Jump to content

DUNE - Dina


Drug Crni

Recommended Posts

2 hours ago, woolgatherer said:

e pa sad, ni ovo nije bas tacno, niti je pre rudgerovih izmena bio dugacak niti dosadan

Ne izgleda dugačko kad se napiše, ali zamisli da u takvom trenutku sve ovo treba izgovoriti i to sporo. Mnogo bi razvodnilo efekat, što je očigledno i Skot uvideo kad je ostavio ovako.

Za little se generalno slažem kad je ceo film u pitanju ali nisam sigurna koliko je u tom poslednjem trenutku zapravo preostalo tog prezira kod Roja. Uvek mi se činilo da je baš tada razlika među njima bila najmanja, i da je to jedan od razloga što je poštedeo Dekarda. Ali to je već lični doživljaj, i već samo to što svako od nas to drugačije može da doživi pokazuje koliko je film dobar :classic_love:

 

2 hours ago, woolgatherer said:

film mnogo bolje rezonuje ako jeste covek i biram da tako bude

Don't get me started sa Skotovom interpretacijom :frusty:

Link to comment
Share on other sites

Besni, lalo, besni... 😛 

 

@Besni lala

12 hours ago, woolgatherer said:

kubrik je goat gledano an zeneral ali usko u sf zanru nisam siguran da ga jedan i po film mogu uciniti sf goatom

 

 

e pa sad, ni ovo nije bas tacno, niti je pre rudgerovih izmena bio dugacak niti dosadan

 

I’ve seen things… seen things you little people wouldn’t believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion bright as magnesium… I rode on the back decks of a blinker and watched C-beams glitter in the dark near the Tannhäuser Gate. All those moments… they’ll be gone.

VS

I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched C-beams glitter in the dark near the Tannhäuser Gate. All those moments will be lost in time, like tears in rain. Time to die.

 

iako su nesumnjivo "suze na kisi" i "valja se 'mreti" cimet u piti s jabukama, malo mu je i naskodio izbacivanjem "little" iz "you little people" jer je taj pridev bas naglasavao koliko je sposoban da oseca prezir, koliko ga zaista oseca i koliko je veliki cin sto dekarda ostavlja u zivotu (film mnogo bolje rezonuje ako jeste covek i biram da tako bude :classic_smile: )

 

ludi grk, ludi danac (refn, ne fon trir) ili zasto pa da ne hodorovski :classic_biggrin:

 

Skoro sam ponovo odgledala film, ta scena je fantastična kao i njena simbolika. Stvoren je da ubija, ali kao poslednji čin pre svoje smrti on bira da Dekardu poštedi život, dokazujući time da je mnogo više čovek nego što su mislili. 

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, DameTime said:

Besni, lalo, besni... 😛 

 

@Besni lala

 

Naravno da ću da besnim, ta to mi je u opisu posla... :classic_cool:

Nego da se vratimo na Dinu - svi oni polufilmovi i izuzeci (svašta se dalo pročitati) imaju više emocije I atmosfere od ove varijacije na temu IMO. 

Da ne idem dalje - Linčova verzija je (iako iskasapljena od studija) autorsko remek-delo u odnosu na ovu prepričavodiju. 

(a i muzika je bolja) 

 

Quote

 

Edited by Besni lala
Numem na telefon
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, alcesta said:

Za little se generalno slažem kad je ceo film u pitanju ali nisam sigurna koliko je u tom poslednjem trenutku zapravo preostalo tog prezira kod Roja. Uvek mi se činilo da je baš tada razlika među njima bila najmanja, i da je to jedan od razloga što je poštedeo Dekarda. Ali to je već lični doživljaj, i već samo to što svako od nas to drugačije može da doživi pokazuje koliko je film dobar :classic_love:

 

slazem se

ali bas zato je little pojacavalo poentu, kao sto je i reklamirano pokazao je da je more human than human little people

 

naiscepidlacih se, sam cu izaci :cigar: 

 

ps

matematicki gledano mozda bi kameron bio dobar pik za sf goata, zbirno ko ima jace od 2 terminatora, aliens, abyss i avatar (koji nisam gledao, dodajem ga tek onako)

pps

mozda zorz melije :classic_biggrin:

ppps

sad stvarno izlazim

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Kao jedan ili kao dva filma? 😄

 

Bez zezanja, uraditi "Mesiju Dine" a ne uraditi "Decu Dine" gde se zaokružuje priča mnogih likova iz "Dine" je po meni idiotluk. A opet, u samom drugom filmu su izmenili neke događaje koji i te kako utiču na dešavanja u "Mesiji Dine" i "Deci Dine".

 

Šta je menjano ću u spojler.

 

Spoiler

Kao što svi koji su čitali knjige znaju, likovi Irulan i Alije.

 

Princeza Irulan se u prvoj knjizi pojavljuje likom tek pri kraju, ali svako poglavlje počinje njenim uvodom. U drugoj i trećoj knjizi ona je jedan od važnijih likova. Linč je tokom cele svoje adaptacije Dine imao nju kao naratora, da bi se gledaoci upoznali s likom, samo što nikad nije snimio nastavke, dok je u seriji iz 2000. u Irulan sliveno uloga nekoliko likova iz knjige, tako da je tu od samog početka, jer su scenaristi znali da se snimaju i ostale dve knjige. Vilnev ju je prikazao u poslednjih pet minuta drugog filma, teško će moći uverljivo da je prikaže u nastavcima kao važan lik kog dosad nigde nije bilo.

 

Alija je još važniji lik. Kao "prerođena", Bene Geserit bi rekle "nakaza", ona je još u majčinom stomaku stekla svo znanje Bene Geserita, ona je kao trogodišnje dete ubila barona Vladimira Harkonena, a ne Pol kao u filmu, bila heroj u ratovima što joj je donelo ime "sveta Alija od noža", kasnije je to što je prerođena skupo platila. Njena "prerođenost" i sve posledice toga predskazuju sudbine Leta i Ganime, blizanaca, takođe "prerođene" dece Pola i Čani, koji su naslovna "Deca Dine", treće knjige.

 

A u Vilnevovom filmu je prikazana samo u Polovoj viziji.

 

Edited by Stiletto
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Jedno izdvojeno mišljenje.

 

Rekao bih da sam pogrešio što sam čitao recenzije i utiske o filmu pre gledanja, između ostalog i na ovoj temi, mnogo su mi porasla očekivanja. Otišao sam lepo u IMAX bioskop, da vidim i doživim taj fenomenalan film baš onako kako treba. Očekivao sam tako neku devetku, dobio sam sedmicu. Ne mogu, dakle, da kažem da je moje razočaranje nemerljivo, pošto se eto može izmeriti sa -2.

 

Manje od ocene 7 ipak nije fer da dam, ima ovde impresivnih stvari, efekti su super, fotografija prelepa, režija solidna (u smislu, stvarno svaka čast na zanatskom umeću, fali mi i ovde neki wow efekat da to izdigne na nešto stvarno vredno pamćenja). Priča je dobra - ocena je po srpskom školskom sistemu, znači negde 3+ (knjigu nisam čitao - mogu samo da pretpostavim da u njoj ima materijala koji jer znatno bolji a film ga nije izvukao na površinu).

 

Očekivao sam zapravo film koji je bolji od prvog dela, što nisam dobio, prvi deo je zapravo ostavio jači utisak iako sam ga gledao na monitoru računara.

 

Džesika i Havijer su bili stvarno sjajni, na mlađanog Timotija nemam zamerki ali glumi lika koji mu je bolje legao u prvom filmu.

 

Što se tiče kritika na račun Kristofera Vokena, jasno, ništa spektakularno od njega, ali je pitanje da le je to kokoš ili jaje pošto nije ni dobio neki materijal sa kojim će uraditi bogzna šta. Za onu ulogu treba Kristofer Voken samo zbog imena Kristofera Vokena, inače bih ono mogao i ja da odglumim. Što se tiče Florens Pju, to je već malo ozbiljnije, to bi mogla da odglumi DameTime sa pola semestra škole glume. Karikiram, naravno, ali kapirate poentu.

(Takođe, "morao sam da ubijem tvog oca jer je bio dobar čovek" - excuse me but what the fuck? Ima li ovde neke suptilne ili nesuptilne poente koju mašim ili je ovo samo retardirano?)

 

Zendaja deluje okej, ali brate minut posle projekcije ja više ne mogu da se setim kako se njen lik zove. Siri? Ćana? Whatever, jedino Baron Dovla ima ime gde ne mora da se izlomi mozak.

 

Za kraj, jasno mi je kako se ukrcava na crva, ali brate kako se silazi sa onog čuda? Viče se "majstore, zadnja!" ili postoji stop dugme kod validatora?

  • Like 3
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Smrtokapa said:

Što se tiče Florens Pju, to je već malo ozbiljnije, to bi mogla da odglumi DameTime sa pola semestra škole glume. Karikiram, naravno, ali kapirate poentu.

 

spacer.png

 

Malo si ga mnogo iskarikirao 😄 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, DameTime said:

Malo si ga mnogo iskarikirao 😄 

 

Ne znam, evo sad razmišljam kako bi bilo da upravo Miss Piggy bude ispod onog princezinog headwear-a i da u odsudnom trenutku Pol Atreid prođe ovako:

 

Mislim da ne bi bilo out of place.

Edited by Smrtokapa
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Smrtokapa said:

 

Ne znam, evo sad razmišljam kako bi bilo da upravo Miss Piggy bude ispod onog princezinog headwear-a i da u odsudnom trenutku Pol Atreid prođe ovako:

 

Mislim da ne bi bilo out of place.

 

Hahahah htela sam prvobitno taj gif da okačim, samo namenjen tebi 😛 Ali rekoh neću. 

Link to comment
Share on other sites

Inače mnogo dobar avatar, stalno zaboravljam da ti kažem :classic_laugh:

1 hour ago, Smrtokapa said:

Zendaja deluje okej, ali brate minut posle projekcije ja više ne mogu da se setim kako se njen lik zove. Siri? Ćana?

Čani. Siri je iz Hiperiona, ali sad kad razmislim stvarno imaju ta dva lika nekih sličnosti, nikad mi to nije palo na pamet.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Smrtokapa

crvi su vise kao avion nego kao gsp
sluze za vece udaljenosti i nema stajanja usput, crv kad se izmori sam stane, kako jahaci popustaju kuke tako manje peska ulazi izmedju prstenova i crv se lagano zakopava u pesak da dremne

a poenta ovoga "zbog jer si dobar covek" je da je vojvoda zbog svojih ljudskih kvaliteta bio jako popularan medju velikim kucama pa je kao takav predstavljao pretnju caru

sta ti je inace ovo na avataru i sta znaci smrtokapa?

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, woolgatherer said:

a poenta ovoga "zbog jer si dobar covek" je da je vojvoda zbog svojih ljudskih kvaliteta bio jako popularan medju velikim kucama pa je kao takav predstavljao pretnju caru

 

Ok, ovako ima smisla.

 

10 minutes ago, woolgatherer said:

crvi su vise kao avion nego kao gsp
sluze za vece udaljenosti i nema stajanja usput, crv kad se izmori sam stane, kako jahaci popustaju kuke tako manje peska ulazi izmedju prstenova i crv se lagano zakopava u pesak da dremne

 

Znači Šai-Hulud Ekspres, samo prva i početna stanica.

Inače na primeru Šai-Huluda može se videti kako treba pamtiti sva ova imena, u ovom slučaju treba za crva mentalno prikačiti Aleksu Avramovića koji kaže "Shai who?"

 

22 minutes ago, woolgatherer said:

sta ti je inace ovo na avataru i sta znaci smrtokapa?

 

Na avataru je trenutno upravo Aleksa AI generisan sa lepšom polovinom i nekom devojkom.

A Smrtokapa je lik iz opskurnog stripa iz starog Politikinog Zabavnika (cena 25 novih jugoslovenskih dinara) sa tavana u selu.

  • Like 1
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

I meni je prvi deo bio bolji. Recimo četvorka, dok je ovaj nastavak dvojčica samo zbog vizuelnog i zvučnog doživljaja. Prvi deo je imao ozbiljnije dijaloge (ne sjajne, ali ih je makar bilo), bolju izgradnju priče. Ovaj drugi deo ima fenomenalnu fotografiju i kostime, čista petica, ali su osakatili knjige i napravili neku Star Wars akcija zajebanciju. Scenario je katastrofa, dijalozi za zaboraviti, a ceo univerzum nije proširen ni malo.

 


 

Spoiler

Osim tih krupnih stvari, loših dijaloga i nerazvijenih likova, evo samo nekih detalja koji mnogo iritiraju,

 

recimo kao primer, komandni centar Harkonena u Arakinu je blasfemija i pokazuje kako je osakaćen izvorni materijal. Postoji razlog zašto je Dune Universe spor, zašto se koriste mentati, i zašto protok informacija ide drugačije, a taj razlog je nekih desetak hiljada godina ranije. I sam komandni centar sa real-time informacijama nije moguć na Arakisu, zbog drugih razloga.

 

Izbacivanje Tufira iz priče je baš užasno. Izbacivanje Fenringa ajde i nekako, ali baš da vidim kako bi mi onda neko ko nije čitao knjige objasnio Margot. Generalno, izbacivanje mentata je neshvatljivo za ovaj univerzum, umesto toga imamo neke fensi kompjutere i projekcije u komandnim centrima 💩

 

Menjanje celog tajmlajna da se sve spakuje u manje od 9 meseci je ispalo loše. Ne samo što je glupo bez Alije, pa makar i dobro uradili one dijaloge Džesike i nje. Čani su hteli da daju neki "karakter", a napravili karikaturu od buntovnice. A kako su osakatili tajmlajn, nisu ni mogli da ubace njihovo dete, niti da naprave nešto od Čaninog lika. O Stilgaru da ne pričamo, napravili debilka.

 

Ovako, sve u par meseci spakovano: Malo gerile, malo učenja da se hoda po pesku i jašu crvi, malo dileme i nejasnih vizija, malo debilnih pošalica Čani i drugarice, i ajmo na cara.

Esnaf je ključan u celom ovom univerzumu, a u filmu ni traga ni glasa. Umesto toga dobismo ono glupo ćaskanje Gurnija sa... nekim... na kraju filme i u sledećoj sceni odlazak u džihad!?

 

Možda bi ceo film izgledao bolje da su mu dali još pola sata. Ovako, nije vredno ponovnog gledanja.



I odmah da se ogradim, iako sam pročitao sve knjige, prvo na srpskom pa posle na engleskom, ne mislim da je Herbert neki super pisac koji se ne sme menjati (osim God-Emperor, koji je odlično napisan), ali se treba držati makar osnovnih postulata knjige i sveta koji se adaptira. Elem, najveća prednost filma je što su filmovi danas generalno katastrofalni, pa se onda hajpuje nešto što nije baš potpuna katastrofa.

 

Link to comment
Share on other sites

Napisah ranije kako mi je prosao prvi pokusaj gledanja filma. Pa da nastavimo dogadjaje od prosle srede:

 

Skracuje se broj projekcija, plasim se da ce povuci film uskoro, hvata me nervoza...

Spoiler

QNS7he.gif

 

Pojavljuju se baba i deda da cuvaju malog... 

Spoiler

e235722eec9fae720250fe9a87473c8bad7ca235

Spoiler

Ride-of-the-Rohirrim-gif-2.gif

 

 

 

Mali je nervozan nakon vrtica... 

Spoiler

zpEJlE.gif

 

Daj brzo toplomer:

Spoiler

2951aa84bb06e136d1b0d2a1574b2c8f.gif

 

Nije mu nista, samo je umoran, spava mu se...

Spoiler

21df55b38f11bb1a29308c365f7b3e56fd1cd7d0

 

 

Itako, odgleda ja film u IMAXu, ali iskreno upadam u Smrtokapa bandwagon da sam ocekivao vise. 


Par crtica: 

 

Spoiler

Nema sta, vizuelno top film, treba gledati u IMAXu.
Ipak, meni losiji od prvog dela. 
Zasto. Kao sto su ljudi vec pisali, ako je vec Tolkien menjan za film, sto ne bi i Herbert, iako su njegova dela vrv teza za ekranizovati. 
Ipak, sta mi smeta u ovom delu. Ne postoji nikakav clifhanger ili despair momenat iz kojeg ce nasi junaci da se izvuku i dalje razvijaju.
Pisao sam na Lotr temi kako smatram da je PJax odradio fenomenalan posao izmenama u Dve kule, i bitku u Helmovom ponoru izmenio tako da od usputne bitke u knjigama, postane fakticki the darkest hour covecanstva i turning point od kog ce slobodni ljudi malo prodisati.
Naravno, ne treba porediti ova dva dela, ali sta meni licno smeta u Dune 2:
Muad'dib partizanski zeza Harkonene ceo film i onda malo Fejd Rauta malo drma ''Klasicnom artiljerijom''.
Sprema se konacna bitka, i umesto da se likovi nadju u nekom teskom momentu ili situaciji, oni ih jednostavno naražnje prvo sa 3 nuklearke, a potom sa 5 crva i to je to, gg.
Mogli su pricu oko nuklearki da razviju malo bolje, i umesto sto se ona devojka zrtvovala kao spijun pred Fejdom, mogli su da budu u dilemi da li iskoristiti nuklearke i da se neki lik, koga bi razvili malo bolje, na kraju zrtvuje aktivirajuci ih itd itd... 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, 40Wins said:
Spoiler

Mogli su pricu oko nuklearki da razviju malo bolje, i umesto sto se ona devojka zrtvovala kao spijun pred Fejdom, mogli su da budu u dilemi da li iskoristiti nuklearke i da se neki lik, koga bi razvili malo bolje, na kraju zrtvuje aktivirajuci ih itd itd... 

 

 

Spoiler

170px-Sin%C4%91eli%C4%87_at_%C4%8Cegar_H

 

Stevan Sinfjelic style?

:classic_biggrin:

Edited by Kronostime
Link to comment
Share on other sites

I ja sam gledao za vikend, otprilike je Smrtokapa sumirao moje misljenje. Samo sto sam ja i ocekivao da je film debelo prehajpovan pa mi je bio ok. Bolji je od prvog dela, vizuelno stvarno fantastican, prelep, i to je otprilike to.

 

Florens Puj... ne znam. Ne mogu da kazem ni nova Gvinet Paltrou, gora je. Ne znam ko je gura, kao glumica je prosek, kao "lepotica" uvreda za inteligenciju.

 

Zendaja se olenjila zestoko takodje. Matorci nose film glumacki.

 

Otprilike kao kad je izasao Interstelar pa je bilo ovo je najbolji film ikada kako ikada vise pogledati SF film posle ovoga i onda je to splasnulo posle par meseci.

 

S tim sto Interstelar jeste vrhunski film, ovaj je samo vrlo dobar.

 

Kad bude bilo da se skine na komp dobra verzija bacicu pogled da vidim kakav je kad se ta bioskopska grandioznost skupi na 40 inca.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...