Jump to content

IZBORI '23 i '24 - prognoze, analize i odjeci


Div

Za koga ćete glasati na parlamentarnim izborima u Srbiji 2023?  

144 members have voted

  1. 1. Liste na glasačkim listićima 17. decembra i redni brojevi:

    • 1. ALEKSANDAR VUČIĆ – SRBIJA NE SME DA STANE
      4
    • 2. IVICA DAČIĆ – PREMIJER SRBIJE
      0
    • 3. DR VOJISLAV ŠEŠELJ – SRPSKA RADIKALNA STRANKA
      0
    • 4. MILICA ĐURĐEVIĆ STAMENKOVSKI – BOŠKO OBRADOVIĆ – NACIONALNO OKUPLJANJE – DRŽAVOTVORNA SNAGA – SRPSKA STRANKA ZAVETNICI – SRPSKI POKRET DVERI
      1
    • 5. DR MILOŠ JOVANOVIĆ – NADA ZA SRBIJU – SRPSKA KOALICIJA NADA – NOVI DSS – POKS – VOJISLAV MIHAILOVIĆ
      13
    • 6. VAJDASÁGI MAGYAR SZÖVETSÉG – ELNÖKÜNKÉRT, KÖZÖSSÉGÜNKÉRT, A JÖVŐÉRT! / SAVEZ VOJVOĐANSKIH MAĐARA – ZA NAŠEG PREDSEDNIKA, ZA NAŠU ZAJEDNICU, ZA BUDUĆNOST!
      0
    • 7. SRBIJA PROTIV NASILJA – MIROSLAV MIKI ALEKSIĆ – MARINIKA TEPIĆ (STRANKA SLOBODE I PRAVDE, NARODNI POKRET SRBIJE, ZELENO-LEVI FRONT, NE DAVIMO BEOGRAD, EKOLOŠKI USTANAK – ĆUTA, DEMOKRATSKA STRANKA, POKRET SLOBODNIH GRAĐANA, SRBIJA CENTAR, ZAJEDNO, POKRET ZA PREOKRET, UDRUŽENI SINDIKATI SRBIJE "SLOGA“, NOVO LICE SRBIJE)
      107
    • 8. USAME ZUKORLIĆ – UJEDINJENI ZA PRAVDU – STRANKA PRAVDE I POMIRENJA – BOŠNJACI SANDŽAKA, TOMISLAV ŽIGMANOV – DEMOKRATSKI SAVEZ HRVATA U VOJVODINI / USAME ZUKORLIĆ – UJEDINJENI ZA PRAVDU – STRANKA PRAVDE I POMIRENJA – BOŠNJACI SANDŽAKA, TOMISLAV ŽIGMANOV – DEMOKRATSKI SAVEZ HRVATA U VOJVODINI
      1
    • 9. SDA SANDŽAKA – DR SULEJMAN UGLJANIN/SDA SANDŽAKA – DR. SULEJMAN UGLJANIN
      0
    • 10. ZAJEDNO ZA BUDUĆNOST I RAZVOJ – KOALICIJA ZA MIR I TOLERANCIJU
      0
    • 11. NARODNA STRANKA – SIGURAN IZBOR. OZBILJNI LJUDI – VUK JEREMIĆ, DR SANDA RAŠKOVIĆ IVIĆ, SINIŠA KOVAČEVIĆ, VLADIMIR GAJIĆ, MARINA LIPOVAC TANASKOVIĆ
      4
    • 12. DOBRO JUTRO, SRBIJO – SAŠA RADULOVIĆ (DJB) – BORIS TADIĆ (SDS) – ANA PEJIĆ (OTETE BEBE)
      2
    • 13. POLITIČKA BORBA ALBANACA SE NASTAVLJA – ŠAIP KAMBERI / BETEJA POLITIKE E SHQIPTARËVE VAZHDON – SHAIP KAMBERI
      1
    • 14. DR BRANIMIR NESTOROVIĆ – MI – GLAS IZ NARODA, PROF. DR BRANIMIR NESTOROVIĆ
      3
    • 15. SRBIJA NA ZAPADU – DA SE STRUKA PITA
      4
    • 16. RUSKA STRANKA – SLOBODAN NIKOLIĆ
      0
    • 17. ČEDOMIR JOVANOVIĆ – MORA DRUGAČIJE
      1
    • 18. ALBANSKA DEMOKRATSKA ALTERNATIVA – UJEDINJENA DOLINA ALTERNATIVA DEMOKRATIKE SHQIPTARE-LUGINA E BASHKUAR
      3

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

46 minutes ago, Perkos2 said:

Ko nije spreman za dugu i tešku bitku i ne treba da ulazi u politiku. Ovaj tiranin se neće sam povući niti će bez borbe sam prestati da krade i ucenjuje. Mora se stalno pritiskati.

 

Pretpostavljam da se sećaš da sam i na starom forumu i ovde mnogo puta napisao da su opozicioni političari kreteni, budale i idioti. Mišljenje nisam promenio, a posle izbora sam kritikovao DS, Mariniku i tuta-muta-Ćutu upravo na ovoj temi. S druge strane, glasao sam za SPN. Mogu da konstatujem da su se u međuvremenu pojavili znaci sazrevanja, ali i da u ovom trenutku ne postoji ništa bolje. Da je situacija normalna, sve redom bih ih otresao k'o slinu, ali pošto nije, i takvi kilavi kakvi jesu predstavljaju bolji izbor od SNS.

Edited by DJ_Vasa
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Referent said:

Baš lepo što patriota Nestorović loži narod kako neće priznati Kosovo, dok u njegovoj klinici valja vitamine za decu u test fazi, a to ne kaže roditeljima.

Bolje neka skupi neke pare od svojih članova i ode na KiM da pomogne kome je potrebno.

 

 

A ja mislim da je još bolje da taj ludak ne leči ni bubašvabe jer se tokom korone baš dosta iskazao.

 

Imajući u vidu njegov opus, smatram da je činjenica takav čovek uopšte i ima glasače mnogo ozbiljnija. Ako vlast na bilo kom nivou može da zavisi od neoga ko lupeta o kojekakvim portalima, masrsovcima i sličnom, to je veoma opasna stvar.

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

 

To dvoje su 5. i 6. na listi, taman poslednji dvoje koji ulaze po preliminarnim rezultatima.

 

  

Quote

Доста је било (ДЈБ) @DostaJeBilo 
Носилац листе Ми-Глас из народа чије се име налази у имену листе на београдским изборима је Александар Јерковић, не др Бранимир Несторовић. Листа се зове: "МИ-ГЛАС ИЗ НАРОДА - Александар Јерковић". Тако се зове и група грађана која је изашла на изборе и она није иста као и друга група грађана која је изашла на парламентарне изборе и која се зове "МИ-ГЛАС ИЗ НАРОДА, проф. др Бранимир Несторовић". Сигурно сте то знали. Александар Јерковић је тренутно народни посланик (још увек) са листе НАДА-Милош Јовановић испред Буњевачке странке и заменио је генерала Делића који је преминуо. Десетак дана пре расписивања избора, Александар Јерковић је био у просторијама ДЈБ и предлагао коалицију ДЈБ и његовог покрета "Нема назад - Иза је Србија". О Београду не одлучује ни Несторовић, ни њих 7 из групе МИ-ГЛАС ИЗ НАРОДА, већ одлучује 6 кандидата за одборнике који су на београдској листи Александра Јерковића за које нико не зна. Зашто ли је ово тако постављено?  :classic_smile:  Шта мислите? Власт буквално прави бираче будалама из избора у изборе. Подмеће нове, новцате, беле, беље од Белог и задржава власт коју би иначе изгубила да је било мало памети у редовима опозиције. Овако уместо да окупљају, Ђилас са стране про-ЕУ опозиције, и Милош/Бошко/Милица са стране суверенистичке опозиције су све учинили да власт има што лакши посао да сачува Београд. Па су на крају и сами насамарени.

twitter.com/DostaJeBilo/status/1737859063340527749 

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

On 12/19/2023 at 9:10 AM, Smrtokapa said:

@goldberg

 

Kada ljudi i reše da glasaju strateški, oni razmišljaju u smeru da prebace svoj glas većoj opciji da ne bi glasali za nekoga ko će ostati ispod cenzusa. Dakle tvoj predlog je bio plivanje uzvodno. Plivanje nizvodno bi bilo da se pozovu glasači NS, SDS i DJB da glasaju za SPN, i eto da su to uradili, bilo bi još nekoliko mandata više za opoziciju.

 

I NS i SDS iz proslih izbora su nas poraz, mislim na nas koji zelimo samo da skinemo zlo sa vlasti i ne interesuju nas ideloske podele ili sarene laze o necemu sto se nikad nece desiti (bilo to clanstvo u EU i prosperitet zemlje za 10 godina bilo to povratak Kosova).

 

Na primer, u Svedskoj imas 2 stranke desnog centra (L i C) i jednu stranku levice (MP - zeleni), koje uvek prelaze cenzus od 4% jer glasaci desnice i levice takticki glasaju za njih. U eri drustvenih mreza da mi ne mozemo da se dogovorimo da poguramo sve liste iznad ovog bednog cenzusa nego radimo stalno istu stvar i mastamo da glasamo na normalnim izborima - stvarno nemam komentara, osim da ce Vucic takve jahati jos 20 godina.

 

On 12/19/2023 at 9:43 AM, knight rider said:

Nije nikakva sramota što si glasao za NS, jer su ti zbog nečeg bliski, ali nemoj baš sve nas da praviš ludim i da nam prodaješ tu priču o taktičkom glasanju, jer to ni pas s maslom ne bi progutao.
Daleko smo mi od tog nivoa da kao u Nemačkoj CDU glasači, podrže Zelene i ubace ih u Bundestag, iako su oni njima bili iskreni partneri, dok ovde toga ne bi bilo ni u tragovima.
Ja se ne stidim što sam glasao za SPN, naprotiv, jer su tamo ljudi iz ZLF, koje znam i cenim, tako ne moraš ni ti, bez obzira što si svojim glasom nadpolovično podržao režimske stranke.
Kome treba nešto da prebacuješ, drugima ili sebi, vidi sa sobom kad staneš pred ogledalo.
A možda je i vreme da se setiš stare izreke - Nije majka grdila Muju što se kockao, nego što se vadio..

 

Drugim recima, glasao si kao da su ovo normalni izbori, za svoju opciju i ne bi ni glasao za SPN da je kojim slucajem NDBG/ZLF ne postoji i da se NS i Dveri nalaze na toj listi.

 

Vec sam napisao, bilo je jasno svima osim ljudima kojima Vucic smeta manje od "zlih desnicara" (drugim recima, toplo im je i moze da se klopa za razliku od devedesetih) i nerealnim optimistima da SPN NE MOZE DO VECINE BEZ BAREM DVA KOALICIONA PARTNERA. Evo, izvinjavam se i tebi i ostalima sto vicem, ali jace je od mene, stvarno mi je dosta vise da ponavljam stalno jedno te isto i ljudi i dalje mastaju da mogu SNS + bilo sta sto lici na desnicu da spuste na ispod 50% mandata.

 

Na proslim izborima glasao sam za NDBG na republici i za Dveri - POKS na beogradskim izborima i tada nisam bacio glas. Da nas se vise pravilo blesavo i glasalo za Ujedinjene, ne bi ni dosli do onolikog broja mandata ni do 55-55 u jednom trenutku. Na BG izborima mi je dilema bila izmedju SDS liste i Dveri - POKS i, kao sto vidis, tada nisam pogresio, sada jesam jer glasacima ocigledno nema pomoci niti postoji vecina ovde za rusenje Vucica.

 

Tako da, meni prebacivati da glasam za NS jer mi se, kao dopadaju prosto ima osnove samo ako se pravis da nisi citao moje postove ili si neobavesten kao Kostunica. Moj stav je jasan - treba glasati i za crnog djavola ako mu je u interesu da rusi Vucica i SNS i nadati se da ce taj djavo nekako da se gogega do cenzusa. To je jedino bitno, kome nije, taj neka uziva u glasanju iz ideala.

 

I jos nesto - sto pre treba prestati sa narativom da su izbori u Srbiji borba da konacno "nasa" (gradjanska, proEU) opcija dodje na vlast i da je izbor samo izmedju njih i SNS rezima, pa neka se glupi nacionalisti opredele sta me je vaznije, ideologija ili demokratija. Mislim, niko ovde ne bi glasao za koaliciju NS-DSS-Dveri protiv SNS, hajde onda da ne trazimo od drugih ljudi da biraju razne varijante DS umesto SNS.

Link to comment
Share on other sites

Opet nekakve prozivke krezube Srbije, odnosno ljudi koji žive van Beograda (da ne kažem van kruga dvojke). Taj i takav odnos, tadašnje vlasti a sadašnje opozicije, ali i njihovih pristalica, je bio glavni adut u rukama čoveka koji je danas na čelu ove mafijaške vlasti.

 

Onog trenutka kad građanska opozicija shvati da im je za rušenje Vučića neophodna podrška i tog dela glasačkog tela, kog se toliko gade i od kog zaziru ali na koji je najlakše svaliti deo krivice, tada ćemo možda i imati šanse da ga smaknemo izbornim procesom. SNS je dobio te izbore koji su označili prekretnicu u našoj modernoj istoriji i skrenuli nas sa kursa demokratije, upravo zato što se obratio delu naroda na koji je građanska opcija čini se zaboravila.

 

MORAMO je bila užasna opcija baš zato što su nastavili tim putem, ne kapirajući da srpskog seljaka ne zanima da li dabrovi izumiru u Srbiji, već da li će mu neko sagraditi put ili školu; SPN se ove godine opametio i tu je bio Miki Aleksić, koji je trebalo da predstavlja tog čoveka iz naroda. Vučić opstaje na vlasti između ostalog i zato što ljude drži u konstantnom strahu za bolje sutra, za hleb, vodu i goli život - u takvim uslovima se oni teško okreću demokratskim vrednostima.

 

Iz ove perspektive, kad sam videla da su se moroni iz opozicije dosetili jedino štrajka glađu (i prekidali ga zbog slave), povukla bih glas koji sam im dala. Jer očigledno ne kapiraju kako smo glasali za njih isključivo zato što su nasuprot SNS-u. Kakav flešbek na Tomu 2011. jbt, a i to je uradio na nagovor parizera... 

 

Inače smatram da ovaj... čovek neće otići mirno sa vlasti, tako što će izgubiti izbore kao Koštunica ili Tadić. Ne, njega ćemo morati da rušimo na ulici. Mogli bismo da ih smenimo na izborima kad bi ovo bila demokratska država, a nije u praksi, mada na papiru to jeste. Srbija nema nijedno obeležje demokratske države već je odavno poprimila obrise autokratske države i shodno tome će se promeniti i vlast u njoj. Dotle, nikakve mirne protestne šetnje i štrajkovi glađu nisu rešenje.

Edited by DameTime
  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Nicklord said:

Da su Tadić, Radulović ili Jeremić prošli cenzus isto bi radili ovo što sad radi Nestorović - izmišljali nešto kako nema dogovora sa SPN pa malo Kosovo pa malo nemačko-francuski plan.

 

Da, bas su to iste opcije. Zapravo, jedino sto im je zajednicko je sto nisu SPN, po svemu ostalom se razlikuju.

 

NS je do 2022. godine bio u zajednickom frontu sa SSP, DS i PSG, dakle, sa opcijama koje imaju drugacije ideoloske profile od njih. I njih i SDS je pocepao SSP, valjda misleci da ce vecina biraca u BG birati izmedju njihove liste i SNS liste, pa su, eto, desnicarima vaznije promene nego ideologija. Mozda su im i vazne promene, ali vrlo je licemerno njima naturati da glasaju za PSG, ZLF, DS ili SSP, iako niko sa druge strane ne bi glasao za NS, NO ili NADA koaliciju.

 

MI-GiN je samo modernija verzija SRS - ista prica kako je SNS ipak desnije, proruskije i vise nacionalisticki orijentisan nego frakcije DS + ex NDBG, pa, eto, ni u snu ne mogu sa "izdajicima i stranim placenicima", a SNS "i nije tako los, nego bi mogli malo vise da udare po odbrani Kosova i rusofiliji". Jasno je da lazu jer su placeni, to niko ko zeli glasove ne bi izjavio jer im i odgovara sto slabiji SNS kao sto je i SRS ranije odgovarao sto slabiji DSS (no, tada smo imali demokratiju, a ne vrhovnog lopova koji na platnom spisku ima pola opozicije).

 

Evo i sad je Nestorovic prvo najavio da "moze sa SNS u BG", pa su onda stigli protesti, pa sada preti kako ce sa SNS ako se ne odustane od rusenja rezima na ulici. Klasicna Vuciceva poruka da nudi nove izbore u BG u zamenu za odustajanje od pobune protiv kradje.

Link to comment
Share on other sites

On 12/19/2023 at 8:34 AM, shonke said:

Logika ti je vrlo pogrešna. NS je trebalo da dobije tačno 0 glasova. Vi koji ste glasali za njih ste bacili parizeru sve te glasove. To je jedina činjenica. Nikakve strateške odluke dela glasača spn nije trebalo da se dese nego svako ko je hteo da promeni vlast na bilo kom nivou je trebalo da glasa za spn. Sve ostalo, čak i francuz, su opcije vrlo sumnjivog background-a ili potpunog nedostatka perspektive (ns, tadić +ludi radule i slično). To se jasno videlo mnogo pre 17.12.

Sent from my SM-A525F using Tapatalk
 

 

Da li bi ti glasao za jednu zajednicku listu na kojoj bi se nasli i NS i DS i SSP i ZLF i Dveri i NDSS i POKS i PSG i NPS? Ako je odgovor da, onda bih ti samo rekao da iskreno zelis da SNS ode, ali si mnogo naivan jer bilo koja lista DS derivata + PSG/ZLF nema sanse da ima bar 56 odbornika u BG i to je jasno svima.

 

Ako je odgovor ne, onda ti i nije cilj rusenje SNS, nego samo da "gradjanska opcija" sama dodje na vlast, odnosno posmatras ove izbore kao izbore izmedju ideologija, pa su ovi iz SSP+ZLF Laburisti+zeleni, SNS su Konzervativci, a Dveri, NS i NDSS su UKIP, pa, eto, bolje i da Konzervativci ostanu na vlasti nego da se UKIP pita za bilo sta.

 

To je sve super, ali onda ocekujem razumevanje kada razni Nestorovici, Zavetnice i Seselji pocnu da pricaju kako su izbori legitimni i kako nema sta da se glasa za "izdajnika Milosa Jovanovica ili Boska Obradovica koje ambasador USA gura u parlament" nego bolje da SNS vecno vlada nego da se "prozapadnjaci" ista pitaju u drzavi.

Link to comment
Share on other sites

Što se tiče izbornih mahinacija, krađe glasova i fantomskih birača... Sve to se znalo još pre izbornog dana. SNS je mafija ali sa dobrom logistikom, oni su već dan nakon raspisivanja izbora (možda i ranije) krenuli sa sastavljanjem spiskova "sigurnih glasova".

 

Nedopustivo je da je opozicija dozvolila da to tek tako prođe, pa se sad retroaktivno žale i ukazuju na malverzacije. Morali su da se pripreme na ovo jer Vučić je skroz u fazonu sve dam, vlast ne dam! i on će izbore dobijati na svaki raspoloživ način. Pored toga, OPET su dozvolili da SNS prvi izađe sa preliminarnim rezultatima izbora...

 

Što se tiče stranih posmatrača, Vučić će za ovo sigurno dobiti packe i odatle tihovanje Zapada te trenutni izostanak čestitki na pobedi. Međutim, bojim se da ga njegova politika u vezi Kosova (dao ga je, ali loži Srbe da ga nije dao) u njihovim očima i dalje preporučuje. Oni će podržati njegovu smenu tek onda kad njegova politika više ne bude u skladu sa njihovim interesima, kao što je bilo i sa Tadićem.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, goldberg said:

Da li bi ti glasao za jednu zajednicku listu na kojoj bi se nasli i NS i DS i SSP i ZLF i Dveri i NDSS i POKS i PSG i NPS? Ako je odgovor da, onda bih ti samo rekao da iskreno zelis da SNS ode, ali si mnogo naivan jer bilo koja lista DS derivata + PSG/ZLF nema sanse da ima bar 56 odbornika u BG i to je jasno svima.

 

Ako je odgovor ne, onda ti i nije cilj rusenje SNS, nego samo da "gradjanska opcija" sama dodje na vlast, odnosno posmatras ove izbore kao izbore izmedju ideologija, pa su ovi iz SSP+ZLF Laburisti+zeleni, SNS su Konzervativci, a Dveri, NS i NDSS su UKIP, pa, eto, bolje i da Konzervativci ostanu na vlasti nego da se UKIP pita za bilo sta.

 

To je sve super, ali onda ocekujem razumevanje kada razni Nestorovici, Zavetnice i Seselji pocnu da pricaju kako su izbori legitimni i kako nema sta da se glasa za "izdajnika Milosa Jovanovica ili Boska Obradovica koje ambasador USA gura u parlament" nego bolje da SNS vecno vlada nego da se "prozapadnjaci" ista pitaju u drzavi.

 

Glasao bih za listu na kojoj bi bile sve opozicione stranke, bez obzira na sumnju u nečiju opozicionu poziciju, bez obzira na ideološko ili dnevno političko neslaganje sa nekima od njih, ali da glasam za nekog sa kojim imam u svemu suprotne stavove, iz taktičkih razloga, a da on nije hteo da, iz taktičkih razloga, pravi koaliciju ni sa ideološki bliskim strankama a kamoli sa svima , kome je politički program suprotan većini stavova svih opozicionih glasača, e to ne mogu. Nisam nikad, bar od 2012. godine mislio da će vlast srušiti jedna lista, neka prave 3-4, ali neka izbornu taktiku prave strane a neka ne očekuju od mene da glasam za crnog đavola lično, može crni đavo u paketu sa manje crnim da prođe.

 

4 hours ago, DameTime said:

Što se tiče izbornih mahinacija, krađe glasova i fantomskih birača... Sve to se znalo još pre izbornog dana. SNS je mafija ali sa dobrom logistikom, oni su već dan nakon raspisivanja izbora (možda i ranije) krenuli sa sastavljanjem spiskova "sigurnih glasova".

 

Znalo se i pre izbora da će biti prevare, samo raspisivanje izbora je prevara, ali nije opozicija imala mnogo izbora, već su pokušali sa bojkotom, nije imalo smisla, pokušali sa sa nekim "poboljšanim uslovima", ništa, sada imaju u rukama argumente koji se ne mogu ignorisati, koji su naterali strane posmatrače da se izjasne, dobili su malu prednost, ali je daleko neki preokret. 

Slažem se sa tobom i drugima koji smatraju da štrajk glađu nije dobra ideja, sad je potreban aktivan otpor a ne pasivno čekanje na humanost vlasti.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, goldberg said:

 

Na primer, u Svedskoj imas 2 stranke desnog centra (L i C) i jednu stranku levice (MP - zeleni), koje uvek prelaze cenzus od 4% jer glasaci desnice i levice takticki glasaju za njih. U eri drustvenih mreza da mi ne mozemo da se dogovorimo da poguramo sve liste iznad ovog bednog cenzusa nego radimo stalno istu stvar i mastamo da glasamo na normalnim izborima - stvarno nemam komentara, osim da ce Vucic takve jahati jos 20 godina.

 

 

Drugim recima, glasao si kao da su ovo normalni izbori, za svoju opciju i ne bi ni glasao za SPN da je kojim slucajem NDBG/ZLF ne postoji i da se NS i Dveri nalaze na toj listi.

 

Vec sam napisao, bilo je jasno svima osim ljudima kojima Vucic smeta manje od "zlih desnicara" (drugim recima, toplo im je i moze da se klopa za razliku od devedesetih) i nerealnim optimistima da SPN NE MOZE DO VECINE BEZ BAREM DVA KOALICIONA PARTNERA. Evo, izvinjavam se i tebi i ostalima sto vicem, ali jace je od mene, stvarno mi je dosta vise da ponavljam stalno jedno te isto i ljudi i dalje mastaju da mogu SNS + bilo sta sto lici na desnicu da spuste na ispod 50% mandata.

 

Na proslim izborima glasao sam za NDBG na republici i za Dveri - POKS na beogradskim izborima i tada nisam bacio glas. Da nas se vise pravilo blesavo i glasalo za Ujedinjene, ne bi ni dosli do onolikog broja mandata ni do 55-55 u jednom trenutku. Na BG izborima mi je dilema bila izmedju SDS liste i Dveri - POKS i, kao sto vidis, tada nisam pogresio, sada jesam jer glasacima ocigledno nema pomoci niti postoji vecina ovde za rusenje Vucica.

 

Tako da, meni prebacivati da glasam za NS jer mi se, kao dopadaju prosto ima osnove samo ako se pravis da nisi citao moje postove ili si neobavesten kao Kostunica. Moj stav je jasan - treba glasati i za crnog djavola ako mu je u interesu da rusi Vucica i SNS i nadati se da ce taj djavo nekako da se gogega do cenzusa. To je jedino bitno, kome nije, taj neka uziva u glasanju iz ideala.

 

I jos nesto - sto pre treba prestati sa narativom da su izbori u Srbiji borba da konacno "nasa" (gradjanska, proEU) opcija dodje na vlast i da je izbor samo izmedju njih i SNS rezima, pa neka se glupi nacionalisti opredele sta me je vaznije, ideologija ili demokratija. Mislim, niko ovde ne bi glasao za koaliciju NS-DSS-Dveri protiv SNS, hajde onda da ne trazimo od drugih ljudi da biraju razne varijante DS umesto SNS.


Nije ti dobro poredjenje jer L, C i MP u swe nisu jucer sklepane stranke ili stranke nastale cepanjem nekih drugih. Te stranke postoje decenijama, imaju stabilno jezgro u birackom telu, razvijenu infrastrukturu, clanove i aktiviste, i nikad nisu imale problem s cenzusom. Poslednjih godina imaju jer im SD otima birace, ali to cini i svim drugim strankama, koliko god ih ima. Zato nekakvo stratesko glasanje nikad nije bilo ozbiljna opcija, ne u situaciji kad svi kubure s procentima. Ljudi glasaju slobodno i bez kalkulacija, a jedino sto je razlicito u odnosu na ranije, jesu cudne i ne bas prirodne postizborne koalicije. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, DameTime said:

Opet nekakve prozivke krezube Srbije, odnosno ljudi koji žive van Beograda (da ne kažem van kruga dvojke). Taj i takav odnos, tadašnje vlasti a sadašnje opozicije, ali i njihovih pristalica, je bio glavni adut u rukama čoveka koji je danas na čelu ove mafijaške vlasti.

 

Onog trenutka kad građanska opozicija shvati da im je za rušenje Vučića neophodna podrška i tog dela glasačkog tela, kog se toliko gade i od kog zaziru ali na koji je najlakše svaliti deo krivice, tada ćemo možda i imati šanse da ga smaknemo izbornim procesom. SNS je dobio te izbore koji su označili prekretnicu u našoj modernoj istoriji i skrenuli nas sa kursa demokratije, upravo zato što se obratio delu naroda na koji je građanska opcija čini se zaboravila.

 

MORAMO je bila užasna opcija baš zato što su nastavili tim putem, ne kapirajući da srpskog seljaka ne zanima da li dabrovi izumiru u Srbiji, već da li će mu neko sagraditi put ili školu; SPN se ove godine opametio i tu je bio Miki Aleksić, koji je trebalo da predstavlja tog čoveka iz naroda. Vučić opstaje na vlasti između ostalog i zato što ljude drži u konstantnom strahu za bolje sutra, za hleb, vodu i goli život - u takvim uslovima se oni teško okreću demokratskim vrednostima.

 

Prozivke na račun krezubih se, istina, mogu videti u ovim danima kada su ljudi besni i razočarani, ali je ja ne vidim od predstavnika opozicije. Slažem se da u opoziciji treba da postoji i jedna populistička komponenta koja bi lakše doprla do tih glasača, ali da bi uopšte imala te šanse, potrebno je da se više nas običnih pristalica opozicije uključi u smislu ajd da kažem aktivizma, kako bi imala od čega da se stvori potrebna organizacija i infrastruktura koja će moći da prodre u sns telo, a ne da sedimo kod kuće i čekamo da nam Marinika i Aleksić završe posao.

 

Međutim, napravio bih razliku između "krezubih" i onih koji uopšte nisu krezubi ali se postavljaju kao predstavnici i glasnogovornici tih krezubih, kao što su:

 

- onaj neki funkcioner iz RS koji izjavi kako "krug dvojke nije geografska odrednica već mentalna bolest"

- Nestorov pajtaš Pavić koji kaže da sve koji su glasali za SPN treba da bude sramota

- rendom komentator sa neta koji iskuka kako glasači SPN preziru i ne pokazuju poštovanje prema običnom narodu i da to ne može tako, nakon čega te iste ljude kojima zamera nedostatak poštovanja nazove politički nepismenim debilima

- ljude koji na ovako kreativan i edgy način koriste AI:

Spoiler

Sy8fkIZ.jpg

 

Za ovakve "desne" "osvešćene" "intelektualce" iz kruga dvojke nemam više razumevanja.

 

Sad za koji dan imam tradicionalno prednovogodišnje druženje uz pivo sa ekipom sa fudbala, u kojoj je jedan čovek koji je u ovom fazonu i glasao je ovaj put za Nestora. Godinama već ja tu pristupam fino, rečenicama poput "razumem te potpuno, ali da li si uzeo u obzir sledeći faktor...", ali ako i ovoga puta krene u tu spiku, olupaću mu kriglu o glavu. Videćemo da li samo verbalno.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Bojkot danas bi bio potpuno druga stvar u odnosu na onaj 2020. godine. Tada je međunarodna javnost bila zauzeta koronom a bojkot je podržalo dve liste po 5% . Nedovoljno da skrene pažnju na sebe. Sada bi bojkot organizovala lista sa 25% a ako se Francuz priključi, u šta sumnjam, onda 30%. To je već nešto što EU ne može da prećuti. Imamo i negativne ocene ovih izbora tako da ne može da se kaže da opozicija izmišlja razloge. Treba oni to dobro da ispitaju, pre svega kakav uticaj time mogu da postignu da se pitanje internacionalizuje. Uticaj na Vučića naravno neće biti nikakav, toj bitnazi je vlast važnija od svega. Takođe neka aktivnost mora da postoji ovih 6 meseci da se održi tema u javnosti do sledećih izbora.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, goldberg said:

 

I NS i SDS iz proslih izbora su nas poraz, mislim na nas koji zelimo samo da skinemo zlo sa vlasti i ne interesuju nas ideloske podele ili sarene laze o necemu sto se nikad nece desiti (bilo to clanstvo u EU i prosperitet zemlje za 10 godina bilo to povratak Kosova).

 

Na primer, u Svedskoj imas 2 stranke desnog centra (L i C) i jednu stranku levice (MP - zeleni), koje uvek prelaze cenzus od 4% jer glasaci desnice i levice takticki glasaju za njih. U eri drustvenih mreza da mi ne mozemo da se dogovorimo da poguramo sve liste iznad ovog bednog cenzusa nego radimo stalno istu stvar i mastamo da glasamo na normalnim izborima - stvarno nemam komentara, osim da ce Vucic takve jahati jos 20 godina.

 

 

Drugim recima, glasao si kao da su ovo normalni izbori, za svoju opciju i ne bi ni glasao za SPN da je kojim slucajem NDBG/ZLF ne postoji i da se NS i Dveri nalaze na toj listi.

 

Vec sam napisao, bilo je jasno svima osim ljudima kojima Vucic smeta manje od "zlih desnicara" (drugim recima, toplo im je i moze da se klopa za razliku od devedesetih) i nerealnim optimistima da SPN NE MOZE DO VECINE BEZ BAREM DVA KOALICIONA PARTNERA. Evo, izvinjavam se i tebi i ostalima sto vicem, ali jace je od mene, stvarno mi je dosta vise da ponavljam stalno jedno te isto i ljudi i dalje mastaju da mogu SNS + bilo sta sto lici na desnicu da spuste na ispod 50% mandata.

 

Na proslim izborima glasao sam za NDBG na republici i za Dveri - POKS na beogradskim izborima i tada nisam bacio glas. Da nas se vise pravilo blesavo i glasalo za Ujedinjene, ne bi ni dosli do onolikog broja mandata ni do 55-55 u jednom trenutku. Na BG izborima mi je dilema bila izmedju SDS liste i Dveri - POKS i, kao sto vidis, tada nisam pogresio, sada jesam jer glasacima ocigledno nema pomoci niti postoji vecina ovde za rusenje Vucica.

 

Tako da, meni prebacivati da glasam za NS jer mi se, kao dopadaju prosto ima osnove samo ako se pravis da nisi citao moje postove ili si neobavesten kao Kostunica. Moj stav je jasan - treba glasati i za crnog djavola ako mu je u interesu da rusi Vucica i SNS i nadati se da ce taj djavo nekako da se gogega do cenzusa. To je jedino bitno, kome nije, taj neka uziva u glasanju iz ideala.

 

I jos nesto - sto pre treba prestati sa narativom da su izbori u Srbiji borba da konacno "nasa" (gradjanska, proEU) opcija dodje na vlast i da je izbor samo izmedju njih i SNS rezima, pa neka se glupi nacionalisti opredele sta me je vaznije, ideologija ili demokratija. Mislim, niko ovde ne bi glasao za koaliciju NS-DSS-Dveri protiv SNS, hajde onda da ne trazimo od drugih ljudi da biraju razne varijante DS umesto SNS.

 

Ne, glasao sam za SPN, između ostalog zbog ljudi koje posebno cenim, vodeći računa da će  uz to, moj glas biti najbolje upotrebljen, jer je to ujedno i najveća opoziciona lista, koja može kumulativno najviše da doprinese u opozicionom bloku.

Prosto je realnost takva, da NS više nije ista stranka, koja je bila dok ih nisu napustili Aleksić i Ponoš i da je njihov potencijal da bilo šta preokrenu toliko slab, da nikakvo taktičko glasanje za njh ne bio donelo preokret.
Ne sumnjam da je Đilas imao udela u tom njihovom razlazu, ali u krajnoj liniji, nisu baš ni ova dvojica maloletni da ih on privuče tek tako, nešto je očito bilo i do Jeremićevog vođenja stranke, čim nije znao da zadrži dva svoja najbolja čoveka.
Nakon svega toga, prirodan savez takve NS su bile desničarske stranke, ali je tupavi Boško Obradović, umesto da povuče pobednički potez, ostao uz Zavetnike nakon njihove sabotaže dogovora, čime je i uništio sebe i svaku šansu da opozicija u celini zaista i dobije većinu na ovim BG izborima.
Da su DSS/POKS, Dveri i NS ušli na zajedničku listu imali bi 10-12%, što bi potpuno anuliralo ovaj DB projekat sa Nestorovićem, a rešili bi se i  Zavetnika, koji su opozicija, koliko i ovi klovnovi iz Trećeg Oka.
Znajući da su desničari najslabija karika u opozicionom korpusu, Vučić je tu udario najjače i od tri rascepkane liste, samo jedna je prešla cenzus, nedovoljno da u zbiru sa SPN-om uradi bilo šta, čak i da nije bilo ove krađe sa fantomskim glasačima, čak i da su se i Tadić i Jeremić volšebno dogegali do cenzusa, opet bi ostali bi bez većine, jer je GIK u međuvremenu navukao još jedan mandat SNS-u, na račun SPN-a.

Da je još samo NS prešla cenzus, opozicija bi u zbiru imala 2 odbornika više i to bi bio vrlo mali  korak za opoziciju, a veliki jedino za Jeremića i njegov ego.
To je i bio razlog zašto sam inicijalno reagovao na onaj tvoj post, koji si završio u stilu - eto kad niste hteli da glasate taktički sad neka vam Vučić vlada do 2038-e itd.
Ja stvarno ne znam do kad će Vučić da vlada i kad će da padne, ali to nikada nije zavisilo od Vuka Jeremića i ovakve Narodne stranke, niti će.
Generalno, nemam nekih neslaganja sa tvojim stavovima ovde, naprotiv, ali ovo sa taktičkim glasanjem za NS je od starta bio probušen balon i zaista ne znam zašto i dalje insistiraš na tome.
Ako ti je za utehu, razlozi ovakvih izbornih rezultata, ipak leže pre svega na izbornoj krađi i nejednistvu desne opozicije, a ne zato što mi ostali nismo taktički glasali za njih.
Kako god bilo, više nema dileme da se mora čvrsto istrajati na iole fer izbornim uslovima, pre bilo kakvih novih izbora, bez toga će sve ostati samo prazna priča.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Smrtokapa said:

- ljude koji na ovako kreativan i edgy način koriste AI:, ali ako i ovoga puta krene u tu spiku, olupaću mu kriglu o glavu. Videćemo da li samo verbalno.

Bolje ga napiješ jako, pa kad krene u wc samo mala pomoć niz stepenice. Ja mislim na kolege forumaše.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Div said:

Znalo se i pre izbora da će biti prevare, samo raspisivanje izbora je prevara, ali nije opozicija imala mnogo izbora, već su pokušali sa bojkotom, nije imalo smisla, pokušali sa sa nekim "poboljšanim uslovima", ništa, sada imaju u rukama argumente koji se ne mogu ignorisati, koji su naterali strane posmatrače da se izjasne, dobili su malu prednost, ali je daleko neki preokret. 

 

Naravno da i sada treba da reaguju, baš bi bio skandal da ne izađu ni sa čim nego da budu zadovoljni sa svojih 15-20% (kao što su iz MORAMO bili superhepi sa 5% i time dali legitimitet onim izborima). Samo ukazujem na to da se iz SNS-a nisu pretrgli da sakriju izbornu krađu ni pre ni na dan izbora, te da se moglo i proaktivno reagovati. 

 

4 hours ago, Div said:

Slažem se sa tobom i drugima koji smatraju da štrajk glađu nije dobra ideja, sad je potreban aktivan otpor a ne pasivno čekanje na humanost vlasti.

 

Pasivnost je glavni problem ovog naroda, iako smo generalno nezadovoljni. Bila sam i na SPN protestima ali i na mnogim prethodnim, uključujući i one 2017. ko ih se seća. Ali mi više ne pada na pamet da izlazim na mirne proteste, gde šetamo besciljno do neke institucije, zablejimo tu, a Vučić posle u nastupu na Pinku kaže: nEćU jA iZvOdItI pOLicIju, oVo jE sLoBodNa ZeMljA, nAroD iMa PrAvO dA šEtA. 

 

Velika je šteta da su SPN protesti propali, jer je postojao bes naroda, neka energija koja je mogla da se iskoristi samo to nije imao ko da uradi. Onda su se i protesti osipali vremenom, na šta parizer i računa.

 

Posle ovih izbora vidimo da nemamo baš mnogo opcija:

  1. Jedna zajednička opoziciona lista, DOS-a-like, što neko reče nek se zove prosto i jednostavno - OPOZICIJA. Za nju ćemo glasati svi koji smo protiv SNS režima, bez obzira na ideologiju. Za pobedu na republičkom nivou možda ni to ne bude dovoljno, a svakako će Vučić morati dovoljno da zasere da i Zapad podrži njegovo skidanje s vlasti.
  2. Da izađemo na ulice i pravimo baš velika sranja, ali i za to je poželjna tačka 1 koja bi predstavljala tu jaku opozicionu energiju oko koje ćemo se okupiti.

 

28 minutes ago, Smrtokapa said:

Prozivke na račun krezubih se, istina, mogu videti u ovim danima kada su ljudi besni i razočarani, ali je ja ne vidim od predstavnika opozicije. Slažem se da u opoziciji treba da postoji i jedna populistička komponenta koja bi lakše doprla do tih glasača, ali da bi uopšte imala te šanse, potrebno je da se više nas običnih pristalica opozicije uključi u smislu ajd da kažem aktivizma, kako bi imala od čega da se stvori potrebna organizacija i infrastruktura koja će moći da prodre u sns telo, a ne da sedimo kod kuće i čekamo da nam Marinika i Aleksić završe posao.

 

Pardoniraj, mislila sam baš na forum jer sam čitala šta se pisalo na temu dok sam bila u banovini. Odmah je krenula standardna podela, mi Beograđani (poželjno sa Vračar i Dorćol historicala) smo uvek bili opozicija, dok ovi seljaci iz marginalnih beograCkih opština, a tek oni u unutrašnjosti, baš oni su za sve krivi... 

 

Pozitivna stvar je što su isturili Mikija (koji je inače iz mog kraja i bivši predsednik moje opštine), čak se i u nekom od kampanjskih spotova obraćao upravo poljoprivrednicima. Slažem se da se do većeg broja ljudi može doći angažovanjem aktivista, no, veliki broj se aktivirao i za ove izbore a onda vidiš šta @Pletilja kaže i da nisu reagovali na neke stvari. Takvo ponašanje dodatno obeshrabruje aktiviste.

 

Prošle godine sam već pisala o tome, ali ponoviću. U mom selu SNS ima ubedljivu većinu, ali stvarno ubedljivu, tipa podršku od 70-80%. Kad sam pitala ljude zašto glasaju za njih, nijedan odgovor nije bio zato što baš vole Vučića, smatraju njegovu politiku ispravnom i sl. Odgovor je bio recimo da je SNS (iliti Vučić, pošto ih izjednačavaju) asfaltirao neki put.

 

Ljudi koji žive na tom nekom brdu bi svake zime bili zavejani jer je put loš i ne bi mogli da siđu do prodavnice u centru sela, doslovno. Daklem, SNS je opcija koju ljudi podržavaju iz koristi - bilo da se učlane kako bi zadržali radno mesto, pokupili što više kajmaka ili, kao što je slučaj sa siromašnijim delom stanovništva u provinciji, zato što od vlasti očekuju nešto za svakodnevno funkcionisanje. 

 

28 minutes ago, Smrtokapa said:

Međutim, napravio bih razliku između "krezubih" i onih koji uopšte nisu krezubi ali se postavljaju kao predstavnici i glasnogovornici tih krezubih, kao što su:

 

- onaj neki funkcioner iz RS koji izjavi kako "krug dvojke nije geografska odrednica već mentalna bolest"

- Nestorov pajtaš Pavić koji kaže da sve koji su glasali za SPN treba da bude sramota

- rendom komentator sa neta koji iskuka kako glasači SPN preziru i ne pokazuju poštovanje prema običnom narodu i da to ne može tako, nakon čega te iste ljude kojima zamera nedostatak poštovanja nazove politički nepismenim debilima

- ljude koji na ovako kreativan i edgy način koriste AI:

  Reveal hidden contents

Sy8fkIZ.jpg

 

Za ovakve "desne" "osvešćene" "intelektualce" iz kruga dvojke nemam više razumevanja.

 

To se dešava upravo zato što građanska opcija prozivanjem krezubih daje oružje u ruke desničarima. Čim se napravi podela na "mi" i "oni", ovi naravno gledaju da se dodvore tom krezubom delu birača, jer njih ima više. Ne znam zašto je problem to priznati i suočiti se sa istinom, a ukoliko nam je svima cilj da mafija sa vlasti ode, građanska opozicija će morati da proguta i poneku gorku pilulu, kao npr. saradnju sa desničarima i nekim tamo seljacima koji glasaju za asfaltiranje puta.

 

Ukoliko je cilj gledati sa visine na one krezube što glasaju za Vučića, dok smo mi za opoziciju, onda je on već ispunjen. 

 

28 minutes ago, Smrtokapa said:

Sad za koji dan imam tradicionalno prednovogodišnje druženje uz pivo sa ekipom sa fudbala, u kojoj je jedan čovek koji je u ovom fazonu i glasao je ovaj put za Nestora. Godinama već ja tu pristupam fino, rečenicama poput "razumem te potpuno, ali da li si uzeo u obzir sledeći faktor...", ali ako i ovoga puta krene u tu spiku, olupaću mu kriglu o glavu. Videćemo da li samo verbalno.

 

Bold: Jako me zanima ishod, javljaj 😄 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Klotzen said:

Bojkot danas bi bio potpuno druga stvar u odnosu na onaj 2020. godine. Tada je međunarodna javnost bila zauzeta koronom a bojkot je podržalo dve liste po 5% . Nedovoljno da skrene pažnju na sebe. Sada bi bojkot organizovala lista sa 25% a ako se Francuz priključi, u šta sumnjam, onda 30%. To je već nešto što EU ne može da prećuti. Imamo i negativne ocene ovih izbora tako da ne može da se kaže da opozicija izmišlja razloge. Treba oni to dobro da ispitaju, pre svega kakav uticaj time mogu da postignu da se pitanje internacionalizuje. Uticaj na Vučića naravno neće biti nikakav, toj bitnazi je vlast važnija od svega. Takođe neka aktivnost mora da postoji ovih 6 meseci da se održi tema u javnosti do sledećih izbora.

Vrlo je zajebana situacija za opoziciju

Ako se odluce za bojkot ostaju bez icega a ako izadju na izbore pitanje kako ce jedan dobar deo njihovih biraca reagovati ako posle ovakih izbora pod istim ili slicnim uslovima izadju

U BG se ne odlucuje pa skoro ni o cemu obzirom da GO(osim onih perifernih koji imaju svoja JP) ne odlucuju bukvalno nista osim da podele vaucere neke,besplatne izlete i sl,sve ostalo je na gradu pa ce inace izlaznost vrlo verovatno biti dosta niza kao i uvek na samo opstinskim u BG a zna se kome to odgovara.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, DameTime said:

Prošle godine sam već pisala o tome, ali ponoviću. U mom selu SNS ima ubedljivu većinu, ali stvarno ubedljivu, tipa podršku od 70-80%. Kad sam pitala ljude zašto glasaju za njih, nijedan odgovor nije bio zato što baš vole Vučića, smatraju njegovu politiku ispravnom i sl. Odgovor je bio recimo da je SNS (iliti Vučić, pošto ih izjednačavaju) asfaltirao neki put.

 

Ljudi koji žive na tom nekom brdu bi svake zime bili zavejani jer je put loš i ne bi mogli da siđu do prodavnice u centru sela, doslovno.

Meni je ovo baš poražavajuće. Jel stvarno da je SNS nešto uradio oko toga dok drugi nisu? Ili je samo jeftina propaganda u pitanju, dok se u stvari ništa posebno nije desilo?

 

Ako je tako, razumem meštane tok sela. Srbija nije samo Beograd i okolina. 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, goldberg said:

 

Da, bas su to iste opcije. Zapravo, jedino sto im je zajednicko je sto nisu SPN, po svemu ostalom se razlikuju.

 

NS je do 2022. godine bio u zajednickom frontu sa SSP, DS i PSG, dakle, sa opcijama koje imaju drugacije ideoloske profile od njih. I njih i SDS je pocepao SSP, valjda misleci da ce vecina biraca u BG birati izmedju njihove liste i SNS liste, pa su, eto, desnicarima vaznije promene nego ideologija. Mozda su im i vazne promene, ali vrlo je licemerno njima naturati da glasaju za PSG, ZLF, DS ili SSP, iako niko sa druge strane ne bi glasao za NS, NO ili NADA koaliciju.

 

MI-GiN je samo modernija verzija SRS - ista prica kako je SNS ipak desnije, proruskije i vise nacionalisticki orijentisan nego frakcije DS + ex NDBG, pa, eto, ni u snu ne mogu sa "izdajicima i stranim placenicima", a SNS "i nije tako los, nego bi mogli malo vise da udare po odbrani Kosova i rusofiliji". Jasno je da lazu jer su placeni, to niko ko zeli glasove ne bi izjavio jer im i odgovara sto slabiji SNS kao sto je i SRS ranije odgovarao sto slabiji DSS (no, tada smo imali demokratiju, a ne vrhovnog lopova koji na platnom spisku ima pola opozicije).

 

Evo i sad je Nestorovic prvo najavio da "moze sa SNS u BG", pa su onda stigli protesti, pa sada preti kako ce sa SNS ako se ne odustane od rusenja rezima na ulici. Klasicna Vuciceva poruka da nudi nove izbore u BG u zamenu za odustajanje od pobune protiv kradje.

Zadivljujuća je upornost kojom guraš svoj narativ i ne odustaješ od istog.

 

Hajde da probam da objasnim zašto verujem da je narativ (duboko) pogrešan, iako sam više puta pisao o tome. U Srbiji 2023. ne može biti nikakvog govora o ideologijama, levici, desnici, pa čak ni pitanja poput Kosova i EU nemaju više skoro pa nikakvu važnost. Osnovni kriterijumi po kojima se ljudi opredeljuju za stranke danas nemaju skoro ni 2% veze sa onim što se i dalje smatra za neki kriterijum.

 

Krenimo od Nestorovića, jedne barabe, korumpiranog lekara i lukavog šarlatana, mada bi ga ponašanje tokom pandemije moglo svrstati već tada i među kriminalce. Ko je glasao za Nestorovića? Kao prvo, prilično sam siguran da mu je dobar komad glasova namaknut čistom krađom, sipanjem listića koji su u Beogradu vredeli više nego listići snsa. Drugo antisistemski idioti koji smatraju da su sve skapirali, da su izbori ionako namešteni, ali ne onako kako jesu namešteni (krađom snsa) već da ih mitski oni nameštaju (Epstin, Gejts, MMF, templari) i daj da se onda nasprdamo. To su antivakseri, neobrazovani i ne preterano bistri ljudi koji ne razumeju brze promene u svetu, koji se ne osećaju dobro u današnjici, a kojima nije moguće da se pomire sa činjenicom da ne mogu da razumeju svet, posebno prkosni jer se i oni pitaju nešto, jer su izbori jedna ravan u kojoj su zajedno sa drugima, jedan sistem u kojem smo svi komplanarne tačke, za promenu. Treći, manji segment su klinci koji su glasali za Belog - Šećeroski sindrom, koji su u fazonu od nas ništa ne zavisi, daj da se sprdamo. Na kraju, mooožda ima i par procenata onih koji su iskreno u nekom radikalskom fazonu, a kojima su Francuz, Vilica i Boško nedovoljni, ali ovo je verovatno ispod 5% doktorovih glasača. Dakle ni i od ideologije, osim ako ta ideologija nije miks čiste krađe i nesam školovala fazona.

 

Jeremić vodi besmislenu politiku već jako dugo, a uporno građenje narativa na odbijanju francusko-nemačkog plana je posebno neoprostiva greška, antivremenska i jednostavno politički promašaj. Tokom protesta protiv nasilja, Miki se profilisao kao dobar i sposoban govornik, organizator i relativno novo lice. Umesto da pokuša da uradi sa njim ono što je Đilas uradio sa Marinikom, da ga načini licem stranke, prepoznajući svoju ne samo nesposobnost da komunicira sa biračima, već i odijum koji izaziva kod određenog procenta, on se opredelio za političke mumije Sandu i diskutabilnog Gajića. Zaista, i pored najbolje volje, i kao neko ko je voljan da uključi sve moguće opozicione snage u savez, podgrevanje Jeremićevog političkog leša je u ovom trenutko bilo potpuno besmisleno. Košarkaškim rečnikom, Đilas mu je ponudio mesto u prvoj petorci i ulogu prvog šutera (koju ovaj solidno obavlja), dok mu je Jeremić nudio mesto na kraju klupe, sa po 2 minuta u garbage timeu.

 

Glasove snsa ne bih ni komentarisao prosto jer ih je toliko mnogo ukradeno, da mi zaista ne možemo da znamo da to nije u pitanju i celih 50% glasova, tako da je to jedna da tako kažemo neosmotriva veličina sistema, osim što je neupravljiva. I dalje tvrdim: stokholmski sindrom mučenici, izrazito neinteligentni mučenici koji nisu u stanju da osmisle dalje od dve nedelje i gomila ucenjenih, te banda koja ih uteruje u torove i buseve za pare. Ali koliko ih ima, samo Bog zna. Svakako nikakav uticaj ideologija - ista ekipa bi glasala i da sns krene da zastupa stavove Kurdske Komunističke Partije ili Likuda ili Fratelli d Italia.

 

Dolazimo do SPN i brodoloma Dveri i relativnog uspeha Francuza. Uveren sam da je uspeh Francuza dobrim delom došao iz činjenice da je bio izrazito prijateljski nastrojen prema SPN, te da bi u suprotnom doživeo sličnu sudbinu poput Boška kojeg je smrad zavetnice odao kao potencijalnog spavača. Uz napomenu da Milošu ni malo ne verujem, neko će morati da služi kao kontejner za nacionalne glasove (nazovimo ih tako), a on za sada pametno igra, ostavljajući stalno otvorenu mogućnost da uskoči i utopi se u jednom trenutku, strahujući (tobož?) da ne ostane van čamca kao Vuk Drašković 2000te. 

 

Iskreno verujem i nadam se da se radi jedan ozbiljan terenski rad ovih dana, proteklih nedelja, sa sindikatima, sa zaposlenima u državnim upravama, sa zaposlenima u velikim sistemima, o danu posle, o uključivanju ljudi u formama sindikata, sa lekarima i sa prosvetnim radnicima. SPN nije ni najbolja ni najreprezentativnija opoziciona grupacija koja se pojavljivala tokom poslednjih 10 godina, ali joj je izgleda zapala sudbina da postane ili ozbiljan jedinstven sistem sa više glava koji se bori na mnogo frontova, ili da ostane upamćena kao poslednja grupa koja je izašla na izbore i uzela značajniji procenat glasova. Ja verujem da je potrebno usisati sve moguće grupacije, ali sam svestan da je neophodno ostaviti i nekoga da skuplja krezube i ravnozemljaše. Poveriti taj nezahvalni zadatak elegantnom i školovanom Milošu Jovanoviću mi ne deluje kao preterano mudar potez.

 

 

 

 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Darko said:

Meni je ovo baš poražavajuće. Jel stvarno da je SNS nešto uradio oko toga dok drugi nisu? Ili je samo jeftina propaganda u pitanju, dok se u stvari ništa posebno nije desilo?

 

Ako je tako, razumem meštane tok sela. Srbija nije samo Beograd i okolina. 

 

Poražavajuće jeste, a što je najgore ta SNS vlast jeste asfaltirala taj put. 

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, DameTime said:

Nedopustivo je da je opozicija dozvolila da to tek tako prođe, pa se sad retroaktivno žale i ukazuju na malverzacije. Morali su da se pripreme na ovo jer Vučić je skroz u fazonu sve dam, vlast ne dam! i on će izbore dobijati na svaki raspoloživ način. Pored toga, OPET su dozvolili da SNS prvi izađe sa preliminarnim rezultatima izbora...

 

A kako je mogla da bilo šta uradi bez dobre logistike i nedostatka čvrstih dokaza? Evo nekoliko klasičnih slučajeva, pa da vidimo:

 

- Kupovina glasova tako što neko deli dve crvene da se glasa za SNS: treba dokazati ko je dao novac, kome je dao novac i šta je zaokruženo na listiću: ukoliko se čak i utvrdi identitet davalaca i primalaca novca, oni mogu da tvrde da je u pitanju dug. Glasanje je po definiciji tajno, pa se ne može ni to dokazati. = Piši propalo.

- Fotografisanje glasačkog listića: potreban je identitet onoga ko je fotografisao listić, ali opet, glasanje je tajno. Ako je nemoguće utvrditi identitet, ista priča. = Piši propalo.

- Dovođenje birača: nigde nije zabranjeno prevoziti nekoga. I opet se pojavljuje tajnost glasanja, tako da... = Piši propalo.

- Ucena: potrebno je da bar jedna strana kaže šta se desilo. = Piši propalo.

- Podmićivanje: isto kao u slučaju iznad gore. = Piši propalo.

- Sakupljanje potpisa za lažnu opoziciju: svako ima pravo da potpiše podršku nekoj listi, čak i ukoliko pripada drugoj stranci. = Piši propalo.

 

Mogu ovako da pišem do sutra, ali čak i ovo što se pojavljuje u javnosti je samo vrh ledenog brega, a opet ima dosta posrednih dokaza (ne onih direktnih) ili sumnji, kao npr. da Savez vojvođanskih Mađara dobija glasove tamo gde Mađara gotovo i nema ili tako da broj glasova višestruko prevazilazi broj Mađara. Pošto je glasanje tajno, a dozvoljeno je zaokružiti bilo koju listu, onda i ovde može samo da se govori o tome da postoji sumnja.

 

Dokazivanje primećenih mahinacija će biti mukotrpan posao, a tako bi bilo i da se sve rešava pred švajcarskim institucijama. Ipak, računam da će količina raspoloživih informacija o mahinacijama biti dovoljna jer i oni iz EU vide da nešto nije u redu.

 

Ne znam ni kako su mogli da spreče AV-a da izađe sa preliminarnim rezultatima jer on ih pre svega nije imao, već je naveo ono što je zacrtao. SPN nije mogao imati baš mnogo jer su neka biračka mesta i dalje bila otvorena, negde je bilo žalbi, a margina za grešku je bila mala. Da su kojim slučajem proglasili pobedu tamo gde je nemoguće dokazati, pucali bi sebi u nogu.

 

9 hours ago, DameTime said:

Međutim, bojim se da ga njegova politika u vezi Kosova (dao ga je, ali loži Srbe da ga nije dao) u njihovim očima i dalje preporučuje. Oni će podržati njegovu smenu tek onda kad njegova politika više ne bude u skladu sa njihovim interesima, kao što je bilo i sa Tadićem.

 

Ne znam kome i kako ga preporučuje jer Kosovo formalno ne bi moglo da se prizna čak i da je Kurti predsednik, njegov zamenik Tači, a premijer Haradinaj. Ustav sprečava tako nešto i odluka ne bi bila validna, mogla bi da se obori (kad-tad, ako sudovi budu radili svoj posao) i da se upotrebi za krivično gonjenje. Ako je za desetak godina najveće dostignuće to što sada mogu da ulaze automobili sa kosovskim tablicama ili što izdaju parče pleha sa nekim drugim kombinacijama slova i brojki u srpskim enklavama, to je krajnje smešno. Ni Grčka ne priznaje Kosovo, ali tamo se već godinama može ući sa kosovskim tablicama bez ikakvog prelepljivanja oznaka. A sad je situacija malo nezgodna jer se nagomilalo malo više problema – i dalje nema sankcija RuZZiji, FSB i dalje ovde vršlja, indicije da je sranja po Kosovu pravila BIA, otvoreno pitanje izbornih mahinacija, a gomila botova i mafija ne bi baš volela da im EU preseče izvore finansija ili da im udare sankcije. A ako nema para od EU npr. za puteve, neće imati ni ko iz ekipe da se ugradi, što baš i nije zgodno. Okretanje ka Kremlju i sumanutim idejama tipa 'kad se vojska na Kosovo vrati' baš i nije pametno jer vojska za tako nešto nema kapaciteta, a okolo je NATO. Nezgodna situacija... Koliko vidim na vestima, sad obećava kule i gradove za zdravstvo i prosvetu, što sugeriše da će možda biti novih izbora i da je već krenuo u kampanju. Ne znam zašto bi inače krenuo da reklamira buduće akcije baš sada pošto je predizborna kampanja bila idealno vreme za to.

 

Link to comment
Share on other sites

  • fancy changed the title to IZBORI '23 i '24 - prognoze, analize i odjeci

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...