Jump to content

Vox Populi - Vox Dei


MetalHead

Recommended Posts

Ne znam što se ljudi trigeruju na te glupe izraze iskreno. Oglasi za posao se kače tako što neko u HRu nađe templejt na netu, izmeni red reči u rečenici, doda par fraza koje se specifične za tu firmu i doda 5 stvari koje su tražene za tu poziciju i to se koristi narednih 20 godina 😄

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nicklord said:

Ne znam što se ljudi trigeruju na te glupe izraze iskreno. Oglasi za posao se kače tako što neko u HRu nađe templejt na netu, izmeni red reči u rečenici, doda par fraza koje se specifične za tu firmu i doda 5 stvari koje su tražene za tu poziciju i to se koristi narednih 20 godina 😄

 

Možda zato što time dokazuju da su kreteni, mada je to pitanje za one koji ih angažuju.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DJ_Vasa said:

Nedavno mi je kmečala prijateljica i koleginica iz struke kako mladi prvo pitaju za pare i uslove i kako ne može da nađe nikoga ko bi radio

 

Naslušao sam se ovoga od starijih kolega, uglavnom onih koji su jelte u prilici da drugima nude posao, ali i od nekih koji su radili puno i za male pare, ali su za uzvrat dobili iskustvo i znanje, a ovi sad mladi "ne razmišljaju dugoročno i misle da treba da dobiju veliku platu samo zato što imaju školu, iako ne znaju ništa".

 

Jbg, tržišna logika je ista kao i kada je bilo "ako nećeš ti da radiš ima ko hoće", tada se poslodavci nisu bunili (nije loše uložiti u novog BMW-a umesto u plate). Red je da sada malo istrpe to što je "ima posla ko hoće da radi" zamenjeno sa "ima radnika ko hoće da plati".

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, DJORDJE said:

Da se veruje kompijuteru ne bi se radili popisi. Ti mislis da firme ne znaju da musterije kradu na kasama za samoplacanje, da ih distributeri zavrnu na prijemu robe, itd.

Racunica je da sve to manje kosta od placanja radne snage da to kontrolise, tako je u celom svetu, ne samo u Srbiji.

I popisne liste se unose u kompjuter da bi se dobilo stanje, postoji ulaz robe, prodaja, otpis po osnovama, oštećenja, isteka roka, rastura, kaliranja...

Popis se po pravilu radi jednom godišnje, znam da su se šefovi radnji uvek bojali viška, višak ne može da se "objasni" kao manjak robe može da se unese stavka ukradena roba od strane kupaca ali ne može ukradena roba kupcima. U praksi, često se par dana pre zvaničnog popisa radi(o) probni popis da bi se izbegle "nemoguće" situacije.

Skoro sam kupovao neki aparat, prodavac ga je našao u magacinu ali kasa nije mogla da otštampa račun jer ga nema na stanju, onda su zvali nekog, valjda ventralni magacin, da im hitno pošalju dostavnicu za taj jedan komad kako bi mi ga naplatili, oni posle peglaju stanje. 

Ja retko idem u Maxi, od njih povremeno naručujem robu, tu su mi OK, kad sam išao, krenem na samouslužnu kasu, dvoje troje tadnika potrče da mi kažu da je to samouslužna kasa da je kasirka dve kase desno, kažem znam, onda ide, ali plaća s samo karticama, znam i to, onda se jedno od njih nacrta iza da sačeka da se zaglavim, jer gde ume matori keša da sam otkuca desetak artikala, kad ipak sve obavim vidim zabezeknute face, vidi ga uspeo.

Malo čuđenja je bilo i uIKEI gde robu skeniram mobilnim pomoću njihove aplikacije, na kasi skeniram QR kod sa mobilnog i platim karticom, sve se obavi za 10-15 sekundi. Tako nešto valja uvesti i u supermarkete s tim što bi kolica bila opremljena skenerom i displejem, to danas nije skupa tehnologija, kasa ti umesto očitavanja destine artikala peuzme podatak od kolica ili korpe, roba je i tako skoro sva opremljenaonim pištalicam protiv krađe ili zaborava da se očita. Polako sve postaje jeftinije od ljudskog rada, banke ukidaju šaltere i ekspoziture, sve se obavlja na bankomatima i u aplikacijama, i otvaranje računa i odobravanje kredita i plaćanje, kurirske službe i pošta postavljaju paketomate na svakom ćošku da bi čovek gubio manje vremena. Zasad ne mogu kupce da zamene automatima ali ide EXPO, videćemo.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Utisci sa puta kroz Sloveniju i neka zanimljiva poredjenja sa Srbijom...

https://www.facebook.com/photo?fbid=10160906939504892&set=pcb.10160906946629892

Kako smo prešli slovenačku granicu, tako se svet oko nas promenio. Spržene njive i livade duž autoputa Beograd Zagreb, smenjuju sada odjednom tamno zelene livade, šume i njive koje izgledaju kao naše tamo negde u julu.

Sve vreme gledam kukuruze. Valjda pod utiskom seljaka u mom komšiluku koji već mesec dana oplakuju svoje posušene njive. Ovde su nestvarno zeleni.

Njive po ravnicama oko Ptuja pune su svega i svačega. Najupečatljivije su njive hmelja. Na banderama visine 4-5 metara, puze gusti žbunovi nalik boraniji, odmah pored njih njive obranih dinja, bezbroj žutih loptica čeka na prevoz, do njih zelena detelina… Kamioni razbacuju neku mlevenu biomasu po zemljištu, viđam mašine kakve kod nas nigde nisam video.

Kako zalazimo dublje u brda, tako je zelenilo jače, a plodovi sve šareniji. Dolina Savinje puna je jabuka svih sorti. Toliko su rodile da se grane povijaju do zemlje. Gledam orahe pun ljubomore, jer mi tri godine nijedan orah ubrali nismo, iako imamo ogromne orahe oko kuće (te mraz, te kiša, te suša…).

Ispred gotovo svake kuće nalazi se mali ili veliki plastenik i u njemu paradajzi, krastavci, paprike. Sve je u cveću.

Slovenija ima deset puta manje obradivog zemljišta od Srbije, a prihoduje samo 3.4 puta manje.(tri puta su efikasniji). Sećam se da je pre sedam osam godina, kada sam poslednji put bio u selima Slovenije, mladi čovek koji odluči da se bavi poljoprivredom dobijao 45.000 evra kao početni podsticaj. Mi smo domaćinstvo prijavili prošle godine i još uvek nam nije završena registracija, da ne pričamo o bilo čemu drugom.

U Sloveniji 11% zemljišta predstavlja sertifikovana organska proizvodnja. U Srbiji je organska proizvodnja na 0,67% zemljišta.

Prosečno domaćinstvo ima 6 krava, u Srbiji po selima je prosek jedna krava (ako je sada i toliko, ne nalazim podatak).

58,3% Slovenije je pod šumama, Srbije 30%. Kvalitet i starost šuma je neuporediv, kao i dinamika seče, koja je naravno debelo na strani Srbije.

Slovenci od turizma zarađuju 3,6 milijardi dolara, Srbija milijardu dolara manje. Struktura turista je nebo i zemlja.

Od Ptuja do Kranja videli smo samo tri kamenoloma i svi deluju zapušteno i zaraslo.

Ne znam od čega prave puteve Slovenci i gde su im kamenolomi, ali pored puteva kojim smo prolazili nisu.

Kada budete prolazili od Valjeva do Kosjerića obratite pažnju na broj kamenoloma. Na samo 40ak kilometara puta ima ih preko deset, iako se prolazi kroz turistički najvažniji region Srbije.

Gde je tu prostor za turizam? U prašini kamenoloma ili u njihovoj buci čije se eksplozije čuju deset kilometara u krug.

Šumu u Sloveniji najviše devastira ekstremna klima.

2017. i 2018. od stabala Logarske doline koja su izlomile uraganske oluje mogla je da se napravi kolona kamiona dužine preko 60 kilometara (piše na tablama Logarske doline). Prošle godine Slovenija je pretrpela ogromne štete od poplava. Procenjuju se na oko deset milijardi evra.

Mi smo prošli Logrskom dolinom i prizori su zaista apokaliptični. Stene veličine kuće skotrljale su se sa planinskih vrhova na puteve i sela, bezbroj počupanih stabala koja još uvek nisu posečena i potrpana u kamione, a seku ih sve vreme.

Bili smo do izvora Savinje, naizgled male mirne planinske reke koja je prošle godine nosila kuće, mostove, vozila …. Tragovi razaranja još uvek su više nego vidljivi.

Putevi su u prekidu na svakih par kilometara, odnela ih je reka i sada ih vraćaju u funkciju. Najnestvarniji prizor je ova kuća na fotkama koju je bujica i klizište potpuno izvalilo iz temelja i kao neku malu lego kockicu, nakrenulo za 30 stepeni. Na kući je sve kao netaknuto, čitav armirani podrum je i dalje na kući, terase, krov, ali kuća je skroz nakrivo nasađena. Ludilo. Takvih scena ima na svakih par kilometara.

Slovenci sada pokušavaju da prodube korito Savinje, da se ne bi više izlivala. Stotine bagera celom dužinom Logarske doline kopa po kamenom koritu, počevši od Rinka vodopada. Korita reka sada izgledaju kao da njima nikada voda nije tekla. Evo već od sutra počinju kiše i ko zna kako će izgledati za desetak dana.

Ove godine bio sam u Japanu i Slovenci me zaista jako podsećaju na Japance. Što je priroda surovija to su izgleda ljudi više upućeniji na nju i manje je razaraju, a više se trude da nađu neki suživot i da se prilagode. I jedni i drugi su izuzetno kreativni i vredni. Koriste sve vrste modernih tehnologija i novih saznanja u poljoprivredi, ali i u oblikovanju prirode koja kao krajnji rezultat deluje kao magnet za turiste. Ceo svet dolazi i u jednu i u drugu zemlju da se divi lepotama netaknute prirode, ali i selima savršeno uklopljenim u prirodni okoliš.

Zajedničko im je i čist vazduh, a koincidira i duga tradicija nuklearnih elektrana.

Bezbrojne su aktivnosti i jednih i drugih na očuvanju prirode, ali i bezbrojne su teške elementrane nepogode koje pogađaju i jednu i drugu zemlju. Japan kidaju tajfuni i zemljotresi, Sloveniju uragani i poplave. Međutim i jedna i druga zemlja su kao mravinjaci, klima razara, oni popravljaju. Svi putevi u planinama iznad Kamnika imaju nove asfalte, postavljaju se odvodi za kišnicu, rade se nove fasade, postavljaju novi krovovi … iako svi ovde znaju da dolaze godine još većih bujica i jačih vetrova, niko ne odustaje, naprotiv, zemlja je iz godine u godinu sve lepša, sve bujnija, sve rodnija.

Slovenija stalno dobija nagrade za naj ovo naj ono, a skoro joj je neko dodelio i nagradu da je najčistija zemlja na svetu. Možemo sve ovo svrstati u dobar marketing, ali kada vidite da se dečica iz vrtića kupaju Kamniškoj Bistrici, koja protiče kroz gradić od 15000 stanovnika, to je najveće priznanje jednom gradu i jednoj zemlji. Priznanje i poverenje svojih građana.

Edited by Pletilja
  • Like 9
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Koliko je ovde servirano urnebesnih preterivanja, besmislenog hejta i (ne)suptilnog samohvalisanja zadnja 2-3 dana, neko da zaluta na ovaj forum iz druge galaksije pomislio bi kako je teško ovim intelektualnim gigantima da svakodnevno žive okruženi osobama s posebnim potrebama... :classic_ohmy:

 

Uopšte ne sumnjam da neki na Voxu ovako ulaze u Maxi (ono jednom godišnje kad uđu da kupe salvete za slavu):

 

freddie-mercury-queen.gif

 

 

 

  • Like 1
  • Ha-ha 4
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, DameTime said:

 

Lidl ne spominjem jer oni verovatno imaju najbolje uslove od svih supermarketa. Što se tiče Maxija, s obzirom na sve ostale uslove tih 26 dana je malo. 


E nazdravlje ako Lidl u Srbiji ima najbolje uslove!  U Swe su oni prvi na listi izrabljivaca i to je razlog sto retko tamo ulazim. Ne zbog radnickih prava, nego sto su redovi uvek kilometarski. Tih ljudi jednostavno ima premalo i svi rade sve. Slucajno znam i da sefovi prolaze posebnu obuku za gonice robova.

Edited by vilhelmina
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Smrtokapa said:

 

Naslušao sam se ovoga od starijih kolega, uglavnom onih koji su jelte u prilici da drugima nude posao, ali i od nekih koji su radili puno i za male pare, ali su za uzvrat dobili iskustvo i znanje, a ovi sad mladi "ne razmišljaju dugoročno i misle da treba da dobiju veliku platu samo zato što imaju školu, iako ne znaju ništa".

 

Jbg, tržišna logika je ista kao i kada je bilo "ako nećeš ti da radiš ima ko hoće", tada se poslodavci nisu bunili (nije loše uložiti u novog BMW-a umesto u plate). Red je da sada malo istrpe to što je "ima posla ko hoće da radi" zamenjeno sa "ima radnika ko hoće da plati".

 

Pa šta se može, došla mečka po svoje. Naravno, neće pripravnik imati platu koja mu omogućava da odmah merka automobil u salonu, stan u krugu dvojke ili letovanje na Maldivima, ali ni tako malu da već polovinom meseca mora da doručkuje prazne kifle kako bi preživeo. Prijatelj koji ima firmu je to na vreme shvatio i nema problema sa radnom snagom, što je ugradio u cene usluga. Mislim da su to shvatile i neke pekare. Još pre 2-3 godine sam video oglas na pekari u kraju koja je za mesto prodavca nudila platu za nekoliko hiljada višu od nastavnika u obližnoj školi, uz napomenu da su uslovi u skladu sa zakonom (prijava, odmor, staž itd.). Nedavno sam u razgovoru čuo i jednog preduzimača koji renovira stanove, a koji se žalio da ne može da nacrta nekim mušterijama da svakog dobrog majstora mora da pošteno plati ukoliko želi da posao bude odrađen kvalitetno i blagovremeno, osim ako ne želi da mu po stanu vršlja neki priučeni tupadžija.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, fancy said:

Koliko je ovde servirano urnebesnih preterivanja, besmislenog hejta i (ne)suptilnog samohvalisanja zadnja 2-3 dana, neko da zaluta na ovaj forum iz druge galaksije pomislio bi kako je teško ovim intelektualnim gigantima da svakodnevno žive okruženi osobama s posebnim potrebama... :classic_ohmy:

 

Uopšte ne sumnjam da neki na Voxu ovako ulaze u Maxi (ono jednom godišnje kad uđu da kupe salvete za slavu):

 

freddie-mercury-queen.gif

 

 

 

 

Hahaha slazem se osim sto si se obratio samo kraljevima a ne i princezama na zrnu graska....Zbog cega su zapostavljene?

 

Inace ti se salis kada kazes `da neko zaluta na ovaj forum iz druge galaksije`, a ja sam bila sasvim ozbiljna kada sam bezbroj puta tako nesto insinuirala, i mnogo vise puta veoma jasno napisala a sve u cilju ogradjivanja - da slucajni prolaznik kada bi procitao neke stvari ne pomisli da takve stvari mogu da olako da prodju neprimeceno. 

 

Ps. Upravo je to i bio razlog da se ogradim od onog `inkriminisanog` cerekajuceg smajlija i napadnem takav izliv neprimerenosti prema datom videu. Znaci sve zbog slucajnog prolaznika koji luta internetom i naleti na opskurnost gde se neki ucesnik smeje necemu sto nikako nije smesno.

 

....a sada nazad u Maxi i ostale radnjice...

 

 

 

 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, vilhelmina said:

E nazdravlje ako Lidl u Srbiji ima najbolje uslove!  U Swe su oni prvi na listi izrabljivaca i to je razlog sto retko tamo ulazim. Ne zbog radnickih prava, nego sto su redovi uvek kilometarski. Tih ljudi jednostavno ima premalo i svi rade sve. Slucajno znam i da sefovi prolaze posebnu obuku za gonice robova.

 

Specifično mislim na Srbiju, u odnosu na druge lance supermarketa. Doduše, oni su i prilično "rigorozni" što se tiče rada. Ćerka porodične prijateljice je prošla specijalnu obuku, gde joj je bio plaćen smeštaj i hrana ali zato ceo dan u magacinu, uveče kad dođe kući uči šifre proizvoda napamet.

 

U SWE je i viši životni standard (u svakom smislu) pa ne sumnjam uopšte da je istina to što pišeš. U SRB je Lidl u odnosu na Maxi, Ideu, Aromu itd. zlatan. Što više govori o Srbiji.

 

Link to comment
Share on other sites

Odlično je što ga loži ovo trenerisanje i boks. Na dugom mardelju je strogo prepisano da budeš u nekoj sportskoj aktivnosti. Lane bi mu rekao da to ne škodi, a ako ne škodi onda će sigurno da koristi. 

Edited by Molina23
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kad smo već kod budale...

 

SVETI STARAC ELPIDIJE SA RODOSA: Biti predsednik Srbije je danas najteže! Molite se za vašeg predsednika, on neće izdati

 

Vi Srbi često ne shvatate vašeg predsednika. Često ga osuđujete. On ima i grešaka u bavljenju politikom ali ima i puno dobrih i velikih stvari koje je učinio i čini za srpski narod. Vaš predsednik voli svoj narod i voli Srbiju. On nikada neće priznati nezavisnost lažne države Kosovo. On nikada neće ući u Evropsku uniju i NATO. To treba ceniti. On želi da Srbiju sačuva od stradanja u nadolazećem svetskom sukobu. On nikada neće uvesti sankcije Rusiji. Vaš predsednik je državnik. On mnogo zna ali naravno neće i ne sme sve javno da priča. A mnogi Srbi ga mrze. No, znajte - ako Srbi u takvom lošem duhovnom stanju, u kome se kao narod nalazite, srušite Vučića, doći će na vlast čovek koji je izabranik i miljenik Lucifera. Taj čovek i njegova vlast, ako srušite Vučića, poniziće vas i osramotiti kao niko u istoriji. Postaćete roblje u sopstvenoj državi. Zapamtite, iako je predsednik Vučić učinio neke greške on neće izdati. On je poslednji pravi državnik koji će vladati Srbijom. Državnik a ne marioneta. Posle njega, ako se kao narod ne kajete, doći će na vlast izabranik Lucifera. Molite se za vašeg predsednika a ne osuđujte ga. Molite se. To je hrišćanski.

 

Sveti starac Elpidije sa Rodosa

 

https://www.kurir.rs/vesti/politika/4435427/sveti-starac-elpidije-sa-rodosa-biti-predsednik-srbije-je-danas-najteze-molite-se-za-vaseg-predsednika-on-nece-izdati

 

------------------------

 

Nego, sveti starac da kaže da l' tu spadaju i Bata Gašić, kumovi Nikola Petrović i Pana, Zvonko Veselinović, Milenijum tim... 'oće l' ostati verni ili će ga na kraju izdati?

 

Mislim da Bata nеće izdati:

 

0201-2.jpg

 

A i ova će ostati verna do kraja:

 

ceca-ikona.jpg

 

 

 

Edited by Sen
  • WOW 3
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, skarabudži said:

Jel Sveti Elpidije za rudarenje, i kakav mu je stav glede Šolaka? 

 

Kaže samo sledbenici Lucifera su protiv.

Šolak sotona. Žeks anđeo i gradi hram za svoj narod.

Link to comment
Share on other sites

Imamo i ovo:

 

Umesto "Primi moje saučešće" treba reći OVE REČI, kaže otac Predrag Popović: Objasnio grešku koju Srbi DECENIJAMA PRAVE

 

Quote

Otac Predrag Popović nedavno je objasnio zašto prilikom smrtnog slučaja ne bi trebalo porodici preminulog izgovarati rečenicu "Primi moje saučešće". On je rekao da je to potpuno pogrešno, te da većina Srba pravi veliku grešku. Po njegovim rečima najbolja stvar koju u tom trenutku treba da kažete jeste "Hristos Vaskrse".

 

 

  • Ha-ha 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...