Jump to content

Barovi i kokteli


Мџе

Recommended Posts

Kako ide vikend mislio da bi bilo interesantno da se otvori tema o barovima i koktelima jer što se tiče lokalnog nivoa, ima o čemu da se piše. Ne znam koliko ste poznati sa konceptom speakeasy ili secret barova ali oni su nastali tokom prohibicije u Americi kada je sve oko alkohola bilo ilegalno i nekako su morali da se sakriju. Ceo koncept funkcioniše da spoljašnji izgled lokala izgleda kao obična kuća sa eventualno neki malim znakom ili signalom da se unutra nalazi bar. Takav je Druid bar kod nas gde su vrata zaključana i mora se pozvati lokal da bi vam konobari otključali i pustili unutra. To je zadnjih deceniju i po postao novi koncept barova u Americi pa se ta moda proširila i nas, i to poprilično uspešno. U takvim barovima se uglavnom piju kokteli pa otud i ta reč u nazivu teme. 

 

Nedavno je New York Times objavio članak o speakeasy barovima u Beogradu i kotirao nas kao jednu od vodećih prestonica koktel barova u Evropi. Kao neko ko se iz hobija bavi testiranjem i pravljenjem istih, u potpunosti  se slažem sa zaključkom autora. Ja, od kada pijem i pravim koktele, u svakom gradu gde odem uvek posetim bar jedan bar i cene samih koktela su mi neka odrednica koliko je neki grad skup. Recimo u Stokholmu i Moskvi su kokteli oko 12 eura, u Madridu i Lisabonu oko 10, u Atini 8 dok je u Beogradu odličan koktel oko 5-6 eura.

 

Inače interesantno da u članku piše da je prvi koktel u Srbiji nastao ranih 20-ih godina prošlog veka. Kada je šanker hotela Srpski Kralj, zvani Milan Vujić pomešao šljivovicu i soda vodu i piće nazvao kleka soda.

 

Screenshot2023-08-25at15_31_17.thumb.png.a8bda38a3051ba41985e13bef1c03cd1.png

 

Članak možete pročitati na ovom linku i on obrađuje nekoliko speakeasy barova u Beogradu. Preciznije:

  • Hanky Panky

  • Riddle

  • Bar Central

  • Druid Bar

  • Kultura Bar

  • Beogradski Koktel Klub

 

Pored ovih barova moja preporuka bi bila da se poseti još nekoliko njih:

  • Barblija
  • Josephine Belgrade
  • Lenja Buba

 

Ili ako ste iz Niša onda može Bar Kod ili u Kragujevcu Kumandra. 

 

Josephine je inače zanimljiv jer njega vodi Vladimir Simić, čovek koji drži školu za barmene i većina ovih barova i njihovih vlasnika je proistekla iz te škole.

 

Bar koji se ne nalazi na listama gore a bilo bi zanimljivo posetiti je Blaznavac. Najviše iz razloga u tome što kokteli koji se prave tamo i koji se prave u barovima navedenim gore nisu isti. U ovim novim barovima kokteli se prave po recepturama starim sto godina uz neke nove izmene i inovativnosti nastale nakon perioda izmedju 2005-2010, kada se priča o koktelima u svetu opet aktivira. I tu spadaju svi Sour-i manje više, Old Fashioned, Negroni, Moscow Mule, Manhattan, Palmetto i tako dalje. Dok kokteli u Blaznavcu se nešto što je verovatno više poznato širokim masama i tu spadaju Sex on the Beach, Tequilla Sunrise, Long Island itd. To jest koktele koji nijedan ozbiljan barmen vam neće napraviti danas.

Razlog za to je što koktel treba da ima negde oko 4-5 sastojaka maksimum a poželjno je 3, kako bi samo piće imalo neki izdefinisani ukus. Kokteli koje Blaznavac pravi su kokteli nastali 90-ih i tu je akcenat na bojama i izgledu a ne toliko na ukusu. 

 

Ako vas zanima da počnete sami da se bavite miksologijom i pravljenjem koktela preporučio bih vam knjigu Roberta Simonsona "3-Ingredient Cocktails" od koje sam ja počeo. Mislim da možete naći piratski e-book na internetu i tu imate dosta jednostavnih recepta i odličnih koktela. Moja topla preporuka.

rsz_2unnamed.thumb.jpg.5c85132162ae4203cad993224226e2a9.jpg

 

Pića vam je najbolje da nabavite preko dva sajta: Enoteka i Calix. Tu su najbolje cene i imate odličan izbor.

Što se opreme tiče najbolje da se krene sa Šejkerom i Jigger-om sa AliExpress-a a ko se nakači više, može poruči malo profesionalnjiju opremu na Calix-u. Najdostupniji izbor čaša imate u Ikei.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

U Novom Sadu je bila čuvena "Gajba" u Železničkoj ulici. Na papiru on je to registrovao kao neko udruženje ljubitelja grada novog sada ali je to bio u suštini klub gde se puštala rok muzika. Radio je krajem 90-ih i početkom 2000-ih. Danas postoji kafić Gajba ali mislim da nema veze sa originalnim vlasnikom. U suštini trosoban stan, kuhinja i trpezarija su bili šank soba sa par visokih stolova, u jendoj sobi je bio bilijar a u drugoj neki socijalni nameštaj koji je više ličio na neki stan nego na kafić pa je zato i dobio nadimak "Gajba".

 

E sad ovo je više u vezi kako raditi na crno nego sa prohibicijom ali rezultat je sličan 🙂

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
9 hours ago, uvrnuto said:

Koji vam je omiljeni koktel?

 

Ranije sam uvek pocinjao sa djus-vodka, bilo je cak i kombinovanja na primer borovnica-vodka. 

Vino-CocaCola mi isto nekada lepo da pijem u vecoj kolicini. Zavisi sta se jede s tim. 

 

Od bas koktela uvek sam bio ili Mojito ili nesto na bazi Baileys-a.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kooineeperk said:

Ranije sam uvek pocinjao sa djus-vodka, bilo je cak i kombinovanja na primer borovnica-vodka. 

Vino-CocaCola mi isto nekada lepo da pijem u vecoj kolicini. Zavisi sta se jede s tim. 

 

Od bas koktela uvek sam bio ili Mojito ili nesto na bazi Baileys-a.

 

Tzv. bambus, omiljeni na žurkama, rođendanima i ekskurzijama početkom 2000ih 😄 

51 minutes ago, Smrtokapa said:

White Russian verovatno.

 

Ove đus-votke i slično su mi blasfemija, razblaživanje votke dolazi u obzir samo ako se razblažuje nekim drugim alkoholom. :classic_smile:

 

A džin-tonik? 😄 

Ne znam šta mi je omiljeno, nisam neka velika ljubiteljka koktela... Recimo Mai-tai, Blue lagoon, Sex on the beach...

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, DameTime said:

A džin-tonik? 😄

 

Džin-tonik mi je preferentni metod za unošenje džina u organizam.

 

-------------------------------------------------------------------------------

 

Spot koji se pojavljuje na TV ekranu u devetoj epizodi Sopranovih.

 

Takođe, dobar uvod u Morfin, za one kojima je potreban.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, DameTime said:

A džin-tonik? 😄

Volim :classic_smile: pio sad za doček. Ode pola flaše džina a da nisam ni osetio. Pre svega volim ukus šveps tonika. Obavezno ga izmućkam pri otvaranju jer je previše gaziran. Idealno bi bilo kad bi mogao svaki put da bude blago izlapeo kao da je otvoren jedan dan. I dobro ohlađen naravno.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Knipex said:

Volim :classic_smile: pio sad za doček. Ode pola flaše džina a da nisam ni osetio. Pre svega volim ukus šveps tonika. Obavezno ga izmućkam pri otvaranju jer je previše gaziran. Idealno bi bilo kad bi mogao svaki put da bude blago izlapeo kao da je otvoren jedan dan. I dobro ohlađen naravno.

Imas tonike za miksovanje sa dzinom, manje gazirani i manje secera

Link to comment
Share on other sites

Uzgred, mala trivija, džin-tonik nije nastao da bi džin lakše klizio niz grlo, već da bi tonik lakše klizio niz grlo. Tonik je služio kao prevencija za malariju Britancima u Indiji i oni su svašta u njega dodavali jer je klot bio poprilično gorak i odvratan.

  • Thanks 3
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Ne sam Safete said:

Imas tonike za miksovanje sa dzinom, manje gazirani i manje secera

Hvala. Suviše retko pijem džin tonik da bi bilo vredno cimanja da kupim jer u mojoj okolini nema.

16 minutes ago, Smrtokapa said:

Šta ubacujete u džin-tonik kao aromatizator?

 

Meni se sviđa kriška krastavca. A probao sam skoro i maline i poprilično sam zadovoljan.

Ništa, samo klot.

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Knipex said:

Volim :classic_smile: pio sad za doček. Ode pola flaše džina a da nisam ni osetio. Pre svega volim ukus šveps tonika. Obavezno ga izmućkam pri otvaranju jer je previše gaziran. Idealno bi bilo kad bi mogao svaki put da bude blago izlapeo kao da je otvoren jedan dan. I dobro ohlađen naravno.

 

Isto, mada u poslednje vreme koristim ove tonike za džin što Safet pominje. Čak mi je i lepše tako.

 

15 minutes ago, Kooineeperk said:

 

Majonez. Boze, svasta, kakvo pitanje...

 

 

Ha-ha-ha.

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, Smrtokapa said:

Šta ubacujete u džin-tonik kao aromatizator?

 

Meni se sviđa kriška krastavca. A probao sam skoro i maline i poprilično sam zadovoljan.

 

Meni krastavac najbolji. Nekad limun, narandža. 

 

Zrna kafe takođe, a kasnije ih pojedem kad se natope. 😄

 

Uzmem i u Lidlu onaj set začina, ima zanimljivih.

 

Što se tiče toga da je previše slatko, bitno je da se ne stavi previše tonika, al' zato nakrljajte dobro leda.

 

Zavisi od perioda godine, al' u poslednjih godinu, godinu i po mi je negroni omiljeni.

 

 

 

2 hours ago, Arsenije Pesic said:

Moraću da zajebem vožnju danas i sutra. Vidim li još nekog sa badnjakom zadenutim za branik tačno ću da se skrljam direktno u njega.

 

Bukvalno sam pomislio isto. Jako mi se gadi ovaj praznik, bar ova srbska megalomanija.

Edited by uvrnuto
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, Smrtokapa said:

Šta ubacujete u džin-tonik kao aromatizator?

 

Meni se sviđa kriška krastavca. A probao sam skoro i maline i poprilično sam zadovoljan.

 

👍

 

G&T sa kupinama je isto interesantna kombinacija, uz sok od limete, puno leda i koji list nane. Ide bas fino, pogotovo na suncan dan.

  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Princeton said:

 

👍

 

G&T sa kupinama je isto interesantna kombinacija, uz sok od limete, puno leda i koji list nane. Ide bas fino, pogotovo na suncan dan.

 

IMG-20240106-WA0010.jpg

 

Ovo je to, samo još i ruzmarin kao dekoracija, ali svakako je jak pa da šmek. 

 

IMG-20240106-WA0011.jpg

 

Bukvalno samo biti maštovit. Ovaj desno na slici je sa jednim šotom espresa. Odličan. 

  • Like 2
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...