju sa AFD odbornicima.

 

CDU je jos uvek Merkelijanska i dok se toga ne oslobodi bice na 25%.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, goldberg said:

 

Sad si vec bezobrazan i vise i nema svrhe odgovarati ti na ovakve upise. Ti znas sve, oni koji se ne slazu sa tobom nemaju pojma - pa to je omiljeni sport na forumima od kad su isti osnovani.

 

Tvoja malenkost mozda vidi implikacije, ali ne vidi da su bukvalno sve stranke nacionalisticke desnice dosle na vlast (ili podrzavaju vlast) U SAVEZU SA partijama desnice i desnog centra. Za razliku od Srbije, u Evropi nema partije koja moze da dobije vecinu na izborima sama, a tek to ne moze da se desi u Nemackoj i sa AfD. Dakle, da bi u AfD mogli da se pitaju, iz CDU moraju da ih pozovu na razgovor o koaliciji.

 

Tvoji postovi su ionako ponavljanje istog pa ne moras da se trudis - prikrivena radost sto ce EU da propadne zamaskirana brigom za vrednosti iste te EU koja se "brutalno mesa u unutrasnja pitanja suverenih drzava". Sad, sto su Vucic i Nikolic morali da kompletno menjaju svoje politicke principe to je zato sto su oni iz male Srbije, ali ovi iz AfD se saginjati nece. Ma daj.

 

Čekajte, vi meni spočitavate da znam sve, a vi znate koja je moja radost, i to ona prikrivena, iako se ne poznajemo?! Jel to nešto telepatski, milovanjem tastature uz čitanje mojih skromnih upisa? 

 

I za to ne idete na ignor, jer mi na neki čudan način imponuje to što ste upoznati sa mojim skromnim forumskim opusom i što čitate moje skromne redove, iz čega proizilazi vaša ekspertiza tih upisa...

 

Ali zbog lične uvrede i konstatacije da sam bezobrazan - idete.

 

Od sad, što se moje malenkosti tiče, dopisivaćete se sami sa sobom, iako će vam i nadalje biti na raspolaganju moji upisi, da ih čitate kao što ste i dosad to činili i da kao i dosad u njima tražite radosti i prikrivene radosti (jer, na kraju krajeva bolje radost nego tuga, zar ne). 

Edited by Nek grmi jako
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

https://img-9gag-fun.9cache.com/photo/aOxnKzM_460svav1.mp4

 

"Najmanja stopa nezaposlenosti u EU",

"Najvisi GPD (ne rece da li je ukupan, po glavi stanovnika, ili je nesto trece) u EU posle kovida"

"Na dnu listi po visini duga u EU"

...

to su podaci kojima je Tarcinski pohvalio svoju Poljsku na govoru u Strazburu prekjuce, referirajuci se na podatke Eurostat-a.

jel lagio malkice?

dosta dzingoizma se prostire netom i stize iz Poljske u poslednje vreme. Blah, mozda se samo krecem na "pogresnim" delovima el. neba 😄 

Edited by RatzenStadt
Link to comment
Share on other sites

On 8/24/2023 at 7:34 PM, Nek grmi jako said:

 

Čekajte, vi meni spočitavate da znam sve, a vi znate koja je moja radost, i to ona prikrivena, iako se ne poznajemo?! Jel to nešto telepatski, milovanjem tastature uz čitanje mojih skromnih upisa? 

 

I za to ne idete na ignor, jer mi na neki čudan način imponuje to što ste upoznati sa mojim skromnim forumskim opusom i što čitate moje skromne redove, iz čega proizilazi vaša ekspertiza tih upisa...

 

Ali zbog lične uvrede i konstatacije da sam bezobrazan - idete.

 

Od sad, što se moje malenkosti tiče, dopisivaćete se sami sa sobom, iako će vam i nadalje biti na raspolaganju moji upisi, da ih čitate kao što ste i dosad to činili i da kao i dosad u njima tražite radosti i prikrivene radosti (jer, na kraju krajeva bolje radost nego tuga, zar ne). 

 

Ovo tek sad vidim - druze, ako ne umes da istrpis drugacije misljenje pisi na blogu ili nemoj ni ulaziti u polemiku.

 

A pisanje "sazaljevam slucaj sto ne se ne slazete sa mnom" je nista drugo do bezobrazluk. Zapravo, to je definicija bahatosti i bezobrazluka.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Fico pobedio na parlamentarnim izborima u Slovačkoj. Da li je to Slovacima dojadio bolji život u EU,pa bi da se vrate u "bratski" zagrljaj Kremlja? Fico je u kampanji najavljivao momentalnu obustavu vojne pomoći Ukrajini, za rusko otimanje Krima optužuje "ukrajinske naciste" i najavljuje rat protiv "liberalnog fašizma". Ovo mi je favorit :lol_2: Da pokušam da prevedem na srpski jezik - ovo je slovačka verzija tradicionalnih vrednosti jer mu smetaju gejevi.

Koliko sam razumeo,on nije u poziciji da samostalno formira vladu,pa je moguće da će na kraju izvisiti,ali ostaje utisak da su se Slovaci uželeli lagodnog života pod ruskom čizmom.

Zanimljivo je da mu je sve vreme podršku pružao Orban i među prvima čestitao pobedu. Zanimljivo jer je Orban uvereni konzervativac,a Fico krajnja levica. Šta onda imaju zajedničko?
Populizam, sklonosti ka autokratiji i simpatije prema Kremlju.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Pro EU koalicija ozbiljno slavi, tako da je prilicno ko izvesno da ce napraviti koaliciju I skinuti populiste koji vec predugo vladaju Poljskom. Jos jedna dobra vest je da su ekstremni desnicari dobili svega 12 mesta u parlamentu, a ocekivali su 'mnogo, mnogo bolji rezultat' kako kaze njihov lider.

Prvi i najbitniji zadatak nove vlade ce biti da odmrzne 36 milijardi eura fondova koji su zamrznuti zbog nefleksibilnog odnosa prethodne vlade prema Briselu.

Link to comment
Share on other sites

Ovo je ono sto je kod nas trebalo da se desi pa nikako nece. Mislim da su populisti zavrsili svoje posle ovih izbora, jer ce se videti da nista od onoga sto su pricali nije istina. Ocekujem da se stvori nova desna stranka koja ce biti blize centru i pojesti im biracko telo.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Oni su proukrajinski zbog svoje istorije, ima itekako slicnosti u bukvalno svim tim slovenskim zemljama. Isto je i u Ceskoj i Slovackoj. Spoljna politika svake od tih zemalja ima svojih specificnosti ali je sustina politike u globalu ista - pravljenje tenzija kojima se prikriva nesposobnost.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 9/16/2023 at 11:43 PM, RatzenStadt said:

https://img-9gag-fun.9cache.com/photo/aOxnKzM_460svav1.mp4

 

"Najmanja stopa nezaposlenosti u EU",

"Najvisi GPD (ne rece da li je ukupan, po glavi stanovnika, ili je nesto trece) u EU posle kovida"

"Na dnu listi po visini duga u EU"

...

to su podaci kojima je Tarcinski pohvalio svoju Poljsku na govoru u Strazburu prekjuce, referirajuci se na podatke Eurostat-a.

jel lagio malkice?

dosta dzingoizma se prostire netom i stize iz Poljske u poslednje vreme. Blah, mozda se samo krecem na "pogresnim" delovima el. neba 😄 

Daleko od toga da Poljska ima najveći GDP u Evropi, bilo ukupno ili po glavi. Moguće je da ima najveći rast posle kovida, mada se ne bih ni na to kladio, ali svakako jeste u vrhu.

 

Ali rast jeste važan, posebno u kontekstu relativne ekonomske stagnacije u Evropi poslednjih 15ak godina, koja postaje sve izraženija* i konsekventnija. Poljska ekonomija je od oslobođenja iz gulaga porasla preko 10 PUTA. Poljska se leči od totalitarizma, umiva se, čisti i doteruje, poljski gradovi postaju čistiji a arhitektura lepša ("prezervacija susreće modernizaciju", kao glasi krilatica arhitektonske filozofije u Poljskoj), poljska kultura i nauka sve značajnija, gradi prvu nuklearnu elektranu, sad ima šanse da postane tehnološki hab i centar talenta za 3 velike nacije (POL, UKR i RUS) itd, isl. Poljska ima mnogo problema, pre svega nedovoljno dobru vladavinu zakona, zaštitu vlasničkih prava, veliku korupciju, itd, ali tamo se - kao i recimo u Izraelu ili Americi - oseća jedan dobar načelni stav da imamo budućnost zato što ćemo je sami napraviti ("ja ću je napraviti"), dobre i velike stvari su tek ispred nas (da je nazovemo "paradigmom Ilona Maska"). Sa druge strane, u Evropi kao da svi ovi procesi idu u suprotnom smeru, neke zemlje se vraćaju na srednjevekovne načine proizvodnje energije (grejanje na Suncu i drvetu, brođenje na vetru...), gradovi postaju ružniji i prljaviji, a u politici - naročito briselskoj - kao da dominira sejftizam, stagnacija, osećanje resentimana, mržnje i zavisti prema izvrsnosti, prema uspešnim ljudima i kompanijama, prema novim tehnologijama (naročito izraženo sada u oblasti AI) gde je ključna briga da neko slučajno ne štrči iz topline i smrada kolektivititata - ovo nazovimo paradigmom Klausa Švaba ili Grete Tunberg - što jeste put u civilizacijsko odumiranje/toplotnu smrt.

 

Zato u svakom slučaj veliki palac gore za Poljsku, takođe odlični rezultati izbora, Poljska treba da bude i biće srce Evrope...

 

 

* 2008 godine EU je bila za 10% veća ekonomija od Amerika - danas (uključujući i UK) je manja skoro za četvrtinu
https://www.ft.com/content/80ace07f-3acb-40cb-9960-8bb4a44fd8d9

Edited by bohumilo
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

"Regulatorna supersila" svojevoljno odustaje od budućnosti.

 

acc.png

 

Treba očekivati još više ovih gretena koji se lepe za slike i valjaju po ulicama da ne daju ljudima koji stvarno nešto rade da idu na posao, i ovih ćuta&muta koji ne daju gornje i donje neđeljice ili ovih koji ne daju Istru za golf terene, itd. Međitim, kada se odustane od progresa, znanja i tehnologije (koje, gle čuda, zahtevaju da izvrsnost bude nagrađena i podržana a ne zatučena i ugušena), onda je biti golf teren, plaža/skijalište/odmaralište, muzej ili rudnik za potrebe nekoga ko proizvodi znanje i tehnologiju još i ponajbolja opcija. Druga opcije su totalitarna distopija kineskog tipa ili islamska teokratija...

Edited by bohumilo
  • Love 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...