Jump to content

Canada - Looking for the summer


Kolbas

Recommended Posts

On 1/3/2023 at 11:14 PM, ters said:

Rijesimo se i dizela i benzina i nema brige. Izgleda da je buducnost brza nego sto sam mislio: 

Norveska - 80% automobila prodanih u 2022 su elektricni 

 

chart.png

 

https://www.reuters.com/business/autos-transportation/hitting-record-electric-cars-sales-norway-near-80-2022-2023-01-02/  

Norveska ti nije relevantna zemlja oko EA.Zasto? Pa zato sto je energija sva od vode i najznacajnije zato sto su date ogromne subvencije. Samo da nbrojim neke. Nije se placao porez na auta, dzabe putarina, dzabe trajekt, dzabe registracija, dzabe parking i struja jeftina (bila). E sad dosla skupa struja, mora se placati pola parkinga, pola trajekt itd,itd...Ima jos toga oko struje ali o tom drugi put.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ters said:

A citav Nunavut ima stanovnika kao Negotin… 

Jes vala i to što veliš, ko ih suneti kad ih nema ni za pun autobus...obustaviti dostavu dizela pa nek vide šta će😶...nego i kod nas je pola godine debeli minus, a i nema nas baš mnogo, moš' svi da stanemo u jedan  Beograd, pa šta onda da radimo? Jal da gasimo bušotine i selimo u tople krajeve ili nešto drugo?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kolbas said:

Jes vala i to što veliš, ko ih suneti kad ih nema ni za pun autobus...obustaviti dostavu dizela pa nek vide šta će😶...nego i kod nas je pola godine debeli minus, a i nema nas baš mnogo, moš' svi da stanemo u jedan  Beograd, pa šta onda da radimo? Jal da gasimo bušotine i selimo u tople krajeve ili nešto drugo?

Jok bolan, treba ih pustiti da trose dizel jer su medju onih 10-15% koji bez dizela srvarno ne mogu… Za vas iz krajeva gdje je pola godine debeli minus- snaci cete se nekako jer svakako necete moci kupiti nove neelektricne automobile vec za 12 godina… Bolje navijaj da se sto vise elektricnih automobila vozi u podrucjima sa umjerenijim klimatskim uslovima i da se kroz njihovu siroku upotrebu sto vise problema otkrije i rijesi do 2035… 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Kad je vec ters spomenuo klimu, malo razonode.

 

Preselio Mujo iz BiH u Kanadu i počeo voditi dnevnik...

12. avgust. Uselili smo se u našu novu kuću u Kanadi. Tako sam uzbuđen! Ovdje je tako lijepo! Planine su prekrasne. Jedva čekam da ih vidim prekrivene snijegom!

14. oktobar. Kanada. To je najljepša zemlja na svijetu! Lišće je poprimilo sve one divne nijanse žute i narandžaste boje. Vozio sam kroz prirodu i vidio par jelena. Tako su graciozni! To su najljepše životinje na svijetu! Ovo mora da je raj. Volim Kanadu. 

11. novembar. Dan sjećanja (Kanadski državni praznik). Lov na jelene će početi uskoro. Ne mogu da zamislim da neko može ubiti tako divnu životinju. Nadam se da će uskoro snijeg! Tako je divno. 

2. decembar. Noćas je pao prvi snijeg. Ustao sam i vidio sve pokriveno bijelim pokrivačem. Izgleda kao najljepša razglednica! Izašli smo napolje, očistili stepenište i prilazni put a onda se grudvali (ja pobjedio!). Kad je prošla grtalica morali smo ponovo očistiti kapiju. Koja divna zemlja! Volim Kanadu! 

12. decembar. Noćas opet snijeg. Opet prošla grtalica i zatrpala kapiju. Ovdje je zaista prekrasno! 

19. decembar. Noćas opet snijeg!! Nisam mogao izvesti auto da odem na posao. Ovdje je zaista divno, samo sam malo umoran od lopatanja. Opet j****a grtalica! 

22. decembar. Ovo bijelo govno opet padalo cijelu noć. Dobio žuljeve od lopatanja i leđa me bole. Ovaj majmun sa grtalicom kao da se krije iza ćoska i samo čeka da ja očistim ispred kapije. Papak! 

25. decembar. NESRETAN Božić! Još malo usranog snijega. Ako mi ikad dopadne šaka ovaj majmun što vozi grtalicu - ubiću ga! 
Mater im j**** što ne posipaju više soli po cesti pa da se prije otopi. 

27. decembar. Noćas opet snijeg. Ne izlazim već tri dana sem što čistim snijeg kad god prođe grtalica. Ne mogu nigdje ići, auto se zaglavilo u brdu snijega ispred kapije. I hladno je! Kažu da ce noćas pasti novih 30 centimatara ovih govana. 

28. decembar. Pragnoza je bila loša. Palo je pola metra. Ako ovako nastavi, neće se otopiti do ljeta. Grtalica se zaglavila i taj papak došao kod mene da traži lopatu. Rekao sam mu da sam već slomio šest lopata čisteći ta govna sa vrata sto ih je on nabio i zamalo da sam mu je slomio od glavu. 

4. januar. Najzad sam izašao iz kuce! Otisao do prodavnice da kupim nešto hrane i kada sam se vraćao udario sam jelena kolima. 3.000 dolara štete na kolima. 
Te j****e nemani trebaju biti ubijene. Svugdje ih ima! Što li ih lovci sve ne pobiše jesenas?! 

3. maj. Odvezao kola kod mehaničara. Nevjerovatno koliko su zahrđala od j****e soli što je posipaju svuda. 

10. maj. Selim na Floridu !!!!! Pun mi je k**** svega! Ne mogu zamisliti kako neko normalan moze živjeti u toj j*****j Kanadi.

  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, DJORDJE said:

A sta fali Floridi i Trampo se tamo preselio.

 

Spoiler

12. maj

Stigli smo na Floridu.

Uselili smo se u novu kucu. Tako je velika, ima sav komfor, naravno i

pool. Kako je ovdje samo toplo i prijatno. Vec sam zaboravio Kanadu. Volim

Floridu.

20. maj

Ovdje su ljudi neverovatno dobri i uvijek se samo smiju. Stvarno je

Florida interesantna a ima puno interesantnih zivotinja. Bas je fino

toplo. Ove nedelje sam se zagrijao od one Kanade. Puno volim Floridu.

12. jun

Vec smo mesec dana tu, vrijeme je jos uvijek toplo i jako vlazno. Dobro da

u kuci imamo klimu. Susjed mi je pricao kako u jednom restoranu u blizini

sluze dobrog aligatora. Kako mogu ljudi da jedu te zivotinje, koje poticu

iz doba dinosaurusa. To ne mogu nikako razumijeti.Vidjeli smo puno toga na

Floridi, nevjerovatno je interesantna. Najvise te volim, Florida.

30 jun

Odkad smo dosli vrijeme se skoro nije menjalo. Uvjek toplo a sad i pomalo

suvise vlazno. Ali klima uredaj u kuci i u kolima radi odlicno. Nocu nam

jedino smetaju komarci, kojih ima u ovo doba puno. Upoznao sam jos neke

susjede stvarno su ljudi na Floridi dobri.

18 jul

Nevjerovatna vrucina i skoro 100% vlaga, za vikend idemo na obalu. Nadam

se lijepom provodu.

20 jul

Kakva noc. Fata je u hotelu slucajno ostavila otvoren prozor. Zamalo da me

zivog pojedu ti komarci. Kad smo se htjeli vratiti kuci neko nam je ukrao

kola. I tako ima da se vozimo 100 milja taksijem. Crnac taksista uvjek se

samo smjeska, imam utisak da je on ukrao kola. Stvarno ima kriminala na

Floridi.

21. jul

Posle povratka kuci, opet taksi i na posao, pa ja kao da radim samo za ove

taksiste. U firmi sef mi je rekao, da se ne smijem dovoljno, ali kako da

glupanu objasnim da nisam sklopio oka od onih komaraca a kamoli da

spominjem ukradena kola. Nevjerovatna vrucina.

30.jul

Toplotni val je na maximumu, a nama je u kuci crkla klima. I jos ovi

komarci, jedino me spasi ujutro jedno kupanje da prezivim. Kad sam hteo da

se bacim u pool vidim u njemu aligatora od 3 metra!! Jos mi je samo ta

pizdarija trebala, brzo pozovem policiju da pitam sta treba da radim. Oni

kazu da ga pustim na miru i da ce sam otici odakle je dosao. Poludecu.

31.jul

Vec ujutro neverovatna vrucina. Na poslu sam opet kao prebijen. Sef, onaj

supak, kaze da se uopste ne smijem i da to nije dobro za klijente. Jebo

njega i klijente.

1. avg

Kakva vrucina. Vec drugi dan bez klime sto znaci i bez spavanja. Sve ce da

izgori. Komaraca ima sve vise. Onaj mrgan od 3 metra kao da je u mom poolu

kampovao. Kazem cjelu pricu susjedu, on se samo smije, kao uvjek, picka li

mu lepamila materina.

2. avg.

Jedva docekah, da mi dodju popraviti tu kurcevu klimu. A onaj niger umesto

klime sredi mi cerku. Policija kaze samo da treba biti pazljiv, a da crnca

verovatno nece moci uhvatiti jer su i onako svi isti. Vrucina kao da smo u

paklu. Jebem ti Floridu.

12. avg.

Ne mogu da smislim tu vrucinu. Tu smo jos uvjek kao u paklu a odkad smo

dosli vrjeme je isto. Sef me izbacio iz firme sa osmijehom na licu i rekao

da su se klijenti pobunili jer se nisam dovoljno smijao. E tako sam ostao

bez posla i na putu svratim u kafanu gde se napijem. Svi se meni i mojoj

prici samo smiju, a osobito onaj policajac koji me uhapsi pijanog i trazi

da mu platim 3000 USD. Majku im, mrzim Floridu, prokleta bila.

13. avg

Boze kakva vrucina. Vracam se kuci iz cuze bez kola, posla i bez para.

Mrzim taksiste. Svi beze sa osmijehom na licu, a usput mi kazu da dolazi

Mitch. Legnem u kucu u kojoj jos uvijek ne radi klima da malo razmislim o

svemu. Odjednom nevjerovatan vjetar zapara zrak i kuca nema vise krova,

jos minutdva i nema vise kuce. Vjetar se smirio. Nemam vise nista, samo je

onaj aligator ostao u poolu. Sto ga nisu pojeli u onom restoranu....

Susjedi se vracaju i sa osmjehom na licu kazu da imam srecu da sam

prezivio hurikan Mitch. Opet je vrucina ko prije, a ja bez svega. Mrzim

Floridu, selim se odavde.

Gde ovaj put necu da vam kazem...

 

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

On 5/15/2023 at 9:39 AM, Dragan said:

Kad je vec ters spomenuo klimu, malo razonode.

 

Preselio Mujo iz BiH u Kanadu i počeo voditi dnevnik...

12. avgust. Uselili smo se u našu novu kuću u Kanadi. Tako sam uzbuđen! Ovdje je tako lijepo! Planine su prekrasne. Jedva čekam da ih vidim prekrivene snijegom!

14. oktobar. Kanada. To je najljepša zemlja na svijetu! Lišće je poprimilo sve one divne nijanse žute i narandžaste boje. Vozio sam kroz prirodu i vidio par jelena. Tako su graciozni! To su najljepše životinje na svijetu! Ovo mora da je raj. Volim Kanadu. 

11. novembar. Dan sjećanja (Kanadski državni praznik). Lov na jelene će početi uskoro. Ne mogu da zamislim da neko može ubiti tako divnu životinju. Nadam se da će uskoro snijeg! Tako je divno. 

2. decembar. Noćas je pao prvi snijeg. Ustao sam i vidio sve pokriveno bijelim pokrivačem. Izgleda kao najljepša razglednica! Izašli smo napolje, očistili stepenište i prilazni put a onda se grudvali (ja pobjedio!). Kad je prošla grtalica morali smo ponovo očistiti kapiju. Koja divna zemlja! Volim Kanadu! 

12. decembar. Noćas opet snijeg. Opet prošla grtalica i zatrpala kapiju. Ovdje je zaista prekrasno! 

19. decembar. Noćas opet snijeg!! Nisam mogao izvesti auto da odem na posao. Ovdje je zaista divno, samo sam malo umoran od lopatanja. Opet j****a grtalica! 

22. decembar. Ovo bijelo govno opet padalo cijelu noć. Dobio žuljeve od lopatanja i leđa me bole. Ovaj majmun sa grtalicom kao da se krije iza ćoska i samo čeka da ja očistim ispred kapije. Papak! 

25. decembar. NESRETAN Božić! Još malo usranog snijega. Ako mi ikad dopadne šaka ovaj majmun što vozi grtalicu - ubiću ga! 
Mater im j**** što ne posipaju više soli po cesti pa da se prije otopi. 

27. decembar. Noćas opet snijeg. Ne izlazim već tri dana sem što čistim snijeg kad god prođe grtalica. Ne mogu nigdje ići, auto se zaglavilo u brdu snijega ispred kapije. I hladno je! Kažu da ce noćas pasti novih 30 centimatara ovih govana. 

28. decembar. Pragnoza je bila loša. Palo je pola metra. Ako ovako nastavi, neće se otopiti do ljeta. Grtalica se zaglavila i taj papak došao kod mene da traži lopatu. Rekao sam mu da sam već slomio šest lopata čisteći ta govna sa vrata sto ih je on nabio i zamalo da sam mu je slomio od glavu. 

4. januar. Najzad sam izašao iz kuce! Otisao do prodavnice da kupim nešto hrane i kada sam se vraćao udario sam jelena kolima. 3.000 dolara štete na kolima. 
Te j****e nemani trebaju biti ubijene. Svugdje ih ima! Što li ih lovci sve ne pobiše jesenas?! 

3. maj. Odvezao kola kod mehaničara. Nevjerovatno koliko su zahrđala od j****e soli što je posipaju svuda. 

10. maj. Selim na Floridu !!!!! Pun mi je k**** svega! Ne mogu zamisliti kako neko normalan moze živjeti u toj j*****j Kanadi.

 

Ovom tekstu se svaki put nasmijem, jer mada zivim u jedinom gradu Kanade u kojem je snijeg rijetkost, gledao sam slicnu metamorfozu na drugim pitanjima kod onih koji od neke pocetne ushicenosti i odusevljavanja malim stvarima prelaze u drugu krajnost gdje im sve smeta i gdje u Kanadi nema apsolutno nista dobro (ali ipak ne pomisljaju da sele odavde - ni u Srbiju, ni u Bosnu, ni na Floridu...)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ima puno tih gastarbajterskih prica. Jedna od njih:

 

Ortak se odselio u Ameriku, i kao i svaki Srbenda sa manjkom višeg obrazovanja, uhvatio se jedinog poštenog posla koji je tada mogao da nađe.

I nije mu bilo lako, iskreno. Ali otišao je sa razlogom, i imao je jasno zacrtan plan.

U prvo vreme, nekih godinu, dve je živeo u crnačkom kvartu. I trudio se da se aklimatizuje, ali mu nešto baš i nije išlo. Prenstveno zbog preglasne muzike, nije mogao mučenik da se odmori od basova i hip hopa.

I zato je štedeo. Strpljivo.

Prvi neki malo veći novac koji je imao uložio je u kućno ozvučenje.

I tri dana bez prestanka je na maksimumu slušao SAMO I ISKULJUČIVO pesmu

GARA, GARA, GARIŠ LI SE SADA!

Posle tri dana mu neko kuca na vrata, on otvara, vidi crnca tu iz kraja koji ga gleda i kaže

- Brother, PLEASE NO MORE GARA!

I tako nastade mir.

  • Ha-ha 8
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, Eddard said:

To sa Floride je nastavak čuvene grtal’ce iz Kanade:

 

 

 

Pa da, eno @Dragan je postavio originalno pismo iz Kanade, pa reko, nisu se tu putesestvija zavrsila... Ima i 3 deo

 

Spoiler

1. septembar:

Naplatio pare od osiguranja. Zgadila mi se ova Amerika. Kao i Kanada, uostalom. Ubjeđujem familiju da odemo u Disneyland. Poslije ćemo smisliti gdje ćemo i kako ćemo...

8. septembar:

Potrošio pare od osiguranja. Ne znam gdje ćemo, djeca bi već trebala u školu. Sinula mi je napokon pametna ideja. Zovem rodbinu da me upute kako da kupim stan u Sarajevu. Učimo ubrzano gramatiku, ja već uspješno razlikujem ekavicu i ijekavicu. Djeca brkaju meko, mehko i tvrdo 'č', zaboravljaju umetnuti h gdje treba, palatalizacija im nijedna ne ide od ruke. Šta li ćeš nas biti.

24. oktobar:

Rodbina mi hitno odgovara da ima jedan što bi prodao knjižicu i da ima ope' jedan u Opštini koji bi pogurao za stan, ukoliko... Prodali auto i kompjuter. Poslali pare za stan.

25. novembar:

Papiri za stan u Sarajevu sređeni, sreći nema kraja. Mi smo bez para. Djeca ne idu u školu. Svi pomažemo u obližnjoj samoposluzi, imamo dovoljno za motel i kartu. Pripreme za povratak u toku: gledamo u sobi CNN i pokušavamo da shvatimo trenutnu političku situaciju. Ja imam problema sa razumijevanjem unutarnjih, granica, nismo se valjda za to borili. Kažu mi da malo puno naginjem na unitarističku politiku, a da opet nisam dovoljno ekstreman da mogu preživjeti lako političku realnost. Kažu mi isto tako da ne serem.

24. decembar:

Posljednje pripreme za put. Uzeli najjeftinije karte, na prvi dan Božića, biće prazan avion. Tjeraju me da kupim Leviske, ne mogu me više gledati u dronjcima. Fino smo se svi obukli, ponijeli smo nešto baterija, svijeća, mlijeka u prahu, kafe i dvije-tri čokolade, da obradujemo naše. Posljednja noć na jebenom sjevernoameričkom kontinentu. Nalet ga bilo, i onog ko ga otkri, i o ove što na njemu žive.

25. decembar:

Prvi dan Božića. Na putu do aerodroma blistaju ukrasi na palmama.Samo da mi je dočepati se aviona. Nalijećem na Djeda Mraza u bermudama, šaljem ga u neku stvar. Predajemo stvari, oduzimaju nam vreću sa rižom i otpakovane vreće mlijeka u prahu... kažu šupci, zabranjeno po nekom njihovom zakonu. Ovo je već prevršilo mjeru. Psujem tečno. Oni se smiju. Budale. Stjuardesa me upozorava da pazim kako se ponašam nakon što sam ljubazno stisnuo pilota i vikn'o mu na uho: "Vozi Miško!".

27. decembar:

Amsterdam. Mmmm, osjećam miris Evrope. Zadržavaju nas u policiji, kažu istekla nam oba pasoša, i crveni, i plavi. "Ma, koji ste mi vi ..." mislim se, ja - tamo se ja više ne vraćam. Fino mu kažem: "No Amerika, no, niks, kaput, finito..." Prenoćili na policiji. Uzelo nam tariguz i svijeće, kaže treba da prođe neko ispitivanje. Baš smo se sjebali. U policiji upoznajemo puno našeg svijeta, svi idu na drugu stranu. Svijeće mogu s nama, tariguz ostaje, zapaljiva materija. Otkidam malo papira sa jedne rolne, zlu ne trebalo. Niko ne primjećuje.

31. decembar:

Nakon dvije noći prespavane na amsterdamskom aerodromu, evo nas na putu za Beč. Svi smo se već međusobno posvađali. Optužuju me da sam ih sve uvalio u govna, bez njihove volje. Ubjeđujem ih da ne seru i da ponavljaju gradivo, već smo skoro kući. Slijećemo u Beč. Ah, Wienna, Shtrauss, Waltzer, Dunau, jes' klinac. Policija nas odvaja na poseban izlaz.

1. januar:

Novu godinu dočekao u krugu familije, u posebno ukrašenoj ćeliji. Gledam novogodišnji koncert kroz rešetke. Djeci poklanjam čokolade, Fati sam uspio maznuti jedan tester na Free Shopu u Amsterdamu - Gyvency for men. Sviđa joj se. Miriše. Izgleda da će nas pustiti već za dva dana. Hrana puno bolja od one u Amsterdamu. Već sam skoro zaboravio ona sranja što smo jeli u onoj poganoj Floridi. Mekdonald, Meklaud, Mekintos, Meksiko, to su samo neke od zabranjenih riječi nakon našeg groznog McDonald'skog iskustva.

6. januar:

Zagreb. Servus lepi Zabreg moj, kaj se krije v mali toj. Opet bajbok. Uvoženje opasnih materija, oduzimaju nam baterije. Brzo nas oslobađaju iz policije, izvinjavaju se. Da ne bi plaćali carinu, ostavljam lažni Rolex u policiji I otkidam dugmad sa Fatine jakne da pokažem da je korištena. Niko iz familije ne priča sa mnom. Tvrde da je moja glupa ideja o povratku. Carinik se smješka, policajci se smješkaju, taksista se smije, ja mislim da nešto debelo nije u redu. Nisu me čak pitali čak ni za putovnicu, domovnicu, šahovnicu...Pitam treba li mi viza, oni se svi grohotom smiju. Kašu, kak' ste vi Bosanci bedasti.

7. januar:

Oduzimaju nam avio-karte, pominju neki međudržavni sporazum. Nije mi jasno, bunim se k'o Grk u zatvoru.Odustajem, iz čarapa vadim zadnje dolarske rezerve. Odlučujem se na put autobusom. Taksista prima dolare. Sreća. Baš bih se obruk'o. Stižemo u zadnji čas na Kolodvor, banka još radi. Mijenjam dolare u kune za kartu i KM (valjda kilometre) za prtljag. U čekaonici svi puše, postaje neizdrživo. Idem do klozeta da dođem sebi. Smrdi toliko da jedva stojim na nogama, nekako se dokopam izlaza. Guramo se na ulazu u autobus, neko je prodao višak karata, biće gusto. Ja pristajem na tri sjedišta za četiri karte, pod uslovom da prtljag držimo u krilu. Bolje išta nego ništa. Hajd', mislim se, nek' je živa glava.

8. januar:

Ovo pišem poslije. Hladno je bilo da bi pingvini u nesvjest pali. Al', opet, mislim se, kako je u Kanadi. Pokušavam zaspati, ne mogu, muzički ukus šofera je gori od onog već lošeg predratnog. Neko povraća pozada. Neko otvorio Argetu i otpakov'o kuhana jaja. Povraća mi se, da hoće zaustaviti autobus. Autobus se zaustavlja na tri carine i tri policije.Oduzimaju mi kožnu jaknu koju sam prije rata kupio u Turskoj. Ja sam ukočen toliko da me policajci skidaju. Kakva noć.

11. januar:

Ovo pišem na kraju puta. Dva dana smo bili zaglavljeni na Makljenu. Sreća, neki iskusni putnik na ovoj relaciji je imao karton kuhanih jaja. Neki švercer pristaje da trampi paket argete za džepni Nintendo. Glupan, ja platio Nintendo $4.99 na rasprodaji. Nismo gladni. Ja sam ukočen, svaki me mišić boli. Sad svi imamo mjesta jer su policija poskidali neke nevaljalce usput.

12. januar:

Stanica u Sarajevu. Tuga me uhvatila, sjetim se kako smo Ovdje čekali na konvoj. Budale, ko nas je tjer'o. Pa, neće Bosna nigdje, a ni Hercegovina. Fali nam jedna torba. Jedna mi žena kaže da je vidjela neke momke kako pretovaraju svijeće i nešto se domunđavaju oko naših sjedišta. Prijavljujem policiji. Smije se policajac, neki mlad momak, grohotom, svi mu se krnjatci vide. Kaže, dobro došli, kući. Svi nam se zahvaljuju na stanici što smo ih zabavili. Svi puše. Malo mi je zlo. Nude me pićem, odbijam da pijem na javnom mjestu, zakon je zakon. Oni se i dalje smiju, jedan pada sa stolice tako da polomi sve boce ispod stola. Miris alkohola me zapahne, istrčavam na čisti zrak.

13. januar:

Pokušavam prvi put da uđem u "svoj" stan.

14. januar:

Već nekoliko puta pokušavam da uđem u stan. Provodimo čitav dan u raznim opštinskim kancelarijama, vadimo potvrde, pokušavamo da iznudimo nalog za iseljenje "stanara".

15. februar:

Sudskom odlukom donosi se nalog o iseljenju tih nekakvih uljeza u "našem" stanu. Pokušavam istjerati te nevaljalce. Više smo dojadili rodbini, ne zna nam se ni za dan ni za noć. Danas kod ovog, sutra kod onog.

20. februar:

Donosim odluku. Idem u policijsku postaju na autobuskoj stanici. Prepoznaju me, kažu da nisu ušli u trag lopovima iz autobusa još, i svi se grohotom smiju. Zamolim ih da mi pomognu, da imam rješenje za stan i nalog, i da nemam gdje spavati, i da ću se ubiti na mjestu ako nešto ne učine. Svi se smjesta pokupimo odatle, pozovemo posebnu jedinicu, usput ubijedimo pripadnike Unprotection - Eye For - Ass For - Na To - a da nam se pridruže, i u združenoj akciji ulazimo u stan. Stan prazan. Nigdje ništa. Ni parketa, ni lustera, ni bojlera, ništa. Al' jebi ga, svoje je svoje, ljubim štokove tako strasno da mi se usne lijepe za hladan metal.

28. februar:

Baš je naš svijet dobar. Sa prvog sprata donose naše ćilime što su komšije čuvale šest godina. Neko na podvožnjaku našao nas televizor i otkupio od jednog švercera. Sa smeća donijeli naš bojler. Nađeno dosta naših slika, predratnih. I moja diploma, zgužvana na mjestu odvaljenih pipa u kuhinji. Sve polahko dolazi na svoje mjesto. Već pomalo i djeca razgovaraju sa mnom. Fata je rekla da će mi dati čim ponovo nabavimo krevet.

1. mart:

Danas sam već počeo da radim u jednog privatnika. Ruke me bole još od onog autobusa, imam puno unošenja, radim s robom. Fata počela da šije kod jedne fine žene. I ona je, kaže, bila izbjeglica, u Sarajevo, trebalo joj je dosta da dođe na svoje, ali, kaže, ako radimo vrijedno i imaćemo. Imamo dovoljno para da platimo dodatne časove djeci. Oni nisu još u školi, do septembra. Sada su nam dali dobru šansu da polažu ove razrede što su završili u Kanadi i Americi, jer se to Ovdje ništa ne priznaje.Imaju problema sa gramatikom. Ja još imam problema sa politikom. Sreća, televizor nam se često kvari pa ni ne pratimo vijesti. Ja očekujem da sa dobrim znanjem jezika i sa vozačkom dozvolom mogu dobit' fini posao za neku međunarodnu organizaciju. Sve je super. Malo me nervira, gdje god dođem, svi puše. Puše pravo. Na to se nikako ne mogu navići, k'o da nisam čitav život živio Ovdje.

2. mart:

Pitate se, gdje ćemo sad. Nećemo nigdje. Ovdje nam je dobro, tako nam i treba. Dobro se dobrim vraća. Super je nama Ovdje. Ne mogu nas odavde više ni puškom otjerati. Dobro nam je - u pičku materinu.

 

 

  • Like 1
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

Spisak stvari koje su federalni liberali zabrljali na unutrašnjem planu je jako kratak. Izborna reforma je jedna od stvari koje su ispalili (ja sam svakako protiv). Ima još, ali ne mnogo. Baljezgarije koje PP baca na stranu, vrlo često su stvari koje se prebacuju federalnoj vladi u ingerenciji provincija, i na njih federacija nema uticaj.

 

A u odnosu na PP, čak je i O’Toole bio primer moralnosti, ličnog integriteta i pre svega znanja. Nekad se pitam da li stvarno PP ima shvatanje ekonomije na nivou osnovca, ili namerno uglupljuje svoju retoriku da bi ga prosečna konzerva razumela.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Maharaja said:

Spisak stvari koje su federalni liberali zabrljali na unutrašnjem planu je jako kratak. Izborna reforma je jedna od stvari koje su ispalili (ja sam svakako protiv). Ima još, ali ne mnogo. Baljezgarije koje PP baca na stranu, vrlo često su stvari koje se prebacuju federalnoj vladi u ingerenciji provincija, i na njih federacija nema uticaj.

 

A u odnosu na PP, čak je i O’Toole bio primer moralnosti, ličnog integriteta i pre svega znanja. Nekad se pitam da li stvarno PP ima shvatanje ekonomije na nivou osnovca, ili namerno uglupljuje svoju retoriku da bi ga prosečna konzerva razumela.

 

Ipak ima malo vise stvari koje je zabrljao i obecanja koja nije ispunio, a meni licno je problematicna i bahatost sa kojom je pristupio nekim pitanjima:

 

- flip-flopping sa izgradnjom naftovoda u roku od par sedmica nakon izbora je po meni totalna katastrofa, kao i sve sto je obecao u oblasti ciste energije (ukljucujuci i ukidanje subvencija za fosilna goriva, izgradnju mreze od 5000 charger-a za elektricne automobile duz svih autoputeva u Kanadi, smanjivanje emisije CO2...)

- reforma zdravstvenog sistema u kojoj je obecavao da ce obezbijediti dovoljan broj porodicnih ljekara za sve Kanadjane - a sada je situacija gora nego sto je bila

- poostrene mjere za kontrolu oruzja  

- zabrana conversion therapy koju je obecao se nije desila

 

Ne poredim ga sa PP, O'Toole-om, Harperom... Nego samo naspram onoga sto je sam obecavao.

 

Edited by ters
Link to comment
Share on other sites

Ali reformu zdravstvenog sistema ne može da izvrši federalna vlada, barem ne u onom obliku kao u evropskim zemljama koje nemaju ovakvu federaciju. Ogroman deo ingerencije za zdravstvo je na provincijama.

 

Ostalo ok. Ja mislim da je kontrola oružja morala da ode pet koraka dalje, ali o tome se može debatovati.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Maharaja said:

Ali reformu zdravstvenog sistema ne može da izvrši federalna vlada, barem ne u onom obliku kao u evropskim zemljama koje nemaju ovakvu federaciju. Ogroman deo ingerencije za zdravstvo je na provincijama.

 

Ostalo ok. Ja mislim da je kontrola oružja morala da ode pet koraka dalje, ali o tome se može debatovati.

I ja mislim da je kontrola oruzja trebala otici mnogo dalje kao sto je obecavao ali nije uradio nista. Sto se tice zdravstva - nema direktne ingerencije, ali ima direktnu kontrolu nad sredstvima za zdravstvo - health transfer..

Edited by ters
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

Gledam jutros na BBC-u izdata naredba za evaukaciju Yellowknife-a . Poslednji put sam tamo bio pre skoro 20 godina i osim aerodroma ne vidim drugi nacin da se ljudi evakuisu. Postoje neki lokalni putevi koji vode nigde i jedan koji povezuje sa jugom ali je cesto neprohodan iz raznih razloga. Verovatno se u medjuvremenu jos toga izgradilo ali taj narod moze lako da bude odseceno od sveta i bez mogucnosti da bilo gde ode.

Link to comment
Share on other sites

On 8/19/2023 at 9:40 AM, DJORDJE said:

Gledam jutros na BBC-u izdata naredba za evaukaciju Yellowknife-a . Poslednji put sam tamo bio pre skoro 20 godina i osim aerodroma ne vidim drugi nacin da se ljudi evakuisu. Postoje neki lokalni putevi koji vode nigde i jedan koji povezuje sa jugom ali je cesto neprohodan iz raznih razloga. Verovatno se u medjuvremenu jos toga izgradilo ali taj narod moze lako da bude odseceno od sveta i bez mogucnosti da bilo gde ode.

 

Air Canada i vojska su napravili vazdusni most, a i evakuacija se vrsi putem ka jugu - ljudi voze od 12 pa do 20 sati... Veliki dijelovi Okanagana su takodje evakuisani, ili cekaju naredbu za evakuaciju. Gori sve i svuda...

 

https://firms.modaps.eosdis.nasa.gov/usfs/map/#d:2023-08-20..2023-08-21,2023-08-20;@-101.8,59.2,4.3z

  • Like 1
  • Tuzno 3
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ukrajinski SS-ovac predstavljen u kanadskom parlamentu kao borac protiv Rusa i dobio stojeće ovacije.

 

Quote

Yes, because the 98 year old "veteran" is Yaroslav Hunka, who fought for the 14th division of the Waffen SS.

 

 

Edited by erwin
  • Ha-ha 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...