Jump to content

DUNE - Dina


Drug Crni

Recommended Posts

Ajde samo stavi u spoiler kvotovani deo recenice.
 

Spoiler
25 minutes ago, Prijatelj Mitar said:

da je istrazena pozadina Juehovog izdajstva..

 

Zahvaljujem @Prijatelj Mitar

38 minutes ago, NikadProtivKaline said:

IMAX valjda ima samo u jednoj sali u Srbiji

Ne bih znao stvarno kako stoje stvari u beogradskim bioskopima;u celoj ravnoj Vojvodini nema nigde (koliko mi je poznato)

Edited by Crni Bombarder
Link to comment
Share on other sites

Quote

I love Jason but such a thing doesn’t exist! The Director’s Cut is what people are watching in theatres right now. There will be no other cut. Yes I could have made a much longer, more contemplative movie, but that was not the plan.

:ajme:

zaista ne kapiram, ni iz ugla umetnosti ni iz ugla zarade

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Crni Bombarder said:

Za forumase/ice koji su vec pogledali film
(svejedno stavljam u spoiler)

 

  Reveal hidden contents

 

 

 

gom dzabar scena je masterpis u svakom pogledu nema sta

Spoiler

prvo naziranje kvizaca haderaha, mrznja u ocima, samo udri vestice ja ovako mogu letnji dan do podne  :Hail:

samo jedna zamerka i jedna zamercica

Spoiler

- dovedes sarlotu rempling, zenu koja ima izmisljeno lice za vesticu i onda joj isto prekrijes velom :classic_mellow: ovo objasnjenje koje daje mi ne pije vodu uopste
- deo kada dzesika izgovara litaniju protiv straha, prikazao bih je kako pocinje da recituje a onda potpuno presao na pola pri cemu bih njen glas pustio da ide kao voiceover preko polovih usana koje isto to izgovaraju

 

 

1 hour ago, Prijatelj Mitar said:

 

Jedna od scena koja nije prosla "finalno sito" (ko je citao knjigu prepoznace o cemu se radi):

 

  Reveal hidden contents

ixqpu5afpev71.jpg

 

Dr Jueh i lejdi Dzesika. Steta sto nije u filmu.

 

video sam to, ocigledno scena nije prosla jer je izbacen ceo podzaplet sa zaverom

Spoiler

sumnja u dzesiku, dankanovo pijanstvo, suceljavanje dzesike sa tufirom, letovo svesno dopustanje da se siri sumnja u dzesiku i saopstavanje polu da prenese majci da ni za sekundu nije sumnjao itd - ne zna se sta je bolje od cega


izbacena je i jedna od omiljenih mi scena, scena banketa punog intriga, ovako je navodno dzesika izgledala na veceri

Spoiler

he485t6ukpv71.png?width=640&crop=smart&a


sve je to snimljeno i on svesno odbija da ukljuci u film :ajme:
jedino ako namerno ne blefira kako bi obeshrabrio ljude da cekaju tu integralnu verziju vec da kupe kartu za ovu aktuelnu

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ne sećam se kad sam poslednji put toliko uživao gledajući neki film.

 

Ovo dolazi od nekog ko je pročitao samo Knjigu Prvu i malo nakon toga (bar je izdanje koje sam ja kupio pre par godina podeljeno na 3 Knjige), dakle malo manje nego što je obrađeno u filmu. Ni sam ne znam zašto sam tad prestao sa čitanjem, u glavi mi je da sam otišao na neki odmor i da je nisam poneo, ali očigledno iako mi je bila zanimljiva, nije me dovoljno uvukla čim kasnije nisam nastavio sa čitanjem (oprostite hardcore fanovi).

 

Nekih stvari se sećam i čini mi se da su menjane u odnosu na knjige što se tiče samih likova, čini mi se i da su odnosi među njima malo drugačije predstavljeni, ali meni to lično ne smeta (opet, nekom hardcore fanu možda i smeta). Kasting je po meni uglavnom dobar, jedino su mi vojvoda Leto i Dankan mlaki. S druge strane, ne znam da li je moglo bolje sa Skarsgardom kao baronom Harkonenom 😄 I Rebecca Ferguson mi je baš pun pogodak za Jessicu.

 

EDIT: Da, jedna kritika koju sam zaboravio su dijalozi. Ima dobrih, ali ima i nedoraslih. Pre svega mislim na one između Pola i Dankana. Pa i onaj između Pola i vojvode Leta je dosta slab.

 

Estetika filma je apsolutno neverovatna. Kostimi, kadrovi, scenografija, apsolutno sve je neverovatno. Zbog toga mi žao sad kad vidim ovo što pišete za IMAX, pošto retko idem u bioskop, ja sam sve te zajebancije nekako povezivao sa avendžers publikom (no offense :D) i baš sam ciljano gledao da bude obična 2D projekcija da mi nešto od toga ne bi pokvarilo ugođaj. Scene sa Sardukarima su posebno brutalne (ona priprema i iskrcavanje na Arakis), verujem da bi sa IMAX bile još bolje.

 

Tačno je i ovo što kažete, da je dosta stvari preskočeno i da neko ko nije tak'o knjige ne može uopšte da dobije tu dubinu. Nekako stvari idu kao na traci, gledaš ono i u fazonu si kad pre Harkoneni napadaju Arakis, ali jednostavno tako mora ako će da ga spakuju u dva i po sata. Ja sam gledao sa dvojicom drugara koji nisu čitali, kažu da nisu imali problema da povežu ko/šta/kako i sa kim ali to nije to. Realno gledano, tako je maltene sa svakom ekranizacijom knjige pa i ovom. Ja svakako ne bih imao ništa protiv da su napravili i film od 4 i po sata, meni je ovih 2 i po prošlo za čas.

 

Edited by djole
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Odgledao i ja. Jeste dobar film, pošto ja nisam imao pojma da se planiraju nastavci koji i radnjom to jesu učinilo mi se da je uvodni deo filma koji traje pola ovog prvog dela predugačak ali obzirom da će ovo biti serijal filmova ok je. Lepo su nas uveli u priču i započeli "avanturu". Gluma je ok, u početku mi se Paul nije svideo ali je vremenom i njegova uloga "rasla" pa na kraju sve ok. Naravno mnogo će zavisiti konačan utisak od nastavaka. Ako ih useru to će baciti u zapećak sve dobro iz ovog prvog dela. Priča je interesantna, 100 puta već viđena, ali ok u tom okruženju ipak deluje "sveže".

Link to comment
Share on other sites

Na Gospodjino nagovaranje odgledasmo i u 3d. Boze, tek sad vidim koliko je tesko ljudima koji nose naocare! Sve sto sam izdahnuo islo je iz one futrovane kn95 maske pravo gore.

 

Jak utisak posle gledanja, vidim da su ljudi koji su bili u bioskopu takodje odusevljeni. Uglavnom ljudi 30-40 godina, bila je i jedna porodica (mama, tata, tinejdzeri).  Sva klincadija ode na "Venoma", pa je moglo na miru da se gleda. Veliki razmak, ljudi strateski rastrkani po sali. Brzo prodjose 2 i po sata, zaboravio sam vec kako je lepo u bioskopu. Zakljucak: za vikend idem da gledam "Venoma" 🙂

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Quote

Milan Vlajčić – Kritika filma „Dina“: Distopijski pogled ka nama

Nova, buduća vremena – stari ratovi i omraze! To bi mogla biti jedna od sugestija novog, SF spektakla „Dina“ (izvorni naslov „Dune“, 149 min. Kombank Dvorana Beograd). Ali, ne nastaju ambiciozni filmski projekti da bi se u njima prepoznavale kritički zaoštrene konotacije sličnog oblika, premda ni to nije nebitno. Bilo je izazovnih ideja i u prethodnim pokušajima da se kultni roman Frenka Herberta „Dina“ (1965) transponuje u sineastičku viziju (argentinski multimedijalista Hodorovski, odustao zbog mnogih nevolja), dok je ambiciozni spektakl Dejvida Linča ostavio ukus plemenitog promašaja.

Jedan od najznačajnijih reditelja današnjice (uz Finčera, Skota, Nolana, Vinterberga i još ponekog), francusko-kanadski autor Deni Vilnev posle remek-dela „Dolazak“ i „Blejd Raner 2047“ imao je hrabrosti da se upusti u rizičan poduhvat. Rizičan jer se smatralo da je teško uspostaviti privlačnu i ubedljivu sineastičku ikonografiju u prostoru peščane pustopoljine, džinovskog crva, nevidljive supstance oko koje se krve neka plemena pristigla sa susedne planete.

Posle mnogih neugodnosti (uvek kritični momenat za ambiciozne spektakle – zamašni produkcijski troškovi, pandemija kovida-19), na velike ekrane (na one manje, ne pomišljajte!) stiže filmski epos koji jedinstvenim vizuelnim rešenjima i svim elementima usaglašene distopijske naracije vezuje gledaoca, nudeći istovremeno sliku veću i strašniju od života. I odmah da naglasim, ovo nije film usmeren samo ka zakletim pobornicima SF žanra koji gutaju sve, od Flaš Gordona, Jode i Džedaja, do stripolikih, planetarnih zvezdanih ratova beskraja…
Istinu govoreći, oni koji nisu čitali roman Frenka Herberta (posle „Dine“, usledilo je još pet romana-nastavaka, ali neće valjda…) malo teže će se snalaziti sa svim sastojcima fabule, ali slično se događalo i sa mnogim, danas kultnim ekranizacijama značajnih književnih dela. Uostalom, roman sam čitao pre mnogo godina, mnogo šta sam zaboravio, ali teško filmu koji obavezno podrazumeva držanje lektire u glavi!

Uostalom, ova filmska „Dina“, ako me sećanje ne vara, prati fabulativnu podlogu Herbertovog romana samo negde do polovine. I zato završna replika glasi „Ovo je tek početak“. Dobro, mnogo toga je već do tog završnog kadra nagovešteno, ne mora da se sve okonča u poslednjim krvavim bitkama za slobodu. A da se ipak nagoveštava nastavak filma, kaže prvi podatak utisnut u tamnu podlogu ekrana „Prvi deo – godina 10191“.

U tom jedanaestom milenijumu, na planeti Kalaban otac moćne porodice Atrides dobija nalog iz carske kuće da se preseli na planetu Arakis, beskrajnu peščanu pustinju u kojoj se nahodi melanž, začin, koji ima halucinogeno dejstvo i produžuje život. Nijednog trenutka nam se ne pokaže kako ovaj sastojak deluje, ali njegovu funkciju zasad valja shvatiti kao onaj Hičkokov mekgafin, koji uskovitla strasti, a onda padaju i ljudske glave.

(sledeci deo ja stavljam u spoiler jer malo isuvise otkriva,pa neka ga preskoce oni jos nisu pogledali film)
 

Spoiler

Vojvoda Leto Atrides zna da na tom području već prebiva neprijateljsko pleme Harkonen, sluti da će biti nevolja, što se ubrzo i obistini, jer u prvom surovom okršaju stradaju borci obeju strana. Pleme Harkonen predvodi Debeli Baron (Stelan Skarsgard), koji i likom i ciničnom retorikom podseća na Brandovog odbeglog generala iz Kopoline „Apokalipse danas“.


Pohod je prilika da se u njemu prekali 15. godišnji Pol (Timoti Šalame) koji kao i njegova majka Džesika poseduje natprirodnu moć, baratanje laserom kao munjevitim sečivom. Dvorovi porodica Atrejd i Harkonen podsećaju na pompezna kamena zdanja moćnih porodica evropske Renesanse, dok borci jedne i druge strane svojim izgledom podsećaju na borce muslimanskih gerila današnjice, ali i na ljude koji u migrantskim kolonama danas hrle ka Evropi (film je većim delom snimljen u Jordanu i Abu Dabiju).

Za savladavanje interplanetarnih prostora koriste se letilice u obliku džinovskih insekata koji ipak više podsećaju na zmajeve nego na ptice. Njihovo sletanje u slou-moušnu podseća na nalet Kopolinih helikoptera uz Vagnerov marš Valkira.

Fascinantno, kao i dizanje iz peska džinovskog crva veličine nekoliko stotina metara, koje uzrokuje pravi cunami!

I ovde,ipak,spoiler
 

Spoiler

Na novoj planeti postoji pobunjena grupa Fremena (Slobodnjaka), koju predvodi Havijer Bardem. Sa njima će na kraju uz mnogo muka, pa i krvavih okršaja, biti sklopljen dogovor, a u toj botbi će pokazati svoju zrelost Pol, harizmatični vođa u nastanku. U njegovoj blizini je mlada Šana (Zendaja), njihovo emotivno prepoznavanje je impresivno predstavljeno.


Velika novina je snažno prisustvo ženskih likova, koji su u najboljim filmovima SF žanra uvek imali dekorativnu ili „mušku“ važnost (primer „Osmog putnika“). Polova majka Džesika (Rebeka Ferguson) ima presudnu ulogu u sazrevanju sinovljevom, Časna Majka (Šarlota Rempling) magnetski deluje i ujedno unosi malu sumnju u svoje motive, dok je Zendaja veliko otkriće.

Iako je film „pokrio“ tek polovinu Herbertovog romana, u njemu nema zastoja. Javljaju se mnogi likovi, radnju obogaćuju snovi i vizije pojedinih junaka, dijaloga je malo, sve je prepušteno oživljavanju interplanetarne opere, upečatljivosti naracije koja je postignuta moćnom filmskom tehnologijom. Ova distopijska slika prikazuje novu civilizaciju koja zadržava stare „civilizacijske“ navike: borbu za autoritarnu vlast, kolonizatorske apetite na duge staze, gušenje ličnih sloboda. Ali, uvek ima i želje za slobodom, makoliko koštala.

Iako je stizao da autorski status postigne uz najveće rizike, Vilnev je u svim pomenutim filmovima imao vrsne saborce. Direktor fotografije Grig Frejzer je u ovom filmu krcatom obrtima i čudima, obezbedio optičku zamamnost prizora, dužinu kadrova koji vuku ka oniričnom, ohlađenu gamu boja, da ne pominjem ratničke okršaje.

Kad je reč o pojedinačnom stvaralačkom ulaganju, možda je najveću inovativnost pokazao tvorac muzike Hans Zimer. Radio je četiri decenije sa najvećim rediteljima današnjice (Ridli Skot, Malik, Nolan), potpisao 221 film, ali ovo što je uradio u „Dini“ je podvig van premca. On je stvorio novi registar zvukova i zvučnih efekata (digitalno izazvanih): od početka do kraja (ne baš doslovno, ima sekvenci kad je i tišina „zapisana“), mi čujemo škripanje, udaraljke, kratke rifove gudača (perkusionistčki), škotske gajde, glasove istočnjačkih narikača… Ova partitura, imam utisak koji je teško dokazati ovako na papiru, pokriva i neke skokove u naraciji koji bi bez toga i „škripali“. Buka i bes, onako foknerovski.

Aotor:Milan Vlajcic
Preneto sa: Nova.rs
https://nova.rs/kultura/milan-vlajcic-kritika-filma-dina-distopijski-pogled-ka-nama/?fbclid=IwAR3ChCaGqvHud92oppb4BJp7GKZUmUx6rCViC5TRVdzhFI2KeHMiPui5coU

Oprosticemo gospodinu Vlajcicu poneku greskicu koja mu se potkrala (Blade Runner 2047),ali ovaj deo mi je posebno sjajan (i prilicno tacan): 

Quote

Uostalom, roman sam čitao pre mnogo godina, mnogo šta sam zaboravio, ali teško filmu koji obavezno podrazumeva držanje lektire u glavi!

:Hail:


 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Crni Bombarder said:

Aotor:Milan Vlajcic
Preneto sa: Nova.rs
https://nova.rs/kultura/milan-vlajcic-kritika-filma-dina-distopijski-pogled-ka-nama/?fbclid=IwAR3ChCaGqvHud92oppb4BJp7GKZUmUx6rCViC5TRVdzhFI2KeHMiPui5coU

Oprosticemo gospodinu Vlajcicu poneku greskicu koja mu se potkrala (Blade Runner 2047),ali ovaj deo mi je posebno sjajan (i prilicno tacan): 

:Hail:


 

 

Quote

Vojvoda Leto Atrides zna da na tom području već prebiva neprijateljsko pleme Harkonen, sluti da će biti nevolja, što se ubrzo i obistini, jer u prvom surovom okršaju stradaju borci obeju strana. Pleme Harkonen predvodi Debeli Baron (Stelan Skarsgard), koji i likom i ciničnom retorikom podseća na Brandovog odbeglog generala iz Kopoline „Apokalipse danas“.

:Hail:

Link to comment
Share on other sites

https://citymagazine.danas.rs/kultura/film-tv/kritika-filma-dina-naucnofantasticni-film-za-odrasle/

 

Vilnevova Dina je gledalački zahtevnija od 95% visokobudžetnog holivudskog sadržaja, nije samo još jedan jednodimenzionalni SF spektakl koji se nabolje konzumira „isključenog mozga“, uz kokice i kolu. U pitanju je film koji zahteva da mu se posvetite, da „zaronite“ u njegov svet, a onda, kada krene odjavna špica, da ne budete razočarani što je izostalo veliko finale i razrešenje. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, NikadProtivKaline said:

ako cemo realno, i nije bas fer da poredis jedan od naj-epic monologa u SF-u sa random bilo cim

 

+ da cepidlacimo, nije kao da ga je Ridli Skot (ili FKD) smislio, nego Rutger Hauer "na licino mesto".  Tako da monologu svakako nije mesto u dvoboju "Skot vs Vilnev". Veliki sam fen BR, ali budimo realni.

Link to comment
Share on other sites

da iscepidlacimo do kraja :classic_biggrin:

nije hauer smislio monolog vec scenarista dejvid pipls, hauer ga je malo skratio, preformulisao i dodao krunu u vidu poslednje recenice, znaci jedno 70% pipls 30% hauer

neke detaljcice mozda i bolje da nisu dirali npr kaze "...things you people..." umesto "you little people" kako je bilo originalno i kako je poenta bila dodatno pojacana

u svakom slucaju reziser donosi konacnu odluku i ima neotudjivo pravo da menja scenario tako da i skotu idu zasluge

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, oko Ibada said:

da iscepidlacimo do kraja :classic_biggrin:

nije hauer smislio monolog vec scenarista dejvid pipls, hauer ga je malo skratio, preformulisao i dodao krunu u vidu poslednje recenice, znaci jedno 70% pipls 30% hauer

neke detaljcice mozda i bolje da nisu dirali npr kaze "...things you people..." umesto "you little people" kako je bilo originalno i kako je poenta bila dodatno pojacana

u svakom slucaju reziser donosi konacnu odluku i ima neotudjivo pravo da menja scenario tako da i skotu idu zasluge

 

Cek, smislio sam bolji odgovor:

 

 

"Listen to him, he knows everything"

😉🙂

Edited by Prijatelj Mitar
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...