Jump to content

Evrovizija / Eurosong


Drug Crni

Recommended Posts

 

Ovo je umesto polifinalnog nastupa za Francusku i time smo videli sve favorite. Francuskinja je pravila neke sitne izmene, nešto mi se sviđa nešto ne ali kad se sabere to je ono što smo videli u finalu francuskog izbora. Jedino što bih pod obavezno menjao je kameru koja ide iza nje u trenutku kada blista i kada "plasira" emocije. Ono Voila na 2:44 bih vratio na stari način, nekao mi štrči no to bi moglo biti i do mog ukusa.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Znaaaaaaaaaaatno slabije vece.

Bas puno beznacajnih pesama, koje su i klise i cirkus.
Portugal npr mi je i scenski kao neka Doncafe reklama.

Nema šta, Švajcarska, najbolja odavde, Iceland kul, i to mu dodje to.
Moja prognoza, bez slušanja u finalu je da se Ukrajina i Švajcarska kolju za pobedu.

Link to comment
Share on other sites

Čak sam i ja sa gospođom ispratio ovo polufinalno veče zabave radi pa evo nekih utisaka čega se sećam (uz glavni da je generalno bio manji freak show nego što sam očekivao):

- San Marino feat Flo Rida bukvalno WTF, pesma ona najgora iz butika dok kupuješ trešu

- Češka mediokritet do bola

- Grčka mož da prođe za ES nivo, ona mala slatka

- Austrijski Filipinac očaj, harizma nula bodova, pesma dosadna

- Poljska pesma je neki "true survivor" za sirotinju, ipak onaj ortak što peva je užasno neharizmatičan i ima baš nedistinktivan vokal

- naše opajdare teška kičerica, latino amerika na steroidima tj. na silikonskim implantima, pesma očaj, vokali dobri, tekst blamantan

- Albanija još gora od naših, ona riba izgleda kao da je otišla kod plastičnog hirurga i rekla da hoće da izgleda kao ćerka Sneki Babić, pesma očaj

- Toko brat gruzijski kulturiška jedini, al ovakve pesme ne prolaze ovde

- Bugarka odlična, jedan od favorita, svedeno i jako kulturno za ovu manifestaciju

- Island favorit no.1 uz Švajcarsku i Bugarsku, interesantan nastup, praktično parodija na ovu sprdnju koju evrovizija predstavlja, vokal kao Mew ili Agent Fresco, Islanđani vazda bili najartističnija zemlja 

- Moldavija očaj, jeftino i kič

- Portugal očaj, wannabe kulturiška a u stvari prazan burek i cringe

- Danska bukvalno whatever

- Finci zakasnili jedno 20 godina sa ovim linkin park fazonom, refren jeste pevljiv i upečatljiv, što je jedino i bitno kod ovakvog heavy rocka za najšire mase, tako da zasluženo prolaze

- Švajcarska možda i najbolja, mali sabija kako peva, plus je i pesma sasvim dobra za ES standarde

 

Od ovih ostalih UK očaj, bukvalno whatever, Španija dosadna, Francuska korektna, relativno interesantna.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Svajcarska je ultra krindz sa onim dens pokretima. Od pocetka fanovi bili u fazonu joj samo da ne sedi za klavirom takav klise, sad su u fazonu dajte klavir za finale. On i Malta su bili jedini favoriti za pobedu pre pocetka uzivo proba, sad ce da se kolju za top 5.

Link to comment
Share on other sites

Grkinja je mala boginja, cak me sramota da je hvalim jer ima samo 19 godina. (A nismo svi Marki Bidojkovici).

Gruzijac se brat smorio sam sa sobom, nije los, ali ne ide to ovde. 

 

Sto se nasih tice, bolje bi prosle sa Hasta la visa bejbi.

 

On 5/20/2021 at 6:53 AM, Stiletto said:

Meni je i dalje najjače finale u poslednjih 20 godina ono iz 2004. Ruslana, Željko, Sakis Ruvas, Toše Proeski, još par pesama (Turska...) kojima pamtim melodiju i dan danji.

 

I meni je ta ESC najjaca, ali ova pesma mi je uslovni refleks u secanju kad pomislim na Evroviziju: 

 

 

 

Da su izdali pesmu 1985. isli bi na turneju po Ameriki. 

Link to comment
Share on other sites

Meni je 2009. najbolja, mozda prolazi ispod radara jer je Norveska najubedljivije pobedila, pa su druge pesme ostale u zapecku, al ono, ta Norveska je najbolja pesma u 21. veku na Evroviziji, pobedila bi bilo kog drugog pobednika bez problema, tako da to treba imati u vidu.

 

 

 

Ovo je bilo drugo, verovatno top 3 balada u 21. veku na ES. Pobedila bi u mnogim prethodnih godinama, bar pola.

 

 

Ovo je isto vrh.
 

 

 

Ovo je tres naravno, ali nista gore od njihove pobednice.

 

 

Ovo je isto postalo evrovizijski hit.

 

Bio Sakis sa slabijom pesmom doduse... jace je ovo nego 2005. lagano. I 2004. je naravno jaca od 2005.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, McLeod said:

Meni je 2009. najbolja, mozda prolazi ispod radara jer je Norveska najubedljivije pobedila, pa su druge pesme ostale u zapecku, al ono, ta Norveska je najbolja pesma u 21. veku na Evroviziji, pobedila bi bilo kog drugog pobednika bez problema, tako da to treba imati u vidu.

 

 

To onaj mali Belorus sa violinom? Moćna pesma za Eurosong, ali se za najbolju pesmu in my humble opinion žestoko kolje sa Euforijom i Molitvom. A da je po mom ukusu tu bih uvalio i Lordi, ali su oni ipak one-hit izuzetak tom miljeu, jer više niko sa tim stilom neće pobediti.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kada ocenjujete pevanje podrhtavanje glasa na početku nije velika greška to žiri ne zamera mnogo jedino ako se dešava kroz celu pesmu. Oni imaju par minuta za zagrevanje i potpuno je normalno da u tim uslovima plus trema malo trokiraju. Tu im skinu neku malu cifru ali to ionako skidaju većini pevača pa ne učestvuje toliko u konačnom plasmanu. Kod naših je čak i Sanji koja je iskusan pevač malo podrhtavao glas na početku a bogami i ovoj knezovoj. Ova treća koja je najneiskusnija nije imala tih problema.

 

Takođe ovo drugo veče sam primetio da se mnogo više koriste "prateći vokali" kod refrena što malo ubija draž jer time se može sakriti greška, osim ako žiri čuje pevanje bez pratećih vokala. Švajcarac u svojim pesmama ima preklapanje glasova što u live nastupu nije imao, koliko to smanjuje utisak kod onih kojima se spot svideo toliko će ga tu žiri nagraditi jer mogao je i on da iskoristi dodatne vokale da to odradi kao na spotu.

 

Videćemo danas šta će od infoa isplivati ali već sada pretpostavljam da će moj prediction za finale biti manje više isti kao pre par nedelja kada sam prvi put pisao. Kvote su se malo istumbale ali opet se sve svelo na ove 4 na vrhu tabele, jedino što je i Ukrajina uhvatila priključak na 5. mestu sa znatno nižom kvotom nego pre i može da se kaže da imamo top 5 sada.

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, Stiletto said:

 

To onaj mali Belorus sa violinom? Moćna pesma za Eurosong, ali se za najbolju pesmu in my humble opinion žestoko kolje sa Euforijom i Molitvom. A da je po mom ukusu tu bih uvalio i Lordi, ali su oni ipak one-hit izuzetak tom miljeu, jer više niko sa tim stilom neće pobediti.

 

Meni je Molitva tanja od Zeljka. Kad pogledas druge pobednike, vrlo malo je verovatno da bi ona pobedila bilo koje druge godine. Osim one kad je pobedio Azerbejdzan, to je ubedljivo najgora Evrovizija u 21. veku. I Euforija tesko da je u top 5, Heroes je verovatno broj 2 od pobednika.

Link to comment
Share on other sites

Generalno je reakcija publike na sve pesme sjajna. Mozda jer prosle godine nije bilo, mozda korona i to da generalno nema koncerata, ali ljudi su ocigledno zeljni i ovde su veliki fanovi pa su i reakcije burnije nego obicno. Ne kazem ovo da umanjim reakciju na nase, vec je jednostavno tako.

Link to comment
Share on other sites

On 5/14/2021 at 9:14 AM, Klotzen said:

 

Malta - Pesma o ženama, borbi za njihova prava, feminizmu. Nije baš najsrećnije napisan ali je pisan tako da se svidi mladima. Pevački nije mnogo zahtevan ali i da jeste Destiny je odličan pevač tako da tu ne treba očekivati probleme. Problem za ovu pesmu će biti njen nastup jer je upitno da li će uspeti taj deo da odradi da bude zanimljiv gledaocima. Čisto sumnjam da će ona da igra na neki zanimljiv način po bini a sudeći po probama to im je plan. Tu će dobiti lošije ocene kod žirija ali će to nadomestiti kod publike jer je pesma moderna i dopadljiva.

 

Francuska - Pesmu je pisala Barbara i pisala ju je o sebi. Može se reći da se odnosi na sve umetnike odnosno ljude koji nastupaju za druge i od reakcije tih drugih zavisi njihova karijera. Pesma se bavi strahovima i nesigurnosti umetnika što je prilično hrabar tekst. To će žiri dobrano nagraditi jer većina njih su takođe iz te branše i znaju da je to spreman retko ko da prizna od njih. Nastup će biti sličan onom iz finala nacionalnog takmičenja. Ima elegantniji komplet po mom ukusu. Pesma takođe nije pevački zahtevna ali jeste emotivno, Barbara mora da pokaže emocije da bi uspostavila kontakt sa publikom jer u protivnom ko ne zna Francuski biće mu dosadna. Na probi je izgledala bolje nego u onom spotu tako da misli da je na pravom putu. Bez emocija pesma je više za zreliju publiku a takvi su aposlutna manjina kada pričamo o glasanju.

 

Švajcarska - Pesma o životu i iskušenjima koje nam donosi. Vrlo kvalitetna pesma. Pevački je zahtevna tako da ako odradi posao kako treba može da očekuje odlične ocene od žirija. Po mom mišljenju publici će se takođe svideti jer drugi deo pesme je prilično moderan i biće bliži mlađim ljudima nego francuska pesma koja nema takve nagle promene. Poseban stil pevanja švajcarca takođe će mu doneti poene kod publike. Nastup će mu biti interesantan a da pri tome nije zahtevan jer će njemu biti bitno da se ne kreće mnogo da bi mogao da otpeva kako treba.

 

Dakle ja se ne bi kladio ali ako biste mi uperili pištolj u glavu kladio bih se na Švicu zbog gore rečenog. Po mom ukusu je Francuska, to je toliko dobra pesma da mi se svidela i pre nego što sam pročitao tekst pre svega zbog načina izvođenja. Pri tome poreklom je odavde tako da nadam se da se Srbija neće brukati i da će dati 12 poena Francuskoj. Da ne bude zabune, ona se žena izjašnjava kao Francuskinja i vezu sa Srbijom vezuje za Dedu, što verovatno implicira da je i njen otac se izjašnjavao kao Francuz. No opet još uvek se prezivaju Pjević tako da možda i grešim.

 

Pošto se nije bog zna šta promenilo da ne bi pisao ponovo neke stvari samo ću da citiram sebe od pre nedelju dana.

 

Današnja kladionica kaže : ITA, FRA, MAL, UKR, ŠVA s tim da su se ITA i FRA malo izdvojile i imaju osetniju prednost kod kladionica. Juče nisam pratio pa ne znam da li je to promena od juče ili od danas. No po meni raspored nije bitan nego samo da li je kvota ispod ili iznad 15.

 

Moje mišljenje je da niko osim ovih 5 nema šanse za pobedu ali ima par pesama koje bi mogle da iznenade i uđu u top 5 i izguraju nekog od ovih.

 

Tri pesme sam opisao u kvotovanom postu pa ću sada samo da dodam dva opisa :

 

Italija - Pesma koja šalje poruku da treba ostati originalan i ne potpadati pod uvrežena mišljenja. Pesma je malo izmenjena jer su morali da izbace neke psovke i uvrdljive izraze ali ne primeti se. Mislim da im tema pesme dobro stoji jer kad ih vide većina će u stilu naših matoraca da prokomentariše "ko su ovi padavičari" tako da što se toga tiče odličan posao. Što se tiče nastupa to je najveći problem rok grupa. Ne žele da idu u preteranu komercijalu i na taj način odbijaju glasače na jednom ovakvom takmičenju. Jedino što odskače u njihovom nastupu je ona deonica kada "igra" sa basistkinjom i gitaristom, ako bi taj deo mogao da proširi znatno bi sebi podigao šanse za pobedu.

 

Ukrajina - Narodna pesma u Tehno obradi. Pesma je stara narodna pesma koja priziva proleće i život. Naravno snaga ove pesme je u tom što nas zapanji do te mere da joj opraštamo sve mane a ističemo jače strane. Nastup je statičan, sa dvojicom koja su malo agilnija. Mislim da im je trebalo više likova koji bi bili aktivni na bini, ne u smislu igranja nego da se nešto dešava.

 

E sad ovde su mnogi mislili žiri gura Maltu i slično međutim posle objavljivanja rasporeda pevanja sada fanovi Malte pljuju i kunu zbog "svetske zavere protiv Malte". Malta nastupa među prvima  i to se smatra velikim hendikepom. Na njenu žalost to jeste tačno i to će je koštati kod publike jer "pamćenje ribice" efekat kaže da oni iz drugog dela ostave jači utisak.

 

Po mom mišljenju Malta ima većih problema od rasporeda i ako to ne reši mogla bi ispasti i iz top 5. Ne otpisujem ih ali dajem im znatno manje šanse da pobede. ITA i UKR po meni neće pobediti iz prostog razloga što kada pričamo o pobedi vrlo malo ljudi će da glasa za njih u poređenju sa stavom "ova pesma je odlična". Jednostavno rok pesme ne prolaze dobro jer oni koji slušaju rok većinom i ne prate ESC a i ono malo što prati većinom ne glasa. Pride i Finska ima odličnu rok pesmu koja će da uzme deo kolača Italije. Slično je i kod Ukrajine, mislim da su mnogi gurali tu pesmu u smislu da bude u finalu ali na kraju neće biti ni blizu prvog mesta. Takođe imajte na umu da je ESC vrlo popularan u Italiji i da to dosta utiče ne kvote ali znamo da Italijani ne mogu da glasaju za svoju pesmu. No sa druge strane oni su jedni od retkih "zapadnjaka" koji imaju emigraciju i možda bi mogli da profitiraju od toga.

 

Dakle po meni ovo će biti duel FRA i ŠVA. Francuska će pobediti kod žirija a Švajcarska kod publike. Jednostavno FRA pesma je više za zreliju publiku dok ŠVA ima taj drugi deo pesme koji je brži i tu je upravo da privuče većinsko biračko telo takozvane "party" glasače koje zanima "đuskanje". Naravno FRA ako izbaci tonu emocija može da odradi efekat Portugalije i pobedi ali i Švajcarac ako nekako taj nastup malo olabavi takođe može da popravi svoj nastup i šanse. Naravno u slučaju propusta kod ovo dvoje ITA i MAL se odmah vraćaju u igru. Pretpostavljam da će i svi neke sitne izmene da odrade i to je onaj nepoznati faktor koji mi kaže ne kladiti se večeras na pobedu. Dakle mislim da će pobediti Švajcarac ali ja ću navijati za FRA. Ne samo zato što to jeste po meni najbolja pesma nego i zato što bi ta pobeda bila dobra za ESC da razbija uvrežena mišljenja kako je to kič takmičenje i marketnig pobeđuje.

 

Potencijalna iznenađenja za top 5 su Litvanija, San Marino i Kipar. Litvanac ima ekstremno zarazan ples i pravo je čudo da uspe da otpeva pesmu bez greške sa toliko aktivnosti, ok pesma nije teška za pevanje ali probajte da potrčite makar i 10-20 sekundi i da otpevate nešto pa ćete videti koliko je to teško. San Marino je pogodio sa ovim Flo Rida, on praktično daje odskočnu dasku toj pesmi koja bi inače bila klasična dens pesma bez njega, vrlo pametan "čojs". Kipranka iako osporavana da je ukrala pesmu od Lady Gage ipak je pesma na kraju krajeva dobra i prilično sam siguran da će biti pesma koja će se vrteti na radijima ovog leta i ako sam u pravu sa tim utiskom možda zablista više nego što joj kladionice daju šansi.

 

Što se tiče staginga tu bi izdvojio Litvaniju zbog plesa, Francusku zbog količine emocija koju daje i Izrael.

 

Izrael izdvajam zato što imaju pametan nastup i primer kako da ne sjebete pesmu. Ako je uporedimo sa Hrvatskom možemo da kažemo sledeće IZR ima znatno agilnije i aktivnije igrače što skida pažnju sa pevačice taman toliko da ona može da bude statičnija a da to ne bode oči. Taj statičniji nastup joj omogućuje da se posveti pevanju i da taj deo odradi kako treba jer ovakvim pesmama treba svaki poen koji mogu da dobiju. To je razlika zašto je HRV ispala a ovi prošli. Mislim da bi i Malti bilo pametnije da su one 4 igračice dobile znatno veće uloge na bini jer Maltežanka dovoljno učestvuje odličnim vokalom no sad je kasno za tako velike izmene. Ako se dobro sećam i ona Izraelka što je pobedila je imala ekstra aktivne densere što je njoj omogućilo da stoji u mestu i da to nikom ne smeta.

 

Što se tiče naših top 10 bi bilo veliko iznenađenje, 10-15 mesto sasvim ok uspeh dok mi se čini da ih je kladionica sasvim dobro smestila između 15-20 mesta. Nisam siguran da će naši gastosi bit raspoloženi da glasaju za ovo u velikom broju.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Videcemo veceras, mislim da grdno gresis za Italiju, ne mislim da ce Finska ista da im uzme, italijanska pesma je jednostavno bolja. Plus, Italijani ce dobiti dosta glasova od zirija, sasvim sigurno, Finci tesko.

 

Publika je velika nepoznanica, i u poslednjih nekoliko godina jako razlicito glasa od zirija. Ocekujem najvise glasova za Island, Ukrajinu i Litvaniju od publike.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...