Jump to content

Kutak za (anti?)nacionaliste


zoran59

Recommended Posts

2 minutes ago, mmajstor said:

Balkan je veza evrope i azije i mora biti slab da bi se tim delom lakse upravljalo.


Ah da, ta čuvena mantra koja je i u udžbenicima stajala, kako je ovo područje raskršće puteva i kao takvo interesantno svima, pa time i poprište brojnih sukoba i nemira. Bu-da-laš-ti-na na kub! Klasično balkansko prebacivanje krivice za sopstvena sranja na mitske “velike sile”. 
 

Zajebi me sa tim, nije tema ove teme, pa bolje da ne idemo u tom pravcu.

  • Like 5
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, ters said:

Britanika, oxfordski rjecnik, Larousse, Langensheit... Nisam pricao o uzrocima nego o reputaciji.

 

I Novak Djokovic ima reputaciju da je bad guy, a Ceca da je srpska majka. Jel uvek reputacije uzimas zdravo za gotovo kao predmet neke istine? 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Div said:

 

Kada se govori o Golom Otoku kao nekakvom simbolu komunističke diktature, govori se o periodu '49-'56, u vreme sukoba KPJ i Informbiroa, kada su pojedinci bez sudske osude upućivani na "prevaspitavanje" u radni logor, taj Goli Otok je prestao da radi mislim upravo te, '56 godine nakon izmirenja sa SSSRom. KAsnije je GO radio kao i svaki drugi zatvor, uz sudsku presudu, do negde kraja osamdesetih. Paraga je bio osuđen, ne ulazim sada u to za koja dela i u kakvom postupku, to su dva različita perioda, različita pristupa, kolikogod žrtvama bilo, možda, svejedno ima neke razlike. U tom drugom delu, Goli Otok, Požarevac, Spuž, Mitrovica, svejedno, simbol surovosti i osude bez suda je prvi period rada Golog Otoka kada je bio u nadležnosti UDB.

 

 

 

U sustini, razlozi za "boravak" na Golom Otoku nisu toliko ni bitni, jer je ostrvo sluzilo za odmazu i neposlusne. Tamo su zavrsavali svi koji su zasmetali partiji. 

1 minute ago, Eddard said:


O itekako ima veze sa temom. Zato što se uvek očekuje da Država Majka nešto uradi. 

 

Naravno da se ocekuje kada se ta drzava majka placa, na bilo kom nivou. Druga je prica sto su zidovi isarani, smece leti gradovima.. a druga odrzavanje infrastrukture. Prebacivanjem nekretnina na privatna lica je prebacilo i odgovornost, a ta odgovornost ne moze cesto da se ispuni jer ljudi nemaju ni za osnovno, a ne fasade i slicno. Asfalt, zgrade pod zastitom drzave, bolnice, skole.. jesu odgovornost drzave. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, Angelia said:

Mit, to su radili samo oni sto su hteli da budu veci katolik od Pape, da se dokazuju partiji. Kada se taj mit pojavio kao glasnija prica, pitala sam sad pokojnog dedu koji je bio veliki vernik, bio u crkvenom horu, i uz to otvoreno bio kraljevac, uvek mu na zidu visila slika Kralja Petra. Ako nisi radio nista protiv vlasti nisi imao nikakvih problema - ne racunam one koje su komsije prijavljivali kao subverzivni element negde 40tih, i ti su uglavnom kad bi se pokazalo da su to komzijske zavade, prolazili sa "idi kuci"

 

 

Mislim da postoji jedna zackoljica koliko se secam. Slave i ostale religiozne praznike clonovi partije bas i nisu mogli da slave javno. 

Moji su krili (cak i od mene) da idemo kod tece i tetke da slavimo slavu. Bilo je pominjano da idemo na rucak. Za crkve se ne secam. Pokusavala sam da se prisetim da li je neko od mog skolskog drustva isao u crkvu i nista, cak i ako jesu, nisu o tome javno pricali... 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Eddard said:


O itekako ima veze sa temom. Zato što se uvek očekuje da Država Majka nešto uradi. 

Pa nije bas da nema inicijativa. Negde u ovo vreme 2018te prolazim kroz Rakovicu, kad ono podmladak SNS-a skuplja smece sa ulica, a sve pod barjacima "Zasto volimo Beograd". :roflmao:

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, mmajstor said:

 

I Novak Djokovic ima reputaciju da je bad guy, a Ceca da je srpska majka. Jel uvek reputacije uzimas zdravo za gotovo kao predmet neke istine? 

 

Ceca jeste srpska majka u punom vazecem znacenju te rijeci. Novak je svoju reputaciju sticao sam i napravio ju je upravo onakvom kakvu je zelio.

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, urosg3 said:

Odakle verama ideologija 🙂
U SFRJ je, ko je želeo praktikovao svoju religiju, ko nije želeo - nije. Opet značajan broj ljudi je otkrio sopstvena verska osećanja nakon što se SFRJ urušila, i to je tačno.
Da je blagonaklono gledano na ljude koji otvoreno i javno izražavaju svoja uverenja - nije, pa tako nije ni na verska uverenja, postojao je sistem ideoloških vrednosti koji očigledno nije zadovoljavao svoje potrebe ali...
Da su komunisti hranili lavove hrišćanima po stadionima u Jugi e vala nisu. Ko je stvarno želeo da praktikuje religiju stvarno nije imao nikakvu smetnju niti je trpeo diskriminaciju.

 

pa sad..  sistem jeste dozvoljavao religiju, ali jeste bilo sikaniranja ucenika ako su nosili lancic sa krstom oko vrata...  meni je moja baba zasivala krstic ili bogorodicu u dzep...  Drugaricu iz razreda je razredni staresina u osnovnoj dobro izmaltretirala pred celim razredom zbog krsica na lancu... 
   Sustina toga je sto je upravo taj razredni staresina prvi stao u red ispred crkve kad se promenio sistem...

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Baby said:

 

Mislim da postoji jedna zackoljica koliko se secam. Slave i ostale religiozne praznike clonovi partije bas i nisu mogli da slave javno. 

Moji su krili (cak i od mene) da idemo kod tece i tetke da slavimo slavu. Bilo je pominjano da idemo na rucak. Za crkve se ne secam. Pokusavala sam da se prisetim da li je neko od mog skolskog drustva isao u crkvu i nista, cak i ako jesu, nisu o tome javno pricali... 

Posto raspravljamo o vremenskom periodu od 45 godina, odnos prema religiji se menjao zavisno od perioda, tako da 45te nije bilo kao 85te. Takodje zavisilo je i od republike do republike. Slovenija je bila  znatno liberalnija od BiH ili CG.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, mmajstor said:

Pa naravno da nisi osecala takve ispade, jer su svi oni koji su imali bilo kakvo nacionalno osecanje koje nije jugoslovensko prvo zavrsavali na golom otoku a u kasnijoj fazi bili izopsteni iz drustva.

Pa to tako i treba, zato što je Titina Jugoslavija građena na drugim principima, bavila se stvarnim svetom itd, a ovi su vukli nazad. Tako se i sad radi tamo gde se ide napred. Elementi se guraju na marginu. Nego, kako su to bili izopsteni razni drugovi koji su posle postali najveći huškači, evo na primer ćerač. Ili Momo Kapor. U to vreme su sasvim lepo živeli od prihoda manje više iz državne kase, kao zasluzni umetnici. Prvi čak nije hteo da ustane kad je bio minut ćutanja zbog Titove smrti, u udruzenju knjizevnika ili negde, i niko ga nije proganjao. Ova dvojica nisu jedini "disidenti" koji su se dobro okoristili u to vreme. Kako su ova lica to bila marginalizovana tada? Tako što su bili primoravani da se ponašaju normalno a ne kao oni? Teška je to golgota bila.

 

A ovo sa učiteljicama koje otimaju krstiće i ostalo, to su budale i podanicki mentalitet, to nije bio sistemski progon vernika ili slicno. Ako je toga bilo najviše u Srbiji to je zato što su Srbi najmanje religiozni, u stvari nisu religiozni uopste. Vise su sujeverni. A sto se tiče hrišćanstva, garantovano je ta ogromna većina kojoj je tobože neko branio da bude vernik jedva dočekala da ne mora više da slavi slave, poštuje verske praznike i ostalo, jer to shvata kao kuluk. Zato su od svega toga posle, to jest sad, napravili travestiju.

Edited by Milenko Puzigaca
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Baby said:

Naravno da se ocekuje kada se ta drzava majka placa, na bilo kom nivou. Druga je prica sto su zidovi isarani, smece leti gradovima.. a druga odrzavanje infrastrukture. Prebacivanjem nekretnina na privatna lica je prebacilo i odgovornost, a ta odgovornost ne moze cesto da se ispuni jer ljudi nemaju ni za osnovno, a ne fasade i slicno. Asfalt, zgrade pod zastitom drzave, bolnice, skole.. jesu odgovornost drzave. 


Pričam o mentalitetu, ne o resursima i nadležnostima. Naime, koliko se tih ljudi angažovalo da se npr. ta ulica koju @ControlFreakpominje sredi i uredi, u smislu pisalo žalbe lokalnoj samoupravi, agitovalo kod sugrađana da zajedno potpišu peticiju za sanaciju, pozvalo medije da vide u kakvom je stanju, i na kraju krajeva - koliko je njih na sledećim izborima kaznilo lokalnu vlast koja se za to nije pobrinula? Tipujem - nula. Uvek se čeka da Majka to uredi i završi jer eto, ja je plaćam, što je njen zadatak. Proaktivan, a ne pasivan pristup je odlika dobre lokalne zajednice. Čekajući državu, čekajući Godoa.

 

Daću kontraprimer, ovde u naselju gde živim, u pitanju je jedno rezidentno naselje od nekoliko malih ulica u jednom relativno prometnom delu grada koji je oko njega. Do nedavno su prolazila vozila roditelja koji su ostavljali decu u lokalnom vrtiću. To se stanarima naselja nije svidelo, napravili peticiju i zahtev opštini da se napravi slepa ulica prema tom vrtiću, opština rekla može i stavila znak i barijere, znači odradila posao, na teret opštine. Ista priča sa uređenjem šetališta pored kanala, stanovnici uputili zahtev da se sredi, opština platila i sredila. 
 

Taj pasivan pristup zajednici je karakterističan za srpsko društvo, samo se nešto čeka i kuka na državu, a niko da mrdne sopstveno dupe da stvari pokrene sa mrtve tačke, upravo zato što (nesvesno, u kolektiv usađeno) provejava to razmišljanje - mi smo deca, a država je Majka koja mora da nas pazi. Ne, mi smo odrasle individue koje treba i same da se brinu za svoj život i aktivno ga usmeravaju u željenom pravcu.

Edited by Eddard
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Eddard said:


Pričam o mentalitetu, ne o resursima i nadležnostima. Naime, koliko se tih ljudi angažovalo da se npr. ta ulica koju @ControlFreakpominje sredi i uredi, u smislu pisalo žalbe lokalnoj samoupravi, agitovalo kod sugrađana da zajedno potpišu peticiju za sanaciju, pozvalo medije da vide u kakvom je stanju, i na kraju krajeva - koliko je njih na sledećim izborima kaznilo lokalnu vlast koja se za to nije pobrinula? Tipujem - nula. Uvek se čeka da Majka to uredi i završi jer eto, ja je plaćam, što je njen zadatak. Proaktivan, a ne pasivan pristup je odlika dobre lokalne zajednice. Čekajući državu, čekajući Godoa.

 

Daću kontraprimer, ovde u naselju gde živim, u pitanju je jedno rezidentno naselje od nekoliko malih ulica u jednom relativno prometnom delu grada koji je oko njega. Do nedavno su prolazila vozila roditelja koji su ostavljali decu u lokalnom vrtiću. To se stanarima naselja nije svidelo, napravili peticiju i zahtev opštini da se napravi slepa ulica prema tom vrtiću, opština rekla može i stavila znak i barijere, znači odradila posao, na teret opštine. Ista priča sa uređenjem šetališta pored kanala, stanovnici uputili zahtev da se sredi, opština platila i sredila. 
 

Taj pasivan pristup zajednici je karakterističan za srpsko društvo, samo se nešto čeka i kuka na državu, a niko da mrdne sopstveno dupe da stvari pokrene sa mrtve tačke, upravo zato što (nesvesno, u kolektiv usađeno) provejava to razmišljanje - mi smo deca, a država je Majka koja mora da nas pazi. Ne, mi smo odrasle individue koje treba i same da se brinu za svoj život i aktivno ga usmeravaju u željenom pravcu.

 

Jesi ti u pravu, iz pozicije nekog ko zivi u pravnoj i uredjenoj drzavi. 

 

Kaznili vlast? I sta onda, menjali za novu... istu. Sve i da se promeni lokalna vlast i da dodju neki novi ljudi, opet su finansijski i na sve ostale nacine zavisni od drzavne vlasti. Mislim da se mnogo ocekuje od ljudi tamo. I poslednji Don Kihote se smorio i pao u apatiju. Recimo nesto sto je @Cyber pisala na temi o virusu, da je ustvari najbitnije kako se prilagodis datoj situaciji... eto, ja tako gledam na ljude tamo. Prilagodili su se - manjini i postali jedan homogen skup. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, ters said:

 

Ceca jeste srpska majka u punom vazecem znacenju te rijeci. Novak je svoju reputaciju sticao sam i napravio ju je upravo onakvom kakvu je zelio.

 

Ne sporimo se oko te reputacije nego da li se ti slazes da reputacija koju Novak ima odgovara istini, onako kako je ti vidis? 

 

Za Cecu se nismo slozili. 

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Eddard said:

Taj pasivan pristup zajednici je karakterističan za srpsko društvo, samo se nešto čeka i kuka na državu, a niko da mrdne sopstveno dupe da stvari pokrene sa mrtve tačke, upravo zato što (nesvesno, u kolektiv usađeno) provejava to razmišljanje - mi smo deca, a država je Majka koja mora da nas pazi. Ne, mi smo odrasle individue koje treba i same da se brinu za svoj život i aktivno ga usmeravaju u željenom pravcu.

 

 

Ja se uglavnom slazem sa tim...medjutim mislim da je uzrok trenutne pasivizacije vise to sto se ne vidi mogucnost za uspeh bilo kakve preduzete akcije jer je totalitarizam vlasti na jako visokom nivou, pa se raznorazni batinasi salju na ulicu ili je ekonomska odmazda prejaka, dok podrske spolja koja bi izvrsila pritisak na vlast - nema. Sto znaci da Evropu ili zabole dupe za stanje u Srbiji, ili im upravo odgovara ovo stanje kakvo je pa im pruzaju podrsku. Dakle nije to mantra kod mene, nego samo logicki sabiram 2i2...

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Baby said:

 

Naravno da se ocekuje kada se ta drzava majka placa, na bilo kom nivou. Druga je prica sto su zidovi isarani, smece leti gradovima.. a druga odrzavanje infrastrukture. Prebacivanjem nekretnina na privatna lica je prebacilo i odgovornost, a ta odgovornost ne moze cesto da se ispuni jer ljudi nemaju ni za osnovno, a ne fasade i slicno. Asfalt, zgrade pod zastitom drzave, bolnice, skole.. jesu odgovornost drzave. 

Izvini, Baby. Pobogu, zašto je problem očistiti svoje dvorište ili ispred, pa zamisli ovo, čak i da pomogneš komšiji ako je nemoćan. Četku u ruke, pa farbaj. Imaju skoro svi moderne telefone, automobile, ide se na more, letovanja, zimovanja. Ovde ako ne možeš da održavaš imovinu prodaš nekome ko će moći. Pa dok čekaš, uradi i ti nešto. Likvidiraj, idi u manji stan ako ne možeš da priuštiš vrednost održavanja te imovine. I kažem ponovo kakva je to država koja ne kažnjava, pa nakon treće kazne i oduzme tu imovinu. Pa da vidiš kako bi to naučilo da radi.

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, ControlFreak said:

Izvini, Baby. Pobogu, zašto je problem očistiti svoje dvorište ili ispred, pa zamisli ovo, čak i da pomogneš komšiji ako je nemoćan. Četku u ruke, pa farbaj. Imaju skoro svi moderne telefone, automobile, ide se na more, letovanja, zimovanja. Ovde ako ne možeš da održavaš imovinu prodaš nekome ko će moći. Pa dok čekaš, uradi i ti nešto. Likvidiraj, idi u manji stan ako ne možeš da priuštiš vrednost održavanja te imovine. I kažem ponovo kakva je to država koja ne kažnjava, pa nakon treće kazne i oduzme tu imovinu. Pa da vidiš kako bi to naučilo da radi.

 

 

 

Nisam pricala o tome. Pricala sam o stihiji koja je postala nezaustavljiva. Nije Srbija jedina propala drzava u svetu, a stanovnici svih slicnih drzava se ponasaju isto. Ja uopste ne branim taj nacin ponasanja, nego pokusavam da razumem. Posmatrala sam moje prijatelje, puno intelektualaca medju njima, svi su se stopili i ja ih vise ne razumem, razmisljaju isto kao i oni koje vec pre nisam razumela. Oni jesu ocistili svoja dvorista, ali njihov komsija je prebacio djubre iz svog u njihovo. Pa su tako cistili 100 puta, i na kraju rekli u ocin, idem na more, imam jedan zivot... Da bi drustvo funkcionisalo mora veliki deo da vrsi pozitivan pritisak na ostale, u suprotnom se ispravlja kriva Drina. Kaznjavaju oni njih, ali ne kaznjavaju ih sve i onda je princip app uzeo maha. Kaznjavaju ih da bi uzeli pare, ne da bi ih naucili lekciji, a placanje kazni izbegavaju raznim poznanstvima. Dok zakoni ne vaze za sve, nece to uroditi nikakvim plodom. 

 

Dacu ti licni primer. Isla sam ulicom iza grupe mladih koji su izasli iz pekare, neki su samo bacili papire na ulicu i ja sam prokomentarisala "nesto vam je ispalo." Najveci mangup se okrenuo i rekao mi "pazi da tebi ne ispadne glava sa ramena." Da li mislis da ja treba da idem da terorisem ljude i dalje da nauce osnovne stvari ili da idem da skupljam tudje djubre? Ja sam odustala, nervirala se i zapakovala kofere i otisla. Sada sedim negde gde hvataju listice koje padaju sa drveta u vazduhu, cak ni ne padnu dole. Isti ti mangupi su i ovde, dosli, ne bacaju djubre jer je ovde to ne samo kaznjivo, nego i sramota. Svi te gledaju kao da si poslednja budala kada radis tako nesto. Ne pada im na pamet da nekom skinu glavu sa ramena vise, jer ih ovde ne stiti "partija."

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, mmajstor said:

 

Ja se uglavnom slazem sa tim...medjutim mislim da je uzrok trenutne pasivizacije vise to sto se ne vidi mogucnost za uspeh bilo kakve preduzete akcije jer je totalitarizam vlasti na jako visokom nivou, pa se raznorazni batinasi salju na ulicu ili je ekonomska odmazda prejaka, dok podrske spolja koja bi izvrsila pritisak na vlast - nema. Sto znaci da Evropu ili zabole dupe za stanje u Srbiji, ili im upravo odgovara ovo stanje kakvo je pa im pruzaju podrsku. Dakle nije to mantra kod mene, nego samo logicki sabiram 2i2...

Batinaši/kazne se možda šalju zato što učesnici preduzetne akcije ama baš uvek akciju pokušavaju da ispolitizuju, i da predstave kako su oni eto očistili potok, ili uklonili divlju deponiju, ali to su uradili opirući se mrskoj vlasti koje da nije, u potok ne bi ni bilo nabacano đubre. Kakvo je to s? Čoveče, ako si svoju ulicu ili potok očistio, zar ti to nije dovoljno? Nemoj more leva ruka da ti zna šta radi desna, iliti ako činiš dobra dela ne očekuj nagradu zbog toga, rek'o tvoj bog. Šta, ti si pametniji od njega? Bolje vidi ko je iz okruženja kukolj pa stalno baca u potok, pa to ćebuj ako drugo ne pomogne, a okani se politizovanja svega.

 

Mislim ne ti ti, nego tako se kaže :classic_smile:

 

Što se Evrope tiče, naravno da joj odgovara ovakvo stanje u Srbiji. Zašto ne bi? Ne pravi više haos po okruženju, bar ne bitan, a pateticni pokušaji i drobljenja o srbskom svetu joj ne smetaju, jer zna da su to sve gluposti, a i ne živi ona tu.

Edited by Milenko Puzigaca
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Eddard said:


Opet taj mrski zapad… sopstvene odgovornosti - nula.

 

Za sopstvenu odgovornost valjda postoji neki konsenzus ovde pa zato ne spominjem, spominjem samo onaj najsnazniji faktor koji mi se cini da fali u jednacini. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, Baby said:

 

Mislim da postoji jedna zackoljica koliko se secam. Slave i ostale religiozne praznike clonovi partije bas i nisu mogli da slave javno. 

Moji su krili (cak i od mene) da idemo kod tece i tetke da slavimo slavu. Bilo je pominjano da idemo na rucak. Za crkve se ne secam. Pokusavala sam da se prisetim da li je neko od mog skolskog drustva isao u crkvu i nista, cak i ako jesu, nisu o tome javno pricali... 

Nemam pojma, ali ja sam znala mnoge koji su isli u crkvu, ili im na slave dolazili clanovi partije, koliko je to bilo javno ili ne nisam upucena jer ja nisam bila zainteresovana za religiju. Deda je pominjao one koji su "palili svecu u buretu" I to su bili clanovi partije, ali ako je on znao, pa sigurno je I partija znala. Pricam o licnom saznanju, tako da negde mozda nije bilo tako.

Eh da, I imala sam u familiji nekog ko se javno isclanio iz partije, negde 70tih, nikakve posledice. 

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, mmajstor said:

 

Ne sporimo se oko te reputacije nego da li se ti slazes da reputacija koju Novak ima odgovara istini, onako kako je ti vidis? 

 

Za Cecu se nismo slozili. 

 

 

Da, slazem se reputacijom koju Novak ima - i zeli.  On je taj koji je prigrlio "sam protiv svih" narativ i koji publiku ucutkuje (da vas sad cujem), napusava, izaziva... I to ocito radi za njega, kao sto je radilo za Ivanisevica, ili Mekinroa... Ne mozes biti Dragan Kicanovic (ili Drazen Petrovic) koji se hrani konfrontacijom sa publikom i Kreso Cosic u isto vrijeme... Ili tvoj avatar Sale Djordjevic i Zoran Cutura u isto vrijeme...

 

 

 

 

Edited by ters
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

Što se Evrope tiče, naravno da joj odgovara ovakvo stanje u Srbiji. Zašto ne bi? Ne pravi više haos po okruženju, bar ne bitan, a pateticni pokušaji i drobljenja o srbskom svetu joj ne smetaju, jer zna da su to sve gluposti, a i ne živi ona tu.

 

Ok njima je bitno da 'ne pravimo haos po okruzenju' hip hip hurrey Vucicu sto si dobar Evropi, ali zasto je onda Evropa nama bitna ako joj je stalo samo do okruzenja a ne do nas koji zivimo u njoj... mada i ne znam gde ti zivis? 

 

A za ciscenje i sredjivanje.... pa to i nije da se i ne desava. Recimo Bakice kod mene koje su u penziji uredno odrzavaju basticu ispred zgrade, mi im pomognemo kada treba nesto da se odnese ili prenese... cini mi se da su nam problemi dosta veci od tih koji se odnose na ciscenje ulaza i ulice. 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, ters said:

 

 

Da, slazem se reputacijom koju Novak ima - i zeli.  On je taj koji je prigrlio "sam protiv svih" narativ i koji publiku ucutkuje (da vas sad cujem), napusava, izaziva... I to ocito radi za njega, kao sto je radilo za Ivanisevica, ili Mekinroa... Ne mozes biti Dragan Kicanovic (ili Drazen Petrovic) koji se hrani konfrontacijom sa publikom i Kreso Cosic u isto vrijeme...

 

To je samo jedan deo na stadionu. Mislim na reputaciju u javnosti kao 'loseg momka', 'arogantnog',  'ne postuje protivnike', 'pohlepan jer hoce i OI', itd. 

 

Tu reputaciju nije prihvatio i niko normalan ne zeli... bas skoro je dobio pitanje od stranog novinara kako se oseca kao bad guy i kao neko ko stalno juri Rodzera i Rafu. Naravno da je odgovorio da se ne oseca losim momkom i da ne juri nikog, ali po tebi ako reputacija tako kaze to ne bi trebalo da se dovodi u pitanje? 

Edited by mmajstor
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, mmajstor said:

 

To je samo jedan deo na stadionu. Mislim na reputaciju 'loseg momka', 'arogantnog',  'ne postuje protivnike', 'pohlepan jer hoce i OI'. 

 

Tu reputaciju nije prihvatio i niko normalan ne zeli... bas skoro je dobio pitanje od stranog novinara kako se oseca kao bad guy i kao nrko ko stalno juri Rodzera i Rafu. Naravno da je odgovorio da se ne oseca losim momkom, ali po tebi ako reputacija tako kaze to ne bi trebalo da se dovodi u pitanje? 

 

"los momak" je upravo taj dio na stadionu

 

"arogantan" kada je u pitanju tenis jeste (i to sa razlogom) kao sto je i Federer bio arogantan dok nije shvatio da ce i njegovo proci, 

 

"Pohlepan jer hoce i OI" - to jos nisam cuo, odnosno cuo sam cak suprotno da je izvanredno sto igra za svoju zemlju kada u stvari nema sta da licno dobije (a moze izgubiti mnogo)

 

"ne postuje protiivnike" -  uglavnom se vrti oko uzimanja medical timeouta. Tacno je da ih uzima, tacno je da se to uglavnom desava kada mu ne ide kako bi trebalo, i tacno je da poslije time-outa uglavnom igra kao preporodjen. 

 

 

 

 

Edited by ters
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Angelia said:

Nemam pojma, ali ja sam znala mnoge koji su isli u crkvu, ili im na slave dolazili clanovi partije, koliko je to bilo javno ili ne nisam upucena jer ja nisam bila zainteresovana za religiju. Deda je pominjao one koji su "palili svecu u buretu" I to su bili clanovi partije, ali ako je on znao, pa sigurno je I partija znala. Pricam o licnom saznanju, tako da negde mozda nije bilo tako.

Eh da, I imala sam u familiji nekog ko se javno isclanio iz partije, negde 70tih, nikakve posledice. 

 

Mislim da su rurlni delovi bili malo liberalniji sto se tice religije ili su pak vise clanovi partija ziveli po gradovima i radili poslove za koje je trebalo clanstvo, pa samim tim valjda i ne mnogo javno iskazivanje religije. Svasta je tu moguce, ja zakljucujem samo iz mog okruzenja, a moj jedini dodir sa religijom je bio kada me baka vodi u (katolicku) crkvu jer nema gde da me ostavi 😄 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Doc Holiday said:

 

pa sad..  sistem jeste dozvoljavao religiju, ali jeste bilo sikaniranja ucenika ako su nosili lancic sa krstom oko vrata...  meni je moja baba zasivala krstic ili bogorodicu u dzep...  Drugaricu iz razreda je razredni staresina u osnovnoj dobro izmaltretirala pred celim razredom zbog krsica na lancu... 
   Sustina toga je sto je upravo taj razredni staresina prvi stao u red ispred crkve kad se promenio sistem...

 

Moguće u zemlji od 22 miliona ne sumnjam da je svašta bilo, ali u velikim brojevima, na nivou politike nije bilo. Moja pokojna majka je bila učiteljica i sigurno ni jedno dete iz svih generacija kojima je bila učiteljica sigurno nikog nije šikanirala ni na jednu temu, pa ni krstić oko vrata.
Pokojni otac se družio sa kolegama sa posla, oficir JNA, živo se sećam da smo išli na slave kod njegovih prijatelja, takođe oficira JNA. Nije bilo zabranjeno.
Da li je ohrabrivano - nije. Slično kao i danas, oustalom, danas bez partijske knjižice i kao nedeklarisani vernik teško da možeš da se nadaš državnom poslu, ne piše to nigde, ali znamo mi praksu.

Zato i postoje uverenja i principi, do čega je tebi kao pojedincu više stalo - do sopstvenog mišljenja ili udobnosti? U SFRJ si mogao da budeš vernik i ne bi ti ništa SKJ učinio, ali ne bi napredovao glatko kao da si član SKJ . Ponavljam slično kao i danas, kad je došla "sloboda" da budemo svoji na svomu bez ideološkog jarma. I danas neke odluke imaju posledice.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...