Jump to content

Evrovizija / Eurosong


Drug Crni

Recommended Posts

Ne namecem svoje misljenje i apsolutno dopustam da je nekome bitan tekst, pa makar slusali recitacije na ES.

 

Ono sto mi smeta je stvaranje jednog hajpa koji namece sta je dobro i sta lose, sta je kvalitetno, a sta ne, sta je vazno, a sta ne.

 

Meni je Izrael sramota od pesme, gomili komentara na youtube je ona bila sramota od pesme, nekome se svidja, neka pobedi onaj sa vise glasova. Umesto svega toga gledali smo kako bukvalno svaka zemlja daje poene Izreaelu i Kipru, a Estonija je bila fenomenalna (i dobila 12 poena od Portugala, jer Sobral - ali to je usamljeno drugacije misljenje), pa Bugarska, pa Danska sa vikinzima.

 

Ukloni Neti pomocne vokale i ono "stupid boy" i dobices pevacicu koja ne ume da peva nego da njace, pucka i recituje. Pa imali smo i "Ireland 12 points" pa je to ranije okarakterisano kao sprdnja.

 

Pre 15 godina (zvucim kao matori nostalgicar, znam) svake godine je svih 5 pesama pobedjivalo zbog fenomenalnih melodija, pevljivih refrena, sad daj da promovisemo politiku na sceni ili licnu tuznu pricu i zagarantovana je pobeda.

 

Uopste nije normalno da ziri onako malo poena da vikinzima koja je klasicna mocna ES pesma da bi uzdigla jedan plagijat i Svedjanina koji nesto recituje. Da ne pricam o Estoniji, refren i nije tako jak, ali ostalo je tako mocno.

Link to comment
Share on other sites

Iako novije pesme imaju prednost na YT po broju pregleda sjajni Gabbani ipak drži prvo mesto :

 

 

 

Ovo je bio favorit za prvo mesto ali nije uspeo.  Zauzeo je tek 9. mesto. Po meni zakazao je marketnig. Većina je ovu pesmu doživela kao neku zajebanciju a u stvari radi se o vrlo ozbiljnoj pesmi koja kritikuje neke stvari karakteristične za zapad. Jedna od najpodcenjenijih pesama.

 

Na toj listi druga je Izraelka a onda opet idu još dva Italijana. Evo liste koga zanima :

 

 

 

 

Cifre su zbir pregleda svih videa tih pesama kako spota tako i nastupa na EV.

Link to comment
Share on other sites

Nisam znao da je "naša". "Барбара Пјевић, she adopted the stage name Barbara Pravi from the Serbian word prava (Serbian Cyrillic: права; "authentic"), as an homage to her Serbian grandfather."

 

Odlična je pesma. Trenutno je treći favorit iza Malte i Švice. No po meni jedna od Švice i FRA će proći dosta lošije na samom glasanju i završiti nešto tipa 10. mesto. Obe pesme su dosta slične i verovatno će jedna na kraju da pokupi većinu poena koje takve pesme dobiju.

Link to comment
Share on other sites

On 3/24/2021 at 10:49 PM, Klotzen said:

Iako novije pesme imaju prednost na YT po broju pregleda sjajni Gabbani ipak drži prvo mesto :

 

 

 

Ovo je bio favorit za prvo mesto ali nije uspeo.  Zauzeo je tek 9. mesto. Po meni zakazao je marketnig. Većina je ovu pesmu doživela kao neku zajebanciju a u stvari radi se o vrlo ozbiljnoj pesmi koja kritikuje neke stvari karakteristične za zapad. Jedna od najpodcenjenijih pesama.

 

Na toj listi druga je Izraelka a onda opet idu još dva Italijana. Evo liste koga zanima :

 

 

 

 

Cifre su zbir pregleda svih videa tih pesama kako spota tako i nastupa na EV.

 

Italijan nikad nije bio favorit za prvo mesto, samo po kladionicama na pocetku (kao i Svajcarac uostalom). Ja sam ocekivao da nece biti ni u top 10. Jako lose preneta poruka pesme (koja ajde i da kazes ima nekog smisla), nastup ocajan.

17 hours ago, Plavi Golub said:

Sad preslusah ovu svajcarsku, ako je to ovaj momak u spojleru

 

  Reveal hidden contents

 

 

Meni ovo pomalo podseca, a i nacin pevanja, na naslovnu pesmu iz Bonda (Spectre)

 

Vise mi se, ipak, svidja «nasa» Francuskinja 

 

Pusti Holandiju pobednicu od pretprosle godine.


Isti kompozitor, bukvalno pesma na isti kalup samo drugi izvodjac.

 

Ovo je najbolja Francuska posle

 

 

Inace Francuska je redovno u top 5 najgorih i neslusljiva.

 

Link to comment
Share on other sites

Pa lici vise na Spaniju ali ovo je Francuska iz 2017. Dobra pesma. Obicno su ubedljivo najgori.

 

Italijani ove godine mogu dobro da prodju, kad vidim da se onaj finski Linkin Park dobro kotira ne vidim zasto ne bi ovo dobro proslo.

Edited by McLeod
Link to comment
Share on other sites

Evo, neki utisci:

 

Albanija - sta znam, mozda je to njihova muzika, ali zaista mi se ne svidja pokazivanje vokalnih mogucnosti, a oni stalno salju te pevacice koje se "deru". Vise volim muziku koja ima melodiju koja moze tiho da se pevusi, tako da ovo odmah otpisujem.

Australija - Dobro, ovo jeste interesantno, mozda pevacica nece moci da iznese, ali za evroviziju moze da prodje.

Austrija - genericna ES pesma, nista posebno.

Azerbejdzan - ima i orijentalnog i modernog, pevljiva pesmica, ali ne za visok plasman (nema vise ni blokovskog glasanja, pa ni tu nemaju sansu da ima turska dijaspora poklanja bodove)

Belgija - ovo mi se bas dopada, pevljiv refren bez nepotrebnog urlikanja, kad je jednom cujete ne zaboravljate je - sve su sanse da zavrse na dnu jer je ES cirkus u poslednje vreme

Bugarska - kao sto rekoh i za Albaniju, samo pokazivanje vokalnih mogucnosti, ne mogu da je slusam duze od pola minuta

Hrvatska - ovakvih pesmica ima koliko god hoces, nesreca je sto pevacica ne nastupa za Svedsku pa da je "strucni" ziri uzdigne na prvo mesto.

Kipar - na istu foru kao i Kipar od pre 2 ili 3 godine, nedostaje originalnosti.

Ceska - stvarno ne razumem zasto se uopste dozvoljava ovakva vrsta muzike na ES - ovakvih pesama ima mali milion u USA.

Danska - simpaticno, nostalgicno, podseca na ES period od pre 20 ili 30 godina.

 

To je sve za sada, kasnije idu utisci za drugih 10 pesama.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Belorusija izbačena sa EV 2021. Razlog pesma vređa ljude koji protestvuju u Belorusiji. Definitivno je to i bio cilj ovog predstavnika Lukašenka ali ovo će da baci nove senke na takmičenje. Evo refrena :

 

 

I'll teach you to dance to the tune

I'll teach you to peck at the bait

I'll teach you to walk on a string

You will be happy and glad about everything

I'll compose special music just for you

I'll bring you the world on a platter

I'll make your blues into frolic

And you will have the best time alone

 

Jasno je da se sprda sa protivnicima Lukašenka ali može da kaže da je pesma šala i tome slično. Pesma je već skinuta sa YT tako da može da se čuje samo u klipovima ljudi koji snimaju reakcije. Inače je pesma ekstra dosadna, pomalo zvuči i dečije tako da EV nije izgubio mnogo sa ovim izbacivanjem ali će to definitivno da preraste u političko pitanje.

Link to comment
Share on other sites

Nema veze sa zivotom 1944. i ovo, neuporedivo je. Mada je i ta potonja sranje.

 

Jasno stoji da se ne bave trenutnim politickim temama, a 1944. je elegantno zaobisla to, iako je jasno zasto je bas tada napravljena.

 

Sve je cisto sa te strane da cistije ne moze.

Link to comment
Share on other sites

Politika je zabranjena za sve na ES ili nije ni za koga.

 

Ne moze ES da namece politicke stavove slusaocima, zato i postoji zabrana aluzija na politicke teme.

 

Kao sto neko moze da ima stav da je Crvena armija dosla i proterala Krimske Tatare sa Krima, tako neko drugi moze da smatra da su Krimski Tatari saradjivali sa okupatorom i da su dobili ono sto su zasluzili. Isto vazi i za Lukashenka.

 

I jedni i drugi stihovi mogu da se odnose na dosta stvari (osim sto je ocigledno da "1944" prica o dogadjajima koji su se desili 1944. godine).

 

ES se poslednjih nekoliko godina pretvorila u diktaturu koja svima odredjuje da moraju da glasaju za jednu pesmu, koja odredjuje sta je politicki ispravno, a sta ne. Neka se onda ne zaklanjaju iza umetnosti, neka jasno kazu da propagiraju odredjene politicke stavove i neka prestanu da se predstavljaju kao festival lakih nota jer to vec dugi niz godina nisu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 3/27/2021 at 6:17 PM, Klotzen said:

Belorusija izbačena sa EV 2021. Razlog pesma vređa ljude koji protestvuju u Belorusiji. Definitivno je to i bio cilj ovog predstavnika Lukašenka ali ovo će da baci nove senke na takmičenje. Evo refrena :

 

 

I'll teach you to dance to the tune

I'll teach you to peck at the bait

I'll teach you to walk on a string

You will be happy and glad about everything

I'll compose special music just for you

I'll bring you the world on a platter

I'll make your blues into frolic

And you will have the best time alone

 

Jasno je da se sprda sa protivnicima Lukašenka ali može da kaže da je pesma šala i tome slično. Pesma je već skinuta sa YT tako da može da se čuje samo u klipovima ljudi koji snimaju reakcije. Inače je pesma ekstra dosadna, pomalo zvuči i dečije tako da EV nije izgubio mnogo sa ovim izbacivanjem ali će to definitivno da preraste u političko pitanje.

 

Samo da dodam, ne nije jasno. Ne moze se tako zakljucivati na osnovu stihova koji (da ju je poslala neka druga zemlja) bi znacilo nesto drugo.

 

Znaci, da ponovim, ne mogu gospoda iz ES koja godinama upropastavaju taj festival primenjivati razlicita merila na ovu i na neku od sledecih pesama:

 

Quote

I fell in love, I fell in love
I gave my heart to el diablo, el diablo
I gave it up, I gave it up
Because he tells me I'm his angel, I'm his angel

 

I sad treba Kipar da zabrani ovo zbog satanizma? Jedini razlog zasto ova pesma nije zabranjena je zato sto je u pitanju metafora, sto bi pogotovo moglo da se kaze za belorusku pesmu.

 

Ili ovo:

 

Quote

Storms don't last forever, forever, remember
We can hold our hands together
Through this storm, through this storm

 

UK 2018., da li ovo moze da se protumaci kao podrska ostanku UK u EU? Pa moze, ali u svemu se moze naci politicka poruka, samo ako neko hoce to da vidi.

 

A ovo je pogotovo bezobrazluk:

 

Quote

When strangers are coming
They come to your house
They kill you all
and say
We’re not guilty
not guilty

 

Hajde da mi posaljemo pesmu "1999" o celicnim pticama koje su ubijale iz vazduha pa da vidis kako bi ta pesma (sa pravom) bila zabranjena u roku od dva dana.

 

Mogu oni da se peru i pricaju da nemaju veze sa politikom, odlukom da se izbaci predstavnik Belorusije oni su postali politicki festival koji promovise samo jednu ideologiju i politiku i zabranjuje sve koji ne misle isto kao i oni. Zasluzuju samo da se ugase i dobra strana pandemije je sto nisu mogli da odrze svoje takmicenje.

Link to comment
Share on other sites

Taj bend je inace poznat kao rezimski bend Lukasenka. Ovo je isto kao da za vreme Slobe ode recimo Nesa Galija i napravi ovako nekakvu pesmu i onda neki tamo Pjer, Luidji i Hans da pricaju kako nije sigurno, da nije iz Srbije ne bi niko primetio.E pa jeste jebi ga.

 

Nista protiv vas dvojice i vaseg misljenja, ali da, potpuno je jasno, necemo se praviti ludi valjda.

 

Sto se satanizma tice, znam da karikiras, ali ono, sto bi satanizam bio zabranjen?

 

Vidim major religije sirom sveta i dalje cvetaju, sledbenici satanizma su svakako manje zla naneli od sledbenika Isusa i Muhameda na ovom svetu, tako da ako oni nisu zabranjeni ne vidim sto bi i jadni Satana bio diskriminisan.

 

Takodje sto se tice angazovanih pesama i poruka, bilo je i "zelenih" pesama koliko hoces, bilo je antiratnih pesama, bilo je pesama koje su pozivale na neku drugu akciju koja moze da ima politicku konotaciju.

 

Vrlo je jasno sta je dozvoljeno i sta je afirmativno, a sta nije.

Edited by McLeod
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, goldberg said:

 

 

 

Mogu oni da se peru i pricaju da nemaju veze sa politikom, odlukom da se izbaci predstavnik Belorusije oni su postali politicki festival koji promovise samo jednu ideologiju i politiku i zabranjuje sve koji ne misle isto kao i oni.

 

Inace, izvini, ali ovo je bas onako solidna splacina koju od tebe nisam ocekivao.

 

Je l' bi i za zabranu promovisanja nacizma isto napisao?

 

Cuj zabrana promovisanja najgoreg diktatora u Evropi uz Putlera i Erdogana "promovisanje jedne ideologije i politike".

 

Povlacis znak jednakosti izmedju diktature i demokratije u bilo kom obliku?

 

Kako si onda protiv Vucica, ti bi trebalo onda zdusno da podrzis njegovu diktaturu i sistem vrednosti jer si ga ovde tako lepo predstavio.

Edited by McLeod
Link to comment
Share on other sites

Napisao sam vec da bi neki Nesa Galija bio sa pravom banovan da ode sa pesmom "1999":

 

"Celicne ptice u svom letu,

nacrtali su svakome od nas po metu,

njihova srca sasvim su od leda,

ubijaju cak i nevina ceda"

 

Mislim, razumemo se, postoji razlog zasto nikome ne treba da bude dozvoljeno da siri sukobe i politicku propagandu na jednom muzickom festivalu.

 

Uopste ne govorim da taj beloruski bend nije u fazonu "Heil Lukasenko", ali onda zabrani sve pesme koje promovisu sukobe i uzdizu propagandu.

1 minute ago, McLeod said:

 

Inace, izvini, ali ovo je bas onako solidna splacina koju od tebe nisam ocekivao.

 

Je l' bi i za zabranu promovisanja nacizma isto napisao?

 

Pisem jedan post za drugim jer sam ga tek sad video.

 

Ma naravno da ne, napisao sam da bi neka "1999" bila sa pravom banovana, a to je daleko od nacizma. Zalazem se za zabranu svake propagande i politike na ES, ma kako uvijene.

 

No, oni su vec pustili "1944", ta pesma je pobedila, izvodjac im se nakon toga zadovoljno kezio kako naravno da jeste u pitanju politicka propaganda, pesma je dobila glasove jer jeste politicka propaganda i onda oni biraju da nesto zabrane, a nesto ne.

Link to comment
Share on other sites

Pa koje su to pesme? 1944?

 

Ona je pobedila i vec sam se slozio da je na granici, ali ne mozemo da povucemo znak jednakosti izmedju tih stvari.

 

Zato sto ne govori o aktuelnim dogadjajima i nije direktan hate speech. Pametno je urolana u oblandu iako svako zna sta znaci.

 

Drugo, ja ne mogu da kazem da tu Ukrajina nije "na pravoj strani".

 

Izvini, Rusija (ili pobunjenici Rusi unutra) su pokusali drzavni udar jer im se nije svideo rezultat drzavne politike koju su videli kao "antirusku", bez ikakvog sikaniranja proterivanja ili bilo kog akta neprijateljstva vlasti (koje smo imali recimo na Kosovu).

 

Mislim, vrlo je jasno koja je tu prava strana, nema zastupanja "odredjene ideologije i politike".

 

edit: pisao sam i ja jedan za drugim, znam da ne, ali stvarno zvuci pogresno.

 

Razumem i tvoje i Klotzenovo misljenje ali se ne slazem jebi ga. Ne mislim da je 1944. nesto sto je presedan u rangu ovoga.

Edited by McLeod
Link to comment
Share on other sites

Just now, McLeod said:

Pa koje su to pesme? 1944?

 

Bila je i ona gruzijska "We don't wanna Put in" i jermenska iz 2016., a li je ona zabranjena.

 

Naravno, najvise mislim na "1944".

 

Just now, McLeod said:

 

Ona je pobedila i vec sam se slozio da je na granici, ali ne mozemo da povucemo znak jednakosti izmedju tih stvari.

 

Pobedila je, izmedju ostalog, jer je ta pesma propaganda jedne politicke opcije - sto bi trebalo da bude zabranjeno.

 

Just now, McLeod said:

Zato sto ne govori o aktuelnim dogadjajima i nije direktan hate speech. Pametno je urolana u oblandu iako svako zna sta znaci.

 

Ni ova "1999" ne govori o aktuelnim dogadjajima i mislis da bi:

a) bila dozvoljena na ES

b) trebalo da bude dozvoljena na ES

 

Just now, McLeod said:

Drugo, ja ne mogu da kazem da tu Ukrajina nije "na pravoj strani".

 

Just now, McLeod said:

Izvini, Rusija (ili pobunjenici Rusi unutra) su pokusali drzavni udar jer im se nije svideo rezultat drzavne politike koju su videli kao "antirusku", bez ikakvog sikaniranja proterivanja ili bilo kog akta neprijateljstva vlasti (koje smo imali recimo na Kosovu).

 

Mislim, vrlo je jasno koja je tu prava strana, nema zastupanja "odredjene ideologije i politike".

 

To je tvoje i moje pravo da imamo odredjeno misljenje (i ja isto mislim da upad u tudju teritoriju nije resenje, nego dogovor svih delova zemlje oko zajednicke politike), ali misljenje ne moze da bude nametano - sta kad Jermeni otpevaju pesmu o genocidu u Osmanskom carstvu? Sta kad neki drugi izvodjac pobroji americke intervencije? Sta kad Madjari ili Nemci pocnu sa nostalgijom da pricaju kako su proterivani nakon WW2?

 

Mislim, "prava strana" znaci, meni se moze da prosipam politicku propagandu (o jadnoj sudbini saradnika okupatora 1944), a tebi ne, jer ja imam golu silu i rulju koja ce da presudjuje. Nismo se borili za takav svet i nismo se borili da nam muzicki festivali tako izgledaju.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

 

Spominjali smo je skoro a danas naleteh na ovu verziju. 

 

Što se tiče kvota došlo je do jasnih promena za ovogodišnje takmičenje. Malta je sada i definitivno prva, FRA je preuzela drugo mesto a Švica je pala na treće. Obzirom da je ova iz FRA "naša" nije loša promena.

Link to comment
Share on other sites

Maltu ocigledno zestoko guraju. Jasno je zbog cega, ali pesma je stvarno tezak krs.

 

Ova godina ce biti dosta specificna, mnogi verovatno nece ni doci u Holandiju nego ce nastupati iz svoje zemlje i tu moze svasta da se desi, pitanje kako ce sve to zvucati kad nemaju iste uslove. Australija je vec najavila da ce nastupati iz svoje zemlje.

 

Francuska i pored dobrih kvota trenutno i sto je pesma realno za njihove standarde jako dobra, mislim da nema nikakve sanse za top 3, verovatno neko 9, 10. mesto, i to im je puna kapa.

 

Italija je ozbiljan kandidat za pobedu trenutno, ovaj bend je dobar uzivo, razlicita pesma i potpuno drugacija energija. Van top 5 ce tesko zavrsiti kako sada stoje stvari.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...