Jump to content

PRC - Kina - gigant u usponu ili copycat


Kronostime

Recommended Posts

9 minutes ago, deez nuts. said:

TSMC poceo mass proizvodnju 3nm cipova. Kako stoje braca kinezi?

 

Huawei podneo patent za svoj litografski proces za 7nm. Po meni to znaci da tek pocinju da rade na tome. Kapiram da je opet neki reverzni inzenjering necega sa zapada. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Dzoni_m said:

Huawei podneo patent za svoj litografski proces za 7nm. Po meni to znaci da tek pocinju da rade na tome. Kapiram da je opet neki reverzni inzenjering necega sa zapada. 

 

Sve u svemu dobra vijest, za cijeli svijet je vazno da Kinezi sto brze ovladaju tom tehnologijom.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Za ove koji ne razumiju, sadasnji nedostatak mikrocipova uzrokuje mnoge probleme u cijelom svijetu. 

Kada Kinezi ovladaju time, jer izgleda niko drugi nece time da se bavi, necemo npr morati da cekamo na kola godinu dana.

Kinezi su postali jedna velika svjetska fabrika u kojoj se sve proizvodi i to po cijenama koje su pristupacne, snabdijevanje je uredno, neko bi se bunio zbog kvaliteta, ali koliko para, toliko i muzike.

Zasto bi se svijet odrekao toga i otisao u nekom nepoznatom i nesigurnom pravcu? Objasnite mi.

Osim toga, ne vidim nikoga da se odrice kineskih proizvoda.

 

Edited by Amigo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Amigo said:

Zasto bi se svijet odrekao toga i otisao u nekom nepoznatom i nesigurnom pravcu? Objasnite mi.

Si čuo za onu našu poslovicu: Ko sa đavolom tikve sadi, o glavu mu se lupaju.

 

Mada mislim da to toga neće doći, Kinezi su ipak pragmatičniji.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Darko said:

Si čuo za onu našu poslovicu: Ko sa đavolom tikve sadi, o glavu mu se lupaju.

 

Mada mislim da to toga neće doći, Kinezi su ipak pragmatičniji.

 

Cuo sam naravno, nego kakvu pretnju predstavljaju jeftini kineski proizvodi?

Sta znaci to pragmaticniji u ovom slucaju, odustace od razvoja ili nesto drugo?

Zasto je dobro da sada imamo nedostatak cipova i da celi svet zavisi od Tajvana?

Sta dobro vidis u tome?

Meni ne smeta razvoj ni jedne drzave, cak sta vise radujem se svakoj dobroj vesti bez obzira odakle dolazi, neka cveta tisucu cvetova, sta fali.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Amigo said:

 

Kada Kinezi ovladaju time, jer izgleda niko drugi nece time da se bavi, necemo npr morati da cekamo na kola godinu dana.

Izlagali su ljudi ovde, nema od toga nista, u neko skorije vreme. Sve dok Holandjani ne prodaju masine za litografiju Kinezima, oni ne mogu da napreduju daleko, a ocigledno da ne mogu da ih naprave sami. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, AgroLaki said:

Izlagali su ljudi ovde, nema od toga nista, u neko skorije vreme. Sve dok Holandjani ne prodaju masine za litografiju Kinezima, oni ne mogu da napreduju daleko, a ocigledno da ne mogu da ih naprave sami. 

 

Ne mogu sada, ali ce biti u stanju za 5-10 godina, sta je lose u tome? Za potrosace samo dobra vest, konkurencija ce dovesti do nizih cena, pa ces i ti kupovati jeftinije.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, koca popovic said:

Jbt kako se poneki ovdje prave blesavi. Kinezi prave nesto sto ne moze na zapadu. 

 

Ko je to rekao? Citiraj molim te.

Znas li ti da je gotova sva industrija obuce i odjece nestala u USA i Kanadi, kao i mnoga druga proizvodnja. Ne postoji vise originala Nike. Ko je za to kriv, ko je tjerao kompanije da prebacuju proizvodnju u Kinu, tjerala ih je zelja za vecim profitom, jer Zapad ne moze da napravi proizvode po konkurentnoj cijeni kao sto se proizvodi ne samo u Kini, nego i u drugim azijskim drzavama, pa i u zemljama Istocne Evrope gdje za isti posao placaju duplo manje ili troduplo manje, ili po Srbij sto kazu motaju kablove, pa neko mora i to da radi, ali u Nemackoj mnogo, mnogo skuplje.

Hajde u cemu je problem da Kinezi pocnu da prave cipove? Kako ce se to odraziti lose na tvoj zivot. Bice ti losiji standard? 

Sto se tice ljuCkih prava, kada je zapocinjalo prebacivanje proizvodnje u Kinu, znalo se kakvo je to uredjenje, nikome nije smetalo. Vjerujem da je sada stanje u tom pogledu bolje nego prije 20-30 godina, a ako i nije bolje, sigurno nije ni gore.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

  

Quote

China's Inner Mongolia region ordered inspections at all of its open-pit mines on Friday, after at least six people were killed in a landslide at a coal mine, with 47 others still missing.

The mine, operated by small local firm Xinjing Coal Mining Co, collapsed in an avalanche of rock on Wednesday, leaving workers buried under a pile of debris.

Six people had been pulled out alive by 10:30 p.m. (1430 GMT) on Thursday, state media reported.

The mine was buried under a pile of debris half a kilometre (1,600 feet) wide and an estimated 80 meters (260 feet) high, said state broadcaster CCTV.

A second landslide halted rescue efforts, state media reported, with the risk of more collapses very high.

Around half of Inner Mongolia's coal mines are open-pit operations. It was unclear if the mines will continue operating during the safety inspections.

Three hundred rescue workers were using heavy machinery and rescue dogs in their search for the miners, state media said.

Li Zhongzeng, head of the town of Alxa League, said the rescue mission was difficult due to the threat of more landslides, and rescue plans include layered excavation and trapezoidal descending methods from both sides of the mountain, CCTV News said on Friday.

https://www.reuters.com/world/china/china-coal-mine-death-toll-six-47-missing-rescue-resumes-2023-02-24/

 

Link to comment
Share on other sites

ono kad uvedete diktaturu u društve gde je diktatura odavno uspostavljena 🙂

 

Tačnije sada i oficijelno (iako je zakon promenjen još pre 5 godina) ulazimo u eru lične diktature umesto diktature komunističke partije. Sad i zvanično možemo reći da KP Kine više ne služi ničemu, Si kontroliše aposlolutno sve poluge u Kini. Pored svog 3. mandata uspeo je i u Politbirou da smeni sve koji mu se nisu sviđali i da postavi svoje ljude. Ovakve promene čak ni Ce Dung nije sebi dozvolio. Ostali klanovi će se verovatno raspasti u narednom periodu i neće više biti te "samokontrole" koja je postojala u KP.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Prvi put u životu sam vozio kineska kola (dobio u rent a caru MG ZS, bez obzira na engleski brend, to je komplet kineski proizvod), moram da kažem da dovoze od tačke A do tačke B. Ništa specijalno, ali bolje nego Dacia Sandero Stepway koju sam vozio prije 6-7 godina.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Jednokratni štapići se prave od drveta. Kina poseče desetine miliona stabala godišnje zbog toga. 

 

https://www.blic.rs/vesti/svet/kina-se-odrice-jednokratnih-stapica-za-jelo/w07lsfs

https://www.blic.rs/slobodno-vreme/vesti/kina-proizvede-80-milijardi-stapica-za-jelo-godisnje/1tsnkxp

 

Čak i sami Kinezi rade na tome da to smanje ali eto autor te doskočice misli da je pametan pa se našao da soli pamet nekom ko se time bavi profesionalno.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Klotzen said:

Jednokratni štapići se prave od drveta. Kina poseče desetine miliona stabala godišnje zbog toga. 

 

https://www.blic.rs/vesti/svet/kina-se-odrice-jednokratnih-stapica-za-jelo/w07lsfs

https://www.blic.rs/slobodno-vreme/vesti/kina-proizvede-80-milijardi-stapica-za-jelo-godisnje/1tsnkxp

 

Čak i sami Kinezi rade na tome da to smanje ali eto autor te doskočice misli da je pametan pa se našao da soli pamet nekom ko se time bavi profesionalno.

https://zh.wikipedia.org/zh-hans/一次性筷子

Ima ih 12 vrsta....ja lično nisam savladao tehniku, nisam se ni trudio. Prevedi, nije ti teško, vest u Blicu je od pre 20 godina, čini mi se, pa se prepisuje. Uglavnom je bambus u sadašnjem vremenu, ali ima i drvenih naravno, plastičnih do onih od slonovače i dr. Razlikuju se štapići za jelo od onih koji su za kuvanje, oni su duži. Vidi i koja stabla se koriste...itd...a da ne komentarišem ove autobiografske upise, nije ovo leksikon iz 6. razreda. 

Link to comment
Share on other sites

Kina je ponovo pobesnela jer se opet susrela sa realnošću kada je juče republikanac iz komiteta za bezbednost izjavio da bi SAD mogli da pošalju svoje vojnike na Tajvan u slučaju kineske agresije.

 

"Brat" Si je odma danas pokrenuo trodnevne manevre oko ostrva. Trebali bi ovo češće da rade, neka se kinezi troše 🙂 . Ovako je trebalo i sa Rusijom da se priča da agresor bude siguran šta ga čeka ako se odluči da pokrene rat.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Videh da imaju pet slobodnih dana za prvi maj. Bole ih đ.

 

Inače očekuje se navala kineskih ev vozila na Evropu. Eto posle Japanca i Korejanca stižu i Kinezi. I opet će kukanje biti na jeftinoj radnoj snazi a ne na tehnologiji, državnoj strategiji da se razvija ev eko sistem i daleko manjem profitu po vozilu zbog brutalne konkurenciji u samoj Kini.

 

Procena je da kineski ev kosta 10 hiljada evrica manje od sličnog evropskog. Da mi je znati koliko Reno košta ona dačija iz Kine na baterije kad je prodaju za nešto manje od 20 hiljada evra.

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...