Jump to content

Zivot u Srbiji


Amigo

Recommended Posts

4 hours ago, Klotzen said:

Ja živim u zemlji koja je 4. Najsiromašnija zemlja u Evropi i meni je nemoguće odvojiti priču o lošoj vlasti i lošem životu. Vlasti je u interesu da ostanemo siromašni jer nas lakše obmanjuje i kupuje.

A ove 3 siromašnije su zaključane tom zemljom. Pa da je samo to ni po jada, nego je gore ono što je Balašević opisivao u onoj njegovoj knjizi, kao "nekad nam se nije sviđalo kad Jugoslaviju nazivaju neprirodnom tvorevinom, ama nam se još manje sviđalo kad vidimo da je to tačno - od Triglava do Đevđelije 1000 km, a od Ljubljane do Prištine dva veka". E, od Beograda do Prištine u to vreme kad je on to pisao nije bilo dva veka, možda jedan zarez dva, ama sad su tu negde pretpostavljam, ako nije Priština ispred. Eno na primer, Perkos je rekao da na Kosovu u javnom prostoru odavno ne koriste te izraze "škija" i ostalo, niti sipaju mržnju i zlo i tako dalje. To je gore nego neprestano drndanje o parama i standardu. Totalni civilizacijski sunovrat, i odbijanje da se to vidi. Potpuna dobrovoljna zaslepljenost iluzijama o sebi, i odbijanje stvarnosti, u vezi svega. Pišnem im na takvo mesto, da ne kažem nešto drugo.

 

A ovo drugo, ma pusti te teorije, iako se sa njima slažem u principu, ali se ne slažem objektivno gledano. Nema tu ništa. Ima neko vreme, ne kažem, ali se posle kao i u vezi svega kad tad plati na ćupriji. Dobro, možda to ne važi baš za svakoga, ali za nekoga važi, ovo, o plaćanju na ćupriji posle godina ili decenija takvih aktivnosti. Ne slažem se da taj princip može da se primeni svuda, zato što je to negde silom nametnuto stanje, a nije slobodan izbor. I možda bi to bilo OK na tim mestima o kojima govore Kronos i sreta-steta, ama ovo je Evropa, ej! Geografski bar, a zabole me za srbende, oni ako ne znaju gde su, onda su samo privremena neugodnost. Što privremenija, to bolje. Da im nisu bili Tito i komunisti, ni struju ne bi imali, očigledno, kao što je i nemaju nego je uvoze skuplje nego što je prodaju. To je bizmis!

 

Lično mislim da takvima silom treba uterati u glavu gde su, onim Kronosovim stupcem po grbini. Ne nekim ratovima i okupacijama, to su gluposti, neće se takvi promeniti zbog toga, nego to su bre bolesni ljudi koji odbijaju stvarnost i sve su agresivniji u tome. Ponašaju se kao neki tinejdžer koji sve odbija, celo to "društvo". Takve je najbolje guziti tako što im se uskrati sva infrastruktura i sve, pa neka jedu ladna...

 

I da se naprave tapete sa ovim dezenom pa da se silom svima zelepe u svim prostorijama, ko ih skine...

 

Quote

Upitan da li podizanje kosovskog pitanja na viši nivo može da odvrati EU od insistiranja na sakcijama Rusiji, Pantelić odgovara da se u Beogradu, ali i drugim evropskim prestonicama, ne shvata da smo mi deo američke imperije...

 

https://rs.n1info.com/vesti/zeljko-pantelic-o-kosovu-i-vucicu/

 

3 minutes ago, sreta-steta said:

Ako si u stanju to da zanemaris zarad gledanja Duzdeve palate ili tornja u Pizi, zasto ne mozes to slicno i u Srbiji ili Indiji?

Za Indiju ne znam, ali za Srbiju znam - zato što je neko tamo privremeno, a tu je trajno. A ebeš mesto gde i kad krenu malo napred, to im je uvek silom nametnuto, a onda jedva dočekaju prvu priliku da se dobrovoljno i radosno vraćaju još više nazad. Takvo mesto treba zapaliti.

Edited by Milenko Puzigaca
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

U stvari da pojasnim. Meni tu ne smeta to sa nemaštinom i slično. Zabole me. Koji su 80% tako i treba da prolaze. Smeta mi civilizacijska zaostalost i primitivizam, bez ikakve želje da se napreduje, čak i kad im neko više puta ukaže da nešto što rade očigledno smeta drugima, ili ih vređa, ili smeta njemu lično itd. Mogu da se takvi primeri nabrajaju do besvesti.

 

Evo jedan. Pita čovek nekoga iz EPS da li kad se izbaci strujomer na ulicu ovaj korisnik ima ključ od sandučeta, a pita zato što ne zna da li tamo ima nekih osigurača ili nešto, pa ako izbace da može on da ih vrati, a ne da zove EPS, a onda mu odgovore "ha ha, a šta ti bi da... ne znam, prespajaš tamo..." ili nešto. Ni po sudovima nisu bolji, ni nigde.

 

Kakav je bre to razgovor sa građaninom? Poenta je, džabe se neko krio decenijama  ovakve stvari mu tu ne ginu.

 

Prvo sam mislio da se takve stvari mogu zaustaviti kaznama, onda sam kako su agresija i primitivizam postajali sve gori, počeo da mislim da su lek batine, a sad kad slučajno posle tog decenijskog izbegavanja i dalje ponekad naletim na to, a naročito od kad ih je putler podstakao da se razotkriju, sad imam želju da takvima (80% + oho ho) ... zna se šta da nabijem i zna se gde. Nije bulja, mnogo viša rupa. Svakome ko se tako ponaša, bez izuzetka. Ni rod, ni pomozi bog. U stvari je još gore ako su rod, jer takvi ne mogu da se izbegnu tek tako. Jbg, šta su očekivali, nasilje izaziva nasilje. Ne vidim što bi to smetalo tima tu, koji su ogrezli u nasilništvu i nekulturi, očigledno. Džabe im pare.

 

Kaže, može i tu lepo da se živi, evo ovaj primer pa taj, ne znam, ovo uradili, ono kupili, ovo napravili, onde putovali, bla bla bla... Ajde? Pa ono takvih je bilo i u "slobino" vreme, i u Hitlerovoj Nemačkoj ih je bilo, i svuda. I ne samo što ih je bilo, nego upravo takvi su sve te "sisteme" i "kombinacije" i održavali. Kako beše ono, ako vam je dobro - onda ništa. E, zato što im nije ništa smetalo, ne znam za druga mesta, ali ovde su neke od takvih komunisti posle rata streljali.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Srbijom preovladjuju zluradi i prosti ljudi, na žalost. Kad spomeneš onaj čuveni deo iz filma Andergraunf, Bora Todorović "Majmun ušao u tenak"...e to je Srbin na intarnetu. Srbin u saobraćaju. Srbin u prodavnici itd.

 

Zašto...?

 

Koliko i kakvih bejaše reakcija na još neuvedenu 5G mrežu...?

Koliko "stručnjaka" antivaksera ?

Ponašanje u saobraćaju ? Maltene u auto ne sedaj bez nekog "lakog naoružanja"....

 

Pre par sati moj poslovni prijatelj, poznanik, je nastradao na auto-putu vraćajući se iz Beograda. Auto se prevrnuo, preleteo u drugu traku, koja vodu iz Niša ka Beogradu i zapalio se....kakve sam bolesne komentare pročitao na društvenim mrežama. Umesto saučešća porodici.....

 

Sve više je agresivnih ljudi da je to bolesno. Smejao sam se klipovima iz Rusije i Ukrajine, kako se makljaju po ulicama i komentarisao u sebi.."Bože kakvi džiberi"...a verujem, preteći ćemo ih u tom džiberluku. Na dobrom smo putu.

 

Ovako lepo državče u rukama ovakvih ljudi...ka-ta-stro-fa....

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Tuzno 1
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Constantin said:

Pre par sati moj poslovni prijatelj, poznanik, je nastradao na auto-putu vraćajući se iz Beograda. Auto se prevrnuo, preleteo u drugu traku, koja vodu iz Niša ka Beogradu i zapalio se....kakve sam bolesne komentare pročitao na društvenim mrežama. Umesto saučešća porodici.....

 

Da li je u pitanju ova vest sa linka?

Preminuo vozač čiji se automobil prevrnuo i zapalio na autoputu Niš – Beograd

 

Ne znam šta bi se tu moglo negativno reći jer čovek je nastradao u saobraćaju. Žao mi je zbog tvog prijatelja.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5G negativne reakcije nisu izmisljene u Srbiji, tu se samo primilo solidno :classic_biggrin:

https://blogs.scientificamerican.com/observations/we-have-no-reason-to-believe-5g-is-safe/

 

Saobracajna kultura jeste katastrofa. Sjecam se zadesim se da stanem prvi na safemaru na crveno i cim se upali zeleno, u roku od 0,1 sekunde mi trube da krenem :s_w:

Inace gine se svuda, ne treba tu mnogo, malo nepaznje, jake masine i jbga, medjutim ono sa onim pevacem Lazicem, koji je morao da ide na robiju, kao i ostali slicni slucajevi, sin Mitrovica sto ubi devojku itd itd

Edited by Amigo
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Amigo said:

5G negativne reakcije nisu izmisljene u Srbiji, tu se samo primilo solidno :classic_biggrin:

https://blogs.scientificamerican.com/observations/we-have-no-reason-to-believe-5g-is-safe/

 

Saobracajna kultura jeste katastrofa. Sjecam se zadesim se da stanem prvi na safemaru na crveno i cim se upali zeleno, u roku od 0,1 sekunde mi trube da krenem :s_w:

Inace gine se svuda, ne treba tu mnogo, malo nepaznje, jake masine i jbga, medjutim ono sa onim pevacem Lazicem, koji je morao da ide na robiju, kao i ostali slicni slucajevi, sin Mitrovica sto ubi devojku itd itd

 

Postoji još i kombinacija bahate vožnje i lošeg označavanja radova. Na izlazu iz BG preusmeravaju saobraćaj zbog završetka obilaznice i stalno nešto menjaju. Umeju da stave znak za radove tamo gde ih nema, pa ako voziš po propisu, a tu je i neko ko zna za fazon, naprosto vozi punom brzinom i eto veselja. Prolazio sam tuda pre desetak dana i nešto ranije, a signalizacija ume da zbuni, naročito noću i ako je loša vidljivost. Testirali su u nekoj emisiji još jedan biser izgradnje puteva, a to je most preko DUnava koji vodi prema Borči. Put ima tri trake, ali je iz nekog razloga brzina ograničena na 50 km/h, izvan je naselja i nema opasnosti da ćeš udariti nekoga. Ovi što vode emisiju su probali da voze po propisu i nije im bilo prijatno jer su nekoliko puta mogli da dobiju udarac u gepek.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, DJ_Vasa said:

Na izlazu iz BG preusmeravaju saobraćaj zbog završetka obilaznice i stalno nešto menjaju. Umeju da stave znak za radove tamo gde ih nema, pa ako voziš po propisu, a tu je i neko ko zna za fazon, naprosto vozi punom brzinom i eto veselja. Prolazio sam tuda pre desetak dana i nešto ranije, a signalizacija ume da zbuni, naročito noću i ako je loša vidljivost

 

Tu se radovi obavljaju već par godina, često se menja deo trake kojim se vozi, prebacuje saobraćaj na suprotnu traku, na novoizgrađenu pristupnu traku, u redu, radi se, ali to kao su radovi označeni je katastrofa. Kod svake promene se iscrtavaju nove linije a stare se ne brišu, ne zacrne nego ostaju gde su i bile, prolazio sam tuda i u vreme guste magle kad se jedva naziru linije, više me umore tih 1,5 kolometra nego 150 drugih, koji takođe nisu savršeni.

 

Valjda spada u nekakav opis života u Srbiji i redovno stanje saobraćaja. Godinu-dve unazad ređe vozim, grad izbegavam koliko mogu, ali zadnjih dana više puta prelazim preko gazele i idem do blokova. Smislim mudar olan, poći ću posle 10 a vratiću se pre 3 da izbegnem saobraćajne špiceve, kad, gle,  iznenaćena, nema više špiceva, gužve su ceo dan. Paradoks, toliko vozila u saobraćaju, uđem u blok 70 nema mesta za parkiranje, tako i po drugim delovima Novog Beograda, centra, užeg i šireg, ko to vozi i pravi gužve kad su svi parkinzi puni, ili ko to zauzima prkinge kad svi neprestano voze, možda ovi i voze po ceo dan tražeći mesto za parkiranje.

 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Div said:

 

Tu se radovi obavljaju već par godina, često se menja deo trake kojim se vozi, prebacuje saobraćaj na suprotnu traku, na novoizgrađenu pristupnu traku, u redu, radi se, ali to kao su radovi označeni je katastrofa. Kod svake promene se iscrtavaju nove linije a stare se ne brišu, ne zacrne nego ostaju gde su i bile, prolazio sam tuda i u vreme guste magle kad se jedva naziru linije, više me umore tih 1,5 kolometra nego 150 drugih, koji takođe nisu savršeni.

...

 

 

Da, primetio sam da često menjaju i da to dugo traje. Poslednji put kada sam prolazio vozila su se usmeravala preko onog 'tobogana' i izlaz je bio otprilike kod robne kuće IKEA. Tokom leta sam video slično urađeno preusmeravanje negde u Pomoravlju, valjda kod Paraćina. Naišao sam baš kada je u toku bio uviđaj nekog udesa jer su se dva automobila sudarila tamo gde se sužava put. Pretpostavljam da je ovaj čovek nastradao zbog loše označenog suženja puta tokom smanjene vidljivosti. A i to sa privremenim trakama ili loše obrisanim starim sam viđao i van autoputa.

 

Loše signalizacije i neadekvatnih saobraćajnih rešenja ima na više mesta. Na primer, autoput kroz novi Beograd ima loše postavljene table između Genexa i Zmaja, tako da je posle velike table sa nazivima mesta (ili nešto slično nebitno, možda bilbord) stavljen znak ograničenja brzine koji je teško primetiti. Ovo sa znakovima koji se kriju iza bilborda, drugog znaka ili drveća je maltene deo folklora. Isto tako, na nekim raskrsnicama koje su pod oštrim uglom je loše postavljen pešački prelaz, tako da niti pešaci mogu da dobro vide automobil koji im dolazi sa leve strane, niti vozači mogu da blagovremeno vide pešake.

 

6 hours ago, Constantin said:


A npr. jedan od komentara...

 

 

Autor komentara je infantilni idiot.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Autor komentara je infantilni idiot.
Da je jedini "ni po jada"....taj sam kao najekstremniji i najogavniji izabrao. Bilo je i onih tipa "Bog vidi sve", jer su ga navodno kleli njegovi radnici. To je za neku drugu temu, a inače čovek je sa svojim bratom držao lanac piljara u ovom delu Srbije, ovlašćeni servis VW Bross auto, Bros Taxi, kao i FK Budućnost iz Popovca. Popovac kod Niša.

Link to comment
Share on other sites

@Amigo, tema mi se dopada i mislim da želiš da ovde pišemo o običnim stvarima, bez uplitanja politike u život. Nažalost, u Srbiji je sve politika- divljanje inflacije, izbacivanje dece iz vrtića, visoke cene energenata, loše stanje u prosveti i zdravstvu, nasilje u školama..

 

Ipak..da probam da pišem o životu običnih ljudi.

 

U Srbiji, zemlji gde je visok stepen siromaštva...ne zavisi baš sve od vlasti..i do nas samih je.. Molim da me ne shvatite pogrešno. Najviše na svetu želim da se smeni AV i njegovi bahati, zli, pohlepni ljudi. Jedva čekam njihov pad.

 

Kad kažem " do ljudi je" to znači da ovde postoje hrabri i oni manje hrabri ljudi. Lenji i vredni ljudi.

 

Na YT mogu da se nađu emisije serijala "Sa Tamarom u akciji" i to je emisija humanitarnog karaktera. Popravlja i zida kuće najsiromašnijima. Neke od tih kuća ne bi morale da budu onako strašne da se porodica bar malo potrudi- bez mnogo novca može da se okreči kuća. Može da bude i omalterisana krečom. Ali..čeka se Tamara koja pored sređivanja kuće, donosi i sam nameštaj.

 

Ne, nisam ja protiv tih siromašnih ljudi, ali se ponekad zapitam - zašto su lenji oni članovi porodice koji su zdravstveno ok i mogu da rade kad već neki drugi član porodice brine o bolesnim članovima te porodice? 

 

Posla ima za one koji hoće da rade..i nije baš sve vezano za politiku. Stalno su otvorena radna mesta u jednom poznatom lancu pekara..Stalno su otvorena mesta za rad u trgovinskim lancima-od prodavca do magacionera, vozača, etc..

 

U Srbiji ima mnogo ljudi koji su bili nespremni na neka drugačija ponašanja, nespremni da prihvate posao van svoje struke.

Mnogo je ljudi izgubilo posao i umesto da odrade neki kurs, npr za automehaničara, molera, vodoinstalera...oni sede i kukaju.. A zanatlija gotovo više da nema.

Oni koji ne rade sa investitorima koji zidaju zgrade odlaze u inostranstvo. Oni majstori koji su ostali ovde papreno naplaćuju svoje usluge.

 

Ne želim ni da se hvalim a ni da se žalim... Moja majka je pre 8-9 godina nekoliko meseci radila kao prodavačica u jednoj pekari kako bi povećala prihode našeg domaćinstva.

 

Davno smo pokušale i da se bavimo privatnim poslom, ali nam to nije išlo.

 

Ljudi ovde ne vole da se upuštaju u rizike. Skupo plaćaju centralno grejanje ali NE ŽELE da se sele iz centra u neko naselje u kome osnovno grejanje nije centralno.

 

Stare komšije su se, sa velikom mukom, odlučile da daju kuće i placeve investitorima za zidanje zgrade a nisu mogli finansijski da renoviraju kuće.

 

Moja porodica je prva dala kuću i plac investitoru i svi su bili zapanjeni.

 

Takođe su se komšije i prijatelji šokirali kada su čuli da prodajemo stan i kupujemo novi. Po njihovoj logici, treba da se živi u jednom stanu godinama i ne treba da se seli na drugi kraj grad.

 

Znam da su kupovine kuća i stanova i selidbe obična stvar u Kanadi i niko se ne šokira kad čuje da se poznanik X preselio u naselje Y. 

 

Kupovna moć u Srbiji je sve manja i manja. Ne može da se uđe u prodavnicu bez najmanje 2000 dinara.

 

Kako živi moja mala i malo veća porodica 🙂 Mama i ja ne spadamo u najsiromašnije, nismo ni najbogatije. Snalazimo se sa kreditnim karticama, kreditima, čekovima.

Uspevam da godišnje kupim preko 10-12 knjiga. Uspevam i da kupim nešto od garderobe u našem povoljnom Tržnom centru. Ne kupujem IN stvari, ali volim nove, naravno.

Od početka pandemije kupujem i neke stvari preko Fejsa 🙂 

 

Zbog mačke koja ima 12 godina i koja nije navikla da ide u hotel za kućne ljubimce, ne idem na odmor, a mogla bih leti da izdvojim nešto novca  za more ili za moju omiljenu Sokobanju ( živeli vaučeri 😄 ) 

 

Znači..moje dvočlano domaćinstvo živi manje više, ok... Ali..moram da napomenem...povremeno novčano pomaže rodbina iz inostranstva..a nemaju svi rođake u Rusiji, Australiji, Kanadi, Nemačkoj kao moja porodica.

 

Sa druge strane moja sestra i njena porodica spadaju u višu srednju klasu. Imaju dobre plate, izdaju stan u A zoni, mogu da štede i zaista štede u banci.

 

Ukratko, sve zavisi od samih ljudi. Koliko su spremni na rizike, na promene..koliko su snalažljivi..-Snalažljivi da poštenim radom žive bolje.

 

Btw, ne ručam mesečno u restoranu, ali bar u 6 meseci idem na neko dobro mesta u gradu. Fast food ovde ne računam. 

 

Kada smo kod fast fooda...ovo je možda najbolja ilustracija života u zemlji "ekonomskog tigra":

 

Pre par meseci sedim u troli i vraćam se kući. Htela ne htela čujem razgovor iza mene. Momci su prilično glasni.

 

Trola staje ispred nekog fast fooda gde se prodaju pljeskavice. Čujem reči: " Au brate, mesecima nisam pojeo pljeskavicu..Baš sam je željan."

 

Ovo je Srbija i život u njoj.  Srbija je i baka koja u suzama izlazi iz apoteke jer ne može da kupi sve lekove...

 

I..naravno, sve ovo je vezano za politiku..Politika kroji sudbine ljudi...od plata i penzija preko cena prehrambenih proizvoda i lekova.. 

 

 

 

Edited by Devojka Luke Razića
jedno slovo
  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Devojka Luke Razića said:

ne zavisi baš sve od vlasti..i do nas samih je.. Molim da me ne shvatite pogrešno.

[...]

Na YT mogu da se nađu emisije serijala "Sa Tamarom u akciji" i to je emisija humanitarnog karaktera. Popravlja i zida kuće najsiromašnijima. Neke od tih kuća ne bi morale da budu onako strašne da se porodica bar malo potrudi- bez mnogo novca može da se okreči kuća. Može da bude i omalterisana krečom. Ali..čeka se Tamara koja pored sređivanja kuće, donosi i sam nameštaj.

 

Ovo je tačno, ali ima i jedan dodatak, a to je da mnogi ne umeju da raspolažu novcem. Ne gledam tu emisiju i ne znam kakve su kuće u pitanju, ali upravo mi današnji dan, kada mnogi slave, ukazuje na loše raspolaganje novcem. Mnogi koji kukaju da nemaju novca su danas istresli bar sto evra jer, eto, valja se da proslave slavu, umesto da taj novac usmere na krečenje, obnovu fasade ili šta je već potrebno. Isto tako, mnogi cele godine grcaju u dugovima da bi osolili d*pe na moru, ali se sa mora vraćaju u neokrečenu i memljivu jazbinu, umesto da je malo srede. Nikome neće pasti kruna s glave ako ne slavi slavu ili ne osoli d*pe jedne godine na moru, ali će zato živeti u ofucanom prostoru. Znam i za slučajeve da se pravi svadba, za koju se uzme zajam, dođu i Kurta i Murta koji će se naždrati za džabe, ali neće biti tu kada treba da se pomogne. Ima i onih koji će da istresu i poslednju paru na skup telefon, ali će se hraniti masnim pogačicama i razvodnjenim jogurtom da bi mogli da pred društvom pokažu telefon koji ima 15 kamera, 35 filtera za fotografije, aplikaciju koja proriče sudbinu i super-mega-turbo izdržljivo staklo, ali to se, nažalost, ne jede. Ima i onih koji će dati i poslednju paru na auto poznatog proizvođača koji je prešao bar 500.000 km (za društvo je prešao samo 100 hiljada, rek'o tako pouzdan čovek), ali će mu stavljati polovne gume, ljuštiti kočione diskove ili stavljati jeftine kineske delove jer nemaju novca ni za originalne patosnice.

 

1 hour ago, Devojka Luke Razića said:

Mnogo je ljudi izgubilo posao i umesto da odrade neki kurs, npr za automehaničara, molera, vodoinstalera...oni sede i kukaju.. A zanatlija gotovo više da nema.

Oni koji ne rade sa investitorima koji zidaju zgrade odlaze u inostranstvo. Oni majstori koji su ostali ovde papreno naplaćuju svoje usluge.

 

Mogu da se prekvalifikuju, ali za pomenute zanate je potrebno dosta rada, školovanja i prakse. Imam rođaka koji je automehaničar i otišao je na vreme, ali taj je i ovde voleo da uči o novim automobilima, pa je za samo godinu i kusur dospeo do šefa servisa tako gde se rad i znanje cene. Savremeni automobili zahtevaju malo više znanja, a svaki ozbilajn servis školuje majsotore za određene tipove vozila. Štelovanje 'na sluh' i ostale zezalice možda mogu da prođu kod Zastave, ali ne i kod novijih automobila. Isto važi i za molere i vodoinstalatere. Možda se na kursu može naučiti kako se menja slavina, ali ozbiljniji poslovi na vodoinstalacijama zahtevaju da ih dobro poznaješ.

 

Prekvalifikacija je malo nezgodna kod određenih zanimanja - pretpostavimo da si profesor istorije, filozofije, latinskog ili likovnog, pravnik ili ekonomista koji je prešao 40 godina, rudarski inženjer ili hemičar. Kod takvih poslova nema prekvalifikacije u struci, a zaista ne mogu da zamislim nastavnicu latinskog koja se u 40+ prekvalifikuje u molera, limara ili mehaničara. Ima takvih struka na kilo, ali posla nema. Za majstore nije čudno što usluge skupo naplaćuju jer ako već imaju kome da naplate i mogu da lako odu u inostranstvo, imaju tržište od koga mogu da sasvim dobro žive.

 

Standard bih vezao za politiku, ali na malo drugačiji način: s jedne strane, on zavisi od privrede, ali sa druge, privreda je takva kakva jeste jer su neki kao npr. Slovenci, rešili da se manu 'slovencovanja', ispravljanja istorijskih nepravdi i mitomanije. Neki drugi se nisu manuli svega pomenutog, za zato u Sloveniji čiste ulice ili kanalizaciju, voze kamione ili zavrću dva šrafa do kojih robot ne može da dobaci.

Edited by DJ_Vasa
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DJ_Vasa said:

Mogu da se prekvalifikuju, ali za pomenute zanate je potrebno dosta rada, školovanja i prakse.

 

U potpunosti se slažem sa tvojim postom. Ovaj deo sam izdvojila, a mogla sam i ostatak jer isto mislimo.

 

Nespretno sam se setila automehaničara, molera, etc.. Razlog za to je što sam, ne tako davno, platila paprenu cenu majstoru koji mi je bio do tada dobar poznanik. Za 15-20 minuta koliko mu je trebalo da odradi tri sitne popravke naplatio je 7500 dinara!

 

Naravno da ne treba pravnici npr da budu vodoinstalateri.. Pošto relativno često idem taksijem ( kraće relacije ) znam da među taksistima ima ljudi sa diplomama..onim pravim.

 

Žene mogu da se prekvalifikuju i da rade knjigovodstvo, npr. 

 

Ali, u onim porodicama koje žive od socijalne pomoći a zdravstveno su svi dobro..može neko i da radi, ne samo da kuka. 

 

Pera je pravnik, firma je propala. Pera je bez para, ali traži posao u struci. Pera pozajmljuje novac koji ne može brzo da vrati.

 

Zašto Pera ne bi radio kao vozač u trgovinskom lancu Delhaize?  Ta firma ima dovoljno pravnika, ali im nedostaju vozači. 

A Peri je novac neophodan, 

 

Navodim banalan primer, "plastičan" jer zaista mislim da zdravi ljudi mogu da rade ukoliko im je neophodan novac.

 

Usput, ovo za svadbe i slave mi je poznato. 

 

U nekim teškim vremenima- u onim crnim devedesetim, jednu slavu smo skromno proslavili...baš skromno....i nije bilo toliko strašno. Sledeća slava je bila fino spremljena..i to bez pozajmljivanja kako bismo napravili veliku, bogatu slavu- to se ne radi ukoliko se poštuju saveti sveštenika.

 

Btw, kad smo već kod krsne slave. Ove godine, uoči Svetog Jovana, zvao nas je sveštenik i pitao da li može da dođe na osveti stan. Došao je sa pomoćnikom. Obojica su nosili maske i bili udaljeni od nas. Nije dao da poljubimo krst, koji se obično ljubi kada se "sveti vodica".

 

Nismo mama i ja imale goste jer nam je sam mladi sveštenik rekao da slavimo same- to je poručivao svim svojim parohijanima. Razlog- ogroman broj bolesnih-zaraženih kovidom 19. U toj našoj crkvi od početka pandemije koriste jednokratne-plastične kašičice za pričest...i svima su savetovali i savetuju da se vakcinišu. Ali. tu su svi mladi sveštenici, potpuno drugačiji od onih koji su bili pre njih.

 

Amigo, ovo gore je možda offtopic...ali i to je deo života u Srbiji u doba kovida 19.   

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Slazem se da je kultura rada na vrlo niskom nivou.

Ja ne znam bas tacno kako je u Sloveniji, ali su u svakom slucaju odmakli daleko. Moja zena ima tamo strica i rodjaka, i jos neku rodbinu koji su otisli u Sloveniju sezdesetih i svi su ok.

Ne moze se ignorisati fakt, da su oni bili deo Austrije, a Srbija, BiH, Makedonija pod Turskom. To pravi veliku razliku, jer nas je npr zaobisla renesansa i humanizam, kao jedno od najprogresivnijih epoha u istoriji covecanstva.

Takodje nisu bili izlozeni ratovima, kao ovaj ostatak, sto je dodatni bonus.

Ne pisem ovo da bi pravdao sadasnju situaciju, ali eto kao na sudu, olaksavajuca okolnost:classic_biggrin:

 

Ja imam rodbinu u Beogradu, koji nece da podignu nista teze od kasike. Toliko fali tih raznih profila zanatlija, vozaca, sta ja znam, a mladi nece to da rade.

Ima naravno svijetlih primjera, ovi moji to nisu :classic_sad: ja vise ni ne pitam da li su se zaposlili.

Ja, Amigo, priznajem da nisam neki radnik, cak sta vise polijen sam :classic_unsure: medjutim kada sam dosao ovde, nemam nikoga da mi pomogne, te za pocetak radi sta mozes, od rada na farmi, fizikalisanja, pa do volontiranja, dok nisam uspio da dobijem posao u struci. Sreca tada su komunikacije sa ex-Yu bile nikakve, tako da sam mogao da izmisljam firme u kojima sam radio, jer nije bilo moguce to provjeriti. Lagao sam da dobijem priliku i to cijelo vrijeme sam se usavrsavao, pokusao da stignem tehnologiju. Prvu veliku stvar koju sam kupio je bio polovan PC, 386, da bih mogao da ucim kuci.

 

Znaci nista nije sramota raditi. U sustini mrzim ovako da pisem, da solim pamet ljudima, al ste me navukli :classic_ninja:.

Mnogo bolje poznajem situaciju u BiH, gdje je jos gore, tu nema ni kablova za motanje.

Sa druge strane imam neke prijatelje koji zive sasvim fino, mozda cak i bolje nego da su otisli vani, uglavnom rade za strane firme, imaju svoj krug raje, druze se, putuju svukuda itd. Ja im cak i zavidim u neku ruku, kada vidim na fejsu slike kako uzivaju po kafanama, rado bih se pridruzio, ali ja sam ipak Amigo, neracionalan lik, koji vjeruje da postoji jedno carstvo u kome caruje drugarstvo🧑‍🤝‍🧑👭

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pre neki dan, u apoteci, kazem treba mi to i to, apotekarka pita da li kupujem 1 blister ili celu kutiju? Objasnila mi je da je sve vise ljudi koji neophodne lekove ne mogu da kupe u originalnom pakovanju jer su im preskupi pa im se pomaze tako sto se kutija otvara i prodaje blister po blister. Ne znam sta bi na to rekla trzisna inspekcija, proizvodjaci lekova, tek, radi se o lekovima, ne o turistickom aranzmanu ili pljeskavici. Od devedesetih se prica o prodaji lekova na divljim pijacama, buvljacima, drzava ne reaguje. Prepusteni smo sami sebi, svojoj pameti i vestinama, savesti, pa kako se ko snadje. 

I kad ste "snadjeni" pa i zivite u relativnom blagostanju, ostaje pitanje mentalnog zdravlja: mozete li da budete mirni i zadovljni bez pravde, postovanja zakona, drustvene solidarnosti? Ako je tako, kakav ste vi to covek ako zatvarate oci pred tudjom patnjom, nepravdom, cinjenicom da zivite u zverinjaku a ne u organizovanom drustvu? I nesto nepodnosljivo: koliko god da sam protiv ove vlasti, ja ucestvujem u njenoj nakaznoj praksi jer uredno placam svoje racune sa PDV delom i tako je finansiram, precutno je podrazavam da nam radi sve to sto nam radi. I gde je tu kraj, gde je resenje? 

I kad me vec pitate kako se zivi u Srbiji, evo i odgovora: tako je gadno da vam nije tesko ni da umrete. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, DJ_Vasa said:

 

Ovo je tačno, ali ima i jedan dodatak, a to je da mnogi ne umeju da raspolažu novcem.

 

NIvo finansijske nepismenosti u ovoj zemlji je neverovatan. Da me ne razumete pogresno: Srbija je puna makroekonomista isto kao i selektora, ali da primeni matematiku 5. razred osnovne, sanse nema, ne dobacuje. Pozvala me na kafu drugarica pre neki dan, hoce da menja auto. Ovaj koji vozi sam joj ja poklonio pre par godina, nista specijalno, ali jeftin za odrzavanje i odlican za odvezi/dovezi do lidla, treninga, itd... Glavni argument je: ma hocu da imam auto u koji mogu da sednem i odem na more ako mi se hoce. I sto je najgore, hoce auto slicne starosti, samo veci (golf IV umesto clia).

Prvo nije u stanju da dokonta sta je polovan 20 godina, sve je skuplje od majstora do guma, ali ajde, ne znaju svi te stvari. Drugo, mozes misliti u kakvom je finansijskom skripcu, to je svaki mesec od 15. krece krpi se do sledece plate, sve na rate, pozajmljuj i levo i desno...Ali sto se "ako mi dune da odem na more" shvata kao... pravo ili najprirodnija stvar, e taj deo ne kapiram. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

On 12/16/2022 at 12:35 PM, Nicklord said:

ni kako žive ljudi u Beogradu što rade po prodavnicama, pekarama, skladištima i sličnim mestima.

 

Umesto Bg, stavi Pariz, Amsterdam, NY, Cirih.....meni je to uvek enigma - kako u tim gradovima zive ljudi koji rade za njihov minimalac?

 

Evo me u Srbiji od petka, a poslednji put bila u septembru - cene hrane su ekskplodirale, i nije mi jasno kako ljudi, s prosecnim platama i penzijama, ovde uopste mogu da priuste bilo sta sem hleba i mleka 😞

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Devojka Luke Razića said:

Ne, nisam ja protiv tih siromašnih ljudi, ali se ponekad zapitam - zašto su lenji oni članovi porodice koji su zdravstveno ok i mogu da rade kad već neki drugi član porodice brine o bolesnim članovima te porodice? 

 

I ja se pitam, kad god vidim zapustena dvorista, nepokosenu travu, neofarbanu ogradu....to ne iste milione eura, a mnogo bi prijatnije izgledalo - znaci, nije do para, vec do lenjosti i nekulture stanovanja, nepostovanja okoline, komsija....

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 12/16/2022 at 10:11 AM, Kronostime said:

Bemliga, trudim se da resavam sve u svoja 4 zida sa porodicom (bratom i njih 5-oro, majkom i sestrom sa njih 6), bez politicara i za sada uspeva. Komsinicu i kumu koja je lokalni odbornik SNS teram u 3PM svaki put kad pokusa da skrene razgovor na tu temu, a muz joj je,  jos kad su se doselili i kad mi je kao drzavljanin Crne Gore iz Mojkovca i civilno lice na radu u Vojsci Srbije,  objasnjavao finese patriotizma u Srbalja - pa je radio stupac po grbini vise puta, ali priveo se razumu.

Dosta njih ce reci da sam baksuz - ali moje dvoriste, moja pravila.

Kome se ne svidja nek` ne ulazi.

 

 

 

Janka Vukotca, da drzis kao ikonu.

39 minutes ago, Sunshine State said:

 

Umesto Bg, stavi Pariz, Amsterdam, NY, Cirih.....meni je to uvek enigma - kako u tim gradovima zive ljudi koji rade za njihov minimalac?

 

Evo me u Srbiji od petka, a poslednji put bila u septembru - cene hrane su ekskplodirale, i nije mi jasno kako ljudi, s prosecnim platama i penzijama, ovde uopste mogu da priuste bilo sta sem hleba i mleka 😞

 

gledaju evroligu

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Devil In My Pants said:

gledaju evroligu

 

Malo neumesan komentar..... znam dosta ljudi po komsiluku koji sastavljaju kraj s krajem, rade i po dva posla, najmanje imaju vremena i zelje da gledaju evroligu.

Ima par nekih bakica koje su nasledile muzeve penzije, tek je to mizerija od para.  

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

Umesto Bg, stavi Pariz, Amsterdam, NY, Cirih.....meni je to uvek enigma - kako u tim gradovima zive ljudi koji rade za njihov minimalac?

U Francuskoj ima dosta pomoći, npr. ljudi koji su na minimalcu plaćaju stan u Parizu manje nego u BGD, imaš stanove sa kontrolisanim cijenama (sve opštine moraju da u stambenom fondu imaju određeni procenat stanova sa ograničenom stanarinom), plus što na tu cijenu dobiješ povraćaj do 70% od države, u zavisnosti od visine prihoda. Ali da, poenta stoji, francuski nacionalni institut za statustiku je baš prije neki dan izašao sa podatkom da je za normalan život četvoročlane porodice potrebno 3,850 eura, to je otpilike hiljadu i po preko dva minimalca.

 

1 hour ago, Sunshine State said:

Evo me u Srbiji od petka, a poslednji put bila u septembru - cene hrane su ekskplodirale, i nije mi jasno kako ljudi, s prosecnim platama i penzijama, ovde uopste mogu da priuste bilo sta sem hleba i mleka 😞

Kad smo se preselili u Pariz, Beonegrica je dizala obrve na cijene po supermarketima (žena mi je jako ekonomična, naroCki rečeno cheap ass 😂), sedam godina kasnije diže obrve kad odemo u Beograd...

 

Za to vrijeme zvanična inflacija nijednom do ove godine nije prebacila 3% year on year (plus što je linija skoro ravna od dolaska naprdnjaka na vlast, koga interesuje ima ovdje, bukvalno treba biti slijep da ne vidiš da su brojke naštimovane).

  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...