Jump to content

Evrovizija / Eurosong


Drug Crni

Recommended Posts

2 hours ago, DameTime said:

Ako neko pomene Balaševića kao nekakav kvalitet, raniću se tupim predmetom. Lik je mediocre kantautor at best, ali je eto imao žvaku sa kojom je otišao u legendu, na čemu svaka čast.

 

AdorableLastingHochstettersfrog-max-1mb.gif.2b5946884ad7774a745ac27202f91294.gif

 

 

Balasevic je suvi kvalitet. 

 

Mozes da ga volis ili ne, da ti se svidja taj stil muzike ili ne, ali da se osporava kvalitet samo zbog toga je bas glupost.

 

Ajde sad, rani se, ali vidi ako moze da bude fatalno... Mislim, stvarno.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Naprotiv, nekoliko njegovih pesama baš volim, ali ga zbog toga ne držim kao merilo nekog ogromnog kvaliteta na domaćoj muzičkoj sceni. Ne znam što se ti nalaziš lično uvređenim jer ja Balaševića ne smatram dobrim tekstopiscem?

Edited by DameTime
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Chaos Is Me said:

Baš je frapantan nivo trigerovanosti beovizijom u našem društvu, možda sam i potcenio koji smo mi jadnici pa kroz ovakve manifestacije lečimo komplekse, svako svoj.

 

Nije kao da šaljemo svog čoveka na Jupiter pa da zaseda ne znam kakva komisija koja će izabrati najboljeg kandidata, nego je u pitanju slanje pesme na manifestaciju koja je kombinacija kiča i krindžeraja.

 

Žiri je imao predstavnike raznih senzibiliteta - ocvalog pop autora, narodnjaka trubača, predstavnicu kao neke urbane priče (mogao je bilo ko da bude umesto Sajsi iz te ekipe, whatever), onaj Sedlar nemam pojma ko je ali čini mi se neki tip kome su senzibilitet Vlado Georgijev balade sudeći po njegovom izboru i na kraju evrovizijsku pobednicu, jedinu koju smo imali. Po meni je to ok sastav žirija po senzibilitetu, osobe nisu toliko bitne.

 

Niko se verovatno ne bi ni trigerovao na pobedu Teya Dore da joj glavni rival nije bila opančarska nacionalistička pesma koja je nepogrešivo oslikavala naš narod - prostakluk odeven u anteriju i opanke koji se busa u silikonske grudi na ovakvim manifestacijama dok sipa fekalije u reke, reke u cevi, đubre na livadu i beemve sa pređenih pola miliona kilometara u garažu.

 

Ramonda je imho fenomenalna pesma za ovu manifestaciju - minimalistička moderna sentiš strofa i build up i onda refren koji puca i instant se pamti. Na sve to veoma dobar i pristojan tekst koji ima i taj nacionalni identitet ali na suptilan i metaforički način + izvođačica je devojka koja je tu gde jeste zbog muzičkog kvaliteta (od kojih je pevanje samo jedan, a komponovanje je mnogo važniji) a ni zbog čega drugog. No brainer. Kao što rekoh, nije ni bitno kako će da prođe na evroviziji pesma već kako će da prođe "u trendingu" gde postoji šansa da jedna pesma iz Srbije bude ultimativni i univerzalni pop hit, što sa opančarskim verzijama nikako ne bi moglo jer to interesuje malo koga.

Sve tacno, osim jedne bitne stvari - pevanje pobednicke pesme je krs (ne ulazim u to kako ona stvarno peva, vec kako je otpevala ovu pesmu) - mumla sebi u bradu, peva kao Senidah placnim glasom jer je to trendy, i ceo glas je pokriven drugim zvucima duz cele pesme, cak i onda kada dodje refren i visoki tonovi gde bi glas trebalo da dominira. Ni u jednom momentu taj glas ne dolazi do izrazaja. Zato nije zasluzila da pobedi. Analizirajte sve pobednike evrovizije do sad, bilo je tu svega i svacega, i kontradiktornog i senzacionalnog, i dosadnog i uobicajenog, ali zajednicki sadrzalac za sve je da je glas dominirao i izasao u prvi plan.

Link to comment
Share on other sites

Šta da ti kažem osim da si verovatno antisluhista. O tome kakav je stil pevanja i da li se to nekome sviđa može da se raspravlja ali sve je otpevano u ton, u strofi je muzika minimalistička pa glas itekako dolazi do izražaja, u refrenu imamo dizanje glasa, a u poslednjem refrenu kad dodatno gruvaju atmo momenti ima i vokalni twist koji je baš lep. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@DameTime Ko kaze da se nalazim "licno uvredjenim"? Reagujem na tvoj upis kao sto bi i na neki drugi, bez obzira na svoj licni stav o tome. 

 

Balasevic je vrhunski tekstopisac, osrednji izvodjac (sto nikada nije niti krio niti pokusavao da bude nesto sto nije, cak se i salio na svoj racun povodom toga), a i kao tako osrednji izvodjac je daleko bolji od "novokomponovanih" "autotjunovanih" izvodjaca danasnjice. Jbg da je mozda znao da tverkuje guzom, fleksuje steroidima napumpane bicepse koji ... ne vrede, ili da je barem koji dred nabacio i da se mozda malko drogir'o, mozda bi bio i bolji izvodjac, ono, barem vizuelno. 

 

Ne lomite mi bagrenje vs Gnezdo orlovo.

 

Jbt kao da poredim recimo Zeljka Obradovica i Milana Gurovica kroz njihov trenerski rad i licnost.  

Edited by Kooineeperk
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Kooineeperk said:

@DameTime Ko kaze da se nalazim "licno uvredjenim"? Reagujem na tvoj upis kao sto bi i na neki drugi, bez obzira na svoj licni stav o tome. 

 

Balasevic je vrhunski tekstopisac, osrednji izvodjac (sto nikada nije niti krio niti pokusavao da bude nesto sto nije, cak se i salio na svoj racun povodom toga), a i kao tako osrednji izvodjac je daleko bolji od "novokomponovanih" "autotjunovanih" izvodjaca danasnjice. Jbg da je mozda znao da tverkuje guzom, fleksuje steroidima napumpane bicepse koji ... ne vrede, ili da je barem koji dred nabacio i da se mozda malko drogir'o, mozda bi bio i bolji izvodjac, ono, barem vizuelno. 

 

Ne lomite mi bagrenje vs Gnezdo orlovo.

 

Jbt kao da poredim recimo Zeljka Obradovica i Milana Gurovica kroz njihov trenerski rad i licnost.  

 

Pa i to je potpuno subjektivna kategorija koju je nemoguce kvantifikovati, sa druge strane trenerski uspesi su lako merljivi brojem pobeda, trofeja, velicinom plate, utiscima igraca, itd... 

 

 

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Kooineeperk said:

@DameTime Ko kaze da se nalazim "licno uvredjenim"? Reagujem na tvoj upis kao sto bi i na neki drugi, bez obzira na svoj licni stav o tome. 

 

Balasevic je vrhunski tekstopisac, osrednji izvodjac (sto nikada nije niti krio niti pokusavao da bude nesto sto nije, cak se i salio na svoj racun povodom toga), a i kao tako osrednji izvodjac je daleko bolji od "novokomponovanih" "autotjunovanih" izvodjaca danasnjice. Jbg da je mozda znao da tverkuje guzom, fleksuje steroidima napumpane bicepse koji ... ne vrede, ili da je barem koji dred nabacio i da se mozda malko drogir'o, mozda bi bio i bolji izvodjac, ono, barem vizuelno. 

 

Ne lomite mi bagrenje vs Gnezdo orlovo.

 

Jbt kao da poredim recimo Zeljka Obradovica i Milana Gurovica kroz njihov trenerski rad i licnost.  

 

Naprotiv, Balašević je osrednji tekstopisac a vrhunski izvođač, jer da nije ne bi pridobio publiku. Samo što nije tip izvođača kao Zdravko Čolić ili Hari Mata Hari kojima su tehnika pevanja i raspon forte, što ne znači da je loš performer. 

 

Ne lomite mi bagrenje je meni inače omiljena njegova pesma, pored Provincijalke, a verovatno i ona sa najjačim tekstom. No kad već porediš, Balašević je doveo do apsurda nagomilanu rimu u svojim pesmama, što smatram najjeftinijim vidom stihoklepanja. A onda pogledaš Gnezdo orlovo:

 

Tata kaže malom orlu sine, biće gotovo

Otići će crne ptice, vedro biće ponovo 

(ne tako suptilna rima da prosečan Srbin čuje KOSOVO)

Edited by DameTime
Link to comment
Share on other sites

ćud je ćud, a sud je sud

čast je čast, a vlast je vlast

ćuk je ćuk i vuk je vuk

led je led, a red je red

plač je plač, a mač je mač

jed je jed, a red je red

 

Dajte mi one paje i ringe raje any day of the week pored ovoga at least it's funny 

Link to comment
Share on other sites

Sumoran i nem
Jablan gromom razvaljen
Zagledan u čašu preduboku
Bio mi je stran i naizgled normalan
Al' tad mu spazih
Odraz meseca u oku

On me oslovi pa kako idu poslovi
Ma idu, progundžah, u vražijeg vraga
Na to on planu naprasno
Odmeri me sablasno
Nemate vi pojma, bračo draga

Ne znaš ti sta znači ubiti grad
Ne znaš ti bauke kaljavih rovova
Ne znaš ti sta znači spavati sad
Kad sklopim oči ništa osim tih krovova

Kada sklopim oči nebom naidju mobe
Zamirišu gostinjske sobe
Nebom svadba odzvanja
Kada sklopim oči nebom promiću lica
Zatreperi roj tamburica
Dunav sedef odranja

Zverko ludila, što si se probudila
Crni ti je princ poljubac dao
Sl' neču se stideti
Što Boga neću videti
Jer to i nije Bog kojeg sam znao

Ne znaš ti, nema oslobodženih
Svaku tišinu mi granata prošara
Spašen je taj prvi pogodženi
Aasvi su drugi večni taoci košmara

Kada sklopim oči nebom naidžu ladje
Zvona, lavež, komšijske svadže
Miris svežeg oranja
Ali kada svane vetri s reke zacvile
Znam, to tuže vodene vile
Dunav tamjan odranja

 

Da, da, osrednji tekstopisac.

  • Like 1
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

I šta je ovde tačno vrhunski, upotreba rime? 

 

Evo jednog primera jakog stiha, sa sve ukrštenom rimom kako bi tekst bio pamtljiv, ali tako da zapravo imamo šta analizirati. 

 

Quote

Mrsile su se tvoje crne kose,
lelujala se naša nada,
igrale su naše noge bose
u ritmu kiše
što nad gradom pada

Magle sive tjerali smo skupa
i zalili krošnje pokislih breza
samo noge bez glave i trupa,
gazile su blato vladala je jeza

Koščate ruke grle se još jače
i oči spavaju
na samom dnu suza,
a ovo nebo
ne prestaje da plače
nad živim stvorom što ulicom puza

Još samo žive ovi sivi dani
i naša ljubav
vrti se i pati,
ka obali nekoj mi plovimo sami,
da nam ona izgubljeno vrati

 

I još jedan recimo, bez rime 

 

Quote

Bistar dan kao planinska reka
Kao pušten sa lanca, kao lakši od vode
Pružam ruke, dodirujem stvari
To je poseban obred i postajem siguran da

To je stvaran svet oko mene
To je stvaran svet oko mene
To je stvaran svet oko mene
Samo čekam da prođe

 

Potpuno svestan da prolazi vreme
Kao padanje peska, kao mreškanje vode
Zatvaram oči i gledam unutra
Moje sumnje su glupe i postajem siguran da

To je stvaran svet u meni

 

Gurni me blago da se vratim u stanje
Koje podstiče krv da se popne u obraz
I sjuri u glavu kao metak u čelo
Jer ishod je isti i postajem siguran da

To je stvaran svet oko mene

 

Edited by DameTime
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Jurgen said:

 

Pa i to je potpuno subjektivna kategorija koju je nemoguce kvantifikovati, sa druge strane trenerski uspesi su lako merljivi brojem pobeda, trofeja, velicinom plate, utiscima igraca, itd... 

 

 

Jeste, umetnost je subjektivnija kategorija. Medjutim, postoji i nesto sto je merljivo i u umetnosti, tj. muzici. Neka dugorocnost, broj izdanja, kolika je prodaja ploca/diskova/koncerata bila i slicno. Naravno tu su i nagrade. 

 

Tako da je itekako moguce kvantifikovati. 

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Jurgen said:

 

Pa i to je potpuno subjektivna kategorija koju je nemoguce kvantifikovati, sa druge strane trenerski uspesi su lako merljivi brojem pobeda, trofeja, velicinom plate, utiscima igraca, itd... 

 

 

Onda neko moze reci da je Danijela Stil bolji pisac od recimo Knuta Hamsuna. Jbg, nekome Danijela Stil više prija.

Link to comment
Share on other sites

Balašević je kantautor bez roaminga, samo za lokalnu/regionalnu upotrebu. Ipak, bio je priličan unikat i ja ne znam nikog drugog ko je imao sličan stil. Nema sumnje da su njegovi tekstovi jako dobri objektivno (neki objektivno i vrhunski), bez obzira na ukuse, iako je sasvim jasno da su prilično anahroni i logično da se novije generacije ne pronalaze u njima već više ekipa koja je odrastala u SFRJ. Daleko je on od nekog ultimativnog etalona za muzički kvalitet ali još gore je potpuno mu osporavati umetničku vrednost, kao što rekoh bio je i ostao unikat, sviđao se taj njegov fazon nekome ili ne.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Hm rasprava o tome kako ko peva bukvalno ne vodi nigde.

 

Primer Madone koja nikada nije bila pevacica najviseg ranga ali je i uprkos tome bila a i sada je zvezda kakvih malo ima, vise tu faktora utice, ne samo pevacko umece.

 

Ako bi smo po tome gledali Zorji niko nije ni blizu pevackom umecu i onda ne bi trebalo ni da se glasa? (iako necu da lazem za mene je bila prvi izbor jer volim tehnikalije).

 

1 hour ago, diego said:

Sve tacno, osim jedne bitne stvari - pevanje pobednicke pesme je krs (ne ulazim u to kako ona stvarno peva, vec kako je otpevala ovu pesmu) - mumla sebi u bradu, peva kao Senidah placnim glasom jer je to trendy, i ceo glas je pokriven drugim zvucima duz cele pesme, cak i onda kada dodje refren i visoki tonovi gde bi glas trebalo da dominira. Ni u jednom momentu taj glas ne dolazi do izrazaja. Zato nije zasluzila da pobedi. Analizirajte sve pobednike evrovizije do sad, bilo je tu svega i svacega, i kontradiktornog i senzacionalnog, i dosadnog i uobicajenog, ali zajednicki sadrzalac za sve je da je glas dominirao i izasao u prvi plan.

 

Nije to vise bitno. Nedavno smo imali primer Konstrakte koja ide na koncept a pevacko umece nije bitno ili je barem mnogo manje bitno i sasvim dobro da ne kazem odlicno prosla na esc-u.

 

Edited by nunilo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, DameTime said:

Naprotiv, Balašević je osrednji tekstopisac a vrhunski izvođač, jer da nije ne bi pridobio publiku. Samo što nije tip izvođača kao Zdravko Čolić ili Hari Mata Hari kojima su tehnika pevanja i raspon forte, što ne znači da je loš performer. 

 

Naprotiv, vrhunski je tekstopisac, a osrednji izvodjac koji je cesto taj manjak izvodjackog performansa, s obzirom da nije znao ni da tverkuje ni da fleksuje, upotpunjavao svojevrsnim stand-up-om. Ali nije samo tim stand-up-om pridobio publiku, vec kvalitetom pesama. 

 

Zanimljivo je sto pominjes Zdravka Colica - pa gomilu pesama mu je napisao upravo Balasevic 😄 pa cak i samu muziku, znaci kompletnu pesmu. 

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

 

Branka Miljkovica su jednom pitali o zmacenju nekih svojih stihova. Rekao je  otprilike ko je on da tumaci  vlastite stihove Smatrao je da pesme treba da nastave samostalno svoj zivot.  Videcemo dokle ce ziveti pesme Balasevica, Sajsi, Kareluse...

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Kooineeperk said:

 

Jeste, umetnost je subjektivnija kategorija. Medjutim, postoji i nesto sto je merljivo i u umetnosti, tj. muzici. Neka dugorocnost, broj izdanja, kolika je prodaja ploca/diskova/koncerata bila i slicno. Naravno tu su i nagrade. 

 

Tako da je itekako moguce kvantifikovati. 

 

Po toj tvojoj metodi, Dženis Džoplin ne bi bila ni u prvih milion pevačica.

 

6 minutes ago, Chaos Is Me said:

Ipak, bio je priličan unikat i ja ne znam nikog drugog ko je imao sličan stil.

 

Samo i pokojnoj Jugi, na primer, Arsen Dedić i Ibrica Jusić. Govorim o stilu.

 

 

Mislim da smo malčice pobegli od teme 😁

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Stiletto said:

Po toj tvojoj metodi, Dženis Džoplin ne bi bila ni u prvih milion pevačica.

 

Ako procitas par prethodnih postova, shvatices da nisam ja taj koji zeli da "meri" umetnost na taj nacin 😉 

 

Ali kao odgovor @Jurgen-u dajem mu i tu opciju. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, berti said:

 

Branka Miljkovica su jednom pitali o zmacenju nekih svojih stihova. Rekao je  otprilike ko je on da tumaci  vlastite stihove Smatrao je da pesme treba da nastave samostalno svoj zivot.  Videcemo dokle ce ziveti pesme Balasevica, Sajsi, Kareluse...

 

Kud Balaševića mete sa ovima :krstipd4:

On će da ostari kao  vino - tj njegove pesme...Ove dve gorepomenute su već sada nalik na ukišeljeno pivo.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ja još čekam da mi neko objasni po kojim je to kriterijumima neki Balaševićev tekst vrhunski, tj. šta je tačno evo u ovom tekstu koji je berti postovao iznadprosečno? Parnu i ukrštenu rimu koristi 90% tekstopisaca, uključujući Relju Torina koji je Breskvici pisao pesmu za PZE. 

 

@Kooineeperk Čola nije kantautor, njemu su drugi pisali pesme, a najbolje mu sigurno nije napisao Balašević. No pomenuh ga zbog priče o izvođenju, jer je on primer vrhunskog pevača ali koji Balaševićeve stihove ne bi mogao da izvede onako kako ih on izvodi, jer u tome i jeste štos. Tako da Đole jeste bio autentičan kao pojava na muzičkoj sceni, ali vrhunski tekstopisac vala nije. 

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Besni lala said:

 

Kud Balaševića mete sa ovima :krstipd4:

On će da ostari kao  vino - tj njegove pesme...Ove dve gorepomenute su već sada nalik na ukišeljeno pivo.

 

Pa ovde se hvalio tekst jedne pesme od te Sajsi. A ta je rang Karleuse.

  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

Pazi sad ovo 

 

Quote

S koliko godina postaješ umoran, sam i star?
Kad nemaš kad da budeš mlad

Moja si sreća i nesreća
Koja od vas dve je bar minut starija?
Na početku i na kraju ti
A u pauzi jedna decenija

 

Ajmo bez guglanja, ko je autor teksta a ko izvodi pesmu? Ovih 6 stihova jede za doručak ceo onaj Balaševićev tekst gore. 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, DameTime said:

Ja još čekam da mi neko objasni po kojim je to kriterijumima neki Balaševićev tekst vrhunski, tj. šta je tačno evo u ovom tekstu koji je berti postovao iznadprosečno? Parnu i ukrštenu rimu koristi 90% tekstopisaca, uključujući Relju Torina koji je Breskvici pisao pesmu za PZE. 

 

@Kooineeperk Čola nije kantautor, njemu su drugi pisali pesme, a najbolje mu sigurno nije napisao Balašević. No pomenuh ga zbog priče o izvođenju, jer je on primer vrhunskog pevača ali koji Balaševićeve stihove ne bi mogao da izvede onako kako ih on izvodi, jer u tome i jeste štos. Tako da Đole jeste bio autentičan kao pojava na muzičkoj sceni, ali vrhunski tekstopisac vala nije. 

 

Draga moja @DameTime  "Postoje u nama neke prevodive dubine. Postoje u nama neke stvari neprevodive u reči. " :66:

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, DameTime said:

Pazi sad ovo 

 

 

Ajmo bez guglanja, ko je autor teksta a ko izvodi pesmu? Ovih 6 stihova jede za doručak ceo onaj Balaševićev tekst gore. 

Ovo je Marina Tucaković,koja je napisala milion hitova.

Nema ko drugi.

A ko peva,ono ili Ražnatovićka ili Dragana Mirković.

Edited by Polivalentni Stevica
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, DameTime said:

Ja još čekam da mi neko objasni po kojim je to kriterijumima neki Balaševićev tekst vrhunski, tj. šta je tačno evo u ovom tekstu koji je berti postovao iznadprosečno? Parnu i ukrštenu rimu koristi 90% tekstopisaca, uključujući Relju Torina koji je Breskvici pisao pesmu za PZE. 

 

@Kooineeperk Čola nije kantautor, njemu su drugi pisali pesme, a najbolje mu sigurno nije napisao Balašević. No pomenuh ga zbog priče o izvođenju, jer je on primer vrhunskog pevača ali koji Balaševićeve stihove ne bi mogao da izvede onako kako ih on izvodi, jer u tome i jeste štos. Tako da Đole jeste bio autentičan kao pojava na muzičkoj sceni, ali vrhunski tekstopisac vala nije. 

 

Po svim 🙂 kriterijumima - fond reci, emocija koja je utkana, bukvalno slikanje pejzaza recima... Uz to i muzicari sa kojima je radio su bili toliko dobri da to isprate adekvatno. 

 

Meni je pomalo sumanuto da neko treba to da ti objasnjava. Ne znam kakvo je skolstvo danas ali tome se ucilo bukvalno jos u osnovnoj skoli. Da ne pominjemo gimnaziju. 

 

 

  

5 minutes ago, Besni lala said:

 

Draga moja @DameTime  "Postoje u nama neke prevodive dubine. Postoje u nama neke stvari neprevodive u reči. " :66:

neprevodive 🙂 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...