Jump to content

Canada - Looking for the summer


Kolbas

Recommended Posts

ja prosla pored pumpe sad i videla $6.6 po galonuΒ :classic_blink: sutra cu da pogledam druge da nisu ovi gramzivi.

Negde gledala nekog ekonomistu ne secam se gde i on kaze, kakva inflacija 8.3% - realna je preko 19%.

Link to comment
Share on other sites

Cijena benzina raste ali postoji i jedna dobra strana: traze se alternative - i komercijalne i privatne - elektricni skuteri su preplavili gradsko jezgro kao mod transporta za mladje, elektricni automobili se masovno kupuju - ne znam nikoga ko razmislja o kupovini benzinca ili dizelasa kao svog sljedeceg automobila ako se na bavi poslom za koji mu je potreban "truck", ali se i oni polako pojavljuju... Mislim da se ubrzano krecemo ka stanju koje je ovdje projektovano za 2035 - 0% prodajaΒ novih automobila sa motorima sa unutrasnjim sagorijevanjem...

Edited by ters
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ters said:

Cijena benzina raste ali postoji i jedna dobra strana: traze se alternative - i komercijalne i privatne - elektricni skuteri su preplavili gradsko jezgro kao mod transporta za mladje, elektricni automobili se masovno kupuju - ne znam nikoga ko razmislja o kupovini benzinca ili dizelasa kao svog sljedeceg automobila ako se na bavi poslom za koji mu je potreban "truck", ali se i oni polako pojavljuju... Mislim da se ubrzano krecemo ka stanju koje je ovdje projektovano za 2035 - 0% prodajaΒ novih automobila sa motorima sa unutrasnjim sagorijevanjem...

Β 

Elektricne kamione cemo malo sacekati. Sporo se proizvode i vec u naredne 3 - 4 godine su naruceni od velikih kompanije, tipa Walmart, Coca Cola... Elektricni automobili se pojavljuju sve vise, ali im cene jos nisu privlacne dovoljno pa nisu dostupni bas svima. Takodje se sporo proizvode a i sporo pune...Β 

1 hour ago, Angelia said:

ja prosla pored pumpe sad i videla $6.6 po galonuΒ :classic_blink: sutra cu da pogledam druge da nisu ovi gramzivi.

Negde gledala nekog ekonomistu ne secam se gde i on kaze, kakva inflacija 8.3% - realna je preko 19%.

Β 

Ja mislim i vise od 19...Β 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Baby said:

Β 

Elektricne kamione cemo malo sacekati. Sporo se proizvode i vec u naredne 3 - 4 godine su naruceni od velikih kompanije, tipa Walmart, Coca Cola... Elektricni automobili se pojavljuju sve vise, ali im cene jos nisu privlacne dovoljno pa nisu dostupni bas svima. Takodje se sporo proizvode a i sporo pune...Β 

Β 

Β 

Β 

U "truck" kategoriji svi proizvodjaci su manje vise izbacili elektricni model na trziste ili ga trebaju izbaciti u sljedecoj godini - i prodace ih onoliko koliko ih mogu napraviti, barem u BC'u. Sto se tice kamiona, kamioni na hidrogenske celije su takodje realnost - prije par sedmicaΒ sam procitao o prvoj "floti" tih kamiona na lokalu... Stvari se pomjeraju na bolje. Vise ce se ulagati u nova istrazivanja, i sve ce biti mani otpor prema elektricnim vozilima koji postoji u Alberti i Saskatshewanu...Β 

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Baby said:

Β 

Β 

Ja mislim i vise od 19...Β 

Onog dana kad su objavili 8.3% je komentarisao I rekao je 19 I nesto ali nisam upamtila cifru.Β 

Znam da me brat zvao iz supermarketa jedan dan I kaze jesi ti skoro Isla, jesi videla cene ..valjda nije isao u kupovinu neko vreme 😊

Β 

A ta prica kako ce ljudi preci na elektricna kola, je prazna. Ljudi jedva podnose troskove a sad ce kao da kupe kola od 60k. Videla sam negde u vestima neko komentarisao na twitteru kaze nesto kao "kad sam se ulogovao u moj 401k, saznao sam da se sad identifikuje kao 301k"Β πŸ˜…

Β 

Crna sala ali istinita.Β 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

Onog dana kad su objavili 8.3% je komentarisao I rekao je 19 I nesto ali nisam upamtila cifru.Β 

Znam da me brat zvao iz supermarketa jedan dan I kaze jesi ti skoro Isla, jesi videla cene ..valjda nije isao u kupovinu neko vreme 😊

Β 

A ta prica kako ce ljudi preci na elektricna kola, je prazna. Ljudi jedva podnose troskove a sad ce kao da kupe kola od 60k. Videla sam negde u vestima neko komentarisao na twitteru kaze nesto kao "kad sam se ulogovao u moj 401k, saznao sam da se sad identifikuje kao 301k"Β πŸ˜…

Β 

Crna sala ali istinita.Β 

Sve to stoji (mislim na povecanje troskova i sve tezi nacin da se podmire), ali elektricniΒ automobili vise nisu samo oni od 60,000 - sada vec postoji nekoliko plug in hybridΒ modela koji su oko 35,000 $CAD Β 

Β 

Znam nekoliko ljudi koji su presli na elektricne ili hibridneΒ automobile u posljednje dvije godine, i nekoliko koji se aktivno raspituju vec neko vrijeme, a to je sve bilo prije posljednjeg skoka cijene goriva - sada im samo moze biti novi poticaj jer ce im mjesecna usteda na gorivu biti oko $200 - dakle na 5 godina ustede $12,000Β 

Edited by ters
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, ters said:

Sve to stoji (mislim na povecanje troskova i sve tezi nacin da se podmire), ali elektricniΒ automobili vise nisu samo oni od 60,000 - sada vec postoji nekoliko plug in hybridΒ modela koji su oko 35,000 $CAD Β 

Β 

Znam nekoliko ljudi koji su presli na elektricne ili hibridneΒ automobile u posljednje dvije godine, i nekoliko koji se aktivno raspituju vec neko vrijeme, a to je sve bilo prije posljednjeg skoka cijene goriva - sada im samo moze biti novi poticaj jer ce im mjesecna usteda na gorivu biti oko $200 - dakle na 5 godina ustede $12,000Β 

Koristim podatke iz US, prosecan El auto u US je negde oko 56k sto je 10k vise nego prosecan benzinac. Znaci za ljude koji imaju benzinac, neisplativo. Skok goriva mesecno je 200$ a skok rezijskih troskova 500$.Β 

Treba da sada platis vise da bi ustedeo na gorivu tokom 5 godina, izadje na isto. A to prosto nije opcija za prosecnog coveka, jer treba da ulozi ustedjevinu koja je trenutno pukla.

Β 

Anegdote mozda, zavisi u kom okruzenju se kreces, ali statisticki nema smisla.

Β 

To sto ti pricas je I Biden probao da kaze pa ga ismejali zbog odklona od realnosti. Nazalost ta ideja ce mnoge ljude koji su negde u proseku ili ispod baciti u jad I bedu narednih par godina.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

Koristim podatke iz US, prosecan El auto u US je negde oko 56k sto je 10k vise nego prosecan benzinac. Znaci za ljude koji imaju benzinac, neisplativo. Skok goriva mesecno je 200$ a skok rezijskih troskova 500$.Β 

Treba da sada platis vise da bi ustedeo na gorivu tokom 5 godina, izadje na isto. A to prosto nije opcija za prosecnog coveka, jer treba da ulozi ustedjevinu koja je trenutno pukla.

Β 

Anegdote mozda, zavisi u kom okruzenju se kreces, ali statisticki nema smisla.

Β 

To sto ti pricas je I Biden probao da kaze pa ga ismejali zbog odklona od realnosti. Nazalost ta ideja ce mnoge ljude koji su negde u proseku ili ispod baciti u jad I bedu narednih par godina.

Β 

Okruzenje o kojem pricam su uglanvom 30-40 godina starosti, softver inzenjeri - sto mladji, manje tockova imaju na svom elektricnom vozilu.Β 

Β 

Mozda jesam otklonjen od realnosti, ali sve dok se u BC-juΒ Β po glavi SVAKOG stanovnika starijeg od 15 godina trosi 550 konzervi piva godisnje Β ili 104 flase vina , necu biti zabrinut kako ce vecina ljudiΒ placati troskoveΒ rezije.Β A ti troskoviΒ Β jesu porasli, ali nisu ni priblizno za $500 mjesecno ukoliko nemas neku kucetinu sa 8 spavacihΒ soba i grijanim bazenom.Β 

Β 

Β 

Β 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, ters said:

Β 

Okruzenje o kojem pricam su uglanvom 30-40 godina starosti, softver inzenjeri - sto mladji, manje tockova imaju na svom elektricnom vozilu.Β 

Β 

Mozda jesam otklonjen od realnosti, ali sve dok se u BC-juΒ Β po glavi SVAKOG stanovnika starijeg od 15 godina trosi 550 konzervi piva godisnje Β ili 104 flase vina , necu biti zabrinut kako ce vecina ljudiΒ placati troskoveΒ rezije.Β A ti troskoviΒ Β jesu porasli, ali nisu ni priblizno za $500 mjesecno ukoliko nemas neku kucetinu sa 8 spavacihΒ soba i grijanim bazenom.Β 

Β 

Sta je bolan 500 dolara. Uzmi prosjecnu cetvoroclanu porodicu, dva auta, hrana, rezije... ne mozes gledati svijet kroz primjere softver inzinjera. Koji je to procenat, 1%.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, ters said:

Β 

Okruzenje o kojem pricam su uglanvom 30-40 godina starosti, softver inzenjeri - sto mladji, manje tockova imaju na svom elektricnom vozilu.Β 

Β 

Mozda jesam otklonjen od realnosti, ali sve dok se u BC-juΒ Β po glavi SVAKOG stanovnika starijeg od 15 godina trosi 550 konzervi piva godisnje Β ili 104 flase vina , necu biti zabrinut kako ce vecina ljudiΒ placati troskoveΒ rezije.Β A ti troskoviΒ Β jesu porasli, ali nisu ni priblizno za $500 mjesecno ukoliko nemas neku kucetinu sa 8 spavacihΒ soba i grijanim bazenom.Β 

Β 

Β 

Β 

Kao sto rekoh, zavisi od okruzenja. Softver inzinjeri u 30tim, 40tim nisu prosecna cetvoroclana porodica.

Β 

$500 mesecno opet nije neko sa 8 spavacih soba, to je statisticki izracunato, opet prosecna cetvoroclana porodica.

Link to comment
Share on other sites

Kod mene $4.74 u Costco. Pripadamo u drΕΎave sa najmanjim porezom na petrol, odmahΒ doΒ Aljaske, 8.1%.Β 
Β 

Spoiler

Gas taxes are typically used to fund road and highway repair projects to fix damage caused by usage and wear. In Arizona, vehicle miles traveled per year total about 12,419 per driver, the 21st fewest among states.

Not only are taxes adding to the pain Americans are feeling at the pump, but the revenue they generate has failed to keep up with infrastructure maintenance costs and inflation. While many states are adjusting tax rates to address the shortfall, the federal gas tax has not changed since 1993.
izvor:https://www.thecentersquare.com/arizona/what-drivers-in-arizona-are-paying-in-gas-taxes/article_8db36cbd-d3a4-5742-b5d0-bee3c095ed38.html

AAA gas price list:Β https://gasprices.aaa.com/state-gas-price-averages/

API gasoline tax:Β https://www.api.org/oil-and-natural-gas/consumer-information/motor-fuel-taxes/gasoline-tax


TeΕ‘ko je dati pravu procenu jer svi ΕΎivimo u nekim svojim mehurima, suzdrΕΎavam se od generalizacija,Β ali unazad godinama se zaista vidi veliki procenat električnih i hibridnih automobila ovde. Imamo veliki procenat inΕΎinjera zbog Intela i ostalih sličnih kompnija, pa je baΕ‘ vidljivo u voΕΎnji. Takodje smo jedan od pilot gradova za Waymo, (Uber bio, ali suspendovao zbog udesa)Β self driving automobile. Zbog klime, putevi i ulice su nam u boljem stanju, pretpostavljam od severnijih drΕΎava gde se stvaraju rupe zbog soli, snega. Moj hibrid 54.4 milja po galonu, zadovoljna. Ali, dok ovo piΕ‘em daleko od toga da nisam svesna kako je nekom postalo naglo bolje, nekom gore. To se kod nas jako dobro primeΔ‡uje zbog cene kuΔ‡a i iznamljivanja stanova. Opet, teΕ‘ko je generalizovati, ovde se takodje voze ogromnim automobilima i kamionima, redovi ispred pumpi, cene petrola ih nisu zaustavile. Bar u mom gradu postoje i godinama se ohrabruje voΕΎnja biciklom, ali ponovo, to je nemoguΔ‡e leti zbog temperatura.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Β 

9 hours ago, Angelia said:

Koristim podatke iz US, prosecan El auto u US je negde oko 56k sto je 10k vise nego prosecan benzinac. Znaci za ljude koji imaju benzinac, neisplativo. Skok goriva mesecno je 200$ a skok rezijskih troskova 500$.Β 

Β 

Β 

2 hours ago, Amigo said:

Sta je bolan 500 dolara. Uzmi prosjecnu cetvoroclanu porodicu, dva auta, hrana, rezije... ne mozes gledati svijet kroz primjere softver inzinjera. Koji je to procenat, 1%.

Β 

1 hour ago, Angelia said:

$500 mesecno opet nije neko sa 8 spavacih soba, to je statisticki izracunato, opet prosecna cetvoroclana porodica.

Β 

Β 

1) Pricamo o skoku cijena od $500 za rezijske troskove - dakle ne automobil, hranu i housing. Rezijski troskovi =Β utilities (struja , voda, odvoz smeca, prirodni gas, pa i internet)

Ako su nekome rezije skocileΒ za 500 mjesecno, to je moguce samo za slucajeve nekih ekstra velikih i ekstra neefikasnih kuca.

Β 

2) To sto sam pomenuo softer inzenjere je indikator mentaliteta a ne ekonomski jer pricamΒ o tome koliko se ustedi pri prlasku na elektricneΒ automobil : entry levelΒ hybridΒ Β plug in za 34,000 - 5,000 vladin rebate - 12,000 usteda goriva na pet godina je svakako bolji deal od entry level 21,000 benzinca.

Β 

3) Β Cijena hrane je skocila, kao i cijena goriva i to pogadja sve. Elektricni automobil ogranicava troskove jedne od te dvije kategorije. NacinΒ ishrane smanjuje troskove Β u drugoj kategoriji - i opet cu pomenuti ljude saΒ kojima radim - vise od jedne trecine su vegani i vegeterijanci, dakle cijena hrane im je za trecinu niza nego za klasicne dijete.

Β 

4) Skocila je i cijena housinga - ali drasticno (za 20%) Β samo ukoliko selis na lokaciju na kojoj ranije nisi zivio. Ukoliko si u istom stanu/kuci kao i prosle godine, Β renta ti je povecana u skladu sa zakonskim maksimumom koji je ovdje 1.5% za 2022 godinu, ili placas isti mortgage kao i prosle godine. Ako kupujes novu kucu/stan - placas mjesecno vise, ali je i cijena kuce koju imas veca - dakle jednostavno investiras u ono sto tiΒ donosi novac.

Β 

5) Prosjecna kanadska porodica vec odavno nema 4 clana - nego manje od 3

Β 

Sustainability je odgovor. Inflacija i rastuci troskovi zivota ce kratkorocno imati veliki uticaj na sve, ali ce dugorocno pomoci da se brze krene putem koji je odrziv.

Β 

Β 

Edited by ters
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, ters said:

1) Pricamo o skoku cijena od $500 za rezijske troskove - dakle ne automobil, hranu i housing. Rezijski troskovi =Β utilities (struja , voda, odvoz smeca, prirodni gas, pa i internet)

Ako su nekome rezije skocileΒ za 500 mjesecno, to je moguce samo za slucajeve nekih ekstra velikih i ekstra neefikasnih kuca.

Β 

Β 

Ma ljudi vole da preteruju. I da zivis na Beverli Hilsu nece da ti skoci rezija za $500. Kod mene se dva ACija od 3T ne gase leti i nikada nije struja prebacila $700.

48 minutes ago, ters said:

Β 

2) To sto sam pomenuo softer inzenjere je indikator mentaliteta a ne ekonomski jer pricamΒ o tome koliko se ustedi pri prlasku na elektricneΒ automobil : entry levelΒ hybridΒ Β plug in za 34,000 - 5,000 vladin rebate - 12,000 usteda goriva na pet godina je svakako bolji deal od entry level 21,000 benzinca.

Problem je kod onih kojima je $200 mesecno za gorivo ogroman izdatak, oni ne mogu ni da razmisljaju o autu koji je $60K, bez obzira na ustede u gorivu i rebate. Zavisi i od klime. Ja da i dalje zivim u Edmontonu ne bi mi palo na pamet da kupim EV.Β  Ko ne vozi na duge pruge, zivi u umerenom klimatskom pojasu, EV je odlican izbor.

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, ters said:

Β Vise ce se ulagati u nova istrazivanja, i sve ce biti mani otpor prema elektricnim vozilima koji postoji u Alberti i Saskatshewanu...Β 

Nemam niΕ‘ta protiv istraΕΎivanja i prelaska na nove tehnologije, ali dje Δ‡u bolan sa litijumskom baterijom na -30πŸ˜€?...a godiΕ‘nje pravim oko 25000km...i kako Δ‡emo da pravimo električnu energiju? Evo kod nas se ozbiljno radi na razvijanju SMR-a (Small Modular Reactor), ali izgleda da je i to problem za ove zelene aktiviste

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Kolbas said:

Nemam niΕ‘ta protiv istraΕΎivanja i prelaska na nove tehnologije, ali dje Δ‡u bolan sa litijumskom baterijom na -30πŸ˜€?...a godiΕ‘nje pravim oko 25000km...i kako Δ‡emo da pravimo električnu energiju? Evo kod nas se ozbiljno radi na razvijanju SMR-a (Small Modular Reactor), ali izgleda da je i to problem za ove zelene aktiviste

Elektricna kola su jos uvek neadekvatno resenje. Pravio sam kalkulaciju putovanja. Kalifornija SF-Chicago, moze da se izveze za 25-26h sa masinom SUS, ali ako ides elektricnim kolima, samo na punjenje ce se potrositi oko 8h, ako nemas da cekas red za punjenje. Druga stvar, ni stanice sa punjacima, nisu na svakoj pumpi, tako da ti i ruta zavisi od tog rasporeda.Β 

Kupiti auto koji ces u lokalu da vozis za comute, ima smisla, samo ako prelazis preko 40000milja godisnje. Onaj leaf je oko $20000+.

Ima da se ceka. Necu da gresim dusu Audi GT-etron je tako primamljiv, ali daj nekom drugom da testira to.

πŸ™‚Β 

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Amigo said:

Β 

To oni kojima je do posla 5-6 km ili 3-4 milje.

Uzeli smo $200 za referencu, u praksi je prosek 16 milja ili 25 KM do posla. Zavisi i sta vozis, gde suΒ  opetΒ siromasniji su u losijem polozaju ,Β voze starije automobile sa vecom potrosnjom.

Β 

20 minutes ago, mrd said:

Elektricna kola su jos uvek neadekvatno resenje. Pravio sam kalkulaciju putovanja. Kalifornija SF-Chicago, moze da se izveze za 25-26h sa masinom SUS, ali ako ides elektricnim kolima, samo na punjenje ce se potrositi oko 8h, ako nemas da cekas red za punjenje. Druga stvar, ni stanice sa punjacima, nisu na svakoj pumpi, tako da ti i ruta zavisi od tog rasporeda.Β 

πŸ™‚Β 

Ako ti se isprazni baterija negde u Nevadi, Juti,Β Arizoni, to slobodno moze da ti bude i poslednja voznja. Ne da nema stanica sa punjacima, nego imas upozorenjaΒ da narednih 100tinak milja nemas ni stanice sa benzinom, a sanse da ti mobilni radi u toj nedodjiji su 10%.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kolbas said:

Nemam niΕ‘ta protiv istraΕΎivanja i prelaska na nove tehnologije, ali dje Δ‡u bolan sa litijumskom baterijom na -30πŸ˜€?...a godiΕ‘nje pravim oko 25000km...i kako Δ‡emo da pravimo električnu energiju? Evo kod nas se ozbiljno radi na razvijanju SMR-a (Small Modular Reactor), ali izgleda da je i to problem za ove zelene aktiviste

Β 

43 minutes ago, mrd said:

Elektricna kola su jos uvek neadekvatno resenje. Pravio sam kalkulaciju putovanja. Kalifornija SF-Chicago, moze da se izveze za 25-26h sa masinom SUS, ali ako ides elektricnim kolima, samo na punjenje ce se potrositi oko 8h, ako nemas da cekas red za punjenje. Druga stvar, ni stanice sa punjacima, nisu na svakoj pumpi, tako da ti i ruta zavisi od tog rasporeda.Β 

Kupiti auto koji ces u lokalu da vozis za comute, ima smisla, samo ako prelazis preko 40000milja godisnje. Onaj leaf je oko $20000+.

Ima da se ceka. Necu da gresim dusu Audi GT-etron je tako primamljiv, ali daj nekom drugom da testira to.

Β 

Na svaku stvar se moze gledati trazeci zasto se ne moze uraditi ili kako bi se moglo uraditi - ja uvijek pokusavam naci nacin kako bi se nesto moglo uraditi, a ne razloge protiv.Β Β Niti je u Sask. -30 cijele godine (tako da hybrid radi kako je planirano 8 mjeseci godisnje, a ostala 4 - regularno na benzin), niti prosjecan covjek vozi San Francisko - ChicagoΒ  vise od jednom u zivotu, a pogotovo ne 25 sati u cugu. 80% stanovnistva Kanade zivi u urbanim sredinama i 90% mileage se nabije na daily commute, ali i ruralna podrucja postepeno razvijaju infrastrukturu za EV.

Β 

Dosta EV ima domet od 300-400 milja sa jednim punjenjem, sa range extenderima mozda i duplo... Samo treba naci nacin za organizovanje mreze stanica za extendere. Stvari su krenule nezaustavljivo, i stvarno mislim da je vrijeme sus motora zavrseno, sada samo zavisimo od tempa kojim ce se obnoviti proizvodnja autmobila kada se rijesi nestasica chipova.Β 

Β 

19 minutes ago, DJORDJE said:

saUzeli smo $200 za referencu, u praksi je prosek 16 milja ili 25 KM do posla. Zavisi i sta vozis, gde suΒ  opetΒ siromasniji su u losijem polozaju ,Β voze starije automobile sa vecom potrosnjom.

Β 

Ako ti se isprazni baterija negde u Nevadi, Juti,Β Arizoni, to slobodno moze da ti bude i poslednja voznja. Ne da nema stanica sa punjacima, nego imas upozorenjaΒ da narednih 100tinak milja nemas ni stanice sa benzinom, a sanse da ti mobilni radi u toj nedodjiji su 10%.

Β 

U cemu se situacija sa praznom baterijom razlikuje od sitacije sa praznim rezervoarom u pustinji Jute ili Arizone? imas indikator punjenja koji provjeris, i znas da li jeΒ  domet sa punjenjem (baterije ili rezervoara) bezbjedan.

Β 

I da - za siromasnije, cijene EV padaju, i dalje ce padati.

Edited by ters
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, ters said:

U cemu se situacija sa praznom baterijom razlikuje od sitacije sa praznim rezervoarom u pustinji Jute ili Arizone? imas indikator punjenja koji provjeris, i znas da li jeΒ  domet sa punjenjem (baterije ili rezervoara) bezbjedan.

Velika razlika, posto na pumpama u tim krajevima nema punjaca. Znaci neko moze da ti donese kantu sa benzinom, pozajmi koji litar iz svog rezervoaraΒ da se dokobeljas do prve pumpe, ali sa praznom baterijom jedino slepanje. Ukratko, sa elektricnim autom nije pametno motati se po tim krajevima.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, DJORDJE said:

Velika razlika, posto na pumpama u tim krajevima nema punjaca. Znaci neko moze da ti donese kantu sa benzinom, pozajmi koji litar iz svog rezervoaraΒ da se dokobeljas do prve pumpe, ali sa praznom baterijom jedino slepanje. Ukratko, sa elektricnim autom nije pametno motati se po tim krajevima.

Β 

Ja ev vidim vise kao lokalno nego putno vozilo. Putovati na dalje staze trazi vreme, a ljudi kazu vreme je novac.Β 

EV su dobri za okolinu, ali jos ne dovoljno dobri da bi se isao neki road trip.Β 

Danas mi na mail stigne teslina ponuda za elektricne kamione. Sve super, izgleda kao space shuttle, startan, brz, sve 10 osim sto ako sada narucis ces ga dobiti u roku do 4 godine ( u zavisnosti od potraznje i nije veliki down payment 5k) a cene su za 300 milja 150k, i za 500 milja 180k. Prosecni kamion ide sa jednim rezervoarom 1000 do 1200 milja. I punjenje baterije duze traje nego punjenje rezervoara.Β 

Dogod se za neke komercijalne ili van lokalne svrhe ne sredi baterija smatram da su preskupi, ma koliko jeftini bili.Β 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Baby said:

Β 

Ja ev vidim vise kao lokalno nego putno vozilo. Putovati na dalje staze trazi vreme, a ljudi kazu vreme je novac.Β 

EV su dobri za okolinu, ali jos ne dovoljno dobri da bi se isao neki road trip.Β 

Danas mi na mail stigne teslina ponuda za elektricne kamione. Sve super, izgleda kao space shuttle, startan, brz, sve 10 osim sto ako sada narucis ces ga dobiti u roku do 4 godine ( u zavisnosti od potraznje i nije veliki down payment 5k) a cene su za 300 milja 150k, i za 500 milja 180k. Prosecni kamion ide sa jednim rezervoarom 1000 do 1200 milja. I punjenje baterije duze traje nego punjenje rezervoara.Β 

Dogod se za neke komercijalne ili van lokalne svrhe ne sredi baterija smatram da su preskupi, ma koliko jeftini bili.Β 

Β 

Koja firma, da nije Nikola?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...