Jump to content

Rio Tinto - ekologija i/ili revolucija


Diogen

Recommended Posts

9 hours ago, Milenko Puzigaca said:

Plus, napisao je (mislim) Bohumilo nekoliko strana ranije. Imaće građani Srbije korist tako sto će litijum jonske baterije biti sve jeftinije. Ne samo zbog tog rudnika, nego zbog svih koji će tek biti otvoreni,  pa i zbog tog.

 

Ali će zato trošiti 5X više za vodu, biće skuplji paradaiz, krompir, hleb, mleko, med.  Da ne pričamo o medicinskim uslugama, veći broj pacijenata na manje lekara i sestara, znači skuplja usluga, nekvalitetnija, za mnoge i uzaludna, neće moći da se izleče. 

Finansijski, građani Srbije su možda imali neku korist od rudnika u Boru samo kada je bakar bio skup, a tada su i sami plaćali skuplje proizvode koji sadrže bakar, električne aparate, provodnike, delove instalacija, kad je padala cena bakra svi smo dotirali rudnik i topionicu i valjaonicu ali smo zato imali jeftinije žice i kablove.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Amigo said:

 

Pa ti tvrdis da bi trebalo da se iseli 19000 ljudi, ja ne verujem u te odoka procene.

 

Ekonomija Srbije bi trebala da ima koristi od tog rudnika, koji bi pokrenuo mnogo toga van rudnika. 

 

 

Te price o kruskama od kojih zive ljudi je malo pateticno, cak i tuzno, da ljudi nemaju od cega da zive, nego prodaju luk i krompir na pijaci.

Pa vreme je da ekonomija u Srbiji bude malo vise od pijace.

Zasto? Evo vam slike koju sam licno snimila u Lozani, subota, centar gradskog jezgra, mali farmeri iz okoline izlazu svoje proizvode, ljudi kupuju pa sednu u bastu kafica da se suncaju i procitalju novine, u pozadini studentski trio svira Vivaldija i zaradjuje dzeparac.I sve to u podnozju katadrale stare 800 godina. Jedan kamen nije pomeren u tom starom delu grada a nije da nisu umeli i imali, napravili su najmoderniji metro tako sto su kilometrima busili granit i danas su najmanji grad na svetu sa metroom. Taj subotnji pijac je tradicija cuvana vekovima i svima dobro. 

Niko nema nista protiv da se ekonomija unapredjuje, da se primenjuju savremene tehnologije jer nismo blesavi, bez masine za pranje vesa bih uvela k o muskatla i to prilicno zarozana i musava muskatla. Ali: rudarenje pripada prvoj a ne petoj tehnoloskoj revoluciji tako da ne vidim u cemu je to ukljucivanje u savremene tokove  osim da se po uzasnu cenu pretvorimo u koloniju tih tehnoloski superiornijih drustava. Je l to zbog odsustva Vivaldija na nasim pijacama? 

 

aXIU0Kk.jpg

Edited by Pletilja
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Pletilja said:

 

O ovome je govorio i jedan covek na N1 ovih dana. Ne secam mi se ni imena ni funkcije, ali je bilo smisleno. Nije pominjao Zakon o geologiji, ali ocigledno se radi o istom maniru koji se primenjuje i drugde, mada nije uvek pretocen i zakon. U osnovi se radi o tome da se veliki projekti dele u pojedinacne faze, navodno da se pojednostavi proces i podstaknu investicije, a ustvari da se izbegnu zakonske obaveze, dok za njihovo sprovodjenje ne bude kasno.

Covek je dao primer zrenjaninskog Linglonga gde su gradjevinske dozvole davane po fazama. Npr izdata im je dozvola za manje administrativne objekte, koji nece uticati na zivotnu sredinu, pa ni studija uticaja nije potrebna. Onda za jos par takvih objekata, prilazne puteve, pratece objekte… I tako u toku par godina. Oni se polako sire, ulazu, i sve to bez ikakve studije, sve dok se ne dodje do same fabrike, onog njenog dela koji ce zagadjivati. U toj fazi ce baciti na stol nekakvu studiju, ali jasno je da ce oni koji ce je ocenjivati biti pod snaznim pritiskom da je odobre, jer ce inace snositi odgovornost za eventualnu odstetu investitoru. Tu nece biti objektivnosti, nema sanse.

U ovom slucaju se od pocetka znalo da krajnji cilj nije bila portirnica i administrativna zgrada, vec fabrika. Ipak se nikakva studija uticaja nije trazila sve do poslednje faze, kada je tesko dati objektivnu procenu. Isto to imamo i kod Rio Tinta. Data su istrazivacka prava, prakticno bez ikakvih uslovljavanja i uz neku sitnu naknadu. Kao da se od pocetka nije znalo da istrazivanje nije cilj sam po sebi, vec da je to eksploatacija. Vec u toj fazi se mogla traziti preliminarna studija, iako svi podaci za njenu konacnu verziju nisu bili poznati. Ali na osnovu tog Zakona o geoloskim istrazivanjima, nije trazena. 

I sad su svi pred svrsenim cinom. Rio Tinto, koji je ocigledno racunao i racuna na dozvolu za eksploataciju, bez obzira na rezultate studije. Oni mucenici koji ce ocenjivati studiju i dati zeleno svetlo za nastavak investicije. Trenutna vlast koja zadovoljno trlja ruke jer ima toliko elemenata da odgovornost prebaci na bivsu vlast, i samo pobere kajmak. I na kraju gradjani Srbije kojima ce na nekakvom satro referendumu biti uvaljen ovaj vruc krompir, da se oko njega podzapaju i povade si oci, ovako kako mi na forumu vec radimo.

Mnogo je toga javnosti nepoznato u vezi projekta Jadar, ali neke stvari polako cure u javnost. Izmedju ostalog i da je Studija uticaja na zivotnu sredinu vec gotova, ali sam narucilac, Rio Tinto, bira da ”zastane” s projektom i za sada je ne daje na uvid javnosti. Naravno, zato sto njen sadrzaj vise nego jasno pokazuje poguban uticaj buduceg rudnika na sve zivo i nezivo u siroj okolini. Zato ce sacekati tih par meseci do izbora, a posle ili nastavak projekta ili zahtev za odstetu. Ne sumnjam da i za to imaju neki dobar papir, u ovom trenutku jednako nedostupan javnosti, kao i ona studija. Tako stoje stvari.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

On 1/11/2022 at 7:48 AM, Kronostime said:

Da su zitelji Bora i Zajecara imali ovo znanje danas oko okoline - prebili bi noge Djordju Vajfertu i poslali ga nazad da se bavi pivom.

:s_d:

 

Žitelji Zaječara nemaju i nisu nikada imali bilo kakav ekološki problem zbog rudnika u Boru. Imaju samo Borane koji im dolaze u šoping i u kafane :classic_biggrin: A zimi mogu da dođu u Bor da se nadišu punim plućima, jer kao i svaki naš grad koji je u kotlini, i za Zaječar važi da kad krene da se loži, ne može više normalno da se živi.

 

Što se tiče Bora, kao grad ne bi ni postojao da nije rudnika i ljudi poput Đorđa Vajferta.

 

19 hours ago, Klotzen said:

 jer ako uložimo tu lovu u Informatiku 

 

Ništa tu projekat Jadar ili Rio Tinto ne smetaju. Pošto "mi" u to nismo ništa uložili, lova za informatiku ostaje slobodna kao ptica i samo čeka da bude uložena.

 

17 hours ago, vilhelmina said:

 

Nije 1000 nego max 900, prema samom Rio Tintu. Takodjer, po njihovim procenama, trebalo bi raseliti oko 19000 ljudi koji trenutno zive na podrucju koje se planira za rudnik, a ciji opstanak na tom prostoru bi na ovaj ili onaj nacin bio ugrozen. To nisu pusta sela u kojima su ostali samo stari, naprotiv. Macva nije pasivan kraj kao neki drugi delovi Srbije i ex yu. 

Znaci, iselis grdne ljude koji su se tu bavili ne bas ekstenzivnom poljoprivredom, sravnis sa zemljom kuce, okucnice, stale, hladnjace, skole, prodavnice… Unistis plodnu zemlju zbog rudnika, i onda dovedes neke pionire da sve to ponovo osvajaju kao nekada Divlji zapad. Odakle ce oni doci i kakvi bi to ljudi trebalo da budu? I sta s onih 19000?

Stvarno, jesi li ti ozbiljan 😀?

 

Što se tiče ljudi koji bi tu radili, pisao sam ranije o tome:

 

Quote

Direktno u rudniku, u podzemnoj eksploataciji bi radilo 250-300 ljudi. To bi u početku verovatno moralo da se obezbedi sa strane. Ne verujem ni da bi to bio neki veći problem, ima u okruženju, mislim na Srbiju i Bosnu, mnogo rudarskih krajeva i mnogo ljudi koji su imali veze sa, ili radili u rudarstvu i koji bi za dobre uslove i plate sigurno došli da rade. Lokalno stanovništvo bi se postepeno odlučivalo na tako nešto, kada bi videli da rad u rudnicima ne mora da bude toliki bauk. Sva ostala radna mesta bi bila na površini terena i tu ne vidim da bi bio problem za ljude iz okoline da rade na tim poslovima. Bilo bi tu i elektro-mašinskog održavanja i administrativnih poslova, vozača kamiona, a i u samoj proizvodnji ništa što ne bi moglo da se nauči za nekoliko meseci obuke i prakse.

 

Što se tiče ove brojke od 19000 ljudi, priča da će projekat dovesti do raseljavanja tolikog broja ljudi je verovatna koliko i priča da će zbog rudnika litijuma sve u krugu od 300 km biti sprženo. Niko nema kristalnu kuglu i svako može da tvrdi da će se desiti ovako ili onako, ja samo kažem da ne vidim to kao moguć scenario, već upravo suprotno, da bi se u okolinu doselio veći broj ljudi i da bi čitav kraj "živnuo" zbog rudnika. Pisano je i ranije o tome, rađene su studije, koliko jedno radno mesto u rudniku povlači još radnih mesta u delatnostima koje se pokreću u okolini zbog rudnika.

 

 

3 hours ago, vilhelmina said:

O ovome je govorio i jedan covek na N1 ovih dana. Ne secam mi se ni imena ni funkcije, ali je bilo smisleno. Nije pominjao Zakon o geologiji, ali ocigledno se radi o istom maniru koji se primenjuje i drugde, mada nije uvek pretocen i zakon. U osnovi se radi o tome da se veliki projekti dele u pojedinacne faze, navodno da se pojednostavi proces i podstaknu investicije, a ustvari da se izbegnu zakonske obaveze, dok za njihovo sprovodjenje ne bude kasno.

Covek je dao primer zrenjaninskog Linglonga gde su gradjevinske dozvole davane po fazama. Npr izdata im je dozvola za manje administrativne objekte, koji nece uticati na zivotnu sredinu, pa ni studija uticaja nije potrebna. Onda za jos par takvih objekata, prilazne puteve, pratece objekte… I tako u toku par godina. Oni se polako sire, ulazu, i sve to bez ikakve studije, sve dok se ne dodje do same fabrike, onog njenog dela koji ce zagadjivati. U toj fazi ce baciti na stol nekakvu studiju, ali jasno je da ce oni koji ce je ocenjivati biti pod snaznim pritiskom da je odobre, jer ce inace snositi odgovornost za eventualnu odstetu investitoru. Tu nece biti objektivnosti, nema sanse.

U ovom slucaju se od pocetka znalo da krajnji cilj nije bila portirnica i administrativna zgrada, vec fabrika. Ipak se nikakva studija uticaja nije trazila sve do poslednje faze, kada je tesko dati objektivnu procenu. Isto to imamo i kod Rio Tinta. Data su istrazivacka prava, prakticno bez ikakvih uslovljavanja i uz neku sitnu naknadu. Kao da se od pocetka nije znalo da istrazivanje nije cilj sam po sebi, vec da je to eksploatacija. Vec u toj fazi se mogla traziti preliminarna studija, iako svi podaci za njenu konacnu verziju nisu bili poznati. Ali na osnovu tog Zakona o geoloskim istrazivanjima, nije trazena. 

I sad su svi pred svrsenim cinom. Rio Tinto, koji je ocigledno racunao i racuna na dozvolu za eksploataciju, bez obzira na rezultate studije. Oni mucenici koji ce ocenjivati studiju i dati zeleno svetlo za nastavak investicije. Trenutna vlast koja zadovoljno trlja ruke jer ima toliko elemenata da odgovornost prebaci na bivsu vlast, i samo pobere kajmak. I na kraju gradjani Srbije kojima ce na nekakvom satro referendumu biti uvaljen ovaj vruc krompir, da se oko njega podzapaju i povade si oci, ovako kako mi na forumu vec radimo.

 

Što se tiče preliminarne studije uticaja, ako ne veruješ u ovu, da je nazovem "glavnu" studiju, šta bi promenila preliminarna? Pod pretpostavkom da čitav proces bude urađen kako treba, dovoljna je i ova studija koja je sada propisana. Ako ne veruješ u taj proces, džaba je i pet studija.

 

Pročitao sam i ovaj tekst iz Danasa, čovek većim delom piše o svom nezadovoljstvu što su geološka istraživanja stavljena "pod kapu" zakona o rudarstvu. I to je OK, ima čovek svoje argumente ali to nema veze sa ovom temom. Ono što ima, sažeto je u sledećem:

 

Quote

1. U svetu nije razvijena i nigde uspešno primenjena tehnologija izdvajanja litijuma, kao i borata iz rudnog ležišta jadarita. Opiti na pilot postrojenju vršeni u Australiji u sedištu kompanije, teško mogu biti garancija očuvanja životne sredine u zoni iskopa rude kao i jalovišta formiranog za planirani volumen ekstrakcije stenske mase. 2. Zona rudnika je u slivu Drine, direktno naslonjena i u hidrauličkoj vezi sa podzemnim vodama Mačve, koje predstavljaju „izvorište regionalnog značaja“, što je prepoznao i postojeći, kao i nacrt budućeg republičkog Prostornog Plana. I više od toga, podzemne vode Mačve su naše prirodno blago za buduće snabdevanje vodom ne samo ovog regiona, već i Posavine i Beograda. A da je područje Mačve posebno osetljivo, dovoljno je da se pogleda Karta ugroženosti podzemnih voda Srbije koju su za potrebe Ministarstva zaštite životne sredine i prostornog planiranja, kao i republičke Direkcije za vode izradili upravo geolozi još 2010. godine. Cela Mačva sa Jadrom označena je kao zona veoma visokog stepena ranjivosti na zagađenje zbog velike poroznosti kako površinskog, tako i dubljeg visoko produktivnog vodonosnog sloja. Zagađena voda, sprana sa površine rudnog tela i jalovišta svakako bi lako prodirala u podzemlje. Dakle, ne prejudicira se odbijanje studije koju koordinira zainteresovana kompanija, ali je nju praktično nemoguće napraviti zadovoljavajućom u sadašnjim uslovima. Naravno osim ako u revizionu komisiju ne budu birani, i o studiji odlučivali ljudi „koji bi trebalo nešto drugo da rade“.

 

Ovo pod 1 je već deset puta objašnjavano: a gde da se primeni tehnologija kada je u pitanju novi mineral koji je ovde prvi put otkriven? I na koji drugi način možeš da razvijaš tehnologiju i optimizuješ sve parametre, pa i ekološke, osim na način koji se to ovde radi, odnosno kako je bilo planirano da se radi - teorija, laboratorija, pilot postrojenje, pilot postrojenje na prostoru budućeg postrojenja, probni rad postrojenja. Živo me zanima da čujem alternative.

 

Ovo pod 2 i mene zanima i ja to vidim kao jedinu ozbiljnu opasnost po životnu sredinu zbog koje ima smisla razmišljati o odustajanju od projekta. Nisam našao ništa konkretnije na tu temu, ali bi otprilike glavna opasnost mogla da bude to što na tom prostoru postoje dva, da ih tako nazovemo, vodonosna pojasa na različitim dubinama. Imamo čistu, pijaću vodu u jednom plićem pojasu (ali su te količine pijaće vode veoma velike i značajne) i vodu koja u sebi nosi litijum, arsen, borne minerale i slično u pojasu koji je na većoj dubini. Ova dva pojasa su međusobno odvojena vodonepropusnim slojevima stena i postoji opasnost da se zbog rudarskih radova ove vode pomešaju i time zagadi pijaća voda. Ovo je onako pojednostavljeno. Ne znam koliko je tačno, ali ukoliko jeste to je nešto na šta bih obratio najveću pažnju.

 

3 hours ago, vilhelmina said:

Mnogo je toga javnosti nepoznato u vezi projekta Jadar, ali neke stvari polako cure u javnost. Izmedju ostalog i da je Studija uticaja na zivotnu sredinu vec gotova, ali sam narucilac, Rio Tinto, bira da ”zastane” s projektom i za sada je ne daje na uvid javnosti. Naravno, zato sto njen sadrzaj vise nego jasno pokazuje poguban uticaj buduceg rudnika na sve zivo i nezivo u siroj okolini. Zato ce sacekati tih par meseci do izbora, a posle ili nastavak projekta ili zahtev za odstetu. Ne sumnjam da i za to imaju neki dobar papir, u ovom trenutku jednako nedostupan javnosti, kao i ona studija. Tako stoje stvari.

 

Ne znam odakle ovakve stvari cure, dosadašnja procurivanja pokazala su se u velikoj većini slučajeva kao dezinformacija. Jedino je tačno da je RT zastao sa projektom i da se to dešava zbog vlasti, odnosno rezultata ispitivanja javnog mnenja koja su glavni putokaz ove vlasti, naročito pred izbore.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@Arsenije Pesic

Tesko mi je da te quotujem jer tvoje pisanje ne referise uvek direktno na ono o cemu sam ja pisala, pa cu ovako, da bismo izbegli dalja mimoilazenja.

 

Prvo o studiji uticaja na zivotnu sredinu. Iz tvog pisanja bi neko mogao da zakljuci da ona postoji i da je dostupna javnosti, samo smo mi neki nezadovoljni njom. To naravno nije slucaj. Jedino sto postoji je ono sto je utvrdila Vlada, dakle uslovi za izradu te studije, obuhvat i slicno. Sad imamo situaciju da studije jos uvek nema, ne zna se zasto i kada ce se pojaviti, niti koliko dugo ce biti na javnom uvidu, na koje sve nacine ce biti dostupna i koliko dugo pre nego sto se donese odluka. Istovremeno Rio Tinto vrsi pripreme za izgradnju koje svakako ne bi radio kad ne bi bio siguran da je taj deo vec sredjen. Zar to sto studije nema na vidiku iako su uslovi odavno izdati tebi ne budi sumnju? Zasto Rio Tinto bas s tim ne zuri, ali se zato polomi u trci da sto vise zemljista otkupi i uknjizi na svoje ime? I cemu uopste sluzi bilo kakvo ispitivanje javnog mnenja bez cinjenica na stolu, onih u vidu do sada potpisanih ugovora i te nesrecne studije? 

 

Oko onih 19000 ljudi ne, nece se svi raseliti. Ostace oni koji nemaju gde, jer su im kuce i imanja predaleko od rudnika da bi bili interesantni za otkup, a preblizu da bi mogli da prodaju svoje poljoprivredne proizvode bez da im neko zbog blizine rudnika ne ubija cenu. Ti ljudi ce imati manje prihode ili ce ostati bez njih. Osim toga, kad izvestan broj napusti ta sela, rizik je prilican da ce neka od njih ostati bez skole, javnog prevoza, da lokalna prodavnica vise nece raditi za upola manje kupaca, da otkupljivac mleka vise nece dolaziti zbog samo par preostalih proizvodjaca, da ce ih i lekar redje posecivati, da ce se do veterinara teze dolaziti…

Sve to stvara ozbiljne poremecaje u drzavi koja niti ima snage, niti pokazuje volju da amortizuje sve to. Ma ne trudi se ni da sagleda moguce posledice, jer sta je to kad zivis u ekonomskom tigru?

Kazes, prilagodice se. Kad i kako ce se prekvalifikovati? Od cega ce za to vreme ziveti? Sta ce biti s onima koji su za takvu promenu previse stari, neinteresantni mogucim poslodavcima, a jos uvek daleko od penzije? To su svi u dobi 45-65 godina, puno ljudi. Ozbiljna drzava bi vec imala plan kako to izvesti. Ova ce im baciti po 20 evra par puta godisnje i nazvati to pomoc za restrukturiranje.

 

Sad o rizicima, kao sto je taj da u kontakt dodje pijaca voda s onom koja sadrzi litijum i arsen. Ti ga ne negiras, a ni ja ne tvrdim da ce se to obavezno desiti. Ja samo ne verujem da iko moze da pruzi garancije da nece. Ne znam ni kako bi te garancije trebalo da izgledaju, jer ”nece, majkemi” sigurno nije dovoljno, a ne postoji ni primer slicnog projekta u svetu, pa da se na njega pozovu.

 

I na kraju, odnos i Rio Tinta i same drzave prema tom i ostalim pitanjima - potpuni nedostatak zelje da se o tome povede javna diskusija, uz proglasavanje svih koji postavljaju bilo kakva pitanja za nekompetentne neznalice i emotivne drekavce. Nijedan argument se ne pobija kontraargumentom vec gotovo iskljucivo diskvalifikacijom sagovornika i citave javnosti. To bas ne uliva poverenje. A ja stvarno ne mislim da u Rio Tintu sede trapavci koji se u sve razumeju, samo im PR slabije ide.

 

Bilo je toga jos na sta sam zelela da ti odgovorim, mozda se kasnije setim.

 

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Izgleda da je retko ko gledao podkast koji je @Zvezdinhopostavio .

Mnogo je tri sata .

Tamo eksplicitno tvrde da je do mešanja vode iz dubokih slojeva već došlo i to na test bušotinama.

To znači da ako (kad)dođe do eksploatacije jadarita pijaća voda ode u majčinu za vjeka vjekov.

 

 

Edited by sasa965
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ako progres ne sme da čeka i ako je Evropi(Nemačka)guzica zinula za litijum onda može.

Rio Tinto neka pravi rudnik u skladu sa Evropsikim propisima a ako izvođač nešto zaobiđe i napravi trajnu štetu ista Evropa plaća .

,,A , nećete " e onda ništa . Neka je nama zaostala poljoprivreda nekako ćemo se snaći.

 

E sad znajući da je svima na vlasti zinulo dupe za pare , strepnja mi je veća od nade.

A voda , koga briga za to , pićemo koktele na Tajlandu.

Edited by sasa965
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Kronostime said:

Aluminijum je, u pocetku, izazivao zagadjenje okoline nacinom iskopavanja i preciscavanja, pa se doslo do reciklaze istog gde se danas 90+%  dobija iz  reciklaze istog.

Zar ne bi to moglo da se uradi i sa Litijumom?:smiley33:

 

Transferom na elektricna vozila, traznja ce verovatno visestruko nadmasiti potencijal za reciklazom... 

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, AgroLaki said:

 

Transferom na elektricna vozila, traznja ce verovatno visestruko nadmasiti potencijal za reciklazom... 

Ako dodje neka nova tehnika baterija koja je jednostavnija tehnicki, brze punjiva i po tezini laksa - ode Litijum u istoriju, kao i  NiCd.:default_coffee:

Ti[ujem na Vodonicne generatore - nusproizvod  je vodena para!

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Div said:

 

Ali će zato trošiti 5X više za vodu, biće skuplji paradaiz, krompir, hleb, mleko, med.  Da ne pričamo o medicinskim uslugama, veći broj pacijenata na manje lekara i sestara, znači skuplja usluga, nekvalitetnija, za mnoge i uzaludna, neće moći da se izleče. 

I kakve sve to ima veze sa rudnikom litijuma? Je li to ono, more "sloba" beše zlatan, zameniš 10 maraka i odmah si car. Sma-ra-nje.

 

1 hour ago, sasa965 said:

Ako progres ne sme da čeka i ako je Evropi(Nemačka)guzica zinula za litijum onda može.

Rio Tinto neka pravi rudnik u skladu sa Evropsikim propisima a ako izvođač nešto zaobiđe i napravi trajnu štetu ista Evropa plaća .

,,A , nećete " e onda ništa . Neka je nama zaostala poljoprivreda nekako ćemo se snaći.

Da, da, ješćete i korijenje. Kako sami sebi niste dosadni.

 

Mnogo se to tu raskokodakalo, kažem ja. Od tolike dobrovoljne zaparloženosti, samoizolovanosti i negiranja stvarnosti, izgleda da se na toj teritoriji sve više gubi kontakt sa stvarnim svetom. Alo, od kad to prosjaci i gologuzani koji su ogologuzili zbog gluposti koje su pravili imaju pravo da biraju i da oni nameću pravila drugima? Šta je to sa time tu?

 

I onda se ovde traži poštovanje. Na osnovu čega? Jel to nešto kao što onaj kome je nejverovatnije mesto u zatvoru (na istoj temi obrazloženje) hoće da ulazi u tuđe zemlje po svojim pravilima?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Kronostime said:

Aluminijum je, u pocetku, izazivao zagadjenje okoline nacinom iskopavanja i preciscavanja, pa se doslo do reciklaze istog gde se danas 90+%  dobija iz  reciklaze istog.

Zar ne bi to moglo da se uradi i sa Litijumom?:smiley33:

 

Citala sam da je to za sada skup i neisplativ postupak, i to zbog relativno malih kolicina za reciklazu u ovom momentu, zbog skupog procesa reciklaze i niske cene tako dobijenog, second hand litijuma. Zato se istrosene baterije iz Evrope uglavnom samo skupljaju i salju na reciklazu u Kinu i Koreju. Za sada.

Link to comment
Share on other sites

Bas bi volio da mi neko kaze obim poljoprivrede u tom kraju. Koliko ljudi zaista zivi od poljoprivrede, bez onih sto imaju bastu da se malo zabavljaju.

Sve me ovo jako podseca na histeriju oko 5G i kako pocrkase vrapci sa telefonskih zica.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

Da, da, ješćete i korijenje. Kako sami sebi niste dosadni.

Pa sad ako si pajtaš sa Vučićem i braniš budući posao ,  onda mogu da razumem.

U suprotnom si na poziciji korisnog idiota.Arsen i litijum u pijaćoj vodi , nema veze  to truje nekog drugog.

Računaš da je ta voda daleko od kruga dvojke.Slaba računica.

 

Edited by sasa965
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Pletilja said:

Ali: rudarenje pripada prvoj a ne petoj tehnoloskoj revoluciji tako da ne vidim u cemu je to ukljucivanje u savremene tokove  osim da se po uzasnu cenu pretvorimo u koloniju tih tehnoloski superiornijih drustava.

Pa prema svecu i tropar. Tu stvarno nije ni izvršena prva tehnološka revolucija, nego na silu, uz iste ovakve otpore, samo što je tada radio pendrek, pa se otpor nije mnogo širio, i nije se o njemu danima drvilo. Nego, čekaj ovo da vidimo.

 

Opcija da se i vi pridružite tom klubu tehnološki i civilizacijski progresivnih ne postoji i ne razmatra se? Zašto? Da nije kakav pop tako rekao, od onih koji još uvek tvrde kako Dositeja treba zatrti, da se ne zna da je postojao? Da nije koji popa ili kakav doktor i naučnik, ili možda kulturni rabotnik  rekao kako je jedina budućnost toga tu, i njegov maksimum, lukac i boranija na uličnim tezgama, anterija i opanci, i duduk? Ne bi bilo ništa čudno da jeste, jer niko ne potcenjuje "svoj narod" kao razni patrijote i branitelji načina prađedosvskih, to je poznato, i važi svuda. E, a ko bi udarao u rešeto da daje ritam, dok se duva u te duduke, i dok se uživa u toj idili, zna li se?

 

Singapur je bio gora rupa nego to kad je dobio nezavisnost. Kako su oni uspeli da za 30, 40 godina postanu najprviji od svih prvih svetova, a ovi o tome čak i ne razmišljaju?  Taman onoliko  im je trebalo koliko su ovi utrošili derući se o tome kao "oni nešto neće"? Singapur je čak i bio "kolonija". Ono što nije bio, to je da nisu bili luzeri koji sebe vide jedino kao nekoga ko ponavlja isto što su radili njegovi preci (a što je još onomad bilo uglavnom zaumno). 

 

I šta je to tu sa tim neprekidnim pričanjem o nekakvim "kolonijama"? Je li to još jedna frustracija "svog naroda", nešto o onome da su "poniženi" ako se ponašaju normalno, a ne bahato i agresivno? Nešto kao ono kad počnu oca da zovu "ćale", pa valjda misle da su onda odrasli, ili nešto, a u stvari su samo nekulturni i bedni. Da nije tako nešto u pitanju? Zašto bi neko bio "kolonija" ako se ponaša normalno, pa umesto da je neprekidno u konfliktu sa okruženjem, sarađuje sa njim? Ovo je strašno.

38 minutes ago, sasa965 said:

Pa sad ako si pajtaš sa Vučićem i braniš budući posao ,  onda mogu da razumem.

U suprotnom si na poziciji korisnog idiota.Arsen i litijum u pijaćoj vodi , nema veze  to truje nekog drugog.

Računaš da je ta voda daleko od kruga dvojke.Slaba računica.

 

Uopste me ne zanima nikakav Vučić, niti naklapanja sa fejsbuka. Taj je jos lepio one table ulica Ratka Mladica  ili nešto kad je jadarit otkriven i kad je Rio Tinto počeo da priprema tu operaciju. To što su pojedinci opsednuti njime, rekao sam već, njima treba egzorcista. Iskreno, ja ama baš nikoga ne znam da ima veze sa Vučićem ili SNS-om. Ovi mlađi koje znam, iz generacije svi rade u stranim firmama, i ovi sa visokom školom, i ostali, i nikoga sve to ne zanima. Ko je nekima kriv ako su na radna mesta dolazili kroz neke druge partije, pa im se sad drma (na šubari cveće) što je došla partija koja bi da ih najuri. To je njihov problem. Kako došli, tako otišli.

 

Uostalom, čak i da se obistine te gluposti sa fejsbuka, kupujte vodu kao normalni ljudi, šta vam fali, to je dobro za ekonomiju. Na primer, Koka Kola je odavno kupila izvore na Vlasini, tamo nema rudnika, i nema ničega, čista voda, pa izvolite. I nije jedina, ima ih onoliko.

Edited by Milenko Puzigaca
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

kupujte vodu kao normalni ljudi, šta vam fali, to je dobro za ekonomiju.

Neće biti.Slabo ti to računaš.

Dobro je za Koka Kolu ,za mene nije.

Nego to tvoje bla , truć  mnogo liči na ,,Mrgud efendju" ideš njegovim stopama.Milion puta ponovljena glupost treba da postane istina.

Neće moći.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Arsenije Pesic said:

 

Ništa tu projekat Jadar ili Rio Tinto ne smetaju. Pošto "mi" u to nismo ništa uložili, lova za informatiku ostaje slobodna kao ptica i samo čeka da bude uložena.

 

 

Ceniš da će RT da gradi novu prugu, puteve, gasovod, elektroinstalacije, vodovod i kanalizaciju ? Ceniš da će plaćati struju i gas po realnim cenama ili će plaćati ovu subvencionisani cenu kao i resto Srbije ? Srbija će debelo da uloži, jer se mito ne dobija na lepe oči.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, sasa965 said:

Neće biti.Slabo ti to računaš.

Dobro je za Koka Kolu ,za mene nije.

Nego to tvoje bla , truć  mnogo liči na ,,Mrgud efendju" ideš njegovim stopama.Milion puta ponovljena glupost treba da postane istina.

Neće moći.

Ne znam ko je taj, nego ovo sa vodom, pa mozda je to tako u srbskoj ekonomiji, gde bi i da stisnu i da prdnu, i stisli se, pa sto su pos...ejali, to bi pojeli,  a na mestima gde nece jesti i korijenje, nego vide mnogo dalje, zato sto ne sede u rupama iz kojih vide samo onaj krug, kao Samara, nego stoje na ramenima džinova, tamo znaju da sto se vise trosi i sto je vise kupaca bilo koje robe, narocito neke nove, koje do sad nije bilo, to je bolje za ekonomiju svih.

 

Primer, do pre maltene nekoliko godina nije ni postojalo trziste te navodno zdrave hrane, zdrave vode, wgaf, a sad je to trziste koje vredi desetine ili stotine milijardi dolara. Da je svima bio ideal da locu iz bunara koji su iskopali u svojoj avliji i krcaju jajca koja su im snele dve koke u istoj, koje su zobale kisne gliste, to trziste i dalje ne bi postojalo i ta nova vrednost ne bi postojala. 

 

Samo nisu svi zaparlozeni kao neki, i zabuljeni u svoj pupak i slavnu proslost koja nije bila, niti to hoce da budu. Čime dolazimo do ovog pitanja. Po cemu je to značajnija i vaznija želja ovih koji bi da se nista ne promeni, nego želja ovih koji hoće da se stalno menja ono što je s... 

 

To što je mozda na nekim mestima uglavnom sve s... je posebna tema, ali prvo ovo da vidimo. Koliko je kojih nije vazno, jer se podrazumeva da je uvek mnogo vise onih koji se opiru promenama nego ovih drugih. Nego zasto je vaznije to sto nekakvi nece nikakve promene bilo cega, nego sto ovi drugi hoce promene, i da se vec jednom razbuca zabokrecina.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Amigo said:

Bas bi volio da mi neko kaze obim poljoprivrede u tom kraju. Koliko ljudi zaista zivi od poljoprivrede, bez onih sto imaju bastu da se malo zabavljaju.

Sve me ovo jako podseca na histeriju oko 5G i kako pocrkase vrapci sa telefonskih zica.

 

 

Amigo nije samo do lokalaca vec i do ostatka Srbije pa sire, ti izlgeda si zaboravio koliko su ex-yu drzavice male pa mislis da je to ko tvoja Kanada. Uzmi mapu i vidi gde je vec pominjato selo.

 

E sad kod nas likovi koji potpisuju projekte su ko gosn brka:

aR7vvBB_460s.jpg

 

a gradjevina nam je takva da svako malo im sklizne brdo na put u Grdelickoj klisuri i to onda krpe. O EPS-u da ne pricam sta se sve desava.

 

I sta ti mislis da ce RT da kaze okej ima da gradimo rudnik po strogim ekoloskim kriterijumima? Jok. Nacice ce brku sa slike on ce da potpise i naravno uzme svoj kolac, njegov sef svoj, sef sefa svoj itd.

 

I ti onda dobijes ogromnu deponiju jalovine blizu reke koje se onda sliva Drinu ma milina. Dakle ako dodje do akcidenta to ce da bude pa medjunarodni problem a EU bas voli kad neko zagadi Dunav, pa rebne za to samo tako.

 

Dakle ceo projekat rudnika je sulud, niti ce bitno da poveca zaposlenost, niti ce od rente da se zaradi, niti ce neko da otvori ovde fabriku litijumskih baterija pa da kazes eto nije puko rudarenje otrovnog litijuma vec imamo i visoke tehnologije.

 

Ono sto je pak sigurno da ce sam taj kraj da bude ko meseceva povrsina i da ce barem u tom kraju ekologija biti unistena i to samo ako RT ispostuje rigorozne zahteve koje Srbija verovatno nema ni u zakonima, a i da ima tu je opet pomenuti brka da potpise da je sve okej pa ce ustvari veca okolina da bude zagadjena ako ne i bogme komsiluk.

 

E to je problem, jer dok god u Srbiji imas tipove ko brka sa slike bilo kakvi ozbiljni opasni projekti moraju biti blokirani.

 

Edited by MeanMachine
  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, sasa965 said:

Tako bi Tiov pionir ponovo da pravi novog čoveka .

E moji đaci iz Kumrovca , lako vas je prepoznati.

 

Ne, to se zove bihejvioralna terapija. Kad neko promeni lose ili pogresno ponasanje, vremenom promeni i karakter. Samo ovaj subjekt treba prvo da prihvati da nesto nije u redu sa njim, kao sto nesto ocigledno nije u redu sa onima koji su decenijama u konfliktu i sa celim svetom i sa samima sobom, sto reko drug Koca Popovic, pa stalno nesto neće, jedino nikad ne rekose sta je to sto stvarno hoće.

 

Pa cak i da jeste, to sa Kumrovcem, i to je bolje nego bunardžije koji stoje u rupi. Oni iz tog vremena su bar imali neku viziju drugacije buducnosti. Elektrifikacija, industrijalizacija, modernizacija, emancipacija, urbanizacija itd. Bunardžije nude samo alge, buđ i polomljene nokte, kao u sceni "it places the lotion in the basket, or it gets the hose again", je li tako, tako je :lol_2:

Edited by Milenko Puzigaca
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, vilhelmina said:

@Arsenije Pesic

Tesko mi je da te quotujem jer tvoje pisanje ne referise uvek direktno na ono o cemu sam ja pisala, pa cu ovako, da bismo izbegli dalja mimoilazenja.

 

Prvo o studiji uticaja na zivotnu sredinu. Iz tvog pisanja bi neko mogao da zakljuci da ona postoji i da je dostupna javnosti, samo smo mi neki nezadovoljni njom. To naravno nije slucaj.

 

Možda nekom ko ne čita pažljivo šta pišem. Naravno da nikada nisam ni napisao ni nagovestio da studija uticaja postoji i da je dostupna javnosti, zašto bih to uradio?

 

5 hours ago, vilhelmina said:

Jedino sto postoji je ono sto je utvrdila Vlada, dakle uslovi za izradu te studije, obuhvat i slicno. Sad imamo situaciju da studije jos uvek nema, ne zna se zasto i kada ce se pojaviti, niti koliko dugo ce biti na javnom uvidu, na koje sve nacine ce biti dostupna i koliko dugo pre nego sto se donese odluka. Istovremeno Rio Tinto vrsi pripreme za izgradnju koje svakako ne bi radio kad ne bi bio siguran da je taj deo vec sredjen. Zar to sto studije nema na vidiku iako su uslovi odavno izdati tebi ne budi sumnju? Zasto Rio Tinto bas s tim ne zuri, ali se zato polomi u trci da sto vise zemljista otkupi i uknjizi na svoje ime? I cemu uopste sluzi bilo kakvo ispitivanje javnog mnenja bez cinjenica na stolu, onih u vidu do sada potpisanih ugovora i te nesrecne studije? 

 

Nije teško, postoji Zakon o proceni uticaja na životnu sredinu u kojem je sve to definisano, pa nema potrebe za mistifikacijama i teorijama zavere. Nekoliko crtica iz tog zakona:

 

Nosilac projekta za koji je obavezna procena uticaja i projekta za koji je utvrđena potreba procene uticaja, ne može pristupiti realizaciji, odnosno izgradnji i izvođenju projekta bez saglasnosti nadležnog organa na studiju o proceni uticaja.

 

Nosilac projekta dužan je da zahtev za saglasnost podnese najkasnije u roku od godinu dana od dana prijema konačne odluke kojom je određen obim i sadržaj studije o proceni uticaja.

 

Nadležni organ obezbeđuje javni uvid, organizuje prezentaciju i sprovodi javnu raspravu o studiji o proceni uticaja.

Nadležni organ u roku od sedam dana od dana prijema zahteva za davanje saglasnosti na studiju o proceni uticaja obaveštava nosioca projekta, zainteresovane organe i organizacije i javnost o vremenu i mestu javnog uvida, javne prezentacije, kao i javne rasprave o studiji o proceni uticaja.

Javna rasprava može se održati najranije 20 dana od dana obaveštavanja javnosti.

 

 

2 hours ago, Klotzen said:

Ceniš da će RT da gradi novu prugu, puteve, gasovod, elektroinstalacije, vodovod i kanalizaciju ? Ceniš da će plaćati struju i gas po realnim cenama ili će plaćati ovu subvencionisani cenu kao i resto Srbije ? Srbija će debelo da uloži, jer se mito ne dobija na lepe oči.

 

Najnormalnija je stvar da rudnici finansiraju sve to. Tako je bilo i u prošlosti, dok su bili "naši", tako je i sada, bar što se tiče Kineza i rudnika u Boru i Majdanpeku. Ako se neko obavezao da će država Srbija to da finansira za projekat Jadar, to je za momentalni aps.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Amigo said:

Bas bi volio da mi neko kaze obim poljoprivrede u tom kraju. Koliko ljudi zaista zivi od poljoprivrede, bez onih sto imaju bastu da se malo zabavljaju.

Sve me ovo jako podseca na histeriju oko 5G i kako pocrkase vrapci sa telefonskih zica.

That's a good question. 

Niko da stavi na papir racunicu koliko se tamo profita stvara od poljoprivrede I koliko ljudi zivi samo od poljoprivrede (a ne poljoprivrede kao dopunske delatnosti). 

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard unpinned this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...