Jump to content

Recommended Posts

4 hours ago, vilhelmina said:


Naravno, to je brodet 😀.

Ustvari je zanimljivo kako ljudi vole da prikazu da je neko jelo bas iz njihovog kraja, autenticno, a ustvari se mnogo toga svodi na isto, pa autenticno ostane samo ime.

 

Ima brodet i sa jeguljom koja je riječna riba, bar ga tako zovu kod mene. 

Nisam odavno jeo ali mislim da je bio s jeguljom i nešto cipola. I nešto 'morskih plodova'.

 

To je tradicionalno jelo u predjelima uz donji tok Neretve i okolici Hutova blata.

Link to comment
Share on other sites

Ustvari su i brodet i riblja corba tradicionalno sirotinjska jela, od onog sto uberes oko kuce i u sumi, i onog sto nahvatas u vodi. Cak ni ne moraju cele ribe. Mogu samo glave i repovi, ako filete uspes da uvalis nekom gosparu s lovom 😃.

A to sto danas mozes i te glave i repove turistima da uvalis kao egzoticno tradicionalno jelo, to je vec socioloski, nije kulinarski fenomen.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Da. I pršut je (bio) sirotinjsko jelo, doduše ne tako dugo vremenski, recimo u neko početno razdoblje današnjeg konzumerizma.

 

Ima i jedan vic na tu temu: 

 

"Pitala učiteljica malog učenika u Hercegovini što se najviše jede za doručak kod njih u obitelji.

Učiteljice kada ima para onda doručkujemo salamu, a kada nema onda jedemo pršuta, odgovorio je mali Hercegovac."

  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

Jegulja je i riječna i morska riba, živi u rijekama, kraškim jamama, pa čak i u gustirnama, ali mrijesti se u Sargaškom moru.

Iako se gastronomija dijelom preselila i na ovaj topic mislim da bi trebalo spomenuti čuveni Neretvanski brudet od jegulja i žaba*, divno jelo koje se nekad znalo dobiti u HEPOK-u na zagrebačkoj Trešnjevci, a rodjaci moje kolegice s faxa, negdje oko Metkovića ili Opuzena, bi nam ga slali u staklenkama, paketom u autobusu.

 

Neretvanski brudet od žaba i jegulja:

 

kila jegulja

10-12 žaba

2 cr(ve)na luka, oveća

lovorov list

deci dobre domaće kvasine

konšerva (paradajz u tubi)

dva češnja češnjaka

sol i grubo mjeveni crni papar, te obavezno

par ljutih papričica (taj brudet mora biti jako pikantan)

 

Detalje oko spravljanja neću navoditi, jer ga u Tangerine County svaka kuća priprema na svoj način.

 

*Žabe već dugo ne jedem, jer sam vidio kako ih žive gule, pa mi je omrzlo. Ima i u meni nešto čovečansko.

...............................................................................................................................................................................

 

Brudet se tradicionalno (bar ga ja tako radim) obavezno sprema s koščatom ribom tipa škrpine, nešto riblje sitneži i neizostavnog ugora.

 

Edited by ironside
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, ironside said:

*Žabe već dugo ne jedem, jer sam vidio kako ih žive gule, pa mi je omrzlo. Ima i u meni nešto čovečansko.

 

 

 

@ironside

jel postoji neka životinjica, koju si sreo a nisi stavio na jelovnik?🙃

 

Edited by demag
  • Ha-ha 4
Link to comment
Share on other sites

kad je mojoj Jedinoj dosadno (ali bas jako, jako dosadno) na godisnjem odmoru, onda uzme pa me snima. to se dakle dogodi jednom u deset godina. ali evo, imate priliku pogledati kako autor Interreg topika pliva u (ledenom) orahovickom jezeru. ovo je btw. treci krug, gdje su usi boje SDP-a, a jajca HDZ-a.

 

 

postavit cu i fotke s planinarenja kad malo uhvatim vremena. steta da vrijeme nije bilo suncanije, al u ova kuzna (epidemijska) vremena, svaki boravak u prirodi je zlata vrijedan.

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, ironside said:

 

Daždevnjak, pauci, većina kukaca, mala djeca, šišmiši i, dakako pangolin.

 

Znači još nisi bio u Kini...ima vremena i za 🕷️🐜🐈🐕🦇🐭...😉

 

Zmije nisi probao? Svi kažu da je meso isto kao piletina

Edited by demag
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Vjekoslav said:

kad je mojoj Jedinoj dosadno (ali bas jako, jako dosadno) na godisnjem odmoru, onda uzme pa me snima. to se dakle dogodi jednom u deset godina. ali evo, imate priliku pogledati kako autor Interreg topika pliva u (ledenom) orahovickom jezeru. ovo je btw. treci krug, gdje su usi boje SDP-a, a jajca HDZ-a.

 

 

postavit cu i fotke s planinarenja kad malo uhvatim vremena. steta da vrijeme nije bilo suncanije, al u ova kuzna (epidemijska) vremena, svaki boravak u prirodi je zlata vrijedan.

 

Izgledas bolje od Hedi Lamar....:classic_laugh:

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, demag said:

 

Znači još nisi bio u Kini...ima vremena i za 🕷️🐜🐈🐕🦇🐭...😉

 

Zmije nisi probao? Svi kažu da je meso isto kao piletina

 

Nisam nikad bio u Kini, mislim da je Kinik bio više puta na dalekom Istoku, pa je tamo jeo škorpije, pauke, zmije ukiseljene u rakiji i takve slične stvari, i izvještavao nas o tim delicijama. On nikad nije imao kulinarskih predrasuda.

 

Ja u Kitaj sigurno neću, vrijeme mi istječe; bio sam desetak puta u Maroku i Tunisu i jeo chaqir od skakavaca, što je vrlo ukusan appetizer.

Zmije sam jeo nekoliko puta i uvijek sam ostao dijelom razočaran okusom, malo bljutavim. Teško je to za usporedbu s piletinom, a boa ili anaconda su prije bliže staroj kokoši ili odrasloj puri.

Na pse i mačke nikad ne bih pomislio, a od korejske kuhinje me najviše zanima kimchi.

 

Prije  35 godina sam sišao s broda na Lastovu. Prijatelji/ce su me ljubazno dočekali, pa smo otišli na večeru u nekakav restaurant u Ublima.

Oni su se zabavili ćevapima, nekakvim srdelama i skušama, ali meni je konobar prišapnuo da imaju svježu murinu. Murina je opaka riba, zla izgleda i gadnog karaktera, usto i otrovna. Medjutim kad se ispeče kako treba, postane hrskave kože i mekana, divnog ukusa.

 

Kako već rekoh, nema morskog bića koje ne bih stavio na jelovnik.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, ironside said:

 

Nisam nikad bio u Kini, mislim da je Kinik bio više puta na dalekom Istoku, pa je tamo jeo škorpije, pauke, zmije ukiseljene u rakiji i takve slične stvari, i izvještavao nas o tim delicijama. On nikad nije imao kulinarskih predrasuda.

 

Ja u Kitaj sigurno neću, vrijeme mi istječe; bio sam desetak puta u Maroku i Tunisu i jeo chaqir od skakavaca, što je vrlo ukusan appetizer.

Zmije sam jeo nekoliko puta i uvijek sam ostao dijelom razočaran okusom, malo bljutavim. Teško je to za usporedbu s piletinom, a boa ili anaconda su prije bliže staroj kokoši ili odrasloj puri.

Na pse i mačke nikad ne bih pomislio, a od korejske kuhinje me najviše zanima kimchi.

 

Prije  35 godina sam sišao s broda na Lastovu. Prijatelji/ce su me ljubazno dočekali, pa smo otišli na večeru u nekakav restaurant u Ublima.

Oni su se zabavili ćevapima, nekakvim srdelama i skušama, ali meni je konobar prišapnuo da imaju svježu murinu. Murina je opaka riba, zla izgleda i gadnog karaktera, usto i otrovna. Medjutim kad se ispeče kako treba, postane hrskave kože i mekana, divnog ukusa.

 

Kako već rekoh, nema morskog bića koje ne bih stavio na jelovnik.

 

Kada si u ZG, ja ti preporučam restoran Ponistra na Remetinačkoj cesti, blizo Hotela I.

Meni oni imaju odlične riblje specijalitete i stvarno vrhunsku ribu.

Ako nisi upoznat...stvarno preporučam, sve im je vrhunsko

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Kronostime said:

Izgledas bolje od Hedi Lamar....:classic_laugh:

 

e moj Đenka, tebi je samo sex na pameti. :classic_biggrin:

pa valjda Johnny Weissmüller, a ne Hedy Lamarr. i valjda je "bolje plivaš", a ne "bolje izgledaš". :classic_dry:

 

btw. iz Ripleyeve rubrike Политикиног Забавника

verovali.jpg

  • Johnny Weissmüller (prvi čovjek koji je isplivao 100m za manje od 1min) bio je zemljak naše drage Pletilje (rođen u FreidorfuBanatu).
  • Hedy Lamarr je također rođena u Austrougarskoj (Beč), i nije bila samo lijepa nego i pametna, datum njenog rođenja slavi se kao Dan izumitelja u Njemačkoj, Austriji i Švicarskoj.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Vjekoslav said:

 

e moj Đenka, tebi je samo sex na pameti. :classic_biggrin:

pa valjda Johnny Weissmüller, a ne Hedy Lamarr. i valjda je "bolje plivaš", a ne "bolje izgledaš". :classic_dry:

 

btw. iz Ripleyeve rubrike Политикиног Забавника

verovali.jpg

  • Johnny Weissmüller (prvi čovjek koji je isplivao 100m za manje od 1min) bio je zemljak naše drage Pletilje (rođen u FreidorfuBanatu).
  • Hedy Lamarr je također rođena u Austrougarskoj (Beč), i nije bila samo lijepa nego i pametna, datum njenog rođenja slavi se kao Dan izumitelja u Njemačkoj, Austriji i Švicarskoj.

Kakav si ti to covek: pozelim ti da prozivis zivot u zdravlju i veselju i zavrsis ga dostojanstveno, umesto da zadnje dane provedes psihicki i fizicki slomljen i ti kukas na to?

cccc i jos jednom c Vjekoslave.:lala2:

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, ironside said:

Kako već rekoh, nema morskog bića koje ne bih stavio na jelovnik.

 

meduze na žaru s vlasuljom na lešo?

 

...

 

šume Krndije i Papuka su nakon ovih obilnih kiša osvanule bogate gljivama. ja dakako nisam lovac ili gljivar, pa se ne usudim brati ih za konzumaciju, 

međutim kad god sam zastao privezati gojzerice, pogledati na kartu, ili odmoriti na kakvom panju, puf, eto ih ispred mene. neke, bogami, i s promjerom od 30ak cm.

 

IMG-5002.jpg

 

IMG-5001.jpg IMG-5086.jpg IMG-5087.jpg

 

nego nisu gljive, već ove malecne

 

IMG-5180.jpg

 

divlje višnje (koje domaći zovu divljim trešnjama), bile (moje) ovogodišnje otkriće. njih je bilo doslovno na svakom koraku, i oko orahovičkog jezera kod sela Duzluk gdje smo noćili, i po starim šumama oko srednjovjekovnog Ružica grada.

 

IMG-5105.jpg IMG-5108.jpg

 

mogu reći da odlično idu ne samo uz palačinke,

 

IMG-5114.jpg

 

već i uz Merlot, Cabernet Sauvignon, i dakako, uz domaću Frankovku. točno joj ističu njen "fruity bouquet".

 

tumblr_mg0tuqRIsN1qgzdhjo2_250.gif

 

IMG-20200623-195055.jpg

 

IMG-5119.jpg IMG-5122.jpg IMG-20200622-164103.jpg IMG-20200623-173637.jpg

 

bilo je ovdje govora o morskim i riječnim čorbama, mislim da nisu za usporedbu obzirom da se radi o različitim klasama kvalitete ribe. kod najboljih fiš paprikaša (koji se tradicionalno rade na potezu od Baje do Bogojeva) vrhunska aleva paprika ne služi da istakne, već upravo da zatomi "bouquet mulja" šarana, soma i štuke. međutim ovako nešto:

 

IMG-5125.jpg

 

je posve ukusno bez bilo kakvih dodataka.

 

IMG-20200623-164832.jpg

 

u kući za odmor dočekalo nas je ovo poludivlje mače. u biti, nekoliko mačaka se tu vrtilo kad im je zamirisao roštilj, ali samo se ona usudila prići. poruka je bila kristalno jasna: ne želim se maziti, JA ŽELIM JESTI.

 

IMG-20200623-163757.jpg IMG-20200623-174803.jpg

 

IMG-20200623-163741.jpg IMG-20200623-163746.jpg

 

audentes fortuna iuvat! (sreća prati hrabre)

  • Like 10
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

On 6/25/2020 at 6:56 PM, Crni Bombarder said:

@Bushmanceka se neki post o Cavtatu..:smiley59::smiley50::kece:

Ako te zanima isključivo Cavtat možda ti je najbolja opcija jednodnevni izlet iz Boke, to je oko sat vremena vožnje solidnom cestom.

 

Teško da ti ja mogu reći puno više od gospodina Googlea, ipak se radi o malom mjestu koje se temeljito obiđe za par sati.

 

U biti, spustiš se u uvalu sa magistrale, odmah na ulazu te čeka rampa za parking(dnevna karta je prije bila 7 eura) sa kojeg kreneš uz obalu šetnicom prema rivi i gradskoj jezgri, đirneš se u jednom smjeru natrag do parkinga pošto je Cavtat(stari dio grada) zapravo poluotok.

 

Ima tu dosta starih palača i kuća... ja bi preporučio posjet rodnoj kući slavnog hrvatskog slikara Vlaha Bukovca a isplati poviriti i u Knežev dvor, nekadašnje sjedište dubrovačkog kneza.

 

Ako se odlučiš za ovu opciju svakako bi ti preporučio posjet Sokol gradu, 'dvorcu u oblacima' iz 14. stoljeća, iz kojeg se pruža fantastičan pogled na Konavosko polje i plaži 'Pasjača'. 

 

 

 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Vjekoslav said:

 

meduze na žaru s vlasuljom na lešo?

 

...

 

šume Krndije i Papuka su nakon ovih obilnih kiša osvanule bogate gljivama. ja dakako nisam lovac ili gljivar, pa se ne usudim brati ih za konzumaciju, 

međutim kad god sam zastao privezati gojzerice, pogledati na kartu, ili odmoriti na kakvom panju, puf, eto ih ispred mene. neke, bogami, i s promjerom od 30ak cm.

 

IMG-5002.jpg

 

IMG-5001.jpg IMG-5086.jpg IMG-5087.jpg

 

nego nisu gljive, već ove malecne

 

IMG-5180.jpg

 

divlje višnje (koje domaći zovu divljim trešnjama), bile (moje) ovogodišnje otkriće. njih je bilo doslovno na svakom koraku, i oko orahovičkog jezera kod sela Duzluk gdje smo noćili, i po starim šumama oko srednjovjekovnog Ružica grada.

 

IMG-5105.jpg IMG-5108.jpg

 

mogu reći da odlično idu ne samo uz palačinke,

 

IMG-5114.jpg

 

već i uz Merlot, Cabernet Sauvignon, i dakako, uz domaću Frankovku. točno joj ističu njen "fruity bouquet".

 

tumblr_mg0tuqRIsN1qgzdhjo2_250.gif

 

IMG-20200623-195055.jpg

 

IMG-5119.jpg IMG-5122.jpg IMG-20200622-164103.jpg IMG-20200623-173637.jpg

 

bilo je ovdje govora o morskim i riječnim čorbama, mislim da nisu za usporedbu obzirom da se radi o različitim klasama kvalitete ribe. kod najboljih fiš paprikaša (koji se tradicionalno rade na potezu od Baje do Bogojeva) vrhunska aleva paprika ne služi da istakne, već upravo da zatomi "bouquet mulja" šarana, soma i štuke. međutim ovako nešto:

 

IMG-5125.jpg

 

je posve ukusno bez bilo kakvih dodataka.

 

IMG-20200623-164832.jpg

 

u kući za odmor dočekalo nas je ovo poludivlje mače. u biti, nekoliko mačaka se tu vrtilo kad im je zamirisao roštilj, ali samo se ona usudila prići. poruka je bila kristalno jasna: ne želim se maziti, JA ŽELIM JESTI.

 

IMG-20200623-163757.jpg IMG-20200623-174803.jpg

 

IMG-20200623-163741.jpg IMG-20200623-163746.jpg

 

audentes fortuna iuvat! (sreća prati hrabre)

 

Ovo s gljivama ove godine je, na moje veliko zadovoljstvo, prava ludnica. Lisičice, martinščice, vrganji i blagve, da se stolovi na tržnicama savijaju pod njima. Nije preskupo.

Dimljeni šaran izgleda neizmjerno appetitlich, a mače je predivno (u estetskom smislu, ne gastronomskom).

Ja imam skoro kilu lisičica i 3 velika vrganja te lijepu, čvrstu blagvu, dio ide na žar, dio u zagorsku krumpir juhu s vrhnjem. Kako mi je teško klipsati do Ukrajinca po kavijar, moram se snalaziti s ikrom na druge načine (škampi), a i to je već obijest.

Prva dama me nagovara na put u Madjarsku, ali ne stignem zbog liječenja. Šteta, jer sam nekad često putovao tamo, pa blagovao fiš po brojnim halászcsárdama.

Mogao bi Vjekoslav ponovo dati neki od čuvenih recepata za baranjski kotlić; dodaje li se tamo široka tjestenina, nalik na tagliatelle ili se može staviti tarana/tarhonya?

Link to comment
Share on other sites

domace siroko i dugacko tijesto (nalik upravo na tagliatelle) s kojim se moras zezati / maltretirati po tanjuru. i svakako ne mozes pravit fish u kuhinji, vec to mora biti vani, iskljucivo u bakrenom kotlicu posebnog oblika, a pozeljno je da na sebi ima i "K.u.K." pecat. al to (zezanje / maltretiranje) je dio magicne price o fishu koji se radi kako spada (iskljucivo) na potezu od Bogojeva pa uzvodno do Baje, racunajuci i essekersko podrucje usca Drave u Dunav. bez takvih magicnih dodataka jelo samo po sebi ne bi previse vrijedilo. :classic_biggrin:

 

evo i nesto sto ima (kulinarskog) smisla. naime, fish ne moze biti dobar ako ga radis samo za dvije osobe, dakle potrebno je vece drustvo (i veca kolicina svjeze ribe). i svakako moras imati vrhunsku alevu papriku koja ce neutralizirati predivne miomirise barskog sarana, kojeg Englezi i Amerikanci (s razlogom) drze korovom.

 

  • Like 3
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

On 6/27/2020 at 8:32 PM, ironside said:

ili se može staviti tarana/tarhonya?

Ne moze.
Nemoj ni slucajno da koristis ovakvu testeninu za riblji paprikas (ovde ga tako zovemo,a kod Vjeke ga zovu fish..u principu receptura i nacin pripreme je istovetan).

Link to comment
Share on other sites

@Vjekoslav @Crni Bombarder

Hvala obojici na pojašnjenjima i savjetima, posebno onima geografske prirode. U Slavoniji sam fiš jeo samo jednom ili dvaput, u Vojvodini (avaj!) niti jednom.

Najčešće sam ga jeo u Madjarskoj, ali proputovao sam uglavnom centralnu i najveći dio zapadne Madjarske. Koliko se sjećam (u sjevernoj hrvatskoj susjedi sam zadnji put bio prije 7-8 godina, ali u Pešti) s putovanja 80-ih, često bi ga servirali bez ikakve tjestenine, no čini mi se, da sam ga jedared ili dvared blagovao upravo s taranom, doduše nekakvom krupnijom, kao i da je bio puno ljući nego 'naški'. Osim toga, na stol bi uvijek stavili zdjelicu tucane, a ne mljevene ljute paprike, ne bi li ionako ljuti fiš, postao pakleno ljut. Takodjer sam primijetio da je glavna riba šaran, a stave i soma, nikad smudja npr.

 

Zapravo, kako je ovo tema interreg, a ne Gastronomija, naveo bih kako su mi u dragom sjećanju ostali ne samo Balaton i Siófok, sa svojim halászcsárdama, već gradovi poput Székesfehérvára, Soprona, Szombathelya i krasnog Győra.

 

Upravo u okolici Szombathelya osamdesete ili osamdesetprve, dok smo tražili nekakvu lovačku kuću koja je nudila noćenje, naletjeli smo na sovjetsku vojnu kolonu, sa sve tenkovima, transporterima, kamionima i ostalim, pa nas je zaustavila njihova vojna policija. Nekakav momak je došao, posvijetlio (bila je već noć) registraciju, vidio 'YU' pa zamolio, vrlo pristojno od mog bratića, cigaretu. Ovaj mu je dao pola šteke Marlboroa, pa se dečko, s izrazom sreće (kakav inače imaju samo moj mačak i mačka, kad dobiju mačju poslasticu) vratio svom poslu, prije toga nas propustivši da presječemo kolonu i predjemo željezničku prugu. Sjećam se da sam se prenerazio zbog tog kršenja procedure, zbog čega je mogao zaglaviti par mjeseci u tamnici, no onda sam se sjetio da će vjerojatno podijeliti taj američki duhanski užitak s drugovima i nitko ga neće cinkati.

Link to comment
Share on other sites

Izlazim iz prodavnice, i tu odmah posle par metara, primetim nesto na sto ni slicno nisam ranije video uzivo. Mrtva osa, ali ko zna koja. Uzmem fon i slikam, da bi posle proverio koja je vrsta i odakle ovako nesto u NS. Posle nekog vremena, vidim istu ovakvu kod mene basti kako se hrani nektarom. Osa kopacica bi trebalo da se zove na nasem, (Sceliphron caementarium). 

 

spacer.png

Edited by Marko
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...