Jump to content

Crna sreda 03.05.2023 - OŠ Vladislav Ribnikar


Constantin

Recommended Posts

9 minutes ago, Constantin said:

Bilo je u Nišu, kada je pripadnik kosovske BIA-a (DB), iz Prištine, pucao na neke svoje kolege. Ubio je četvoricu.

Upucao ih u 11h a u 13h tadašnji ministar policije brka mihajlović zatvorio slučaj izjavom da je ubica psihihopata. Posle jedno dve godine negde na sporednim vestima provukla se informacija da je taj lik izvršio samoubistvo u nekoj zdravstvenoj ustanovi. I nije kosovska nego srpska BIA odeljenje Priština. Ubijena dva čelnika tog odeljenja, sekretarica i jedan sluzbenik, par ranjenih bilo.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Klotzen said:

Ako sam dobro pročitao maksimum što mali može da dobije je 4 godine popravnog doma. Jel ima informacija šta može otac da dobije ? Isto pitanje i za odgovorne iz streljane koji dozvoljavaju deci da pucaju tamo ?

 

12 god moze cale...

 

A mali posle te 4 god sigurno moze da dobije svasta jos, ako hoce da mu napakuju neka dusevna obolenja.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Perkos2 said:

Upucao ih u 11h a u 13h tadašnji ministar policije brka mihajlović zatvorio slučaj izjavom da je ubica psihihopata. Posle jedno dve godine negde na sporednim vestima provukla se informacija da je taj lik izvršio samoubistvo u nekoj zdravstvenoj ustanovi. I nije kosovska nego srpska BIA odeljenje Priština. Ubijena dva čelnika tog odeljenja, sekretarica i jedan sluzbenik, par ranjenih bilo.

Dobro..ne menja stvar, nije, nadam se, niko pomislio da Kurtijev Sigurimi ima ispostavu u Nišu. 

Link to comment
Share on other sites

Po onome što piše u zakonu ne može ništa da dobije, granica za bilo kakvu krivičnu odgovornost je 14 godina, a on još nije napunio toliko. Samo mogu u ludnicu da ga stave.

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Profesor said:

 

Ovaj blagi osmeh na kraju postavljenog pitanja je malo degutantan.

 

Moguce da je bila reakcija na Vucicevu facu. Slazem se generalno, ali pitanje je odlicno i ubada u sustinu i razbija relativizaciju.

 

Iako Vucic jeste u pravu - deca danas ne gledaju televiziju. Ako izuzmemo sportske dogadjaje i to sto im stoji IDJ ili neko slicno sranje (mada i to retko), srednjoskolci i mladji u jednocifrenom procentu gledaju televiziju.

 

Ali je to nebitno za ovu pricu i sve je iskorisceno za spin, po njegovom dobrom starom obicaju. Zato je dobro da dodje ovakvo pitanje koje mu udari hard reset.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, McLeod said:

 

Moguce da je bila reakcija na Vucicevu facu. Slazem se generalno, ali pitanje je odlicno i ubada u sustinu i razbija relativizaciju.

 

Iako Vucic jeste u pravu - deca danas ne gledaju televiziju. Ako izuzmemo sportske dogadjaje i to sto im stoji IDJ ili neko slicno sranje (mada i to retko), srednjoskolci i mladji u jednocifrenom procentu gledaju televiziju.

 

Ali je to nebitno za ovu pricu i sve je iskorisceno za spin, po njegovom dobrom starom obicaju. Zato je dobro da dodje ovakvo pitanje koje mu udari hard reset.

Ali je gledaju stariji, svuda su konstantno upaljeni Pink i Hepi, a deca su prepustena sama sebi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Polako ljudi, razumem bes ali odluke treba dovoditi hladne glave. Trenutni glavni "krivci" na forumu su:

- Društvo

- Roditelji

- Strelište

- Visoka stopa oružja u Srbiji

- Maltretiranje dece u školama od strane vršnjaka 

- Dete, jer je psihopata

 

Mnogi traže neko žrtveno jagnje, što je i odlika društva koja nisu civilizovana, ali eto, takva je Srbija. Neki bi roditelje odmah u zatvor (a ne pitaju se koliko kontrole roditelj u stvari ima nad detetom, po mnogim studijama roditelji utiču na detetov personality svega oko 10%), neki bi dete da sude kao odraslog, neki bi nešto treće ... I naravno političari traže krivca u "zapadnim vrednostima" (fuj!), igricama, itd. Očekivano. 

 

A najveća verovatnoća je da je krivac kombinacija svih gore navedenih faktora. Možda je dete psihopata ... ali onda ne bi trebao da ima lak pristup oružju i da se vodi na strelište. Možda ga je maltretiranje dece dovelo do toga ... onda bi škola mogla bolje da se pozabavi time, ili neki zakoni koji štite škole kada se obračunavaju sa decom koji zlostavljaju druge. Možda su roditelji mislili da je dete ok, nisu uočili psihopatske tendencije malog itd itd. 

 

Zato razmislite malo pre neko što izrazite neki sud. Kompleksna je tema. U svakom slučaju, što manje pištolja kod budala, to bolje.

Edited by Darko
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Apropo velikog broja oružja u Srbiji. Gledao sam danas nekog lika na TV iz neke agencije za oružje (ne znam kako se tačno zove agencija) i on tvrdi, da prema podacima MUP-a ima registrovano oko 800 000 cevi, što i nije tako mogo. Ne treba zaboraviti da je bilo legalizacije i povraćaj oružja. S obzirom na ratni okruženje 90-tih i učešća u ratu i nije tako mnogo. Podaci raznih agencija i procena je irelevantna, nepouzdana. Bilo je podataka danas da imamo 1 200 000 legalnih cevi i oko 1 500 000 nelegalnih. Meni je ta procena nepouzdana, realno. Kaže se da smo u svetu treći, zajedno sa Crnogorcima, po broju cevi na 100 stanovnika i taj broj je, ako sam dobro zapamtio, oko 36. Na toj listi smo odmah iza SAD i Jemena. Navodno Ameri imaju 102 oružja na 100 stanovnika.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Darko said:

Neki bi roditelje odmah u zatvor (a ne pitaju se koliko kontrole roditelj u stvari ima nad detetom, po mnogim studijama roditelji utiču na detetov personality svega oko 10%)

 

Nego ko utiče na ličnost deteta ostalih 90%?

 

Dokazano je da dete kupi osete i emocije dok je još u stomaku. Pa onda imaš razne rane formativne periode razvoja koji dominantno protiču uz najbližu porodicu. Majčinska / očinska figura kroz dalje odrastanje, itd.

 

Druga stvar je što su deca uglavnom zapostavljena od strane roditelja.

 

Potcenjuje se koji procenat ličnosti se formira u najranijem detinjstvu. Mada i tu ima istraživanja / statistike kod usvojene dece: iako usvojena "dok još ne znaju za sebe" i odrasla u zdravoj porodici okružena ljubavlju, ta deca u proseku imaju nekoliko puta veću šansu da budu delinkventi u adolescenciji.

 

Ako je ćale zaluđenik za oružje i wannabe Rambo, veće su šanse da se i dete ugleda na budalu.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Clash said:

Jebote, dete ubilo decu, ej dete.

 

Moj  otac je godinama radio sa maloletnim delikventima i to u ono "zlatno vreme". Nije mnogo pricao o poslu, povremeno je je znao nesto da kaze i tu je bilo zgrazavajucih stvari kakva su dela  deca u stanju da pocine, od ubistava, mucenja, silovanja...

Publikovanje tih zlocina je bilo zabranjeno da se ne bi "uznemiravala javnost', zato danas i postoji verovanje da takvih stvari nekada nije bilo.

  • Like 3
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Clash said:

Najbitnije pitanje je kako dalje?

Sta uraditi? Ne mislim na Ruzica i ostale Ruzice, oni se verovatno vec tale oko nabavke metal detektora za skole.

Sta mi u nasem paralelnom svetu mozemo uraditi?

Mi smo imali kuce od marmelade i prozore od cokolade, isli u Trat po farmerke, spavali na klupama u parku i oberucke docekali prvu priliku da se pokoljemo kao besni psi. I onda smo ostavili nasoj deci tu zaostavstinu.

I sta da oni ocekuju od nas, sta im mi ovako osteceni mozemo dobro uciniti?

Za ovo smo svi mi matori krivi, ja sam kriv za ovo. 
Pravim svoj balon da preguram jos jedan dan, godinu. Da sacuvam najdraze a sve se rusi i unistava svaki dan sve vise.

Pokusavam da ne nasem nikome zlo, da izbegnem zlo ali svaki dan ga je sve vise.

Jebote, dete ubilo decu, ej dete.

Ne znam, lakse mi je nekako da procitam ovde sta vi mislite i osecate pa da i prema tome formiram neke putokaze za sutra.

A sutra nije cvetna livada nego teska borba.

Dalje isključivo po zakonu-mi jednom moramo doći do prelomne tačke gde ćemo konačno uključiti neku od institucija da radi svoj posao kako treba, ne po emocijama, ne pod ptitiskom, nego samo i isključivo po zakonu....da to ne bude odmazda, nego proces, ako do njega dođe.

Ako zakon kaže da mu se ne može suditi, tako biti mora.

Kasnije menjati sve šta treba da se menja.I ništa tu neće biti ni lako ni brzo.

Mi nemamo luksuz da čekamo sledeću priliku.

 

Edited by Helena
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Rekla sam postupati po zakonu.

To je jedini izlaz.

Ovo nije situacija koja nije mogla da se predvidi zakonom, jer je ovoga već bilo-možda ne kod nas, ali je bilo.

I tek što sam napisala, već upadaš u tu klopku-svi mi imamo svoja mišljenja, ali nismo ni sudije, ni veštaci ni specijalizovana lica za ovo.

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, orionbre said:

Nego ko utiče na ličnost deteta ostalih 90%?

 

Genetika i environment. Steven Pinker (evolutionary psiholog) je pisao na tu temu.

Treba uzeti u obzir da se ovo odnosi na personality. Tako, naravno da roditelji imaju uticaja na kvalitet život deteta, ali roditelj nije svemoguć. Ako je dete rođeno sa predispozicijom za psihopatijom, teško će se roditelji izboriti sa tim. Lako je kriviti roditelje za sve. Možda ti to ne radiš ali stekao sam takav utisak čitajući forum. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Darko said:

Polako ljudi, razumem bes ali odluke treba dovoditi hladne glave. Trenutni glavni "krivci" na forumu su:

- Društvo

- Roditelji

- Strelište

- Visoka stopa oružja u Srbiji

- Maltretiranje dece u školama od strane vršnjaka 

- Dete, jer je psihopata

Ali ovde imamo baš OČIGLEDNOG krivca.

 

Nisam pobornik velikog traganja za "sistemskim" uzrocima i rešanjima u ovoj situaciji. Roditelji, društvo, vršnjačko nasilje, vlada, predsednik, stanje u medijima, tv sadržaji, video igre, ovakve ili onakve "društvene vrednosti", broj kubura pod dušekom po glavi stanovnika itd, itd...svako ima svoju omiljenu hipotezu u koju "lako" (ako se kriterijumi dovoljno razlabave) može ovaj zločin da uklopi. Moja bi, recimo, bila fundamentalno nakaradno organizovan školski sistem u svakom smislu (ne samo u SR nego širom sveta), ali ne želim ni o čemu od toga da diskutujem kao o "krivcu" i uzroku ovako ekstremnog zločina jer bi to bila neistinita i neopravdana relativizacija. Većina (u nekim slučajevima i sva) druge dece u Srbiji su "žrtve" svih tih "sistemskih problema", ali niko od njih ne ubija zbog toga hladnokrvno, planirano i masovno svoje vršnjake u školi, ni jedan od tih problema ne dolazi ni blizu toga ni da objasni a kamoli da opravda zločinačku ekstremnost ovog postupka, ili da makar mrvicu odgovornosti skine sa ubice. Te stvari su nesamerljive. On je, po svemu što se zna, bio normalan, uspešan i inteligentan, svoj svirepi zločin je minuciozno pripremao i hladnokrvno izvršio, od ulaska u školsko dvorište do davanja izjave policiji, mislim da je vrlo moguće i da je znao za zakonski limit što se tiče neophodnog broja godina da bi mu bilo suđeno, pa je zato i odabrao vremenski trenutak, itd.

 

Za mene naprosto postoji jedan krivac za ovo, a pitanje "šta ćemo za dalje?" je prosto pitanje "kako da se postaramo da on bude primereno kažnjen?", a sistemski problemi i rešenja su skroz druga tema...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On ne može da bude primereno kažnjen po zakonima ove države.

I upravo na tom insistiram- ne možemo MI da se postaramo, za to postoji sud i zakon.

MI moramo da se postsramo da se to ispoštuje.

A ja se takođe nadam, ako se i ta starosna granica spusti na 12 godina, da će se ipak predvideti mogućnost da ovako neko ponovi i neko ko ima 11,5 godina.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, bohumilo said:

Ali ovde imamo baš OČIGLEDNOG krivca.

 

Nisam pobornik velikog traganja za "sistemskim" uzrocima i rešanjima u ovoj situaciji. Roditelji, društvo, vršnjačko nasilje, vlada, predsednik, stanje u medijima, tv sadržaji, video igre, ovakve ili onakve "društvene vrednosti", broj kubura pod dušekom po glavi stanovnika itd, itd...svako ima svoju omiljenu hipotezu u koju "lako" (ako se kriterijumi dovoljno razlabave) može ovaj zločin da uklopi. Moja bi, recimo, bila fundamentalno nakaradno organizovan školski sistem u svakom smislu (ne samo u SR nego širom sveta), ali ne želim ni o čemu od toga da diskutujem kao o "krivcu" i uzroku ovako ekstremnog zločina jer bi to bila neistinita i neopravdana relativizacija. Većina (u nekim slučajevima i sva) druge dece u Srbiji su "žrtve" svih tih "sistemskih problema", ali niko od njih ne ubija zbog toga hladnokrvno, planirano i masovno svoje vršnjake u školi, ni jedan od tih problema ne dolazi ni blizu toga ni da objasni a kamoli da opravda zločinačku ekstremnost ovog postupka, ili da makar mrvicu odgovornosti skine sa ubice. Te stvari su nesamerljive. On je, po svemu što se zna, bio normalan, uspešan i inteligentan, svoj svirepi zločin je minuciozno pripremao i hladnokrvno izvršio, od ulaska u školsko dvorište do davanja izjave policiji, mislim da je vrlo moguće i da je znao za zakonski limit što se tiče neophodnog broja godina da bi mu bilo suđeno, pa je zato i odabrao vremenski trenutak, itd.

 

Za mene naprosto postoji jedan krivac za ovo, a pitanje "šta ćemo za dalje?" je prosto pitanje "kako da se postaramo da on bude primereno kažnjen?", a sistemski problemi i rešenja su skroz druga tema...

U principu se slažem da je to dete glavni krivac, ne možemo svaljivati odgovornost na sve ostalo. Kao što si napisao, planirao je napad, hladnokrvno ubio decu, itd itd. Sve tačno. Ali ... da su okolnosti bile drugačije, verovatno njegova psihopatija ne bi došla do ovakvog izražaja. Da mu ćale nije imao pištolj, siguran sam da do ovoga nebi došlo. Možda bi ubo nekoga nožem ili nešto drugo, ali ne bi mogao ovako lagano da pobije devetoro ljudi. Da je stanje nacije u redu, možda bi se našla ustanova koja bi tu njegovu psihopatiju usmerila u druge svrhe i naučila kako da se nosi sa njome. I ne, to nije nikakva relativizacija jer se ovime ne opravdava taj gnusan čin. 

 

Na kraju krajeva, uvek će biti psihopata i ludaka koji neće mariti za posledice svojih akcija i koji neće hteti da nauče lekcije. Zato je važno smanjiti lak pristup vatrenom oružju, zato je važno imati dobar sistem za mentalne bolesnike, zdravo društvo itd. Isti razlog zašto učimo svoje ćerke da paze na svoje piće u klubovima, jer jebi ga ... ima silovatelja koje ne zanima lekcije o saglasnosti/consent itd itd. 

Edited by Darko
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Kaze Ruzic, sistem nije zakazao, funkcionise odlicno, ovo je anomalija 🤢🤢🤢

 

Prvorodjeni iznosi podatke o medicinskom stanju koje ne bi smeo. Sve ce uraditi da navuku na tu stranu da je klinac psihopata.

 

Nula odgovornosti, nula od drzave.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Eddard said:

A bre ljudi, jel uopšte bitno kako je pucao iz pištolja i kako je to naučio, valjda je jedino bitno - zašto?


Sto vise razmisljam na ovu temu, sve sam bliza zakljucku da je upravo ovo centralno, a bogami i unikatno za Srbiju - lekar koji se pali na oruzje, koje nije lovacko vec iskljucivo namenjeno ubijanju ljudi, i koji vodi svog sina da vezba rukovanje njime. Nekako mi ta tacka sublimira ono najstrasnije u svemu ovome, a to je krajnji rezultat, to koliko je ljudi uspeo da ubije.

Sve drugo mogu da zamislim bilo gde, pa i poremecenu decu kojoj u nekom trenutku padne na pamet da nasrnu na druge, da li pod uticajem intrneta i ”zapadnih vrednosti”, zbog stalnog pritiska i potrebe za dokazivanjem ili neceg treceg. Ali malo ko od te dece uspe do kraja da izvrsi zamisljeno,  negde se ipak pokolebaju ili budu savladani. Ono sto me ovde najvise uzasava je ta hladnokrvnost i samouverenost ovog decaka, ubedjenje da je toliko dobar u tome sto radi, da ga nista ne moze spreciti da stvar obavi do kraja. Znaci osobine koji svaki roditelj i treba da razvija kod svoje dece, ali zaboga, u voznji bicikla, sviranju nekog instrumenta, pravljenju maketa aviona i brodova… Svakako ne u streljani i s oruzjem, koje cak ne sluzi za ubijanje zeceva i srni, vec samo i iskljucivo ljudi. I zato ja tu postavljam svoje zasto: Zasto jedan lekar uopste vodi svoje dete u streljanu? Iz tog pitanja meni proisticu i sva druga, a ima ih milion, ali mi je ovo kljucno. Jer da je bio vest u necem drugom, a ne bas u pucanju iz pistolja, opet bi mogao isto to da pokusa, mozda bi neko i nastradao, ali ne toliko mnogo njih. I onda bi to bio znak za uzbunu, preispitivanje svega, od opste bezbednosti do sistema vrednosti, ali ne uz ovako visoku cenu.

Ali naravno da odgovor na moje zasto mozemo da trazimo ovde po forumu godinama, a i ne moramo nikad da ga nadjemo. Drustvo i institucije u Srbiji u ovom trenutku treba da traze druge odgovore i resenja, ovo moze i da saceka.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Nije taj prvi lekar koji se palio na oruzje, bio je ranije i onaj "mladić" u sestoj deceniji koji je ubio "devojku" pa sebe, moguce da je bilo na radnom mestu, ne secam se precizno. Kad se uzme u obzir to sa zanimanjem, i moguce znanjem, jos je i dobro kako je moglo da bude. Mogao je "roditelj" da prenosi ovom ludaku napaljenost na eksplozive ili na otrove iz kucne izrade, a ovde niko ne obraca paznju na stvari ostavljene na javnim mestima.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Darko said:

Ako je dete rođeno sa predispozicijom za psihopatijom, teško će se roditelji izboriti sa tim

 

Ovde je korisno napomenuti da samo mali broj psihopata na kraju izvrse neki zlocin. Osobe sa poremecajem ponasanja uopste nisu retke, ima ih svuda, sto bi se reklo. Ovo je neka vrsta "savrsene oluje". Poklopila se ocigledna psihopatologija sa okruzenjem, drustvom u kojem zivimo i spletom okolnosti da je klinac bio ocito maltretiran i ignorisan medju vrsnjacima. Cinjenica da je targetirao prvenstveno devojcice isto sugerise neku vrstu socijalne frustriranosti.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Da nije bilo pistolja i decakovog znanja da koristi isti pitanje da li bi se ovo i dogodilo, jer je toliko redak slucaj da bi po svim analizama bio na nivou statisticke greske. Ali pistolj i casovi streljanja sve menjaju, jer je mali bio toliko siguran u baratanje pistoljem i svestan da ga samo sifra sefa deli od toga da sudbinu drugara uzme u svoje ruke. Kada bi svako dete imalo pristup pistolju, pitanje da li bi se bezanje sa casova i tuce sa vrsnjacima zavrsile samo na tamo i verujem da bi imali jos ovakvih slucajeva. Na kraju je tesko upirati prstom u bilo koga, ali je dovoljno velika tragedija koja bi morala da izazove odredjene promene da se po skolama ne desavaju ni mnogo manje stvari od ovoga.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...