Jump to content

Latinska Amerika


djole

Recommended Posts

Argentina je skolski primer nacije koja na izborima ne ukljucuje mozak i to skoro 100 godina. Zemlja koja bi po resursima trbalo da bude medju najbogatijima u svetu, nekada su to i bili, bankrotirala je devet puta, a vec se najavljuje i deseti.

Link to comment
Share on other sites

Primarni izbori 13. avgusta:

Milei 7,1 milion glasova, 30%
Masa 5 miliona glasova, 21,4%
Drugi kandidat Masine koalicije 1,4 miliona glasova, 5,9%

 

https://en.wikipedia.org/wiki/2023_Argentine_primary_elections

 

Prvi krug izbora 22. oktobra:

Milei 7,9 miliona glasova, 30%
Masa 9,6 miliona glasova, 36,7%

https://en.wikipedia.org/wiki/2023_Argentine_general_election

 

Bloomberg o prvom krugu:

Quote

Not many politicians would stand a chance in an election after overseeing an inflation rate of almost 140%. Yet Massa, who doubles up as economy minister, has used all the tricks in the book to give support to voters who are fearful of losing a cradle of subsidies and social-welfare handouts regardless of Argentina’s unsustainable finances. 

Days before the vote, Massa’s campaign posted signs in subway stations and train stops showing the difference in fare prices Argentines would pay under him versus Milei: the present 59 pesos, or 6 cents, compared to 700 pesos without the subsidies the current Peronist administration gives. 

These kind of stunts paid off. Massa gained 3 million votes on Sunday compared to his coalition’s third-place finish in the August primary. Meanwhile, frontrunner Milei lost votes.

Massa carved a clear path to the presidency by tapping into the entrenched Peronist network of governors, labor unions and social movements. (...)

Until Sunday, Javier Milei’s disruptive message, including trading insults with his rivals from the pro-business Juntos por el Cambio coalition, was seen as his key asset. But Milei ended up almost seven percentage points behind Massa, showing that his break-it-all-down style has hit a wall with voters who don’t completely buy into the radical changes he’s selling.

Milei admitted as much in his post-election speech, when he said he was “willing to do tabula rasa” and unite forces with Juntos — whose candidate placed third — to defeat Peronism. That would require toning down some of his rhetoric and more radical proposals to potentially negotiate a common agenda with the more conservative members of Juntos. 

Milei’s lack of government experience will also come under the spotlight as the results signaled Argentines aren’t as willing to embrace the unknown as initially thought. 

Martin Rapetti, executive director of Buenos Aires-based consulting firm Equilibra, said that a very important cohort of Juntos voters, as represented by candidate Patricia Bullrich, don’t want Massa to win, but that doesn’t mean that they’ll vote for Milei.

“What should be clear to markets is that Massa offers more governability than Milei, regardless of preference between candidates,” he said.

https://www.bnnbloomberg.ca/how-massa-halted-milei-s-momentum-argentina-election-takeaways-1.1988180

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ali pazi naslov, "Trump-like", hahahahaha...

Pa ako ga mas-mediji ne vole, nema razloga da se uopste sumnja da je dobar politicar za Argentinu.

 

Massa potrosio brdo drzavnih para na kupovinu glasova, za pridobijanja sindikada, medija, ministarstvo pravde, slao lunch pakete sa svojim pamfletom, a najbesramnije su zapravo bile apokalipticne scene u zemlji koje je najavljivao u slucaju svog poraza u pokusajima da zastrasi narod. 
Kako uopste ima obraza da se kandiduje kao ministar ekonomije koji je doveo zemlju do rekordnih stopa inflacije koja i dalje ne prestaje da dostize nove visine.

 

Cestitke Gaucosima, i puno srece im zelim. 

Edited by RatzenStadt
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

8f9086c136a4458096de1d99ba0fe9af

 


Upravo zbog toga sto deluje kao nepredvidiv i nedokuciv, sam im pre svega (Argentincima) pozeleo srecu.

 

Kao sto sam vec napisao, Argentinci imaju obicaj da skakucu levo-desno, i da je inkonzistentnost u sprovodjenju politike jedan od razloga zbog kojeg ne uspevaju da se oporave ekonomski jos od Perona. Doduse, ako li Milei sprovede i deseti deo svoje politike koju propagira, bice to rekordno daleko odlazak "u desno" za tu zemlju u novijoj istoriji.

 

Slazem se sa vecinom stavova koje Milei zastupa.
Od aktualnih vladajucih struktura koje su dovele zemlju na ivicu bankrota tesko da moze gore. Kako li planira da sprovede ista od svoje politike koja je dijametralno suprotna od one koja je sprovodjena godinama unazad, nisam pametan.

Link to comment
Share on other sites

Pa tesko je sad ljudima da malo jace napljuju, jer se plase sta ako sledece godine ljudima zivot bude laksi i bolji, a trenutna leftisticka vrhuska je nabila 140% inflaciju.

S obzirom da covek ne izgleda uvek normalno, ne bi me cudilo da Argentina postane i nedrzava, kao danas npr Somalija, ali pre bih rekao da im ako on sprovede deo onoga sto je rekao da ce im biti samo bolje. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, 40Wins said:

Pa tesko je sad ljudima da malo jace napljuju, jer se plase sta ako sledece godine ljudima zivot bude laksi i bolji, a trenutna leftisticka vrhuska je nabila 140% inflaciju.

S obzirom da covek ne izgleda uvek normalno, ne bi me cudilo da Argentina postane i nedrzava, kao danas npr Somalija, ali pre bih rekao da im ako on sprovede deo onoga sto je rekao da ce im biti samo bolje. 

Njima gore ne moze da bude, a sigurno je da im ne prete nikakvi gradjanski ratovi.

Link to comment
Share on other sites

Daleko je on od ovih nabrojanih gore. Smislene stvari koje prica jesu smislene. Sad sto je tilted i sto izgleda neuracunljivo je potpuno druga prica.

 

Bolsonaro i Tramp su na prvom mestu glupavi idioti pa onda desnicari.

 

Ovaj je potencijalno neuracunljiv, ali nije glup.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mene malo brine što ovaj čovek izgleda unhinged, i deluje da je odavno batalio antidepresive. 

Ono što me raduje jeste da barem negde neko sa političkim uverenjima koja su bliska mojima je uspeo da se dokopa vlasti. 

 

Živele privatne vatrogasne kompanije! 💝

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, longbowman said:

Mene malo brine što ovaj čovek izgleda unhinged, i deluje da je odavno batalio antidepresive. 

Ono što me raduje jeste da barem negde neko sa političkim uverenjima koja su bliska mojima je uspeo da se dokopa vlasti. 

 

Živele privatne vatrogasne kompanije! 💝


Isti Djordano Piterson. Trainwreck. 

Link to comment
Share on other sites

Zapad se vratio! :thumbsup:

 

U lažnim vestima potpuno nervno rastrojstvo: dok im sa jedne strane IDF deveta "mostly peaceful" džihadiste, Argentinci mučki, s leđa, tup - prokapitalističkog, proameričkog i proizrelskog predsednika u meri kakva do sada nije viđena gotovo nigde, a kamoli u Latinskoj Americi...

 

...a nema ni godina dana od kada su budni isterani WC šoljom iz Tviterovog HQ-a na ulice SF-a, što je - pisao sam nedavno o tome, kada su u jednom danu na izborima u NZ pobedili konzervativci, u Australiji pukao budni referendum, u Ekvadoru pro-biznis kandidat pobedio socijalistu i pro-evropska opozicija pobedila u Poljskoj - tek počelo da reverberira. I nije čak, u širem potezu, ni važno koliko će on od svog programa uspeti da implementira - ovde je ključna pouka da je sloboda politički vijabilna čak i u sredinama koje nemaju takvu institicionalnu i kulturološku tradiciju...Zato:

 

Make Argentina Great Again*!

F_WDnijXYAAUc2N?format=jpg&name=small

 

 

Tržišta su, kao naš najbolji sensmejking mehanizam, danas odreagovaka vrlo pozitivno (u Americi, u Argentini je neradni dan, sutra će pezos u kanalizaciju):

 

Argentina’s US-Traded Stocks Jump, With YPF Up 30% on Milei Win

US-listed equities soar with local markets closed, bonds pare gains

Argentine peso set to weaken on radical plan to dollarize economy

 

 

 

 

* u punom smislu te reči, budući da je ova zemlja pre pada u socijalističko i etatističko taljiganje BILA najbogatija zemlja na svetu (kačio sam ovde uoči izbora):

picture2_2.jpg?itok=s9oNd_mz

Edited by bohumilo
  • Like 1
  • Thanks 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Iz El País-a:

 

Quote

Milei said that he was raised amid beatings, humiliations and verbal abuse. “Your sister is like this because of you; if she dies, it’s your fault,” his mother once told him, when his sister, Karina, suffered a panic attack upon witnessing one of those beatings.

“All those beatings that I received when I was a child mean that, today, I’m not afraid of anything,” Milei warned in a television interview. The beatings were accompanied by constant verbal abuse: “My father always told me that I was trash, that I was going to die of hunger and that I was going to be useless all my life.”

 

Quote

“If I had to choose between the state and the mafia, I would choose the mafia, because the mafia has codes, the mafia complies, the mafia doesn’t lie and, above all, the mafia competes,”

 

Neka peva ova kuća nek se tango zaigra.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...