Jump to content

Bliski Istok


A sad

Recommended Posts

Ja nisam prva otvorila pitanje stručnosti, i dalje, šta su političke odluke tog suda, jel se govori od njegovog osnivanja ili sad, vezano za Izrael?

 

Na kraju, sve i jeste politika i meni je žao što moram da kažem da je Hamas dobitnik u ovom ratu.

Oni su ovo hteli i želeli i na koncu dobili, ne pitajući za žrtve.

Sad sam ovde pročitala da će Palestina biti priznata, dobili su mesto(?) u UN, prilično negodovanje u svetu pa čak i otvoreni antisemitizam.

Vidim prilično sumornu budućnost s obzirom na geo položaj.

Ne znam šta bih ti više rekla, ovo pišem kao neko ko ima srednje obrazovanje, nije poznavalac prilika na BI, ukratko kao većina sveta.

Link to comment
Share on other sites

Kao sto rekoh pre nekoliko meseci, verovatno prvi put da Izrael gubi rat po pitanju imidza, pricam o generalnoj populaciji, ne o nekim skrajnutim levicarima (zapravo su levatori i jedino sto odrzava Izrael u ovom trenutku u ocima obicnog coveka posto ne zele da imaju asocijaciju sa Gretama, ludacima sa americkih kampusa i slicno). 
 

Ali svakako, tide is turning. Ni medju americkim konzervativcima Izrael vise nije nedodirljiv. 

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Darko said:

Kao što reče Angelia pre neki dan, ne trebamo uzimati izjave političara kao istinite jel imaju motiv da se šlihtaju glasačima zar ne?

 

U svakom slučaju, sud radi svoje. Vidim da si malo nervozna i da se plašiš da pogledaš istinu u oči pa ti sada ni ICC ne valjda. Tipična paranoja. 

 

(zbog ovog bolda sam htela da ostavim ha-ha reakciju, ali to radim samo na duhovite postove pa zato necu)

 

Odoh zurim na poentu jer nije lepo kad ona izostane. Obzirom da sve stoji napisano zato je lako provervljivo, cemu ti onda svesno masis poentu? 

 

Pod jedan, prvo si kvotovao moj post u kome kritikujem kategoriju `izjednacavanja` tako sto si na to odgovorio da ne postojji nikakvo izjednacavanje i bio si citiran. Ono sto su kasnije o tome rekli politicari konkretno WH, je doslo tek posle mog posta na koji si se pokusao da das odgvor,  tako da nema govora da me sada pitas nesto kao ovo sto pitas i jos dodas - Zar ne?

 

A pod dva ako nemas nista oko teme, preporucujem, jer u ovom slucaju za razliku od tebe znam o cemu pisem posto se ipak radi o meni -  da ne donosis daljinske irelevantne i nestrucne zakljucke o nekoj mojoj nervoznosti i nekim mojim strahovima, jer time jos dublje, svakako svesno masis poentu. Osim ukoliko ne mislis da je moje stanje, tj tvoji zakljucci u vezi sa mnom - `nervoza i strahovi`, zapravo tvoja jedina poenta?

 

Moze i pod tri.

A pod br. 3 kazem da je Izjednacavanje hamasa i izraela zapravo pranje terorizma na toj teritoriji. Izjednaciti Sinwara i Netanjahua je smisljeno uradjeno. Cini mi se da sam procitala da se neko iznenadio sto je i Netanjahu prozvan uz Sinwara, ali to samo pokazuje koliko svet malo zna o tome. Ne bi trebalo biti iznenadjenje nesto o cemu se radilo od samog pocetka. A od samog pocetka je trebalo da se zna da je cilj upravo ovo receno Izjednacavanje.  Ovo kao i mnogo toga, ne kazu politicari vec kazem ja. I nemam nista protiv ako neko moze ovu cinjenicu da opovrgne bez masenja poente i skretanja na nivo  moje `nervoze i strahova`. Moze eventualno da me se pita - odakle nesto znam, ali pitanje nije garancija odgovora, posebno ako je odgovor veoma lak i sagledljiv kroz genezu....

 

Ima i pod cetiri. Pod br.4 Ako vec nesto onako kazes, to znaci da zelis neku reakciju, zato opisi kakva jos nagadjanja imas u vezi meni i mog identiteta ako mislis da sam `malo nervozna i da se plasim istine`? (koje li istine)

Znaci ukratko sta je bio motiv tvoje veoma pogresne insinuacije?

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Darko said:

Za prvi bold, nije u UN.

 

Za drugi, nije baš teatralno jer zemlje koje uvažavaju sud moraju da uhapse i isporuče osumnjičene. Tako da Putin ne može da ide gde mu se ćefne.

Ne moraju, mogu a ne moraju.

38 minutes ago, tomas.hokenberi said:

Zašto misliš da su te odluke bazirane na struci? To su političke odluke.

Malo sam "na preskok" pratio temu pa nemam pojma da li je neko već postovao ovo dole:

https://vreme.com/svet/izrael-nije-aparthejd-drzava/

Odlican text koji objasnjava mnogo zabluda o "aparthejdu". To obicno potezu oni koji pojma nemaju o izraelu, zemlji koja je itekako izmesana, religijski I etnicki, I rasno ako uzimamo boju koze u obzir. Takodje zemlja sa najliberalnijim stavovima po pitanju sexualnosti. 

Tih 2 miliona izraelskih arapa u izraelu, uopste ne zeli neku palestinu. Osim nekih radikalizovanih terorista, nista im nije uskraceno kao gradjanima.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Mislim se nesto samo se vi sprdajte sa Eli Kopterom...a kad vam umesto bibija iz tunela stigne oslobodilac jahja......(to ukoliko se obisti onaj gore post gde se primecuje da je hamas dobitnik ovog rata koji je zapoceo)

 

 

....a ozbiljno govorec, nece iran, rusija, sirija i liban, ili huti, da uredjuju svet, jer svoj su vec uredili tako da takvo uredjenje niko ne pozeli...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Selina said:

Norveska, Irska i Spanija priznace Palestinu kao drzavu 28.maja ( zasto bas onda i zasto bas u nekom Svetom trojstvu nisam razumela)

 

Norveska je to uradila danas.Ako nije neka politicka igra (ja to zovem zajebancija) ovo nije bas pametan potez. Ali sta ces, tu se ja nista ne pitam.

Link to comment
Share on other sites

A koji je inače plan da se reši to sa tim priznavanjem Palestine. HAMAS ne priznaje ove granice tako da ta priznanja neće rešiti ništa jer će oni i dalje da napadju Izrael.

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Klotzen said:

A koji je inače plan da se reši to sa tim priznavanjem Palestine. HAMAS ne priznaje ove granice tako da ta priznanja neće rešiti ništa jer će oni i dalje da napadju Izrael.

Virtue signalling domaćim biračima.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)

A smejali smo se kad je brat Si rekao da više ništa neće biti isto kao pre...

 

Šalu na stranu, taj zajednički nastup Irske, Norveške i Španije povodom priznanja Palestine jeste prilično zanimljiv u turn. Naročito kada je reč o Španiji, koja ne priznaje Kosovo zbog separatističkih nastojanja u vlastitoj državi, ali zato podrži palestinsku nezavisnost.

 

Pri tome, reč je mahom o američki saveznicima, a teško je i zamisliti situaciju u kojoj SAD priznaje Palestinu,.. Svakako iinteresantni novi trendovi.

 

 

Edited by Nek grmi jako
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Darko said:

@Mama_mia hvala za esej. 

 

Suština je ova: ti zaštićuješ optuženog za ratne zločine. Meni dosta. 

A ti si odlucio da je on legitimno optuzen za ratne zlocine. To si odlucio I pre nego postoje dokazi za ratne zlocine..zasto?

Bibi nije moj omiljeni lik, Gallant je mnogo nize na "ovaj mi se svidja". Kako si doneo odluku da je optuzba za ratne zlocine legitimna? Pa da zato tebi bude dosta zato sto se neko protivi optuznici?

 

Da ona zasticuje nekog legitimno optuzenog, pa je tebi dosta... zvuci kao da imas odluku

Link to comment
Share on other sites

Optuznice bez osnova se niko ne bi trebao plasiti, pogotovo ne oni na najvisem drzavnom nivou - ukoliko nema dokaza i nema osnove za optuzbu to ce veoma brzo rijesiti, jedina posljedica je nesto politickog pritiska na Netanyahua u narednih par sedmica, a onda ce i to splasnuti... Uikoliko ima dokaza i osnova, onda je u interesu Izraela da se takav lider skloni i zamijeni nekim ko ce braniti Izrael svim dozvoljenim sredstvima.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, RatzenStadt said:

 

Ispravio sam ti ovo.

 

Nego za kakvu to "drzavu Palestinu" spremaju priznanje? U kojim granicama, i koju tacno vladu kao legitimnu?

Sviraju uz bubanj, a priznaju drzavu Palestinu u granicama pre 1967 ( sestodnevni rat).

3 hours ago, ters said:

Optuznice bez osnova se niko ne bi trebao plasiti, pogotovo ne oni na najvisem drzavnom nivou - ukoliko nema dokaza i nema osnove za optuzbu to ce veoma brzo rijesiti, jedina posljedica je nesto politickog pritiska na Netanyahua u narednih par sedmica, a onda ce i to splasnuti... Uikoliko ima dokaza i osnova, onda je u interesu Izraela da se takav lider skloni i zamijeni nekim ko ce braniti Izrael svim dozvoljenim sredstvima.

Zavisi sta ko smatra za osnov. Da li bi ( hipoteza) Netanjau trebalo 11 godina u Hagu da objasnjava svoje odluke? Ili tek ovaj

ministar odbrane?

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, RatzenStadt said:

 

Ispravio sam ti ovo.

 

Nego za kakvu to "drzavu Palestinu" spremaju priznanje? U kojim granicama, i koju tacno vladu kao legitimnu?

 

Pretpostavljam West Bank vladu, a pomenuli su 1967.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, McLeod said:

 

Pretpostavljam West Bank vladu, a pomenuli su 1967.

 

Blah, a valuta? Glavni grad?

Cudna odluka, pogotovo Spanije, koja ima iredintisticke pokrete u svom dvoristu, ne priznaje nezavisnost Kosova...

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, RatzenStadt said:

 

Blah, a valuta? Glavni grad?

Cudna odluka, pogotovo Spanije, koja ima iredintisticke pokrete u svom dvoristu, ne priznaje nezavisnost Kosova...

 

Za valutu nemam pojma, ne verujem da bi se nesto menjalo, Jerusalim joint capital, ne znam kako to zamisljaju ali ajde.

 

Iskreno, ja ovo vidim isto kao Izrael - nagrada za terorizam.

 

Da je ovo resenje moglo da se ostvari ostvarilo bi se u proslosti. Nije se ostvarilo zbog Arapa, koji zele da Izrael ne postoji.

 

Dok se to ne resi, nema dve drzave.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Angelia said:

Odlican text koji objasnjava mnogo zabluda o "aparthejdu". 

Da, ali nažalost većinski ispljuvan na "X"-u. Sa gomilom antisemitskih komentara. Nema teme oko koje se bolje slazu srpski (i svetski) neonacisti i woke "levicari"  (levicari pod navodnicima posto woke levicu tradicionalne levicarske teme slabo zanimaju, samo identitetska politika).

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, McLeod said:

 

Za valutu nemam pojma, ne verujem da bi se nesto menjalo, Jerusalim joint capital, ne znam kako to zamisljaju ali ajde.

 

Iskreno, ja ovo vidim isto kao Izrael - nagrada za terorizam.

 

Da je ovo resenje moglo da se ostvari ostvarilo bi se u proslosti. Nije se ostvarilo zbog Arapa, koji zele da Izrael ne postoji.

 

Dok se to ne resi, nema dve drzave.

 

Priznace Palestinu u granicama koje ni sami Palestinci ne priznaju xD

 

Kako god, tu odluku vidim kao nista drugo do dobro promisljen potez politicara u cilju dodvoravanja glasackom telu koje je u tim drzavama naklonjeno Palestini, potez koji ce im kupiti glasove i omoguciti produzetak vladavine.
Rekoh vec, predugo ta parazitska vrsta neljudi nije osetila bez nezadovoljnih ljudi.
 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, RatzenStadt said:

 

Priznace Palestinu u granicama koje ni sami Palestinci ne priznaju xD

 

Kako god, tu odluku vidim kao nista drugo do dobro promisljen potez politicara u cilju dodvoravanja glasackom telu koje je u tim drzavama naklonjeno Palestini, potez koji ce im kupiti glasove i omoguciti produzetak vladavine.
Rekoh vec, predugo ta parazitska vrsta neljudi nije osetila bez nezadovoljnih ljudi.
 

To radi Sanchez, njegova je zena optuzena za korupciju koju je samo zahvaljujuci njemu mogla da ostvari, tuzilastvo to ispituje,

a on kao Vucic organizuje proteste u kojima ga mole da ostane na vlasti ( to je bilo pre samo nekoliko nedelja).

I sada donosi kao neku revolucionarnu odluku koja nema nikakve veze sa stanjem na terenu.

Link to comment
Share on other sites

Jedan od generalnih problema modernog drustva i demokratije u sta se pretvorila je donosenje odluka na osnovu populizma.

 

Kuka se na kapitalizam, a nama treba jedna prava meritokratija da bi se svet pokrenuo.

 

Oduzimanje prava glasa penzionerima je isto pitanje koje ce morati da se postavi brze nego sto mislimo, imajuci u vidu demografske trendove.

  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...