Jump to content

Jokić u reprezentaciji


Darko

Recommended Posts

13 minutes ago, freethrow said:

Plašim se, i sada jako pažljivbo biram reči jer zaista ne želim nikoga da uvredim, da je jaka popustljivost prema šundu - a za mene je podjednaki šund i Brega i Ceca i Marinko i Brena - u direktnoj linearnoj korelaciji sa nekim drugim popustljivostima

 

Svakako da je šund ali sam pokušao da utvrdim genezu korelacije između takve vrste muzike i mafijašenja. Verujem da npr. 70ih narodnjačka publika nije u većoj meri uključivala "vitezove asfalta" već ljude koji su gravitirali kafani, ljude kojima je muzika bila nešto uz šta će da popiju i da se provesele (što je jedna od funckija muzike još od 9. milenijuma pre nove ere, recimo posuda sa lokaliteta Nevali Čori gde ljudi igraju "kolo" a na istom mestu su pronađeni ostaci vinske kiseline u posudama). 

 

 

Spoiler

A-dancing-scene-on-a-bowl-from-Nevali-C-

 

Takva publika nije iziskivala filozofske, antropološke i socijalne momente u muzici već "našikam se i pravim haos" narativ. Malo radosti, malo sete, malo dekoltea i golih nogu i to je sve, sutra se radi. 

Tek uobličavanjem mafijaške/dizel subkulture turbo folk/narodna postaje integralni deo te i takve priče, prostom kulturnom aproprijacijom. Tako da turbo folk jeste bio katalizator tog i takvog ponašanja ali najverovatnije ne i generator istog. 

 

Edited by Holivud
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

juce sam na granici pri predaji pasosa slusao

 

Dirli-dirli-dirlija, nemoj dizat' graju
Para ima hadžija i za sitnu raju
Dirli-dirli-dirlija, nemoj dizat' graju
Para ima hadžija i za sitnu raju

 

..osecao sam se k'o bizaro-jokic, posto su mene zaustavili u saobracaju a ja cepao dirliju sa hrt-2

 

inace, radio sljeme rula najstrasnije, kad mu ga daju po kraftwerku, kola se sama voze po autoputu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, uini said:

moze malo da zanese fun on the autoban ali tu se vezba nemacka disciplina

Mislim na one momente gde ne znaš da li zvuk dolazi iz zvučnika ili te neko zaista pretiče velikom brzinom.

 

Ako znaš tjun napamet, da, može da ti vežba i koncentraciju.

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, freethrow said:

Plašim se, i sada jako pažljivbo biram reči jer zaista ne želim nikoga da uvredim

 

Ja nemam te inhibicije.

Pre dana sam proslavio rođendan u fazonu - ko ih više sve jebe.

 

5 minutes ago, uini said:

fun on the autoban

 

Tačnije...    Wir fahren, fahren, fahren auf der Autobahn...  često zvuči ljudima ko Bič Bojsi, ali nema nikakve veze s njima, samo sličan izgovor nemačkih reči :s_d:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, uini said:

juce sam na granici pri predaji pasosa slusao

 

Dirli-dirli-dirlija, nemoj dizat' graju
Para ima hadžija i za sitnu raju
Dirli-dirli-dirlija, nemoj dizat' graju
Para ima hadžija i za sitnu raju

 

..osecao sam se k'o bizaro-jokic, posto su mene zaustavili u saobracaju a ja cepao dirliju sa hrt-2

 

inace, radio sljeme rula najstrasnije, kad mu ga daju po kraftwerku, kola se sama voze po autoputu.

Ja kad god sam okrenuo Radio Sljeme puštaju Ivu Robića i Plavu travu zaborava, tako to. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, freethrow said:

Plašim se, i sada jako pažljivbo biram reči jer zaista ne želim nikoga da uvredim, da je jaka popustljivost prema šundu - a za mene je podjednaki šund i Brega i Ceca i Marinko i Brena - u direktnoj linearnoj korelaciji sa nekim drugim popustljivostima

E i ovome sam pricao. 

 

Zasto bi se neko uvredio ako ti smatras nesto kao sund? 

Nije kao da ti ili bilo ko imate tapiju pa sad znate da odradite sta je šund a sta kvalitet. A cak da mozete, radi se o muzici a ne o necemu bitnom 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Redstar0356 said:

E i ovome sam pricao. 

 

Zasto bi se neko uvredio ako ti smatras nesto kao sund? 

Nije kao da ti ili bilo ko imate tapiju pa sad znate da odradite sta je šund a sta kvalitet. A cak da mozete, radi se o muzici a ne o necemu bitnom 

 

Ko može da kaže da se loše živi u Srbiji kada su plate nikad veće - radi se samo o brojevima, a ne o nečemu bitnom - ovaj nivo površnosti je tvoja konstatacija.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, freethrow said:

Plašim se, i sada jako pažljivbo biram reči jer zaista ne želim nikoga da uvredim, da je jaka popustljivost prema šundu - a za mene je podjednaki šund i Brega i Ceca i Marinko i Brena - u direktnoj linearnoj korelaciji sa nekim drugim popustljivostima

 

Pa ovo jeste uvreda i nešto ti ne verujem da nisi želeo da uvrediš, jer si vrlo svesno napisao. Možda treba prekinuti sa etiketiranjem ljudi iza muzičkog elitizma, pogotovo ljudi koje ne poznajete dovoljno čak ni preko interneta.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, freethrow said:

Plašim se, i sada jako pažljivbo biram reči jer zaista ne želim nikoga da uvredim, da je jaka popustljivost prema šundu - a za mene je podjednaki šund i Brega i Ceca i Marinko i Brena - u direktnoj linearnoj korelaciji sa nekim drugim popustljivostima

Ali zaista bi bilo korisno da se ovo pojasni. Ne znam da li tumačim ispravno ali meni zvuči kao:

 

Ako ja iz nekog razloga pustim sebi lošu muziku i kažem ok mi je ovo, to znači da ja imam veće sklonosti da

ukradem

prećutim nepravdu

učlanim se u sns

uradim nešto četvrto nepošteno

 

(Što se mene tiče pucaj slobodno, apsolutno me ne vređaju ove hipoteze)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

prosto je, celo društvo nam je već četvrtu deceniju sa mini prekidom u fazonu

 

15c9dfe6-47ab-4c31-9940-f5fff86059b5.jpg

 

po svim pitanjima. o tome se radi

sve je u oku posmatrača, percepciji pojedinca (šatro)

 

evo pre neki dan se pisalo za i protiv numerisanja sedišta na tekmi lolol

mislim, daleko nebitnija stvar od muzike ili skoro bilo čega u životu ali opet fino pojašnjava gde smo sa tom logikom da je sve okej ako mi se lično sviđa i ko će da mi kaže da je to njesra

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ali nije ovo ta tvrdnja. Reći da moralni relativizam dovodi do loših posledica (u pogledu morala, jelte) je sasvim legitimna. Međutim, ovde govorimo o estetskim kriterijumima. Ja nemam problem sa tim da, ako uzmem da slušam lošu muziku (ili gledam Freddy got Fingered ili tako neki zlatnomalinaški film), ti dođeš i kažeš mi "ovo ti je sranje, tvoji estetski kriterijumi su u autu". Ok, jesu, prihvatam (ako hoćete raspravu na tu temu, obratite se kolegi redstaru). Imam problem sa tim da se iz nedostatka mojih estetskih kriterijuma izvodi nedostatak mojih moralnih kriterijuma.

 

Druga stvar, meni je sasvim jasno zašto recimo slušanje Cecine muzike izaziva negativnu reakciju kod određenog broja ljudi ovde, za koje je ta Ceca ne samo loša pevaljka i ne samo kriminalac, već i simbol jednog zlog vremena. Razumem jer je meni, recimo, odbojno da slušam Riblju Čorbu, iako mi se dopadala ta muzika dok sam bio tinejdžer. Boro Čorbo mi je dovoljno odvratan kao ličnost (a bogami i kao simbol) da mi i muzika koju je stvorio izaziva nelagodu. Međutim, u ovom slučaju, moja odbojnost prema njemu nije objektivni faktor u ocenjivanju estetske / umetničke vrednosti te muzike. Moje iskustvo mi smeta u davanju objektivne ocene. Kada fancy kaže "vi mlađi, koji niste bili rođeni u to vreme (recimo DameTime) ili koji ste bili premladi da ga se jasno sećate (recimo Smrtokapa) ne možete to da razumete", u redu, mi recimo nemamo taj sentiment prema Ceci (ili Oliveru Mandiću), ali to ne umanjuje našu mogućnost da ocenjujemo tu muziku prema čisto estetskim kriterijumima. U tom pogledu, fancyju njegovo iskustvo ne mora biti prednost, već prepreka.

 

Možete da uzmete i primer Frenka Sinatre, čoveka koji je drugovao sa mafijašima. Kada neko danas, bez ikakve emotivne povezanosti sa tim vremenom, sluša Sinatrinu muziku i daje svoj sud o vrednosti Sinatrine muzike, ima li smisla reći mu - ali znaš, Sinatra, mafija, ne možeš slušati tog čoveka ako nisi moralno neosetljiv? U redu je da je slušanje Sinatre, Cece, Olivera Mandića, Bore Đorđevića, nekome odbojno iz moralnih razloga. Ali to nije objektivni i univerzalni moralni kriterijum koji mora važiti za sve ljude podjednako, a pogotovo nije kriterijum za ocenjivanje estetske vrednosti.

Edited by Smrtokapa
lapsus
  • Like 5
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ali nije ovo ta tvrdnja. Reći da moralni relativizam dovodi do loših posledica (u pogledu morala, jelte) je sasvim legitimna. Međutim, ovde govorimo o estetskim kriterijumima. Ja nemam problem sa tim da, ako uzmem da slušam lošu muziku (ili gledam Freddy got Fingered ili tako neki zlatnomalinaški film), ti dođeš i kažeš mi "ovo ti je sranje, tvoji estetski kriterijumi su u autu". Ok, jesu, prihvatam (ako hoćete raspravu na tu temu, obratite se kolegi redstaru). Imam problem sa tim da se iz nedostatka mojih estetskih kriterijuma izvodi nedostatak mojih moralnih kriterijuma.
 
Druga stvar, meni je sasvim jasno zašto recimo slušanje Cecine muzike izaziva negativnu reakciju kod određenog broja ljudi ovde, za koje je ta Ceca ne samo loša pevaljka i ne samo kriminalac, već i simbol jednog zlog vremena. Razumem jer je meni, recimo, odbojno da slušam Riblju Čorbu, iako mi se dopadala ta muzika dok sam bio tinejdžer. Boro Čorbo mi je dovoljno odvratan kao ličnost (a bogami i kao simbol) da mi i muzika koju je stvorio izaziva nelagodu. Međutim, u ovom slučaju, moja odbojnost prema njemu nije objektivni faktor u ocenjivanju estetske / umetničke vrednosti te muzike. Moje iskustvo mi smeta u davanju objektivne ocene. Kada fancy kaže "vi mlađi, koji niste bili rođeni u to vreme (recimo DameTime) ili koji ste bili premladi da ga se jasno sećate (recimo Smrtokapa) ne možete to da razumete", u redu, mi recimo nemamo taj sentiment prema Ceci (ili Oliveru Mandiću), ali to ne umanjuje našu mogućnost da ocenjujemo tu muziku prema čisto estetskim kriterijumima. U tom pogledu, fancyju njegovo iskustvo ne mora biti prednost, već prepreka.
 
Možete da uzmete i primer Frenka Sinatre, čoveka koji je drugovao sa mafijašima. Kada neko danas, bez ikakve emotivne povezanosti sa tim vremenom, sluša Sinatrinu muziku i daje svoj sud o vrednosti Sinatrine muzike, ima li smisla reći mu - ali znaš, Sinatra, mafija, ne možeš slušati tog čoveka ako nisi moralno neosetljiv? U redu je da je slušanje Sinatre, Cece, Olivera Mandića, Bore Đorđevića, nekome odbojno iz moralnih razloga. Ali to nije objektivni i univerzalni moralni kriterijum koji mora važiti za sve ljude podjednako, a pogotovo nije kriterijum za ocenjivanje estetske vrednosti.
Može Čorba prva četiri albuma dok je Bajaga bio u bendu - tad je konzumirao droge, a ne nacionalizam
  • Like 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Naravno da nije baš sve u oku posmatrača. Ali ovo uplitanje rasprave o numeraciji sa KKCZ teme u ovu spiku... Niđe veze. Taj problem sa numeracijom sedišta i karata i te kako ugrožava druge, dok neko kome u slušalicama trešti Cecilija ili Aco Pejović ne ugrožava nikog (sem sebe, rekli bi svi koji tu muziku smatraju đubretom). Opet, prilikom ove Xte iteracije rasprave, možemo da diskutujemo sa estetsko-umjetničkog stanovišta da li je neka muzika kvalitetna ili ne. Ali da na osnovu nje donosimo generalizovane zaključke da su ti ljudi skloniji da podržavaju diktatora na vlasti (kapiram da je to jedna od popustljivosti na koju se referira) i tome slično, ili da su manje inteligentni - to baš i ne možemo. Mislim evo, ja sam na poslednjim protestima srela X mladih koji se opijaju uz folk ali bi da ruše AV, a nisam srela nijednog rokera. Treba li ja sad da zaključim da su slušaoci RnR danas slepci koji podržavaju ovu vlast? 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, DameTime said:

Naravno da nije baš sve u oku posmatrača. Ali ovo uplitanje rasprave o numeraciji sa KKCZ teme u ovu spiku... Niđe veze. Taj problem sa numeracijom sedišta i karata i te kako ugrožava druge, dok neko kome u slušalicama trešti Cecilija ili Aco Pejović ne ugrožava nikog (sem sebe, rekli bi svi koji tu muziku smatraju đubretom).

 

ti pises o trenutnoj konzumaciji, fritrou o uticaju koji ta konzumacija ima na drustvo tokom xy perioda (multiple decenija) & deo je nekog jbga konteksta u kojem se granice prihvatljivog menjaju

 

evo da se vratim na slikovitiji pajdo;

roknes se triput, bas ti je lepo. zivot ti je as usual, to je neki egzoticni thrill koji ne remeti cak ni tvoju percepciju zivota.

 

ortakinja je u fazonu, snezana, mojne tako, nece da izadje na dobro, ti kao, pali milena generacijo, imam svoj izbor.

 

onda nadjes ekipicu kojoj je to normalan zivot i logika se nacisto menja. nakon godinu dana utices i na zivote porodice / bliskih, osim na svoju psihu i organizam..i tako.

 

..tako je i nase a sto ne bi moglo, sve moze drustvo, dopustalo da se sve odvija po inerciji, da ono sto ljudima trenutno prija, omogucis, ponudis da se kupi & konzumira, iskusi, bez da postoji svest, tj formirano misljenje sta je vredno a sta banalno ili cak stetno.

 

kada je neka konzumacija sadrzaja ili iskustva dobra / losa -> samo zato sto je stvar ukusa o kojima ne treba raspravljati -> pri cemu mi drustvo nije pruzilo priliku da se edukujem na temu, nego sam prepusten svojim kapacitetima rasudjivanja u prostoru u kojem je sve jednako ali se forsira treshijana -> sanse da kriticko misljenje postoji i da ima realan temelj je jako malo, do nikakvo, za ogromnu vecinu individua.

 

i tako dobijes nase a sto ne bi moglo drustvo; drustvo na dopu, kojem je par sati mnogo lepo, 10h ne zna gde se nalazi a 10h trazi nacin da prezivi sve nedace i dokopa se opet do onih zlatnih par sati.

 

i to mu dodje rezultat te popustljivosti prema sundu, kao na prvi pogled benignoj zadovoljstini, u direktnoj korelaciji sa drugim popustljivostima, koje onda kreiraju realan okvir zivota.

o tome otprilike prica fritrou a ne o zelji da djubre ne postoji (vec da znamo kao drustvo gde mu je mesto, ne u dnevnoj sobi ili posred trga, jer onda svi stalno zivimo u djubretu : ))

 

 

 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Smrtokapa said:

"vi mlađi, koji niste bili rođeni u to vreme

...

U tom pogledu, fancyju njegovo iskustvo ne mora biti prednost, već prepreka.

 

:ajme:

E, ajde za početak nek pomenuti "vi mlađi" (očigledno, bez prepreka) proture kroz svoje uši par desetina kilometara ploča / CD-ova / traka muzike sadržanih u 2-3 decenije zaostatka u slušanju muzike, pa da mi drže lekcije o preprekama iskustva. Može?

Hvala.

 

Predlažem zatim i da lepo sednu u DeLoreana (hvala bogu, sad ima munja ima gromova kolko nećeš), ponesu te svoje Cece, jece, Lukase i sl. sa sobom, odaberu npr. 1981. parkiraju ga u školskom dvorištu npr. 3. (O.G.) Bg. gimnazije i pokušaju to što su poneli da "prodaju" ekipi...

Zatim neka ponove to i za par godina koje slede, kad su već tu...

 

Ajte vi polako, pa pričaćemo onda kad se vratite. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Uvek mi je zanimljivo kad ljudi koji se generalno trude (ili pričaju da se trude) da izbegnu sve negativne karakteristike ovog podneblja vrlo lako upadnu u neko od tih "stanja" kad naiđe neka tema koja ih dirne, muzika u ovom slučaju. Pa se onda načitamo: generalizacije, površnih analiza zasnovanih na argumentima koji samo njima odgovaraju, izvođenja opštih zaključaka na osnovu onog "moje društvo i ja" (tzv. ne znam nikog ko glasa za Vučića), odlaska u ekstreme, čuvanja "čistoće"... do meni omiljene zabave u Srbalja: proglasimo nekog/nešto za krivca i mirni smo od daljeg zamaranja glave, problem rešen. Posebna priča je upiranje da se dokaže da je sve počelo maltene dekretom, preko noći se promenilo sve, zato što mi nismo priznavali da su neka muzika i neki ljudi bili tu i decenijama ranije, i ne nisu bili skrajnuti osim možda u vašem okruženju.

 

Jbg, drugovi nešunderi, zbog svoje zaslepljenosti ne vidite da je dobrano širi krug od onih koji, šta znam, slušaju Koju glasao protiv Miloševića, kao i to da je jedan deo "urbanih" zbog svoje lenjosti, krađe, samozaljubljenosti ili uobraženosti poprilično doprineo uspehu ove presvučene radikalštine i ne smeta im što je tako.

 

Turbo-folk bi se pojavio i da nije došlo do krvavog raspada Jugoslavije i posledičnih sranja. Samo je pitanje vremena kad bi neko umiksovao novokomp folk melodije sa pozajmicama iz Grčke i Turske i dens ritmovima. Pošto bi tranzicija svejedno divljala i bez ratova i sankcija, opet bi se napravila neka veza kriminala, novog bogatstva, pevačica i belog na kile, a osiromašenoj masi bi bilo potrebno nešto da udari brigu na veselje. Opet bi se reklamirali "uspešni ljudi" i bili uzor mnogima. Bilo bi manje krvavo i verovatno bi se i dalje mešalo sa modernim uticajima ali bi neko vreme vladalo scenom.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Barkley#34 said:

Turbo-folk bi se pojavio i da nije došlo do krvavog raspada Jugoslavije i posledičnih sranja. Samo je pitanje vremena kad bi neko umiksovao novokomp folk melodije sa pozajmicama iz Grčke i Turske i dens ritmovima. Pošto bi tranzicija svejedno divljala i bez ratova i sankcija, opet bi se napravila neka veza kriminala, novog bogatstva, pevačica i belog na kile, a osiromašenoj masi bi bilo potrebno nešto da udari brigu na veselje. Opet bi se reklamirali "uspešni ljudi" i bili uzor mnogima. Bilo bi manje krvavo i verovatno bi se i dalje mešalo sa modernim uticajima ali bi neko vreme vladalo scenom.

 

nije se turbo-folk pojavio dekretom, već brižljivo negovanom direkcijom pop-kulture na masovnim medijima, od raznih dirli-dirli-dirlija 80ih, preko totalnog vađenja patke sa ibarske magistrale 90ih, jer, ne može nam niko ništa - tako da je obezbeđeno ovo što imamo danas u periodu od tri+ decenije. danas za razliku od pomenutih decenija nemaš nikakvu protiv-težu takvom sistemskom useravanju a ono više nije ni potrebno, pošto bih nakon takvog višedecenijskog pregalaštva na svakom mediju i mestu, od tevea i novina, do kluba, kafića, škole ili radnog mesta, ja uspeo da profuram the fall ili spacemen 3 kao opštepopularnu muziku a kamo melos nabildan bitovima uz koji se lome čaše i fura neobavezan seks na brodarcu.

 

i na koncu svega, ta sranje-đubre muzika nije problem sama po sebi, već cela kultura koja leži iza toga a koja je uspela da ubedi generalnu javnost, kako je to a) naša kultura i b) da je sve okej, jer je sva muzika samo stvar različitih senzibiliteta a da je kvalitet u srcu i duši posmatrača aka anything goes intro iz the temple of doom hue hue*

 

*

 

Edited by uini
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...