Jump to content

Vox Populi - Vox Dei


MetalHead

Recommended Posts

1 hour ago, Clash said:

Glede litijuma:

Srbi ponovo pronadjeni zateceni nacinom kako fercera svet i pitaju se zasto Nemci ne kopaju litijum u Nemackoj.

Odgovor je na dohvat ruke, u nasim starim mudrim poslovicama:

Zna se ko drzi visak a ko mesa malter

ili

Zna se ko vozi traktor a ko otvara kapiju

ili

Zna se ko kupi sljive a ko pece rakiju.

 

 

Mislim da se ovde radi o strateskoj odluci Nemacke da sto duze sacuva zalihe koje ima na svojoj teritoriji, predvidjajuci skok potraznje a samim tim i cene. Koliko god bilo to skupo, trenutno im se sigurno vise isplati da ga rudare tamo gde je sve jeftinije nego kod njih. U nekom trenutku kopace i u Nemackoj sigurno.

Edited by Prijatelj Mitar
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, JohnnyDragon said:

Tepiceva traži izbore na koje nije htela do pre 3 meseca?

Hello,  anyone normal in the house?😅

 

Nju sam nekada cenio. Nažalost.

 

Počela je da pravi budalu od sebe onim štrajkom glađu, a ovo za ponovne izbore je komedija. Ne znam kako mnogi političari iz opozicije ne kapiraju da im ovakvi idiotluci samo kvare ionako mršav rejting. A posle će im đavo biti kriv što ih niko ne uzima za ozbiljno.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Clash said:

Glede litijuma:

Srbi ponovo pronadjeni zateceni nacinom kako fercera svet i pitaju se zasto Nemci ne kopaju litijum u Nemackoj.

Odgovor je na dohvat ruke, u nasim starim mudrim poslovicama:

Zna se ko drzi visak a ko mesa malter

ili

Zna se ko vozi traktor a ko otvara kapiju

ili

Zna se ko kupi sljive a ko pece rakiju.

 

 

Da se zna ko kosi a ko štasi.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, DJ_Vasa said:

 

Nju sam nekada cenio. Nažalost.

 

Počela je da pravi budalu od sebe onim štrajkom glađu, a ovo za ponovne izbore je komedija. Ne znam kako mnogi političari iz opozicije ne kapiraju da im ovakvi idiotluci samo kvare ionako mršav rejting. A posle će im đavo biti kriv što ih niko ne uzima za ozbiljno.

Kapiram da je jedan gazda, a to nije AV.

Link to comment
Share on other sites

Kao da smo u EU da bi to prestalo. Ja sam živeo u Zagrebu i vraćao sam se sa posla i na trgu paradiraju crnokošuljaši u uniformama i sa ustaškim zastavama. Nadrealna situacija u glavnom gradu jedne zemlje u EU.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Subota, Jun 20, 18.45, "celijska oluja", veliko drvo puklo ko cackalica, pokidalo kabl, 36 sati bez kablovske, interneta, mobilni samo u safe modu....

U kraju atmosfera kao za vreme bombrdovanja, dovikujemo se sa terasa da l ima nesto novo od operatera...nema....sta rdis?... nista, redjam pasijans.....Bajden abdicirao! dere se komsija, srecnik, ima radio....Je l ima nesto o nama, kada ce sistem da proradi....nema...Narode, leva vertikala ima kablocsku i internet, kako, zasto mi nemamo nista? Oni su na drugoj stanici....oces na kafu? Hvala,necu, idem da brisem prsinu i izbacim paukove, izbezobrzili se nacisto...sta ti rdis?...Idem da obidjem mamu, njih je oluja zaobisla pa imaju kablovsku, kako pasijans? Batalila, otvaramTtarot karte da vidim kad ce sistem da proradi...

Zasto je ovo za temu: Zato sto su tek danas oko podne dosli da poparve kabl, jedva 20 minuta polsla. koliko da razvuku kabl preko ulice i sad i nasa vertikala ima sve. Koliko se puta 20 minuta sadrzi u 36 sati? Sad cu da pitam Tarot karte...

 

  • Like 1
  • Ha-ha 2
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Perkos2 said:

"Stručnaci" još pre desetak godina rekli da nam ne trebaju monteri i tehničari u mts-u i sbb-u. 

Ovoj drzavi ne treba ni narod, sta ces, moze im se...

Link to comment
Share on other sites

On 7/20/2024 at 12:00 PM, McLeod said:

S tim sto je, opet, bezveze pricati o tome jer postoji plan za kopanje litijuma u Nemackoj, a i Portugalu.

Neće litijum nigde iz zemlje, kad je već tako, ja bih prvo pustio njih da stave u pogon te rudnike, pa ako se za jedno desetak godina pokaže da je sve ok, onda možemo i mi da se uključimo. Samo što se ja bojim da smo upravo mi dobili ulogu pokusnih kunića u stvari.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, tjurkan said:

Neće litijum nigde iz zemlje, kad je već tako, ja bih prvo pustio njih da stave u pogon te rudnike, pa ako se za jedno desetak godina pokaže da je sve ok, onda možemo i mi da se uključimo. Samo što se ja bojim da smo upravo mi dobili ulogu pokusnih kunića u stvari.

Ali prvo da saniraju, malo uzvodno, nekontrolisano izlivanje jalovine iz flotacijskih deponija rudnika antimona "Stolice" u mestu Kostajnik do koga je došlo usled urušavanja deponija za vreme poplava u maju 2014. godine. 

Posle poplava u maju 2014. godine, po nalogu vodne inspekcije, na vodotocima Kostajnik, Korenita, Jadar i Drina je uspostavljen vanredni monitoring. Analizama je utvrđeno prisustvo visokih vrednosti ukupnih teških metala: gvožđa (Fe), mangana (Mn), cinka (Zn), bakra (Cu), ukupnog hroma (Cr) i arsena (As), kao i rastvorenih teških metala: antimona (Sb), nikla (Ni) i arsena (As). Jalovina koja zagađuje Kostajničku reku klasifikovana je kao opasan otpad.

 

Naknadno sprovedenim ekološkim istraživanjima utvrđeno je da su rečna korita Kostajničke i reke Korenite, u dužini od oko 27 km, kao i značajne površine u priobalju, zagađene iznad granice remedijacionih vrednosti pa je neophodno izvršiti čišćenje terena i uklanjanje istaloženog mulja sa jalovišta. Takođe, značajne površine poplavljenog poljoprivrednog zemljišta (oko 360 ha) zagađene su teškim metalima na kojima treba izvršiti remedijaciju terena.

 

S obzirom na stanje jalovišta ono predstavlja stalan izvor zagađenja voda, sedimenata i zemljišta nizvodno od jalovišta, koje se značajno povećava u periodima jakih kiša i poplava.

 

Da li je nešto uradjeno, evo 10 godina ? K**cem nisu mrdnuli...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, tjurkan said:

Neće litijum nigde iz zemlje, kad je već tako, ja bih prvo pustio njih da stave u pogon te rudnike, pa ako se za jedno desetak godina pokaže da je sve ok, onda možemo i mi da se uključimo. Samo što se ja bojim da smo upravo mi dobili ulogu pokusnih kunića u stvari.

Njihov bi rudnik radio po savrseno drugacijoj tehnologiji, ne narocito rizicnoj. Nesto kao fracking, tamo se ljudi pitaju sta ce

sa tolikim kamenom, nema reka, a narocito ne plodne zemlje. Meni je neshvatljivo da se one livade, njive i drvece unistava

i truje zarad nekog profita.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, McLeod said:

Nije nemoguce. S tim sto je pitanje za 10-ak godina koliko ce uopste biti isplativo, bice i natrijumske baterije koje bi trebalo da budu bolje 

Nije li to razlog više da se ovaj nesrećni projekat stopira.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, McLeod said:

Nije nemoguce. S tim sto je pitanje za 10-ak godina koliko ce uopste biti isplativo, bice i natrijumske baterije koje bi trebalo da budu bolje 

 

Ja se ne razumem u ekonomiku rudarstva (ali bih da dam svoje misljenje o tome hehe), pa me zanima, ako na primer za 15 godina neko napravi natrijumske baterije koje imaju komparativnu prednost nad litijumskim, da li ce RT uopste stici da povrati investiciju u Srbiji.

 

Ako stavimo na papir do sada ulozeno za zemljiste, propagandu, off the books korupciju, ulaganje u potencijalni proizvodni pogon itd, koliko godina treba kopaju da kada oduzmu operativne godisnje troskove i rudnu rentu oni dodju na nulu sto se tice povrata investicije?

 

Najjace ce da bude ako naprave rudnik, zagade sve sto moze, i onda za 20 godina odu i ostave gubitasa kog drzava mora da izdrzava. Nije da vec nismo videli slicno u Boru. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

I ne samo sto ce ostaviti gubitasa vec ce ostaviti unistenu zemlju, ekosistem.I jos vece posledice po Srbiju.

Jer kada oni odu nece moci da se zemlja tu kopa i obradjuje. Jbg. Posle ebanja nema kajanja.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

RT sigurno ima svoju računicu da im se sve ovo isplati.

 

Znajući naš model privlačenja direktnih stranih investicija, nije isključen ni najgori scenario, gde se ispostavlja da smo operaciju sopstvene devastacije platili iz svog džepa.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Pošto rekoše da na PDF Sport nema (više) politike: predivnoća od sinoćnjeg rezultata.. Tako i treba.. puni rusoljube. 

 

Da hoće da izbace i Zvezdu...pa nek' igraju neki kup Kremlja...

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Smrtokapa said:

RT sigurno ima svoju računicu da im se sve ovo isplati.

 

Znajući naš model privlačenja direktnih stranih investicija, nije isključen ni najgori scenario, gde se ispostavlja da smo operaciju sopstvene devastacije platili iz svog džepa.

Racunicu imaju, a da li je i ta racunica ispravna pokazace vreme. Ne bi bio prvi put da neka velika kompanija napravi losu investiciju. Vuciceve price o opstem blagostanju od litijuma su budalastina, da je tako Bolivija bi pretekla Emirate, a kod njih i dalje vise zaradjuju uzgajivaci koke. Nesto ne vidim da Ameri ili Kanadjani zure sa kopanjem svojih zaliha, ne zbog ekologije, vec vise zbog isplativosti celog projekta. Ako posao bude profitabilan onda postoji i nada da ce firma koja vrsi eksploataciju uraditi i sanaciju terena nakon sto se ona zavrsi, ali ako stvari krenu na lose, investitor proglasi bankrot, onda ostaje sve kako jeste, ili je drzava primorana da iz svog dzepa vrsi sanaciju terena, sto se u Srbiji sigurno nece desiti.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, 40Wins said:

 

Ja se ne razumem u ekonomiku rudarstva (ali bih da dam svoje misljenje o tome hehe), pa me zanima, ako na primer za 15 godina neko napravi natrijumske baterije koje imaju komparativnu prednost nad litijumskim, da li ce RT uopste stici da povrati investiciju u Srbiji.

 

Ako stavimo na papir do sada ulozeno za zemljiste, propagandu, off the books korupciju, ulaganje u potencijalni proizvodni pogon itd, koliko godina treba kopaju da kada oduzmu operativne godisnje troskove i rudnu rentu oni dodju na nulu sto se tice povrata investicije?

 

Najjace ce da bude ako naprave rudnik, zagade sve sto moze, i onda za 20 godina odu i ostave gubitasa kog drzava mora da izdrzava. Nije da vec nismo videli slicno u Boru. 

Mislim da pare dobijaju od EU barem za pocetak tako da su oni uvek na dobitku. Oni vec unapred podmicuju politicare i to masno

pa imamo slucaj u Portugaliji ( dve godine bajat slucaj) da je zbog korupcije sa litijumom pala vlada, premijer cija je partija dobila

preko 50% glasova ( socijalisti) otisla je u istoriju, a istrazni organi jos ispituju.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...