Jump to content

DUNE - Dina


Drug Crni

Recommended Posts

4 hours ago, Chaos Is Me said:

ovo je samo jedan solidan akcioni "crtani film" bez naročite dubine i nekog spektakularnog supstrata.

ovo ja pricam jos od trejlera :classic_biggrin:
ruku na srce prva polovina prve knjige i jeste ovakva, "dubina i supstrat" dolaze kasnije

 

3 hours ago, Neme said:

Nadam se da će biti ponešto o Ixiancima, poznatim po najnaprednijoj tehnologiji u Univerzumu. Pa onda Tleilaxu, tajnovita izolovana kultura, s onim divnim Flesh vats (Axlotl tanks) i sl. izumima.

ja se nadam da nece, vec previse bitnih stvari fali iz prve knjige da bi sad trpao iksijance i tleilasane koji se uopste i ne pominju u istoj

ima vremena za to ako bude snimao mesiju

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, oko Ibada said:

ja se nadam da nece, vec previse bitnih stvari fali iz prve knjige da bi sad trpao iksijance i tleilasane koji se uopste i ne pominju u istoj

 

Ne treba puno. Dovoljan je bio minut da nam se Sardaukari predstave u pravom svetlu.

Ponoviću citat gos'n Vlajčića, postovao Bombarder na str. 4:

 

Quote

Uostalom, roman sam čitao pre mnogo godina, mnogo šta sam zaboravio, ali teško filmu koji obavezno podrazumeva držanje lektire u glavi!

 

Kako u glavi, tako i na platnu.

 

Edited by Neme
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

-Dina je trenutno na 330 miliona dolara.

- Prikazivanje u USA se nastavlja, ali sada primat u IMAX bioskopima preuzimaju Vecni. Najavljuje se i rerun Dine u odabranim bioskopima u decembru.

- Prikazivanje worldwide se nastavlja, s tim sto tek treba da izadje u Australiji 2. decembra.

- Prema nekim procenama oko 2 miliona domacinstava je pogledalo film prvog dana na HBO Max.

 

S obzirom na to da su kritike pozitivne, mislim da imaju razloga za zadovoljstvo i kad je box office u pitanju, makar na kraju bili i samo nesto malo iznad pozitivne nule (film je "kostao" oko 160 miliona dolara, ali tu ne ulazi marketing koji cesto moze da bude jos toliko). HBO je odvukao dosta gledalaca u USA, Covid je i dalje tu i ne ide se u bioskope kao pre...Da je normalna situacija lagano bi isao na 600+, ovako ce ici na nesto iznad 400.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

zasto nisu odmah sve snimili?
sem siceva apsolutno im nista novo ne treba od scenografije za drugi deo + od relevantnih likova samo jos car, alija, fejd rauta i irulan
ovako sve moraju iz pocetka da rade sto verovatno duplira trosak, da su sve snimili odmah verovatno ne bi islo lupam preko 200M pa bi i eventualni gubici da je film propao bili manji

Link to comment
Share on other sites

Nije mi se nesto dalo da pisem do sad, ali evo ukratko - moze se sa sigurnoscu reci da je vizuelno ovo najveci bioskopski spektakl poslednjih aprox milion godina. Onaj epitet epski koji se cesto olako daje za svaki drugi film ovih dana, ovde je apsolutno zasluzen: slika, zvuk, scenografija, kompjuterska animacija, kostimi, sminka - sve je 11/10. 

 

Kad smo to konstatovali, posteno bi bilo da se okrenemo i stvarima koje nisu bas bile sjajne. Frst end formost veliki broj super-sporednih likova odlazi previse rano, a prethodno dobija premalo prostora u izgradnji da bi gledalac mogao da gejvuje a fak za njihovu sudbinu ili da sustinski popusi emotivnu/licnu vezu sa glavnin likom, tako da dogadjaji koji se nizu dobiju jos vecu tezinu. Imam zamerke i na pacing, mislim da se moglo bolje ili je ipak 'pametnije' adekvatniji izraz, imajuci u vidu trajanja filmova i broj nastavaka (sto je ipak bila datost i poznata stvar za reditelja). Koliko je prakticno svaka scena epska u vizuelnom smislu, toliko nema gotovo niti jedne koja to jeste u kontekstu emocije i dubine - one koje su izgledale kao takve, prerano bi bile prekinute. Muzika? Pa, nema je. Zvuk i zvucni efekti top topova, ali muzika, teme..? Vrlo tanko, sasvim u diskrepanci sa epskim spektaklom koji je priredjen ocima. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Čitam o scenama koje su izbacili iz filma. Deluje da fali jedno pola sata filma minimum. Dosta stvari bi rešilo Chaosove probleme sa filmom npr ali onda bi film trajao 3 sata a izgleda da nisu smeli baš toliko 😄 Stiže neki extended cut za godinu dve tri sigurno.

 

Takođe za ljude koji pričaju da nije bilo dubine, ovde su postavljeni samo "temelji" stvari koje će desiti. Drugi deo je taj koji će odrediti da li će ovo biti samo vizuelni spektakl sa naznakama dubine i dobro razrađenog sveta ili će biti real deal

Link to comment
Share on other sites

Vrlo je moguce da si u pravu, ali mozemo da sudimo samo na osnovu proizvoda koji smo dobili na konzumaciju. Jasno je da kompromisi moraju da se prave kada je rec o ekranizacijama knjizevnih dela, ali izvesna hrabrost reditelja mora postojati. Zasto se onda odlucujes da snimas Dinu, a ne 643. nastavak Spidermana... Sto kaze Chaos, ako si zeleo da predstavis dobru svemirsku pucacinu, nije uopste bilo neophodno da Dina bude podloga. Jako mi je drago da je u fokus doslo jos nesto mimo mrtvih Avengersa, ali je fakat da najblaze receno film nije realizovao potencijal koji je posedovao.

Link to comment
Share on other sites

Možda se nisam lepo odrazio. Hoću da kažem da cela dubina Dine dolazi kasnije i u knjigama. Prva polovina prve knjige je world building i upoznavanje sa univerzumom. Mnooooooogo ljudi odustane od čitanja serijala tad 😄 Prava priča krene tek u poslednjih 15 minuta filma a to je negde na pola prve knjige.

 

Ima par scena koje fale (a koje su snimljene) koje bi poboljšale film dodatno ali kontam da će biti u extended verzijama. Sad bi tek trebalo da krene ono što je učinilo Dinu ogromnim hitom kada je izašla

Edited by Nicklord
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

obojica ste u pravu, dva su ovde problema, fali dubina koja krece od polovine knjige sto znaci za to sacekajmo part 2 i eventualno snimanje mesije i dece
drugo fali bolje objasnjenje konteksta sveta, likova i njihovih odnosa za sta je krivo trajanje filma i nikakva vilnevova hrabrost ne bi tu pomogla sem nekog ultimatuma - ili snimamo 4sata po filmu ili nadjite drugog rezisera
moze to donekle biti popravljeno ukljucivanjem izbacenih scena ali ne bih ni tu ocekivao previse, dodatnih pola sata nece mnogo popraviti, moralo bi to da ide bar na tri i po sata

 

inace broj izbacenih scena je 15+, evo jos par komada, doduse nesustinskih

Spoiler

 

Spoiler

 

Spoiler

 

Spoiler

 

Spoiler

 


 

Link to comment
Share on other sites

@Prijatelj Mitar

ne mora in full detail al ne bi bilo lose in some detail :classic_biggrin:
ta logika se moze dosledno primenjivati kad ekranizujes knjigu kao sto je npr talentovani gospodin ripli koja je stvarno odlicno preneta na film, kod dine se ne slazem
npr premise batlerijanski dzihad->post ai civilizacija->mentati i fremenska kultura vode su me scepale za gusu kad sam prvi put citao knjigu i drzale do kraja, tako da bih voleo da su te stvari eksplicitno objasnjenje gledaocima koji nisu citali knjigu (dobro, ovo drugo se moze implicirati lagano celim tokom filma)

koliko god se svi gnusali voiceover-a i naracije kao orudja koja filmu nisu inherentna ja bih ih u dini obilno koristio kao sto je linc npr radio kad je shvatio da nema boga da moze da upakuje sve u 3sata a i ne mogu se silne misli, monolozi, introspekcije koje predstavljaju najbolji deo knjige preneti bas samo dobrom glumom

a na kraju i zasto bi implicirao nesto sto je mnogo zanimljivije da se prikaze direktno npr odnos dzesike i tufira, odnos pitera i barona
s druge strane neke stvari koje ljudima fale ni u knjizi nisu razjasnjenje npr pozadina visegeneracijskog sukoba izmedju atreida i harkonena pa treba i tu biti posten prema filmu

 

opet kazem glavni problem filma je trajanje, ako je vec morao da traje samo 2,5sata korektno je uradjen
trebalo je brate da dovedu lepo bjelogrlica da im objasni kako on lepo muze film prvo u bioskopu pa onda pusti seriju 5x duzeg trajanja, u ovo doba striminga to bi bila koka koja nastavlja da nosi zlatna jaja

Link to comment
Share on other sites

Uzivancija totalna. Poslednji film u bioskopu odgledan pre korone bio je Joker. Ostavio gorcinu i predskazanje ubrzo nakon. 

 

Dina je melem za oci iako nam je vec sve poznato. Mozda su neke scene bila nepotrebno duze i repetitivne ali dobro. 

Jedva cekam drugi deo. Cak je zimer smanjio gas. Obavezno na Imax ga gledati

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, SteveFrancis#3 said:

Nadam se da ce drugi deo da nas sve obori na dupeta, zaradi rekordne novce, pokaze vaskolikom puku da ima jos mnogo inspirativnog i usisavajuceg source materijala, te konacno u penziju gurne ove idiotske, neinventivne i sasvim genericne superhero projekte.

 

Ili si Dinu odgledao po drugi put, ili si odgledao Seng Cija / Vecne/ Venoma, pa si ovako puk'o 🙂 

Link to comment
Share on other sites

On 11/3/2021 at 10:20 AM, Chaos Is Me said:

E da, muzika Hansa Zimmera je možda i najbolji deo ovog projekta, fantazija.

Uh, meni je ovo najgori utisak filma, strašno mi je išla na živce i smetala mi da pratim, jedino su mi horske deonice bile OK. Mislim da bi epske scene s boljom muzikom ostavile fenomenalan utisak. Doduše slično mi je zvučala i muzika za BR 2049, uši mi je probila, a možda je i do zvuka u bioskopu, ko zna.

Inače mi je sasvim OK ekranizacija ovo koliko sam zapamtila, mada je kasting mogao tu i tamo biti bolji. Samo očekivala sam da će dalje da odmaknu s pričom, a sad čitam ovde da su planirana ne dva nego tri filma :classic_ohmy:

U svakom slučaju neću previše da se oduševljavam dok ne vidim kako će Vilnev da reši ostatak :classic_biggrin:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...