Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

Što se tenkova u ruskoj službi tiče, nenadano su dobili određeni broj T-90M koji su trebali da budu isporučeni egipatskoj vojsci. Egipat je 2020. potpisao ugovor za 500 T-90M, ali su tokom ljeta 2022. odustali (možda zbog međunarodnog pritiska, a možda i u dogovoru sa Rusima), tako da je ruska vojska nenadano dobila možda stotinak dodatnih (relativno) modernih tenkova, a to je propaganda iskoristila da se pohvale kako imaju tenkova kao pljeve.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Beonegro said:

 

Bukvalno je to, izviđačko vozilo sa mogućnošću da udari i bježi.

Ta vozila su se pokazala kao dobro resenje u pustinji, Maroko, Angola, Irak, ali Ukrajina je daleko od pustinje.

Pre par dana sam negde naleto na talambasanje kako se onaj sporet na gusenicama pod imenom Armata uvodi u borbu. Nisu spominjali broj, verovatno 2-3 komada.:classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, DJORDJE said:

Pre par dana sam negde naleto na talambasanje kako se onaj sporet na gusenicama pod imenom Armata uvodi u borbu. Nisu spominjali broj, verovatno 2-3 komada

Vjerovatno nije istina, ljudi koji se bave tenkovima smatraju da je snimak sa nekog poligona u Rusiji.

Link to comment
Share on other sites

Rusi su imali proizvodnju od oko 200 tenkova godišnje tako da oni ne mogu ni da nadoknade gubitke a kamoli da još povećaju svoju snagu na frontu u odnosu na početak rata i recimo leto. Postoji još jedna dodatna mogućnost da se neki tenkovi iz naftalina modernizuju ali to je veliko pitanje koliko je to realno. Ko je pratio podrobnije čuli smo planove Rusa  da modernizuju 800 T-62 i pošalju na front, od toga nije bilo ništa do sada. Svi T-62 na frontu su bili bez ojačanja i modernizacije što može da znači ili da posao nije još počeo ili da je to izjava za javnost da se opravda zašto se šalje inferioran tenk na front, odnosno da se izbegne da se indirektno prizna da su pretrpeli teške gubitke da moraju makar šta da šalju na front.

 

Mislim da se kapaciteti za modernizaciju koriste za T-72 ali svaka cifra koju bih naveo bi bila pretpostavka jer nisam naleteo da iko spominje koligo mogu Rusi da modernizuju godišnje. Ovo je sada još teže za predvideti zbog sankcija jer dosta delova koji idu u tenkove su zapadni a veliko je pitanje koliko zaliha imaju Rusi što se tiče tih delova. Takođe mi ne znamo koliko T-72B ima na lagerima, modeli A se ne modernizuju. Pa kad bi znali koliko ima B modela onda ostaje pitanje koliko njih je u stanju da uopšte ima smisla da se modernizuju, ovo ni Rusi ne znaju 🙂

 

Kad bi trebao da lupim mislim da modernizacija + popravka oštećenih sa fronta ne mogu da im donesu više od 250 tenkova godišnje koliko mislim da je realno do dostignu proizvodnju novih ako nađu zamene za sve delove koje više ne mogu da uvoze.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Generalno gledano, Rusi mogu samo slabiji da budu, jedino sto mogu da pojacaju je ljudstvo, ali videli smo kako ih koriste, i kakvog su kvaliteta ti vojnici. Sledeci mogu da budu samo gori, ovi mucenici koje ce mozda prisilno mobilisati.

 

Sto se tehnike i naoruzanja tice, oni su svakim danom sve slabiji. Nekim kanalima pokusavaju da kupe bar municiju, kupuju ove dronove od Irana, ali sve to im sluzi samo da seju teror nad civilima, nikakav leverage nemaju na bojnom polju.

 

Prica se o toj ofanzivi na prolece ponovo sa severa, iskreno, ne verujem u to.

 

Ukrajinci su se na pocetku rata odbranili iako su bili potpuno iznenadjeni. Nisu imali najbolje jedinice tu, na Gostomelu su se borili teritorijalci i izginuli da zadrze ruske specijalce sto duze, sve elitne jedinice su im bile u Donbasu. Da ne prepricavam sad pocetak rata i uspeh Rusa na jugu, svi znamo, ali od tog trenutka kad je Rusija dosla do maksimuma u nekom aprilu, Ukrajina neprekidno jaca, ima snazne odbrambene linije prema Belorusiji, unistili su sve prelaze ka njima, sve puteve severno od Kijeva napravili neupotrebljivim, mislim da su i minirali veliko prostranstvo, ako po tome gledamo, Rusi mogu samo gore da se provedu.

 

Plus Patriot dolazi tako da nece imati ni preimucstvo u vazduhu koje su imali na pocetku pa opet nisu uspeli nista da urade u Kijevu.

 

To je samoubilacka misija.

 

Skoro sam potpuno siguran da ako Putin to pokrene i ako puknu za par nedelja sto je realno da je potpisao sebi smrtnu presudu. On se sada bori za svoj goli zivot, pobede u ratu nece biti i toga je svestan i on sam verovatno, ma koliko gubio dodir sa realnoscu.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites



 
Jbg ja sam mislio da sam to procitao ovde, posto slabo sta citam na drugim mestima
...


Ovaj, ako nisi ovde, znam gde ima jedno drugarstvo [emoji6] u kome caruje rusko carstvo :wicked: gde je ova informacija glavni EPP, a mesto je...

Sent from my SM-N9860 using controlled FACT 200

Link to comment
Share on other sites

Evo ga kontrapredlog

 

Sa Gardijana:

 

Oleksiy Danilov, the secretary of Ukraine’s national security and defence council, similarly dismissed Russia’s ceasefire proposal, accusing Moscow of “hiding behind a Christian holiday”.

“There is a simple solution: they pick up their suitcases, pick up their trash and go to Russia. That’s it,” Danilov told the Kanal 24 channel.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Klotzen said:

Rusi su imali proizvodnju od oko 200 tenkova godišnje tako da oni ne mogu ni da nadoknade gubitke a kamoli da još povećaju svoju snagu na frontu u odnosu na početak rata i recimo leto. Postoji još jedna dodatna mogućnost da se neki tenkovi iz naftalina modernizuju ali to je veliko pitanje koliko je to realno. Ko je pratio podrobnije čuli smo planove Rusa  da modernizuju 800 T-62 i pošalju na front, od toga nije bilo ništa do sada. Svi T-62 na frontu su bili bez ojačanja i modernizacije što može da znači ili da posao nije još počeo ili da je to izjava za javnost da se opravda zašto se šalje inferioran tenk na front, odnosno da se izbegne da se indirektno prizna da su pretrpeli teške gubitke da moraju makar šta da šalju na front.

 

Mislim da se kapaciteti za modernizaciju koriste za T-72 ali svaka cifra koju bih naveo bi bila pretpostavka jer nisam naleteo da iko spominje koligo mogu Rusi da modernizuju godišnje. Ovo je sada još teže za predvideti zbog sankcija jer dosta delova koji idu u tenkove su zapadni a veliko je pitanje koliko zaliha imaju Rusi što se tiče tih delova. Takođe mi ne znamo koliko T-72B ima na lagerima, modeli A se ne modernizuju. Pa kad bi znali koliko ima B modela onda ostaje pitanje koliko njih je u stanju da uopšte ima smisla da se modernizuju, ovo ni Rusi ne znaju 🙂

 

Kad bi trebao da lupim mislim da modernizacija + popravka oštećenih sa fronta ne mogu da im donesu više od 250 tenkova godišnje koliko mislim da je realno do dostignu proizvodnju novih ako nađu zamene za sve delove koje više ne mogu da uvoze.

 

200 tenkova se odnosi na UVZ i to kad nije neki pritisak, npr pominje se da je bilo godina kad su napravili solidno vise, valjda posao za Indiju. Takodje UVZ ima i liniju za modernizaciju T-72 i liniju za Djeknu tj. Armatu koja ko Djekna samo sto nije... pominje se da ce linija za Armatu da bude uposlenja sa T-90 ili modernzacijom T-72B.

 

T-62 modernizaciju ne radi uopste UVZ vec neka druga fabrika, a sta je sa Omskom pojma nemam, oni su bili bankrotirali pa ih UVZ kupio a oni su imali takodje veliku fabriku (tu su radili T-80).

 

Sto se tice delova koje su uvozili, to je bila samo francuska termovizija ali imas i domacu termoviziju samo sto je francuska bila jeftinija i bolja.

 

Sobzirom da drugoj strani stize slovenacki T-55, a AMX-10 i Bradley glume tenkove, cak i da postoji ozbiljan manjak tenkova kod Rusa to problem i nije, problem je totalno nepostojanje ideje sta hoce da postignu. Prakticno posle par dana rata kad je bilo jasno da se puc desiti plan im je totalno propao.

 

 

 

 

 

 

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

Pa vjerojatno je plan da se sačuvaju ovih 4 oblasti koje su aneksirali, ali to će biti skoro pa nemoguće, pogotovo što bi morali da vrate Herson što je već misaona imenica.

Moje mišljenje je da slabo ko u Kremlju zna šta je end game, I da sad guraju tu gdje su, jer povući se nece sigurno.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Meni deluje da je plan da kad se podvuce crta da imaju vise nego u februaru, kako bi mogli da kazu da su osvojili/povratili nove zemlje za ruski narod, ali verovatno je pod must have onaj dole deo mariupolj melitopolj. 

 

Kakav oklop ima Bredli? Ja bih pre u to nego u onaj francuski tenk sa Aliexpresa. 

Link to comment
Share on other sites

M2/M3 Bradley

 

Spoiler

Посаду М2 чини укупно девет или десет војника: возач , командир и нишанџија , као и пешадијски одред од шест, данас седам војника.

 

Бредлијев самоносећи труп је произведен од заварене легуре алуминијума 5083 која садржи цинк и магнезијум . Поред тога, на бочним странама је коришћена легура 7039, која има боља заштитна својства у поређењу са оклопном муницијом. У новијим верзијама, ово је замењено легуром 7017. [19] Алуминијум нуди бољу заштиту оклопа од челичног оклопа за исту тежину, али мора бити око три пута дебљи. Међутим, пошто спољашње димензије возила нису могле да се повећају по вољи, алуминијумски оклоп нуди само око трећину заштите коју би пружао челични оклоп исте дебљине. Да би се осигурала додатна заштита, размакнути оклоп је такође причвршћен са стране. Ово се састоји од две челичне плоче дебљине приближно 1/4" са размаком од 1" између њих. За заштиту од мина, челична плоча дебљине 9,5 мм је причвршћена за предњу трећину доњег трупа. Купола је такође направљена од завареног алуминијума са закованим челичним плочама. Оклоп оригиналне и А1 верзије Бредлија штитио је тенк од ватре из оружја калибра до 14,5 мм и фрагмената артиљеријских граната калибра 155 мм. [20]

Почевши од верзије А2, Бредлијева оклопна заштита је значајно повећана. Додатни масивни челични оклоп је додат предњој страни, боковима и дну трупа. Задњи и горњи део ходног механизма били су додатно заштићени размакнутим челичним оклопом. Купола је такође добила челични оклоп на предњој и бочној страни, а на задњем делу је причвршћена челична корпа за складиштење, која је такође служила као додатни оклоп. до и од ватре из оружја калибра Од ове верзије тенк је био заштићен 30 мм. Додатни оклоп је обезбедио тачке причвршћивања за елементе реактивног оклопа. [21]

Током рата у Ираку , показало се да су Бредлијеви веома осетљиви на запаљиве нападе, пошто алуминијум губи снагу на релативно ниским температурама од око 400 °Ц. Конкретно, опасност представљају унутрашњи пожари горива или муниције.Ако посада не успе брзо да угаси такав пожар, цео труп губи на носивости, тако да се резервоар буквално урушава.

 

Примарно наоружање Бредлија састоји се од аутоматског топа М242 Бусхмастер калибра са два каиша , 25 мм способног да испаљује појединачну или континуирану ватру теоретском брзином од 100 или 200 метака у минути. Пиштољ је способан да испаљује разне врсте муниције, укључујући АПДС , АПФСДС и ХЕИ ( Екплосиве Хигх Инцендиари са трагачима ) метке . АПДС муниција се користи за борбу против оклопних циљева. Састоји се од подкалибарског волфрамовог у сабот пројектила упакованог . На удаљености од 1600 м пробија око 5 цм оклопног челика. Од самог почетка развоја, АПДС муниција је пројектована да пробије оклоп предње куполе БМП-1 на удаљености већој од 800 м, што је ефективна борбена даљина БМП-1. Ова врста муниције је од тада замењена муницијом М919 АПФСДС, подкалибарском стрелицом са осиромашеним уранијумом стабилизованом перајем . Има већи домет и побољшана својства продирања. Ова муниција се стога првенствено користи за борбу против тешко оклопних возила и авиона. Ефективни домет је 2500 м, способност продора војска држи у тајности. [9] ХЕ муниција је експлозивна/запаљива муниција која се користи за борбу против неоклопних циљева. ХЕИ муниција се користи против меких циљева као што су непријатељски војници или лако оклопна возила. Ово експлодира при удару у мету, стварајући облак гелера и пламеног материјала у радијусу од пет метара. Максимални домет је 3000 м (даљина самоуништења), али већ са 1600 м прецизност се значајно смањује. [10]

Муниција се напаја из два резервоара у куполи, један је напуњен са 70 метака оклопне муниције, а други обично са 230 метака ХЕИ муниције. У М2, додатних 600 кертриџа у саставу специфичној за мисију носи се у трупу као резервна муниција; М3 носи 1200 метака као резервну муницију. Допуњавање резервоара у куполи од стране команданта и нишанџије траје око три минута. [11]

Кућишта пиштоља се аутоматски избацују из куполе како би се избегло прекомерно накупљање дима и топлоте унутар куполе. Цео систем оружја је потпуно стабилизован и стога се може користити и током вожње. Кула има електрични погон и може се ротирати за 360°; потпуна ротација траје око 6 секунди. У хитним случајевима, нишањење главног топа и замахивање куполе се такође може урадити ручно. Главно оружје има домет вертикалног циљања од -10° до +60°. Укупни опсег надморске висине од 70° омогућава Бредлију да води ватрене окршаје чак и са позиција са стрмим нагибима или падовима. Снагу за погон обезбеђује алтернатор од 28 В који покреће Бредлијев мотор. Ако је мотор искључен, користе се четири батерије. [12]

Цев пиштоља је опремљена прорезном кочницом која смањује трзај за око 15%. Најновија верзија М242 на М2А3 и М3А3 има хромирану оплату на унутрашњој страни цеви, значајно повећавајући издржљивост оружја. Целокупна залиха муниције оружја може се потрошити у брзој непрекидној паљби без прегревања оружја.

оаксијални митраљез М240 калибра 7,62к51мм НАТО На десној страни куполе додатно је постављен . Кућишта се такође аутоматски избацују из куполе. Командир или нишанџија може испалити МГ електрично или ручно. Користи се за борбу против пешадије и неоклопних возила и за задржавање непријатељских положаја.

М2 испаљује ТОВ пројектил.

систем ТОВ је преклопљен током вожње и лежи на левој страни торња. За коришћење резервоара мора да се заустави, након чега се лансер поставља помоћу електричног погона и спреман је за паљбу. Са њим се могу гађати циљеви на удаљености од 65 м до 3750 м у свим временским условима. Оклопни лансер носи две вођене ракете које се могу испаљивати једна за другом, а М2 носи још пет као резерву. Због мање посаде, М3 носи десет резервних пројектила. За поновно пуњење, лансер се подиже на највишу висину како би се војнику у борбеном одељку омогућило да поново напуни уређај с леђа кроз кровни отвор. Након завршетка операције Пустињска олуја, многи топници Бредлија су се жалили на спорост којом се лансер активирао, пошто је тенк био непокретан и лака мета за то време. Штавише, вођене ракете су често испаљене на циљеве који су били ван домета, пошто возило у то време није имало даљиномер. [15] За камуфлажу у борби или током , два електрично испаљива бацача димних граната фазе силаска, доступна су од којих је сваки опремљен са четири димне гранате . Два лансера су постављена на предњој страни куполе лево и десно од главног топа. Са њима се испред возила може створити непрозирна димна завеса у року од три секунде.

Пешадијски одред М2 може да користи оружје које се носи као што је Јавелин противтенковски систем док је сјашен. Током борбе на коњу, војници до варијанте М2А1 могу да се ) преко кугличних боре са пушкама М231 (скраћена верзија М16 штитова причвршћених са стране и позади , од верзије М2А2 могу се користити само задња врата.  ватру само у коњичкој борби Војници могу приуштити супресивну , пошто прецизно нишањење са М231 кроз отворе за паљбу није могуће.

 

за посматрање бојног поља Командант има на располагању три угаона огледала , која су усмерена напред, десно напред и десно. Он такође може да приступи оптици топника преко интерфејса. Почевши од верзије А3, командант такође има сопствени, независни термовизијски уређај . Топник такође има перископе окренуте напред и са стране. Његова главна оптика, названа Интегрисана јединица за вид (ИСУ), има и дневни и термовизијски канал са повећањем од четири и дванаест пута. За хитне случајеве, командир и нишанџија имају оптику за хитне случајеве са каналом дневне светлости и петоструким увећањем. На крову куполе налази се метална конструкција која, у случају да командир вози „преко отвора“, омогућава да пиштољ грубо гађа мету. Возач има четири угаона ретровизора окренута напред и лево. Огледало средњег угла може се заменити појачалом заосталог светла. Почевши од верзије М2А2 ОДС, возач има термовизијски уређај који омогућава јасну видљивост до око 150 м. Пешадије у борбеном одељењу имају перископе окренуте уназад и у страну.

 

 

 

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ja mislim da će Rusi da urade sve da "sačuvaju" "osvojene" teritorije, jedino će u Donjecku i Lugansku da pokušavaju još nešto preko, mislim, ako je ovo war for teritories, a jeste, onda Rusi imaju svoj nekakav, zaokružen cilj (teritorijalno osiguran Krim + šta već...).

 

Strana hardverska pomoć Ukrajini će biti presudna u mogućem povratku "izgubljenih" teritorija.

 

Sigurno se ide u sve veću eskalaciju rata, videćemo dokle.

 

Iz mog, matoro ciničnog ugla, najbolje bi bilo da Putin, ovako ili onako, pukne, samo je pitanje koliko je sve ovo samo do njega.

 

A možda i grešim sve vreme, mada mi je feeling mnogo loš.

Edited by Brian Setzer
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, AgroLaki said:

Kakav oklop ima Bredli? Ja bih pre u to nego u onaj francuski tenk sa Aliexpresa. 

Ne mnogo deblji, barem na papiru, a i tezi je od Francuza nekih 10 tona. Pojedine verzije Bradleya imaju i reaktivni oklop, koji ih stiti od RPG-a. Sve zavisi koju ce varijantu dobiti. Oni opremljeni sa TOW su relativno lako izlazili na kraj sa irackim T-72.

Francuski AMX-10 je radjen po ugledu na juznoafricki Ratel i ta su se vozila pokazala kao vrlo efikasna u Africi, cak i kada su bili u sukobu sa T-55. Ono sto je nepoznanica je kako ce se ponasati na mekanoj podlozi. Ako budu ograniceni na kretanje putevima, bice prilicno laka meta.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ne moze to da se zavrsi ako Putin ode jer ce taj meksi (ako dodje neko meksi) morati da se suoci sa placanjem reparacija i povlacenjem sa svih teritorija.

 

Ovo je pakao koji je otpoceo invazijom na Krim. Tada je trebalo raditi ovo sto se sada radi (sankcije, izolacija, pomoc u oruzju) i tada je trebalo pregovarati sa stavom Ukrajina u svojim granicama u zamenu za mogucnost da proruska partija bude deo vlasti nakon nekih od izbora (kao sto je bila i pre 2014.). Sada je za to kasno, niko nije lud da ponovo usvaja princip "dosla vojska, oterala vas i ovo vise nije vase" (sta sprecava Madjarsku da se malo prosiri na sever i istok na racun Slovacke i Rumunije?), a opet, ne moze se ocekivati ni da se Rusija raspadne kao da je Nemacko carstvo iz WW1.

 

Ruska vojska nema sanse da zauzima velike gradove na nacin kao sto su zauzeli Mariupolj i zato se nece siriti na sever - njihov cilj je ovo malo gradica sto je ostalo u Donjeckoj oblasti i neka tampon zona.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, goldberg said:

(ako dodje neko meksi) morati da se suoci sa placanjem reparacija i povlacenjem sa svih teritorija.

 

Mislim da će cena za "mekšeg" biti brisanje "dugova" (cenim da će Zapad biti spreman da pristane na to samo da se hard line skloni jednom, nadamo se, zauvek) i da će obnova Ukrajine "pasti" na "zapad" (plus silna zaplenjena sredstva sa raznih ruskih računa i svega što je kroz sve ove pakete sankcija oduzeto) čime će i njen status / kurs (EU / NATO) biti zacementiran. 

Nekako ne vidim "svež" ruski novac u reparacijama, ali ajd, da ne pravim roštilj dok je zec još u šumi...  što bi komentatori rekli, "Ima tu još da se igra..."

 

Link to comment
Share on other sites

Ni ja ne bih rekao da ce biti kesh, nego ta zaplenjena tajkunska imovina i verovatno besplatne isporuke gasa i nafte na tipa 20-30 godina, a da im zauzvrat Zapad ukine sankcije da mogu da uvezu opremu da odrzavaju gasovode i ostalu industriju. 

A sto se tice Ukrajine, kada krene obnova treba da se uvede preki sud za svakog ko pokusa da proneveri pare ili slicno, jer iako je zemlja jasno okrenuta EU/NATO, ipak je korupcija do rata kod njih bila  gora nego na Balkanu. 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...