Jump to content

Sportski komentatori, novinari i mediji


Recommended Posts

hvala na komplimentima ali ne znam jel' bih ja imao ikakav doprinos da idem na pressere (a ne idem). tamo je uglavnom uigrani dupli pas već godinama, ili pitaš nešto tipa "kako ste ovako dobro odigrali", odgovor bude "eto, igrali smo baš dobro", ili bude neka faux-edgy situacija, ili bude nešto jel' treba vređati sa tribina itd. ako je derbi. mislim da treba odustati na vreme od koncepta da će se išta pametno čuti na tim manifestacijama, tretirajte ih kao nužno zlo nametnuto od strane medija koje niko ne želi da udostoji na makar elementarni način.

  • Like 9
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, uini said:

ja mislim da bi treneri obradovali kada bi se (po)javio neko ko ima elementarno znanje kosarkaske igre i to demonstrira u pitanju.

Mnogo je bolje to sačuvati za ono što on radi, razgovore, intervjue i slično.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Barkley#34 said:

Mnogo je bolje to sačuvati za ono što on radi, razgovore, intervjue i slično.

 

nisam pisao direktno o mairosuu, vec generalno; takodje, ne vidim zasto bi jedno iskljucivalo drugo.

 

dva glavna problema konferencija za stampu su

-novinari ne poznaju sustinski igru

-novinari nemaju osnovnu kulturu komunikacije, koja se takodje uci u skolama zemalja koje ne imitiraju zivot vec ga zive. ne mozes svoje inace ignorantsko zapazanje (jer, ne poznajes dovoljno materiju), da isto tako ignorantski predstavis kao tvrdnju-konstataciju, sa kojom trener moze samo da se slozi ili jok a najcesce jok, posto je idiotska, jer stavka jedan a i kad nije, na scenu stupa idiotska artikulacija pitsnja aka stavka dva.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, uini said:

 

nisam pisao direktno o mairosuu, vec generalno; takodje, ne vidim zasto bi jedno iskljucivalo drugo.

 

dva glavna problema konferencija za stampu su

-novinari ne poznaju sustinski igru

-novinari nemaju osnovnu kulturu komunikacije, koja se takodje uci u skolama zemalja koje ne imitiraju zivot vec ga zive. ne mozes svoje inace ignorantsko zapazanje (jer, ne poznajes dovoljno materiju), da isto tako ignorantski predstavis kao tvrdnju-konstataciju, sa kojom trener moze samo da se slozi ili jok a najcesce jok, posto je idiotska, jer stavka jedan a i kad nije, na scenu stupa idiotska artikulacija pitsnja aka stavka dva.

 

Mada ne može baš sva kritika da se prebaci samo na novinare. Većina trenera ima egomanijačku crtu i neće lepo reagovati na kritiku, makar ona došla i na pristojan i košarkaški suvisao način. Gledao sam to mnogo puta, tačno vidiš kad trener popizdi u fazonu ne petljaj mi se u struku jer ne znaš ni promil onoga što ja znam. Naravno, ne odgovore baš tako, ali tako nešto isijava iz njihovog odgovora i reakcije.

 

Recimo pre neki dan smo imali situaciju da je novinar pitao Trinkija zašto više nije koristio presing i zonski presing protiv Partizana, uz argument zašto misli da bi to bilo učinkovito. Trinki mu je odgovorio da je morao da razmišlja i o tome da čuva noge svojih igrača za napad, ali je rekao i da, mogli smo i trebali više da koristimo presing. Praktično je priznao grešku i priznao novinaru da je u pravu, a na tako nešto je spremno cirka 0,1% trenera.

  • Like 19
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Arsenije Pesic said:

Praktično je priznao grešku i priznao novinaru da je u pravu, a na tako nešto je spremno cirka 0,1% trenera.

 

to je tačno ali istovremeno i cca 0.1% novinara plasira pitanje kako si ga opisao.

pri čemu u većini slučajeva zaista ne moraš da budeš na istom nivou kao ispodprosečan košarkaški trener, već prosto da budeš profesionalac u svom novinarskom poslu.

 

npr, konstatacija - pitanje na temu koje bi glasilo, "imali ste u jednom periodu igre puno uspeha sa presingom; da li mođete da približite publici prednosti i mane ovakvog pristupa večeras, odnosno, zašto niste mogli ili želeli duže da ga igrate?"

 

ovako postavljeno pitanje ne sugeriše da novinar zna nešto isto ili bolje od trenera, daje treneru prostor i da ponudi uvid u dešavanja na terenu, bez da ga neko ko nije profesionalac uči kako je trebalo nešto uraditi. odnosno, daje mu prostor da pojasni neki aspekt igre bez pravdanja, pošto svaka trenerska odluka o načinu igre donosi neke prednosti i neke mane, tj ranjivost svoje ekipe.

 

nisam ništa izmislio sad u trenutku, većina poštovanih nba novinara formuliše tako pitanje da trener ima svoj siguran prostor eksperta i onda su vrlo spremni da daju neki dublji uvid, ponekada i priznaju grešku i slično.

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Arsenije Pesic said:

 

Mada ne može baš sva kritika da se prebaci samo na novinare. Većina trenera ima egomanijačku crtu i neće lepo reagovati na kritiku, makar ona došla i na pristojan i košarkaški suvisao način. Gledao sam to mnogo puta, tačno vidiš kad trener popizdi u fazonu ne petljaj mi se u struku jer ne znaš ni promil onoga što ja znam. Naravno, ne odgovore baš tako, ali tako nešto isijava iz njihovog odgovora i reakcije.

 

Recimo pre neki dan smo imali situaciju da je novinar pitao Trinkija zašto više nije koristio presing i zonski presing protiv Partizana, uz argument zašto misli da bi to bilo učinkovito. Trinki mu je odgovorio da je morao da razmišlja i o tome da čuva noge svojih igrača za napad, ali je rekao i da, mogli smo i trebali više da koristimo presing. Praktično je priznao grešku i priznao novinaru da je u pravu, a na tako nešto je spremno cirka 0,1% trenera.

 

Da i treba pohvatili tog momka jer se često komentariše da nema nikog sa suvislim pitanjima. U pitanju je novinar Dnevnika iz Novog Sada, ako se ne varam. I Željku je postavio normalna pitanja.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ne znam gde ovo staviti, da li je i zvanicni YT kanal kluba neka vrsta medija? Kad moze Prtzn.net sebe da smatra medijem, onda je valjda i ovo, pogotovo sto je glodur ovog sranja (mislim konkretno na ovaj video, ne na ceo kanal ili klub) kvazi novinar Tegi... 

 

Koliko je jadno na skali od 0 do Tegi ovakav zvanicni video izvestaj kluba gde se u velikoj vecini snimaju navijaci a ne dogadjaji na terenu? Tegi verovatno pati zbog toga sto nije bilo nekog sranja osim "uobicajenog folklora" u vidu bljutavih pesama i po nekog upaljaca ili sta je vec bacano. 

 

 

Ali u neku ruku i hvala na sminku, moze dosta lepo da se vidi ono o cemu sam pricao - ponasanju klupe Partizana. 

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, uini said:

@Kooineeperk, a šta će ti ovo osim kao poziv na tatisanje?

mislim, zabole me, nego se onda generalizuje svako suprotstavljanje mišljenja na relaciji zvezda-partizan i onda će doći do onog famoznog ajde sve da brišemo i slično

 

 

 

 

Prosto, nastavak one price o medijima i "medijima" - ko sve danas dobija akreditaciju, ko je trazi a ne dobija, ko sebe smatra novinarom... 

 

Meni ovo prosto nije normalno pa zelim da prokomentarisem sa jos nekim, da vidim da li je to samo moj dojam ili ne? Ne vidim problem u tome ako se normalno diskutuje. Nema nikakve generarilzaije, pricamo o konkretnim stvarima ovde, prtzn.net, tegeltija, na to dodaj i one umobolne tviter stranice poput kkczprofesor/insajder ili kako vec bese (blokirao me jer sam mu rekao da ne blamira klub pa ne znam tacan naziv). 

 

To su konkretne stvari, nikakva generalizacija. I nije poziv na tatisanje, kao sto smo sasvim korektno prokomentarisali prtzn.net (zapravo kako ko, mozes videti da upravo na neke tata provokacije nisam ni hteo da odgovorim tada). 

  • Ha-ha 2
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, uini said:

ja mislim da bi treneri obradovali kada bi se (po)javio neko ko ima elementarno znanje kosarkaske igre i to demonstrira u pitanju.

Retko koji trener bi priznao novinaru da ovaj ima to elementarno znanje kosarke, pogotovu ovi starog kova tipa Zeljko ili Kari.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nenadd said:

Retko koji trener bi priznao novinaru da ovaj ima to elementarno znanje kosarke, pogotovu ovi starog kova tipa Zeljko ili Kari.

 

Promenila su se vremena, sve je dostupno, sve može da se čuje i vidi. Pa tako i prosečan novinar može da se edukuje i da odgleda nekoliko seminara i još ako je bivši igrač na ma kom nivou takmičenja, može da pohvata neke osnovne pojmove, da ih razume i da ima neko, kao sto kazes, elementarno znanje o kosarci, da može da diskutuje, a ne da bude trener. Pogotovu sto se trenerski posao ne uči u školi, to je zanat, to se "krade". 

Edited by Thor
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 1/27/2024 at 2:45 PM, Barkley#34 said:

Kad ga već pomenu, da bacim preporuku za njegove tekstove na velikim pričama, ko je u mogućnosti da ih čita.

 

Nepretenciozni a opet informativni (enciklopedijska memorija, jbt), lični, pitki i zanimljivi.


hvala puno. ovo je veliki izvor uživanja u poslednje vreme, uredništvo mi daje dosta slobodnog da sam smišljam šta i kako, dosta su i njihove ideje, ali generalno odlično se razumemo i jako sam zadovoljan saradnjom. dugo nisam pisao, baš dugo, iz čisto nekih razloga tipa da mislim da je price/value odnos kolumnističke scene u Srbiji jadan pa sam se hiatusovao do daljnjega. međutim ljudi se jave u maju, predlože stvarno veoma korektnu cifru, još par nekih starih saboraca je na rosteru i onda smo počeli i evo nas, radimo.

par stvari je otišlo i u print, a pogotovo sam ponosan na oral history atine '98 koji je završio kao naslovna u Nedeljniku.

  • Like 12
Link to comment
Share on other sites

On 1/27/2024 at 2:45 PM, Barkley#34 said:

Kad ga već pomenu, da bacim preporuku za njegove tekstove na velikim pričama, ko je u mogućnosti da ih čita.

 

Nepretenciozni a opet informativni (enciklopedijska memorija, jbt), lični, pitki i zanimljivi.

 

Meni se dopada i @Mairosuov pristup u emisiji Košarkaška pravila - nekako je opušten a profesionalan, i onda napravi lepu atmosferu sa gostima. Plus taj momenat gde imam osećaj kao da neko od nas priča sa njima, bukvalno nastupa kao ljubitelj košarke i toeto 😄 

 

Spoiler

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Nenadd said:

Cakovic je nesto najiritantnije sto se pojavilo u komentstorskom svetu poslednjih 20 godina.

Nista gore nego kad ovakve glave nabiju samopouzdanje, pa pocnu da iskacu iz opanaka.

Jeste. Meni nekad dodje da batalim gledanje utakmice zbog njega, toliko mi je iritantan. Evo ovo od veceras.

 

  • Like 1
  • Ha-ha 13
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...