Jump to content

Gde su i šta rade


Recommended Posts

7 hours ago, Angelia said:

Pricam o promeni politike sta forum treba da bude, ozbiljno diskusiono mesto, sa malo vise vrednosti, I nekim zabavnim sadrzajem gde pricamo o zajednickik interesovanjima

 

Jbg, al pošto forum čine ljudi ta ideja je spektakularno propala ko komunizam, šta ćeš :lol_2:

Zezam se...ok, tako je kako je.

 

Samo još - nije nikakva Politika foruma promenjena dekretom no tako bude sa svakim mestom koje okuplja više od dvoje ljudi... Ljudi se upoznaju na jednoj temi pa svesno ili nesvesnon prenesu simpatije ili antipatije na drugu, pa tako u krug, polako se neke teme, diskusije privatizuju, itd, etc...To je život, online, offline.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 11/10/2023 at 11:17 AM, Selina said:

Ti si se odjavila pre otvaranja topika o BL tako da masakr Hamasa nije bio razlog tvog odjavljivanja

Niko nije oteran nego ljudi ne nalaze vise sagovornike za teme koje ih zanimaju.

Ja licno imam i zelim da kazem nesto na temi o knjigama, knjizevnosti, ali sam tu rara avis, osim mene niko nema 

tu zanimaciju tako da su i moji dani ovde odbrojani.,

Prepricavanje i lepljenje raznoraznih X objava mene ne zanima jer to vidim, ako zelim, jos pre nego sto  vredan

Erwin od jutra do sutra forumase maltretira tim stvarno besmislenim tvitovima.

 

Razumela sam da Andja nema vise volju da pise kao sto je imala ranije i osetila se protarenom/oteranom jer ne smatra sebe krivom za osecaj proteranosti vec atmosferu. Logovala se da poprica na pm i da kaze sta ima da kaze na pomenutu temu...  a nije mi ni bilo tesko da razumem jer i samu sebe banujem na po godinu dana ili meseci cisto da odmorim forum od sebe u trenucima kada se atmosfera uskovitla pa vidim da moze doci do erupcije `zle krvi`....(nije uvek to razlog ali ostali su manje bitni za pisanje ovde). Onda se vratim, a mozda se nekada necu vise vratiti to zavisi od uticaja kosmickih pojava ....Znaci akcenat je da angeliu niko nije oterao vec je ona sama stekla takav dojam i prosto spasla forum od svog pojavljivanja, spasla forum od eskalacije mahnitosti prepucavanja. Tako sam je razumela.

 

A ovo sto kazes za teme na knjizevnosti, mislim da je samo do nedostatka vremena da se i tamo ucestvuje ako vec postoje goruce teme, ali to nije razlog da ne napises ono sto zelis sigurno ce neko da se zainteresuje, tamo sam pisala pa stala jer ponekad umem da smaram i desi se da ljudi pogresno razumeju moje motive, a motiv je bar sto se tice nekih tema - iskljucivo zabava....i jos da kazem da su me poslednje dve recenice citata, nasmejale ali nisam htela da ostavim haha smajli da se pogresno ne razume...tako da HA HA HA, potpuno delim tvoje misljenje da preskacem sve zive socijane objave...

 

I najzad sve vise ljudi ce da nedostaje. Za to ne krivim moderaciju vec same ljude koji su nas ili samoinicijativno napustili ili su bili proterani na neki nezvanicni, nalik na mobing nacin, ili su doveli moderaciju do toga da ih trajno banuje. Neki su jednog dana digli ruke od foruma kada su procitali izvesne komentare koje ne dele i koji su udaljeni svetlosnim godinama od njihovih i nikada se nisu vratili. 

 

Zato kada bih htela da pisem spisak nedostajacha bio bi dug a i uvek bih nekog nenamerno zaboravila a uopste ne zelim da ispadne da mi nedostaje nick `Pera`  a `Djoka` mi kao ne nedostaje....No kad nemas druga posla mozes da pricas sam sa sobom, sebe kvotujes sebi odgovoris, sebi se smejes, sebi posaljes poljubac, posaljes cestitku (nesto kao Mr. Bean) i jednostavno ne obracas paznju sta se desava okolo ne dotice te...i to je opcija, koju ponekad upraznim. :lol_2:

 

Naravno slazem se da svako ima pravo da uradi kako oseca, ali licno imam meko srce i ne bih mogla da kazem bas svakom forumasu  - Idi ili ne idi, ne smaraj jer koga briga sta ces da radis......naravno to bih rekla samo neomiljenima :lol_2:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, fancy said:

 

Jbg, al pošto forum čine ljudi ta ideja je spektakularno propala ko komunizam, šta ćeš :lol_2:

Zezam se...ok, tako je kako je.

 

Samo još - nije nikakva Politika foruma promenjena dekretom no tako bude sa svakim mestom koje okuplja više od dvoje ljudi... Ljudi se upoznaju na jednoj temi pa svesno ili nesvesnon prenesu simpatije ili antipatije na drugu, pa tako u krug, polako se neke teme, diskusije privatizuju, itd, etc...To je život, online, offline.

Nisam ni rekla da je dekretom, nego promenom.atmosfere. a sad bi se opet povukla u moj RL 😀 nisam ti ja neki borac za internetska prava. 

 

@Selina pa za 15 godina, znam da ce se pojaviti BI tema, nisam juce rodjena.

 

U svakom slucaju, vidimo se kad se vidimo.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Angelia said:

N

 

@Selina pa za 15 godina, znam da ce se pojaviti BI tema, nisam juce rodjena.

 

U svakom slucaju, vidimo se kad se vidimo.

Aj da se ipak cesce vidjamo, idu izbori u USA, ti uredno pratis fabulu radnje bez da si clanica NVO organizacija koje uvek imaju stav

i misljenje. Meni je licno vazno tvoje misljenje.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 11/10/2023 at 2:30 AM, Angelia said:

Tako je oterano dosta kvalitetnih forumasa, kad kazem kvalitetnih, mislim na ljude koji su imali nesto da kazu, da argumentuju, pa cak I kad se nisam slagaala s njima mogla sam da procitam drugacije misljenje, naucim nesto. 

 

Bez namere da komentarisem trenutnu moderaciju, jer vas ne znam, atmosfera je postala navijacka. Ideja je bila kad smo presli sa b92, da ce ovo biti novi Dom za ex-yu ljude koji mozda imaju u sitnicama razlike, ali se generalno slazu u nekim civilizacijskim normama. Kao sto je da Zoki I ja ne moramo da se slozimo kako zdravstveni sistem funkcionise u US (samo nebitan primer), ali mozemo da diskutujemo pros and cons.

 

Forum je privatizovan I moze @MetalHead sad da prica kako je to sve bila njegova ideja, i kako mu je Vjekoslav poslao neprimerene upite... 

Ako ne vidite problem, zapitajte se zasto su ljudi otisli, i zasto su se samo-banovali. 

 

 

On 11/11/2023 at 2:23 AM, Angelia said:

Znaci, ocekujem da ti je jasno da nisam mislila bukvalno terani motkom, nego da mislim na atmosferu. Mozda je trebalo birati ko ima nesto da kaze, a gde rulja preuzima. Opet, ne tumaciti bukvalno

 

Pricam o promeni politike sta forum treba da bude, ozbiljno diskusiono mesto, sa malo vise vrednosti, I nekim zabavnim sadrzajem gde pricamo o zajednickik interesovanjima

 

19 hours ago, Angelia said:

Nisam ni rekla da je dekretom, nego promenom.atmosfere. a sad bi se opet povukla u moj RL 😀 nisam ti ja neki borac za internetska prava. 

 

 

S obzirom da sam direktno prozvan, moram da reagujem, iako je sama diskusija (ako se tako moze nazvati) prilicno "tanka" i ne bas utemeljena na cinjenicama. Pa da krenem redom:

 

1. "Privatizacija foruma" - A cija je bila ideja da se forum spasi?

Vec prezvakana prica - s obzirom da sam se forumima bavio i ranije, i da znam ljude najpre sa AutoMoto sporta (jer smo bili na istim forumima, tj. bili su na forumu koji sam ranije administrirao zajedno sa jos nekim ljudima) ali i neke sa ostalih sportova, sam sam pokrenuo inicijativu da napravimo novi forum i o tome najpre obavestio @Radoye-a koga imam to zadovoljstvo da zaista dugo virtuelno znam. Vec sam zakupio novi domen a hosting sam vec imao. Odmah su u pricu uskocili i ostali ljudi sa Sportskog PDFa - rekao sam "ok, zasto da ne, ionako sam bio aktivan i na ostalim PDFovima", svakako bi imali i te ostale sportske teme, pa i one drustvene, iako akcenat ne bi bio na njima (sadasnji Vox Populi bi bio "nizi sprat"). Onda se u komunikaciji sa svim ljudima koji su hteli da daju podrsku u smislu angazovanja oko komunikacije, moderacije pa i donacija, iskristalisala ideja da to bude novi B92 forum, otuda i ime Vox92, a domen koji sam zakupio ranije nije nikad iskoristen vec smo kupili novi. Jos jednom - veliko hvala svima koji su se angazovali oko svega, da bukvalno preko noci sve pripremimo a onda i pokrenemo i donacije jer sam u pocetku sve ja finansirao (i domen, i vrlo brzo samostalni hosting i ono sto je bilo finansijski najteze jeste licenca za forum). Donacije su nam pokrile ove troskove i obezbedile nesmetan rad za neko vreme. I hvala svim donatorima. 

 

U formalno-pravnom smislu, forum nije privatizovan. Ovo je novi privatni forum. Mi nismo dobili bazu B92 foruma ili kontake clanova pa da se moze reci da smo preuzeli neki asset koji je imao B92 forum. 

 

 

2. Donacije

Na toj temi oko donacija dolazimo do Vjekoslava - ne pricam ja o Vjekoslavovim neprimerenim upitima u fazonu "verujte mi, tako je bilo", vec je on to javno pisao i isto tako sam mu javno odgovorio. Tu nema nikakve mistike. Ali je to bio jedan jako otreznjujuci dogadjaj zbog koga mi sada imamo reklame i nikada vise nismo imali akcije za nove donacije iako je mnogo puta bilo pitanja da li je potrebno opet da skupimo sredstva. Reklame pokusavam da balansiram da ih ne bude previse (kao sto je to na mnogim poznatim portalima koje svakodnevno posecujete) a opet da su u mogucnosti da mi umanje trosak koji imam. Niko nikada nije dobio nista osim sto smo 2x odlucili da doniramo neka sredstva u humanitarne svrhe, sa cime se tada slozila moderacija koja je tada bila aktuelna. Kada bi ovo moglo da se komercijalizuje na nacin da ne narusi korisnicko iskustvo, najpre bi nastavili sa humanitarnim akcijama, a takodje, malo mi je ovo sada bezveze reci ali o tome uvek mislim, da treba nagraditi i ovaj volonterski rad clanova moderacije. Ko se time nije bavio ne moze ni da zamisli kako je to. Kao sudije u sportu - kada su dobri, tesko da ce ih neko pohvaliti, a kada su pogresili (a desava nam se svima) prvo ce biti drvlje i kamenje, a tek kasnije, mozda, neko razumevanje. 

 

 

3. "Promena politike foruma"

S obzirom da ovo nije B92, i da nije izvrsena tranzicija moderatora sa B92 na Vox92, ne mozemo reci da je doslo do promene (vratiti se i na onu formalno-pravnu pricu o forumu i nasledju). Da, ideja vodilja jeste da Vox92 bude ono sto je nekada B92 bio a sto se cak u poslednjim godinama i na samom B92 izgubilo. I moje misljenje je da to i jeste. I takvi stavovi, ta otvorenost prema svima, to sta zelimo da forum bude je utkano u sam pravilnik foruma. I ja ga povremeno opet procitam, verovali ili ne. Preporucujem svakom https://vox92.net/forum/topic/43-pravila-vox92net-foruma/

 

 

Sa "promene politike" smo dosli na "promenu atmosfere", korigovala si svoj stav... Dakle od nekog "teranja", do "promene politike", pa do "promene atmosfere". U pocetku vrlo teske reci napisane (ali na njih cu se osvrnuti u narednoj stavci). Sto se atmosfere tice, ona ne zavisi mnogo od nas koji vodimo forum. Da bi zavisila od nas i moderacija i ja bi morali mnogo aktivnije da se bavimo forumom sto volonterski nije moguce. Atmosfera najvise zavisi od clanova foruma a mi smo tu samo da ne dozvolimo da ode u neku anarhiju i da nastane haos te da diskusije budu sve samo ne diskusije. Atmosfera je takva da ima, ocekivano, sve mladjih clanova, oni stariji odlaze iz raznih razloga, neki ih i javno iznesu a neki ne. Mladji clanovi, naviknuti na neke druge forme online druzenja (gde dominiraju kratke forme), to donose i na forum. Prosto, to je tako, i to se desava globalno a ne samo ovde. Nismo mi neki klub u kome vrsimo selekciju clanova po tipu pisanja i doprinosu. Toga nije bilo ni na B92. 

 

 

4. "Teranje clanova"

Iako si ovo ublazila u kasnijim postovima, ovo je bas ozbiljna optuzba. Zato sam i reagovao pre par dana kada su iznosene neistine o pojedinim clanovima koji su samoinicijativno odlucili da vise ne pisu a nisu trajno banovani.

Niko nikada nije teran. Bilo je slucajeva da ljudi budu upozoravani i van formalnog warn/ban sistema. Prosto, nekada mislimo da je bolje nekom i licno skrenuti paznju a ne samo kroz te notifikacije. To opet nije teranje, vec naprotiv, iskazivanje namera da se taj neko adaptira pre nego sto posegnemo za trajnim banom. 

 

Ako za nekoga odlucimo da treba da bude "oteran", to ce biti samo u formi trajnog bana i to zbog nepostovanja pravila foruma. I to ce biti javno. Propustili smo mozda neke klon naloge da javno objavimo da smo ih trajno banovali ili one naloge otvorene za vredjanje drugih clanova a koji nisu imali nikakve postove na forumu. To je toliko prosto da stvarno nema ni ovde nikakve misterije. To moze da potvrdi i svaki bivsi i sadasnji moderator. Sto se mene tice, moderacija bi mogla biti i strozija, ali se dosta cesto popusti u nadi da ce neko shvatiti poentu nakon 1-2 bana. Kod nekog uspe, kod mnogih ne. 

  • Like 7
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@MetalHead ja sam reci ublazila bas zato sto se krenulo u cetvorenje dlake I interpretacije sta "teranje" znaci. Postoje nacini da se ljudima pokazu da su nepozeljni bez da ih udaris flasom po glavi. Banujes par ljudi sa odredjenim stavovima, tipa veruju da imaju pravo da iznesu ne-ortodoxno misljenje, ili su protiv prihvatanja masovnih autoriteta, I ostali se samo-cenzurisu ili odu.

 

Sve to opravdas sa "to vecina hoce", I uteras sve u red. Pogledaj teme na kojima se ljudi bune zbog banova. 

 

Ti barem znas da sam ti pricala o tome. Kazes mladji clanovi su doveli kratku formu, sto znaci da ste odbacili ono sto je ovaj forum cinilo interesatno odredjenoj populaciji. I to je upravo ono sto sam rekla, i

 

skreno u biznis modelu ne znam dal dobijate ili gubite ljude. To valjda vi znate.

 

Ali znam da je izgubilo ideju koja je stajala iza tog foruma.

 

"Privatizacija" se desila da je promenjeno sa "forum je mesto za region da razmeni misljenje" na "sta nam donosi traffic da imamo ads". To je ok poslovna odluka za privatnog vlasnika. Ali, kad smo se selili, ljudi su dali donacije ili rad, ocekujuci neki rezultat.

 

Ne treba da te iznenadi da se neki osecaju prevareno. I to je mozda nateralo Vjekoslava da potegne njegovu donaciju.

 

Kao sto rekoh, ja nisam SJW na internetu, to je sto je. Ali nema potrebe da se pretvaramo da je ovo forum koji je extenzija svojevremeno b92. 

 

Ljudi su donirali vreme I pare, ocekujuci neki community resultat, a dobili privatnu firmu koja je promptly preuzeta, sa novim pravilima.

 

Da je ovo uradjeno u US, sutra bi imao hiljadu tuzbi

 

16 hours ago, Selina said:

Aj da se ipak cesce vidjamo, idu izbori u USA, ti uredno pratis fabulu radnje bez da si clanica NVO organizacija koje uvek imaju stav

i misljenje. Meni je licno vazno tvoje misljenje.

Pitaj me privatno I dacu ti misljenje.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Angelia said:

Pogledaj teme na kojima se ljudi bune zbog banova

 

Hvala na šlagvortu. :thumbsup:

Upravo te teme su najbolji pokazatelj da je Vox92 forum na pravom putu.

 

Ne postoji zajednički ideološki imenitelj onih koji se bune što samo znači da Vox92 ide u pravom smeru.

 

Usudio bih se reći da u odnosu na druge forume nastale iz B92 - od kojih je jedan krajnje levičarski a drugi krajnje desničarski - Vox ima najodmereni stav i u ovim zeznutim vremenima kad se ljudi u očaju ukopavaju u rovove dogmi nudi srednji put na teži način ne dodvoravajući se nikome.

 

Može se prihvatiti, skoro pa, prosvetiteljsko didaktička uloga Vox92 foruma ili ne, ali se sigurno ne može reći da je produžena ruka bilo čije ideologije ili boja zastava - ni na "Politici" a bogami ni na "Sportu".

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Angelia said:

Postoje nacini da se ljudima pokazu da su nepozeljni bez da ih udaris flasom po glavi. Banujes par ljudi sa odredjenim stavovima, tipa veruju da imaju pravo da iznesu ne-ortodoxno misljenje, ili su protiv prihvatanja masovnih autoriteta, I ostali se samo-cenzurisu ili odu.

 


Po ovom principu je funkcionisao Forum B92, od onog dana pre 20 godina kad sam se na njemu registrovala, pa sve do gasenja. Plus sto je tamo postojao i izvestan krug privilegovanih forumasa, kojima si i sama pripadala, a kojem je sve bilo dozvoljeno jer su svesrdno pomagali moderaciji u eliminisanju nepozeljnih.

Da li se nesto od toga moze naci i na ovom forumu? Ne verujem, ja se svakako ne osecam ni progonjeno ni privilegovano. Pisem iste stvari kao sto sam i tada, na isti nacin, mozda samo u nesto manjoj meri. Ali to je zbog zamora i nedostatka vremena, i nema nikakve veze s ustrojstvom foruma.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Angelia said:

@MetalHead ja sam reci ublazila bas zato sto se krenulo u cetvorenje dlake I interpretacije sta "teranje" znaci. Postoje nacini da se ljudima pokazu da su nepozeljni bez da ih udaris flasom po glavi. Banujes par ljudi sa odredjenim stavovima, tipa veruju da imaju pravo da iznesu ne-ortodoxno misljenje, ili su protiv prihvatanja masovnih autoriteta, I ostali se samo-cenzurisu ili odu.

 

Sve to opravdas sa "to vecina hoce", I uteras sve u red. Pogledaj teme na kojima se ljudi bune zbog banova. 

Bas zato sto interpretacija "teranja" lako moze da bude ne onakva kako si kasnije ublazila vec bukvalna, morao sam da reagujem. Nema tu cetvorenja dlake vec tvoje, hajde da kazemo "neoprezno izrazavanje" koje moze stetiti forumu.

 

Sto se banovanja tice, kao sto sam rekao, sve je javno. Nadji mi primere gde smo banovali tih "par ljudi sa odredjenim stavovima" i koji su se to "ostali samo-cenzurisali" zbog toga? Hajde konkretno, a ne ovako neodredjeno. Lako je tako. Ili ovo tvoje "postoje nacini" znaci "tako je moguce uraditi ali nisam sigurna da ste to uradili" (ali je jasno da impliciras da je toga bilo) ili "jeste tako uradili" (daj dokaze onda)? 

 

4 hours ago, Angelia said:

 

Ti barem znas da sam ti pricala o tome. Kazes mladji clanovi su doveli kratku formu, sto znaci da ste odbacili ono sto je ovaj forum cinilo interesatno odredjenoj populaciji.

Kratka forma nije sama po sebi kaznjiva, zasto bi bila? To sto si se ti navikla na nesto drugo, a vreme i trendovi idu dalje, ne samo na ovom forumu, to je vise tvoj problem nego problem foruma. I ja sam iz generacije koja je pre pisala na forumu nego sto su se pojavile drustvene mreze. Cak nisam ni aktivan vise na drustvenim mrezama. Ali mi nije jasno kako mislis da kaznjavamo nekoga ko napise 2-3 recenice (pogotovo ako imaju smisla ili nose neku korisnu informaciju)? Eno na sportu imamo lika koji napise kilometarski post, a opet nekvalitetno. Ni to samo po sebi nije za kasnu osim sto u tome plasira neke neistine i vrti ih non-stop.  

 

Da li treba da zatvorimo forum za 40+ ljude, i da svake godine dizemo granicu kako nam ovi mladji sa kratkom formom ne bi uletali? To je recept za gasenje foruma. 

 

4 hours ago, Angelia said:

 

I to je upravo ono sto sam rekla, i

 

skreno u biznis modelu ne znam dal dobijate ili gubite ljude. To valjda vi znate.

 

Ali znam da je izgubilo ideju koja je stajala iza tog foruma.

 

"Privatizacija" se desila da je promenjeno sa "forum je mesto za region da razmeni misljenje" na "sta nam donosi traffic da imamo ads". To je ok poslovna odluka za privatnog vlasnika.

O biznis modelu, traffic-u i reklamama, ocito ne znas mnogo ili se nisi dovoljno udubila. Prvo, traffic ovom forumu prave sportski PDFovi. VoxPopuli (tj. Politika i Drustvo sa B92) su tek mozda 1/4 svega. Tako je bilo na B92 a tako je i ovde. Da je tako kako ti tvrdis, da nam je stalo samo do saobracaja zbog reklama, ne bi imali rucno odobravanje clanova, ne bi povremeno zatvarali PDFove za javnost (kao sto radimo na kosarci) - to su sve stvari o kojima ti ne znas nista, a govore suprotno od onog sto tvrdis. 

 

4 hours ago, Angelia said:

Ali, kad smo se selili, ljudi su dali donacije ili rad, ocekujuci neki rezultat.

 

Ne treba da te iznenadi da se neki osecaju prevareno. I to je mozda nateralo Vjekoslava da potegne njegovu donaciju.

 

Kao sto rekoh, ja nisam SJW na internetu, to je sto je. Ali nema potrebe da se pretvaramo da je ovo forum koji je extenzija svojevremeno b92. 

 

Ljudi su donirali vreme I pare, ocekujuci neki community resultat, a dobili privatnu firmu koja je promptly preuzeta, sa novim pravilima.

Ocekivanja ljudi koji su svojom voljom presli sa B92 na Vox92 se sigurno razlikuju. Sigurno je da nisu svi ni bili srecni na B92. Mozemo sada da debatujemo o tome nasiroko. Ja tvrdim suprotno - da je vecina itekako zadovoljna.

 

Oni koji su dali donacije a imaju neki interes iza toga, bolje da ih nisu ni davali. To sam rekao i Vjekoslavu (nakon njegovog zahteva da se on pita nesto oko foruma, da je on neki shareholder ili slicno tome), kao sto cu i drugima, da ponudim povracaj donacija ukoliko smatraju da su ih pogresno dali. Ne zelim takvu podrsku. To nije donacija.

 

 

4 hours ago, Angelia said:

Da je ovo uradjeno u US, sutra bi imao hiljadu tuzbi

Na osnovu cega?

Link to comment
Share on other sites

Kakva je ovo diskriminacija mladih naraštaja, ima nas koji smo došli na forum jer volimo dužu pisanu formu :classic_smile:

 

Što se tiče teranja sa foruma, toga nema, odnosno koliko znam podležno je sankcijama (reći nekom direktno a šta ti ovde pišeš, beži odavde, idi na drugu temu pa piši to...). Ako se desi da neko oseti da mu ne prija atmosfera foruma (kao npr. meni trenutno), to je skroz ok, ali opet svako od nas samostalno donosi odluku da li će da piše ovde ili ne.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, DameTime said:

Kakva je ovo diskriminacija mladih naraštaja, ima nas koji smo došli na forum jer volimo dužu pisanu formu :classic_smile:

 

Što se tiče teranja sa foruma, toga nema, odnosno koliko znam podležno je sankcijama (reći nekom direktno a šta ti ovde pišeš, beži odavde, idi na drugu temu pa piši to...). Ako se desi da neko oseti da mu ne prija atmosfera foruma (kao npr. meni trenutno), to je skroz ok, ali opet svako od nas samostalno donosi odluku da li će da piše ovde ili ne.


 

23 minutes ago, MetalHead said:

Da li treba da zatvorimo forum za 40+ ljude, i da svake godine dizemo granicu kako nam ovi mladji sa kratkom formom ne bi uletali?

Rekao je @MetalHead "40+" - ti ne spadas u taj profil, sta kukas?

Citaj, bre.

:classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

@MetalHead @fancy Nije mi plan bio da o ovome diskutujem, racunajte to kao dobronamernu obzervaciju. Niti da svaku rec rasclanjujem kako moze da zvuci, nego kao u RL uvek to uzmem u kontextu. Ne znam koji su forumi nastali iz b92, niti da li su bolji ili losiji, to nije argument kad prigovorim sta ovde vidim lose. Jasno mi je da traffic dolazi od sporta, to sam upravo I probala da kazem da se pribeglo formi koja njima odgovara, a ne duhu koji su neki ocekivali. To je moj utisak, I razlog zasto mi nije interesatno da pisem, I nemojte sad da to objasnjavam u traktatu. Jer upravo ta atmosfera da svaki post treba da se pregleda 6x da neko ne spinuje znacenje, je jedan od razloga. 

Na kraju obicno zaboravim od cega je diskusija pocela, dok svaku rec objasnimo.  Kad kazem pisem, mislim I da citam. Jer ako neko napise nesto interesatno, dodje 20 postova sa izvrtanjem znacenja, podmetanjem, etiketiranjem..."znaci ti hoces da kazes.." obicno u kratkoj formi. Retko argumentovano. 

 

Ali mozda ste u pravu, mozda je problem u meni. U svakom slucaju rezultat je isti.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Hteo sam samo jednu stvar da razjasnim, s moje tačke gledišta. Razlog je vrlo jednostavan: istu situaciju sam doživeo i na jednom drugom (elitističkom?) forumu pa se situacija ponavlja.

Neko od glavnih faca s foruma je spomenuo da niko nije oteran s foruma nego da su ili trajno banovani posle više upozorenja ili da su sami odlučili da prestanu da pišu. U mom slučaju se radi o pravoj lavini upozoravajućih poruka od strane moderacije nakon mog upornog insistiranja na tome da se zaustavi divljanje alt-righta (uklj. i njihovu relativizaciju problema rasizma i nemira, što je kulminiralo upadom u Kongres izbezumljene Quanon-rulje), što je u jednom trenutku dostigli nivo i ličnog kopanja po mom životu od strane “dvojca” iz USA. Ali na stranu to, samo da se zna: ovaj forum (pored svih pravila koje liče na ona sa exfb92) nikada neće biti fb92, niti po konverzaciji koja se vodi, moderisanju ovde koje u korenu saseca svako omalovažavanje desničara na jedan njima primeren način (posebno spomenutih alt-rightovaca), niti po njenim učesnicima (od novih generacija u Srbiji koje su stasale uz ultra-radikalni narativ se ništa ne očekuje, tako da batalite tu priču- došli novi pa će biti još bolje). A drugo, to što markirate potencijalne buntovnike dok njihovim neistomišljenicima (sa neuporedivo većim potencijalom za stvaranje atmosfere nasilja i relativizacije svih nazadnih pojava- od mizoginije do klasičnog neofašizma) gledate kroz prste a sve u fazonu “onu su pristojni, doprinose kulturi dijaloga na forumu” može se samo vama obiti o glavu (što već i jeste sa ovim masovnim napuštanjem foruma istaknutih korisnika što je dovelo do toga da se smanji aktivnost na većini PDF-ova).

Meni svejedno, samo nemojte da pričate neistine o tome kako je normalno da neko sebe naprasno samoukine i da ovo što čitam o Angelii nije posledica dugotrajnog ignorisanja problema, posebno profilisanja foruma kao platforme za jednu komunikaciju između ideološki neproblematičnih individua. Jer, ne zaboravite, individualizam (čak i onaj brutalni kinikovsko-henričinaskovski) je krasio onaj originalni (i ispostaviće se jedan jedini) fb92) i to je to što je građansku opciju učinilo tako privlačnom za šire (virtuelne) narodne mase a ne ovo prebrojavanje ružnih reči kojem prisustvujemo.

Zahvaljujem na pažnji! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Uvek kad čitam da se istovremeno i na istu stvar žale(*) i alt-right i ctrl-left i shift-center znam da je forum na pravom putu. :classic_biggrin:

 

(*) I uvek su tu isti argumenti:

- neke ste oterali

- neki su banovani

- neko se samoukinuo 

 

Baš kao na sastancima KPJ / SKJ / SSRNJ: neke pojave, neki drugovi ovo, neki drugovi ono a pojedinci i ovo i ono...

 

A onda, kad govorimo o konkretnim imenima - muk, ćutanje, ruzmarin, snjegovi i šaš...

 

13 minutes ago, melankolic said:

ovaj forum ... nikada neće biti fb92

 

Najbolji kompliment koji je forum Vox92 ikad dobio. Hvala :thumbsup:

 

Iako imam (potpuno sebičnih) razloga da možda i osećam nostalgiju za danima fb92 2004-2007, s druge strane mi ono što je bilo posle baš i ne nedostaje.

A iza svega toga ne stoji ni administracija ni moderacija foruma, pa čak ni profil članova, već samo jedno, neumitno i oduvek tačno: Panta rei.

 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, fancy said:

Uvek kad čitam da se istovremeno i na istu stvar žale(*) i alt-right i ctrl-left i shift-center znam da je forum na pravom putu. :classic_biggrin:

 

Ili, što bi rekla Ana Brnabić:

-Sistem nije zatajio.

 

Objektivno.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, fancy said:

Uvek kad čitam da se istovremeno i na istu stvar žale(*) i alt-right i ctrl-left i shift-center znam da je forum na pravom putu. :classic_biggrin:

 

(*) I uvek su tu isti argumenti:

- neke ste oterali

- neki su banovani

- neko se samoukinuo 

 

Baš kao na sastancima KPJ / SKJ / SSRNJ: neke pojave, neki drugovi ovo, neki drugovi ono a pojedinci i ovo i ono...

 

A onda, kad govorimo o konkretnim imenima - muk, ćutanje, ruzmarin, snjegovi i šaš...

 

 

Najbolji kompliment koji je forum Vox92 ikad dobio. Hvala :thumbsup:

 

Iako imam (potpuno sebičnih) razloga da možda i osećam nostalgiju za danima fb92 2004-2007, s druge strane mi ono što je bilo posle baš i ne nedostaje.

A iza svega toga ne stoji ni administracija ni moderacija foruma, pa čak ni profil članova, već samo jedno, neumitno i oduvek tačno: Panta rei.

 

 
 

Dobro je ako je tako, samo s tobom se ne slaže osnivač ovog foruma. Barem sam ja tako razumeo da se želi preneti model sa fb92. Ok je i to da ne bude tako, ali onda bi bilo pošteno da se izbaci i to “92” iz imena ovog foruma (kao što to na isti način bode oči elitistima sa onog drugog foruma). 
Neka se sve izbriše što je bilo što vam je smetalo. Podsetio bih te kako se to završilo u RL sa “našim” zemljama. Isto je krenulo sa anti-SKJ- em, komunisti su krivi za sve što smo upropastili posle njih, nastavilo s ratovima, Tribunalom, a završilo sa “svecima” Dražom, Nedićem i Nikolajem. Alal im vera ako su samo to uspeli u svojim provizornim životima.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, melankolic said:

 U mom slučaju se radi o pravoj lavini upozoravajućih poruka od strane moderacije nakon mog upornog insistiranja na tome da se zaustavi divljanje alt-righta (uklj. i njihovu relativizaciju problema rasizma i nemira, što je kulminiralo upadom u Kongres izbezumljene Quanon-rulje), što je u jednom trenutku dostigli nivo i ličnog kopanja po mom životu od strane “dvojca” iz USA. Ali na stranu to, samo da se zna: ovaj forum (pored svih pravila koje liče na ona sa exfb92) nikada neće biti fb92, niti po konverzaciji koja se vodi, moderisanju ovde koje u korenu saseca svako omalovažavanje desničara na jedan njima primeren način (posebno spomenutih alt-rightovaca), niti po njenim učesnicima (od novih generacija u Srbiji koje su stasale uz ultra-radikalni narativ se ništa ne očekuje, tako da batalite tu priču- došli novi pa će biti još bolje). A drugo, to što markirate potencijalne buntovnike dok njihovim neistomišljenicima (sa neuporedivo većim potencijalom za stvaranje atmosfere nasilja i relativizacije svih nazadnih pojava- od mizoginije do klasičnog neofašizma) gledate kroz prste a sve u fazonu “onu su pristojni, doprinose kulturi dijaloga na forumu” može se samo vama obiti o glavu (što već i jeste sa ovim masovnim napuštanjem foruma istaknutih korisnika što je dovelo do toga da se smanji aktivnost na većini PDF-ova).

Meni svejedno, samo nemojte da pričate neistine o tome kako je normalno da neko sebe naprasno samoukine i da ovo što čitam o Angelii nije posledica dugotrajnog ignorisanja problema, posebno profilisanja foruma kao platforme za jednu komunikaciju između ideološki neproblematičnih individua. Jer, ne zaboravite, individualizam (čak i onaj brutalni kinikovsko-henričinaskovski) je krasio onaj originalni (i ispostaviće se jedan jedini) fb92) i to je to što je građansku opciju učinilo tako privlačnom za šire (virtuelne) narodne mase a ne ovo prebrojavanje ružnih reči kojem prisustvujemo.

Zahvaljujem na pažnji! 

1. ja sam isto protiv alt-righta, posebno sledbenika stabilne budale

2. moguce je da je ranije tako bilo, ali nisam primetio da moderacija "saseca svako omalovazavanje desnicara"

3. ionako treba omalozavati alt-right ideje, a ne forumase koji ih zastupaju, jer bi to bio ad hominem

4. osim bohumila i ne vidim bas puno alt-rightasa ovde (nisam sve pratio na Bliskom istoku, ali tu su svi pomalo uzburkani iz raznih razloga, pa nije ni cudo da je rasprava zesca)

5. ako se dobro secam svidjalo mi se tvoje pisanje i steta je ako se samobanujes (time ostavljas jos vise prostora idejama koje ti se ne svidjaju; uostalom forum i sluzi, izmedju ostalog i da se upoznaju drugacija misljenja; pri tome treba prihvatiti cinjenicu da i ideje/resenja koje imaju levi i desni centar mogu biti podjednako dobre, dok su i desni i levi ekstremizam podjednako losi)

6. kako god gledali moderacija je ok (mozda ponekad prebrza na obaracu i prestroga, ali i oni su samo ljudi)

7. pre svega banovi ne bi trebali biti tako dugacki

 

@all - nemojte biti mimoze - pisite i borite se za svoje ideje, bez zelje da se protivnik unizi, omalovazi, pokori, unisti (kao sto B92 pise u sportskom delu, sa sve velikim slovima, kada Srbi pobedjuju, kao da se radi o ratu i osveti za Kosovo Polje)

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Just now, melankolic said:

Neka se sve izbriše što je bilo što vam je smetalo. Podsetio bih te kako se to završilo u RL sa “našim” zemljama. Isto je krenulo sa anti-SKJ- em, komunisti su krivi za sve što smo upropastili posle njih, nastavilo s ratovima, Tribunalom, a završilo sa “svecima” Dražom, Nedićem i Nikolajem. Alal im vera ako su samo to uspeli u svojim provizornim životima.

 

Aman... :classic_smile:

Predaleko si ti otišao.

Da li zaista misliš da ovde neko fura te Draža/Nedić fazone i da baš ovde to pušta korenje??

 

Ako npr. ja (da ne govorim u ime drugih) kritikujem komuniste to ne znači da rehabilitujem ove pomenute bambuse.

Rekao sam bar 10 puta na raznim temama (od toga bar 2 puta eksplicitno u 2 od ukupno 3-4 moja posta u toj temi) na USA topiku - podjednako se gadim i onoga što se naziva današnja levica i onoga što je desnica (uopšte).  Skup ideološki zaslepljenih leminga s jedne i populističkih tupsona s druge strane.

 

Žao mi je ako time stajem na žulj i jednima i drugima, ali to je tako, ideološki sam protiv i jednih i drugih, ono što rade trenutno je najveća tragedija ovog sveta. Ali ni jednima ni drugima nije ograničeno da ovde iznose svoje stavove.  Ja (kao i bilo ko drugi) u postovima mogu da se podsmevam njihoviim stavovima, mogu da ih zezam, mogu da im odgovaram ako mi se hoće ili ne odgovaram ako mi se neće...

 

1 minute ago, melankolic said:

s tobom se ne slaže osnivač ovog foruma. Barem sam ja tako razumeo da se želi preneti model sa fb92.

 

Ideja da, ali kao i sa komunizmom, realizacija je (na fb92) očigledno imala debelih manjkavosti, po _meni_ već dugi niz godina unazad...

Napomena - ovo sad napisah kao član foruma, zanemariti ono što piše ispod avatara. Ako je zbog toga došlo do nekog nesporazuma ili zadrške u diskusiji, stvarno se izvinjavam.

 

46 minutes ago, Div said:

-Sistem nije zatajio.

 

Objektivno.

 

Vidi, shvatam ja foru, ali nije ovo politika niti država pa da postoji neki "sistem" koji ljudima upravlja ili im utiče na život.

Ovo je samo forum.

 

A nezadovoljnih radom moderacije ima uvek i na svakom forumu (osim onih koji su krajnje specifični - npr. uzgoj ljubičica u Uzbekistanu ili Pecanje smuđa na bućku na Tamišu...) i neprirodno bi bilo da nema i vlada idilično jednoumlje.  To bi tek bilo zakazivanje "sistema".

 

Moja poenta je bila (malo uvrnuta, ali kad razmisliš, sasvim logična) da ako se jedni žale da Forum ide u levo dok se drugi istovremeno žale da ide u desno, onda to nikako nije loša stvar.

 

Naravno da se moderacija trudi da zadrži (otud i upozorenja kroz warnove, svaki sa blagom sugestijom da se promeni ton pisanja, a koje su, na žalost, retki poslušali...) svakoga (osim zaista nekoliko padobranaca - ekstrema) i da bi idealno bilo kad bi svima bilo fino i komforno (a u komfor se računa i pravo da se prijavi nedolično postovanje) da pišu i ne odlaze, ali na lične odluke članova niko od nas ne može da utiče.

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, fancy said:

 

 

 

Moja poenta je bila (malo uvrnuta, ali kad razmisliš, sasvim logična) da ako se jedni žale da Forum ide u levo dok se drugi istovremeno žale da ide u desno, onda to nikako nije loša stvar.

 

 

 

 

Ja se žalim što previše ide po sredini.....:s_d:

  • Ha-ha 1
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

On 11/30/2023 at 9:38 AM, melankolic said:

Dobro je ako je tako, samo s tobom se ne slaže osnivač ovog foruma. Barem sam ja tako razumeo da se želi preneti model sa fb92.

Apsolutno se slazem sa @fancy-em.

 

Zelimo da prenesemo ono sto je dobro bilo na B92. A ne 100% onog sto je bilo kad se B92 forum ugasio. Jer je i on do svog konacnog dana prilicno zastranio.

 

Problem je sto stari forumasi idealizuju B92 jer se secaju nekih drugih (decenijama dalekih) vremena, nekih drugih ljudi. Prosto, porediti nesto od pre 20godina sa necim danas, pogotovo nesto sto se toliko izmenilo (internet, forumi i drustvene mreze) nema bas nekog smisla.

 

Generalno, zelimo da forum obuhvati razlicita misljenja ali na pristojan nacin i kroz argumentovanu diskusiju. Naravno, da se ne ponavljam, jasno je do sada kakvi anti-civilizacijski stavovi ne mogu ni uz svu eventualnu pristojnost biti bas dobrodosli. To je ono sto je i B92 (nekada) bio, i sto valjda svako demokratsko i pristojno mesto i treba da bude.

 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...