Jump to content

Poslednji Utisci iz Emigracije


mrd

Recommended Posts

1 hour ago, Sunshine State said:

 

E, to je big difference izmedju US i Evrope - ovde svi koriste sve dane.

 

Sto se mene i mog posla tice, obzirom da mogu da radim odakle hocu, ja sam uvek/svugde ujedno i na odmoru (petak - nedelja).

Problem je sad sto muz ima tih bednih 10 dana (na srecu sto se nije razboleo za godinu dana, inace ne bi imao ni tih 10 dana!) - i kako, onda, mi da otputujemo negde zajedno, da obidjemo nesto ...?

 

Na papiru/po ugovoru moze da uzme i neplacene dane, ali obzirom na projekte, to nikad (ili je retko kad) moguce.

 

Ja bih s mojom kompanijom, da se sad prebacim u US, imala 5 nedelja, sto je skoro pa nemoguce za ogromnu vecinu... Ali, neka mene tu gde sam! 🙂

Kulturno, ljudi drugacije gledaju i na posao u US i Evropi. Zato su i sistemu drugaciji.

Nekom jedan sistem odgovara, nekom drugi. To, za sada, ne govori da je jedan pogresan a drugi ispravan.

Ja isto mogu da budem na odmoru i radim, veoma je standardno za ljude @Baby koji funkcionisu kao da vode svoj biznis da rade kad posao treba da bude uradjen a ne prema radnim satima.

 

Meni licno ako ne radim, veoma brzo postane dosadno, ali ja svoj posao ne dozivljavam kao "radim da bih zivela" niti kao "zivim da bih radila" nego je rad sastavni deo mog postojanja. Volim svoj posao, veci deo vremena, naravno ne bas uvek. I povremeno mi treba odmor, ali to se svodi na par dana tu i tamo.

Volim i ljude sa kojima radim (opet uglavnom) tako da bi mi bilo glupo da ignorisem njihove potrebe.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Angelia said:

ljudi drugacije gledaju i na posao u US i Evropi.

 

Ljudi su ljudi i u US i Evropi - pa ako je ljudima (fizicki, mentalno) potreban odmor ( u Evropi), potreban je i ljudima u US; nisu US nadljudi, niti masine, da mogu iz dana u dan, iz godine u godinu da rade uz po koji dan odmora.

 

Ljudi u US retko kad uzimaju, recimo, 2 nedelje godisnjeg odjednom - prvo, jer nemaju mnogo godisnjeg; drugo, jer im retko kad odobre odjednom 15 dana odsustva; i onda ono:"Mozda primete za tih 15 dana da mogu bez mene, pa mi daju otkaz".... a nema zakona koji ih stiti (employment at will u US):

 

Za Evropljane, da razumeju o cemu se radi:

 

"Pretpostavlja se da su radni odnosi „po volji“ u svim američkim državama osim Montane. SAD su jedna od nekolicine zemalja u kojima je zapošljavanje pretežno "po volji". Većina zemalja širom sveta dozvoljava poslodavcima da otpuštaju zaposlene samo iz razloga. Neki razlozi za naše zadržavanje pretpostavke o volji uključuju poštovanje slobode ugovora, poštovanje poslodavca i uverenje da i poslodavci i zaposleni favorizuju radni odnos po volji u odnosu na sigurnost posla.

 

Po volji poslodavac može da otpusti zaposlenog u bilo kom trenutku iz bilo kog razloga, osim nezakonitog, ili bez razloga, a da ne snosi zakonsku odgovornost. Isto tako, zaposleni je slobodan da napusti posao u bilo kom trenutku iz bilo kog razloga ili bez njega, bez štetnih pravnih posledica.

 

Po volji takođe znači da poslodavac može promeniti uslove radnog odnosa bez najave i posledica. Na primer, poslodavac može promeniti plate, ukinuti beneficije ili smanjiti plaćeno slobodno vreme. U svom nepatvorenom obliku, američko pravilo o volji ostavlja zaposlene podložnim proizvoljnom i iznenadnom otpuštanju, ograničenom rasporedu rada ili dežurstvu u zavisnosti od potreba poslodavca i nenajavljenim rezovima plata i beneficija."

 

 

Edit: da me se ne razume pogresno da promovisem nerad - ja sam vec 14 godina s kompanijom, od kuce radim 13 godina; za tih 14 godina sam bila unapredjena nekoliko puta, dobila silne Inspire nagrade od kolega, jer kad radim - radim; ne pravim problem ako treba da radim duze, da se logujem kad mi je slobodan dan (ako treba)..... ali, hocu da imam slobodne dane da odmorim mozak k'o covek, a 10 dana godisnje nije dovoljno za to.

 

Edited by Sunshine State
  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

 
Ljudi su ljudi i u US i Evropi - pa ako je ljudima (fizicki, mentalno) potreban odmor ( u Evropi), potreban je i ljudima u US; nisu US nadljudi, niti masine, da mogu iz dana u dan, iz godine u godinu da rade uz po koji dan odmora.
 
Ljudi u US retko kad uzimaju, recimo, 2 nedelje godisnjeg odjednom - prvo, jer nemaju mnogo godisnjeg; drugo, jer im retko kad odobre odjednom 15 dana odsustva; i onda ono:"Mozda primete za tih 15 dana da mogu bez mene, pa mi daju otkaz".... a nema zakona koji ih stiti (employment at will u US):
 
Za Evropljane, da razumeju o cemu se radi:
 
"Pretpostavlja se da su radni odnosi „po volji“ u svim američkim državama osim Montane. SAD su jedna od nekolicine zemalja u kojima je zapošljavanje pretežno "po volji". Većina zemalja širom sveta dozvoljava poslodavcima da otpuštaju zaposlene samo iz razloga. Neki razlozi za naše zadržavanje pretpostavke o volji uključuju poštovanje slobode ugovora, poštovanje poslodavca i uverenje da i poslodavci i zaposleni favorizuju radni odnos po volji u odnosu na sigurnost posla.
 
Po volji poslodavac može da otpusti zaposlenog u bilo kom trenutku iz bilo kog razloga, osim nezakonitog, ili bez razloga, a da ne snosi zakonsku odgovornost. Isto tako, zaposleni je slobodan da napusti posao u bilo kom trenutku iz bilo kog razloga ili bez njega, bez štetnih pravnih posledica.
 
Po volji takođe znači da poslodavac može promeniti uslove radnog odnosa bez najave i posledica. Na primer, poslodavac može promeniti plate, ukinuti beneficije ili smanjiti plaćeno slobodno vreme. U svom nepatvorenom obliku, američko pravilo o volji ostavlja zaposlene podložnim proizvoljnom i iznenadnom otpuštanju, ograničenom rasporedu rada ili dežurstvu u zavisnosti od potreba poslodavca i nenajavljenim rezovima plata i beneficija."
 
 
Edit: da me se ne razume pogresno da promovisem nerad - ja sam vec 14 godina s kompanijom, od kuce radim 13 godina; za tih 14 godina sam bila unapredjena nekoliko puta, dobila silne Inspire nagrade od kolega, jer kad radim - radim; ne pravim problem ako treba da radim duze, da se logujem kad mi je slobodan dan (ako treba)..... ali, hocu da imam slobodne dane da odmorim mozak k'o covek, a 10 dana godisnje nije dovoljno za to.
 
Menja se to i u US. Neke kompanije su uvele i neograničen odmor, ali se očekuje da se kad selo gori uključiš u red-code. Mojoj supruzi je kompanija uvela, da u toku od dve godine moraju da uzmu 6 nedelja sabbatical leave, gde taj period moraju da budu kompletno off.
Postoji at will, ali to je opet vezano za at need. :)
Ne zaboravi da ameri intenzivno koriste svaki vikend da odu u divljinu. Drugačiji je pristup zaposlenju u US.

Sent from my SM-G998U using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, mrd said:

Menja se to i u US. Neke kompanije su uvele i neograničen odmor, ali se očekuje da se kad selo gori uključiš u red-code. Mojoj supruzi je kompanija uvela, da u toku od dve godine moraju da uzmu 6 nedelja sabbatical leave, gde taj period moraju da budu kompletno off.
Postoji at will, ali to je opet vezano za at need. 🙂
Ne zaboravi da ameri intenzivno koriste svaki vikend da odu u divljinu. Drugačiji je pristup zaposlenju u US.

Sent from my SM-G998U using Tapatalk
 

 

Dobro je da se menja, i treba da se menja - ne ni na stetu poslodavca, ali mora se malo humanizovati taj US pristup.

 

Sto se vikenda tice - pa dodji vikendom da vidis po evropskim parkovima, sumama, planinama, izletistima 🙂

 

Mislim da imam dovoljno iskustva u oba sistema da mogu da pravim poredjenja - ali ne kao poslodavac, vec kao uposleni...i trudim se sto objektivnije

 

Edit: sad pogledah kompanijij German Employee Handbook - pise:"The employee shall be bound by his legal obligation to take at least ten working days of recreational leave in a row once a year"

 

Znaci, ovde te teraju da bar jednom godisnje imas te pune dve radne nedelje off - preostale dane mozes kad/kako hoces, ali 10 dana (radnih) treba da uzmes u komadu i odmoris k'o covek

Edited by Sunshine State
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

 

Ljudi su ljudi i u US i Evropi - pa ako je ljudima (fizicki, mentalno) potreban odmor ( u Evropi), potreban je i ljudima u US; nisu US nadljudi, niti masine, da mogu iz dana u dan, iz godine u godinu da rade uz po koji dan odmora.

 

Ljudi u US retko kad uzimaju, recimo, 2 nedelje godisnjeg odjednom - prvo, jer nemaju mnogo godisnjeg; drugo, jer im retko kad odobre odjednom 15 dana odsustva; i onda ono:"Mozda primete za tih 15 dana da mogu bez mene, pa mi daju otkaz".... a nema zakona koji ih stiti (employment at will u US):

 

Za Evropljane, da razumeju o cemu se radi:

 

"Pretpostavlja se da su radni odnosi „po volji“ u svim američkim državama osim Montane. SAD su jedna od nekolicine zemalja u kojima je zapošljavanje pretežno "po volji". Većina zemalja širom sveta dozvoljava poslodavcima da otpuštaju zaposlene samo iz razloga. Neki razlozi za naše zadržavanje pretpostavke o volji uključuju poštovanje slobode ugovora, poštovanje poslodavca i uverenje da i poslodavci i zaposleni favorizuju radni odnos po volji u odnosu na sigurnost posla.

 

Po volji poslodavac može da otpusti zaposlenog u bilo kom trenutku iz bilo kog razloga, osim nezakonitog, ili bez razloga, a da ne snosi zakonsku odgovornost. Isto tako, zaposleni je slobodan da napusti posao u bilo kom trenutku iz bilo kog razloga ili bez njega, bez štetnih pravnih posledica.

 

Po volji takođe znači da poslodavac može promeniti uslove radnog odnosa bez najave i posledica. Na primer, poslodavac može promeniti plate, ukinuti beneficije ili smanjiti plaćeno slobodno vreme. U svom nepatvorenom obliku, američko pravilo o volji ostavlja zaposlene podložnim proizvoljnom i iznenadnom otpuštanju, ograničenom rasporedu rada ili dežurstvu u zavisnosti od potreba poslodavca i nenajavljenim rezovima plata i beneficija."

 

 

Edit: da me se ne razume pogresno da promovisem nerad - ja sam vec 14 godina s kompanijom, od kuce radim 13 godina; za tih 14 godina sam bila unapredjena nekoliko puta, dobila silne Inspire nagrade od kolega, jer kad radim - radim; ne pravim problem ako treba da radim duze, da se logujem kad mi je slobodan dan (ako treba)..... ali, hocu da imam slobodne dane da odmorim mozak k'o covek, a 10 dana godisnje nije dovoljno za to.

 

Sve ovo sto si navela za USA ovdje u Norveskoj je suprotno. Poslodavac ne moze nikog da otpusti tek onako izuzev u nekim situacijama koje su propisane u pravilima kako za zaposlene tako i poslodavce. Npr. otkaz dobija onaj ko je prekrsio neka pravila kao sto jeteska kradja,napastvovanje ili silovanje itd. Ako firmi ide lose i proba da ustedi i da se spasi i tu ima pravilo ko ce napolje a ne kako sef kaze. Ovdje je pravilo ko je zadnji dosao u firmu taj je i prvi napusta. Glavni odmor od 3 nedelje je u ljeto i tu poslodavac ima pravo da odredi kad ce to biti (25-33 nedelje) s tim sto zaposleni ima pravo na 3 nedelje odmora u komadu. Plata se dogovara na nivou sindikata i ne moze biti manja od toga ali moze biti veca. Ne moze se strajkovati kad kome padne na pamet. Ima mnogo toga.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Op, za US moja kompanija ima super benefits sto se placenih dana tice (odmor plus bolovanje) - ja bih i tamo imala skoro 6 nedelja!

 

Years of Employment          Full-Time                 30-37 hours per week       22.5 to 29.5 hours per week

Up to 3 Years Employee        21 days                          16.0 days                            10.5 days

Up to 3 Years Manager         26 days                          19.5 days                            13.0 days

4 Years                                   26 days                          19.5 days                            13.0 days 

5 Years                                   27 days                           20.5 days                           13.5 days

6 Years                                  28 days                            21.0 days                             14.0 days

7 Years                                  29 days                            22.0 days                           14.5 days

8 Years                                  30 days                           22.5 days                           15.0 days

9+ Years                               31 days                            23.5 days                            15.5 days 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Pomak u pozitivnom pravcu bi bilo skracenje radne nedelje i u SAD i u Kanadi , gde je i dalje 40 sati standard. Drugi problem su zaposleni sa fiksnom platom, oni cesto rade 60 ili vise sati nedeljno, bez ikakve dodatne kompenzacije.

Cak i oni koji su placeni po satnici, cesto rade daleko vise od regularnih 40 sati, posto se sve preko placa 1.5X vise. Mnoge evropske zemlje su regulisale prekovremeni rad dodatnim oporezivanjem.

Link to comment
Share on other sites

Kod mene je porez jedan od najvecih u svijetu (tako kazu) ali vrlo jednostavan. Bez obzira kako zaradjujes sve sto je veca zarada veci je i porez.

1 hour ago, DJORDJE said:

Pomak u pozitivnom pravcu bi bilo skracenje radne nedelje i u SAD i u Kanadi , gde je i dalje 40 sati standard. Drugi problem su zaposleni sa fiksnom platom, oni cesto rade 60 ili vise sati nedeljno, bez ikakve dodatne kompenzacije.

Cak i oni koji su placeni po satnici, cesto rade daleko vise od regularnih 40 sati, posto se sve preko placa 1.5X vise. Mnoge evropske zemlje su regulisale prekovremeni rad dodatnim oporezivanjem.

🙂

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Sunshine State said:

 

Ljudi su ljudi i u US i Evropi - pa ako je ljudima (fizicki, mentalno) potreban odmor ( u Evropi), potreban je i ljudima u US; nisu US nadljudi, niti masine, da mogu iz dana u dan, iz godine u godinu da rade uz po koji dan odmora.

 

Ljudi u US retko kad uzimaju, recimo, 2 nedelje godisnjeg odjednom - prvo, jer nemaju mnogo godisnjeg; drugo, jer im retko kad odobre odjednom 15 dana odsustva; i onda ono:"Mozda primete za tih 15 dana da mogu bez mene, pa mi daju otkaz".... a nema zakona koji ih stiti (employment at will u US):

 

Za Evropljane, da razumeju o cemu se radi:

 

"Pretpostavlja se da su radni odnosi „po volji“ u svim američkim državama osim Montane. SAD su jedna od nekolicine zemalja u kojima je zapošljavanje pretežno "po volji". Većina zemalja širom sveta dozvoljava poslodavcima da otpuštaju zaposlene samo iz razloga. Neki razlozi za naše zadržavanje pretpostavke o volji uključuju poštovanje slobode ugovora, poštovanje poslodavca i uverenje da i poslodavci i zaposleni favorizuju radni odnos po volji u odnosu na sigurnost posla.

 

Po volji poslodavac može da otpusti zaposlenog u bilo kom trenutku iz bilo kog razloga, osim nezakonitog, ili bez razloga, a da ne snosi zakonsku odgovornost. Isto tako, zaposleni je slobodan da napusti posao u bilo kom trenutku iz bilo kog razloga ili bez njega, bez štetnih pravnih posledica.

 

Po volji takođe znači da poslodavac može promeniti uslove radnog odnosa bez najave i posledica. Na primer, poslodavac može promeniti plate, ukinuti beneficije ili smanjiti plaćeno slobodno vreme. U svom nepatvorenom obliku, američko pravilo o volji ostavlja zaposlene podložnim proizvoljnom i iznenadnom otpuštanju, ograničenom rasporedu rada ili dežurstvu u zavisnosti od potreba poslodavca i nenajavljenim rezovima plata i beneficija."

 

 

Edit: da me se ne razume pogresno da promovisem nerad - ja sam vec 14 godina s kompanijom, od kuce radim 13 godina; za tih 14 godina sam bila unapredjena nekoliko puta, dobila silne Inspire nagrade od kolega, jer kad radim - radim; ne pravim problem ako treba da radim duze, da se logujem kad mi je slobodan dan (ako treba)..... ali, hocu da imam slobodne dane da odmorim mozak k'o covek, a 10 dana godisnje nije dovoljno za to.

 

Taj at will sistem daje odredjene benefite, tipa mogucnost akumulacije kapitala, vecu vertikalnu mobilnost ekonomski, vecu flexibilnost firmi koje mogu da biraju zaposlene...

Sve to ide sa liberalnim pogledom na svet, I uredjenjem. Zato u US stalno slusas o skobodama. 

Ali zato je I US ekonomska sila. 

Nece se ameri oslanjati na drzavu da im obezbedi zivot, nego na sebe. Zato je I penzioni sistem industrija, a ne drzavno kontrolisan.

Mozemo mi da vadimo pojedinacne stvari I uporedjujemo, ali to nisu individualne stvari koje se mogu posmatrati van sistema. U US gde god imas sindikate, imas I problem.

Na kraju, ne mozemo se raspravljati oko rezultata, a to je da je jos uvek US ekonomija vodeca.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Angelia said:

Nece se ameri oslanjati na drzavu da im obezbedi zivot, nego na sebe.

 

Ne obezbedjuje ni meni nemacka drzava zivot, vec ja svojim radom u nemackoj drzavi - drzava je tu da se pobrine da ja, ako posteno radim, mogu od tog rada i da (pre)zivim i ne ostanem na ulici, iznenada, ako se dese neke nepovoljne okolnosti u mom zivotu.

 

Ja apsolutno razumem o cemu ti pricas, ali (kao i moj drugar advokat, koji zaradjuje milione) polazis od pogresne premise da su svi ljudi jednako sposobni da se snadju u zivotu; bilo bi super da je tako, ali nije....naravno da ne treba drzava da nas vodi za rucicu kroz zivot, ali je pozeljno da postoji sistem u kome i oni manje sposobni nece biti na ivici gladi

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

 

Ne obezbedjuje ni meni nemacka drzava zivot, vec ja svojim radom u nemackoj drzavi - drzava je tu da se pobrine da ja, ako posteno radim, mogu od tog rada i da (pre)zivim i ne ostanem na ulici, iznenada, ako se dese neke nepovoljne okolnosti u mom zivotu.

 

Ja apsolutno razumem o cemu ti pricas, ali (kao i moj drugar advokat, koji zaradjuje milione) polazis od pogresne premise da su svi ljudi jednako sposobni da se snadju u zivotu; bilo bi super da je tako, ali nije....naravno da ne treba drzava da nas vodi za rucicu kroz zivot, ali je pozeljno da postoji sistem u kome i oni manje sposobni nece biti na ivici gladi

Nemacka drzava obezbedjuje sistem gde je obaveze prebacila na firme, uglavnom (osim penzija I socijalnih davanja). Znaci firma je obavezna da se brine o radniku cak I ako je nesposoban. To omogucava kvalitetnije uslove za radnike, ali usporava ekonomiju. Sve ima svoju cenu.

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, Angelia said:

Nemacka drzava obezbedjuje sistem gde je obaveze prebacila na firme, uglavnom (osim penzija I socijalnih davanja). Znaci firma je obavezna da se brine o radniku cak I ako je nesposoban. To omogucava kvalitetnije uslove za radnike, ali usporava ekonomiju. Sve ima svoju cenu.

 

Pa nije tako - ako nije sposoban (pretpostavljam da se ovde misli da nije "produktivan, dobar radnik"), firma ima nacina da ga se resi, ali ne tako sto ce mu samo u trenu reci:"Ocisti svoj sto!", vec postoji Personal improvement plan, gde se sumira sta je problem, sta radnik treba da uradi/popravi, vremenski rok, itd...pa ako ne ispuni ono sto je potrebno, onda firma moze da da otkaz.

 

Ne razumem na sta mislis da je drzava prebacila na poslodavce? Ja vec 14 godina placam porez nemackoj drzavi, deo tog poreza ide za unemployment - ako ostanem bez posla, zar nije fer da mi se deo onog sto sam uplacivala u tu svrhu, plati dok ne nadjem sledeci posao? Nece meni poslodavac placati unemployment.

 

Isto kad si na bolovanju - ako se ne varam, do 7 dana placa poslodavac, nakon 7 dana placa zdravstveno osiguranje (ne poslodavac).

 

Zasto mislis da je radnik produktivniji u US sistemu?  Na koji nacin radnik, koji ima sve ove beneficije koje navodimo da imaju u Evropi, usporava ekonomoju? 

Ne vidim da je nemacka ekonomija propala zbog postojeceg sistema, niti da je americki radnik zadovoljniji zbog US kao ekonomske sile.

 

 

 

Edited by Sunshine State
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Angelia said:

Nemacka drzava obezbedjuje sistem gde je obaveze prebacila na firme, uglavnom (osim penzija I socijalnih davanja). Znaci firma je obavezna da se brine o radniku cak I ako je nesposoban. To omogucava kvalitetnije uslove za radnike, ali usporava ekonomiju. Sve ima svoju cenu.

Dobre ekonomije nema bez dobrih uslova za razvoj biznisa, socijalnog mira i pravne države. Interes je i poslodavca da radnik bude zadovoljan, da ne ostaje prečesto bez radnika i bude prinuđen da stalno prima i obučava nove, da radnik bude motivisan za rad, posvećen poslu a to podrazumeva i dobre uslove rada, mogućnost napredovanja, obezbeđenu porodicu, stanovanje, ličnu bezbednost. Bolje će rezultate dati radnik koji svojom voljom radi baš u toj firmi i baš na tom poslu nego onaj koji radi tu što mora, nema izbora. 

Ukupno okruženje za biznis je bolje ako privreda nije ugrožena stalnim štrajkovima ili pretnjama štrajkom, napuštanjem posla, bolje je za pojedinačnu firmu i za privredu i ekonomiju zemlje ako se produktivnost podiže primenom novih tehnologija, poboljšanjem uslova rada i podizanjem motivacije zaposlenih nego ako se ekonomija zasniva ne jeftinojm radu. Poslodavac ima koristi ako posluje u mirnoj, uređenoj, stabilnoj i uglednoj zemlji, ima veću šansu da se posveti tazvoju.

Država "živi" od poreza, uzeće ga i od poslodavca i od zaposlenih, uložiće ga u infrastrukturu, bezbednost, socijalu, jačaće institucije, javnost, otvorenost, pravosuđe, pridobijanjem poverenja svih u sistem obezbeđuje sebi dugoročno stabilan izvor finansija i privredi stabilne uslove poslovanja.

Vidim da je krenuo trend skraćenja radne nedelje na 4 radna dana, ne vidim da to dolazi kao kad se tražilo 48 časova radna nedelje, štrajkovima, pretnjama, revolucijama, kao da sada ideja kraćeg radnog vremena dolazi od poslodavaca a ne verujem da mu je cilj smanjenje profita, naprotiv.

Brže se plovi nizvodno nego uzvodno, duže i bezbednije se pliva i dalje stigne na mirnoj vodi iako je na brzacima brže lakkše dođe do havarije. Stari trgovci su govorili da nije cilj velika zarada na jednom poslu nego da kaplje sitno ali gusto. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Sunshine State said:

 

Pa nije tako - ako nije sposoban (pretpostavljam da se ovde misli da nije "produktivan, dobar radnik"), firma ima nacina da ga se resi, ali ne tako sto ce mu samo u trenu reci:"Ocisti svoj sto!", vec postoji Personal improvement plan, gde se sumira sta je problem, sta radnik treba da uradi/popravi, vremenski rok, itd...pa ako ne ispuni ono sto je potrebno, onda firma moze da da otkaz.

Znam ja kako to ide u Evropi, radila u UK, najcesce gubljenje vremena jer si vec probao da poboljsas performans. I tek kad skontas da nista ne pomaze, moras da prodjes kroz celu proceduru. Niko ne otpusta dobrog radnika tek tako.

 

4 hours ago, Sunshine State said:

Ne razumem na sta mislis da je drzava prebacila na poslodavce? 

Iskljucila sam penziju I soc. Benefit. Ali u ekonomskim problemima, firma podnosi trosak. Osim ako, u UK su to radili, u slucaju covida, drzava je placala deo troskova da ne placa firma, ali samo deo. Ali I odakle te "drzavne" pare dolaze? Pa od nas. Zato I inflacija.

 

4 hours ago, Sunshine State said:

Isto kad si na bolovanju - ako se ne varam, do 7 dana placa poslodavac, nakon 7 dana placa zdravstveno osiguranje (ne poslodavac).

Gde to? Kod nas 10 dana poslodavac, nakon toga deo osiguranje, ali racunaj da to osiguranje placas sve vreme, ono je deo troskova radne snage. 

 

4 hours ago, Sunshine State said:

Zasto mislis da je radnik produktivniji u US sistemu?  Na koji nacin radnik, koji ima sve ove beneficije koje navodimo da imaju u Evropi, usporava ekonomoju? 

Ne vidim da je nemacka ekonomija propala zbog postojeceg sistema, niti da je americki radnik zadovoljniji zbog US kao ekonomske sile.

 

 

 

Pa nije ni US ekonomija propala zbog manje odmora. To I kazem, da su dva razlicita sistema koji svaki za sebe funkcionisu dobro. U Evropi imas vecu zastitu radnika, manju ekonomiju, a u US suprotno.

Ne mozes da izaberes jedan deo sistema I tvrdis kako ce to unaprediti sistem jer ces praviti hibrid. Ili da tvrdimo da US sistem ne valja a evropski je super. Oba imaju za I protiv.

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Div said:

Dobre ekonomije nema bez dobrih uslova za razvoj biznisa, socijalnog mira i pravne države. Interes je i poslodavca da radnik bude zadovoljan, da ne ostaje prečesto bez radnika i bude prinuđen da stalno prima i obučava nove, da radnik bude motivisan za rad, posvećen poslu a to podrazumeva i dobre uslove rada, mogućnost napredovanja, obezbeđenu porodicu, stanovanje, ličnu bezbednost. Bolje će rezultate dati radnik koji svojom voljom radi baš u toj firmi i baš na tom poslu nego onaj koji radi tu što mora, nema izbora. 

Naravno, ali nema u US masovnih strajkova zbog odmora.

Bas danas pricam sa advokatom koji je partner u Kaliforniji, I eto pricamo o odmorima, I on kaze "po prirodi posla ne mogu da pristim duzi odmor, moj posao je 24/7", lepo objasnjava, ja kad odem na odmor, zazalim kad se vratim.

Pricamo o tome ne zbog ove teme, nego sto je bio duzi vikend zbog praznika, pa se zalimo jedno drugom da eto, radimo poslove koji to nd tolerisu  

 

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Baby said:

 

Nema, ali evo sada nece da se vrate na posao. Radje ce da kuckaju za duplo manje i gazduju sebi, nego da im gazda sedi nad glavom. 

 

Koliko je to odrzivo na duze vreme?

To gazdovanje sebi je u srzi US sistema, princip "ja pravim svoj uspeh". Ali koliko ljudi mogu da zaradjuju na Tik Tok, I YouTube I kuckaju nesto, a da niko ne stvara vrednost? Bez kapitala...nema sanse. To se desilo jednom sa .com bubble, I znamo kako se zavrsilo

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Angelia said:

Koliko je to odrzivo na duze vreme?

To gazdovanje sebi je u srzi US sistema, princip "ja pravim svoj uspeh". Ali koliko ljudi mogu da zaradjuju na Tik Tok, I YouTube I kuckaju nesto, a da niko ne stvara vrednost? Bez kapitala...nema sanse. To se desilo jednom sa .com bubble, I znamo kako se zavrsilo

 

Veoma lako se odrzavalo. Ako ne znas za drugacije furas i vozis. Uz covid su videli da moze drugacije i tesko da ce biti povratka na staro. 

I ja se pitam koliiko ljudi mogu da zaradjuju tako, ali nisu samo ti poslovi. Otvore male radionice za automobile, pekare, virtuelne resotrane… milion stvari se pootvaralo. Evo u poslednje vreme sa kome god sam pricala ko jos uvek radi od kuce je u fazonu, kada budem morao da se vratim na posao, dacu otkaz. Promenili su ljudi pogled na zivot, na rad, na potrebe. Problem je vise ne to sto se promenilo, nego sto postaju zadovoljni da rade za manje da im niko ne sedi nad glavom, sto znaci i manje potrosnje, sto znaci i slabija ekonomija. 

Do pre covida kada su kukali za losa primanja, ja sam uvek pitala sta ih drzi na radnom mestu, gotovo uvek je odgovor bio - dobro zdravstveno osiguranje, a na pitanje pa kako zive, vecina ih je muljala nesto sa strane. Ljudi su bukvalno ucenjeni da rade za losu platu samo da bi imali zdravstveno, valjda im se smucilo. 

 

Kako ce se zavrsiti ja pojma nemam, nemam kuglu, ali vidim drasticne promene u ponasanju i nacinu razmisljanja. 

 

 

Treba biti svestan da oni sto proizvode dobra su jako mala manjina radnika, vecina ih prodaje  i servis, ili valja proizvode koji se uopste ne prave u US. 

Tiktok i ostali socijalni mediji su postali jeftinija oglasna tabla, vise reklame ne moraju da se skupo placaju na tv-u nego se nadju influenseri koji jednako, ako ne i bolje prodaju proizvode… Nacin funkcionisanja trzista se veoma promenio, vreme prolazi, menjaju se stvari, nema povracaja. 

 

Pritom, ne mogu ni da se setim koliko puta sam cula da su ljudi prekoreni posto rade brze i tacnije od kolektiva (sto mi je bilo totalno nelogicno, valjda sledi pohvala, ali ne), obrazlozili su da ako rade brze i tacnije onda se ostali u kolektivu osecaju inferiorno jer ne mogu da postignu isto. Nista americki radnik nije prodiktivniji od nemackog, cak naprotiv bi rekla suprotno…

 

Evo ti banalni primer. Koliko puta si usla u radnju i rekli su da nemaju da narucis preko interneta? Ja bar u 50% slucajeva u poslednje vreme. Prodavnice izumiru, sve postaje elektronski. Totalno se menja sistem rada. 

Edited by Baby
Link to comment
Share on other sites

@Baby Meni to deluje neodrzivo, ali mozda ja nisam u pravu, i eto prilike da me dokazete da nisam u pravu. Nit imam vremena da odgavaram na ovo nit da pitam prodavnice zasto nemaju internet delivery. Meni su neke stvari da porucim ok, a neke hocu da udjem u prodavnicu. Bila sam kod tebe u Majamiju, stvarno?Da li sam htela da porucim stvari preko neta? Treba da kupim suvenir preko neta, pa za to mi ne trabe da idem u Majami.

 

Pre dve nedelje mi u Uk objadnjavaju kako mogu da dobijem test za covid preko porudzbine, ali to moram da uradim 3 dana unapred... hvala ne, odvezla se do mesta koji ima in person sale, i zavrsila posao.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

Naravno, ali nema u US masovnih strajkova zbog odmora.

Bas danas pricam sa advokatom koji je partner u Kaliforniji, I eto pricamo o odmorima, I on kaze "po prirodi posla ne mogu da pristim duzi odmor, moj posao je 24/7", lepo objasnjava, ja kad odem na odmor, zazalim kad se vratim.

Pricamo o tome ne zbog ove teme, nego sto je bio duzi vikend zbog praznika, pa se zalimo jedno drugom da eto, radimo poslove koji to nd tolerisu  

 


Svako sam bira da bude (ne)zamenjiv na poslu koji radi., birajuci posao i nacin na koji ce da ga radi. Niko ne radi 24/7, jer svi moraju da spavaju, jedu, odrzavaju higijenu, kuckaju po forumu ili sta ih vec opusta.
To sto si ti izabrala posao koji moze moze da se razvlaci na 24/7 i na kom si nezamenjiva ne znaci i da stvarno radis vise od drugih ljudi. Samo svoj posao organizujes onako kako ti odgovara. Od kovida naovamo i ja mogu tako, ali sada radije biram da odem u kancelariju, odradim intenzivno to sto mi je posao i onda odem kuci bez kompa. Ponekad mi cak uspe i da ne mislim na posao i ne planiram sledeci dan u slobodno vreme. Mene neces sresti na forumu u radno vreme iako sam sve vreme online i pred kompom. 
Na odmor odem kad osetim da mi treba, izmedju ostalog i zato da bih mogla da nastavim da radim. I uvek zazalim kad se vratim jer mi kolege koji me menjaju sve ubrljaju, ali to je cena. Socijalna radnica mora biti zdrava 😁.

To isto misli i moj poslodavac. Kad nekom mladjem da 25 dana odmora godisnje, a meni i mojim vrsnjacima 32, onda to nije za nagradu ili sto nas vise voli, nego zato sto je to potreba. Cak mi za dane odmora plati vise nego kada radim, da bih se sto bolje i efikasnije odmorila i oporavila, pa da moze da nastavi da me cedi i iskoristava. Moj poslodavac smatra da je to pametno. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Angelia said:

@Baby Meni to deluje neodrzivo, ali mozda ja nisam u pravu, i eto prilike da me dokazete da nisam u pravu. Nit imam vremena da odgavaram na ovo nit da pitam prodavnice zasto nemaju internet delivery. Meni su neke stvari da porucim ok, a neke hocu da udjem u prodavnicu. Bila sam kod tebe u Majamiju, stvarno?Da li sam htela da porucim stvari preko neta? Treba da kupim suvenir preko neta, pa za to mi ne trabe da idem u Majami.

 

Pre dve nedelje mi u Uk objadnjavaju kako mogu da dobijem test za covid preko porudzbine, ali to moram da uradim 3 dana unapred... hvala ne, odvezla se do mesta koji ima in person sale, i zavrsila posao.

 

Vreme neumitno menja navike, krize ubrzavaju promene, nekad i drastično.
_Trenutne promene, o kojima @Baby i ti u zadnjim postovima govorite, ne postavljaju šitanje ili/ili već nude alternativu, i/i, bar za neko duže vreme. Neće se sutra zatvoriti prodavnice, neće ni za 10 godina, ali internet prodaja će postati preovlađujuća. Ko je verovao pre 50 godina da će na svako ćošku biti skalamerija u koju ubaciš parče plastike i ona ti izbaci 500$, sad se to podrazumeva, mislim da ima 10 godina da nisam stao pred šalter banke ili pošte da nešto uplatim ili podignem pare. Ulazak u prodavnicu je nešto drugo, razgledaš, biraš, pipneš, probaš. Ja sam neke stvari, uglavnom tehniku, tako odabrao, onda od kuće, iz fotelje, poručio i platio, za dva dana dobio. Lakše je.

 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Angelia said:

Ali u ekonomskim problemima, firma podnosi trosak

 

Sto je i logicno, jer ta ista firma ima i najveci deo dobiti - red je da snosi i najveci deo troskova.

 

Niti firme treba da budu socijalne ustanove, niti "kovnice novca" - imaju prihode, imaju troskove, neki troskovi im se bas i ne svidjaju - tako je, kako je

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Angelia said:

Koliko je to odrzivo na duze vreme?

To gazdovanje sebi je u srzi US sistema, princip "ja pravim svoj uspeh". Ali koliko ljudi mogu da zaradjuju na Tik Tok, I YouTube I kuckaju nesto, a da niko ne stvara vrednost? Bez kapitala...nema sanse. To se desilo jednom sa .com bubble, I znamo kako se zavrsilo

I ti i @Baby  gubite iz vida da je COVID odneo preko milion vecinom radno sposobnih ljudi, a tokom istog perioda legalna emigracija je znatno usporena.  Godisnje se legalno u zemlju useli preko milion ljudi , od cega je barem polovina radno sposobna, ako ne i vise. Sve to je imalo ogroman uticaj na ponudu radne snage, ali se o tome slabo govori , jer se time ne dobijaju politicki poeni.

COVID je takodje doneo do restruktuiranja radne snage, otvoren je ogroman broj radnih mesta u distribuciji, zdravstvu, mesta na kojima su i ranije postojale nestasice radnika. Zbog toga je doslo do velike migracije iz usluznih delatnosti kao sto su hoteli, restorani, gde su plate uvek bile minimalne, a tokom prethodne dve godine cesto bili  zatvarani sa nestabilnim prihodom. Ta se radna snaga preselila ne na Tik Tok vec u Amazon i Walmrt magacine.

Najveci nedostatak radne snage je  niskokvalifikovanim poslovima, a tesko je zamisliti da se taj deo populacije prebacio na web. Medijska objasnjenja su najcesce politicki obojena i u najmanju ruku debilna.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Div said:

Interes je i poslodavca da radnik bude zadovoljan, da ne ostaje prečesto bez radnika i bude prinuđen da stalno prima i obučava nove, da radnik bude motivisan za rad, posvećen poslu a to podrazumeva i dobre uslove rada, mogućnost napredovanja, obezbeđenu porodicu, stanovanje, ličnu bezbednost.

To je tako u teoriji, u praksi postoji veliki broj kompanija koje funkcionisu po principu " revolving door", najcesce u maloprodajnom sektoru. Osim nekolicine menadzera, svi ostali su zamenljivi i to je tako funkcionisalo decenijama. Onda se desio COVID, nedostatak raspolozive radne snage, pa su i oni poceli da nude razne beneficije zaposlenima , udvostrucili  satnice, itd.

Pricam za Severnu Ameriku, gde se takve firme odrzavaju pre svega imigracijom,

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DJORDJE said:

I ti i @Baby  gubite iz vida da je COVID odneo preko milion vecinom radno sposobnih ljudi, a tokom istog perioda legalna emigracija je znatno usporena.  Godisnje se legalno u zemlju useli preko milion ljudi , od cega je barem polovina radno sposobna, ako ne i vise. Sve to je imalo ogroman uticaj na ponudu radne snage, ali se o tome slabo govori , jer se time ne dobijaju politicki poeni.

 

 

U pravu si za ovo, nego ja pricam za stanje ovih koji su ovde i radno sposobni, da im se menja percepcija oko toga kako treba raditi.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...