Jump to content

Zanimljivosti na OI


Recommended Posts

33 minutes ago, McLeod said:

IMO, idiotski je da Ameri zovu tu igru fudbalom.

 

Koliko sam ja upućen, Ameri je zovu "football" jer je lopta dugačka jednu stopu, iliti one foot. Nema veze naziv sa udaranjem nogom.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, McLeod said:

Zato sto se nogom igra koliko se fudbal igra rukom.

 

Ime je football, u pravu si da originalna pravila i sama geneza upucuju da su mozda ragbi i am. fudbal blizi, kasniji razvoj i ime bolje opisuju "evropski" fudbal.

 

IMO, idiotski je da Ameri zovu tu igru fudbalom.

 

Opet ponavljam da naziv fudbal nema nikakve veze sa igranjem isključivo nogom. Da nije tako ne bi se u isto vreme na 3 različita kontinenta razvilo minimum 5 različitih sportova sa tim nazivom od kojih samo 1 zabranjuje igranje rukom.

 

Quote

Koliko sam ja upućen, Ameri je zovu "football" jer je lopta dugačka jednu stopu, iliti one foot. Nema veze naziv sa udaranjem nogom.

 

To je mit zapravo. U vreme kada je američki fudbal nastao nisu postojale standardizovane dimenzije za loptu i igra se i tada zvala football. Dimenzije lopte su definisane mnogo godina kasnije.

Link to comment
Share on other sites

Ovo objašnjenje da je fudbal zapravo porodica igara koja se igra na nogama, za razliku od pola koji se igra na konjima, nisam čuo ranije i veoma mi je interesantno.

 

Sada se samo pitam zašto u vaterpolu nema morskih (ili nilskih) konja ako su ga već tako nazvali.

Edited by Smrtokapa
Link to comment
Share on other sites

A pazite sad ovo, devojka koja je bila u timu koji je uzeo srebro ali joj je bilo dopušteno da se takmiči posle ovakvog objašnjenja

 

https://swimswam.com/independent-arbitrator-finds-no-fault-for-american-artistic-swimmer-calista-liu/

 

 

Quote

In the investigation, the arbitrator concluded that Liu likely came into contact with dorzolamide from using her fathers pillows and bedding, which he used to aid him in administering his prescribed dorzolamide eye drops multiple times per day. It is known that the substance can be absorbed through the skin and can remain in the blood for up to four months. 

 

Edited by Nicklord
Link to comment
Share on other sites

Manje više poznati razlozi, veliki troškovi domaćinstva i nakon toga troškovi održavanja svega gde je pola neupotrebiljivo ili nepotrebno. Ali nisam znao da su ostali kandidati sami ispali iz trke da bi ostali Pariz i LA sami na kraju. Zanimiljva dva predloga u komentarima, da se igre održavaju u više država ili da se normalno vrate u Atinu i tamo održavaju svake 4 godine. Drugi predlog zvuči baš dobro.

 

 

 

Edited by Мџе
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Мџе said:

Drugi predlog zvuči baš dobro.

 

To bi bio prekid tradicije koja traje preko 100 godina, ali ovako na prvu loptu ne zvuči loše.

 

Sada takvi gradovi imaju opciju da puste da svi ti objekti propadnu ili da daju silan novac za održavanje (a pitanje je da li će se ikada više upotrebiti).

Ovako bi makar na svake četiri godine imali povraćaj sredstava, bez potrebe da se sve iznova gradi.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Smrtokapa said:

 

To bi bio prekid tradicije koja traje preko 100 godina, ali ovako na prvu loptu ne zvuči loše.

 

Sada takvi gradovi imaju opciju da puste da svi ti objekti propadnu ili da daju silan novac za održavanje (a pitanje je da li će se ikada više upotrebiti).

Ovako bi makar na svake četiri godine imali povraćaj sredstava, bez potrebe da se sve iznova gradi.


Pa i ta tradicija je prekinula staru tradiciju održavanja olimpijade samo u Atini. U videu kažu da su se tada pre više od sto godina odlučili da se domaćinstvo seli zbog nepostojanja masovnog transporta. Hteli su da i sportisti iz drugih zemalja imaju prilike da se takmiče. Ti argumenti ne važe više.

Link to comment
Share on other sites

Zimske OI su u još većem problemu, pošto snega ima sve manje i manje. Praktično su ostali Alpi, Skandinavija, Kanada, SAD i Rusija kad se jednom vrati među normalan svet.

 

Sledeće ZOI Milano i Kortina. Zatim Marsej i Kurševel, pa Solt Lejk Siti (a i njih su jedva nagovorili).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, Stiletto said:

Zimske OI su u još većem problemu, pošto snega ima sve manje i manje. Praktično su ostali Alpi, Skandinavija, Kanada, SAD i Rusija kad se jednom vrati među normalan svet.

 

Sledeće ZOI Milano i Kortina. Zatim Marsej i Kurševel, pa Solt Lejk Siti (a i njih su jedva nagovorili).

Biće Katar ili Emirati jednog dana ;) 

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, Мџе said:

da se normalno vrate u Atinu i tamo održavaju svake 4 godine. Drugi predlog zvuči baš dobro.

Grcima je trebalo 15 godina da se oporave od igara iz 2004, a hoće da im prebace na svake 4 godine 😄. Teško.

21 hours ago, Barkley#34 said:

Do toga će doći pre ili kasnije jer Igre koštaju sve više i biće manje gradova i država koji će hteti i moći da se s tim nose. 

Pa šta znam, za 2036 već ima 4 kandidata, a još 9 je iskazalo interesovanje, uključujući Budimpeštu.

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, Jurgen said:

Ja mislim da ce 2036 biti Istanbul ili Budimpesta. Naravno navijam za madjarsku prestonicu. 

Istanbul jeste favorit, ali....Blizina ratnog područja i opasnost od terorizma vrlo lako mogu opet da ostave Turke praznih šaka.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Don Juan said:

Pa šta znam, za 2036 već ima 4 kandidata, a još 9 je iskazalo interesovanje, uključujući Budimpeštu.

Lako je sad biti kandidat. Kako se bude približavalo vreme da se ozbiljno razmisli o troškovima otpadaće jedan po jedan. Mislim da će se na rok od 15-20 godina ići ka scenariju koji sam pomenuo iako bih voleo da dobije Budimpešta, iz sebičnih razloga, narafski. :classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Barkley#34 said:

iako bih voleo da dobije Budimpešta, iz sebičnih razloga,

 

To bi bile najbliže OI svih vremena ne računajući Sarajevo, jesam li zaboravio neke?

 

Doduše Kariju Pešiću (i ostalim Piroćancima) je Istanbul bliži nekoliko kilometara.

Link to comment
Share on other sites

Jučer sam vidio podatak o TOP 10 najuspješnijih nacija ovih OI s obzirom na broj stanovnika. Prva je Dominika sa medaljom na 60k ljudi. Hrvatska je 8 na 600k (iako je točan broj 540k). Ispred nas su Australija i Jamajka. Ostalo su male zemljice.

Edited by Bugl Khan
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...