Jump to content

Opozicija u Srbiji - istine, zablude, bojkot i trojanski konji...


Eddard

Bojkot izbora-da ili ne?  

146 members have voted

  1. 1. Da li ste za bojkot izbora koji će se održati sledeće godine?

    • Da
      73
    • Ne
      42
    • Ne znam
      14
    • Ne zanima me
      15
    • Ne želim da odgovorim
      2


Recommended Posts

Buduca neka opozicija mora da pokupi glasove sto vise ljudi koji ne glasaju za vucica ali i jedan deo njegovih biraca

Naravno nije to nikakva nauka reci ali treba sprovesti u delo

Po meni to je jedino moguce tako sto ces se baviti sustinskim pitanjima koji tiste gradjane znaci ekonomija korupcija... neces ici u neke ideoloske i ispravljati krive drine naravno pre ili kasnije ces doci na pitanja o titu i drazi ali stvar je u tome da ne baziras svoju politiku na njima vec vise ono usputno kad vec pita da odgovoris...

Isto tako i za KiM, meni je apsurdno da neko prica da srbija treba da prizna kosovo prosto mi je to nepojmiljvo sa zdravim razumom jos kad se taj neko predstavlja za nekog demokratu wtf ?! Podjednako kao sad da neko prica o nekom ratu sad cemo mi ici da oslobadjamo nase kosovo uz pomoc brace rusa... ooooook jel ti slusas sebe

I jedna i druga opcija ce vrv reci kako je narod glup zatucan kako je u njih usao primitivan/izdajnicki virus i kako jbg ne mozes ti sa seljacima i glupacima... super ali ti sa istim tim narodom treba da zivis ako vec nisi zapalio preko (ko tadic kad krene nisam ja kriv sto sam izgubio od nikolica narod je glup sta da radim - e jesi genije)

 

Po meni, bez odlazaka u ekstreme sto se tice nekih praznih prica sem sto se tice korupcije i lopovluka tu biti bezkompromisan i teraj

 Ps i naravno novi ljudi, e sad kad to kazem ne mislim da se neko pojavi i sledece godine baaam evo preuzimam vlast ne ide to tako, taj kad dodje na vlast nece biti nov odnosno nece mu to biti prvi izbori imace on izbornih iskustava, bice nov u smislu da nije bio na vlasti i nije prezvakao 4-5 partija... za to je potrebno nekih 10ak godina sigurno (ok sad me svi oterate u tri lepe, ako vec niste kod kosova) ja stavrno tako mislim, znaci na neki prvim izborima nista pa na onim tamo predje cenzus pa bude opozicija u skupstini pa se tamo dokazuje pa onda na nekim lokalnim dokopa se negde i vlasti pa onda na nekim sledecim to vec bude ozbiljna pretnja rezimu znaci ono promene realne itd

Sad neko kaze pa ko da ceka jos 10 godina aaaa jbg sta da kazem da smo poceli pre 5 mozda bi vec bili na pola puta ali mi nismo ni poceli

Edited by ranzo
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Klotzen said:

Vučić da bi pao sa vlasti mora da bude sveden bar na 1,5 milion glasova a trenutno može 2 miliona bez problema uvek da ima a po potrebi može da nakrade još 500k. Dakle mora biti spušten na milion glasova pa da i sa krađom ne može više da nabije većinu. E tu je i problem ove naše opozicije. 2/3 Srbije je desno orijentisano (od desnog centra do radikalne desnice) i ti ljudi u principu nikad neće podržati opoziciju koja je mahom levica. Dakle opozicija ovakva kakva je sada nikada neće pobediti Vučića, to zaboravite. Sve da izvedu sav petencijal mogu možda do 30% i to je to. Dakle potrebne su stranke desnice koje će Vučiću uzeti deo glasačkog tela. Najbrži način je preko desničarskih stranaka a najsporiji je da čekamo da se i oni smore i predaju i odu u apstinenciju, realno pre će Vučić umreti nego što će njih milion da se razočara i ode u apstinenciju.

 

Pa onda dodajte medije na taj problem i onda može da vam bude jasno gde se nalazimo po pitanju obaranja Vučića. Situacija u većim gradovima jeste bolja ali i dalje današnji glasači Vučića nemaju za koga drugog da glasaju ako se ne profilišu desničarske opozicione partije.

 

Ja ne vidim da je većina birača u Srbiji desno orjentisana niti da je opozicija mahom levica. Ne vidim ni da su pojedinačno stranke na vlasti i u opoziciji jasno profilisane ili bar pretežno na levicu ili desnicu ni programom ni delovanjem ni retorikom. Sve je to izmešano, nejasno, nedosledno. U vladajućoj koaliciji se nalaze dve partije koje se nazivaju socijalističkim, da li se po svom delovanju, glasanju razlikuju od većinske partije u koaliciji, imaš jednako nacionalističku retoriku, svi podržavaju zakone kojima država postaje vlasnik svega, medija, infrastrukture, prirodnih dobara, ne samo vlasnik nego i neposredni upravljač i ne država nego jedan čovek u ime države.  E, sad, gde je tu granica između desnice i levice. Mislim da mi imamo vlast kao cilj i metod vladanja kao sredstvo, demagogiju kao začin a od ideologije jedva prepoznatljive fragmente.

Isto kako Vučić pokriva sve eventualne zahrteve desnice, tako se predstavlja i kao levičar, obezbeđuje investicije, zapošljava, deli pomoć...

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Devojka Luke Razića said:

 

A možda će i glasati..ne zbog PSG, već zbog DS-a i SSP. :classic_smile::classic_wink:..

 

Glasaće jer znaju kako je radio najbolji Gradonačelnik..i glasaće jer znaju da je DS danas ponovo stranka koja može i treba da bude jaka..   

DS je propala stranka koja je zrela za gasenje i jedino jos postoji zbog stare slave. Od velikih stranaka koje su postojale kada su uvedeni visestranacki izbori jedino se jos koprca SPS, svi ostali jedva mogu da dodju do 3% glasova i to u nekoj koaliciji.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Div said:

 

Ja ne vidim da je većina birača u Srbiji desno orjentisana niti da je opozicija mahom levica. Ne vidim ni da su pojedinačno stranke na vlasti i u opoziciji jasno profilisane ili bar pretežno na levicu ili desnicu ni programom ni delovanjem ni retorikom. Sve je to izmešano, nejasno, nedosledno. U vladajućoj koaliciji se nalaze dve partije koje se nazivaju socijalističkim, da li se po svom delovanju, glasanju razlikuju od većinske partije u koaliciji, imaš jednako nacionalističku retoriku, svi podržavaju zakone kojima država postaje vlasnik svega, medija, infrastrukture, prirodnih dobara, ne samo vlasnik nego i neposredni upravljač i ne država nego jedan čovek u ime države.  E, sad, gde je tu granica između desnice i levice. Mislim da mi imamo vlast kao cilj i metod vladanja kao sredstvo, demagogiju kao začin a od ideologije jedva prepoznatljive fragmente.

Isto kako Vučić pokriva sve eventualne zahrteve desnice, tako se predstavlja i kao levičar, obezbeđuje investicije, zapošljava, deli pomoć...

 

 

 

Danas skoro da i ne postoje klasične stranke levice i desnice ja to tako nazivam iz navike. Radi lakšeg razumevanja ja levičarima nazivam građansko-liberalnu opciju a desničarima nacionalno-konzervativnu opciju. Jedino što je ostalo od levica-desnica su radikalna levica i radikalna desnica, bar kod nas. Pretpostavljam da i drugi misle tako kada koriste te reči. Danas se svi bave svim temama jer je takva pozicija Srbije. Zbog problema sa Kosovom svi moraju da se bave nacionalnim pitanjima a zbog opšteg siromaštva svi moraju da se bave i socijalnim pitanjima.

 

U neku ruku većina ovih partija koje bi same mogle da pređu cenzus su "catch all" partije, neke manje neke više.

 

Edited by Klotzen
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Devojka Luke Razića said:

 

A možda će i glasati..ne zbog PSG, već zbog DS-a i SSP. :classic_smile::classic_wink:..

 

Glasaće jer znaju kako je radio najbolji Gradonačelnik..i glasaće jer znaju da je DS danas ponovo stranka koja može i treba da bude jaka..   

Stvarno? Sa Lutovcem?😄

Jedina "levica"koju vidim u S. su ekoloski pokreti, ergo, nemamo pravu levicu po definiciji, imamo interesne grupe, kokuse/ ad hock okupljene da se progura neki interes - citaj - bandu, prodavce magle. Da podrzim onog sto je iz od neznam odakle prenosio 10 000 eur ili usd, ne secam se,  preko drzavne granice a lider je gradjanskog pokreta? Ili je baraba ili je budala, sta drugo da mislim o takvom ponasanju javne licnosti? Zbunio se, nije obavesten o zakonima? Alo....!

Dok se oni dele i mnoze, na Banjici se operacija kolena zakazuje za datum koji je kroz 11 godina. 

Roditelji lece decu SMS porukama.

Sve sto je nesto znalo i umelo - otislo je iz zemlje pa sad uvozimo radnu snagu iz Pakistana.

Nema ovde ni "p" od politike, ima samo "gnoja" moralinih lesina (R. Milenikovic, glumac, pesnik, reditelj).

P.S. Ima i uvelih, precvalih muskatli tipa Lutovac, Tadic et comp.

 

 

Edited by Pletilja
  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, tomas.hokenberi said:

Opozicija cija bi pobeda, za mene, imala smisla je ona koja bi se zalagala za sledece:

- Srbija u NATO i EU

-Srbija istinski gradjanska i sekularna drzava (SPC i bratija ne smeju da imaju nikakav direktan uticaj na rad drzavnih institucija niti da budu finansirani iz budzeta).

- Jasna podela izvrsne, zakonodavne i sudske vlasti.

- Potpuna lustracija SNS/SPS/ i inih kadrova iz svih drzavnih institucija na svim nivoima. Zabrana rada istih.

- Potpuno raspustanje BIA i VBA i formiranje poptuno novih sluzbi bez ijednog pripadnika bivsih sluzbi.

- Nikakvo pozivanje na "nacionalno", "tradicionlano","porodicno"

- Potpuna autonomija Univerziteta na sekularnim principima (Bogoslovski fakultet nema mesta na BU).

- Istragu svih sumnjivih aktivnosti SNS biznismena.

- Ponistavanje svih sumnjivih ugovora gde god je to moguce (prvi ovaj za "BG metro").

- Jasno zalaganje i borba za zastitu prava radnika i manjina

- Priznanje Kosova

 

Trebalo je da prvo postavis priznanje Kosova jer je to kljucna politicka i diplomatska dilema. Kada 3 cetvrtine gradjana Srbije odbija bilo kakvo priznanje KiM, to vise nije stvar nekih interesnih kalkulacija i predmet racionalnog izbora, vec klasicna politicka cinjenica koja predstavlja (geo)politicku realnost. Bilo koja vlast da to ucini, potpisala bi svoj silazak sa vlasti.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, Ryu said:

 

Trebalo je da prvo postavis priznanje Kosova jer je to kljucna politicka i diplomatska dilema. Kada 3 cetvrtine gradjana Srbije odbija bilo kakvo priznanje KiM, to vise nije stvar nekih interesnih kalkulacija i predmet racionalnog izbora, vec klasicna politicka cinjenica koja predstavlja (geo)politicku realnost. Bilo koja vlast da to ucini, potpisala bi svoj silazak sa vlasti.

Je l bio rat - bio.Je l su potpisali  kapitulaciju - potpisali. Srbija je za Kosovo dobila tim sporazumom  vise nego sto joj sleduje nakon poraza - status teritorije pod medjunarodnim protektoratom. t.j. odrekla se  suvereniteta nad delom teritorije drzave - i? Pitanje priznavanja Kosova i Metohije je dimna zavesa iza koje se uspostavlja klerofasisticka  diktatura. 

Edited by Pletilja
  • Like 7
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, tomas.hokenberi said:

 

- Srbija u NATO i EU

-Srbija istinski gradjanska i sekularna drzava (SPC i bratija ne smeju da imaju nikakav direktan uticaj na rad drzavnih institucija niti da budu finansirani iz budzeta).

- Jasna podela izvrsne, zakonodavne i sudske vlasti.

- Potpuna lustracija SNS/SPS/ i inih kadrova iz svih drzavnih institucija na svim nivoima. Zabrana rada istih.

- Potpuno raspustanje BIA i VBA i formiranje poptuno novih sluzbi bez ijednog pripadnika bivsih sluzbi.

- Nikakvo pozivanje na "nacionalno", "tradicionlano","porodicno"

- Potpuna autonomija Univerziteta na sekularnim principima (Bogoslovski fakultet nema mesta na BU).

- Istragu svih sumnjivih aktivnosti SNS biznismena.

- Ponistavanje svih sumnjivih ugovora gde god je to moguce (prvi ovaj za "BG metro").

- Jasno zalaganje i borba za zastitu prava radnika i manjina

- Priznanje Kosova

 

 

Ovako bi izgledalo totalno teraformiranje Srbije, verovatno bi se i vanzemaljci mucili sa ovim stavkama.

Ovako taksativno, temelji drzave Srbije leze na negaciji ovih stavki.

A izvan negacije ovih stavki, malo je Srbije....

Link to comment
Share on other sites

Ne države, to je oportunističko, prilagodilo bi se ono samo ako može da se drpa, nego su temelji srbadije negacija svega što je stvarni svet, a što je opisano u tom postu od @tomas.hokenberi. Lepo je Pekić napisao "srbi, to i nije narod, nego specifično stanje svesti".

 

Quote

Ja,krupnih li reci a koristi nikakove. Pre nekih 56 godina bese jedan narod Evrope,vlastitom krivicom ,oboren na kolena,vojno totalno porazen,radi pocinjenih zlocinstava,prezren u celom svetu ,vodje mu sudjene i delom eksekutirane.Jednom reci,totalna propast nacije i drzave. Granice mu behu ocerupane perspektive buducnosti nikakve... Narod je reagovao na jedan optimalan nacin. Stegli zube i kaiseve od hlaca, zasukali rukave i latili se posla. Jadikovke behu samo za vlastita cetiri zida (ako ih je bilo). Nisu se mnogo inatili i pozivali na slavnu proslost i kulturu a rezultati su im dali pravo. Ja bi danas pitao svakog, jesu li Srbi stvarno sposobni samo za otrcane "krupne" reci, blesavo inacenje i kukumakanje. Postavite diagnozu i cim pre pocnite sa terapijom, gospodo Narcisi.

 

Forumaš sa nikom Alias, 2000 godine

 

Edited by Milenko Puzigaca
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, Milenko Puzigaca said:

Da bi ove grandiozne politicke ideje dosle do najsireg auditorijuma najbolje bi bilo njima dezenirati toalet papir. Tako bi dosle do svakog građanina, i na kraju završile na adekvatnom mestu :roflmao:

 

bolje reci na koliko pitanja si odgovorio sa `da`

pitam da znamo da li je `tvoj prirodni izbor narodna stranka`

 

strasno strasno :lol_2:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Kido from Junkovac said:

 

Ovako bi izgledalo totalno teraformiranje Srbije, verovatno bi se i vanzemaljci mucili sa ovim stavkama.

Ovako taksativno, temelji drzave Srbije leze na negaciji ovih stavki.

A izvan negacije ovih stavki, malo je Srbije....

To znaci da te temelje treba temeljno razrusiti da ne ostane nista od njih i onda graditi na novim temeljima koji nece nista od starih zadrzati.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, tomas.hokenberi said:

 

-Srbija istinski gradjanska i sekularna drzava (SPC i bratija ne smeju da imaju nikakav direktan uticaj na rad drzavnih institucija niti da budu finansirani iz budzeta).

- Potpuna autonomija Univerziteta na sekularnim principima (Bogoslovski fakultet nema mesta na BU).

 

Ponavljam da poštujem tvoje stavove. Sinoć je bilo kasno, pa nisam ni stigla da prokomentarišem ove dve stavke.

 

1.  Srbija istinski gradjanska i sekularna drzava (SPC i bratija ne smeju da imaju nikakav direktan uticaj na rad drzavnih institucija niti da budu finansirani iz budzeta).

 

OK. Pitanje glasi: Da li se ovo odnosi samo na SPC ili se odnosi na sve religije-Crkve koje postoje u Srbiji- Jevrejska zajednica, Katolička crkva, i na Islamsku zajednicu u Srbiji?

 

Ukoliko se ovo odnosi samo na SPC, zašto se odnosi samo na SPC?

 

Ukoliko se ovaj stav odnosi na sve verske zajednice u Srbiji postavljam novo pitanje:  Kako će se te zajednice finansirati ukoliko novokomponovani vernici i ateisti kukaju što država daje novac, a Crkva ne sme da ima  svoj cenovnik?

 

Kako će se crkve, sinagoge, džamije renovirati, od kog novca? 

 

Postavila bih još jedno pitanje, ali bih time proširila temu..

 

2. Potpuna autonomija Univerziteta na sekularnim principima (Bogoslovski fakultet nema mesta na BU)

 

Da li znaš kada je Bogoslovski fakultet ponovo postao deo BU?  

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Devojka Luke Razića said:

OK. Pitanje glasi: Da li se ovo odnosi samo na SPC ili se odnosi na sve religije-Crkve koje postoje u Srbiji- Jevrejska zajednica, Katolička crkva, i na Islamsku zajednicu u Srbiji?

Zar nije ocigledno da je "bratija" == ostale crkve.

2 hours ago, Devojka Luke Razića said:

Da li znaš kada je Bogoslovski fakultet ponovo postao deo BU? 

Znam i to je uzasna greska vlade Zorana Djindjica. Kao i povratak veronauke u drzavne skole (to je jedna od stvari koje bi trebalo ukinuti).

2 hours ago, Devojka Luke Razića said:

Ukoliko se ovaj stav odnosi na sve verske zajednice u Srbiji postavljam novo pitanje:  Kako će se te zajednice finansirati ukoliko novokomponovani vernici i ateisti kukaju što država daje novac, a Crkva ne sme da ima  svoj cenovnik?

Gde sam ja napisao da crkva ne sme da ima svoj cenovnik? Sto se mene tice crkve treba da se finansiraju:

1. Naplatom usluga vernicima

2. Dobrovoljnim prilozima vernika

3. Ako 1 i 2 nije dovoljno onda prodajom ili izdavanjem nepokretnosti u svom vlasnistvu

 

Edited by tomas.hokenberi
  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, tomas.hokenberi said:

...

Gde sam ja napisao da crkva ne sme da ima svoj cenovnik? Sto se mene tice crkve treba da se finansiraju:

1. Naplatom usluga vernicima

2. Dobrovoljnim prilozima vernika

3. Ako 1 i 2 nije dovoljno onda prodajom ili izdavanjem nepokretnosti u svom vlasnistvu

 

 

Ako može, da dodamo i stavku br. 4, a to je da crkve (najviše SPC) imaju i svoje biznise, a niko ih ne sprečava i da ih proširuju u skladu sa mogućnostima i zakonima. Ako imaju pare da grade crkve i u selendri koja jedva da ima i struju, onda je jasno da već raspolažu sasvim pristojnim finansijama. To što neko u 21. veku veruje u izmišljenog prijatelja je lična stvar, a nije normalno da svi poreski obveznici plaćaju za to. Mogu i ja da verujem u ružičastog jednoroga, leteći čajnik i slično, da slušam ovu ili onu muziku ili da gledam ove ili one filmove, ali ne smatram da je iko dužan da to plaća osim mene. Nije normalno da se iz PTT usluga finansiraju kojekakve ludorije za onu arhitektonsku nakazu na Vračaru dok je zdravstveni sistem na nivou srednjeg veka, dok škole nemaju ni normalan WC, dok su putevi kao da ih je orao Kraljević Marko ili dok su isti ti putevi ukrašeni kesama i flašama.

 

Pametan je bio Henri VIII, koji je započeo stavljanje crkve tamo gde joj je i mesto. Pametni su bili i oni koji su engleske talibane liferovali preko okeana, pa je zato prototip engleskog popa čikica koji uz čaj priča o vremenu, a ne matori pedofil koji se vozi u limuzini na kojoj bi pozavideli mnogi zapadnoevropski biznismeni.

 

S druge strane, ako vidimo da civilizovan svet u 21. veku prelazi na električne automobile, pametne kuće i slično, a onaj drugi se vraća verovanju u izmišljenog prijatelja, kosovarenju i slično, jasno je ko je šta izabrao. Neki će da teško stečen novac bacaju na popovsku prodaju magle, a neki ćemo ga trošiti na pametnije stvari.

  • Like 4
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, tomas.hokenberi said:

I naravno da plate poreze kao i svi drugi.

 

Moj dugogodišnji prijatelj je starešina hrama Svetog Vasilija Ostroškog na Banjici. Uredno plaća porez na imovinu. Ima stan u stambenoj zgradi. Nema vilu, nema besni automobil.

 

Sam uplaćuje sebi doprinose za penziono i socijalno osiguranje, odbio je da mu država to uplaćuje jer bi primao najnižu penziju kada se bude penzionisao ( država sveštenim licima uplaćuje minimalne iznose ). 

 

Nije član nijedne političke stranke, na fakultetu je bio simpatizer opozicije.

 

Zanima me kako smo otišli u ovakav offtopic?  Tema o Crkvi već postoji na podforumu "Društvo".

 

Kakve veze imaju sveštenici svih verskih zajednica sa temom "Srpska opozicija-istine, zablude, bojkot i trojanski konji"? :classic_smile:      

 

 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Devojka Luke Razića said:

 

Moj dugogodišnji prijatelj je starešina hrama Svetog Vasilija Ostroškog na Banjici. Uredno plaća porez na imovinu. Ima stan u stambenoj zgradi. Nema vilu, nema besni automobil.

 

Sam uplaćuje sebi doprinose za penziono i socijalno osiguranje, odbio je da mu država to uplaćuje jer bi primao najnižu penziju kada se bude penzionisao ( država sveštenim licima uplaćuje minimalne iznose ). 

 

Nije član nijedne političke stranke, na fakultetu je bio simpatizer opozicije.

 

Zanima me kako smo otišli u ovakav offtopic?  Tema o Crkvi već postoji na podforumu "Društvo".

 

Kakve veze imaju sveštenici svih verskih zajednica sa temom "Srpska opozicija-istine, zablude, bojkot i trojanski konji"? :classic_smile:      

 

 

Imaju, itekao, vrse veliki uticaj na nosioce vlasti, rekla bih cak i da ucenjuju i umeju debelo da naplate svoju poziciju u drustvu stecenu na socijalnom, obrazovnom, mentalnom propadanju naroda. 

Koliko je meni poznato, katolicki svestenici nemaju platu, zive od donacija vernika, bukvalno. Moje saznanje je ograniceno na Samostan Sv. Franje u Zemunu. Tu skromnost, posvecenost i humanitarni rad nisam videla  ni kod jednog svestenika u mom gradu a ima ih, mi smo episkopalni grad. SPC je postala preduzece, dobro pozicionirano u hijerarhiji vlasti zarad vlastitog dobra a ne svojih vernika. Ubise Boga u meni svojom bezboznoscu. 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Devojka Luke Razića said:

 

Moj dugogodišnji prijatelj je starešina hrama Svetog Vasilija Ostroškog na Banjici. Uredno plaća porez na imovinu. Ima stan u stambenoj zgradi. Nema vilu, nema besni automobil.

 

Sam uplaćuje sebi doprinose za penziono i socijalno osiguranje, odbio je da mu država to uplaćuje jer bi primao najnižu penziju kada se bude penzionisao ( država sveštenim licima uplaćuje minimalne iznose ). 

 

Nije član nijedne političke stranke, na fakultetu je bio simpatizer opozicije.

 

Zanima me kako smo otišli u ovakav offtopic?  Tema o Crkvi već postoji na podforumu "Društvo".

 

Kakve veze imaju sveštenici svih verskih zajednica sa temom "Srpska opozicija-istine, zablude, bojkot i trojanski konji"? :classic_smile:      

 

 

On mozda placa porez na svoju privatnu imovinu ali je crkva oslobodjena poreza kao institucija, ukljucujuci cak i poslove koji nemaju nikakve veze sa religijom.

Edited by tomas.hokenberi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Pletilja said:

Imaju, itekao, vrse veliki uticaj na nosioce vlasti, rekla bih cak i da ucenjuju i umeju debelo da naplate svoju poziciju u drustvu stecenu na socijalnom, obrazovnom, mentalnom propadanju naroda. 

Koliko je meni poznato, katolicki svestenici nemaju platu, zive od donacija vernika, bukvalno. Moje saznanje je ograniceno na Samostan Sv. Franje u Zemunu. Tu skromnost, posvecenost i humanitarni rad nisam videla  ni kod jednog svestenika u mom gradu a ima ih, mi smo episkopalni grad. SPC je postala preduzece, dobro pozicionirano u hijerarhiji vlasti zarad vlastitog dobra a ne svojih vernika. Ubise Boga u meni svojom bezboznoscu. 

 

Imaju veze, slažem se, ali ipak samo onoliko koliko im država, odnosno trenutna vlast, dozvoli, a onda obe strane, vlast i crkva gledaju da iskoriste što više. 

Crkva, njeni službenici, jesu privilegovani ali i jesu zloupotrebljeni, obzirom na nivo znanja i obrazovanja, dobrovoljno zloupotrebljeni od strane vlasti, od svih vlasti od Miloševića naovamo.

Ne smeta mi ni da crkva bude oslobođene poreza kao i deuge neprofitne organizacije, ali mi smeta da bude finansirana u bilo kom iznosu od strane države. Ako treba da dobije nakandu za čuvanje i održavanje spomenika kulture i istorije to treba regulisati pojedinačnim ugovorima za svaki spomenik.

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sve nam je propalo, degradiralo, urusava se, ono sto vredi bega vani ako ikako moze, drustvo nam se raspada ali ljudi nekako ocekuju da crkva ostane izolovana iz svega toga kao da nju ne vode ljudi koji isto zive ovde i cine ovo drustvo i sve sto se desava njemu njima se nekako ne desava... 

Ne znam kako mislite da se crkva (tj ljudi koji je vode) odupre ovom (ili bilo kom rezimu), ako to nije uspelo u sportu ili univerzitetu ili bilo gde zasto bi crkvi uspelo, da nisu manje vise ok sa ovim ljudima iz crkve zamenili bi ih sa onima koji im vise odgovaraju, kao da je to neka nauka

 

Crkva je takva kakva je, treba joj kompletan remont od vrha do baze

Ali

Kome ne treba

 

Nece "obicni" popovi ni monasi ili ne znam ko videti ni evro od tih njihovih silnih miliona koji kao idu crkvi

Naravno da treba regulisati odnose ali ko da regulise?! Sta su ovi regulisali, sta su ovi odradili kako treba, ili oni pre njih ili oni pre njih

Svako ko je dosao na vlast dosao je radi licne koristi, nivelisao izmedju istoka i zapada ne zbog naroda nego da bi sto vise ostao na vlasti i sto vise mogao da napuni svoje dzepove

Kad budemo mi bolji, kad nam drustvo bude bolje bice nam i crkva bolja

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Div said:

Ne smeta mi ni da crkva bude oslobođene poreza kao i deuge neprofitne organizacije,

Crkva moze da bude oslobodjena poreza iskljucivo u domenu "osnovne delatnosti".  Npr. troskovi vencanja, krstenja, opela, "verske svece", "kalendari" i slicno mogu biti oslobodjeni od oporezivanja. Medjutim crkva ne treba da bude i dalje oslobodjenja  oporezivanja u drugim vrlo profitnim poslovima koje vodi. Ukljucujuci trgovinu i preprodaju gradjevinskog materijala i druge robe. 

 

Crkva bi morala da bude u obavezi da prijavi regularno sve svoje zaposlene (tu ne mislim samo na svestenike) i da za njih uplacuje poreze i doprinose, po vazecim propisima. 

Edited by tomas.hokenberi
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ranzo said:

Sve nam je propalo, degradiralo, urusava se, ono sto vredi bega vani ako ikako moze, drustvo nam se raspada ali ljudi nekako ocekuju da crkva ostane izolovana iz svega toga kao da nju ne vode ljudi koji isto zive ovde i cine ovo drustvo i sve sto se desava njemu njima se nekako ne desava... 

Ne znam kako mislite da se crkva (tj ljudi koji je vode) odupre ovom (ili bilo kom rezimu), ako to nije uspelo u sportu ili univerzitetu ili bilo gde zasto bi crkvi uspelo, da nisu manje vise ok sa ovim ljudima iz crkve zamenili bi ih sa onima koji im vise odgovaraju, kao da je to neka nauka

 

Crkva je takva kakva je, treba joj kompletan remont od vrha do baze

Ali

Kome ne treba

 

Nece "obicni" popovi ni monasi ili ne znam ko videti ni evro od tih njihovih silnih miliona koji kao idu crkvi

Naravno da treba regulisati odnose ali ko da regulise?! Sta su ovi regulisali, sta su ovi odradili kako treba, ili oni pre njih ili oni pre njih

Svako ko je dosao na vlast dosao je radi licne koristi, nivelisao izmedju istoka i zapada ne zbog naroda nego da bi sto vise ostao na vlasti i sto vise mogao da napuni svoje dzepove

Kad budemo mi bolji, kad nam drustvo bude bolje bice nam i crkva bolja

 

A zašto bi ikog, osim vernika, bilo briga da li je crkva bolja ili gora? I zašto si crkvu izjednačio sa univerzitetom i sportom, kao da je crkva resor kojim država treba da se bavi? Crkvom neka se bave (čitaj: finansiraju je!!) vernici, a poreski obveznici koji ne žele da imaju bilo kakve veze sa tom fabrikom magle, da se oslobode harača. Jedino pravedno rešenje, al Srbija i pravda su oduvek bili smrtni neprijatelji.

Link to comment
Share on other sites

@tomas.hokenberi Ja ne razumem zašto je tebi Crkva među prvih pet problema koje treba da reši neka nova stranka. Ne mislim na ove opozicione, postojeće stranke, nego na neku novu koja bi ispunila ove tvoje želje-zahteve.

 

Osnovni problemi su, po meni, ekonomska zaduženost zemlje, nezaposlenih je sve više. Zdravstvo je u kolapsu i to smo videli sada kada je došlo do epidemije koronavirusom.

 

Korupcija na svakom koraku, sve je više siromašnih. Tu su i ozbiljni ekološki problemi.  Prosveta, minimalna budžetska davanja za kulturu. Odlazak mladih i obrazovanih ljudi iz Srbije.

Nesloboda medija, šikaniranje i provlačenje kroz blato svih opozicionih političara. 

 

Nabrojala sam ove probleme, ne po listi prioriteta, već po sećanju.

 

Sve je ovo mnogo, mnogo važnije od toga da li će Bogoslovski fakultet ostati u okviru BU ili neće. 

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...