Jump to content

Popis 2022.


Helena

Recommended Posts

39 minutes ago, Pletilja said:

Nije me pitala o clanovima domacinstva, o deci, ni da li ih imam ni gde su. Moja deca  nisu evidentirana u popisu stanovnika, kao da ne postoje a na ovu adresu stizu im  uredno pozivi za izbore, lokalne i one druge. Jos jedna propustena prilika, da se prebroje oni koji su otisli iz zemlje. 

Lepo, kad drzavu nije briga od cega zivim, kako zivim, sa kim zivim (mogli su da popisu i kucne ljubimce, sto da ne, i taj podatak mnogo govori) sto bi mene ili moju decu bilo briga za drzavu? Ovakvu?

 

Koliko se sećam, bilo je pitanje o broju članova domaćinsta, pošto je odgovor, dvoje i oboje prisutni nije pitala dalje iako je dobila odgovor da imamo dvoje dece, očito ih ne zanimaju iseljeni, nema pitanja o tome.

 

Link to comment
Share on other sites

Републички завод за статистику, у периоду од 1. до 31. октобра 2022. године, спроводи: „Истраживање о држављанима Републике Србије који живе у иностранству“.

Позивамо држављане Републике Србије који, са свим члановима свог домаћинства или као самачко домаћинство, живе у иностранству да учествују у истраживању.  Сврха спровођења овог истраживања јесте да добијемо што потпунију слику о бројности и основним демографским, миграторним, образовним карактеристикама наших грађана у иностранству.

Уколико желите да учествујете у истраживању, потребно је да се региструјете и  попуните Упитник.

 

Upitnik za inostranstvo link

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Cyber said:

 

Nikad (više) na njihovu bućku, nikad u njihovu mrežu!

 

Može neko pojašnjenje, po čemu je to zamka, mreža. Nisam video pitanja, ne znam koje podatke traže, jer link vodi na stranicu za prijavljivanje, znači da treba da budem predhodno registrovan.

Kao i za sam popis nas ovde, mislim da se tadi o korisnoj i potrebnoj aktivnosti ali ne verujem u kvalitetno izvođenje, da ne govorim da se i dobro prikupljeni podaci mogu tumačiti u skladu sa nečijim interesom.

 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Div said:

 

Može neko pojašnjenje, po čemu je to zamka, mreža. Nisam video pitanja, ne znam koje podatke traže, jer link vodi na stranicu za prijavljivanje, znači da treba da budem predhodno registrovan.

Kao i za sam popis nas ovde, mislim da se tadi o korisnoj i potrebnoj aktivnosti ali ne verujem u kvalitetno izvođenje, da ne govorim da se i dobro prikupljeni podaci mogu tumačiti u skladu sa nečijim interesom.

 

 

Ime, prezime, JMBG, datum rođenja, u kojoj zemlji živiš, u kojoj si rođen i u kom mestu/opštini, poslednje prebivalište u Srbiji, državljanstvo, razlog za odlazak, deca, bračno stanje, obrazovanje, polje obrazovanja, nacionalna pripadnost, maternji jezik, verska pripadnost (ova tri su opcionalna), da li će se vrneš u majčicu. 

 

Ja se registrovao, bolje nego da me vode kao da sam u Srbiji. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Eddard said:

 

Ime, prezime, JMBG, datum rođenja, u kojoj zemlji živiš, u kojoj si rođen i u kom mestu/opštini, poslednje prebivalište u Srbiji, državljanstvo, razlog za odlazak, deca, bračno stanje, obrazovanje, polje obrazovanja, nacionalna pripadnost, maternji jezik, verska pripadnost (ova tri su opcionalna), da li će se vrneš u majčicu. 

 

Ja se registrovao, bolje nego da me vode kao da sam u Srbiji. 

Telo u Nemacku - al` srce i dusa u Backoj.:classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

Uvredjena sam i iznenadjena: penzioneri su nevidljivi po svim parametrima osim da su penzioneri. Sta fali da su i nas pitali koje obrazovanje imamo, kojom profesijom smo se bavili, kojoj finasijskoj kategoriji penzija pripadamo, da li zivimo sami ili ne, kucni ljubimci.....ako penzioneri cine tako veliki procenat stanovnistva sa 1,7 miliona gradjana, valjda bi bilo pametno da se zna sa kim imamo posla, ne?

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Eddard said:

E, da znaš da sam se izjasnio kao Vojvođanin ateista sa srpsko-hrvatskim kao maternjim.

Vidiš, mogao sam kao Bačvanin, ali ne ide, geni su ipak sa Korduna emoji16.png.

Hecim u Nemacku, Bacvanin, Kordunas, ateista, gradjanski orijentisan, normalan.....

 

m88aJ6.gif

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Div said:

 

Može neko pojašnjenje, po čemu je to zamka, mreža. Nisam video pitanja, ne znam koje podatke traže, jer link vodi na stranicu za prijavljivanje, znači da treba da budem predhodno registrovan. Kao i za sam popis nas ovde, mislim da se tadi o korisnoj i potrebnoj aktivnosti ali ne verujem u kvalitetno izvođenje, da ne govorim da se i dobro prikupljeni podaci mogu tumačiti u skladu sa nečijim interesom.

 

Bold: Niti zelim, niti ima bilo kakve potrebe da se bilo gde kod njih registrujem i serviram im svoje licne podatke i zivotne planove. Niti bih nogu stavila u neko njihovo "diplomatsko" predstavnistvo u svetu. Ja fakat zivim u drugoj drzavi ali za mene je inostranstvo taj njhov zaumni provizorijum od drzave a ne drzava u kojoj zivim. Ne verujem toj bespravnoj burazerskoj predpolitickoj pomijari, bilo bi nekonsekventno da im se dobrovoljno namestam za šišanje (manipulaciju). To nije argument u diskusiji, to je odraz licnog stava, pojasnjenje za koje pitas. 

 

Dalje, u pitanju je digitalna anketa, stvar jeste svakom na volju da ucestvuje, ali ipak bi se moglo – i to je drobrovoljno - razmisliti o nekim stvarima. Sta kaze zakon o elektronskoj komunikaciji? Kakav je policy Statistickog zavoda u vezi sa zastitom licnog integriteta? Gde se podaci skladiste? Koliko dugo licni podaci ostaju registrovani u sistemu? Ko ima pristup licnim podacima? Da li se podaci dele sa nekom trecom/petom stranom? Da li se vrsi anonimizacija odredjenih podataka u slucaju raznih eventualnih scenarija? Da li sistem transparentan tako da mozes bilo kad da zatrazis da dobijes na uvid sta je registrovano i gde? To su tek neka legitimna pitanja, i to nije vezano samo za ovu anketu vec za sve slicne kontekste. Ko za takve stvari (i puno slicnih ”sitnica”) ne mari – ima vlast kakvu zasluzuje.

 

9 hours ago, Eddard said:

Ime, prezime, JMBG, datum rođenja, u kojoj zemlji živiš, u kojoj si rođen i u kom mestu/opštini, poslednje prebivalište u Srbiji, državljanstvo, razlog za odlazak, deca, bračno stanje, obrazovanje, polje obrazovanja, nacionalna pripadnost, maternji jezik, verska pripadnost (ova tri su opcionalna), da li će se vrneš u majčicu. 

 

Ja se registrovao, bolje nego da me vode kao da sam u Srbiji. 

 

Registrovao si se i ucestvovao u ”Istrazivanju o drzavljanima Republike Srbije koji zive u inostranstvu” a ne u popisu stanovnistva. To je anketa (ne odjava boravka u Srbiji) i kao takva ne bi trebalo da ima veze sa popisom i/li sa tim da te ne vode ”kao da si u Srbiji”. Ali ako ima veze, tj. ako oni pretacu licne podatke iz jedne kace u drugu i rade sta hoce i kako hoce, onda to samo potvrdjuje moju podozrivost. 

Edited by Cyber
  • Like 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Ja se nisam registrovala jer ne znam svoj licni broj, ali ne sumnjam da ga neko tamo zna i zloupotrebljava svaki put kad su neki izbori. Drugog nacina da mi naskode nema, pa bih se rado upisala da mogu. Ne verujem da bi me to ugrozilo vise nego sto sam u tom smislu svakodnevno ugrozena kad god se negde logujem s licnim podacima, potpisujem, placam ili cekiram onlajn.

Link to comment
Share on other sites

Tačno, i pametno, a evo i dokaz zbog čega. Kad je bila devojka popisivač prvi put, nije me našla i ostavila obaveštenje, ali me zvala na pripejd broj koji se koristi samo za kurirske službe, oglase i to, i jedno vreme je bio u banci kao broj za sms. Znači samo jedna banka i pošta (i neki kupci ili prodavci sa oglasa, ali oni nisu bitni) imaju podatke koji povezuju taj broj sa određenim imenom. Odakle onda ti podaci zavodu za statistiku ili ko god da organizuje popis? Eto to je primer  zloupotrebe privatnih podataka, koje i tako već imaju. Nije da je sad to nešto značajno niti je pa tajna, nego eto.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Jedina stvar koja bi trebalo da se iskoristi iz ovog popisa je da se izračuna pad broja punoletnog stanovništva sa pravom glasa od 1990 pa do danas, i da se proporcionalno smanji parlament sa blesavih 250 poslanika, i da se u skladu sa tim smanji i broj ministarstava. Tako će mnogo više para da uštede od onoga što su navodno uštedeli time što ljudima nisu puštali grejanje.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Eddard said:

Jebeš ga, verovatno si u pravu. 

 

No pun intended, dobrovoljno im dati sve dole nabrojane podatke znaci - dati im legitimitet. Radi se o principu, to je bila poenta mog prethodnog posta. Otisao si da zivis u inostranstvu zato sto su takvi kakvi su i sad im ipak dodjes ko maca na vratanca i polozis racune kad pozovu na parove razbrojs. NaraFski, vecinu tih podataka oni vec imaju ali zasto bi ih apdejtovao sa friskim informacijama koje su – i treba da budu – van njihovog dometa? Nemoj biti naivan, nisu ti ni za crno ispod nokta. 

 

Btw, registracija je za bUraniju na nizim frekvencijama, pominjao si kolege kojima Helloween ugrozava Sv. Luku-muku pa im deca zbog toga ispastaju. Takvi su vecina van matice. 

On 11/2/2022 at 10:46 AM, Eddard said:

Ime, prezime, JMBG, datum rođenja, u kojoj zemlji živiš, u kojoj si rođen i u kom mestu/opštini, poslednje prebivalište u Srbiji, državljanstvo, razlog za odlazak, deca, bračno stanje, obrazovanje, polje obrazovanja, nacionalna pripadnost, maternji jezik, verska pripadnost (ova tri su opcionalna), da li će se vrneš u majčicu. 

Edited by Cyber
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 10/31/2022 at 5:25 AM, Pletilja said:

 

Nije me pitala o clanovima domacinstva, o deci, ni da li ih imam ni gde su.

 

 

Vi spadate u jednočlano domaćinstvo, živite sami, ali je ta devojka popisivač bila u obavezi da Vas pita za decu. 

 

Pošto živim sa majkom, mi smo dvočlano domaćinstvo, ali mlada žena popisivač je pitala mamu za decu. Pitala je za godišta-za sestru i mene.

Takođe je postavila pitanje gde sestra živi, i upisala je da živi na drugoj opštini.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...