Jump to content

Canada - Looking for the summer


Kolbas

Recommended Posts

 

3 hours ago, koca popovic said:

Ma znam za to. I mi ovde imamo slabo naseljene krajeve. Ali ovi moji papci udarili sa popustima ev. Samo da znas i ovdje se ne moze zivjeti bez auta, posebno familije sa malom djecom. Da se malo ispravim. Ja sam mislio da je i USA Teslina mreza punjaca kao u EU. Izvinjavam se sto sam ubacio malu kritiku na vas racun. Rekao sam ranije da nisam ljubitelj ev. Jednostavno zato sto sa napretkom nauke na svim poljima, pored pozitivnih stvari idu i negatine stvari.Sa sa novijom tehnologijom  smo sve vise pod kontrolom necijom.

Ma sve je to ok sa slabo naseljenim krajevima i u Americi i u Kanadi i u Norveskoj - ali se upravo u njihovom imenu nalazi rjesenje - to su slabo naseljeni i slabo psojeceni krajevi - u njima zivi koliko od ukupnog stanovnistva ovih zemalja? 3%? 5% ? Sto znaci za ostalih 95% EV ferceraju kao sat, osim mozda za izuzetke koji jednom godisnje ili jednom u pet godina potegnu iz San Franciska do Chikaga...

Edited by ters
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, ters said:

 

Ma sve je to ok sa slabo naseljenim krajevima i u Americi i u Kanadi i u Norveskoj - ali se upravo u njihovom imenu nalazi rjesenje - to su slabo naseljeni i slabo psojeceni krajevi - u njima zivi koliko od ukupnog stanovnistva ovih zemalja? 3%? 5% ? Sto znaci za ostalih 95% EV ferceraju kao sat, osim mozda za izuzetke koji jednom godisnje ili jednom u pet godina potegnu iz San Franciska do Chikaga...

Ruralna america predstavlja 97% povrsine amerike, i u njoj zivi oko 20% stanovnistva.

Na to treba dodati i one koji udaljeno voze zbog posla. Izmedju razlicitih gradova, a to nije jednom godisnje. Pa oni koji voze na odmore - tipa kamping i slicno.

Nije to tako mala populacija.

Link to comment
Share on other sites

Kvebecani izgleda povlace radikalne poteze u cilju ocuvanja francuskog jezika, do te mere da se edukacija, cak i pruzanje medicinske nege odvija iskljucivo na francuskom.


Koliko je verovati politickim aktivistima sirom neta, koji imaju obicaj da izvrnu, preuvelicaju, spinuju? Mrzi me da guglam i sam istrazujem...

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, RatzenStadt said:

Kvebecani izgleda povlace radikalne poteze u cilju ocuvanja francuskog jezika, do te mere da se edukacija, cak i pruzanje medicinske nege odvija iskljucivo na francuskom.


Koliko je verovati politickim aktivistima sirom neta, koji imaju obicaj da izvrnu, preuvelicaju, spinuju? Mrzi me da guglam i sam istrazujem...

 

Ne pratim to bas mnogo, ali teoretski francuski je potpuno ravnopravan sa engleskim i sluzbeni je jezik u cijeloj Kanadi. Bio sam mnogo puta u Kvebeku i kada odem tamo osjecam se kao da sam otisao negde u inostranstvo, u pozitivnom smislu naravno.

Ovde u Ontariju vrlo malo ljudi na francuski, uce nesto u skoli, ali se skoro nista ne nauci, osim ako neko ima neki poseban interes, pa sam uci. Osim toga postoje i francuske skole.

Sto se tice medicinske njege ne znam za taj podatak i ne vjerujem bas da je tako, mada oni mnogo drze do svog jezika i svaka im cast na tome.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Gas cijene prosle zime i sada. 100% poskupljenje, masala.

Da napomenem, Kanada ima ogromne rezerve prirodnog gasa, ali koga boli Justin za obican narod.

Ovo je strahoviti udar na veliki broj ljudi, penzioneri, ljudi sa niskim primanjima, pa i na srednju klasu u skladu sa svim ostalim poskupljenjima.

 

Jan 07/22
Your gas supply rate 19.5945¢/m³
Gas cost adjustment  - 1.5416¢/m³
Total effective gas supply rate 18.0529¢/m³

 

Oct 07/22
Your gas supply rate 32.6349¢/m³
Gas cost adjustment  3.4561¢/m³
Total effective gas supply rate 36.0910¢/m³

Link to comment
Share on other sites

Dosli smo trenutno da je cijena jestivog ulja dostigla cijenu maslinovog ulja mada u Kanadi nema maslina, a suncokreta, uljane repice i kukuruza ima koliko hoces.

Uslikano u istoj prodavnici (METRO), jedno do drugog. Nenormalne stvari se desavaju, jako se malo prica o ovome, u Kanadi je mogu slobodno reci blokada informacija u mainstream medijima.

 

P3sMJfh.jpg

 

os9N8qP.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

400.000 mamogram snimanja je odgodjenje za vrijeme pandemije samo u Ontariju, sto je uzrokovalo znacajan porast dijagnoze kancera dojke u poodmaklom stadiju.

Oko 2800 zena nije dijagnostifikovano na vrijeme. Strasno.

Posto je takodje otkazano ko zna koliko desetina operacija, sada je vrijeme cekanja toliko da prosto nije normalno.

 

https://www.cp24.com/news/400-000-fewer-mammograms-during-pandemic-more-advanced-cancer-now-seen-oma-1.6105381

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Jos jedan izgubljen zivot zbog katastrofalnog stanja kanadskog zdravstvenog sistema.

Nakon 16 sati cekanja u hitnoj pomoci, pacijent je prebacen u drugu bolnicu gdje je preminuo.

 

 Ne može se čekati 16 sati : Doktor iz Kvebeka kaže da je pacijent umro nakon dugotrajnog čekanja u hitnoj pomoći 

 

Jedan od razloga je nedostatak porodicnih doktora, tako da i ako imas svog porodicnog lekara, nece te primiti ako se tek tako pojavis, nego moras da zakazes da te primi unapred. Banalan primer, probudis se ujutru, boli te grlo, imas temperaturu, nazoves ambulantu da se zakazes za pregled i javi se sekretarica i kaze ti, imam termin za 3-4 dana, pa cak i sledece sedmice, nista neubicajeno. I onda cekas tako.

Ako je nesto malo ozbiljnije i ako mislis da ne mozes da cekas, onda moras u hitnu i sada je prosecno vreme cekanja u hitnoj desetak sati. :classic_sad:

Politicare uglavnom boli ona stvar, to stanje traje vec godinama, nista se ne menja, samo je sve gore i gore, jer je ogroman priliv imigracije poslednjih nekoliko godina, bez obezbedjivanja infrastrukture za tako povecan broj stanovnika.

 

Link to comment
Share on other sites

Jesi li siguran da je imigracija glavni razlog povecanom pritisku na zdravstvo? U Svedskoj postoji isti, pa i gori problem, ali i surova statistika koja kaze da se ukupan broj mesta u bolnicama u poslednjih 20 godina smanjio za 35%. Po glavi stanovnika je to smanjenje i vece jer je stanovnistvo takodjer uvecano imigracijom, ali onih 35% su u apsolutnom iznosu. Prosto je neko zakljucio da je nacija bitno zdravija nego pre 20 godina i da joj ne treba toliko bolnickih kreveta. Tako se danas Svedska i Kanada utrkuju oko 100-tog mesta u svetu po broju kreveta po glavi stanovnika, dok je Srbija na 25-om, Nemacka na 8-om itd. 
Pogledati ovde.

Link to comment
Share on other sites

Taj broj kreveta ne znači ama baš ništa kod nas-em vraćaju iz bolnice, em sve moraš kupovati, jer zbog načina financiranja izabrani lekar ne sme da piše terapiju, specijalisti više provode vremena u privatnim ordinacijama nego na zvaničnom radnom mestu.

Srry za off

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, vilhelmina said:

Jesi li siguran da je imigracija glavni razlog povecanom pritisku na zdravstvo?

 

NIje to glavni razlog, nisam to ni mislio, nego samo da je to dio problema. Npr grad u koji sam ja dosao je imao 300+ hiljada stanovnika, ne sjecam se tacno, mozda 320.000, sad ima 450.000, znaci preko sto hiljada ljudi vise, to je sam po sebi jedan solidan grad, a isti broj bolnica, bilo je nekih dogradjivanja, ali to nije nista, jos je kao neki medicinski centar.

 

8 hours ago, vilhelmina said:

U Svedskoj postoji isti, pa i gori problem, ali i surova statistika koja kaze da se ukupan broj mesta u bolnicama u poslednjih 20 godina smanjio za 35%. Po glavi stanovnika je to smanjenje i vece jer je stanovnistvo takodjer uvecano imigracijom, ali onih 35% su u apsolutnom iznosu. Prosto je neko zakljucio da je nacija bitno zdravija nego pre 20 godina i da joj ne treba toliko bolnickih kreveta. Tako se danas Svedska i Kanada utrkuju oko 100-tog mesta u svetu po broju kreveta po glavi stanovnika, dok je Srbija na 25-om, Nemacka na 8-om itd. 
Pogledati ovde.

 

Ma katastrofa, evo bas sinoc sam cuo pricu od komsija, ima tu neka zena iz Tunisa, koja se udala za nekog Kanadjana, oboje su penzioneri, i sad ona se ne osjeca dobro, nikako da dodje do doktora, misli da joj srce nesto nije dobro, i kaze rekla je na kraju muzu, vodi me u Tunis da se lijecim. 

 

Najveci problem je da jednostavno nema dovoljno doktora. Npr jedan doktor u hitnoj, a cekaonica puna, pa dok svi dodju na red, plus oni koje dovoze hitnom.

Ima i neki glupi sistem skolovanja da se prvo mora zavrsiti neki fakultet, pa tek onda upisati medicina, tako da to ide sporo, a ovi imigranti koji dolaze, njihova diploma se ne priznaje, pa moraju da polazu neke ispite, sto je jako, jako tesko uraditi, tako da je taj priliv doktora zanemarljiv.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, Amigo said:

Jos jedan izgubljen zivot zbog katastrofalnog stanja kanadskog zdravstvenog sistema.

Nakon 16 sati cekanja u hitnoj pomoci, pacijent je prebacen u drugu bolnicu gdje je preminuo.

 

 Ne može se čekati 16 sati : Doktor iz Kvebeka kaže da je pacijent umro nakon dugotrajnog čekanja u hitnoj pomoći 

 

Jedan od razloga je nedostatak porodicnih doktora, tako da i ako imas svog porodicnog lekara, nece te primiti ako se tek tako pojavis, nego moras da zakazes da te primi unapred. Banalan primer, probudis se ujutru, boli te grlo, imas temperaturu, nazoves ambulantu da se zakazes za pregled i javi se sekretarica i kaze ti, imam termin za 3-4 dana, pa cak i sledece sedmice, nista neubicajeno. I onda cekas tako.

Ako je nesto malo ozbiljnije i ako mislis da ne mozes da cekas, onda moras u hitnu i sada je prosecno vreme cekanja u hitnoj desetak sati. :classic_sad:

Politicare uglavnom boli ona stvar, to stanje traje vec godinama, nista se ne menja, samo je sve gore i gore, jer je ogroman priliv imigracije poslednjih nekoliko godina, bez obezbedjivanja infrastrukture za tako povecan broj stanovnika.

 

 

Kanadsko zdravstvo je u najgorem stanju od kad sam ovde (94.) Varira po provinicijama ali lose je svuda.

Ako te boli grlo ili nesto sto je malkice hitno mozes da odes u after hours, koji se samo zove tako, jer rade vec i od  9 ujutro. Ima ih vise i po manjim mestima, znaci cekas sat-dva ali je isti dan. Mi sa decama idemo tamo jer je nas porodicni doktor je nula, nema ni instant testove (strep throat il slicne) kojih ima u mnogim drugim ordinacijama. 

Kod porodicnog treba nedelju-dve da cekas na prijem, decu sa prehladom bi mozda primio isti dan ili sledeci ali je to samo gublljenje vremena. Ili ne ides kod doktora ili ides u after hours. Hitna je od 6 do 12 sati cekanja, znaci ladno mozes da umres u cekaonici. Kod nas i u okolnim mestima code red (nema paramedic vozila na raspolaganju jer su svi zuzeti) je vec uobicajna pojava. Dzaba zoves hitnu od kuce nema ko da ide da ti pomogne.

 

Pre kovida je bilo lose ali sada je jos gore.

 

O drugim popustima lekara, losem pristupu, losem stanju celokupnog zdravsta u Kanadi cu mozda sledeci put, ili knjugu objaviti 🙂

 

Ne kazem da je sve tako crno. Imao sam operaciju kolena koje je uradjen sto 100% profesionalno i nisam platio ni cent direktno. Cak ni za terapiju posle nisam trebao diretkno da placem, nisam imao osiguranja (self employed, mlad, tada tek poceo) i doktor je naso nacina da ne placam.

Drugarova zena imala rak dojke prosle godine i njena doktorica je bila sve naj-naj, brzo i to the point. Danas se vec vratila na posao. Znaci ima i dobrih stvari i nije sve tako lose ali treba da se popravi - menja nesto, to je sigurno. Mozda da bi neka public/private kombinacija pomogla, ali ni to nije sigurno. Laboratirija za analizu krvi i sta jos (Lifelabs) je privatna kompanija ali od kovida su usluge pogorsale. Kad kazu da zbog povecanja potraznje, i kovida i sta ja znam zbog cega ne mogu sve da stignu, to je meni neprihvatljivo, mene to ne zanima (privatnik sam, do not care about excuses). Isto tako privatna imaging ordinacija, cekas mesec ipo na obican ultrazvuk. Radna snaga je i ovde u problem ali i profit i lose vodjenje biznisa ima svoj deo u tome.

 

Edited by nonick
Link to comment
Share on other sites

Premier Danielle Smith to end agreement with World Economic Forum

 

Quote

 

“I find it distasteful when billionaires brag about how much control they have over political leaders,” Smith said at a news conference Monday after her new cabinet was sworn in.

“That is offensive … the people who should be directing government are the people who vote for them.

“Quite frankly, until that organization stops bragging about how much control they have over political leaders, I have no interest in being involved with them.”

The United Conservative Party premier said she is in lockstep with federal Conservative Leader Pierre Poilievre, who has stated he and his caucus will having nothing to do with the World Economic Forum.

The deal with Alberta Health Services sees the province share ideas with health researchers at Harvard University and the Mayo Clinic under the forum's umbrella.

The high-profile conference of global political and business leaders has been the focus of conspiracy theories from both sides of the political spectrum.

A decade ago, it was accused by the left-wing of conspiring to cut pensions and slash environmental programs.

It became the focus of attacks from the right during the COVID-19 pandemic, when the it promoted a “great reset,” calling for ideas on how to better organize global society post pandemic.

 

Quote

 

Political scientist Lori Williams at Calgary's Mount Royal University questioned why Smith would end "an agreement that has the potential to provide life-saving, health-improving information that could be of benefit for Albertans simply because you’re suspicious about one of the organizations involved?"

“That’s expertise she ought to respect, certainly critically assess to take advantage of, rather than cutting it off because of some vague suspicions about someone trying to control governments.”

 

 

Doug Ford for president, I mean PM! 🙂

 

 

Quote

 

Smith, a former journalist and radio talk show host, has espoused contrarian theories on alternative and mainstream media platforms dating back to 2003, when she questioned in a newspaper column whether smoking is indeed bad for your health.

During the COVID-19 pandemic, Smith pushed for later-debunked treatments such as the livestock dewormer ivermectin.

In July, she told a livestream audience she believes it’s within a person’s control to avoid getting early-stage cancer.

 

 

Jel mozda Danielle Smith ima neke veze sa Queen of Canada?

Link to comment
Share on other sites

Secam se kada sam dosao iz Srbije u Kanadu bio sam zapanjen kako je zdravstvo daleko bolje, a da se ne lazemo bolje je i danas, mada je sa godinama vise nego evidentan nedostatak lekara specijalista. Imao si srece sa kolenom, bratu su sredili oba kolena da manje vise nije mogao da hoda bez pomagala, a problem je resio operacijom u privatnoj klinici juznije, naravno iz svog dzepa. Doduse , licni lekar mu je i predlagao da to odmah uradi, ali covek da ustedi...

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Amigo said:

Najveci problem je da jednostavno nema dovoljno doktora.

 


Ovo je problem koji polako izjeda zdravstvene sisteme svih razvijenih zemalja. Čak i u Nemačkoj, koja je bukvalno nekritički primila svakog ko je hteo da dođe i naučio jezik dovoljno da se sporazume, posle corone je sve gore i gore. Ne ispoljava se još uvek na pacijentima, tj. na vremenu čekanja na lekara toliko, koliko u tome da su zdravstveni radnici pod velikim stresom, nezadovoljni, više posla obavlja manje ljudi, pa masovno odlaze u privatne ordinacije ili neka druga vanbolnička radna mesta. Nešto će ozbiljno morati da se menja.

 

Ja se sve nadam da će iz istog razloga i USA, u kojoj još taj problem nije toliko očigledan, u narednim godinama popustiti sa svojim kriterijumima za strane lekare, pa da se oprobam i tamo, ali videćemo. Mogu da zamislim da je u zdravstvenom sistemu kao što je kanadski taj problem baš evidentan.

 

A bolje biti neće, stanovništvo je sve starije, a zdravstvenog osoblja sve manje.

 

https://time.com/6199666/physician-shortage-challenges-solutions/

 

@Helena šta podrazumevaš pod “zbog načina financiranja izabrani lekar ne sme da piše terapiju”? 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, DJORDJE said:

Secam se kada sam dosao iz Srbije u Kanadu bio sam zapanjen kako je zdravstvo daleko bolje, a da se ne lazemo bolje je i danas, mada je sa godinama vise nego evidentan nedostatak lekara specijalista. Imao si srece sa kolenom, bratu su sredili oba kolena da manje vise nije mogao da hoda bez pomagala, a problem je resio operacijom u privatnoj klinici juznije, naravno iz svog dzepa. Doduse , licni lekar mu je i predlagao da to odmah uradi, ali covek da ustedi...

 

 

Pa taj Dr koji me je operisao imao je reputaciju - does great job but withouot any people skills. 🙂  Sto se ispostavio u oba slucaja. Sad pogledao njegov rating - 4 star. Najnovija stranica puno 5 zvedica. Zavisi gde zivis, koji doktor ti se potrefi. 🙂  Sa druge strane imam druge zdravstvene probleme koji jos nijedan doktor u Kanadai ni u USA (platio vise od $10K samo za dijagnozu u US) nije znao tacno da dijagnozira a kamo li da leci. Probao kod najmanje 5-6 specijalista, sad mi jedino predostaje neki shaman ili slichno 🙂

Edited by nonick
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Eddard said:


Ovo je problem koji polako izjeda zdravstvene sisteme svih razvijenih zemalja. Čak i u Nemačkoj, koja je bukvalno nekritički primila svakog ko je hteo da dođe i naučio jezik dovoljno da se sporazume, posle corone je sve gore i gore. Ne ispoljava se još uvek na pacijentima, tj. na vremenu čekanja na lekara toliko, koliko u tome da su zdravstveni radnici pod velikim stresom, nezadovoljni, više posla obavlja manje ljudi, pa masovno odlaze u privatne ordinacije ili neka druga vanbolnička radna mesta. Nešto će ozbiljno morati da se menja.

 

Ja se sve nadam da će iz istog razloga i USA, u kojoj još taj problem nije toliko očigledan, u narednim godinama popustiti sa svojim kriterijumima za strane lekare, pa da se oprobam i tamo, ali videćemo. Mogu da zamislim da je u zdravstvenom sistemu kao što je kanadski taj problem baš evidentan.

 

A bolje biti neće, stanovništvo je sve starije, a zdravstvenog osoblja sve manje.

 

https://time.com/6199666/physician-shortage-challenges-solutions/

 

@Helena šta podrazumevaš pod “zbog načina financiranja izabrani lekar ne sme da piše terapiju”? 

Ne znam da li ću koristiti pravu terminologiju, ali suština je sledeća-primar finansira opština, a bolnice pripadaju sekundarnoj zdravstvenoj zaštiti koju finansira republika.

Tako valjda i mi dobijamo plate.Elem, kad pacijent koristi usluge sekundarne zdr. zaštite, tj kad je u bolnici, ona je po zakonu obavezna da to i finansira-dakle i lekove koje pacijent koristi kod hroničnih bolesti, tipa dijabetesa, hipertenzije...

Ako se desi da pacijent nema te lekove kod kuće kad ode u bolnicu (recimo ima za još par dana), ako neko od rodbine dođe kod izabranog lekara po @recepte, neće ih dobiti, jer opština ne da pokriće, pošto su pod nadležnošću republike...sve to vrlo budno prati i socijalno, koje preko @faktura ima uvid u lečenje (može i pod navodnicima)...

Lekari su kod mene u Domu već par puta plaćali inzuline (da, pišem sa Z) i to nisu bili mali novci.

 

Pošto, kao što sam rekla, bolnice nemaju bukvalno ništa, ljudi najčešće lekove i sanit. materijal moraju da kupuju.

 

 

Hoću još samo da se osvrnem na zdravstveni sistem USA-njihove ustanove ne žive od socijalnih davanja kao što je to slučaj u većini zemalja Evrope, pa sad valjda i Kanade, nego je "plati, pa klati", pa zato nemaju te probleme kao drugu.Na koncu, i ovde imaš privatnih DZ i bolnica, gde se radi praktično sve što i u državnim, još i isti lekari rade.

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, nonick said:

 

 Probao kod najmanje 5-6 specijalista, sad mi jedino predostaje neki shaman ili slichno 🙂

Imas li neke penzionere u Beogradu? Garant imaju prirodni preparat koji to leci,  bez obzira sto nema dijagnoze, najcesce lece sve , od demencije do krajnika i suljeva. Mojoj majci  prodali minimum 2-3000 eura, sto preparata, sto raznih sprava koje lece kostobolje, upale nerava. Kada pomnozis sa brojem penzionera u zgradi, ispadne profitabilnije od Pfizera.

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, DJORDJE said:

Imas li neke penzionere u Beogradu? Garant imaju prirodni preparat koji to leci,  bez obzira sto nema dijagnoze, najcesce lece sve , od demencije do krajnika i suljeva. Mojoj majci  prodali minimum 2-3000 eura, sto preparata, sto raznih sprava koje lece kostobolje, upale nerava. Kada pomnozis sa brojem penzionera u zgradi, ispadne profitabilnije od Pfizera.

 

Pa to mi treba, ima neki vrac ako sam dobro cuo tu negde oko Georgian Bay-a, taj ima preparate za sve. 🙂 Rezultati isti kao ponekad kod MD-a 🙂

Imam problema sa nervima i sa stomakom, ako se vise udubis u materiju kao sto sam ja vec nekoliko godina, to je isto kao kokoska ili jaje.

 

Edited by nonick
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, nonick said:

 

Pa to mi treba, ima neki vrac ako sam dobro cuo tu negde oko Georgian Bay-a, taj ima preparate za sve. 🙂 Rezultati isti kao ponekad kod MD-a 🙂

Imam problema sa nervima i sa stomakom, ako se vise udubis u materiju kao sto sam ja vec nekoliko godina, to je isto kao kokoska ili jaje.

 

 

Probaj kanabis ulje, leci sve zivo, ko nasa rakija 😄

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...