Jump to content

Poslednji Utisci iz Emigracije


mrd

Recommended Posts

10 hours ago, Sunshine State said:

Ju, naopako!

 

Stize sad email s novim cenama za struju i gas od 1. oktobra:

 

Kilovat struje otisao sa 31 cent na 49 centi  (58 %)

Kubik gasa otisao s  1,44 € na 1,97 €     (37 %)


Meni struju još nisu promenili (oko 24c/Kwh za sad), ali očekujem ubrzo da će se i to promeniti. 
 

A za gas sam dobio i ja juče, od 1.11. sa 4,65ct/kWh na 8,41 ct/kWh. A to je još i dobro, sad ako hoćeš da zaključiš novi ugovor sa nekim liferantom, najjeftiniji gas je oko 25ct/kWh 😀. Skoro 6 puta! Ludilo mozga! Izađe rata na oko 350eur mesečno. 

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Kod mene je struja otisla oko 18% , dok je gas poskupeo 30%. Mi gas nesto i ne koristimo previse, tokom zimskih meseci retko da prebacimo $150 mesecno. Ako se gledaju cene po berzama, onda je prirodni gas otisao nekih 500% u poredjenju sa 2020tom, ali taj nivo poskupljenja jos nije udario domacinstva, za sada. Struja bi me mnogo vise pogodila je klimu koristimo od marta do novembra, a letnjih meseci se bukvalno ne gase. Da ne bude zabune, uvoz ruskog gasa je nula, ali kao sto rekoh jaranu trziste bato.

@Eddard

Kakva je to mesecna rata, nesto kao u Srbiji?  Davno sam bio kod kolege u Franfurtu i on je u stanu imao na svakom radijatoru neki kalorimetar. Koliko mi je objasnio placas koliko potrosis, ako i je radijator zatvoren , platis neki minimum, tipa 5 eura mesecno za  grejno telo. Sa duge strane moj brat da bi zagrejao kucu u Edmontonu minimum $600-700 mesecno i to pre poskupljenja. Doduse oni drze termostat na 25C sto je za mene nepodnosljivo, spavao sa sa otvorenim prozorom prosli put. 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Eddard said:


Meni struju još nisu promenili (oko 24c/Kwh za sad), ali očekujem ubrzo da će se i to promeniti. 
 

A za gas sam dobio i ja juče, od 1.11. sa 4,65ct/kWh na 8,41 ct/kWh. A to je još i dobro, sad ako hoćeš da zaključiš novi ugovor sa nekim liferantom, najjeftiniji gas je oko 25ct/kWh 😀. Skoro 6 puta! Ludilo mozga! Izađe rata na oko 350eur mesečno. 

Znaci i Backa ocekuje povratnike. :classic_biggrin:

 Utit3dp.gif

 

Jos da se @mrd javi da mu potvrdim narudzbinu za skembice u saftu u Staroj Hercegovini.... :s_d:

Edited by Kronostime
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

He, he,

 

Mozda spada na onu temu o gerijatriji.

 

Energija (sve, voda, struja ,smece/komunalije) ce me kostati X % penzije. Mozda ce biti par stotina manje necega na racunu kad otegnem papke. Ipak,  cerka ce dobro proci - bolje nego ja kad su moji roditelji umrli.

 

Nego, spada na temi o Ukrajini i ratu.

 

Iz humanitarnih razloga, prijavio sam se za prihvat izbeglica. Eh, jebiga, vlada je odobrila 100 000 izbeglickih viza. A dobrovoljaca spremnih za prihvat ima vec preko 400. 000.

Meni jos nisu nikoga poslali.

 

A ja, pokvaren, mislim kako bi mi dobro dosao neki Ukrajinac da mi okopava bastu. Grejanje ili hladjenje kuce kosta isto bez obzira na broj ljudi u njoj. Hrana

nije skupa.

 

 

Tako, pokvaren sam i sramim se.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, zoran59 said:

He, he,

 

Mozda spada na onu temu o gerijatriji.

 

Energija (sve, voda, struja ,smece/komunalije) ce me kostati X % penzije. Mozda ce biti par stotina manje necega na racunu kad otegnem papke. Ipak,  cerka ce dobro proci - bolje nego ja kad su moji roditelji umrli.

 

Nego, spada na temi o Ukrajini i ratu.

 

Iz humanitarnih razloga, prijavio sam se za prihvat izbeglica. Eh, jebiga, vlada je odobrila 100 000 izbeglickih viza. A dobrovoljaca spremnih za prihvat ima vec preko 400. 000.

Meni jos nisu nikoga poslali.

 

A ja, pokvaren, mislim kako bi mi dobro dosao neki Ukrajinac da mi okopava bastu. Grejanje ili hladjenje kuce kosta isto bez obzira na broj ljudi u njoj. Hrana

nije skupa.

 

 

Tako, pokvaren sam i sramim se.

A ni neka mlada snasa iz Ukrajine ti ne bi smetala, zar ne? :wicked:

Zotjo, Zotjo - ko te ne zna skupo bi te platio, ko te zna - jos skuplje. :classic_biggrin:

Edited by Kronostime
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, DJORDJE said:

 

@Eddard

Kakva je to mesecna rata, nesto kao u Srbiji?  Davno sam bio kod kolege u Franfurtu i on je u stanu imao na svakom radijatoru neki kalorimetar. 

 

Sa liferantom sklapaš ugovor najčešće na godinu dana gde kažeš, ok meni treba godišnje npr. 20.000kWh gasa (da ga jebem zašto u kWh, iako je na onom sokoćalu što meri potrošnju m3 jedinica, ali otprilike dođe na isto) i on ti odredi mesečnu pretplatu koja se sastoji iz dve komponente: osnovna cena (Grundpreis) koja je fiksna i tipa košta 200eur godišnje, pa se podeli sa 12) + stvarna potrošnja koja košta kao što sam gore naveo po kWh. Potrošnja se meri direktno na gasnom priključku kuće, a u stanovima u zgradu preko tih kalorimetara koje spominješ. 

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, Sunshine State said:

Ju, naopako!

 

Stize sad email s novim cenama za struju i gas od 1. oktobra:

 

Kilovat struje otisao sa 31 cent na 49 centi  (58 %)

Kubik gasa otisao s  1,44 € na 1,97 €     (37 %)

 

Još nam daj neku tvoju prosečnu potrošnju da bi mogli da procenimo koliki je to udar na tvoj budžet.

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, Klotzen said:

 

Još nam daj neku tvoju prosečnu potrošnju da bi mogli da procenimo koliki je to udar na tvoj budžet.

 

I ja bih volela da znam 😄

 

Zbog specificnosti mog i muzevog posla, prethodne dve godine sam provodila po nekoliko meseci godisnje ovde u NL, tako da i mene zanima koliko cemo, zapravo, trositi sad kad se malo vise "skrasimo" u NL.

 

Ovde se ne placa kao u Srbiji, mesecno sta potrosis, vec ti oni odrede mesecnu sumu na osnovu tvoje potrosnje prosle godine, i onda na kraju ili ti plate ono sto si preplatio (kao mi prethodne dve godine) ili ti doplatis; isto je i za gas.

Ista prica za Nemacku.

 

Da me se ne razume pogresno, ne kukam, nece me to znacajno pogoditi, ali da jeste znacajno poskupljenje - jeste, i porodice koje imaju neka (ispod)prosecna primanja ce itekako osetiti. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pa to i ja tako gledam. Mene struja u srbiji košta oko 30 evra trenutno. Sve i da skoči 200% na 90 evra to je i dalje ok za mene jer bez struje se ne može a 60 evra poskupljenja mi neće promeniti život. Čak i ljudi koji rade za 400 evra će moći to da plate. No problem će biti sa industrijom kojoj je struja mnogo veći izdatak procenutualno nego kućnim domaćinstvima. Naravno kod nas nema šanse da struja poskupi toliko ali pretpostavljam da u poređenju sa prosečnom platom od 2500 evra to poskupljenje nije toliko dramatično koliko izgleda kada se daju samo procenti.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, DJORDJE said:

Kvadratura?

 

Nemam pojma, vjerovatno tu negdje oko 1800-2000, ali je kuca 4 level back split, sto je teze grijati, nego npr klasicna na sprat, nije bitno, ako je u pitanju kvadratura, onda tvoj brat zivi u nekoj vili od 5-6 hiljada, svaka cast.

Link to comment
Share on other sites

Tu je negde oko 6K, dve peci za grejanje, mada  oni to greju kao da je staklena basta. Kaputi im stalno vise pored vrata za dvoriste,  leti padne nocu na 15-16C, obavezno se ogrne kaput kada se puste kerovi. Sacuvaj Boze, kao da su se oboje rodili u Gabonu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, zoran59 said:

He, he,

 

Mozda spada na onu temu o gerijatriji.

 

Energija (sve, voda, struja ,smece/komunalije) ce me kostati X % penzije. Mozda ce biti par stotina manje necega na racunu kad otegnem papke. Ipak,  cerka ce dobro proci - bolje nego ja kad su moji roditelji umrli.

 

Nego, spada na temi o Ukrajini i ratu.

 

Iz humanitarnih razloga, prijavio sam se za prihvat izbeglica. Eh, jebiga, vlada je odobrila 100 000 izbeglickih viza. A dobrovoljaca spremnih za prihvat ima vec preko 400. 000.

Meni jos nisu nikoga poslali.

 

A ja, pokvaren, mislim kako bi mi dobro dosao neki Ukrajinac da mi okopava bastu. Grejanje ili hladjenje kuce kosta isto bez obzira na broj ljudi u njoj. Hrana

nije skupa.

 

 

Tako, pokvaren sam i sramim se.

Zorane, Zorane.......

Link to comment
Share on other sites

Hurricane Ian could be ‘something that we haven’t seen in our lifetime,’ Tampa forecaster says

 

A moj let za tamo u cetvrtak 😞

 

Ruznija polovina kaze da je juce obisao par supermarketa, vecina ispraznila rafove s vodom, dugotrajnim mlekom, dugotrajnim hlebom, i jos nekim namirnicama... A mi nismo hrckovi koji u zalihama imaju takve stvari

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Sunshine State said:

Hurricane Ian could be ‘something that we haven’t seen in our lifetime,’ Tampa forecaster says

 

A moj let za tamo u cetvrtak 😞

 

Ruznija polovina kaze da je juce obisao par supermarketa, vecina ispraznila rafove s vodom, dugotrajnim mlekom, dugotrajnim hlebom, i jos nekim namirnicama... A mi nismo hrckovi koji u zalihama imaju takve stvari

 

Ma svake godine ista prica. Napravi se drama, svi jurcaju da kupuju do iznemoglosti koliko im stane u kucu, i na kraju tresla se gora, rodio se mis. 

Do cetvrtka ce da prodje. Danas kod nas pocela kisa, tek uvece, bice verovatno sutra i sredu, nema vetra jaceg nego obicno. 

Pricala sam sa prijateljima iz Tampe, nisu u panici. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Sunshine State said:

Hurricane Ian could be ‘something that we haven’t seen in our lifetime,’ Tampa forecaster says

 

A moj let za tamo u cetvrtak 😞

 

Ruznija polovina kaze da je juce obisao par supermarketa, vecina ispraznila rafove s vodom, dugotrajnim mlekom, dugotrajnim hlebom, i jos nekim namirnicama... A mi nismo hrckovi koji u zalihama imaju takve stvari

Meanwhile in Sremska Mitrovica:

 

20220410_181050-768x432.jpg

 

Pa ti idi u Tampu, Soso. :lala2:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Pa dabome da prave odlicnu kada su ukrali od Srba. Nego ova filipinska je stvarno fenomenalno uradjena. Korica kao cips, a meso  samo spada sa koske. Jedino sto oni to urnisu secenjem na sitne komadice, kao i sve zivo u Aziji, bez kostiju. Ja sam ozvalavio gledajuci one koske sto su ostale sa strane, ali me bilo blam da zaronim u njih pred tolikim svetom, plus vecinu prvi put u zivotu vidim.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...