Jump to content

Crna sreda 03.05.2023 - OŠ Vladislav Ribnikar


Constantin

Recommended Posts

1 minute ago, Stiletto said:

 

Beogradska čaršija putem Radio Mileve širi priču da su i majka i ćerka već neko vreme u inostranstvu.

ćerka je mala devojčica i ne bi trebalo da ispašta zbog svega što se desilo i najbolje bi i bilo da je kod neke rodbine u inostranstvu a majka ako ima sudski poziv treba da se odazove na isti, ukoliko nema onda neka je sa ćerkicom gde god da su. 

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, Stiletto said:

 

Beogradska čaršija putem Radio Mileve širi priču da su i majka i ćerka već neko vreme u inostranstvu.

 

To sam i ja čuo što je i najlogičnije rešenje za njih dve u ovom momentu. U Srbiji je nemoguće za njih da normalno žive. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nema toga što može da reletivizuje ovakav vid šarlatanstva, prezentovanog u pokušaju nečeg što je trebalo da bude terapeutska metoda. Koliko sam pročitao,dotična je bila saradnica famoznog dr.Dabića.
Da sam paranoik,čak bih napisao da njeno slanje u školu nije slučajno. Pošto nisam,pripisaću to kompletnom sunovratu svake struke u Srbiji.

  • Like 10
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, medobrundo said:

 

Nisam preterano upućen u rad dotične, upoznajem se (kao i ti verovatno), nije mi blisko ni prijemčivo to što vidim, o psihologiji i psihoterapiji kao i ti uglavnom nemam pojma; ono što znam i što sam napisao - ta terapija nije ni blizu izgledala tako kako je otac prepričao ono što mu je prepričano. I to je to. Niti tvrdim da je trebalo da se desi, jer zaista ne poznajem temu. Samo je preglupo praviti naslove za tabloide i estradu od nečega što nije tako izgledalo (niti je većina roditelja tako doživela).

 

Edit: erwinov post ispod - korektno, ljudi bez neke pompe i povoda za tabloidizaciju i banalizovanje, zatražili prekid saradnje i angažovanje nekih drugih stručnjaka za koje veruju da su dobri za decu.


Nadam se da mi neces uzeti za zlo, ali skola (ministarstvo, ko god…) nije angazovala molera pa se taj napio i nesto zabrljao. I onda njega najuris i uzmes drugog da sanira stetu i zavrsi posao. A mozda se i taj ne pokaze, pa zatreba i treci, jednom ce i da ti se posreci.

 

Ovde se radi o necem mnogo ozbiljnijem i ne moze tako. Ne treba ni da roditelji traze da se pomahnitala terapeutkinja skloni, pa da im neko velikodusno ispuni zelju. Ne, onaj ko je ludacu angazovao treba da snosi odgovornost, i da nikom vise ne padne na pamet da se ovako igra s ozbiljnim stvarima.

Svaka sitnica je ovde bitna i neznanje nije opravdanje. Kakvi bre psihijatri, psihoterapeuti i sumanuti grupni rituali? Ovde bi bolji posao odradile  obicne devojke, volonterke raznih sos telefona, da su ih pustili da sednu tamo medju decu, pogledaju ih u oci onako kako tata Slobodan Negic rece, pricaju s njima i potaknu ih da sami govore. Ima u Srbiji takvih devojaka i ne sumnjam da su mnoge od njih prosle razne obuke, da one to mogu. Ali ne, kod ekonomskog tigra mora sve nesto extra turbo i megalomanski, pa onda zavrsi ovako i niko odgovoran. 
 

Nije senzacionalizam pricati o ovakvim propustima, jer je to paradigma stanja u Srbiji, slepa vera u zvucne titule za koje se cesto pokaze da su prazne ljusture. Kao da ne znamo kako se titule i ugled sticu poslednjih decenija u toj nesrecnoj zemlji. Bar bi decu trebalo zastititi od njih, i od onih koji takve ”eksperte” angazuju.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

  

Quote

O tvrdnjama koje je Negić izneo u javnost gostujući u emisiji "Utisak nedelje", oglasila se Snežana Vuković iz Ministarstva prosvete koja je za Radio-televiziju Srbije izjavila da su naknadno čuli da se to dogodilo, da je liste stručnjaka pravilo Ministarstvo zdravlja i da se pomenuta psihoterapeutkinja Ranka Radulović nalazila na toj listi.

"Metoda koju ona zastupa kod nas nije priznata i nije nigde verifikovana kao metoda koja treba da bude zastupljena bilo gde, posebno ne u školi. Ja ne znam puno o toj metodi i žao mi je što Ministarstvo zdravlja nije napravilo dobru procenu šta je u tom trenutku potrebno deci, ali potpuno razumem da su kolege bile zauzete svim drugim stvarima", istakla je Snežana Vuković za RTS.

Napomenula je da su sada spiskovi stručnjaka potpuno provereni, ali i da tada spisak nije bio proveravan, pošto ga je poslalo Ministarstvo zdravlja i da se podrazumeva da je osoba stručna.

"Žao mi je što se to dogodilo, ali sam sigurna da se takve stvari neće događati, jer sada imamo timove koji će raditi. Sada smo formirali timove nakon dve nedelje prve pomoći. Formirani su timovi koji su specijalizovani za decu, za roditelje i ne menjaju se više terapeuti", rekla je Snežana Vuković i da će se sve nastaviti i tokom leta.

https://insajder.net/teme/otac-ubijene-ucenice-iz-os-vladislav-ribnikar-govorio-o-cudnim-psihoterapijama-u-skoli-iz-ministarstva-kazu-metoda-nije-verifikovana

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, medobrundo said:

 

Nisam preterano upućen u rad dotične, upoznajem se (kao i ti verovatno), nije mi blisko ni prijemčivo to što vidim, o psihologiji i psihoterapiji kao i ti uglavnom nemam pojma; ono što znam i što sam napisao - ta terapija nije ni blizu izgledala tako kako je otac prepričao ono što mu je prepričano. I to je to. Niti tvrdim da je trebalo da se desi, jer zaista ne poznajem temu. Samo je preglupo praviti naslove za tabloide i estradu od nečega što nije tako izgledalo (niti je većina roditelja tako doživela).

 

Edit: erwinov post ispod - korektno, ljudi bez neke pompe i povoda za tabloidizaciju i banalizovanje, zatražili prekid saradnje i angažovanje nekih drugih stručnjaka za koje veruju da su dobri za decu.

 

 

A kako je tačno izgledala ta terapija?  Ono što su činjenice  je da je uvela tu decu u neki kabinet puštala im neku muziku i pričala da treba da se povežu sa dušama poginulih im drugara, sad ne znam kako je to uživo izgledalo ali sve to samo po sebi zvuči jezivo i čisto sumnjam da se dopalo već istraumiranoj deci tako da ne kontam šta je to bilo specijalno drugačije od onoga što je ispričao Negić u emisiji. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, vilhelmina said:

da su ih pustili da sednu tamo medju decu, pogledaju ih u oci onako kako tata Slobodan Negic rece, pricaju s njima i potaknu ih da sami govore.

 

Jako mi je mucno da pisem na ovu temu, uzasno mi je potresno da je drustvo toliko posrnulo i da zakon ne moze nista nekom ko je ubio pa cak i jednog, a ne 10 dece. 

 

Psihijatar moze biti dobar, ali ni jedan nije uvek za sve i to zavisi od nacina pristupu problema. Koliko citam i cujem o ovom sto je ova zena uradila sa decom kojoj sada treba pomoc je, ma koliko god ona bila dobra za nekog, uzasno je napravila los pristup. 

Prvo, zato sto je napravila spiritualisticku seansu a ne grupnu psihoterapiju. I tu si jako u pravu da je trebalo da pusti decu da kazu svoja osecanja i da ona bude tu koja ce da upravlja terapijom da dobije rezultat, a ne da namece misljenje. Traljavo je odradila posao i mozda prouzrokovala nekima jos vecu traumu nego sto su je imali do sada. Potresena deca od njene terapije ce steci utisak da jednostavno ne postoji onaj koji ce da im pruzi podrsku i pomoc, a u Srbiji se i ovako nije mnogo verovalo u psiholosku pomoc. 

 

Otac ubice se tereti za nemar koji je prouzrokovao sta je prouzrokovalo. A ko ce da odgovara za samo delo ako jedan treinestogodisnjak zakonski ne moze? 

 

Da dodam, zbog zakonskih prepreka sada ostala deca treba da strepe da ce ubica biti pusten da tumara okolo i eventualno dovrsi svoj spisak, mozda da da nekom novom ispod 14 ideju sta moze da uradi. Bem ti drzavu koja nije u stanju da resi ovo. 

Edited by Baby
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, Skyglider said:

 

 

A kako je tačno izgledala ta terapija?  Ono što su činjenice  je da je uvela tu decu u neki kabinet puštala im neku muziku i pričala da treba da se povežu sa dušama poginulih im drugara, sad ne znam kako je to uživo izgledalo ali sve to samo po sebi zvuči jezivo i čisto sumnjam da se dopalo već istraumiranoj deci tako da ne kontam šta je to bilo specijalno drugačije od onoga što je ispričao Negić u emisiji. 

 

 

Nebitno je kako je izgledala terapija - niko ne bi trebao imati pravo da pocne sa bilo kakvom terapijom bez  roditeljske saglasnosti. 

Edited by ters
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Pomalo je tu i ono, roditelji koji su i sami sluđeni, mogu nesvesno/nehotice dati saglasnost kojekakvim ludačama.

 

Nije ovo najbolje napisano...  Tj. svaki ludak/ludača može da ih u tom trenutku iskoristi, ali opet to ni u kom slučaju, ne želim da zvuči kao opravdanje, niti je to namera.

Edited by 033zero330
Link to comment
Share on other sites

Nema toga što može da reletivizuje ovakav vid šarlatanstva, prezentovanog u pokušaju nečeg što je trebalo da bude terapeutska metoda. Koliko sam pročitao,dotična je bila saradnica famoznog dr.Dabića.
Da sam paranoik,čak bih napisao da njeno slanje u školu nije slučajno. Pošto nisam,pripisaću to kompletnom sunovratu svake struke u Srbiji.
Društvo u Srbiji praktično više ne postoji. Gotovo ni jedna institucija društva više ne funkcioniše.
Ubijanje dece i čuvara se nastavlja.

Sent from my SM-A525F using Tapatalk



  
O tvrdnjama koje je Negić izneo u javnost gostujući u emisiji "Utisak nedelje", oglasila se Snežana Vuković iz Ministarstva prosvete koja je za Radio-televiziju Srbije izjavila da su naknadno čuli da se to dogodilo, da je liste stručnjaka pravilo Ministarstvo zdravlja i da se pomenuta psihoterapeutkinja Ranka Radulović nalazila na toj listi.
"Metoda koju ona zastupa kod nas nije priznata i nije nigde verifikovana kao metoda koja treba da bude zastupljena bilo gde, posebno ne u školi. Ja ne znam puno o toj metodi i žao mi je što Ministarstvo zdravlja nije napravilo dobru procenu šta je u tom trenutku potrebno deci, ali potpuno razumem da su kolege bile zauzete svim drugim stvarima", istakla je Snežana Vuković za RTS.
Napomenula je da su sada spiskovi stručnjaka potpuno provereni, ali i da tada spisak nije bio proveravan, pošto ga je poslalo Ministarstvo zdravlja i da se podrazumeva da je osoba stručna.
"Žao mi je što se to dogodilo, ali sam sigurna da se takve stvari neće događati, jer sada imamo timove koji će raditi. Sada smo formirali timove nakon dve nedelje prve pomoći. Formirani su timovi koji su specijalizovani za decu, za roditelje i ne menjaju se više terapeuti", rekla je Snežana Vuković i da će se sve nastaviti i tokom leta.
https://insajder.net/teme/otac-ubijene-ucenice-iz-os-vladislav-ribnikar-govorio-o-cudnim-psihoterapijama-u-skoli-iz-ministarstva-kazu-metoda-nije-verifikovana


Bili su zauzeti drugim stvarima?

Sent from my SM-A525F using Tapatalk

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Skyglider said:

 

 

A kako je tačno izgledala ta terapija?  Ono što su činjenice  je da je uvela tu decu u neki kabinet puštala im neku muziku i pričala da treba da se povežu sa dušama poginulih im drugara, sad ne znam kako je to uživo izgledalo ali sve to samo po sebi zvuči jezivo i čisto sumnjam da se dopalo već istraumiranoj deci tako da ne kontam šta je to bilo specijalno drugačije od onoga što je ispričao Negić u emisiji. 

 

 

Prema onome što sam čuo, a mogu da kažem da čvrsto verujem da je pouzdan izvor - nisu to što navodiš nikakve činjenice, već estradno-tabloidna naklapanja.

 

Detalje ne želim, niti mislim da treba da iznosim (a ono što sam juče napisao u vezi narodne pesme je danas i izaslo u medije) - ako ti je baš stalo, mogu da ti posaljem na dm. Samo sam napomenuo da nije to bio nikakav satanistički kult, niti bilo kakvo prizivanje mrtvih. Vidim da je i ta žena objavila svoju verziju, koja odgovara manje više onome što i ja znam. 

 

Ne znam ništa o njoj inače, i meni na prvi pogled deluje kao ludaja, tako da ne želim da ispadne da nju nešto branim. U konkretnom slučaju i prema mojim saznanjima, daleko je to od situacije kakvom mediji žele da predstave i kako su neki roditelji preneli (konkretno ta jedna majka koja je ispričala čoveku koji je juče gostovao na TV-u). RR je inače valjda specijalizovana za traume i radi ili je radila u Palmoticevoj. Dakle, nije Miroljub Petrović. Da li je u međuvremenu, kao Nestorovic, skrenula i da li se bavi nekim prevarama, to baš i ne znam, mada tako izgledaju oni neki paketi terapija (mada, eto Dame Time ističe da su te neke metode u svetu priznate).

Edited by medobrundo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ovo je neko objavio na PPP-u, nisam uspeo da nađem odakle je izvorno.

 

Quote

Kao aktivni muzikoterapeut sa visegodisnjim iskustvom u Norveskoj, neko ko se bavi naucno-istrazivackim radom u ovoj oblasti na internacionalnom nivou, i pre svega covek, zelim da izrazim duboku zaprepascenost i zabrinutost vezano za skandalozne psihoterapijske metode sprovedene sa traumatizovanim ucenicima skole Vladislav Ribnikar od strane dr. Ranka Radulovic.

Pre svega, sprovodjenje bilo kakve vrste terapije nad i sa maloletnom decom bez informacija i (pismene) saglasnosti roditelja je ozbiljno krsenje etickih kodeksa svake terapeutske profesije, i u vecini zemalja razlog za gubljenje licence i dozvole za praktikovanje.

Takodje zelim da izrazim duboku zabrinutost vezano za upotrebljene metode i pristup, a koje dr. Ranka Radulovic sprovodi kao "muzikoterapiju" sa ucenicima skole Vladislav Ribnikar, a koje, kao terapeut i istrazivac, ni u kom smislu ne prepoznajem kao naucne niti potkrepljene postojecim istrazivanjima iz ove oblasti.

Obrazovni centar - Hatorum koji vodi takodje se bazira na sadrzajima, literaturi i pristupima koje su mi kao terapeutu i istrazivacu potpuno nepoznati, u koji se u potpunosti baziraju ili na psihijatrijskoj literaturi ili iskljucivo na tekstovima same dr. Radulovic, koja sama nema ni dana muzikoterapeutskog obrazovanja i profesionalnog treninga pod eksternom supervizijom ali je takodje i jedini predavac. Po informacijama iz Evropskog Udruzenja Muzikoterapeuta (https://emtc-eu.com/) Dr. Radulovic je svojevremeno dobila status clana i supervizora kao pionir muzikoterapije u svojoj zemlji, bez formalnog obrazovanja i iskustva iz same muzikoterapije, i zato sto je lekar. To je bila tadasnja praksa udruzenja kako bi se podrzao i stimulisao razvoj profesije i razlicitim zemljama. Koliko je meni poznato EMTC ne dodeljuje statuse supervizora vise na ovaj nacin, a ocigledno da je neophodno da se mnogo rigoroznije prati rad i aktivnost osoba koje su ranije dobile ovaj status. O tome sam ih vise puta i neformalno, a sada i formalno obavestavala.

U ime citave profesije internacionalno, i u svoje licno ime, zelim da uputim svim roditeljima i deci koja su u ovome morala da ucestvuju duboko izvinjenje. A sankcionisanje ovakvih aktivnosti i ponasanja smatracu svojom licnom i profesionalnom odgovornoscu i pokusati da uradim sve sto je u mojoj moci da se slicne situacije nikada ne ponove. Evropsko Udruzenje Muzikoterapeuta vec je formalno obavesteno ovoj tragicnoj situaciji, i nadam se i da ce odreagovati adekvatno. Moguce je (a i korisno) i direktno ih kontaktirati i izraziti zabrinutost zbog ovog incidenta.

A o skandaloznoj reakciji dr. Radulovic na gostovanje oca ubijene devojcice u Utisku Nedelje na socijalnim medijima nemam dovoljno reci razocarenja i sokiranosti. Jos jednom, mogu samo da se izvinim u ime cele profesije i svih nas koji ovakve ljude ne uspevamo da zaustavimo na vreme.

 

Edited by erwin
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, medobrundo said:

Ne znam ništa o njoj inače, i meni na prvi pogled deluje kao ludaja, tako da ne želim da ispadne da nju nešto branim. U konkretnom slučaju i prema mojim saznanjima, daleko je to od situacije kakvom mediji žele da predstave i kako su neki roditelji preneli (konkretno ta jedna majka koja je ispričala čoveku koji je juče gostovao na TV-u). RR je inače valjda specijalizovana za traume i radi ili je radila u Palmoticevoj. Dakle, nije Miroljub Petrović. Da li je u međuvremenu, kao Nestorovic, skrenula i da li se bavi nekim prevarama, to baš i ne znam, mada tako izgledaju oni neki paketi terapija (mada, eto Dame Time ističe da su te neke metode u svetu priznate).

 

Priznate jesu, zasnovane na istraživanjima i empirijski potvrđene, kao što i erwin dole prenosi. Međutim, ja ovu terapeutkinju ne poznajem tj. nisam upoznata sa njenim radom, te ne mogu da tvrdim da li se ona koristi takvim metodama i tehnikama. Na faksu je niko od profesora nije spomenuo, mada se ja ne krećem toliko u psihoterapeutskim krugovima. Svakako najveći problem ovde je što je bilo šta preduzeto bez saznanja roditelja i njihove pisane saglasnosti, s obzirom na to da se radi o maloletnoj deci. To je direktno kršenje etičkog kodeksa.

Link to comment
Share on other sites

Ovo je njeno saopštenje:

 

Quote

Dobila sam konkretan zadatak da u 13 časova budem prisutna na nastavničkom veću. Tom prilikom sam odgovarala na stručna pitanja zaposlenih, od kojih su neki imali potrebu da govore o svojim osećanjima. Tada je dogovoreno da nakon sastanka nastavničkog veća, napravim grupu sa zaposlenim koji imaju potrebu da dodatno razgovaraju sa mnom. U 15 časova na hodniku vidim grupu zaposlenih i dece koji se drže jedni za druge i glasno plaču, a u stanju velike potresenosti. Učenici su došli u školu po svoje stvari, prvi put nakon masovnog ubistva.

 

Pošto su bili u vidno uzbuđenom stanju i rasplakani, a ispred škole je bila gomila ljudi i novinara, pomislila sam da postoji mogućnost da ih slikaju i da budu zloupotrebljeni od strane medija. Iz potrebe da ih zaštitim, pozvala sam ih da ne stoje na hodniku, nego da dođu na planiranu grupu sa prisutnim nastavnicima, što su svi prihvatili. Njihove roditelje nisam videla u blizini. Na početku grupnog sastanka saznajem da je to deo učenika 7-2, ali je bilo i učenika i iz drugih razreda. Na grupi su od nastavnog osoblja učestvovali psiholog škole, nastavnik geografije, razredna 7-2 i opserver, mlađa koleginica sa Klinike za psihijatriju, koja je bila đak te škole. Cilj sastanka je bio da se učenici i nastavnici smire.

 

Učesnici su imali potrebu da rekonstruišu događaj i međusobno podele osećanja. Učenici koji su imali osećanje krivice ”preživelih“ su to verbalizovali i dobili su moju i grupnu podršku. Tokom sastanka sa učenicima i nastavnicima je pomenuta zajednička pesma sa ekskurzije, narodnog žanra, a u vezi sa sećenjem na pokojnog učenika, koji je tu pesmu tokom ekskurzije pevao, zajedno sa njima. Pošto nisam znala tu pesmu, tražila sam da mi je puste sa svog telefona. Kao psihijatar i profesionalni muzikoterapeut, sam procenila da će za grupu biti korisno, ako učenici grupe ponovo čuju omiljenu pesmu, vezanu za srećno sećanje na mrtvog prijatelja i đaka, da će to doprineti koheziji grupe, pomoći proces žalovanja, kao i da će smireniji izaći iz škole. Grupa je uspešno završena jer su svi učesnici pokazivali normalne reakcije žalovanja, koje su se razlikovale u stepenu ispoljavanja. Posle grupe sam, istog dana, prema dogovoru napravljenom za vreme nastavničkog veća, nastavila da pomažem grupi u kojoj su bili nastavnici, predstavnici Ministarstva prosvete i predsednik Saveta roditelja. Sve što sam uradila za školu Vladislav Ribnikar , ljude povezane sa njom i za struku, pacijente i građanstvo tokom 32 godine radnog staža je bilo u najboljoj nameri i stručno utemeljeno.

 

Link to comment
Share on other sites

CjXfDOz.jpg
 
 
Inače, negde sam u komentarima video da inače ne radi uopšte s decom, tako da je i po tom osnovu upitno njeno prisustvo tamo, naravno ako je ta informacija tačna.

 

Edited by erwin
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ova zena jeste bukvalno ako ne na nivou Miroljuba Petrovica, a ono bar Nestorovica, u prevodu sarlatanka koja se iza regularne diplome stiti i primenjuje alternativne i sarlatanske metode poput ovih.

 

I za raspad poput naseg drustva ovo je sramotno, kao da si doveo Sladjanu Velkov da decu uci imunologiji.

 

Ima elemenata za podnosenje krivicne prijave za nadrilekarstvo i gubljenje licence.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Chaos Is Me said:

Vrh film ali u njemu Kevin je jednostavno "rođen loš". Ne znam da li je to slučaj sa KK ili je za života postao monstrum.

 

To ne znamo da li je Kosta K. "rođen loš" ili ne , ali sve ostalo je 90% preslikana priča, i porodica i sve, ja sam Kostinu majku baš tako od početka zamišljao i njen odnos sa sinom. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, McLeod said:

Ova zena jeste bukvalno ako ne na nivou Miroljuba Petrovica, a ono bar Nestorovica, u prevodu sarlatanka koja se iza regularne diplome stiti i primenjuje alternativne i sarlatanske metode poput ovih.

 

I za raspad poput naseg drustva ovo je sramotno, kao da si doveo Sladjanu Velkov da decu uci imunologiji.

 

Ima elemenata za podnosenje krivicne prijave za nadrilekarstvo i gubljenje licence.

 

Koje licence? Ne postoji zakonski regulisana licenca za psihoterapeuta u Srbiji. Zena osnovala svoje psihoterapijsko udruzenje u Srbiji ciji certifikat ima.

 

https://www.epsihoterapija.com/dobijanje-licence

 

Dobijanje licence

Kako u našoj zemlji psihoterapija još uvek nije zakonom regulisana delatnost, trenutno ne postoje licence već samo sertifikati stručnih udruženja.

 

Kada diplomirate na matičnom fakultetu  i završite sve obaveze u okviru svoje edukacije, polagaćete ispit u nekoj formi (usmeno, praktično, pisanim radom ili u nekoj drugoj formi) u svom psihoterapijskom udruženju. Kada položite ovaj  završni ispit, dobićete sertifikat određenog pravca (npr. zvanje Geštalt psihoterapeuta). Iako nije obavezno, preporučljivo je da aplicirate sa njim kako biste dobili i Nacionalni sertifikat psihoterapeuta (NSP)koji će vam omogućiti i dobijanje  Evropskog sertifikata za psihoterapiju (ESP).

 

Stav saveza društava psihoteraputa Srbije je da tek dobijanjem Nacionalnog sertifikata za psihoterapiju, možete sebe predstavljati kao psihoteraputa. Ipak, ovo još uvek nije zakonski obavezujuće.

 

Edited by ters
Link to comment
Share on other sites

Pokusavam da ne pametujem na ovoj temi, ali ipak moram. Ovde je greska ucinjena na samom startu kad je krenula jurnjava za ljudima odredjenih zvanja, kao da su oni bogom dani da pruze prvu pomoc i podrsku najsirem krugu direktno i indirektno pogodjenima ovim strasnim dogadjajem. To bi bilo kao da u kolima hitne pomoci na lice mesta saobracajne nesrece dolazi neurohirurg. Svakom je jasno da on tu nema sta da radi i da osnovno zbrinjavanje treba da rade drugi ljudi. Njegovo dolazi kasnije, kad se nepobitno ustanovi da je to potrebno. 

Tako je i s psihoterapijom. Ona je relativno dig proces u kojem pogodjenog terapeut vodi kroz sve faze krize, a obicno se definisu cetiri (faza pocetnog soka, akutne reakcije na sok, hronicnih simptoma i obrade, i na kraju faza resavanja krize). Jasno je da se ovde radilo samo o pocetnoj fazi, a ko iole nesto zna o temi, zna i da ne postoje instant psihoterapeutske metode koje daju trenutne efekte. Psihoterapija ce u kasnijim fazama trebati samo onom manjem procentu ljudi koji u ocekivanom vremenu ne uspeju sami da se proture kroz krizu i razviju neke simptome posttraumatskog sindroma, ali to je skroz druga prica.

 

Ono sto je ovde bilo potrebno su ljudi, profesionalci ili dobrovoljci, obuceni da priskoce prvi i izmedju ostalog pruze i psiholosku pomoc. To mogu biti vatrogasci, razni spasilacki timovi, ranije pomenuti volonteri sos telefona… Seca li se jos neko Crvenog krsta? Zar nije bilo normalno tamo videti njihove volontere u jasno obelezenim prslucima, s pokrivacima (jer ljudima u stanju soka je hladno i tresu se), s toplim napitcima, sigurnom ispruzenom rukom i umirujucim pogledom? Isto i sledecih dana, dok su ljudi dolazili da pale svece.
 

Ali ne, to sve izgleda nekako premalo, neozbiljno. Umesto toga psihoterapeuti raznoraznih usmerenja, bez jasne svrhe i cilja, samo neka dobro zvuci i neka se vidi da se ne stedi na njima. I dobro, ako ne postoje obuceni timovi i unapred pripremljen plan, zar nisu mogli doci nastavnici, psiholozi i pedagozi iz drugih skola da se nadju kolegama i deci iz Ribnikara? Sigurna sam da bi delovali umirujuce i ulivali vise sigurnosti pogodjenima od dr Dabiceve muzikoterapetkinje ili one ekspertkinje iz Utiska koja nesto tamo odlucuje a nije je bilo sramota da kaze da u toj skoli nikad nije bila! 
 

Ovo naravno pricam iz perspektive Svedske, gde sam deo obucenog i stalno spremnog tima za psiholosku podrsku u krizama i katastrofama. Ali zasto i Srbija ne bi ucila od najboljih? Nisu ni svedjani znali sta i kako kad su poceli da pristizu preziveli iz cunamija u Tajlandu 2004 godine. Nespremna vlada se dobro prodrmala, ali su bar kasnije nesto uradili i oformili pomenutu grupu. 13 godina kasnije, u vreme teroristickog napada u Stockholmu, vec je sve funkcionisalo bez greske.

 

Izvinjavam se na dugackom postu, htela sam da podelim iskustvo. Zaista se nadam da ovako tuznih prilika u Srbiji vise nece biti, ali ce sigurno biti poplava, vecih saobracajnih i drugih nesreca. Neko treba da prihvati sve te ljude i nekakav plan za to treba da postoji, a prase se ne tovi pred bozic.

  • Like 5
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...