Jump to content

Feminizam & renesansa: Žene će roditi revoluciju


Geronimo

Recommended Posts

11 minutes ago, DameTime said:

Za nas kao društvo, svaki muškarac koji je optužen za bilo koji vid seksualnog uznemiravanja, silovanje, nasilje u porodici itd. ne treba da ima pretpostavku nevinosti. Iz prostog razloga zato što je ženama već dovoljno teško da to prijave, prolaze kroz torturu retraumatizacije i ponovnog proživljavanja čina, da bismo raznim npr. Aleksićima i Lečićima davali luksuz "nevin dok se ne dokaže da je kriv".

Mora. Ne možeš nevinom čoveku da uništiš život ako je na primer, njegova bivša odlučila da se sveti ili neka odlučila da kaže da je napastvovana da bi "spasila čast". Kao što ima psiho muškaraca, ima i psiho devojaka. Takođe, u situacijama kakve su ove koje si spomenula, mora da postoji zaštita za zlostavljane devojke. To može da se uradi bez uništavanja nečijeg života i izlaskom u javnost, sa odgovorajućim procesom.

 

Neka sredina se mora naći. 

Edited by Darko
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, DameTime said:

Najpametnije je da muškarci nauče da razumeju šta je pristanak, čitaju neverbalnu komunikaciju, govor tela devojke/žene kojoj se udvaraju i, verovatno najbitnije, skapiraju da nisu entitled na seksualni čin kad god im se prohte, gde god i sa bilo kojom koju požele u tom trenutku.

 

Ali pošto će to malo teže da se desi, slažem se da posao rade i zakon, finansijske posledice ili zatvor. :classic_smile:

 

ja nisam kliktao na vesti, pa sam mislio da je cela priča consensual, te da je problem isključivo u godinama izvan zakona; ili grešim?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, uini said:

ti bi da menjaš konzervativni svet a ujedno si konzervativac generalno.

Ovaj ... od kada sam ja konzervativac? To je vest za mene.

 

4 minutes ago, uini said:

 

ja nisam kliktao na vesti, pa sam mislio da je cela priča consensual, te da je problem isključivo u godinama izvan zakona; ili grešim?

Koliko znam, consensual. Problem je u godinama, ona je imala 16 ili 17 tada a Giddey 20.

Edited by Darko
Link to comment
Share on other sites

Just now, uini said:

ja nisam kliktao na vesti, pa sam mislio da je cela priča consensual, te da je problem isključivo u godinama izvan zakona; ili grešim?

 

Nadovezala sam se na onaj komentar gore o potpisivanju pristanka pre seksa u Švedskoj. Nevezano za ovu priču (Giddeya), nadam se da težimo društvu u kom muškarcu neće biti potreban potpisan pristanak da skapira kako devojka želi da bude sa njim. 

 

2 minutes ago, Darko said:

Mora. Ne možeš nevinom čoveku da uništiš život ako je na primer, njegova bivša odlučila da se sveti ili neka odlučila da kaže da je napastvovana da bi "spasila čast". Kao što ima psiho muškaraca, ima i psiho devojaka. Takođe, u situacijama kakve su ove koje si spomenula, mora da postoji zaštita za zlostavljanje devojke. To može da se uradi bez uništavanja nečijeg života i izlaskom u javnost, sa odgovorajućim procesom.

 

Neka sredina se mora naći. 

 

Imam utisak da sam ti ovo već rekla, ali ajmo još jednom. Žene se ne probude jednog dana sa mišlju kome će "uništiti život" i "napakovati silovanje". Sve dok se u ovom društvu ženama i kad prijave postavlja pitanje zašto nisi pre, gde si bila do sada i dok je 9 od 10 žrtava silovanja ženskog pola (a počinioci su muškarci), ti likovi ne zaslužuju da ja kao članica tog društva smatram da su nevini dok se ne dokaže da su krivi.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Evo ga izvod iz našeg krivičnog zakonika, obratite pažnju na stav 4. Pretpostavljam da tako nešto postoji u svakom modernom i civilizovanom pravnom sistemu. DameTime kao i često kad su u pitanju međupolni odnosi prednjači sa opasnim woke postovima koji su kontra prezumpcije nevinosti kao jednog od osnovnih postulata krivičnog prava. Čuj važila bi pretpostavka krivice a zna se da su dela protiv polne slobode najčešće fingirana krivična dela. Nije način da zaštitiš žene tako što ćeš biti pravni varvarin, postoje drugi načini.

 

Obljuba sa detetom

Član 180

(1) Ko izvrši obljubu ili sa njom izjednačen čin sa detetom,
kazniće se zatvorom od pet do dvanaest godina.

(2) Ako je usled dela iz stava 1. ovog člana nastupila teška telesna povreda deteta prema kojem je delo izvršeno ili je delo izvršeno od strane više lica ili je delo imalo za posledicu trudnoću,
učinilac će se kazniti zatvorom od pet do petnaest godina.

(3) Ako je usled dela iz st. 1. i 2. ovog člana nastupila smrt deteta,
učinilac će se kazniti zatvorom najmanje deset godina ili doživotnim zatvorom.

(4) Neće se kazniti za delo iz stava 1. ovog člana učinilac, ako između njega i deteta ne postoji značajnija razlika u njihovoj duševnoj i telesnoj zrelosti.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Darko said:

 

spacer.png

 

Na čemu mu zahvaljuješ, kada sam to ja rekla da po zakonu nema pravo na prezumpciju nevinosti? Da citiram sebe:

 

Quote

Za nas kao društvo, svaki muškarac koji je optužen za bilo koji vid seksualnog uznemiravanja, silovanje, nasilje u porodici itd. ne treba da ima pretpostavku nevinosti.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, DameTime said:

DameTime smatra da u društvu ne treba da postoji prezumpcija nevinosti, već da je to rezervisano za zakon i sudski postupak. Čisto da to razjasnimo, ja tu ne ulazim u zakonske odredbe.

 

Šta ovo znači u praksi? Obično neko ko je optužen za silovanje pa makar i neosnovano vuče društvenu stigmu na sebi ceo život. Tako da u društvu i postoji prezumpcija krivice, u pravu na sreću ne.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Chaos Is Me said:

 

Šta ovo znači u praksi? Obično neko ko je optužen za silovanje pa makar i neosnovano vuče društvenu stigmu na sebi ceo život. Tako da u društvu i postoji prezumpcija krivice, u pravu na sreću ne.

 

nije valjda ovde stvar silovanja, ispravi me ako grešim, već jednostavno ne smeš da imaš seksualni odnos sa detetom, što je po zakonu do xy godina.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Chaos Is Me said:

Šta ovo znači u praksi? Obično neko ko je optužen za silovanje pa makar i neosnovano vuče društvenu stigmu na sebi ceo život. Tako da u društvu i postoji prezumpcija krivice, u pravu na sreću ne.

 

To u praksi znači izbegavajmo širenje tvrdnji da je npr. Mika Aleksić nevin dok se ne dokaže da je kriv po internetu. Prvenstveno jer je to nepoštovanje žrtve silovanja koja dovoljnu torturu doživljava u sudskom postupku, prolazeći kroz proces retraumatizacije kako bi dobila svoju pravdu.

 

Druga stvar, prezumpcija nevinosti za silovatelje, davanje benefit of the doubt tim likovima samo doprinosi tome da još manji broj žena prijavljuje. Ne znam o kakvoj stigmi govoriš, navući će je ako bude osuđen i to samo ako je poznata ličnost, inače je prvi impuls ovog društva i dalje da se opravda muškarac i da vidimo kako ga je ona to "izazvala".

@uini Skrenuli smo s teme malo više.

Edited by DameTime
slovce
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, DameTime said:

 

To u praksi znači izbegavajmo širenje tvrdnji da je npr. Mika Aleksić nevin dok se ne dokaže da je kriv po internetu. Prvenstveno jer je to nepoštovanje žrtve silovanja koja dovoljnu torturu doživljava u sudskom postupku, prolazeći kroz proces retraumatizacije kako bi dobila svoju pravdu.

 

Druga stvar, prezumpcija nevinosti za silovatelje, davanje benefit of the doubt tim likovima samo doprinosi tome da još manji broj žena prijavljuje. Ne znam o kakvoj stigmi govoriš, navući će je ako bude osuđen i to samo ako je poznata ličnost, inače je prvi impuls ovog društva i dalje da se opravda muškarac i da vidimo kako ga je ona to "izazvala".

@uini Skrenuli smo s teme malo više.

 

Ovo je vrlo opasno razmisljanje. Postoji razlog zasto je pretpostavka nevinosti jedan od osnovnih postulata moderne pravne drzave. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Horium said:

Ovo je vrlo opasno razmisljanje. Postoji razlog zasto je pretpostavka nevinosti jedan od osnovnih postulata moderne pravne drzave. 

 

Osećam se kao uini kad po 3x prepričava svoje postove :classic_smile: Optuženi svakako po zakonu ima pravo na pretpostavku nevinosti na sudu. 

 

Međutim, ja kao članica društva biram da verujem svakoj ženi koja istupi i kaže da ju je Pera Perić seksualno zlostavljao na bilo koji način/silovao/maltretirao itd. Samim tim što ja njoj verujem, znači da ne verujem kako je Pera Perić nevin dok se ne dokaže da je kriv. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, uini said:

 

nije valjda ovde stvar silovanja, ispravi me ako grešim, već jednostavno ne smeš da imaš seksualni odnos sa detetom, što je po zakonu do xy godina.

 

Tačno, evo ti ga iznad citat tog krivičnog dela. Hteo sam da kažem da svaki čovek kome se stavlja na teret neko delo protiv polne slobode doživljava neku vrstu društvene stigme i to ga prati. Ne znam šta npr na kraju bi sa onim glumcem, Goranom Jevtićem, kao u zemlju da je propao od slučaja (konsensualnog) seksualnog odnosa sa dečakom, taj slučaj mi pada na pamet.

 

Što se tiče Mike Aleksića, stekao sam utisak da je bar 95% javnosti protiv njega tako da je on već prezumptivno kriv u društvenom smislu. Sve i da se ne dokaže krivica u sudskom postupku on je svoju karijeru već završio.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, DameTime said:

 

Osećam se kao uini kad po 3x prepričava svoje postove :classic_smile: Optuženi svakako po zakonu ima pravo na pretpostavku nevinosti na sudu. 

 

Međutim, ja kao članica društva biram da verujem svakoj ženi koja istupi i kaže da ju je Pera Perić seksualno zlostavljao na bilo koji način/silovao/maltretirao itd. Samim tim što ja njoj verujem, znači da ne verujem kako je Pera Perić nevin dok se ne dokaže da je kriv. 

 

A ja kazem (ponavljam se i preciziram) da je opasno po drustvo da tvoj stav postane pravilo a ne izuzetak. 

 

Jer u suprotnom imamo lov na vestice ponovo.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Horium said:

A ja kazem (ponavljam se i preciziram) da je opasno po drustvo da tvoj stav postane pravilo a ne izuzetak. 

 

Jer u suprotnom imamo lov na vestice ponovo.

 

Šta po tvom mišljenju društvo treba da radi sa likovima optuženim za silovanje? 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Horium said:

Isto kao i za bilo koje drugo krivicno delo. Da ih ne osude unapred. 

 

Znači ne podržavamo žrtve silovanja nego obrnuto, da slučajno neki manijak i psihopata ne bude nevin osuđen. Pošto ih ima toliko mnogo...

 

Quote

In reality, no one knows – and in fact no one can possibly know – exactly how many sexual assault reports are false. However, estimates narrow to the range of 2-8% when they are based on rigorous research of case classifications using specific criteria and incorporating various protections of the reliability and validity of the research.

 

https://evawintl.org/best_practice_faqs/false-reports-percentage/

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, DameTime said:

 

Znači ne podržavamo žrtve silovanja nego obrnuto, da slučajno neki manijak i psihopata ne bude nevin osuđen. Pošto ih ima toliko mnogo...

 

 

https://evawintl.org/best_practice_faqs/false-reports-percentage/

 

Žrtve silovanja svako podržava i treba da podržava, naravno kad se dokaže da su zaista žrtve silovanja. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Horium said:

 

Isto kao i za bilo koje drugo krivicno delo. Da ih ne osude unapred. 

Jedna karikatura: ludak iz Mladenovca pucao iz vozila i pobio gomilu ljudi. Pretpostavljam da niko nije primenjivao pretpostavku nevinosti na njemu, u smislu "hajde da sačekamo da se završi sudski proces pre nego što o njemu počnemo da govorimo kao o ubici."

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Chaose, kao pravnik bi trebalo da znaš koliko je čin silovanja teško dokaziv na sudu. Takođe u kojoj meri su slučajevi i dalje neprijavljeni i neprocesuirani. Agonija Milene Radulović i još 15 devojaka koje su prijavile Aleksića traje već 3 godine. Šta će biti ako na kraju ne bude presude da je on kriv u tom slučaju? 

 

Stvarno je sramotno pisati "žrtve silovanja se podržavaju (tek) kad se dokaže da su zaista žrtve silovanja". 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, DameTime said:

Chaose, kao pravnik bi trebalo da znaš koliko je čin silovanja teško dokaziv na sudu. Takođe u kojoj meri su slučajevi i dalje neprijavljeni i neprocesuirani. Agonija Milene Radulović i još 15 devojaka koje su prijavile Aleksića traje već 3 godine. Šta će biti ako na kraju ne bude presude da je on kriv u tom slučaju? 

 

Stvarno je sramotno pisati "žrtve silovanja se podržavaju (tek) kad se dokaže da su zaista žrtve silovanja". 

 

Niko nije rekao da je dokazivanje lako (posebno ako se prijavi godinama kasnije u odnosu kad se delo navodno desilo) i da je taj proces bilo šta osim veoma neprijatan. Ali lov na veštice i apriori linč optuženih tek nije način za bilo šta. Takođe, ne bih ni u društvenom smislu izjednačavao sve slučajeve, posebno u instagram i tiktok svetu današnjice gde se za doći do para i statusa poteže za svakakvim sredstvima. Tako da npr ja lično Mileni Radulović verujem, nekoj drugoj osobi u nekom drugom kontekstu ne bih davao baš slepo poverenje. Nadam se da nema potrebe sad ovde da naglašavam da niko na svetu ne zaslužuje da bude silovan bez obzira na život, priključenija i moralna načela.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...