Jump to content

EUROLEAGUE 2022/23


Chaos Is Me

Recommended Posts

7 hours ago, Guru said:

EL je postala veteranska liga, ne znam da li u njoj ima 10-15% igrača da su mlađi od 25 godina i da imaju neku ulogu, a o ovim mlađim od 22 i da ne govorim... A nije ni čudo što je tako, imajući u vidu da talentovani evropski igrači sve mlađi i u sve većem broju odlaze u Ameriku, maltene jedina šansa da u EL stigne sveža krv je da ti igrači ne prođu u NBA i što pre se vrate. 

 

Ti talenti su oni bas dobri tipa Sengun, Bitadze ili Garuba, Evropi nedostaje onaj srednji nivo koji ne moze da igra EL, ali moze da bude pomocno osoblje. Takav igrac je onaj Pradilla iz Valencie - nije nista posebno, ali moze da bude u drugoj petorci EL kluba ili u reprezentaciji.

 

Naravno, jedan od problema jeste sto je sve manje i manje igraca (pogotovo bekova) kao sto su bili Dijamantidis, Spanoulis, Navarro, Saras, pa cak i Sloukas, ali jos veci problem je sto Turska vise ne proizvodi ni igrace poput Gulera ili Mahmutoglua, sto Rusija vise nema normalnog mladjeg igraca, sto Spanija nema nove Raule Lopeze, Jimeneze ili Cabezase. Cak ni Srbija ili Litvanija vise nemaju novi generaciju bekova koji bi mogli da igraju na EL nivou.

 

To je sve posledica prekomernog uvoza Amerikanaca koji ni u ludilu ne mogu da igraju NBA, pa preplavljuju cak i KLS ligase. EL i FIBA se prave ludi sto se vidi i iz price da je vreme za dogovor oko prozora - ne mogu se igrati prozori ako NBA igraci nisu dostupni reprezentacijama. Dakle, ili ce sva takmicenja stati kada se igraju FIBA prozori ili treba ukinuti te prozore.

 

Isto tako je i sa ovim projektom EL gde ce igrati samo lepi, bogati i veliki - mora se na nivou domacih prvenstava doneti odluka da ekipa u domacoj ligi moze da ima maksimum 3 igraca koji nisu iz Evrope i mora se ograniciti broj vanevropskih igraca u EL i EC na maksimum 6.

Link to comment
Share on other sites

On 2/16/2023 at 5:37 AM, Brat od Korneta said:

 

Pajola je dosta dobar defanzivac i svakako zasluzuje uzi krug.

 

Sto se tice Lazarevica, Sasa Obradovic je rekao na konferenciji posle Zvezda-Monako u pioniru da je najbolja defanzivna cetvorka u El i to nije govorio napamet sigurno, uostalom Guru je izvlacio naprednu statistiku.

 

Od bivsih Zvezdinih igraca nakon Zvezde Bjelica je bio izabran za 2. najboljeg defanzivca 14/15 sezone, a u uzem kruge se nasao Dzenkins u sezoni 17/18 sezone i Kalinic u sezoni 18/19 je osvojio drugo mesto zatim 20/21 opet bio u uzem krugu i nasao se u uzem krugu i ove sezone.

 

Od bivsih igraca koji su igrali u Zvezdi u to vreme u uzi krug je usao Jovic u sezoni 15/16, a u sezoni 16/17 smo imali cak dvojicu kandidata za defanzivca sezone u uzem krugu (Lazica i Dzenkinsa).


 

  Hide contents

"Krilo Saski Baskonije Adam Hanga izabran je od strane trenera za najboljeg odbrambenog igrača Evrolige u sezoni 2016/2017.

 

Pored mađarskog reprezentativca u konkurenciji za prestižnu nagradu našli su se igrači Crvene zvezde, Branko Lazić i Čarsl Dženkins, kao i Tajler Hanikat (Efes), Kostas Papanikolau i Kem Birč (Olimpijakos), Kajl Hajns (CSKA) i Ekpe Judo (Fener) koji je završio na drugom mestu."

 

To kako je Lazic te sezone igrao odbranu 1 na 1 na bekovima to je bilo stogod sto bi rekao Djordje @Čvarkov i to je za mene bila kradja da nije bio u prva dva po glasovima a izglasali su ga za 4. mesto iza Hange, Judoa i Hajnsa. Mada svakako paklena konkurencija pa mozda preterujem sa reci kradjom ali ne bi bilo nezasluzeno i da je osvojio prvo mesto.

 

Inace osim Lazarevica ove ni Holinsa nisu izabrali prosle sezone u uzi krug sto mi je podjednaka sramota kao i za Lazarevica ove. Ponekad nazalost glasaju po reputaciji pa su tako na primer izglasali Lazica prosle sezone za najboljeg defanzivca ispred Holinsa u Aba ligi gde glasaju treneri, gm-ovi, novinari i neki procenat cak i navijaci. U Evroligi je ipak malo uredjenije glasanje i nema glasanja za uzi krug vec samo za kandidate koje Evroliga izabere.

 

Inace kad smo kod defanzive i te sezone 16/17 to kako je Zvezda sa najmanjim budzetom te sezone (3.5mil na plate) igrala najbolju odbranu Evrolige te sezone, to je za udzbenike. A udzbenici kazu da od te sezone i novog formata je to 2. najbolja odbrana iza Armanija od prosle sezone, koji je izdvajao 11 miliona na plate prosle sezone dakle vise od 3 puta vise no Zvezda te sezone i dovodio na "gotovo" sto se kaze najbolje defanzivce iz Evrolige poput Hajnsa na primer koji je vec bio biran 2 puta pre toga za najboljeg defanzivca Evrolige. Mada svakako je Mesina odlican trener generalno a narocito za defanzivu pa su i ove sezone za sada 2. najbolja defanziva na stranu sto im skripi napad a imali su previse povreda kljucnih igraca ove sezone.

 

Te 16/17 sezone Zvezda naravno nije mogla da zadrzi nosioce kao i svake sezone do ove pa su tako otisli Kvinsi Miler, Cirbes i Kinzi. Od evroligaskih pojacanja stigao je Dzenkins kog Armani nije produzio i imao ocajnu sezonu tamo i individualno ubedljivo najgoru u karijeri sa jezivo losim procentima suta a i timski gde je Armani bio poslednjeplasiran u grupi top24 fazi. Milko Bjelica kao bek ap centar iz Darusafake koja je ispala u top16 fazi i Kuzmic iz Panatinaikosa koji je ispao u top8 fazi kao bek ap centar od 13 minuta po mecu i to bi bilo to od evroligaskih pojacanja. Volters i Dion Tompson iz turske lige. Dobric i Tejic iz Fmp-a i Rakicevic iz Metalca.

 

U timu su od prethodne sezone ostali Jovic koji je dosao iz Radnickog, Simonovic iz francuske lige, Guduric i Branko Lazic iz Fmp-a, Dangubic iz Mege, Luka Mitrovic iz Hemofrma.

 

Osim Lazica i Dzenkinsa koji su usli u uzi krug naboljih defanzivaca i Jovic prethodne sezone a i te je igrao jos bolju odbranu, odlicni su bili i Kuzmic koji je bio i mvp Januara meseca, Dangubic, Guduric... Nije ni cudo da smo bili najbolja odbrana i primali 73 poena po mecu (primera radi 2.5 manje po mecu no Duletov Partizan iz f4 sezone koja je vazila za top odbranu), sto je rekoh druga najbolja odbrana od tog novijeg formata u poslednjih 7 sezona a bilo je 16-18 timova svake sezone u ligi pa racunajte koliko je to ukupno timova... Jos jedan podatak da smo krali nestvarnih 9 lopti po mecu sto je najvise ukradenih po mecu u poslednjih 7 sezona za jedan tim. (ukoliko ne racunamo Uniks prosle sezone koji nije zavrsio sezonu sa 9.3 po mecu i odigrao 10ak utakmica manje od drugih).

 

Respekt za post. Odakle ovi podaci?

Link to comment
Share on other sites

On 2/16/2023 at 10:57 AM, UDresuKvinsiMilera said:

Mislim da je petorka iz te sezone dozvoljavala ili najmanje poena ili najmanji indeks protivniku (a mozda i oba) u istoriji EL.I to ubedljivo.Nazalost nismo dobili mogucnost da makar deo jezgra tima zadrzimo.

 

Sto se tice najmanjeg indeksa protivnika to moguce, ne znam gde da proverim a sto se tice najmanje poena rekoh 2. najbolja od novog formata, posto nije realno da se uporedjuje sa starim gde su timovi igrali dosta manje utakmica. U toj drugoj najboljoj odbrani Evrolige Lazic "rukometas" kako kazu komsije je bio u uzem krugu za defanzivca sezone i to po iskljucivo glasovima trenera svih evroligaskih ekipa.

 

Ne samo te da nismo zadrzali, nijedne sezone od kad igramo El nismo imali mogucnosti (garantovanih visegodisnjih ciklusa) da zadrzimo nosioce. Nijedne jedine. Prosle sezone otisli Kalinic, Holins i Volters kao nosioci. Iz 20/21 otisli Lojd, Volden i Noko. Iz 19/20 otisli Lorenco, Panter, Beron. Iz 18/19 nismo igrali Evroligu a iz 17/18 otisli Rocesti i Feldin. Iz 16/17 najbolje sezone kako kazes iako nismo igrali top8 godinu dana pre jesmo, sto se i slazem, otisli Simonovic-Dzenkins-Kuzmic-Jovic-Guduric-Mitrovic-Volters dakle sve najvazniji igraci. Zaradilo se tada blizu 2 miliona od transfera a umesto da smo povecali budzet na plate sa 3.5mil zadrzali kostur tima i doveli jos par vrhunskih igraca spali smo na jos jeftiniji i slabiji tim od 3miliona u sezoni kad je f4 bio u Beogradu.

 

4 hours ago, krzna said:

Respekt za post. Odakle ovi podaci?

 

Koji tacno, ovo oko najboljih defanzivaca El ili oko Zvezdine odbrane?

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, propolis said:

 

Vasa jeste floor general i nikad nisam pomenuo poziciju već igrača koji će da stane na loptu koji će svojim karakterom, genijalnošću i kvalitetom napraviti razliku

 

Noun. floor general (plural floor generals) (basketball) A point guard or other player who provides leadership by running the offense.

 

 

ja licno nemam problem da vasu ili lorenza oznacim kao podnog djenerala.

 

s'druge strane, ova definicija mi zvuci trosmisleno: prvo zato sto "providing leadership" ne mora da ukljucuje ni "running the offense" a bogami ni preuzimanje odgovornosti u clutch situacijama. drugo, zato sto "running the offense" zapravo znaci uspostavljanje logike, tempa i ritma u kojem ekipa igra a onda dolazimo do toga da je svaki primarni ballhandler = floor general (u ovoj logici), jer cak i izolacija jeste jedan vid strategije, tempa i ritma.

 

ne znam, ne znam.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Floor geneal (dalje u tekstu FG) je pojam vezan primarno za ofanzivni učinak. Taj učinak može da se ogleda kroz poene i/ili asistencije, ali i preuzimanje odgovornosti i iniciranje neke serije poena ne nužno kada se meč lomi, već u bilo kom trenutku kada je taj igrač na parketu. Rekao bih da je FG podvrsta plejmejkera. Svaki FG je plejmejker, nevezano za poziciju, dok svaki plej ne mora biti FG.

 

Isto je i sa pojmom primarni ball handler, koji može biti FG, ali i ne mora. Mike James je primarni ballhandler, ali teško da ga iko može nazvati FG. Meni ni Larkin nije FG, dok kod Micića ostavljam mogućnost da jeste. Zo, Slukas, prime Calthes i LLull, Laprovittola (kada bi mu Šaras dopustio), Teo su neki od igrača za koje smatram da spadaju u tu kategoriju. U NBA, Jokić je FG sa pozicije 5, LeBron sa bilo koje pozicije koju igra, Dončić je definitivno FG, CP3... Naš primarni ball handler Vildoza nije FG, ali zato je Faku nešto najbliže tom pojmu što trenutno postoji u evropskoj košarci. Nekada smo imali MWilla i Jovića koji su po meni klasični FG.

 

FG per se je više opisna nego kvalitativna odrednica. Drugim rečima, tim koji ima takvog igrača nije nužno u startu u prednosti nad drugim timovima koji ga nemaju, jer se njegov izostanak u rosteru može kompenzovati na druge načine. Pored ofanzivnog skill seta, elitni FG mora da ima visok BBIQ, kao i da oseti momenat meča i donese dobre odluke u nizu. Sprovođenje ideja dogovorenih pred meč i/ili forsiranje dogovorenog stila igra se podrazumeva za svakog FG, a oni elitni imaju i bonus u mogućnosti da izađu van šablona u zavisnosti od situacije na terenu.

  • Like 14
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/17/2023 at 4:24 PM, Guru said:

EL je postala veteranska liga, ne znam da li u njoj ima 10-15% igrača da su mlađi od 25 godina i da imaju neku ulogu, a o ovim mlađim od 22 i da ne govorim... A nije ni čudo što je tako, imajući u vidu da talentovani evropski igrači sve mlađi i u sve većem broju odlaze u Ameriku, maltene jedina šansa da u EL stigne sveža krv je da ti igrači ne prođu u NBA i što pre se vrate. 

 

Pa ja bih rekao baš obrnuto, da je veteranska jer mladi pale vrlo rano.

 

Da li neko zaista misli da recimo neki Garuba ili Markanen ne bi igrali u Evropi da je ostao? Ili recimo Zubac, braća Vagner, Mamukevašvili, Teo Maledon, bilo ko.

Pokuševski je debitovao za Oli sa 16 godina, Vagner za Albu sa 17, Fontekio sa recimo 23 bio jedan od vodećih igrača Albe.

Avdija sa 18 godina već igrao po 15ak min u Makabiju.

 

Ok, ja razumem da je klincima privlačna NBA, pa makar i ne igrali uopšte, ali samo bi želeo da bude jasno da to nije neko opredeljenje EL klubova.

 

 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Milko Miller said:

Koliko vidim Alba nema licencu za sledeću godinu, tako da je po meni najlrealnije da će Alba i Valensija (ukoliko ne udje u Top8) da ispadnu iz Evrolige, pogotovo ako Hoventut i/ili Gran Kanarija budu finalisti Evrokupa. 


Mislim da nema šanse da Albu izbace, pre svega jer je Nemačka ogromno tržište, a Alba ima i 7. najveću posetu u EL, oko 9.5k ljudi prosečno.
Verovatno zavisi dosta i od toga ko će završiti u top8.

Link to comment
Share on other sites

 

1 hour ago, realno *w said:

Pa ja bih rekao baš obrnuto, da je veteranska jer mladi pale vrlo rano.

 

Kako je to obrnuto od onoga što sam napisao? :classic_biggrin: 

 

Napisao sam da nije ni čudo što je mladih igrača u EL malo, s' obzirom da oni sve mlađi i u sve većem broju odlaze u Ameriku, naravno da EL timovi tu ne mogu ništa i da bi ti mladi igrači itekako igrali da su ostali u Evropi.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Guru said:

 

 

Kako je to obrnuto od onoga što sam napisao? :classic_biggrin: 

 

Napisao sam da nije ni čudo što je mladih igrača u EL malo, s' obzirom da oni sve mlađi i u sve većem broju odlaze u Ameriku, naravno da EL timovi tu ne mogu ništa i da bi ti mladi igrači itekako igrali da su ostali u Evropi.

 

 

Apsolutno da, moja greška. Uglavnom, slažemo se.

 

Ne znam, krivo mi je zbog toga svakako. Naročito jer finansijski uslovi nisu baš toliko drastično bolji kao nekada.

 

Čudno zvuči, ali deluje mi kao izbor "linije manjeg otpora". Iako je neuporedivo teže probiti se u NBA, ipak neko životarenje na na kraju klupu ili čak i van nje, donosi dosta novca, a minimum cimanja.

 

Edited by realno *w
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, uvrnuto said:


Mislim da nema šanse da Albu izbace, pre svega jer je Nemačka ogromno tržište, a Alba ima i 7. najveću posetu u EL, oko 9.5k ljudi prosečno.
Verovatno zavisi dosta i od toga ko će završiti u top8.

Pa neko iz Zvezde/Partizana, Virtusa ili Albe mora da ispadne. A ako Evroliga dobija garancije da će budžeti srpskih timova biti kao ove godine, mislim da je najbezbolnije za Evroligu da izbace Albu jer čisto sumnjam da dobijaju neke velike pare sa nemačkog tržišta preko TV prava. Doduše najbolje rešenje za Evroligu bi najverovatnije bilo da Virtus ulazi u Top8 i da onda samo na primer Gran Kanarija zameni Valensiju. 

Link to comment
Share on other sites

Mišljenja sam da Alba nije kompetentna sa ovako malim ulaganjima tj. da je teško razvijati mlade igrače,a u isto vreme imati dobar rezultat.

Aito je tvorac ove EL Albe, sistema, načina igre, maltene svega,a Gonzales definitivno nije sposoban da upadne u Aitove cipele.

 

Ukoliko ne povećaju budžet ne znam koliko će biti interesantno El i samoj Albi da svake sezone drže fenjer u ligi.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Milko Miller said:

Pa neko iz Zvezde/Partizana, Virtusa ili Albe mora da ispadne. A ako Evroliga dobija garancije da će budžeti srpskih timova biti kao ove godine, mislim da je najbezbolnije za Evroligu da izbace Albu jer čisto sumnjam da dobijaju neke velike pare sa nemačkog tržišta preko TV prava. Doduše najbolje rešenje za Evroligu bi najverovatnije bilo da Virtus ulazi u Top8 i da onda samo na primer Gran Kanarija zameni Valensiju. 

 

Pre neki dan se pojavila informacija (videcemo da li je istina) da se Gran Kanarija odlucila da ubuduce igra FIBA Ligu Sampiona pa moguce da oni nece biti u kombinaciji za EL i u slucaju da osvoje EK (ili udu u finale barem).

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, madafaka73 said:

Zo, Slukas, prime Calthes i LLull, Laprovittola (kada bi mu Šaras dopustio), Teo su neki od igrača za koje smatram da spadaju u tu kategoriju.

 

Kinan Evans ovo sto je igrao u Zalgirisu po meni apsolutni FG, Henri, Tompson (pre i posle Henrija) , Kris Dzouns, su ta kategorija igraca svi su na 10+ ppg i 4+ asistencija da ne kazem i skoro svi vise od te granice izuzev Evansa u asistencijama al on je tu i jedan od boljih skorera sa 16ppg i sjajnim procentima suta. Pa i Boldvin sa 16.6 poena i 4.5 asista al je tamo Zo izrazeniji lider i vise na pleju a ovaj se istakao usred povrede Zoa ono sto je odigrao protiv nas za mene je floor generalstvo i imao je on jos takvih partija poslednjih sezona da ne bude da mu je bio dan.

 

Boldvin je bio po meni floor general u Bajernu i Baskoniji a narocito u Bajernu kod Trinkijerija.

 

Ovo ne pricam cisto statisticki jer u ovoj kategoriji odnosno sa ovim brojakama tu su i Blat, Vildoza, Satoranski a oni mi nisu taj tip floor generala o kojima se prica iako su oni dobar balans poena i asistencija i sposobni su i za 20 poena i za 7 asistencija.

 

Za mene je i Luke Sikma floor general Albe a nije primarni bolhendler.

 

7 hours ago, madafaka73 said:

Pored ofanzivnog skill seta, elitni FG mora da ima visok BBIQ, kao i da oseti momenat meča i donese dobre odluke u nizu. Sprovođenje ideja dogovorenih pred meč i/ili forsiranje dogovorenog stila igra se podrazumeva za svakog FG, a oni elitni imaju i bonus u mogućnosti da izađu van šablona u zavisnosti od situacije na terenu.

 

Svi nabrojani igraci imaju IQ od visok do zadovoljavajuc (izuzev Boldvina mozda), generalno donose dobre odluke, dobri su do odlicni razagrivaci i imaju odlican ofanzivni skill set nekima je primarno postizanje kosave a nekima asistencije ali svi drze solidan do odlican balans u svemu tome i svi su lideri svojih timova.

Link to comment
Share on other sites

spacer.png

 

Pristojan evroligaski tim od ovoliko ispovredjivanih iz ova dva tima koji igraju veceras.

 

Posle kazu da je 12-13 igraca dovoljno. U teoriji jeste al u praksi bar trecini timova u sezoni se desi ovo u nekom trenutku i nikad ne znas zato sam i dalje misljenja da je 14 igraca-seniora u rosteru minimum minimuma a sve ostalo ozbiljna kocka.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Brat od Korneta said:

Posle kazu da je 12-13 igraca dovoljno. U teoriji jeste al u praksi bar trecini timova u sezoni se desi ovo u nekom trenutku i nikad ne znas zato sam i dalje misljenja da je 14 igraca-seniora u rosteru minimum minimuma a sve ostalo ozbiljna kocka.

 

Olimpijakosu, Monaku, Partizanu, Baskoniji i Žalgirisu je izgleda dovoljno, a to su trenutno prvoplasirana, četvrtoplasirana, šestoplasirana, sedmoplasirana i devetoplasirana ekipa. 

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...