Jump to content

Jokić u reprezentaciji


Darko

Recommended Posts

17 minutes ago, freethrow said:

 

  Reveal hidden contents

 

 

 

Znam ko je, to ne menja činjenicu da je u onom članku lepo razložio ono o čemu ja tupim već 3 dana - kako su se stilovi smenjivali u Jugoslaviji i Srbiji i kako im se pridavala ideološka vrednost u zavisnosti od vremenske tačke.

Link to comment
Share on other sites

Andric se rukovao sa Hitlerom. Crnjanski koketirao sa fasizmom. Cosic se borio u NOB-u. Pa ipak prvu dvojicu citam pre potonjeg, iako bih voleo da su jedine zrtve gasnih komora Hitler i Musolini. S druge strane, ni to sto se borio na pravoj strani ne garantuje da je Cosic bio dobar covek. Ali mi to nije presudno kad biram koga cu citati. Kao ni to ko koju muziku slusa, kad biram koju utakmicu cu gledati. Na kraju krajeva, tema je Jokic u reprezentaciji, na kosarkaskom pdfu. Inace pozdrav za sve koji barem jednom u zivotu nisu igrali uz neku Cecinu pesmu, cak i pod dejstvom alkohola, na nekoj svadbi, govoreci u sebi "Ma sta ima veze, hehe, samo nek je veselo". Nije deo mog opusa i svetonazora, ali budimo realni. 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Romantik said:

@McLeod ovde zanemarujes jednu vrlo bitnu stavku, a to je koliki je koji skup, jer ovih koji slusaju turbo folk je visestruko vise od ovih drugih, pa je samim tim i verovatnoca da su nacinili porodicno nasilje koje pominjes logicno mnogo veca, jer dovoljno je da 5% i jednih i drugih ucini tako nesto, to znaci da na 1 metalca koji to uradi dolazi, sta znam 10-20-30 ovih drugih, pa otuda se dodje do ovog tvog zakljucka.

 

5 hours ago, Redstar0356 said:

Generalno, vi mnogo masite poentu. 

 

Ako je neko stoka, napice se i potuci uz narodnjake u kafani ili ce u šutki na metal koncertu. 

 

 Vi stariji dobro pamtime obracunavanje pankera i metalaca npr. 

 

Ali postoji jos jedna bitnija stvar, jednostavno, niste u toku. 

 

Sto se tice starijih slusaoca te vrste muzike, 90% njih su gotivni ljudi. Moj bivsi šef na poslu je rodjen negde kasnih 70-ih ili ranih 80-ih, sa njim sam i dan danas u kontaktu. Covek ceo zivot slusa samo to, mnogo je gotivan i sa njima moze da se prica o svemu. 

 Takvi su generalno ljudi tih generacija, vise mi prija da pricam sa njima nego sa ljudima koji su tog godista a  ne slusaju tu muziku. 

 

E sad, ja sam 99-o, sto se tice generacija od 90-ih pa na ovamo, 90% slusala metal muzike je sa široko izbegevanje. 

 

Tako da vi neke odredjenje okolnosti gledate samo kroz prizmu muzike iako je mnogo vise od muzike uticalo na to. 

 

Ovo je liberalni forum  a pogled na ovo vam je kranjnje komunisticko-diktatorski. 

Znamo svakako da su sve rnr zvezde iz tog perioda bile sinovi glavešina iz Jna i partije. 

 

Evo vam jos jedan primer, moja jako drugarica, gledam je kao sestru i obozavam je. 97-o godiste, zavrsila drzavni ekonomski fakultet sa prosekom 9, u roku. Ne pije, ne pusi, trenira, nije promiskuitetna. 

Pratili smo zadrugu zajedno. I? Sta mozete da zakljucite o njoj na osnovu pracenje zadruge? Apsolutno nista od gore navedenog

 

Bezveze ste se uhvatili za to narodnjaci tuku zene a metalci ne, isto kao sto se @DameTime po mom misljenju uhvatila bezveze za ono sto je @uini pisao.

 

Da ne pricamo sad o izvlacenju iz konteksta i cherry pickingu, verujem da svi shvatate da je poenta ove price ne da li je verovatnije da onaj koji slusa Cecu bije zenu/serijski ubica/lopov u poredjenju sa onim ko slusa Mocarta, vec da informacija koju muziku slusa prevashodno neka osoba moze dosta toga da nam kaze o njoj. Kao sto moze da nam kaze i sve drugo sto sam naveo u svom inicijalnom postu.

 

To nije nikakva generalizacija niti komunisticko-diktatorski stav, vec neka zdrava logika nalaze da u ljudskim interakcijama koristis predjasnje iskustvo i zakljucke koje si ti ili neko osim tebe doneo, uz davanje sanse svakome naravno, jer ko ide bez toga kroz zivot za mene je apsolutna legenda jer nemam blagog pojma kako funkcionise takva jedinka ni sa empirijskog ni teorijskog stanovista i svaka joj cast.

 

Da se vratimo na tu generalnu premisu o seljackoj muzici - seljacka muzika, odnosno turbo-folk, dozvoljava da se izvuku odredjeni zakljucci o osobama koje slusaju takvu muziku.

 

U osnovi, to su sasvim sigurno, gotovo bez izuzetka, osobe koje idu kroz zivot linijom manjeg otpora i uz hvatanje krivina i krsenje pravila gde god je to moguce. One vole da "srede" nesto, nece da se cimaju oko necega ako ne moraju.

 

U najboljem slucaju, slusaju tu vrstu muzike jer "tako treba" i "svi to rade kad izadju u grad", znaci nikada nisu ulozili napor da prosire svoje vidike, da odbiju svetonazore drustva i razmisle malo o njima.

 

Samim tim, sve ostalo sto drustvo namece i sto spada u kategoriju "jbg, tako je to" i "ne svidja mi se, ali svi to rade" je samo zgodan izgovor za sve i zato ako neko zaista voli Cecu, ja sa poprilicnom sigurnoscu mogu da mu prikacim i mnoge druge stvari koje naizgled ne idu sa izborom muzike, ali gotovo bez greske ga prate.

 

Sto opet ne znaci da je neko ko slusa narodnjake "los covek" po defaultu, ali necu da se femkam kao neki ovde pa se pravim da na osnovu interakcije sa osobom i saznavanjem sta voli, cita, slusa i gleda ne izvlacim zakljucke o toj osobi.

 

Ko to ne radi prosto laze.

 

Da li mozes da izvuces pogresan zakljucak? Naravno!

 

Ali cesce ces izvuci ispravan. Jer da to nije tako, ne bi se to misljenje empirijski gradilo tako kako se gradi, vec bi zakljucak bio drugaciji.

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Nemoj da daješ primere i analogije koje ne drže vodu u realnosti, pa nećemo da se hvatamo za to. Stereotipe i predrasude takođe neko gradi "empirijski" i "iz iskustva", što ne znači da je to ispravno. Svi pišu na osnovu svojih iskustava i ljudi koje su sretali, samo je problem kad Redstar to napiše da bi dao drugačiji primer.

I jedna stvar, ono što pišeš ne postaje istinitije kad dodaš reči - apsolutno, sigurno, sasvim sigurno, gotovo bez izuzetka.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, DameTime said:

Nemoj da daješ primere i analogije koje ne drže vodu u realnosti, pa nećemo da se hvatamo za to. Stereotipe i predrasude takođe neko gradi "empirijski" i "iz iskustva", što ne znači da je to ispravno. Svi pišu na osnovu svojih iskustava i ljudi koje su sretali, samo je problem kad Redstar to napiše da bi dao drugačiji primer.

I jedna stvar, ono što pišeš ne postaje istinitije kad dodaš reči - apsolutno, sigurno, sasvim sigurno, gotovo bez izuzetka.

 

Samo si se uhvatila za jednu stavku u nabrajanju koje je nabacano kao jedna od prvih asocijacija.

 

Pritom nigde i nicim nisi dokazala da nije tacna, namerno izbegavajuci poentu, jer nju ne mozes ni da napadnes, jer i sama znas da je tacna.

 

Samo guras neku svoju agendu iz nekog razloga ocigledno.

 

Sto se tice poslednjeg reda, takodje sam napisao i po mom misljenju, najcesce, moze da se pogresi, itd.

 

Imas gore i citavu empirijsku studiju (takodje izvini sto se ne bavim time, pa nemam i svoju da prilozim kako bih se u tvojim ocima kvalifikovao za ovu diskusiju), pa kao kvalifikovana osoba verujem da mozes da kazes nesto o tome, umesto sto beres tresnje.

 

 

Edited by McLeod
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, McLeod said:

 

Samo si se uhvatila za jednu stavku u nabrajanju koje je nabacano kao jedna od prvih asocijacija.

 

Pritom nigde i nicim nisi dokazala da nije tacna, namerno izbegavajuci poentu, jer nju ne mozes ni da napadnes, jer i sama znas da je tacna.

 

Samo guras neku svoju agendu iz nekog razloga ocigledno.

 

Sto se tice poslednjeg reda, takodje sam napisao i po mom misljenju, najcesce, moze da se pogresi, itd.

 

Imas gore i citavu empirijsku studiju (takodje izvini sto se ne bavim time, pa nemam i svoju da prilozim kako bih se u tvojim ocima kvalifikovao za ovu diskusiju), pa kao kvalifikovana osoba verujem da mozes da kazes nesto o tome, umesto sto beres tresnje.

 

Upravo tako, nabacao si gomilu asocijacija (zapravo predrasuda), koje su rezultat tvojih ličnih stavova i pogleda na slušaoce određenog muzičkog žanra. Likovi koji biju žene nisu isključivo dileje koje slušaju turbo folk i neobrazovani su (za nacionaliste bi već mogao da se izgradi case); kao što ni npr. serijske ubice nisu po difoltu ružni i neobrazovani likovi.

 

Za to sam se "uhvatila" pošto u pokušaju da prišijete određene vrednosti određenim grupama pišete sve i svašta, potpuno neutemeljeno i neistinito. A na priču o nasilju nad ženama sam posebno osetljiva, što mislim da svi već znate na osnovu pisanja na drugim temama.

 

Disertacija koju je freethrow okačio je dobra i korisna, međutim ako ćemo u analizu diskursa u kom se govori o ženama i njihovim iskustvima u tekstovima srpskih pesama, to je mnogo široka tema i definitivno postoji problematika. No ona nije isključivo rezervisana za folk žanr.

Edited by DameTime
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, uini said:

pozz i tebi

nisam nikada djuskao na narodnjake & ine ali mogao bih da vezbam tako sto pustim nesto pa krenem da sirim ves na terasi

 

Tek za to nisu, ves se siri uz ATLov gfunk klasik "Black Mafia Life". Prosto se najbolje poklapa ritam istresanja vesa pre kacenja na zicu uz masivni bit sa ovog albuma. Probaj, rekomendujem. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, DameTime said:

Upravo tako, nabacao si gomilu asocijacija (zapravo predrasuda), koje su rezultat tvojih ličnih stavova i pogleda na slušaoce određenog muzičkog žanra. Likovi koji biju žene nisu isključivo dileje koje slušaju turbo folk i neobrazovani su (za nacionaliste bi već mogao da se izgradi case); kao što ni npr. serijske ubice nisu po difoltu ružni i neobrazovani likovi.

 

Jok, nigde to nisam napisao. Napisao sam da je to verovatnije videti od njih, nego od onih koji slusaju metal. Inace, kao sto smo se nadam se slozili, samo jedna stavka u nabrajanju, a koja gradi psiholoski profil ljudi koji slusaju turbo-folk. Nazalost tacan. Jer i ako prihvatimo tezu Romantika odozgo, koju si podrzala, prosta tautologija ce nam reci da posto u Srbiji vecina stanovnistva slusa tu muziku, istovremeno vecina stanovnistva podrzava Vucica i velike alfa muskarcine bi blajvile Putinu ako bi otkopcao slic, to sve govori u prilog tezi kakvi su, vecinom, ljudi ovde. Muzika je tu nebitna, ali jeste zgodan primer. Iako nista nije po defaultu, niti sam o tome pricao, ali u proseku jeste. Slobodno dokazi da nije.

 

9 minutes ago, DameTime said:

Za to sam se "uhvatila" pošto u pokušaju da prišijete određene vrednosti određenim grupama pišete sve i svašta, potpuno neutemeljeno i neistinito. A na priču o nasilju nad ženama sam posebno osetljiva, što mislim da svi već znate na osnovu pisanja na drugim temama.

 

To i dalje nema nikakve veze sa predjasnjom diskusijom, vec je izvlacenje iz konteksta. Ako ce ti biti lakse, ne moramo pricati o tome niti je to preterano bitno, zamisli da sam umesto toga napisao da je verovatnije da otvaraju pivo zubima.

 

9 minutes ago, DameTime said:

Disertacija koju je freethrow okačio je dobra i korisna, međutim ako ćemo u analizu diskursa u kom se govori o ženama i njihovim iskustvima u tekstovima srpskih pesama, to je mnogo široka tema i definitivno postoji problematika. No ona nije isključivo rezervisana za folk žanr.

 

Nije i tu donekle mogu da se slozim sa tobom, ali i tu je mnogo bitnija to gradjenje arhetipova u koje se onda ljudi u Srbiji uklapaju linijom manjeg otpora, jer ljudi ovde jesu vrlo "trpljiva" bica, sto dokazuje opste stanje drustva.

Edited by McLeod
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, McLeod said:

Jok, nigde to nisam napisao. Napisao sam da je to verovatnije videti od njih, nego od onih koji slusaju metal. 

 

Osim što nemaš nijedan dokaz da je to verovatnije. Romantik je dao dobru sugestiju, ali kad bi ti stvarno radio research na temu da li je verovatnije da zatucani folker vrši nasilje nad ženama nego neki progresivni roker, radio bi na reprezentativnom uzorku. Znači uzorkuješ 1000 folkera i 1000 rokera i vidiš da li ima razlike. Ako bi izvadio par likova iz populacije dokazao bi jedino da folkera ima više. 

 

2 minutes ago, McLeod said:

Nije i tu donekle mogu da se slozim sa tobom, ali i tu je mnogo bitnija to gradjenje arhetipova u koje se onda ljudi u Srbiji uklapaju linijom manjeg otpora, jer ljudi ovde jesu, apsolutno dokazano, vrlo "trpljiva" bica, sto dokazuje opste stanje drustva.

 

Ti arhetipovi nisu uslovljeni čak ni trenutnim političkim stanjem u zemlji, već pretpostavkama o rodnim ulogama muškaraca i žena. Zašto se domaća popularna muzika muškarcima obraća diskursom subotom se leši od alkohola, kurve, droga, voziš BMW? Jer su muškarci "prirodno" usmereni na hedonizam. A zašto se ženama obraća diskursom jadna si, ostavljena, on te vara a ti si mu verna? Pa jer je "prirodno" da žena na neki način služi muškarca i trpi u tom odnosu.

 

Imaš povremeno izuzetke i muške peezde tipa Saša Matić, koji nekako uvek pati, a imaš i likove kao što je Aca Lukas koji ima neku uvrnutu dihotomiju kao i pevačice. Jednog dana je nepopravljivi romantik - upali svetlo da se gledamo u oči, šta će nam reči, oči će nam reći - a sutradan je maltretira - voliš li me kad sam mrtav pijan, voliš li me kad pravi sam grubijan. Elem, opširna tema.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

moze da (po)kaze neke vazne aspekte licnosti, naravno, ne u vakuumu, tj samo za sebe.

 

ne kapiram sta je tu za cudjenje

 

muzika je prilicno zgodna, jer je univerzalna i (dovoljno) apstraktna a opet svima razumljiva (donekle) i dostupna.

 

iz visedecenijskog iskustva bih mogao da podelim ljude samo po BPMu koji im prija u okviru elektronske muzike na neke solidno vazne aspekte licnosti

 

druga je stvar ako to dozivljavas kao "dobar covek / los covek", to bi bilo besmisleno.

Edited by uini
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Jasno je da stvari kao što su interesovanja služe kao heuristike odnosno prečice u zaključivanju. Kad upoznaš nekog preletiš njegova interesovanja, ali sa prvim impulsom da vidiš da li to tebi prija ili ne. I u zavisnosti od toga toj osobi, svesno ili nesvesno, pripisuješ vrednosti koje pripisuješ tim interesovanjima. E tu može doći i dolazi do zajeba.

 

Pritom, očigledno je da svi pričate na osnovu svojih iskustava, a bio je problem kad Redstar iznese neki konkretan primer. Meni sintagma višedecenijsko iskustvo ne znači ništa - koliko je to ljudi i da li je reprezentativan uzorak? Naravno, jasno mi je da tebi takva zaključivanja pomažu da funkcionišeš u svakodnevnom životu, ili da ljudima odrediš mesto u svom životu, ja to potpuno razumem. Ali ne možeš da ekstrapoliraš generalan zaključak ništa više nego što bi Redstar mogao da kaže, e ljudi koji gledaju Zadrugu su zapravo do jaja i poštenjačine u svakoj situaciji.

 

Da li kod nekih ljudi postoji korelacija između muzike koju slušaju i vrednosti koje neguju? Da, to bi se moglo pokazati na određenim uzorcima. Ali u jednom mestu je pokazano i da postoji povezanost između broja popova i broja prostitutki, pa šta to govori? Zamislimo za trenutak da postoji ovaj lik kog je Mek asocijativno stvorio - sluša turbo folk, nacionalista je i tuče svoju partnerku. Da li bismo pre pomislili za tog čoveka da je dobar ili loš? Verovatno loš jelte. A zašto? Paa kao prvo tuče partnerku, nacionalista je i sluša taj TF - ovo bi bio odgovor osobe kojoj su ženska prava na prvom mestu. Neko drugi bi rekao ma lik je nacionalista, plus bije ženu i na sve to sluša TF. TF je tu kao neki prilepak uz sve loše koji je onda postao simbol loših i neprihvatljivih ideoloških vrednosti.

 

Kratak je put od sluša turbo folk -> ma on apsolutno ide linijom manjeg otpora kroz život -> on gotovo sigurno glasa za AV (nekad Miloševića) -> on je zao

Edited by DameTime
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

^

Quote

druga je stvar ako to dozivljavas kao "dobar covek / los covek", to bi bilo besmisleno.

(to sto se tice poslednje lajne)

 

sto se tice "visedecenijskog iskustva" a na temu tipova licnosti i BPMa koji preferiraju, mislim da je dovoljno veliki uzorak to sto sam od 30 godina klabinga, 20 pohodio intenzivno, tipa 1.5 u proseku nedeljno

 

pricam o apstraktnoj elektronskoj muzici a ne o nekim hitovima sa tekstovima, koja se primarno razlikuje u beats per minute, pa tek onda nesto drugo.

 

uglavnom, ono sto je mek napisao nije generalizacija; ponekad je sasvim dovoljno da vidis i kako se neko oblaci, pa da zakljucis ponesto krucijalno o toj osobi a kamo sta slusa, cita, kakav smisao ima za humor (i to se ponekad moze zakljuciti iz muzike koju slusa)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...