Jump to content

Canada - Looking for the summer


Kolbas

Recommended Posts

7 hours ago, DJORDJE said:

Ma ljudi vole da preteruju. I da zivis na Beverli Hilsu nece da ti skoci rezija za $500. Kod mene se dva ACija od 3T ne gase leti i nikada nije struja prebacila $700.

 

https://www.businessinsider.com/inflation-cost-americans-5200-extra-food-gas-energy-prices-bloomberg-2022-3

 

Last year, the average inflation cost per household rose from roughly $100 in April 2021, when the annual inflation rate first started accelerating, to over $380 in January 2022 when it hit 7.5 percent. Americans in the Mountain region—Utah, Colorado, Arizona, New Mexico, Montana, Idaho, and Wyoming—are experiencing the highest inflation rates with over $500 in added household costs in January. Alternatively, those in the East South Central region—Kentucky, Tennessee, Mississippi, and Alabama—are experiencing the lowest monthly inflation costs due to relatively lower inflation rates and average spending levels. Households in the remaining regions face monthly inflation costs ranging from $350 to $400 as of January 2022.

https://www.jec.senate.gov/public/index.cfm/republicans/2022/3/how-much-is-inflation-costing-you-it-depends-on-where-you-live

 

Kad je inflacija bila 7.5%

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Angelia said:

https://www.businessinsider.com/inflation-cost-americans-5200-extra-food-gas-energy-prices-bloomberg-2022-3

 

Last year, the average inflation cost per household rose from roughly $100 in April 2021, when the annual inflation rate first started accelerating, to over $380 in January 2022 when it hit 7.5 percent. Americans in the Mountain region—Utah, Colorado, Arizona, New Mexico, Montana, Idaho, and Wyoming—are experiencing the highest inflation rates with over $500 in added household costs in January. Alternatively, those in the East South Central region—Kentucky, Tennessee, Mississippi, and Alabama—are experiencing the lowest monthly inflation costs due to relatively lower inflation rates and average spending levels. Households in the remaining regions face monthly inflation costs ranging from $350 to $400 as of January 2022.

https://www.jec.senate.gov/public/index.cfm/republicans/2022/3/how-much-is-inflation-costing-you-it-depends-on-where-you-live

 

Kad je inflacija bila 7.5%

Sve je to OK, ali je ragovor bio o tome da su nekome komunalije porasle za $500, a ja i dalje kazem da je to nemoguce. Ukupni troskovi zivota sigurno, a o tome linkovi i govore.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, DJORDJE said:

Sve je to OK, ali je ragovor bio o tome da su nekome komunalije porasle za $500, a ja i dalje kazem da je to nemoguce. Ukupni troskovi zivota sigurno, a o tome linkovi i govore.

Izvinjavam se nisam mislila na komunalije. Iako ja znam da platim zimi za struju i gas po 600$. Nego na troskove zivota.

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, Angelia said:

ja prosla pored pumpe sad i videla $6.6 po galonu :classic_blink: sutra cu da pogledam druge da nisu ovi gramzivi.

Negde gledala nekog ekonomistu ne secam se gde i on kaze, kakva inflacija 8.3% - realna je preko 19%.

Da li je ovo tacno za cijenu galona?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Angelia said:

Da.

Neke drzave se spremaju da predju $10.

Nece Anjo. Moja drzava je jedna od skupllih sa gorivom. Da ce biti skupo gorivo to stoji, ali 10 dolara ne. Nije mi namjera da se hvalim sa ovim ludim cijenama ali  tako je kod mene. Ovi moji su prvi ( poslije Rusije) izvoznici gasa i nafte  u Evropi, ali su nam cijene kave su na svjetskom trzistu.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, koca popovic said:

Nece Anjo. Moja drzava je jedna od skupllih sa gorivom. Da ce biti skupo gorivo to stoji, ali 10 dolara ne. Nije mi namjera da se hvalim sa ovim ludim cijenama ali  tako je kod mene. Ovi moji su prvi ( poslije Rusije) izvoznici gasa i nafte  u Evropi, ali su nam cijene kave su na svjetskom trzistu.

Pricam o drzavama u US.  Cene ovde zavise gde zivis.

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, koca popovic said:

I jos nesto. Koliko vi malo znate o EV sa "pogresne strane" bare. Ne mogu da vjerujem. Sve vam je pogresno, mislim to sto pisete. Nidje veze, sve do jednog sto ste pisali na ovu temu.

 

Apsolutno moguce. Uopste se ne udubljujem previse u razmisljanje. Treba se prvo ratosiljati benzinaca pa misliti na nesto drugo. Ovde je trenutno veoma tesko bila sta nabaviti, bilo na gas bilo elektricno. Sve se ceka do iznemoglosti... Ja se cak nisam previse ni interesovala, osim sto sam gledala neke videe u kojima pricaju ljudi koliko dugo su putovali na duza putovanja... I sto znam da drugarica moje cerke u njenoj zgradi napuni Teslu za dolar i 17 centi 😄 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, koca popovic said:

Ako sam dobro razumio, cijene galona su vam sa cijenama naseg litra. Uh majku mu, koja nepravda.🤨

Nasa cena po litru je uvek bila drasticno ispod evropske cene

3 hours ago, Baby said:

@Angelia, jel ti koristis dizel? 

Ili si nabasala na neku pumpu koja odvaljuje. Ima ih i kod nas, zavisi gde sipas. 

Ne koristim dizel. Koristim 89 ili 91 benzinac. Ali cena koju sam dala je za regular. Ova pumpa cesto odvaljuje za kreditne kartice, ali cena za kreditne kartice je bila preko $7.

 

Onda sam pogledala ostale pumpe, mislim prosla pored, nisu dalje nego obicno of te pumpe, mozda 10%. 6$

3 hours ago, koca popovic said:

I jos nesto. Koliko vi malo znate o EV sa "pogresne strane" bare. Ne mogu da vjerujem. Sve vam je pogresno, mislim to sto pisete. Nidje veze, sve do jednog sto ste pisali na ovu temu.

Ovde je drugacije. Ono sto nama izgleda skupo, vama nije nista. A ono sto nama kod vas izgleda skupo, vama izgleda smesno 

Edited by Angelia
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Baby said:

 

Apsolutno moguce. Uopste se ne udubljujem previse u razmisljanje. Treba se prvo ratosiljati benzinaca pa misliti na nesto drugo. Ovde je trenutno veoma tesko bila sta nabaviti, bilo na gas bilo elektricno. Sve se ceka do iznemoglosti... Ja se cak nisam previse ni interesovala, osim sto sam gledala neke videe u kojima pricaju ljudi koliko dugo su putovali na duza putovanja... I sto znam da drugarica moje cerke u njenoj zgradi napuni Teslu za dolar i 17 centi 😄 

Ne znam koliko kosta Tesla kod vas, ima skuplja i jeftinija varijanta. Kod Tesle imate opciju da vam sve izracuna, narocito kad i gdje ce se puniti. Zasto spominjem Teslu, pa zbog toga sto ima najbolju bateriju, imaju svoje stanice za punjenje ( najrasirenije). Domet mu je izmedju 400 i 600 km. Sasvim dovoljno za gradsku voznju.Ovdje u Norveskoj je eksplodirala prodaja EL vozila. Imali su ogromne olaksice ( imaju jos uvijek neke). Sto se mene tice nisam ljubitelj EL vozila, vise mi se dopadaju hibridi. Za sada imaju malu bateriju (kao da se namjerno proizvode sa malim baterijama). Izuzetak je MB sa GLE i od jeseni GLC sa dometom od 100 km i dizel motorom od 2 litra i 196 ks. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, koca popovic said:

Ne znam koliko kosta Tesla kod vas, ima skuplja i jeftinija varijanta. Kod Tesle imate opciju da vam sve izracuna, narocito kad i gdje ce se puniti. Zasto spominjem Teslu, pa zbog toga sto ima najbolju bateriju, imaju svoje stanice za punjenje ( najrasirenije). Domet mu je izmedju 400 i 600 km. Sasvim dovoljno za gradsku voznju.Ovdje u Norveskoj je eksplodirala prodaja EL vozila. Imali su ogromne olaksice ( imaju jos uvijek neke). Sto se mene tice nisam ljubitelj EL vozila, vise mi se dopadaju hibridi. Za sada imaju malu bateriju (kao da se namjerno proizvode sa malim baterijama). Izuzetak je MB sa GLE i od jeseni GLC sa dometom od 100 km i dizel motorom od 2 litra i 196 ks. 

preko 70,000

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, koca popovic said:

Ne znam koliko kosta Tesla kod vas, ima skuplja i jeftinija varijanta. Kod Tesle imate opciju da vam sve izracuna, narocito kad i gdje ce se puniti. Zasto spominjem Teslu, pa zbog toga sto ima najbolju bateriju, imaju svoje stanice za punjenje ( najrasirenije). Domet mu je izmedju 400 i 600 km. Sasvim dovoljno za gradsku voznju.Ovdje u Norveskoj je eksplodirala prodaja EL vozila. Imali su ogromne olaksice ( imaju jos uvijek neke). Sto se mene tice nisam ljubitelj EL vozila, vise mi se dopadaju hibridi. Za sada imaju malu bateriju (kao da se namjerno proizvode sa malim baterijama). Izuzetak je MB sa GLE i od jeseni GLC sa dometom od 100 km i dizel motorom od 2 litra i 196 ks. 

 

Sada cu lupati, jer je iz prolaza, ne nesto sigurno. Mislim da i kod nas daju poreske olaksice za kupovanje ev, u Kaliforniji sigurno. Za Teslu isto mislim da daje da li vremenski, godinu dana valjda da se puni bukvalno za dzabe. Postoje programi da bi se stimulisala kupovina. Meni se dopadaju ev, cak sam i htela da apliciram za Teslu, medjutim u tom momentu je bilo cekanje 9 meseci, a meni je isticao lizing za auto, i nisam imala drugu opciju nego da produzim lizing, jer bih ostala bez automobila. Tesla cena manje vise zavisi od baterije i dodatno auto pilot je 10k na auto. Cene su, model 3 je najjeftiniji krece od oko 40 hiljada.

Link to comment
Share on other sites

Kod nas ovdje su bile zestoke olaksice. Cijena ev je bila bez poreza,bez carine, gratis parking, gratis trajekt, nisu placali godisnju taksu kao svi ostali. Malo li je. Poaslije su im ponesto uveli da placaju. Koliko znam veliki minus svim ev je popravka, specijalno baterije.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, koca popovic said:

Kod nas ovdje su bile zestoke olaksice. Cijena ev je bila bez poreza,bez carine, gratis parking, gratis trajekt, nisu placali godisnju taksu kao svi ostali. Malo li je. Poaslije su im ponesto uveli da placaju. Koliko znam veliki minus svim ev je popravka, specijalno baterije.

 

Malo sam se zainteresovala i nasla sta su za i protiv tesla automobila.

 

Sve u svemu, za je, dizajn, performanse, mreza za punjenje automobila i telefonski app. 

Protiv je, cena, skupe i duge opravke, visoko osiguranje, i nedostatak servisa za opravke. 

 

Kalifornija daje poresku povlasticu 2-4 hiljade za 3 i y model, bila je 7 hiljada dok nisu prodati 200k automobila. I druge drzave daju povlasticu u taksi, razlicite visine. I Tesla ima besplatne punjace. Drugi ev nemaju. 

 

To je otprilike to. Nije bas da su se ubili od stimuliranja da se kupi ev. Vise se cini da hoce visokim cenama goriva da nateraju ljude da se opredele za elektricne automobile.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, koca popovic said:

Ne znam koliko kosta Tesla kod vas, ima skuplja i jeftinija varijanta. Kod Tesle imate opciju da vam sve izracuna, narocito kad i gdje ce se puniti. Zasto spominjem Teslu, pa zbog toga sto ima najbolju bateriju, imaju svoje stanice za punjenje ( najrasirenije). Domet mu je izmedju 400 i 600 km. Sasvim dovoljno za gradsku voznju.Ovdje u Norveskoj je eksplodirala prodaja EL vozila. Imali su ogromne olaksice ( imaju jos uvijek neke). Sto se mene tice nisam ljubitelj EL vozila, vise mi se dopadaju hibridi. Za sada imaju malu bateriju (kao da se namjerno proizvode sa malim baterijama). Izuzetak je MB sa GLE i od jeseni GLC sa dometom od 100 km i dizel motorom od 2 litra i 196 ks. 

Drugo Evropa prijatelju. U Evropi auto nije neophodnost, preko bare u 90% slucajeva jeste, bez njega ne mozes da ides na posao, kupovinu, kod lekara, itd. Zato su nameti na benzin decenijama bili nizi, sto sigurno nije pozitivno uticalo na razvoj EV-a i infrastrukture za iste. Drugi problem su retko naseljeni krajevi  gde se rastojanja izmedju gradova mere stotinama milja , a izmedju nista.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, DJORDJE said:

Drugo Evropa prijatelju. U Evropi auto nije neophodnost, preko bare u 90% slucajeva jeste, bez njega ne mozes da ides na posao, kupovinu, kod lekara, itd. Zato su nameti na benzin decenijama bili nizi, sto sigurno nije pozitivno uticalo na razvoj EV-a i infrastrukture za iste. Drugi problem su retko naseljeni krajevi  gde se rastojanja izmedju gradova mere stotinama milja , a izmedju nista.

Ma znam za to. I mi ovde imamo slabo naseljene krajeve. Ali ovi moji papci udarili sa popustima ev. Samo da znas i ovdje se ne moze zivjeti bez auta, posebno familije sa malom djecom. Da se malo ispravim. Ja sam mislio da je i USA Teslina mreza punjaca kao u EU. Izvinjavam se sto sam ubacio malu kritiku na vas racun. Rekao sam ranije da nisam ljubitelj ev. Jednostavno zato sto sa napretkom nauke na svim poljima, pored pozitivnih stvari idu i negatine stvari.Sa sa novijom tehnologijom  smo sve vise pod kontrolom necijom.

Link to comment
Share on other sites

Za sada je najbolja opcija hibrid. Poznajem jednog taksistu koji je sa Toyota Camry hubrid presao 800.000 km.

Ja je za malo nisam kupio prije 5-6 godina, ali sam odustao jer taj model je imao jako mali gepek/prtljaznik. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...