Jump to content

Đokovići, svakodnevica jedne naše porodice


erwin

Recommended Posts

8 hours ago, Eddard said:


Zašto je tebi bitno koliko je slemova osvojio NĐ i da li je najbolji sportista ikada? Tebi lično, tvojoj porodici i okolini. Zašto?

 

Evo, ja navijam za KKP i radujem se kao malo dete kad ostvare dobre rezultate, biću presrećan ako npr. u ovo vreme budu prvaci Evrope. Zašto? Jbg, limbički sistem, emocionalna povezanost, zadovoljstvo i sreća, endorfini, kurac palac. Ali, realno, to nema nikakav uticaj na moj život i u realnosti, osim par sati/dana povećanog nivoa endorfina, ne znači apsolutno ništa.
 

Ali, nije mi problem da kažem da je KKP, pogotovo,ovaj sadašnji, jedan perverzni nakaradni frankenštajn projekat jednog diktatora jedne siromašne i uboge zemlje koji ne bi trebalo da postoji u ovakvom obliku (Team @goldberg). 

 

To neće umanjiti činjenicu da je KKP (u toj hipotetičkoj situaciji) najbolji košarkaški tim Evrope. Već će samo dati realnu celokupnu sliku tog fenomena KKP Đoković, ne izolujući samo jednju njegovu sportsku stranu od one opšte društvene, koja je suštinski daleko važnija. 

 

Hvala na podrsci. :classic_sleep::classic_biggrin:

 

Sad, ako pisemo ozbiljno, mislim da je u ovom postu izrecena neka vrsta poente - Djokovic je i meni omiljen teniser, pratim ga vec deceniju i po (kako vreme brzo prolazi..) i sto se tice sportskih dostignuca kapa dole. Sto se tice nekih drugih stvari, potpuno razumem zasto nekoga nerviraju neki njegovi stavovi iako se slazem sa onim sto je @Darko napisao, da javne licnosti iz sveta zabave ne bi trebalo da budu uzori masama u stvarima u kojima nisu eksperti i da je to samo po sebi jedna tragedija.

 

Meni kod Djokovica smetaju neke druge stvari, a to su nemesanje u politiku (jer mu porodica suruje sa rezimom) i podrzavanje populizma u sportu. Na primer, ova izjava:

 

Quote

"Osećam se lepo, uživam, tu sam došao sa sinom, sa ženom, Partizan pobeđuje i drago mi je zbog toga. Partizan podržavam i navijam za njega kad igra protiv bilo koga osim protiv Zvezde. Ja sam zvezdaš, ali naravno navijam za srpski klub. Moj sin podržava Partizan, voli Partizan, tako da sad idemo i na Partizanove utakmice i evo drago mi je što vode. Nadam se da će pobedom nad Monakom da obede plasman u Top 8“

 

Ovo je samo dodvoravanje vecini, dakle ako vecina ljudi podrzava neki klub, onda nam je najlakse da pricamo kako se to podrazumeva, "ko uopste pomislja da navija za neki drugi klub, ma hajte molim vas". Populizam at it's best/worst.

 

Isto je i sa pitanjem Kosova - nije nacionalizam uzrok Djokovicevog kosovarenja, nego najverovatnije populizam. Razmisljanje ide otprilike ovako "vecina Srba ili misli da je Kosovo srce Srbije ili nema nista protiv te ideje, dakle sigurno ce me voleti kad napisem da je Kosovo Srbija". Mislim, ne mora to uopste da bude svestan cin, moze to i nesvesno da bude razlog zasto Djokovic govori to sto govori. Sa druge strane, njegovi stavovi o pandemiji su bas njegovi, mislim da sa tim populizam nema nikakve veze.

 

E sad, zasto je populizam opasan - pa zato sto napaja i podrzava jednoumlje. To je jedan opasan zacaran krug u kojem svako pise i govori ono sto misli da podrzava vecina, a onda vecina misli i govori to isto jer stalno to slusa.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

@goldberg, ne mora nužno da znači da je populizam u pitanju. I ja sam navijam za srpske klubove u Evropi na primer, iako kao i @Eddard, ne podnosim kakve su režimske kreature i Zvezda i Partizan (odrastao sam kao navijač Zvezde, mada ne bih danas sebe baš nazvao navijača iste). U svakom slučaju, Novak ima pravo da lupa, a mi imamo pravo da mu kažemo da lupa. A što se tiče tenisa - tu možemo da mu pljunemo pod prozor, zato sam i prozvao Kocu i Meka jer mi se učinilo (sa pravom ili ne) da omaložavaju njegov uspeh na teniskom terenu. To je to.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ali isto tako kad i ako srbstvo bude nemilosrdno unisteno, kako takvo zlo i zasluzuje da prođe, oni koji zlo uniste takode imaju i obavezu da sve one koji su se pozivali na njega i od toga stekli neku korist prislone uza zid, pokradeno konfiskuju, i ponesto ako treba i sruše, sto je ruglo i čir i nije mu tu mesto. Ako to ne urade, džabe će krečiti. Zato sto takve "znas li ti ko sam ja" i treba uza zid sa posebnim uzivanjem, to se zove pravda.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Crtica ...

Pitali novinari jednog od najpoznatijih svedskih fudbalera na nekoj konferenciji za stampu o utiscima nakon posete Kataru, ono kad je bilo Svetsko prvenstvo u fudbalu – on sve naj, naj. Posle neki novinar (u Svedskoj) pitao jednu od najpoznatijih svedskih fudbalerki da li se slaze sa tim.

- Ne, ali ne ulažem energiju u to jer mislim da je to tako neinteligentan odgovor. Mislim da kad neko ko se nalazi u poziciji iz koje moze da utice na drustvene promene tako odgovori na jedno drustveno pitanje, to toliko govori o osobi o kojoj je rec.

 

Nota bene (!) => o osobi, ne o fudbaleru.

 

Ne bih da povaljam ono sto sam vec rekla, samo (se) pitam – zar je toliko tesko drzati istovremeno dve razlicite stvari u glavi?

Edited by Cyber
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
1 hour ago, Smrtokapa said:

Ništa spec, rendom moleban za Novaka.

 

Na srpskom je, nije na crkvenoslovenskom, pa prevod u bukvalnom smislu nije potreban, a mrzi me da transkribujem. 🙃

 

Niije ih Djokovic okupljao ni trazio da mu prave moleban, ali jeste doprinio ludilu nekih svojih "navijaca" izjavama kao sto je "Da nisam iz Srbije dizali bi me u nebesa..." 

https://www.b92.net/sport/usopen2023/vesti.php?nav_id=2397467

 

I to sve dok mu u lozi sjedi Matthew McConaughey a ne Rados Bajic...

Edited by ters
  • Like 1
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Smrtokapa said:

Ništa spec, rendom moleban za Novaka.

 

Na srpskom je, nije na crkvenoslovenskom, pa prevod u bukvalnom smislu nije potreban, a mrzi me da transkribujem. 🙃


Ma nisam mislio bukvalnomprevod, nego ne može da se vidi post ako se ne uloguješ na IG, a ja to sokoćalo nemam i ne želim da imam, pa reko’ ako imaš neki drugi izvor.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, ters said:

 

Niije ih Djokovic okupljao ni trazio da mu prave moleban, ali jeste doprinio ludilu nekih svojih "navijaca" izjavama kao sto je "Da nisam iz Srbije dizali bi me u nebesa..." 

https://www.b92.net/sport/usopen2023/vesti.php?nav_id=2397467

 

I to sve dok mu u lozi sjedi Matthew McConaughey a ne Rados Bajic...

Opservacije su ti na mestu :thumbsup:

Dodajem: je li se zapitao da možda njegov "tretman" nema veze sa poreklom već činjenicom da ga je vaspitao nadobudni džiber? Da proba malo sa manirima dostojnim jednog sportiste i šampiona,a ne šabanisanjem?

Ova izjava je vrlo loša. I nadasve pogrešna

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Drug Crni said:

Opservacije su ti na mestu :thumbsup:

Dodajem: je li se zapitao da možda njegov "tretman" nema veze sa poreklom već činjenicom da ga je vaspitao nadobudni džiber? Da proba malo sa manirima dostojnim jednog sportiste i šampiona,a ne šabanisanjem?

Ova izjava je vrlo loša. I nadasve pogrešna

I totalno odgovara nasem podneblju gde svi oni vide kako se Srbija ugnjetava i kako svi su protiv Srbije.

 

Tj svaljuje krivicu na druge umesto da pogleda na sebe i svoju okolinu sto rade.

 

Tipicno drugi su krivi a ne ja i moje ponasanje.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Odnos prema Big 3 je prilicno lako objasniti, a vrlo mali deo toga polazi iz toga iz koje zemlje dolaze.

 

Mogli bi o tome da pisemo nasiroko, ali mislim da je dovoljno sto mozemo videti odnos i prema Mareju, koji je vestacki guran u nekakav Big 4, zato sto je prvi Britanac posle Freda Perija koji je osvojio Vimbldon, mada se ta medijska histerija u vezi njega sirila i mnogo pre nego sto je uradio ista znacajno u karijeri. Slican hajp vidimo i u vezi americkih tenisera i teniserki, odnos prema Sereni Vilijams recimo.

 

Da se vratimo na objasnjenje - Big 3 je svog najvoljenijeg igraca imao u Federeru. Prvi se pojavio, pobedio Samprasa na Vimbldonu, igrao lepo za oko i prijemcivo casual publici. On je bio pravi prototip za nekoga ko ce odraditi popularizaciju tenisa posle povlacenja Samprasa, Agasija itd. Onda je poceo da dominira i pobrao je jos simpatija, poceli su da navijaju za njega jos vise.

 

Prema Nadalu kada se pojavio i poceo da ga pobedjuje, odnos je bio neuporedivo gori ne realno, nego od onoga sto navijaci Djokovica percipiraju i iskrivljuju vezano za Djokovica. On je vulgarno vredjan, teran da se vrati da radi u luku ili kopa kanale, sprdali su se na racun njegovog engleskog, na tom cuvenom menstennisforumu, "leglu Djokovicevih hejtera" sto bi rekli nolefamovi, postojali su nalozi koji su "dokazivali" da je Rafa "mentally challenged" na osnovu njegovih tikova i ponasanja, sto je meni iako sam od pocetka veliki Federerov fan uvek bilo bljutavo da citam, cak i neke "light" stvari koje su bile satro sprdnja.

 

Djokovic nikada to nije proziveo niti su ga fanovi percipirali tako.

 

Kada je i on poceo da pobedjuje ovu dvojicu, meta je bila na njemu iz prostog razloga sto ljudi ne vole pojavljivanje rivala koji ugrozava onoga kome je vec dana kruna i zezlo u ruke. To je tako u svakom sportu, bilo i bice. Djokovic kao Djokovic nema veze s tim.

 

Ono sa cim Djokovic ima veze, i zbog cega nije imao vise fanova, je njegovo negativno ponasanje na mecevima, prema svom boksu, publici, a onda slanje srca, price o zivotnoj filozofiji, holistickom nacinu zivota, veganizmu i slicno. On se jednostavno od ljudi koji povrsno posmatraju tenis percipira kao dvolicna osoba, fejk, tryharder, a ljudi to ne vole. Necu da kazem da je Djokovic dvolican per se, ali u njegovom ponasanju ima mnogo kontradiktornih stvari koje ljudi lako vide i lako pamte. A to je jedna od najnegativnijih osobina i od te etikete ces se jako tesko oprati.

 

Kada se spoji prvi deo sa drugim delom dobija se slika koju imamo, a Srbija apsolutno nikakve veze nema s tim.

 

Plus, treba dodati, da ogromna vecina fanova, analiticara, zaljubljenika u sport, vec nekoliko godina gleda Djokovica na nacin na koji se Federer gledao od neke 2015. na ovamo - uzivajmo dok je tu, biologija je neumitna, jos samo par godina. I smatra ga za teniskog GOATa.

 

Ovo sto je izjavio posle US Opena je potpuno kretenski i tako srpski, pogotovo imajuci u vidu koliko puta smo culi i od njegovih protivnika, i od direktora turnira i drugih govornika prilikom dodele trofeja da je GOAT. Nadal, iako je prosle sezone osvajanjem Rolan Garosa postao covek sa najvise slemova u tom trenutku, nije nazvan GOATom.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Znate, mislim da postoji deo istine u tome što je Novak rekao. Ne zato što se "Srbija mrzi", kao što misle šizofreni pobornici mita o nebeskoj Srbiji. Po meni, razlog je dosta jednostavniji. Za prosečnog "Zapadnjaka", lakše je da se asocira sa Švajcarcem ili Špancem nego sa nekim random Balkancem. I naravno, i u zapadu ima onih koji mrze sve što nije poznato ili imaju predrasude prema svim pripadnicima jednog naroda/rase, ali to je manjina po meni. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Darko said:

Znate, mislim da postoji deo istine u tome što je Novak rekao. Ne zato što se "Srbija mrzi", kao što misle šizofreni pobornici mita o nebeskoj Srbiji. Po meni, razlog je dosta jednostavniji. Za prosečnog "Zapadnjaka", lakše je da se asocira sa Švajcarcem ili Špancem nego sa nekim random Balkancem. I naravno, i u zapadu ima onih koji mrze sve što nije poznato ili imaju predrasude prema svim pripadnicima jednog naroda/rase, ali to je manjina po meni. 

 

Ali to nije tacno uopste. Nema te vrste asocijacije, nema cak ni sad nekog hejta prema evo Sabalenki i Medvedevu (prema Medvedevu ima iz drugih razloga), na USO su bili prihvaceni, navijali ljudi za njih, igrali finale bez trzavica.

 

Da je to sto se za Djokovica ovde prodaje kao tacno, iz tih razloga, pa Rusi i Belorusi bi bili sad primljeni kao Ivan Drago u Rokiju u najboljem slucaju.

 

To bas nema veze s vezom.

 

Djokovic nije omiljen iskljucivo zbog toga kakav je. Sto je dao povoda da ga percipiraju kao laznjaka, dvolicnog, antivaksera, agresivca.

 

U korenu zaobilazenja ovoga je potreba da se te stvari koje su ocigledne negiraju i onda traze drugi razlozi za to.

 

A gde ces boljeg od klasicnog Amer mrzi Srbina jer je bolji od njega.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, McLeod said:

 

Ali to nije tacno uopste. Nema te vrste asocijacije, nema cak ni sad nekog hejta prema evo Sabalenki i Medvedevu (prema Medvedevu ima iz drugih razloga), na USO su bili prihvaceni, navijali ljudi za njih, igrali finale bez trzavica.

 

Da je to sto se za Djokovica ovde prodaje kao tacno, iz tih razloga, pa Rusi i Belorusi bi bili sad primljeni kao Ivan Drago u Rokiju u najboljem slucaju.

 

To bas nema veze s vezom.

 

Djokovic nije omiljen iskljucivo zbog toga kakav je. Sto je dao povoda da ga percipiraju kao laznjaka, dvolicnog, antivaksera, agresivca.

 

U korenu zaobilazenja ovoga je potreba da se te stvari koje su ocigledne negiraju i onda traze drugi razlozi za to.

 

A gde ces boljeg od klasicnog Amer mrzi Srbina jer je bolji od njega.

Ajde brate, ne hiperboliši. Kao prvo, ne živiš na zapadu, kao drugo, otkud si ti tako siguran da to "nije tačno uopšte". Što je babi milo, to joj se i snilo. 

 

Ako si pažljivo pročitao, nisam rekao da je to što je Novak rekao mora da bude celokupna istina, nego da ima dela istine u tome. Dobro si se dotakao mnoštvo razloga zašto Novak nije popularan. Da ponovim:

1) Došao je posle Feda i Nadala

2) Nekima smeta njegovo ponašanje na terenu

3) Furanje alternativne medicine i gluten sensitivity (za šta ga i ne krivim, ipak je počeo da beleži rezultate kada je izbacio gluten iz hrane, ali correlation does not necessarily equal causation)

4) Protivio se kovid vakcinaciji

 

Zar broj 5 ne može da bude i to što Novak nije sa zapada?

 

Što se tiče Medvedeva i Sabalenke, pa nisu tako uspešni kao Novak. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ne zivim na zapadu, ali imam cvrsce veze s istim nego 99% ljudi ovde, ali ne znam zasto bi to bilo bitno u ovoj prici. To nije moj utisak, ja to znam, a i da ne znam, zaista je dovoljno da neko bude - dvolican, agresivan, fejk, pa da bude nevoljen.

 

Ne moze, zato sto prosecni fan koji se napije pa ga proziva nema pojma gde je Srbija. Verovatno ne zna ni Arkanzas u svojoj drzavi da pokaze na karti.

 

To su neke stvari koje su bas passe u modernom svetu na zapadu, bave se istim samo butthurt likovi u zemljama treceg sveta.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, McLeod said:

ja to znam

Ne znaš, ali te ne sprečava da tvrdoglavo tvrdiš da znaš. To što tebi smeta Nole zbog tih razloga, ne znači da i drugima smeta od istih.

 

Uostalom, mislim da ti je ovaj deo promakao:

 

Quote

Ne zato što se "Srbija mrzi", kao što misle šizofreni pobornici mita o nebeskoj Srbiji.

 

, a ti si se uhvatio "klasični Amer mrzi Srbina" argumenta ko pijan plota, što nema veze sa onim što sam rekao.

Edited by Darko
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...