Jump to content

Recommended Posts

21 minutes ago, BattleBender said:

Lose sa sam se izrazio sa liderom u postu, poenta je bila oko tog sveprisutnog high bbiq i kako Lebron oseca sva desavanja na terenu.

Jordan, Duncan, Magic, Bird, Thomas/Jokic.

Bron u prajmu bi vrlo verovatno izbacio ovaj Denver. Ne znam kakve to veze ima sa bilo cime? Lebron prime i Shaq prime su nesto sto je barem level iznad bilo cega sto se desilo kosarci since MJ. Ponovo, to nema veze nikakve sa time sto sam rekao vezano za njegov sveprisutni basketball iq. To sto je on ultimativna atleta, covek koji igra kosarku na pravi nacin i trudi se da maksimalno efikasno iskoristi svoje vanzemljaske fiziklaije i tehnikalije ne znaci da on nekakav goat basketball iq.

Dobro, nisi se lepo izrazio. Opet u ovom velikom postu nisi napisao šta za tebe podrazumeva basketball iq za dešavanja na terenu? Govoriš o čoveku koji je jedini u istoriji NBA okrenuo 1:3 u velikom finalu čiji je bio FMVP, tu je moralo doći do nekog vanserijskog iq ili je tu Bron rekao: "Pustiću vas malo, pa ću okrenuti". Tu je došlo do prilagođavanja za šta mora da se koristi iq.

 

To je suludo.

 

A najbolje je od svega što ti njemu spočitavaš nizak basket iq, jer je izgubio utakmicu od plus dvadesetak razlike vođstva, jer je fizički lipsao sa 39.5 godina. Ne znam kako da ti kažem, ali kada telo krene da izdaje, smanjuje se kognitivnost i nije mogao da reaguje na najbolji način da spreči poraz. Neki su u njegovim godinama koje si naveo igrali neobavezan basket u regularci ili bili u penziji, a ne bili bitke sa aktuelnim šampionom.

Edited by Dracarys
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Miki28 Teoljub said:

@alpaka Bereta Sida 2 otvorene trojke, 2 zicera ispod kosa. Bas sramotno na sta lici.

 

Toliko ga je Lebrony hype-ovao tokom offseason i tokom sezone i bas ga on prodaje u ovoj seriji.

 

Za game 3 se vracaju Wood i Vando, treba nam za game 3 doprinos klupe.

 

Iskreno ne ocekujem nista od njih dvojice u PO kosarci nakon 2+ mjeseca pauze. 

Link to comment
Share on other sites

 

 

1 hour ago, pierre van hooijdonk said:

Braća teški ljomberi ali primač naboda ga baš primio like a champ.

 

Gledao sam snimak nekoliko puta ali ne mogu da ukapiram da li ga je Strale stvarno naraznjio, jer da je mene ovako udario, iznosili bi me iz arene ko badnjak. 

  • Ha-ha 4
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Drug Crni said:

Vidi..znam da su pravili probleme tamo nedugo nakon što je Nikola stigao u Denver.

Na početku su sva trojica iznajmljivali stanove u nekoj stambenoj zgradi..separatno naravno. Jedan od burazera (zaista se ne sećam koji jer bilo baš davno) je pravio pičvajz..mislim da je bilo i nekog nasilja nad partnerkom,pa ga ga stanodavac izbacio van..a onda su i Nikola i drugi brat izašli napolje. Od tada su počeli da žive odvojeno u gradu.

A Strahinja jeste u nekakvom problemu sa zakonom..ima neku frku tamo,ali ne znam kakvu tačno. Ovo je friško..tipa prošle jeseni mi pričao poznanik koji nešto sarađuje sa njima ovde..

Nisam pravnik pa me zanima ako neko zna odgovor. Zanima me da li neke sudske postupke moze da preuzme Srbija iako se kršenje zakona dogodilo u SAD.

 

Nacuo sam nesto da Srbija pokušava u vezi Strahinje da preuzme na sebe, pa ma zanima je li to u teoriju moguce ili je lupetanje.

Edited by Bojdo
Link to comment
Share on other sites

Just now, Bojdo said:

Nisam pravnik pa me zanima ako neko zna odgovor. Zanima me da li neke sudske postupke moze da preuzme Srbija iako se kršenje zakon dogodilo u SAD.

 

Nacuo sam nesto da Srbija pokušava u vezi Strahinja da preuzme na sebe, pa ma zanima je li to u teoriju moguce ili je lupetanje.

Mislim da se to radi samo ako nema drzavljanstvo USA. Ne razumem zasto bi to radili u slucaju da ima dvojno, sem u vidu nekog posebnog dogovora, sto bi ipak bio presedan.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sombor Shuffle said:

Mislim da se to radi samo ako nema drzavljanstvo USA. Ne razumem zasto bi to radili u slucaju da ima dvojno, sem u vidu nekog posebnog dogovora, sto bi ipak bio presedan.

Pa priča se da je to bio uslov za podršku SNS-u. Mislim da Strahinja ima neki postupak u toku.

 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Dracarys said:

Dobro, nisi se lepo izrazio. Opet u ovom velikom postu nisi napisao šta za tebe podrazumeva basketball iq za dešavanja na terenu? Govoriš o čoveku koji je jedini u istoriji NBA okrenuo 1:3 u velikom finalu čiji je bio FMVP, tu je moralo doći do nekog vanserijskog iq ili je tu Bron rekao: "Pustiću vas malo, pa ću okrenuti". Tu je došlo do prilagođavanja za šta mora da se koristi iq.

 

To je suludo.

 

A najbolje je od svega što ti njemu spočitavaš nizak basket iq, jer je izgubio utakmicu od plus dvadesetak razlike vođstva, jer je fizički lipsao sa 39.5 godina. Ne znam kako da ti kažem, ali kada telo krene da izdaje, smanjuje se kognitivnost i nije mogao da reaguje na najbolji način da spreči poraz. Neki su u njegovim godinama koje si naveo igrali neobavezan basket u regularci ili bili u penziji, a ne bili bitke sa aktuelnim šampionom.

Kada? Vrati se i pogledaj sta sam napisao.
"Ne kazem da ga nema, ali nije to sto mu se imputira. Nije istinski general, nema prirodno holisticki pristup i osecaj za kosarku."

Ponovo vrtis u prazno argumentima koje niko nije osporio. Lebron James je 100% jedan od 2 najbolja igraca svih vremena, a Michael Jordan nije 100% najbolji igrac svih vremena.
LBJ je all around igrac sa nebrojeno absurdnih (in a good way)kvaliteta koji su jedni od najefikasnijih asseta u istoriji kosarke kao igre.
To sto je all around ne znaci da je ultimativni goat za svaki aspekt kosarke kao igre, pa pritom i tog basketball iq-a.

Za highest level of basketball(any sport) IQ bih rekao da je nemoguce imati ga ako si ceo zivot predominantan atleta. Ni MJ ni Lebron nisu 1st tier toga. I to nije nista lose o njima. Ni Messi ni Ronaldo nisu u svojim sportovima. To su stvari koje se u 99.99% slucajeva razvijaju tako sto svakodnevno moras da resavas probleme i izazove nalazeci nacin koji nisu koristeci tehniku ili fizicke predispozicije. Ja imam ogroman respect za Lebrona sto se celu karijeru trudio da ima taj background, ali ga nema. Nije Bird. Nije Jokic. Nije Magic.
Jer da jeste, uz ovaj longetivity, motoriku, brzinu, snagu, tehniku on bi sa bilo kojim saigracima osvojio 16 titula u svojih 21 sezona. i 1000% posto bi bio GOAT.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, BattleBender said:

Kada? Vrati se i pogledaj sta sam napisao.
"Ne kazem da ga nema, ali nije to sto mu se imputira. Nije istinski general, nema prirodno holisticki pristup i osecaj za kosarku."

Ponovo vrtis u prazno argumentima koje niko nije osporio. Lebron James je 100% jedan od 2 najbolja igraca svih vremena, a Michael Jordan nije 100% najbolji igrac svih vremena.
LBJ je all around igrac sa nebrojeno absurdnih (in a good way)kvaliteta koji su jedni od najefikasnijih asseta u istoriji kosarke kao igre.
To sto je all around ne znaci da je ultimativni goat za svaki aspekt kosarke kao igre, pa pritom i tog basketball iq-a.

Za highest level of basketball(any sport) IQ bih rekao da je nemoguce imati ga ako si ceo zivot predominantan atleta. Ni MJ ni Lebron nisu 1st tier toga. I to nije nista lose o njima. Ni Messi ni Ronaldo nisu u svojim sportovima. To su stvari koje se u 99.99% slucajeva razvijaju tako sto svakodnevno moras da resavas probleme i izazove nalazeci nacin koji nisu koristeci tehniku ili fizicke predispozicije. Ja imam ogroman respect za Lebrona sto se celu karijeru trudio da ima taj background, ali ga nema. Nije Bird. Nije Jokic. Nije Magic.
Jer da jeste, uz ovaj longetivity, motoriku, brzinu, snagu, tehniku on bi sa bilo kojim saigracima osvojio 16 titula u svojih 21 sezona. i 1000% posto bi bio GOAT.

Opet nisi napisao šta je basket iq, samo si rekao da ga atleta ne može imati? Zašto jedno isključuje drugo? I opet govoriš da nije istinski general, nema osećaj za košarku.

 

I onda napišeš da MJ nema visok iq, jer je atleta, ali si ga naveo ipak TOP5 generalom koji ima osećaj za košarku u ranijem postu. Počeo si malo da kontadiktiraš.

 

Što se tiče Bronovih titula i zašto ih nema, samo ću reći, da je jedina serija koju je trebalo dobiti, a nije mogao je serija sa Dalasom. U svim ostalim serijama za ovih 20+ sezona koje je gubio je protivnički tim bio favorit, makar tako kladže kažu. Košarka je timska igra, potrebno je zdravlje saigrača, kao i kvalitet.

 

Bron ako ima neku falinku, to je definitivno clutch igra, jer se u tome nije baš proslavio za razliku od MJ po čemu je postao slavan, ali po "snazi" da jednim timom generališe i odvede do kraja mu nema ravnih.

Edited by Dracarys
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

@alpaka Bereta Sida pogledao sam mirne glave reprizu.

Prosto nevjerovatno koliko smo imali prilika da ih prelomimo. 

 

Lebron nakon one 2 trojke i +8 ima 2 napada gdje masi polaganje ( veliki problem, imao je vec sada oko 6-7 promasenih polaganja u seriji ) a onda i izgubljena lopta da uvecamo to vodjstvo. 

Onda daje 2 i ima dodatno koje masi.

 

Posle toga Rui sam kao duh na 2.20 min do kraja za +7 baca cigletinu a na drugoj strani 2+1 Jokica. Uzasno kako igra lik, uzas

 

I onda Lebron kuca za +3 i onaj hustle play Gordona i trojka MPJ i slag na torti sut za 3 Lebrona, sam kao duh. 

 

Krv ti jbm, bas pece.

Edited by Miki28 Teoljub
typo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Miki28 Teoljub said:

@alpaka Bereta Sida pogledao sam mirne glave reprizu.

Prosto nevjerovatno koliko smo imali prilika da ih prelomimo. 

 

Lebron nakon one 2 trojke i +8 ima 2 napada gdje masi polaganje ( veliki problem, imao je vec sada oko 6-7 promasenih polaganja u seriji ) a onda i izgubljena lopta da uvecamo to vodjstvo. 

Onda daje 2 i ima dodatno koje masi.

 

Posle toga Rui sam kao duh na 2.20 min do kraja za +7 baca cigletinu a na drugoj strani 2+1 Jokica. Uzasno kako igra lik, uzas

 

I onda Lebron kuca za +3 i onaj hustle play Gordona i trojka MPJ i slag na torti sut za 3 Lebrona, sam kao duh. 

 

Krv ti jbm, bas pece.

 

Problem je sto je uopce dopusteno da utakmicu koja je isla ko po spagi tako lako uvedu u egal. Sve sto se poslije desavalo je manje relevantno, i da su dobili sinoc u onoj zavrsnici opet bi ostao isti problem zasto je tako lako prosuto 20 razlike. Mi se njima apsolutno nikad ne bi vratili sa -20 jer za razliku od nas imaju trenera. 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, alpaka Bereta Sida said:

 

Problem je sto je uopce dopusteno da utakmicu koja je isla ko po spagi tako lako uvedu u egal. Sve sto se poslije desavalo je manje relevantno, i da su dobili sinoc u onoj zavrsnici opet bi ostao isti problem zasto je tako lako prosuto 20 razlike. Mi se njima apsolutno nikad ne bi vratili sa -20 jer za razliku od nas imaju trenera. 

Sve to stoji ali ne moze Lebron da promasi 4 polaganja sinoc, laganja polaganja za njega.

Rui masi kucanje, AD ofanzivni skok i masi polaganja.

 

@delgado je na dobrom putu, forsiras Prince cijele sezone i sada kada se vidi da ga ide sut, da ima prostora Ham ga baci u zabirav a igra ovu stetocinu iz Japana. Kakvu cigletinu je bacio pa to je nevjera.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Miki28 Teoljub said:

Sve to stoji ali ne moze Lebron da promasi 4 polaganja sinoc, laganja polaganja za njega.

Rui masi kucanje, AD ofanzivni skok i masi polaganja.

 

@delgado je na dobrom putu, forsiras Prince cijele sezone i sada kada se vidi da ga ide sut, da ima prostora Ham ga baci u zabirav a igra ovu stetocinu iz Japana. Kakvu cigletinu je bacio pa to je nevjera.

 

Forsiranje Princea ispred Ruija moze samo jos dodatno pogorsati skok koji ionako gubimo. Rui nije skakac kakav bi trebao biti uzevsi u obzir gradju ali Prince je tek katastrofalan skakac za trojku. Zdrav i u takmicarskom ritmu Wood bi tu dosta znacio. Kvaitetan skakac i dovoljno dug da barem rotira, a u napadu ima sta ponuditi. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, alpaka Bereta Sida said:

 

Forsiranje Princea ispred Ruija moze samo jos dodatno pogorsati skok koji ionako gubimo. Rui nije skakac kakav bi trebao biti uzevsi u obzir gradju ali Prince je tek katastrofalan skakac za trojku. Zdrav i u takmicarskom ritmu Wood bi tu dosta znacio. Kvaitetan skakac i dovoljno dug da barem rotira, a u napadu ima sta ponuditi. 

Ne pricam za skok nego za napad, Prince je ipak u dobrom ritmu u napadu i ima prostora u ovoj seriji. To se mora iskoristiti kod kuce gdje je za ocekivati da role playeri odigraju mnogo bolje.

 

Sa Ruijem niti imamo skok a u napadu je igrac manje. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Miki28 Teoljub said:

Ne pricam za skok nego za napad, Prince je ipak u dobrom ritmu u napadu i ima prostora u ovoj seriji. To se mora iskoristiti kod kuce gdje je za ocekivati da role playeri odigraju mnogo bolje.

 

Sa Ruijem niti imamo skok a u napadu je igrac manje. 

 

Prince je koristan kad ima limitiranu minutazu. Ako ga krenes previse forsirati dobijas igraca koji vise steti nego sto doprinosi. Ja se samo nadam da se nece okrenuti idiotskoj petorci sa Princeom na 4 odnosno istovremeno Rui i LeBron na klupi. To je tek recept za epsku katastrofu. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, alpaka Bereta Sida said:

 

Prince je koristan kad ima limitiranu minutazu. Ako ga krenes previse forsirati dobijas igraca koji vise steti nego sto doprinosi. Ja se samo nadam da se nece okrenuti idiotskoj petorci sa Princeom na 4 odnosno istovremeno Rui i LeBron na klupi. To je tek recept za epsku katastrofu. 

Sinoc je Prins pogodio onu drugu svoju trojku kakvu nece vise nikad', al zato je razbio tablu vec sledeci sut koji je uzeo.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Crni said:

Sinoc je Prins pogodio onu drugu svoju trojku kakvu nece vise nikad', al zato je razbio tablu vec sledeci sut koji je uzeo.

 

On je kvalitetan suter, ta trojka koju je pogodio nije nista sto nije pogadjao i tokom sezone. Probem je sto je dosta tanak skakac i potencijalno ozbiljna labilnost protiv ekipe koja je ogromna i puno napada ofanzivni skok. 

Link to comment
Share on other sites

 

Jako dobra utakmica Klipersa, i to bez Leonarda. 

 

Interesantno koliko različitih defanzivnih coveragea su igrali, kapa dole Coach Luu ali i igračima. 

 

Visoki Dalasa ko da ne umeju blok da postave. 

 

Link to comment
Share on other sites

Moram da se osvrnem na priču o Lebronu i BBIQ, jer je napisano baš svašta što nema mnogo smisla. Ovo što tvrdi @BattleBender na prvu čak zvuči smisleno, ali kad se zađe dublje u napisano, teško to može da stoji.

 

Kao prvo, ako je igrač sa visokim BBIQ-om u startu u prednosti nad ostalima, zašto bi on morao bilo šta da nadoknađuje? Nema šta Jokić da nadoknađuje kad u startu percipira igru brže i bolje od svojih protivnika.

 

Drugo, previše je primera u oba pravca u istoriji košarke koji pokazuju da negativna korelacija između BBIQ-a i fizikalija ne stoji. Džabe Drummondu, WBrooku i nekim drugim igračima eksplozivnost i fizikalije kad nisu znali da ih iskoriste. I napredovali su samo onoliko koliko su im omogućile te fizikalije. Na drugoj strani su primeri Shaqa, Lebrona, Giannisa, pa evo i Wembanyame, koji pored fizičkih predispozicija imaju i BBIQ zahvaljujući kom su postali najbolja verzija sebe.

 

U psihologiji se govori o više vrsta inteligencije koje su definisane različitim faktorima. Ali da pogledamo definiciju BBIQ-a, prvu koja mi je izašla na netu: 

 

Quote

Generally speaking, basketball IQ refers to the ability to just instinctively play the game and adapt to any situation that comes up. Knowing how to put the right play into motion at the right time is a skill that many players don't instinctively possess.

 

Ključna reč - instinktivno. Toga imamo i generalno u psihologiji, gde je intelektualna darovitost zapravo sposobnost rešavanja zadataka brže i izvrsnije od svojih vršnjaka. I tu se često govori o opštoj inteligenciji tj. g faktoru koja je the most common vrsta inteligencije na koju ljudi pomisle. 

 

Međutim, istraživanja su pokazala da ne postoji samo jedna inteligencija, čak ni kad govorimo o toj opštoj. Pa su je razdvojili na fluidnu i kristalizovanu. Fluidna je ta instinktivna, od rođenja, koja se manifestuje rešavanjem određenih zadataka bez da smo ih ikad videli niti se za njih pripremali. Kristalizovana je, pak, rezultat učenja, upijanja informacija i iskustava.

 

Zašto nešto slično ne bi bilo primenjivo i na BBIQ? Ne vidim zbog čega bi Lebronovo iskustvo bilo pokazatelj da on zapravo nema visok BBIQ (??)

 

Logično je da kada se 20 godina baviš nečim na visokom nivou, to iskustvo koristiš u narednim situacijama koje prepoznaš kao slične. Takođe je logično da 20 godina ekspertskog bavljenja nekom oblašću dovede do automatizacije određenih procesa (tamo gde je moguće, a rekla bih da je košarka takva) i upotrebe heuristika (prečica) u zaključivanju, što sve zajedno olakšava i ubrzava donošenje odluka. To bi bila kristalizovana BBIQ.

 

Ali, igrač nije mašina koja je programirana da izbacuje ispravna rešenja. Zato bi na drugoj strani bila ona fluidna BBIQ, koja košarkaše zapravo stavi u poziciju da stečeno iskustvo mogu da iskoriste u igri. Jer opet, džabe ti je da 20 godina igraš basket u različitim ekipama, erama, sa različitim saigračima, ako ne znaš šta da radiš sa tim iskustvom.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...